ADRI VOORTINGonttroont Schulte als Nederlands kampioen op de weg Duidelijke sege in sprint na eenzijdige strijd Strijd om hockeykampioenschap tussen Venlo en Togo ACC EN HCC II BEGINNEN MET EEN OVERWINNING N.O.C. herdenkt 60-jarig de Olympische beweging bestaan van THEO BOS maakt einde aan Zuidelijke turn-hegemonie LOCOMOTIEF MALAISE IN DE NEDERLANDSE SPORTWERELD Cricketcompetitie Minister Lnns: Waarde van de sport mag niet onderschat worden Gonzales wint te Silverstone zegeviert te Rotterdam Haarlem behaalt diocesane titel ADRI VOORTING MAANDAG 17 MEI 1' PAGINA 5 DE BENJAMIN VAN DE TOURPLOEG IN EEN JAAR NAAR DE TOP OP ZIJN LICH TER LOPENDE LOCOMOTIEF loopt altijd lichterl DE UITSLAG NOC-congres bevestigt: Zaanrace voor Klingers Venlo-D.K.S. 5-0 f Meppel-Togo 2-5 Nederland a-sportief Fransman Behra op tweede plaats Om de Davis Cup Belgen winnen met 50 van Zuid-Slavië Advertentie (Van onze sportredacteur) VALKENBURG, Zondagavond. Adri Voorting, drieëntwintig jaar, de jongste der wiel rennende Voortings, heeft de achtendertigjarige vete raan Gerrit Schulte de kampioenstrui van de weg renners ontnomen. In een eindsprint van kolossale lengte, zover van de finishlijn ingezet, dat van de kleine figuren in de verte de gezichten niet waren te onder scheiden, heeft hij drie van Nederlands bekwaamste rouleurs, Wout Wagtmans, Gerrit Voorting en Wim van Est, met duidelijk verschil verslagen. Het was de kroon op het werk, verricht in 198 zware kilometers. Achttien keer heeft hij onder d^ warme zonnestralen vóór of in gezelschap van de corypheeën van de Nederlandse wie lersport de met het lengen van de strijd steeds inspan nender beklimming van de Cauberg getrotseerd. Acht tien elf kilometer lange ronden bij de eindstreep, vlak voor de nauwe poort, die leidt naar de steil klim mende weg naar de Cauberg en op het hoogste punt van deze heuvel heeft hij, soms zelfs alleen, in de voorste gelederen gestreden. In de allerlaatste ronde profiteerde het slimme sprintertje van de arglistige aandacht, waarmee Gerrit Voorting en Wagtmans el kaar bewaakten. Wim van Est, ook bij het viertal, dat de laatste beslissende kilometers met een onbedreigde voorsprong op het geminiseerde rennersveld inging, wist zich bij voorbaat kansloos. De temporijder Van Est heeft zich dan ook niet gemengd in de strijd tussen drie con currenten met veel meer sprint-capaciteiten. Toen gebeurde er iets, dat een schok teweeg bracht onder alle strijders in de voorste gelederen. Gerrit Schulte, in zijn kampioenstrui voortdurend vol aan dacht voor de gedragingen van zijn grootste concurrenten meedraaiend in die leidende groep, kreeg in de veer tiende ronde een lekke band. Dat was het sein voor de aanval. Want terwijl Schulte mismoedig langs de weg stond, op een andere, maar voor hem onge schikte fiets klauterde, voerden Van Est, Wagtmans, Voorting en al de an deren het tempo op. Gerrit Schulte zag het hopeloze van de strijd in en ver dedigde zijn titel niet meer. Ondertus sen werd vooraan het pleit definitief beslecht. Witteveen, Van Breenen en Faanhof werden losgereden en toen bleef er een vijftal» over, dat zó aan el kaar gewaagd was, dat een nieuwe ontsnapping onmogelijk scheen. Wim van Est wist natuurlijk, dat hij, wilde hij voor het eerst kampioen van Ne derland worden, moest vluchten uit deze groep. Hij probeerde het natuur lijk, maar kreeg de kans niet om een beslissende voorsprong te nemen. Bijna vijf ronden lang bleef dit kopgroepje bijeen. In de laatste kilometers viel Thijs Roks, door kramp geplaagd, nog af. De eindsprint moest de beslissing brengen en daarin toonde Adri Voor ting zich met meer dan een' volle lengte de sterkste. RIJWIELEN VOOR SPORT, TOERISME EN VOOR DAGELIJKS GEBRUIK Voor Locomotief: N. VAN SCHAGEN ZONEN GIERSTRAAT 40—42 - TEL. 17768 Alle kleuren en modellen verkrijgbaar bij: JAN v. d. MEER Gen. Cronjéstraat 1 (Op de hoek) Zie ook onze speciale Showroom, Schoterweg 55 Adri Voorting heeft dit eerste natio- kampioenschap in zijn nog jonge loopbaan als beroepswielrenner vol komen verdiend. Van het begin af aan beeft hij gestreden voor een beslissen de voorsprong. Dat lukte dan welis waar eerst in de laatste meters, maar door al zijn activiteiten, zijn ijver, moed ei durf heeft hij mede voor een be langrijk deel 't verloop van de strijd be paald. Met Jan Lambrichs, de veteraan, gelijk een Bartali in Italië nog steeds bet meest geliefd door alle Limbur gers, die ook maar iets van de wieler sport afweten en die op de een of an dere manier altijd weer toont dat te Waarderen, en met Thijs Roks is de jongste Voorting reeds in de eerste tonde van het toen nog in dichte rijen Voortsnellende peloton weggesprongen. De gelederen van de hoofdgroep wer den echter al spoedig gedund. Op de smalle, slingerende, met fijn grint be dekte paden van het St. Jansbos ont stond de tweede keer, dat de karavaan or door trok een massale valpartij. Zij, die het meest gehavend waren staakten bieteen de strijd. Anderen, die spoedig bun weg konden vervolgen, hebben nog geprobeerd de achterstand in te lopen, Haar zonder succes. Want, profiterend Van de verwarring, legden Schulte, van Est en Gerrit Voorting er onmiddel lijk een schepje boven op. Zij achter haalden de drie vluchtelingen, waarna dit zestal met een voorsprong van twintig seconden op een groepje van twaalf man, met o.a. Wagtmans, Piet Haan. van Breenen en Faanhof, voor de tweede kear over de streep snelde. Toen daarna, in de derde ronde, Wagt mans in zijn eentje een halve minuut wegwerkte en zich bij de kopgroep van zes voegde, wisten vele pechvogels anderen, die om de een of andere reden het tempo van de twee hoofdgroepen niet hadden kunnen vol gen, dat zij reeds een verloren wed strijd reden. Nog slechts achtentwintig renners van de vierenvijftig gestarten waren na drieëndertig kilometer in de strijd. Het verschil tussen de eerste en de laatste bedroeg al ruim acht en een halve minuut. De strijd leek, met de kopgroep Schulte, van Est, Wagtmans. de gebroeders Voorting, Lambrichs en Roks, beslist. Maar dat pakte toch an ders uit. Aangevoerd door van Breenen, Faanhof, Schoenmakers en Nico var. Est zette de tweede groep, het peleton van twaalf dus, de achtervolging in De koplopers schenen bovendien wei- big te voelen voor al te veel inspan- bing in het prille begin van de strijd, deden het wat kalmer aan en het ge volg was, dat het verschil na de vol gende ronde nog slechts zeven secon den bedroeg en weer een ronde later de kopgroep, tevens hoofdgroep, was uitgebreid tot zeventien man, waar «chter alleen of in groepjes van twee °f drie nog enkele kanslozen voort- streden. Weer gaf Adri Voorting toen het sein voor een nieuwe aanval. Hij trok er tussen uit, maar bleef alleen. Ook dat was geen beletsel voor de jonge i 1. Adri Voorting (Haarlem) 5 uur 42 min. IS sec. 2. Wagtmans (Breda) z. t. 3. G. Voorting (Roosendaal) z. t. I 4. W. van Est (St. Willebord) z. t. 5. Roks (Zundert) op 1 min. 58 sec. 6. Faanhof (Amsterdam) op 4 min. 8 sec. 7. Witteveen (Amsterdam) z. t. 8. Van Breenen (Amsterdam) op 6 min. 28 sec. E 9. N. van Est (Fijnaart) op 9 min. I 57 sec. E 10. Lambrichts (Bunde) op 11 min. i E 17 sec. 11. Schoenmakers (Eindhoven) op E 15 min. 14 sec. i I 12. Van Beek (Valkenswaard) op één ronde. 13. Boelens (Hilversum) op 2 ron- den. 5 14. Kuipers (Den Haag) op 3 ron- den. Tii hui illinium in min min minim minim minui minimin Haarlemmer om moedig verder te gaan. Direct na de klim naar de top van de Cauberg, in de zesde ronde, sprong hij uit het peloton. In nog geen tien kilometer verschafte hij zich een voorsprong van ruim één minuut op de grote groep, waaruit Jan Lam brichs door een lekke band was ver dwenen. Bij de volgende doorkomst aan de voet van de Cauberg lag de jonge Voorting nog steeds één minuut en vijf seconden voor. Nu op Thijs Roks, die ook was weggevlucht uit het peloton, waarvan de achterstand op Voorting één minuut en twintig seconden was. Roks had echter weinig plezier van zijn ontsnapping. In de volgende, de achtste ronde, was hij weer terug in het peloton, dat nu 53 seconden achter Adri Voorting lag. Trouwens, Voorting reed niet zo ge makkelijk bij de achtste doortocht. Moeizaam en stroef draaide hij tegen de wind in naar de voet van de Cau berg. Hij had voor deze ronde dertig volle seconden meer nodig gehad. Maar hij bleef doorvechten, strijdend met het élan van de jeugd en met de moed van de beginneling, die weet, iets te moeten presteren alvorens mee te tellen in de ogen van de groot heden. Adri Voorting bleef alleen doorgaan. Zijn voorsprong bleef één minuut op het inmiddels weer uitge dunde peloton. Ook Schoenmakers en Nico van Est konden het tempo na melijk niet meer volgen. In de volgende ronden viel toen de beslissende slag. Het tot elf man gere duceerde peloton zette de achtervolging in. Bij de elfde doortocht op de Cau berg bedroeg het verschil nog slechts twee en twintig seconden en voor Adri Voorting voor de twaalfde keer naar boven klom werd hij ingehaald. Hel peloton was weer kopgroep geworden en bestond uit de Voortings, Van Est, Schulte, Wagtmans, Van Breenen, Wit teveen, Roks en Faanhof. Op meer dan een minuut volgden Nico van Est en Schoenmakers, op ongeveer vier minu- iiiiiiiiiiu ten reed Jan Lambrichs, die van geen ophouden wist en vurig aangemoedigd verder streed, helemaal alleen. De kopgroep van vijf, die de laat ste ronden steeds bijeen is geble ven. Voorop Wim van Est, aan het begin van de beklimming van de Cauberg. (Van onze sportredacteur) Onlangs heeft de voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité de natio- nale sportwereld kennelijk een illusie armer gemaakt. Dr. Linthorst Homan •}eeft namelijk nadrukkelijk vèrklaard aat in j95g siechts die athleten zullen worden uitgezonden naar de Olympische spelen, die in staat zijn zich te meten pet de internationale topklasse. De heer nthorst Homan heeft bovendien na- ,rakkelijk vastgesteld, dat zich onder j® huidige omstandigheden weinig roos- eurige perspectieven openen voor de 'aepandse sportslieden. Ook heeft hij rhlaard niet de indruk te hebben, dat es op alles wordt gezet om Nederland teil 1nternattonaal niveau te laten mee tor) k'n> zo zei hij voorts, als men h iets doet, moet men dat zo goed m°«> Jc doen. Ret NOC heeft zich niet alleen be- erkt tot het leveren van critiek. Het t een positieve bijdrage tot bevor- rmg van een gezond sportleven willen veren. Daarom organiseerde het Za- dag een congres, waar de basis voor eb begin van de opleving gelegd zou ubnen worden. Het is spijtig te moe it t cons*ateren, dat deze opzet is mis- t, zodat NOC noch sportbonden iets wijzer gewc.den zijn. ke^rfS' Rijsdorp heeft in een uitste- dat tvt °P§eb°uwde inleiding betoogd, ®n u]slechts dan zou kunnen tion-i»^11 meespreken in de interna-» gen sP°rtwereld als de bonden zor- rneen T een gezond en krachtig alge- aidus jlv®au- ..Waar het om gaat is", Van dr Li??..„of het beeld Uiagvrn^jJtnJdsP°rt zal lijken op een ktede of °P een Pyramide met ÖUs AA srnalle top." Daar lag ïrUchtrfi-o ng, geschikt voor een Rijsdorp heef»® piscussie' De heel 1 weliswaar geen opzien barend nieuws verteld, maar raakte toch de kern van het vraagstuk. Daarna volgde een referaat van dr. A. G. M. Carlier. Met hoogdravende taal, het woord wetenschap als maar in de mond nemend, schotelde hij de toehoorders een betoog voor met stel lingen, die in de kringen der verstokte theoretici nog steeds aanleiding zijn tot verwarde en onontwarbare discussie. Bo vendien beging de heer Carlier de on vergeeflijke fout al zijn persoonlijke grieven tegen de K.N.S.B. te spuien. Met deze twee inleidingen naast elkaar kon men uiteraard moeilijk ver wachten, dat uit een debat nog bruik bare conclusies konden volgen. De conferentie, die dus in eerste aanleg reeds mislukt was, werd een compleet fiasco, toen dr. C. Spoelder, oud-voorzitter van het Haarlemse HFC, zich in de middagzitting niet aan zijn opdracht hield. In plaats van een sa menvatting te geven van hetgeen er in de ochtenduren was besproken, gaf de heer Spoelder ongevraagd zijn eigen mening. Het was bovendien de opinie van iemand, die zich niet kan losmaken van schone wensdromen, die niets ge meen hebben met de nuchtere werke lijkheid van het moment. Dr Spoelder vertelde dit alles op een toon, die genoeglijk is voor het gehoor. De Nederlandse sportwereld, die zich wil voorbereiden op de Olympische Spe len en andere internationale krachtme tingen, is echter niet gebaat met oubol ligheden. De heer Spoelder heeft, wellicht on gewild, een loopje genomen met een zaak, die voor het N.O.C. heilige ernst is: Hoe binnen de grenzen van het ama teurisme te komen uit de impasse, waar in de Nederlandse sportwereld ver keert. Het ziet er naar uit, dat Nederland sportief gezien achter blijft bij de eigen tijd, heeft dr. Linthorst Homan eens ge zegd. Na dit congres rest ons niets an ders dan vast te stellen dat Nederland achter is en blijft. Het kanoseizoen is geopend met de traditionele Zaanrace. die op de Zaan te Wormerveer is gehouden. De tien km.-race werd een bijzonder enerve rende strijd, welke met miniem ver schil werd gewonnen door de meer voudige kampioen van Nederland, Jan Klingers (Geuzen) in 53.26.0. In de strijd om het hockeykampioen- zich volledig geven om te winnen. schap van Nederland heeft Venlo giste ren met 50 van DKS gewonnen en versloeg TOGO Meppel eveneens met grote cijfers, n.l. 25. Door deze uitsla gen hebben Venlo en TOGO ieder met acht punten de leiding. Beide clubs moeten elkaar nog tweemaal ontmoe ten, zodat in deze wedstrijden de be slissing moet vallen. Zondag a.s. wordt gespeeld TOGOVenlo en op 30 Mei volgt VenloTOGO. De gasten openden de serie aanvallen, maar zonder resultaat. Venlo nam het heft spoedig in handen en doelman De Ruyter van DKS kreeg een aantal straf- corners te verwerken. Daarna werd Ja cobs van Venlo op de proef gesteld; ook hij bracht het er goed af. Na ongeveer twintig minuten spelen schoot Willy Nefkens een strafcorner keihard in: 1-0. Enkele minuten voor de rust verhoogde v. Gasselt met een vrije slag de voor sprong van Venlo tot 20. Negen minuten na de thee moest Ja cobs weer eens in actie komen, maar het geluk kwam aan de Venlose kant, t%en Willy Nefkens van een halve meter af stand zuiver inschoot: 30. Even later maakte hij zijn derde doelpunt uit een strafcorner. Even voor tijd besloot Reijntjes voor Venlo de score met een vijfde doelpunt. Meppel mag dan ook de laatste wed strijd hebben verloren het werd een 5—2 zege voor TOGO de Meppelers mogen over hun prestatie zeker niet on tevreden zijn. Zij gaven in de meeste wedstrijden uitstekend partij en hebben er stellig iets mee geleerd. TOGO mapst (Van onze cricketmedewerker) Met een viertal eerste klas wedstrij den is gisteren het eerste klas cricket seizoen 1954 geopend. De omstandighe den waren echter verre van gunstig, daar de zon zich de gehele dag schuil hield (cricket zonder zon is gelijk eten zonder zout) en een koude wind over de velden joeg, waardoor het verblijf in de „groene weide", vooral voor de fiel ders bepaald onaangenaam was. De ge miste vangen zullen we dan ook maar op rekening van de koude handen schuiven. V.V.V. had een drietal beroepsboksers uit Trinidad, die te Amsterdam hun do micilie gekozen hebben en een tournée door Europa maken, in het eerste elf tal opgenomen, doch alleen de links medium fastbowler J. Wallcott 5 voor 41, uit een totaal van 172 door ACC gescoord, vermocht te imponeren. B. St. Louis gooide wel hard, dech vrij onzui ver en C. Redmond was een steady bowler zonder meer. Het batten van deze drie heren was zwak en ook hun fielden niet al te scherp. Voor ACC scoorde W. van der Hurk een keurige innings van 37 not out en zette deze, met P. Meyer (15) een stand van 58 runs voor het 9e wicket op, na dat VW op het punt was de innings te beëindigen. Bij ACC ontbraken de gebroeders W. en H. J. van Weelde en wicketkeeper C. Alant, doch P. San ders, die na een afwezigheid van een jaar, weer in de ACC-gelederen terug (Van onze sportredacteur) DEN HAAG, Zaterdagmiddag. In het kader van de herdenking van het zestigjarig bestaan van het Internationaal Olympisch Comité is vandaag door het N. O. C. een congres gehouden, waarvan de bedoeling was zich te bezinnen op de stand van zaken in de Nederlandse sportwereld. „Moet bij de voorbereiding van top prestaties in de sport de nadruk liggen op de brede, algemene training of op de specialistische training van enkele bijzonder begaafde athleten?", zo luidde de vraag aan de in overigens teleurstellend aantal opgekomen aanwezi gen voorgelegd. Drs. K. Rijsdorp en dr. A. G. M. Carlier hebben hierover allereerst het woord gevoerd. De heer Rijsdorp heeft daarbij vooral de nadruk gelegd op de gebrekkige aandacht, die aan de lichamelijke opvoeding wordt besteed. Tijdens de herdenking van het zestigjarig bestaan van het I. O. C., dat bijzondere luister is bijgezet door de aanwezigheid van Z. K. H. Prins Bern- hard, heeft minister mr. J. M. A. H. Luns bijzonder vleiende woorden gezegd over de waarde van de sportbeoefening. Minister Luns heeft in zijn toespraak, aanknopend aan wat in de loop van het congres reeds meer is gezegd over de verhouding ziel en lichaam, vastgesteld, dat hoewel de geest de hoogste uitings vorm van de mens op aarde is, de waarde van de sport niet mag worden onderschat. De betekenis van de Olym pische Spelen en alle andere internatio nale sportevenementen is zeer groot. In de toekomst zal wellicht blijken, aldus mr. Luns, dat zij meer hebben bijge dragen tot het behoud van de wereld vrede dan alle pogingen van diplomaten en politici. Dat de wereld, ondanks de internationale sportevenementen, niet is, zoals De Coubertin in zijn idealen voorstond, pleit niet tegen De Couber tin en de sport, zo zei de heer Luns, maar tegen de mensen, die het appèl niet hebben verstaan. De kolonel b.d. P. W. Scharroo, lid van het Internationaal Olympisch Co mité, heeft eveneens ter gelegenheid van het jubileum van dit comité een geschiedkundig overzicht gegéven van de Olympische beweging. Tot slot van de herdenking volgde een parade met de vlaggen der landen, waar in de loop van de zestig jaren de Olym pische Spelen zijn gehouden. De ochtenduren waren gewijd aan het probleem, waarvan men zou verwach ten, dat het alle verantwoordelijke per sonen in de Nederlandse sportwereld bezig houdt. Alleen al gezien de geringe opkomst voor dit congres, gehouden in de Koninklijke Schouwburg, zou men zuiks in twijfel willen trekken. Allereerst sprak dan drs. K. Rijsdorp. In een levendig en boeiend betoog maakte hij als zijn mening kenbaar, dat alleen een sterke basis tot duur zame successen kan leiden. Spreker wees voorts op de gebrekkige toestand b(j de lichamelijke opvoeding, de ba sis voor de sportbeoefening, in- Neder land. Hij wees er op, hoe bijvoorbeeld in Den Haag een stadsdeel is gebouwd in de naoorlogse jaren met een inwo nertal zo groot als Alkmaar, maar dat geen enkele gymnastiekzaal bezit. Hij constateerde voorts, dat, terwijl 83% van de jeugd op de Lagere School lichamelijk opgevoed wordt door de klasse-onderwijzer, op de kweekscho len minder aandacht aan de l.o. wordt besteed dan op de HBS of het gymna sium. De heer Rijsdorp kon niet an ders dan vaststellen, dat Nederland tot in zijn hoogste geledingen een a-spor tief land is en het staat hierin in de hele wereld vrijwel alleen, zeker wat het falen van de overheid in deze be treft. Daarna volgde de inleiding van dr- A. G. M. Carlier, waarin te pas en te onpas en zonder enig aanwijsbaar ver band het woord wetenschap gebruikt werd. De heer Carlier ging zo ver, dat hij stelde, dat met allerlei weten schappelijke hulpmiddelen de topvorm van de athleet tot op de dag nauw keurig is te bepalen. In zijn samenvatting over hetgeen er gezegd was, heeft dr. C. Spoelder zich allereerst bezig gehouden met de vraag, waarom de lichamelijke opvoe ding lager aangeschreven staat dan geestelijke ontwikkeling van de mens. Hij constateerde o.a. voorts, dat in de sportbeoefening het recreatieve element overheerst en zag geen moge lijkheid om aan te tonen hoe de recrea tieve- en de wedstrijdsport kunnen worden gecombineerd, hoewel zij in hun verscheidenheid toch nauw met elkaar verbonden zijn. Prins Bernhard in gezelschap van jhr. L. J. Quarles van Ufford (links), vice-voorzitter van het N. O. C.; dr. J. Linthorst Homan (2de v. rvoor zitter, en dr. J. N. van den Houten (rechts), secretaris, tijdens het con gres van het N. O. C. was, deed al snel zijn tegenwoordigheid voelen door in ,.no time" de eerste vier wickets van VW te veroveren, waar onder een fraaie c. en b. op Alders en een prachtige offbreak op C. J. Slagter. Toen het 6 voor 25 voor WV stond, was de club van Alders geslagen. De innings was op een totaal van 55 runs ten einde. P. Sanders bowlde 4 voor 19 en W. Feldmann nam 4 voor 8. Het bat ten van VW was zeer zwak. Kampong scoorde tegen Rood en Wit het zeer goede totaal van 150 runs. Ze ven batsmen bereikten de dubbele cij fers, waarvan C. L. van Esveld en H. de Ruiter ieder 25. R. de Wijs met 5 voor 57 en D. Bijleveld met 5 voor 66, deelden de wickets. Ondanks een zeer goede innings van aanvoerder van Baasbank met 36 (3x4), vermocht Rood en Wit het totaal van Kampong niet te overschrijden. Op 133 viel het laatste wicket van de Haarlem mers, die met 17 runs de vlag voor Kam pong moesten strijken. (H. C. van der Bijl 5 voor 46 in 25 overs). Tussen Quick (N) en HCC 2 werd het een spannende strijd, die op het nip pertje door HCC 2 met 16 runs gewon nen werd. HCC 2 scoorde 125 runs, waarvan M. Schuur met 34 runs top scorer werd. J. Hagen bowlde 4 voor 43, de veteraan H. Burki nam 3 voor 41. Hadden de staartwickets van Quick iets meer gekwispeld, dan zouden zij het totaal van HCC 2 nog overschreden hebben. Nu werd het van 87 voor 6, in nings voor 109. A. Phyffer was met een ietwat fortuinlijke 58 (7 X 4) topsco rer. E. Vriens had de fraaie cijfers van 7 voor 34 en nam A. Broese van Groe- nou de andere 3 wickets ten koste van 35 runs. Tussen VRA en P. W. is het m het „Wagener" stadion tot een aardige strijd gekomen. Met 8 runs bleef P. W. in de meerderheid (118110). P. W. begon in vrij langzaam tempo een totaal van 118 runs te scoren, waar van wicket-keeper N. Vondeling een geheel kansloze 50. J. Visser, de ex- P.W.'er, had de mooie cijfers van 5 voor 18. H. Klink bowlde 4 voor 43. Met de theepauze had VRA al 55 runs op het bord voor het verlies van slechts 4 wickets (L. Mulder 21) en was J. Vis ser not out met 23, doch na de hervat ting kreeg de aanval van de bezoekers de overhand en met uitzondering van aanvoerder W. van der Vlugt (12) was er geen batsman die J. Visser voldoen de kon steunen. Toen Visser op een totaal van 107 (voor 7) voor een prach tige inning van 56 (4 x 4) uit was, zakte het batten verder ineen en was de in nings op een totaal van 110 ten einde. R. Baak had de goede cijfers van 4 voor 48 in 25 overs, L. Baak bowlde 2 voor 17 en J. v. d. Most 3 voor 21. Vooral in de eerste helft was Meppel behoorlijk op dreef. Zelfs nam de thuis club door Dikkers de leiding, maar nog voor de rust veranderde van Beaumont met twee doelpunten de stand in een voorsprong van 21 voor TOGO. Na de hervatting bracht taidvoor Du- dok van Heel de Westelijke voorsprong op 31, maar Meppel had de kracht tot een tegenoffensief. De veteraan Jakobs bracht de achterstand terug tot 32 en zelfs zag het er even uit, dat de gelijkmaker zou komen, maar TOGO drukte op dat moment juist door. In de slotphase werd het door Dudok van Heel mei twee goede doelpunten nog 25. Venlo 4 4 0 0 8 182 Togo 4 4 0 0 8 142 DKS 6 2 0 4 4 7—15 Meppel 6 0 0 6 0 323 In een schitterende race, welke in de laatste minuten uiterst spannend werd, heeft Gonzales de zesde wedstrijd om de „international trophy" op het circuit van Silverstone gewonnen. Tegen het einde van de race moesten de leden van het Ferrari-team van wa gen verwisselen toen de motor van Gonzales' nieuwe 2.5 liter Ferrari het opgaf. Hij verwisselde snel van wagen met zijn teomgenoot Trintignant (Fr.), die op ïijn beurt weer met het derde lid van het team, de Italiaan Magiioli, ruilde, waarna Magiioli de strijd moest staken. Zonder veel tijdverlies zette Gonzales de strijd voort en won gemak kelijk met een gemiddelde snelheid van 149.31 km. per uur. Over de totale afstand, 35 ronden (170 km.) had hij een tijd genoteerd van 1 uur 6 min. 15 sec. De Fransman Behra met Goröini bezet te de tweede plaats met 1 uur 6 min. 51 sec. en een gemiddelde snelheid van 147.978. Reeds te voren had Gonzales r^eds een van de twee eliminatie-wëdstraden gewonnen met een gemiddelde snelheid van 133.237 km/u, terwijl in de twee de eliminatiewedstrijd Trintignant zege- vierde met een gemiddelde van 140,608 km/uur. De Italiaanse coureur Musso heeft met een twee liter Maserati de Grote Prijs van Napels gewonnen. Hij reed de afstand van 246 kilometer in 22 uur 23 min. 24 sec. Gemiddelde snelheid 102.928 km/u. Voor de eerste regionale atletiek wedstrijden welke in dit seizoen door de Rotterdamse athletiek-commissie op de Nenyto-sintelbaan zijn georgani seerd, was een recordaantal inschrijvin gen, n.l. meer dan duizend, ontvangen. De athleten ondervonden veel hinder van de straffe wind, welke recht over de baan stond en waardoor vooral de sprinters hun tijden zagen beïnvloed. Desondanks was er een opmerkelijke finale 100 m. heren, uitgevochten tussen vijf V, en L.-athleten en de Rotterdam mer Aret. Winnaar werd Theo Saat in de de omstandigheden in aanmerking genomen bijzonder fraaie tijd van 30 6 sec. Na hem volgden: Rulander (10.7), Hardeveld (10.8), Van Raams- donk (10.9) en tenslotte Aret (D.O.S.) en v. d. Meulen. Een fraaie prestatie leverde de Til- burger Mooy (Volt), die een sprong maakte van 7.10 m. Wim Slijkhuis ondervond op de 3.000 m. weinig tegen stand en won in 8 min. 36.6 sec. Meer concurrentie had Huizinga op de 3.000 m. steeple-chase. Zelfs zóveel, dat de Leerdammer Verhoeks hem op de laatste 100 m. passeerde en eerste werd. Beiden hadden elkaar zó opge jaagd. dat zij ruim beneden het Neder landse record, dat met 9 min. 43.6 sec. op naam staat van H. Huizinga (Vi tesse), bleven. Afgedrukt was voor Verhoeks 9 min. 32 4 sec. en voor Hui zinga 9 min. 35 sec. Naar verluidt is echter niet aan de reglementaire voor waarden voldaan om erkenning hier van te kunnen aanvragen. De davis-cupontmoeting tussen België en Zuid-Slavië (tweede ronde, Europese zonei is in een overwinning van 50 voor oe Belgen geëindigd. Verdere uitslagen: Oostenrijk—India 0— 3 LuxemburgDenemarken 0—3, Hongarije —Duitsland 4—1, Egypte—Zweden 0—5, Noorwegen—Frankrijk 05. (Van onze turnmedewerker) Zestien jaren achtereen hebben de Limburgse en Brabantse keurtumers kans gezien een Zuidelijke suprematie in stand te houden en even zovele jaren hebben de vertegenwoordigers van het Diocees Haarlem gezwoegd om de titel naar het Westen over te brengen. Gis teren dan, voor het eerst sinds 1933, is het voor de Haarlemse keurploeg in de gecombineerde Diocesane en personele kampioenschappen de glorieuze dag geworden. De diocesane titel werd ver overd. Alsof dat niet voldoende was, is Theo Bos uit Volendam als de nationale kampioen uit de bus gekomen. Het is achteraf eenvoudig te zeggen, dat de uitslag heel anders zou zijn ge weest, als Staps bijvoorbeeld eens niet die tegenvaller aan de brug had opge lopen. Het zou voorbarig zijn te be weren, dat Vrouwe Fortuna (voorzover zij zich met het keurturnen wenst te bemoeien) de brug als noodlottige hin dernis heeft aangewezen voor de Bra bantse turners, maar zeker is het, dat om beide titels een strijd is gevochten als nooit te voren. Limburgers en Bra banders mochten dan wisselen, de Haarlemse turners kwamen er voorheen niet aan te pas. Als een waarschuwing echter bezetten zij vorig jaar de tweede plaats en vandaag moest het dan maar eens gebeuren. Theo Bos, steviger in z n handstanden dan ooit, voltigerend in een weergaloze stijl en als brugwerker van formaat, was de „zwaarste" inzet, bijgestaan door Huub de Waal en Her man Tol en een opkomende kracht als Van Dijk. Daar stond Bisdom Den Bosch tegenover met de favoriet Staps, ge routineerd en handig turner, opgewas sen tegen de angeltjes van de turnwed- strijd omringd door maar weinig min dere krachten als Hendriks en Haazen. Noch Limburg zonder Peels, noch Bis dom Breda zou een rol van betekenis spelen, dat bleek al spoedig. Met vrije oefeningen (na ringen en springen) als start van het middagpro gramma, waren het de mannen van Breda en Haarlem, die de aandacht voor zich opeisten. Hendriks en Haazen wed ijverden om de hoogste flik-flaks en salto's, haalden de ongelooflijkste staal tjes van lenigheid uit, terwijl Theo Bos weer speelde met handstanden, waarvan één uit een zweefsprong. Sips boeide als vanouds met een aparte stijl en goed doorgedrukte spagaat, zelfs in hand stand maar was aan paard-voltige te leurstellend, zoals nagenoeg alle andere deelnemers. Slechts Bos en Staps kon den zich beroemen op vloeiende oefe ningen. De eerste met vlekkeloos zeven voudig keren, de laatste rustiger, zeker, maar wat lager peiL Met een voorsprong van vijf punter kon Staps dus gerust de laatste phase, brug en rek, ingaan. Staps begon im ponerend, had goed en wel de gang in zijn oefening, toen hij uit balans kwam. Dit was het moment waarop Theo Bos gewacht heeft. Sierlijk en in vlot tempc werkte hij zijn oefeningen af en be haalde 5,2 punt meer en verovert 52,7! De uitslagen zijn: Diocesane kampioenschappen: 1. Haar lem 1262,4 pt.; 2. Den Bosch 1284,3 pnt.; 3. Roermond 1108,6 pt.; 4. Breda 990,15 pt. Personele kampioenschappen: 1. Theo Bos (Haarlem) 283.8 pt.; 2. Staps (Den Bosch) 278,6 pt.; 3. Hendriks (Den Bosch) 266,1 pt.; 4. Hermans (Roer mond) 262,4 pt.; 5. Haazen (Den Bosch) 261,0 pt.; 6. De Waal (Haarlem) 256,8 pt.; 7. H. Tol (Haarlem) 251,5 pt.; 8. Sip: (Breda) 251,0 pt. Deze acht turners vormen thans het keurcorps van de N.G.F.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5