- Voor toelage van negentig gulden per maand MALENKOV heeft zijn voorsprong op Khroestsjev grotendeels verloren Satellieten voorlopig nog achter Sovjet-premier\ Italiaanse blinden demonstreren De Velser tunnel boort zich de grond in Geruchten rond de „Sterna" Derde wordt tweede tweede wordt eerste Tot hoofd en hart Mars der smarten ten einde Geneviève wordt vrijgelaten Sovjet-protocol brengt politieke wijziging aan het licht Anti-semitisme als politiek machts middel steekt weer de kop op Dodelijke val van bromfietster 'Jee riUKKlO Vftetfcuhuy! Het weer PRINS ongedeerd na auto-ongeluk Klasse-verandering bij de W.- en Z.-Europese spoorwegen Mau-Mau-bende trekt Tanganyika binnen Noodtoestand afgekondigd Vier jaar geëist wegens t brandstichting 100.000ste Nederlandse emigrante naar Canada Vrouwenhandel Belgische caféhouders gearresteerd Startverbod voor „Swift" Indonesische visa voor Ned. missionarissen „Geef je over, politie" Diamanten huwelijksfeest PROF. FRANZ BORKENAU Dramatische climax in interne partijstrijd Uit trein gevallen en gedood De opstand in Atjeh EEN DER LEIDERS GEVANGEN Vragen over mishandelde landgenoten Toch Unie-onderhandelingen met Indonesië Suede Damesjasjes f 110.- Woensdag 19 mei 1954 78ste JAARGANG No. 25993 Zijn auto over de kop en zwaar beschadigd Schutterij verzocht niet naar Duitsland te komen Canadese immigratie-autoriteiten heb Zou men de geruchten in IJmuiden mo gen geloven, dan komt de Nederlandse be manning, die meer dan een jaar geleden met de kotter Sterna naar Brazilië over stak om daar de visserij te gaan be oefenen, naar ons land terug. Van de heer De Koster in Wassenaar vernamen wij echter, dat slechts één lid van de beman ning, de heer D. de Groot, wegens ziekte terugkeert. Voorts deelde hij ons mede, dat de vis serij daar nog steeds in een experimen teel stadium verkeert. In het koude jaar getijde wordt er aardig gevangen en blijkt er ook voldoende afzetmogelijkheid te zijn. Nog steeds wordt gezocht naar mogelijk heden om deze visserij te bestendigen. De Union Internationale des Che- mins de Fer, dé internatiohalé spoor- tveg-unie, heeft besloten in de inter nationale zowel als in de binnenland se treinen van de aangesloten spoor wegondernemingen over te gaan. tot opheffing van een van de drie klas sen in de reizigerstreinen. Dit bete- kent, dat in geheel West- en Zuid- Europa de treinen slechts twee klas sen zullen hebben. In landen zoals Nederland, waar men al geruime tijd slechts twee klassen in de treinen kent, zal dit besluit uitsluitend tot ge volg hebben, dat de nummering van de bestaande klassen wordt veranderd. In de overige landen is de klasse die ®Pgeheven wordt, de tweede. Het tarief *an de nieuwe tweede klas zal gelijk »Un aan dat van de tegenwoordige j,et"de. Deze maatregel zal, behalve in lalië, dat uitstel verzocht heeft, alge meen worden ingevoerd met het begin an de zomerdienstregeling 1956. •jVe regering van de Britse kolonie Ap Sanyika heeft de noodtoestand in. „^Noordeüjke provincie afgekondigd, ft „Jhdat een grote groep gewapende Mau gre verzetsstrijders van Kenya uit de trowv heeft overschreden. Naar het be. iot*ken erebied ziin versterkingen ee blaat: gebied zjjn versterkingen ge en en het eerste treffen heeft reeds Rew gehad. De Mau-Mau-bende, die is Pend is met pistolen en geweren, ggo^sarschijniyk Tanganyika binnen- züj~°ngen omdat zij door de uitgebreide Ingsoperaties in Kenya te veel ln nauw gedreven was. (Reuter-Ü.P.) ,.de slager F. K. uit Ürsem, die er 6 hphvf wordt zijn slagerij in brand ïeehthiï?in gestoken is voor de Alkmaarse Junf Vler laar geëist. Uitspraak V 'Ue°0r Öt'e^ brengen wij veel \^er tot stand, dan door geweldj De „Mars der Smarten" is ten einde; de lange, haveloze colonne Italiaanse blinden uit Florence is in Rome aan gekomen. 72 blinden waren de 208 km lange tocht begonnen, die bedoeld was als een demonstratie om het beroep op de regering te ondersteunen een pen sioen voor de ongelukkigen in te stel len van 15.000 lire (ruim 91 gulden) per maand. Onderweg is de stoet aan gezwollen tot 500 blinden, afkomstig uit geheel Italië, onder wie zich zes vrou wen bevonden. In vochtige, bemodderde kleren hebben zij zich na aankomst in Rome opgesteld voor het gebouw van de Ka mer van Afgevaardigden, terwijl hun leiders beraadslaagden met de Kamer voorzitter, de christen-democraat Gio vanni Gronchj. Na enige tijd kwamen zij naar buiten en zegde Gronchi toe, dat hun verzoek om pensioen het eerste punt zou zijn op de begrotings agenda voor vandaag. Hij kon echter niets beloven aangaande een inwilliging van hun verlangens. Bentivoglio, de voorzitter van de Ita liaanse blindenbond, ried de blinden aan naar een verblijf te gaan dat hun ben in Quebec als 100.000ste naoorlogse Nederlandse emigrant naar Canada de 19-jarige Koosje Bol uit Utrecht aan gewezen, die samen met haar vader die een melkzaak had haar moeder en haar zusje en twee broertjes emi greert. Haar oudste zuster was al vooruitgegaan om de emigratie van het hele gezin voor te bereiden. Twee weken geleden had men in Den Haag beric"t ontvangen, dat volgens Cana dese cijfers de aankomst van de 100.000ste met de „Grote Beer" op 19 Mei te verwachten was. Berekenin gen wezen uit, dat mi - grote waar schijnlijk het lot op mej. Bol zou val len, van welk feit zij en haar familie voor de afvaart reeds in kennis wer den gesteld. Uit hoffelijkheid tegen over Canada werd haar evenwel ver zocht het geheim tot de aankomst te bewaren. Vandaag zou haar in Mont real door Canadest 'n Nederlandse autoriteiten een plechtige ontvangst worden bereid. Een stoet van 75 blinden even voorbij Artzzo op weg naar Rome. Met witte zakdoeken en parapluies trachten zij zich tegen de zonnewarmte te beschermen door de stad was aangeboden. Hij ver klaarde verder te zullen trachten een onderhoud te hebben met premier Mario Scelba. Hierna trokken de blin den in lange colonnes weg door de straten van Rome. in stilte gadegeslagen door duizenden Romeinen. (U.P.) Japan: De kapitein van 't Japanse schip „Kansai Maroe" is in Bangkok overle den aan leukemie, mogelijk ontstaan, toen hij onlangs met zijn schip door het Amerikaanse proefterrein voor atoom wapens bij Bikini voer.(Reuter) De Maastrichtse politie heeft twee ca féhouders uit Tongeren, P. F. S. en L. V. H., gearresteerd, verdacht van vrou wenhandel. Beide personen hebben reeds bij het eerste verhoor bekend dat zij vier Maastrichtse meisjes, variërend van vijftien tot zeventien jaar, hadden aan genomen ten behoeve van hun café. Zondag 16 Mei, zo luidde de afspraak, zouden de beide Belgen de vier meisjes in een bepaald Maastrichts café komen afhalen. Hier verschenen de Belgen Zon dag, maar met hen tevens de Maastricht se recherche, bij wie een der meisjes het hele geval had aangegeven. De po litie ging daarna tot arrestatie van de beide personen over De twee Belgische caféhouders zijn in het Huis van Bewa ring te Maastricht ingesloten. De Britse minister voor de Lucht vaart heeft voorlopig verboden vluch ten te maken met de „Swift'', een van de nieuwste straaljagers met pijlvleu gels van de Britse luchtmacht. Dit be sluit werd genomen in afwachting van de resultaten van een onderzoek naar een ongeluk met dodelijke afloop, dat vorige week is gebeurd. Het type „Swift" staat nog op de geheime lijst. (A.F.P.) Er heerst koortsachtige activiteit rondom de tunnel onder het Noordzeekanaal bij Velsen. De vlechters, de storters, de kraanmachinisten en allen, die bij het grootse werk betrokken zijn, dragen op hun manier zoveel mogelijk bjj om deze zo noodzakelijke tunnel zo spoedig mogelijk gereed te doen komen. Deze foto toont de autotunnel flinks) met twee rijbanen en de spoorwegtunnel (rechts) voor dubbelspoor, gezien in Zuidelijke richting. Aan de Noordzijde de centrale pompkelder. De stalen bekistingen voor beide tunnels, de „puddingvormen", zijn duidelijk te zien. Met de aanaarding van het voltooide tunnelgedeelte is reeds een begin gemaakt. Het opperbevel van de Vietminh heeft besloten de Franse verpleegster Geneviève de Galard in vrijheid te stellen, zo is door de delegatie der Vietminh te Genève aan eer, Franse journalist telefonisch medegedeeld. De journalist is een neef van Geneviève. Deze mededeling is door de delega tie aan A.F.P. bevestigd. Geneviève is in Dien Bien Phoe gestrand doordat haar helicopter niet terug kon vliegen. In de laatste dagen van Dien Bien Phoe was zij de enige vrouw in de be legerde vesting. Zij wijdt zich ook thans nog aan de verpleging der ge wonden. (AFP). Het Centraal Indisch Missiebureau te Den Haag deelt mede, dat vier zusters- missionarissen een visum voor Indone sië hebben ontvangen. Sedert Septem ber 1953 zijn dit de eerste missionaris sen van Nederlandse nationaliteit, aan wie een visum werd verleend. (Van onze correspondent) Een jager liep 's nachts door het Groninger land, toen ~.iij opeens lich ten zag en met regelmatige tussen pozen schieten hoorde. „Stropers" dacht hij. Hij wilde er op af, maar oordeelde het beter eerst assistentie te gaan halen. Er werd een landbou wer uit zijn bed gehaald, die de politie opbelde. Twee politiemannen uit Warffum waren er spoedig en gezamenlijk trok men er op uit „m de stropers te vangen. Na een be hoedzame omsingeling klonk ineens „Geef je over, politie" en de ligh ten van de zaklantaarns werden ge richt opde ontknoping van al dit rumoer.een automatisch knallende carbidmachine. Dit appa raat was door een landbouwer in zijn bietenveld geplaatst, om de vogels op een afstand te houden. Iedere tien minuten liet het apparaat een knallend geluid horen.... Het echtpaar M. E. KramerVan Elzin- gen te Delft viert Zondag 23 Mei zijn diamanten huwelijksfeest. De plechtige viering van de één Mei-dag in Moskou heeft een paar opmerkelijke veranderingen in het Sovjet-protocol te zien gegeven. Tijdens het leven van Stalin was het de gewoonte, dat een van de meest vooraanstaande partijleiders de grote feestrede hield. In 1953 was dat niet langer het geval. Klaarblijke lijk hadden de leiders geen overeenstemming kunnen bereiken over de vraag op wie dat jaar de keuze moest vallen, zodat men de voormalige legerstafchef, Boel- ganin, een korte toespraak liet houden. Dit jaar nam men eenzelfde beslissing, maar er bleek toch iets te zijn veranderd. Terwijl immers Boelganin de enige spreker was op 1 Mei zelf, waren er tevoren twee toespraken gehouden, en wel door Malenkov en door partijsecre taris Khroestsjev. In tegenstelling tot de keren, dat de ceremonie door Stalin werd geleid, noemden de offi ciële Russische bronnen deze keer niet de namen van de leiders, die vanaf het podium de grote parade gade sloegen. Nog minder vermeldden zij de volgorde van hun belangrijkheid. Formeel gesproken zou dit verklaard kunnen worden als een gevolg van het nieuwe beginsel van „collectief leiderschap". In feite onthult dit alles echter opnieuw een geval van onmacht bij de Sovjet leiders, om hun Primus inter Pares aan te wijzen. Met andere woorden: Bij gelegenheid van de 1 Meidag viering bleek Malenkov het grootste gedeelte van zijn voorsprong op de andere partijleiders te hebben ver loren. Zoals steeds heeft het Sovjet-protocol op duide lijke wijze een belangrijke politieke verandering aan het licht gebracht. De belangrijkste mededinger van Malenkov is klaar blijkelijk Nikita Khroestsjev. Dit was al duidelijk kort na de dood van Stalin, toen Khroestsjev Malenkov ver dreef als partijsecretaris en diens plaats in het secre tariaat innam, terwijl de rol van Malenkov beperkt werd tot die van Eerste Minister. Het werd nog duidelijker, toen, na de val van Beria, Khroestsjev in September de titel kreeg van „eerste partijsecretaris", die voor die tijd slechts Stalin had gedragen. Sindsdien heeft Khroestsjev alle mogelijke moeite gedaan om de aandacht van het publiek op zich te richten en tegelijkertijd om zich te verzekeren van de persoonlijke controle op het partij apparaat. De verschuivingen in de partijleiding in Oekraïne en Georgië, de vervanging van Adrianov door Kozlov als gouverneur van Leningrad, de overplaatsing van de Moskouse partijleider Mikhailov naar de Rus sische ambassade in Warschau, betekenen even zoveel slagen voor Malenkov, die persoonlijk met deze figuren op goede voet stond. Zij betekenen tevens evenzoveel winstpunten voor Khroestsjev. Men zal moeten toe geven, dat er een hevige na-ijver en een scherpe tegen stelling bestaat tussen deze twee gelijkwaardigen aan de Sovjet-top. Onlangs bleek hun vijandigheid uit een schijnbaar onbelangrijk incident. Sinds lang reeds meende men in het Westen, dat Malenkov en Khroestsjev zwagers waren van elkaar. Khroestsjev echter noemde dit tijdens een ongebrui kelijk interview met een Amerikaanse journalist een belachelijk verhaal. Het is in feite best mogelijk, dat het waar is, maar niettemin bewees het inter view dat Khroestsjev de Amerikaanse journalist gebruikte om de wereld mee te delen wat geen enkele Russische bron kon doen, nl. dat het hem niets kon schelen of hü beschouwd werd als een vriend van Malenkov of niet. De strijd achter de schermen van het Kremlin moet worden beschouwd als veel ernstiger dan men oppervlak kig zou denken. Zijn ware aard blijkt pas wanneer een der machti gen schijnbaar plotseling wordt ver moord. Ondertussen werpen gewoon lijk bloedige crises in de satellietsta ten een schaduw vooruit van de din gen die de winnaars in het centrale hoofdkwartier met hun tegenstanders van plan zijn te doen, wanneer zij eenmaal de overwinning hebben be- haald. Aan dergelijke incidenten heeft het de laatste tijd niet ontbroken, hoewel zij zoals gewoonlijk „onver klaarbaar" worden genoemd door hen die weigeren om de samenhang te zien die er bestaat tussen deze ge beurtenissen en de meer verborgen ontwikkelingen binnen het Kremlin. Afzonderlijk gezien komen de ontwik kelingen in de Satellietstaten uiterlijk volkomen overeen met de Moskouse gedragslijn. In wezen echter treffen we achter deze gebeurtenissen een duide lijke aanwijzing, dat terwijl Khroestsjev in Moskou een aanzienlijke voorsprong heeft op Malenkov, de verhoudingen in de Satellietlanden anders liggen. Klaar blijkelijk beschouwen de Sovjet-leiders in de Satellietlanden zowel als de com munistische leiders in "het Westen het gevai-Matenkov nog lang niet als hope loos en sommigen hunner verwachten, dat hij spoedig een tegenoffensief zal lanceren. Opnieuw anti-semitisme Het meest opmerkelijke in de recen te ontwikkelingen in de satelliet)-"den is de herleving van het anti-semitis me, hetgeen beschouwd kan worden als een duidelijke poging om terug te ke ren tot het neo-nazisme dat zijn hoog tepunt heeft bereikt in de affaire van de Kremlin-artsen en dat na de dood van Stalin voor enige tijd op de ach- tergron' is geraakt. Onlangs werd de vroegere leider van de Roemeens communistische partij, Patrascanu, die in 1948. wegens „Tito- isme" gevangen werd gezet, doodge schoten. Zijn „Titoisme" is destijds min of meer een feit geweest en we twijfelen er niet aan of dit is inder daad zes jaar geleden de reden voor zijn arrestatie geweest, maar dat geeft nog geen verklaring voor het feit, dat de man nu pas, na zes jaar in de gevangenis te hebben gezeten, is gefu silleerd, op een ogenblik dat Roemenië en de andere Satellietlanden alle po gingen in het werk stellen om normale diplomatieke betrekkingen met Tito te gaan onderhouden. Wij komen dichter in de buurt van de werkelijke reden, wanneer wij in aanmerking nemen, dat van de tien personen die tegelijk met Patrascanu werden veroordeeld, er zes van joodse afkomst waren en dat in sommige gévallen althans hun beweer de relaties met Patrascanu volkomen fictief waren. Daags nadat Patrascanu gefusilleerd was werd officieel meege- deeld dat de Roemeense communisti sche partij besloten had tot een volle dige reorganisatie. Het voornaamste slachtoffer van deze verschuiving was de vroegere partijsecretaris Chichinev- sky, die eveneens van Joodse afkomst is. Achter deze verschuivingen gaat een bijzonder ingewikkelde manoeuvre schuil. Patrascanu behoorde tot de rechtervleugel van de partij en was een soort nationaal-communist. Hij was tegen de collectivisering van de land bouw en zijn executie als natuurlijk „Amerikaanse spion" suggereerde dat er een campagne was opgezet te gen de rechtervleugel van de partij en dat de regering trachtte de Joden met deze rechtervleugel te vereenzelvigen. Dat was echter maar schijn. Want Chichinevsky, het huidige voornaamste slachtoffei van de nieuwe anti-semiti- sche campagne, is een oude vriend van de uitgestoten Anna Pauker. Anna Pau- ker is nooit gearresteerd en heeft nog altijd vrienden in Moskou. Evenals Anna Pauker is Chichinevsky een toe gewijd aanhanger van Moskou en een extremist. Premier Gheorgiu Dej die hem uit het partijsecretariaat stootte is daarentegen een vooraanstaande fi guur van de rechtervleugel (en tevens van een berucht neo-nazi). (Vervolg op pag. 3) Drie weken gevangenisstraf heeft de Officier van Justitie bij de Amsterdam se rechtbank geëist tegen een ongeveer 30-jarige schipper, die Zaterdagmiddag 19 September j.l. hollend de De Ruyter- kade te Amsterdam is overgestoken en daarbij tegen een bromfiets gelopen, be reden door een 51-jarige gehuwde vrouw. Zij kwam daarbij met haar hoofd tegen een naast haar rijdende be stelauto te vallen waardoor zij ernstige verwondingen heeft opgelopen, tenge volge waarvan zij tijdens het vervoer met de ziekenauto is overleden. Verdachte was niet verschenen. Drie getuigen wezen op de roekeloosheid van de man, om zonder uit te kijken de drukke verkeersweg over te steken. Uitspraak 1 Juni. Dinsdagmiddag op het baanvak AlkmaarDen Helder het 13-jarige meisje F. van der H. uit Wieringer- waard uit de trein g' allen en dodelijk verongelukt. Zij kwam van school en zat alleen in een coupé van het achterste rijtuig van de dieseltrein, die om 16.14 uit Alkmaar was vertrokken. Ter hoogte van de be waakte overweg aan de Achterwc - bij Koedijk heeft zij vermoedelijk de deur geopend. Hoewel zij zich, volgens enige arbeiders op het land, nog aan de open deur heeft vastgeklemd, is zij door de snelheid van de trein eruit gevallen en met het hoofd op de rails terecht ge komen. In de trein heeft niem_nd iet» van het ongeval '-emerkt. Hoewel spoe dig eerste hulp werd verleen^, is het kind op v/eg naar het Cen'. al zieken huis te Alkmaar aan de bekomen ver wondingen overleden. Een van de leiders van de opstand in Atieh, T. Sulaiman Daud, is gevangen genomen bij een gezamenlijke actie van leger en politie, aldus werd vandaag in Djakarta vernomen. Sulaiman Daud, eertijds resident, werd gearresteerd met vijftien van zijn man nen onder wie een vroegere regerings ambtenaar. Daud verdween van zijn post verleden jaar October, toen de op stand in Atjeh uitbrak en hoewel een heden van het Indonesische leger er in slaagden de opstand de kop in te druk ken, was hij er tot dusverre in geslaagd uit handen van leger en politie te blij ven. De hoofdleider van de opstandelin gen, Daud Beureuh, bevindt zich echter nog steeds op vrije voeten. Het Eerste Kamerlid Wendelaar (VVD) heeft aan minister Luns gevraagd of deze kan mededelen of een aantal in Indonesië gearresteerde Nederlanders is mishandeld om bekentenissen te verkrijgen. Moest een der mishandelden naar een ziekenhuis worden overgebracht? Als een en ander het geval zou zijn, blijft de minister zelfs dan nog bereid onder deze omstandighe den met Indonesië te onderhandelen over opheffing van de Unie? aldus vraagt de heer Wendelaar tenslotte. Advertentie BARTELJORISSTft. HAARLEM TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 71716? (tot Donderdagavond) Veel bewolking met enkele ver spreid optredende buien. Matige tot krachtige wind tussen Noord en Noordwest. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 4.40-20.34. Maan: 23.27-5.58. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr, W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W Severln. wnd. hoofdredacteur: SU. van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTEN1IETARIEF 28 cents per miliimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na S.30 uur 's avonds tel. 21544 Dinsdagmiddag kwart over vijf is Z. K. H. Prins Bernhard een auto-ongeluk overkomen, waarbij hij geen lichamelijk letsel heeft opgelopen. De Prins reed op de Rijksweg van Den Haag naar Utrecht. Hij bestuurde zelf zijn auto. Ongeveer twintig km voor Utrecht wilde hij een voor hem rijdende vrachtauto passeren, die echter juist op dat moment ook naar links uithaalde. Hierdoor werd de auto van de Prins in de middenberm gedrukt. De auto sloeg over de kop. De Prins en de naast hem zittende chauffeur konden geheel onge deerd de auto verlaten. Een passerende automobilist heeft de Prins meegenomen naar Soestdijk. De auto van de Prins werd zwaar beschadigd. De chauffeur van de vrachtauto heeft blijkbaar niets gemerkt en is doorgereden. De Rijkspo litie stelt een onderzoek in. Nadat enkele weken geleden de schut terij „Ons Genoegen" te Siebengewald (L.) was uitgenodigd tot deelneming aan een bondsfeest van Duitse schutterijen te Hassum (Did.) heeft men thans in Siebengewald het verzoek van de orga niserende vereniging ontvangen, niet op dit feest te verschijnen met het oog op de gespannen toestand („Spannende Lage") die langs de grens tussen Duitse grensboeren en Nederland zou zijn ont staan wegens de kwestie van de trac- taatgronden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1