Esperanto als congrestaai Figaro's zetten haren op snaren De Nederlandse Comedie met „Saint Joan" in Haarlem GEDENKSTEEN ONTHULD IN V.G.L.O.- SCHOOL AAN RICHARD HOLKADE LOGGERS VAREN DOOR HAARLEM Marionettentheater Brugman Die Haerlemsche Musyckcamer HAARLEM IN TREK TIJDENS BOLLENSEIZOEN Ontroering bij 3829 passagiers voor rondvluchten met helicopter Dameskapsalon Louis Pièrlöt Boeiende lezing voor leden van B.E.F. KAPCONCOURS IN KRELAGEHUIS Opticien WEBER Pastoor Jonge jan metselde eerste steen Met I'Eliser d'Amore Piet Lentz speelt Viola da Gamba WOENSDAG 19 MEI 1954 PAGINA 2 Belangrijk uitgebreid Burgerlijke Stand Beurs van Amsterdam ZANDVOOR1 SANERINGSPLAN VOOR OUDE DORPSKERN Sociëteit voor bejaarden? U vergeet „Nobels-beker" HEEMSTEDE Piano-recital Willem Andriessen O. K- Faillissementen De heliport Haarlem is Zondagmid dag, nadat de laatste helicopter om streeks drie uur naar Zandvoort was opgestegen, gesloten. Gistermiddag is in het kantoor van de stichting Haar lems Bloei aan een der directeuren van de Sabena, de heer van Antwerpen, een plaquette overreikt, waarin met en kele woorden een herinnering aan de vluchten gegraveerd was. Bij deze over reiking waren ook aanwezig de direc teur van de Copex, de heer Preydel, initiatiefnemer en verschillende mede werkers. De heer Preydel deelde me de. dat in vier weken 3829 betaalde rondvluchten gemaakt werden. Zoals verwacht bestond de grootste belangstelling bij Keukenhof, alwaar 2226 passagiers genoteerd werden. Daarna komt Haarlem met 294 en Zand voort met 107. Op het traject Brussel- Rotterdam werden 1202 passagiers ge boekt met bestemming de bollenvelden. Hieronder waren niet alleen Belgen, maar ook Amerikanen, een Italiaan en een Portugees. De organisatoren zijn te vreden over het resultaat, te meer als men in aanmerking neemt, van hoeveel waarde de propaganda voor het hef- schroefvliegtuig was. Het voor deze on derneming gevormde garantiefonds be hoeft slechts voor een deel te worden aangesproken. Met de helicopter kan nog steeds niet zonder verlies gevlogen worden. Het huidige eenvoudige type dat men boven Haarlem en omgeving heeft zien vliegen, kost 600.000.- bij aanschaffing. Elke opstijging van het vliegtuig vraagt al aanstonds vijftig gulden, zodat een commercieel doel bij deze onderneming voorlopig nog op de achtergrond gescho ven moet worden. De resultaten met de rondvluchten zijn zodanig, dat nu Louis Pièrlöt, eigenaar van de da meskapsalon in de Zijlstraat nr. 88, liep gisteren glunderend door zijn zaak, schudde handen en luisterde verge noegd naar enthousiaste commentaren van vele dames-cliënten en zowaar ook enkele heren Gistermorgen werd het bedrijf heropend en voor de uitgebreide cliëntèle moet het ver nieuwde, uitgebreide en gemoderni seerde interieur wel een openbaring zijn geweest. Sterker dan ooit is Pièr löt nu ingesteld op strikt individuele bediening. Door de accommodatie, die thans is verkregen kan de zaak gere kend worden tot een der beste van Nederland en zelfs daarbuiten. Onder de stapels gelukwensen, die de post gisteren bezorgde, was een brief van een familielid uit Parijs. Hij meende, dat zelfs het comfort van de beroem de Antoine moest onderdoen voor dat van zijn Haarlemse collega. Men vrage niet van ons tot in details de talrijke verbeteringen te vermelden. Laat ons volstaan met de verzekering, dat iede re behandeling die de klant thans wil ondergaan voor haar tot een waar plezier wordt gemaakt, en bovendien voor de kapster. Beneden kunnen de coiffures worden gewassen. Op de eerste etage is nu de permanentafde ling, terwijl daarboven de schoonheids cabine is ingericht. Met behulp van artistieke wandlampjes en damastgor dijnen is een Franse sfeer verkregen, waarin het een genoegen is te ver blijven. Zelfs dames uit Groningen en Den Bosch komen naar Haarlem om hier hun coiffure te laten verzorgen. M. GEBOREN: E. KoosTriegler z. Ph. BerseeDamas z.; C. C. Hendriks- Spanjaard z.; J. van HeemsVerkerk z.; G. Stekelenburg—de Ligt z.; G. C. van LoonVink z.; R. Weijlandvan Leen z.; C. J. Banning.Boogaard d.; E. Verwey Latenstein d.; T. BuisDalemans d.; C. M. NagtegaalBroier d.; Th. M. Ama- maOlijerhoek d.; J. M. M. Labohm- van Velzen d.; T. de Zwart—Bakker d.; M. R. Duivenvoorden d.; H. Verdam— Jacobs d. ONDERTROUWD: J. Bogaard en J. A. Schouten: F. M. Hemmes en C. Pesman. GETROUWD: H. J. Mahieu en P. J. Stouten: G. L. Muller en C. M. de Blin de; J. W. Mulder en C. H. L. van Aren- donk; H. Chr. Bosker en A. H. Bosman. OVERLEDEN: W. Wereldsma, 56 j., Luzacstraat; W. Fortgens—van der Werff 68 j., Piet Heinstraat; W. H. Schuilen- burgde Graaf, 59 j., Rozenhagenstraat; A. M. C. PoldermansWezel, 89 j., Wes- terhoutpark; A. Kramer, 67 j., Gasthuis- vest; H. Hoenderdos, 60 j., Teding van Berkhoutstraat. (N1et j'ficlële, fcrersen) 3% Ned 1953 3', j Ned ty53 314 Neilerl 194S 314 pCt Ne<l 1980 314 Nee) 1954 3-314 NeUerlaud 1941 3 Ned 82-64 oei. fac Inschr Ortbk 46 3 Pet Ned Handel MH een AJC.Ü Van Berkela Patent 'Jalve Delft eert Van Gelde: Kon Hoogoven» eert Unilever cert Ned Fa hel Philips Kon Petroleum ..Amsterdam' Ruhhei Mierik» -Oo Kon N Stoom b la Ned Scheepv Unie H.VA Pelt Wil eert reeds overwogen wordt om het volgend jaar een herhaling te geven, na voor bereidingen op langere termijn. Het is niet onmogelijk, dat dan het veel gro tere type helicopter, naar Haarlem en de Keukenhof zal vliegen. Het voordeel van dit grotere type is ook gelegen in de montage der motoren, waardoor men in de cabine elkaar verstaan kan. Een andere trekpleister in de bollen- tijd blijft het Frans Halsmuseum. Hoe wel het avondbezoek minder was dan tijdens Haarlem-Lichtstad het geval was - de noviteit trok toen - zijn er toch nog 5410 bezoekers geweest. Ofschoon de Haarlemmers in de avonduren vrijwel voldoende tijd heK ben om het sprookje in het museum te gaan bezichtigen, zijn er weinig geweest ongeveer 5 pet. van het totaal aantal bezoekers. De gedachte van de heer Baard, directeur van het museum, om de kleurenfilmstrip van Polygoon te vertonen is zeer op prijs gesteld. Op Zaterdagavond, gedurende het bollen- seizoen, werd deze strip vertoond in een klein zaaltje. Zeshonderd bezoekers heb ben er prachtige herinneringen aan be waard. De openstelling van de met kaarsen verlichte ridderzaal in het stadhuis op Vrijdag- en Zaterdagavond gedurende een viertal weken bleek de aandacht te blijven trekken. Er kwamen in totaal 2800 bezoekers, dat is ongeveer 350 per avond. Zandvoort heeft een wederopbouw- plan voor het gesloopte deel der ge meente en een uitbreidingsplan voor de ontwikkeling der bebouwing aan de Noord- en Oostzijde. Er staat nu een derdeplan op stapel: het saneringsplan voor de bestaande bebouwing. De be ginselen welke aan wederopbouw- en uitbreidingsplan ten grondslag liggen zullen consequent moeten worden door- dienst AmsterdamHaarlemZandvoort en de verbinding van de dorps kern. Uit min of meer recente publi caties is al gebleken dat bijvoorbeeld het eindpunt van de toekomstige auto voort en de verbinding van de dorps kern met het boulevard-centrum-Noord in het saneringplan zullen worden ge regeld. Verwacht mag worden, dat het saneringsplan voor verschillende delen van het dorp ingrijpende wijzigingen zal omvatten. Het plan is nagenoeg ge reed en zal binnen afzienbare tijd ter visie worden gelegd. Teneinde echter de leden van de gemeenteraad op de hoog te te brengen van hetgeen wordt voor bereid, zal de rijksbouwmeester Ir. G. Friedhoff op 28 Mei tijdens een infor mele bijeenkomst van de raad een cau serie houden over het ontworpen sa neringsplan en de samenhang met het -wederopbouw- en uitbreidingsplan van Zandvoort. Te Zandvoort wordt momenteel een enquête gehouden naar de maatschap pelijke en culturele behoeften van de bejaarden. De aanleiding hiertoe is een tot het gemeentebestuur gericht ver zoek om in Zandvoort over te gaan tot de oprichting van een sociëteit voor ouden van dagen. Alvorens terzake maat regelen te nemen, wil het gemeentebe stuur enig inzicht hebben in de wijze waarop de bejaarden thans hun tijd be steden, teneinde een conclusie te kun nen trekken ten aanzien van de vraag of van gemeentewege iets behoort te worden gedaan en zo ja, in welke vorm. De betrokkenen zullen in de komende weken bezoek van een inspecteur ont vangen. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Roman Holiday" (geprol.), a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „Gevaarlijke ontvoering", 14 J. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Zij, die van de zonde leven". Volw. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Staatsvijand no. 1", a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. CITY: „Seminole", 14 j. Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. KOXY: „Charge aan de rode rivier". Ma. tot en met Do. 2.30 en 8 uur. MINERVA: Wo. 8 uur: „De nieuwe mor gen", 14 jaar. Woensdag 19 Mei Stadsschouwburg: Rotterdams Toneel met „Muizen en Mensen", 8 uur. Donderdag 20 Mei Stadsschouwburg: Rotterdams Toneel met „Muizen en mensen", 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Teylers Museum, Spaarne 16. Tekeningen van Dirk Langendijk. Geopend iedere werk dag (behalve Maandag) van 11 tot 17 u. Het Huis met de Kogel, Spekstraat 12, In restaurant Brinkman is een bijeen komst gehouden van leden der Bewe ging Europese Federalisten. In verband met het 39e Internationale Esperanto-Congres, dat van 31 Juii tot 7 Augustus te Haarlem zal worden ge houden, kwam het aan het Bestuur van de B.E.F. te Haarlem gewenst voor de voorzitter van de Esperanto-Vereniging afdeling Haarlem, de heer H. J. Blok ker, uit de nodigen een inleiding te hou den over het Esperanto, zo sprak de voorzatter der B.E.F., Mr. C. C. van Helsdingen in zijn openingswoord. De heer Blokker legde er de nadruk op, dat het Esperanto niet beoogt een wereldtaal te zijn. die de nationale ta- j len dient te vervangen. Integendeel: Boetseerwerk van Maia Metrakos. Geopend binnen de nationale grenzen de na- van 10—18 uur. tionale talen, doch voor bijeenkomsten, Dinsdag trad de heer N. E. A. M. Kraetzer, hoofd van het Huisvestingsbureau te Bloemendaal, in het huwelijk met mej. Marie-Lise Stoop. Zowel de bruid als de bruidegom had een leidende functie in de katholieke jeugdbeweging te Bloemendaal. Natuurlijk gaf de jeugd bij dit huwelijk acte de presence. De natuur is sterker dan de leer en het bloed zoekt altijd zijn eigen weg. Shaw heeft de natuur en het bloed van een toneelschrijver, een begaafd en be kwaam toneelschrijver; zijn begaafd heid gaat echter niet zelden schuil ach ter zijn bekwaamheid, zodat wij hem wel erg knap en spits vinden, maar niet zo gauw door hem ontroerd worden. Hij lijkt zijn onderwerp meer met ob serverende belangstelling onder de lou pe te nemen, dan dat hij er zelf door gegerepen wordt. Gebeurt dit laatste wèl dan is ook bij hem de natuur van de kunstenaar sterker dan de leer van de knappe snob, die zijn eigen ideeën en opvattingen zo belangrijk vindt. Gebeurt het wèl, dan schenkt hij ons de zuive rende ontroering, welke wij van groot toneel verwachten, momenten van groot toneel, welke de Ned. Comedie ons in de voorstelling van gisteravond in de Stadsschouwburg dan ook gegeven heeft. Meer dan in vele andere van zijn stuk ken brengt Shaw in verschillende pas sages van „Saint Joan" die ontroering op ons over, en het is dus niet zo merk waardig, dat de voorstelling daar op haar hoogtepunten kwam. Het is niet zo merkwaardig, dat Ellen Advertentie dat U een bril draagt als U zich een van onze prettig zittende modellen aanschaft. Grote Houtstraat 166 bij de Houtbrug Vorig Opening slot 19/5 103f4 102?4 99% 99 99 3/32 98Ü 99% 99% 100* 97»i 185 219^4 219(4 145 191',2 216'A 181 341 342(4 216(4 323% 32Q (4 50(4 506(4 96% 95(4 154% 13932 139(4 145% 145 127% 127 120(4 118 In een gure wind, maar met een blij hart onthulde vanmorgen pastoor G. A. Jongejan een gedenksteen in de in aanbouw zijnde V.G.L.O.-school aan de Richard Holkade, en metselde daarop de eerstesteen, hetgeen hem minder gelukkig afging. Maar pastoors zijn over het algemeen slechte met selaars, zoals architect Jacq. van Vel- sen, de ontwerper van de nieuwe school, in zijn welkomstwoord oor deelde. Aan de steigers wapperden vlaggen, op de plank voor de gedenksteen ston den enkele in wit en oranje gestoken jongens met vlaggen in de hand te bibberen en rondom dit centrum wa ren alle leerlingen opgesteld, die nu nog de scholen aan de Herensingel en het Van Zeggelenplein bevolken, maar op 1 September het nieuwe gebouw hopen te betrekken. Aanwezig waren ook de bisschoppe lijk inspecteur, kapelaan H. v. d. Plas en de heren v. Deursen en Groene- woud van de gemeentelijke bouw- inspectie. Voor de plechtigheid begon, zongen de kinderen een lied, waarin de vreugde werd geuit over de tot standkoming van de nieuwe school. Vervolgens beklom pastoor Jongejan, vergezeld van architect Van Velsen, de steiger en liet toen het woord aan laatstgenoemde, die als gastheer allen welkom heette. De pastoor, gekleed in superplie, verrichtte de wijding van de steen en demonstreerde daarna zijn herderlijke metselarijkunst. Hij sprak zijn vreugde er over uit de eerste steen te kunnen leggen van deze V.G.L.O.- school, omdat met het nieuwe gebouw de jongens en meisjes een eerste klas school zou worden bezorgd. Tot het personeel, de leerlingen en de ouders richtte hij een felicitatie en hij sprak de hoop uit, dat het werk met Gods hulp tot een goed einde mocht worden gebracht. De jongens en meisjes zongen daar na nog, begeleid door drie gitaristen, een feestlied en tot slot het Wilhel mus, waarmee aan de plechtigheid een eind was gekomen. De tekst, die op de gedenksteen is aangebracht, luidt: op de 19de dag van de Meimaand in het Mariajaar 1954 bij het gouden jubileum van de St. Jansparochie werd deze eerste steen gelegd door de zeereerw. heer pastoor G. A. Jongejan. Gisteravond werden deze wedstrijden voortgezet met het 2e team van Bloe- mendaal-1939. Het resultaat was als volgt: Vogel als Jeanne en Fons Rademakers als de Dauphin daar het schoonst wa ren. Ellen Vogel, die met vertwijfelde nadruk en smekende verontwaardiging getuigde, dat zij mannenkleding droeg om haar eer te beschermen; die de gruwelijke angst voor de brandstapel uit haar keel wrong. Fons Rademakers, die een overtuigend bewijs van zijn talent gaf door leven te geven aan de zwakke Dauphin, lijdend onder eigen zwak heid. De slappeling werd dan,ook niet verachtelijk, nog veel minder belachelijk doch alleen beklagenswaardig. Zij moesten niet eerst door het scherm van Shaw's opvattingen breken om ons oor en hart te bereiken. Dat geldt ook voor John Gobau (met een mooie kop, welke aan Leo XIII liet denken), die strikt rechtvaardig, beheerst, vaderlijk en met een mooie ondertoon van vermoeidheid de vertegenwoordiger van de Inquisitie speelde. Het is dus evenmin merkwaardig, dat het stuk zwakker wordt, wanneer Shaw zelf te druk aan het woord is. In de derde scène, tijdens het o zo hoffelijk gevoerde debat tussen Kerk en feodale adel (bisschop Cauchon en Warwick) werd een discreet, ongedurig geschuifel in de zaal hoorbaar En de epiloog? Het lijkt ons te veel van het goede; ook zon der Shaw weten wij wel, dat de geschie denis van Jeanne d'Arc niet op de brand stapel geëindigd was. En zonder epiloog zou Ton Lutz de gunstige indruk van zijn waardige Cauchon niet behoeven te verzwakken door het riskante melodra matisch optreden, waartoe schrijver en regisseur hem veroordeelden. In de andere dan bovenbedoelde pas sages speelde Ellen Vogel een frisse, hartveroverende, nooit geïmponeerde Jeanne die onwrikbaar gelooft in haar zending en door haar eerlijke onbevan genheid de autoriteiten wel tegen zich móést innemen. Een rol waarvoor toe wijding én talent nodig is. John Gobau speelde ook breeduit een zelfvoldane, stomme Baudicourt; Joan Remmelts was de heftige, tè Engelse kapelaan, Henk Rigters viel slechts een enkel ogen blik ongeduldig uit de beschaafde, irri terende en zo knap getroffen zelfvol daanheid van Engels edelman. Louis v. Gasteren beheerste de situatie in de kor te rol van de beul. Zaterdag a.s. wordt Shaw's drama van onverzettelijk geloof, goede trouw, eerlijke waarheidsliefde en caricaturale bekrompenheid weer gespeeld. De sterk bezette, goed geënsceneerde, boeiende voorstelling door de Nederlandse Co medie onder regie van Douglas Seale demonstreert overtuigend, dat het der tig jaar oude St. Joan van Shaw niet verouderd is en recht heeft op een plaats in de verzameling, welke men wereld literatuur noemt. Hk. A. Twee zalen van het Krelagehuis wa ren gisteravond herschapen in een enorme kapperssalon, waar vele tien tallen figaro's, gehuld In witte jassen, bedrijvig in allerlei haardossen woel den. Met breed vertoon van scharen en kammen en met welhaast tedere zorg zetten zij haren op snaren, om uit de onderhavige coiffure te halen wat er in zat. En dat alles, om in het jaarlijkse concours, dat de Technische Ontwikkelingsclub Haarlem ieder jaar ter gelegenheid van de sluiting van de cursus organiseert, een zo goed mogelijk figuur te slaan. Ditmaal waren er deelnemers uit Amsterdam (dameskapsters), Zaandam (heren), Alkmaar (dames en heren), Beverwijk (heren), Den Haag dames en heren) en natuurlijk Haarlem, die een heren- en dameséquipe in de strijd wierp. In totaal stonden 90 kapsters en kappers met de handen in het haar van hun modellen. Het lijkt ons ove rigens iets heerlijks om model te mo gen zijn, vooral als dame. Zij lieten 25 minuten hun kapsel behandelen als ware het van glas en mochten daarna paraderen voor het publiek, bevallige wendingen maken en het applaus in casseren alsof haar soms waarlijk in drukwekkende coiffures persoonlijke verdiensten inhielden. De scheppers van dergelijke meesterstaaltjes hiel den zich dan bescheiden op de ach tergrond. Bij de herenmodellen ging alles iets waarop internationale vraagstukken en belangen behartigd dienen te wora zal dit slechts door middel van een taa die door alle naties verstaan kan w den, met vrucht kunnen geschieden, v bedoeling is dus het Esperanto als g grestaal toe te passen. Hü wees er y» dat de wereld als het ware steeds k ner wordt; het internationale xex Tm wordt steeds groter en de tijden, waa in men van het ene einde naar hei a - dere einde van de wereld kan vli3g steeds kleiner. Wij kunnen ons daa door niet aan invloeden van buitena die zo veelvuldig en zo snel op ons aa komen, onttrekken. Het Esperanto heeft bewezen een Prac tische taal te zijn, hoewel het van oor sprong natuurlijk een kunstmatige taa is. Esperanto heeft op politiek, weten schappelijk en op velerlei gebied reeas haar levensvatbaarheid bewezen. Hij wees er op, dat zakenlieden zien over het algemeen wel met de taal kun nen redden; ook al omdat zaken doen veelal door correspondentie geschiedt. Het taaleigen van de handelscorrespon dentie is over het algemeen vrij een voudig: het is een vrij simpel vak-jar- gon. Een taal voor wetenschappelijke doel einden is veel moeilijker. De Nederlan der heeft in zijn studietijd al veel bui tenlandse boeken bestudeerd en hij redt zich daarom doorgaans wel in het bui tenland met het wetenschappelijke vak jargon. Voor Tjechen, Polen etc. is het dan al veel moeilijker. Vroeger was de politieke taal het Frans, welke door de diplomatenfami- lies volkomen was ingevoerd. In deze tijd zijn veel politici niet meer afkom stig uit deze oude diplomatenkringen. Churchill spreekt een enkel woord Frans en dan is het nog vrij aboninabel. Hij kan dus met een Franse Minister van Buitenlandse Zaken via een tolk spre ken. Hoewel de vergaderingen van de Verenigde Naties b.v. gebruik maken van vertaalinstallaties zijn deze voor kleinere bijeenkomsten veel te kostbaar. Het is ook niet zo eenvoudig een simul- taan-vertaling te verzorgen. Vele spre kers geven dan ook van tevoren aan de ze tolken hun rede op papier, maar men vraagt zich af, of dan niet de he le conferentie uitgeschakeld kan wor den, door alles schriftelijk af te hande len. Bij discussies na de officiële redes is het voor deze stellig uiterst kundige tol ken beslist ondoenlijk de juiste vertaling te geven en alles wat een spreker in zijn enkele opmerking legt, goed weer te geven. Alkmaar. Equipeprijzen De heer Blokker bracht verder vel» heren: 1. Alkmaar (wisselbeker), 2. argumenten naar voren, waaruit bleek, Zaandam, 3. Beverwijk, 4. Haarlem, 5. Den Haag. Individuele prijzen: 1. Bosveld, Den Haag; 2. Filmich, Alk maar; 3. Kettman, Den Haag; 4. Jong, Alkmaar; 5. Borst, Den Haag. Als individuele prijzen waren be schikbaar gesteld een beker door de firma Bouquet uit de Schaghelstraat, een lauwerkrans en een medaille op standaard. anders. De kappers mochten in 35 mi nuten een vrij model creëren. Daarna kwam de jury de ronde maken, con troleerde de gelijkmatigheid, de dikte en vele andere facetten, die een haar dos voor een ingewijde bevat en die een leek volkomen ontgaan. Nadat dit omvangrijke werk ieder jurylid kreeg 60 coiffures te beoordelen was gedaan, werden er nog 10 minu ten beschikbaar gesteld voor de op maak. In deze 10 minuten werd een maximum aan energie en inspiratie gedemonstreerd, zodat de jury niet dan na lang peinzen tot de einduitslag concludeerde. Het concours genoot een grote belangstelling en kan weer vol ledig geslaagd worden genoemd. De uitslag luidde als volgt: Equipe- prijzen dames; 1. Den Haag 1 (wis selbeker), 2. Haarlem, 3. Amsterdam, 4. Alkmaar, 5. Den Haag 2. Indivi duele prijzen: 1. Keuskamp, Den Haag; 2. Tool, Amsterdam; 3. Mobren, Den Haag; 4. De Vries, Haarlem; 5. Nieuwstad, dat het esperanto zijn nut heeft bewe zen. De heer Mosen Suttard, die het ko mende esperanto-congres in Haarlem voorbereidt, sprak daarna een woordje in het esperanto, dat vertaald werd door de heer Blokker. Talrijke vragen uit het publiek getuigden van de belang stelling, die over het onderwerp be stond. Zaterdag wordt in IJmuiden vlaggetjes dag gehouden. Vele loggers uit Kat wijk, die naar IJmuiden varen om daar aan het kleurrijk festijn deel te nemen, passeren Haarlem en veroorzaken soms een opstopping in het verkeer op het Spaarne. Nouwland 70 70 38 10 1.84 1 Govaars 70 70 38 8 1.84 1 Loerakker 80 80 20 11 4.— 2 Bertholée 110 71 20 32 3.28 0 v. Dam 45 44 38 5 1.15 0 Kaspers 50 50 38 7 1.31 2 v. Dijke 40 40 43 7 0.93 2 Ker 40 38 43 5 0.88 0 Toepoel 40 40 34 4 1.17 2 Lodder 35 32 34 5 0.94 v. Dam 45 45 39 5 1.15 2 Kaspers 50 42 39 6 1.07 0 Eindstand: 177 voor land." ,Hof van Hol- Dinsdagavond vond in het Minerva- theater te Heemstede een in velerlei opzichten opmerkelijke uitvoering plaats van Donizetti's komische opera ï'eliser d'Amore, oftewel „De Lief desdrank". Het was n.l. geen opera voorstelling in de gebruikelijke uit- voeringspractijk. Inplaats van levende zangers en acteurs, geschiedde het ac terende gedeelte door Bert Brugmans marionettentheater, terwijl het orches- trale en vocale deel via geluidsopna men van His Master's Voice apparaturen geschiedde. Eén en ander stond deze avond onder auspiciën van de N.V. Bo- vema, de grammofoonplatenonderne- ming te Heemstede. Een klein, maar overigens te begrijpen administratief misverstand van de zijde der organisa tie dezer avond, maakte het voor ons helaas onmogelijk de gehele uitvoering mee te maken. Het „helaas" vormt in deze niet een gelegenheidsterminologie want het gedeelte dat wij van deze uitvoering zagen, was van sublieme ar tistieke kwaliteiten. Wanneer men ge wend is in de orkestbak een veelal rammelend, mager orkestje bij gelegen heden als deze te horen, dan vormde de prachtige opnamen van het koor en orkest der opera te Rome onder lei ding van Gabriële Santini een waar kunstgenot op zich zelf, bij deze uit voering. Bovendien waren de solis tische rollen, eveneens dan via de plaat, in handen van klinkende namen als Margherita Carosio als Adina, Nicola Monti als Nemorino, Titto Gobbi, Mel- chiorre Luise en Loretta Di Lelio, de laatste drie respectievelijk als Belcore, Dulcamara en Gianetta. Het hoeft geen betoog dat er voor operaliefhebbers zeer veel schoons viel te genieten. Dit was één gnotvol onderdeel bij deze uitvoering. Een ander en niet minder mooi aspect was het waarlijk sublieme poppenspel van Bert Brugman. Wat hier plastisch voorgesteld werd, was van de allerhoogste orde in het poppen spel. Vooral door de beweegbare mond standen der hoofdrollen vertolkers en vertolksters, waande men zich gewoon als in de opera. Wat Bert en Joost Brugman hierin presteerden verdient de allergrootste lof. Ontwerp, décors en costumes van Karei Bruckman pasten zich op dezelfde wijze bij het artistieke niveau aan. Een derde bijzonderheid vormden de inleidingen door de bekende radio causeur Leo Riemens, die zijn bekende en veel omvattende wetenschap op operagebied ook dit keer ten volle demonstreerde. Het ware aan te bevelen, dat de N.V. Bovema een herhaling van dit geza menlijke optreden, hetzij in Heemstede of elders, liet volgen. Gaarne zouden wij alle operaliefhebbers dan willen aansporen deze unieke gelegenheid niet te laten voorbijgaan en een bezoek aan deze eventuele voorstelling te brengen, want, nogmaals, hier viel zeer veel te genieten. JAN LAARVELD Onder auspiciën van de Heemsteedse Kunstkring zal op Dinsdag 1 Juni a.s. in het Minerva-theater de bekende pia nist Willem Andriessen een recital ge ven. Er zullen uitsluitend werken van Ludwig van Beethoven ten gehore wor den gebracht. De opbrengst komt ten goede aan het Nederlandse Rode Kruis. Die Haerlemsche Musyckcamer legt zich al gedurende jaren uitslui tend op 17- en 18-eeuwse muziek toe en heeft daarin een zekere graad van ontwikkeling, bereikt. De Camer zorgt, en dat is om de publieke belangstel ling blijvend te wekken noodzakelijk, voor een grote afwisseling in bet repertoire. Die afwisseling doet te vens de musiceerlust onder de leden zelf steeds opnieuw opwekken. Men bemerkt dan ook altijd, dat de Ca mer een concert ernstig en langdu rig voorbereidt, daardoor haar taak goed beheerst en de stijl van dit spe ciale genre muziek uitstekend aan voelt. Door de medewerking van de Viola da Gamba-bespeler Piet Lentz stond de Camer voor een haar tot nu toe ongekende moeilijkheid: de aanpas sing van de klank harer in gebruik zijnde hedendaagse instrumenten (uit gezonderd het clavecimbel) met die van de Viola da gamba. Van een moeilijkheid op dit punt bleek bijna geen sprake te zijn. Altoos verschafte het orkestspel aan de Viola-klank een fraaie, nimmer dominerende achter grond, paste het klankvolume van de 16 strijkers zich op de vereiste beschei den wijze bij het solospel aan en dit zonder gebruikmaking van dempers. Zodoende kon men ten volle van de milde, nobele klank van het solo instrument genieten. Vooral in de Sa rabande van Telemann's Suite en in het hoogst indrukwekkende „Grave de espressivo" van Tartini's Concerto. De technische mogelijkheden van de zeven-snarige Viola kwamen het meest duidelijk uit in de beide cadenzen van dit Concerto, o.a. dubb|el en ge broken accoordenspel. Piet Lentz speelde niet alleen vir tuoos, maar ook, beter gezegd bovenal, muzikaal en zeer stijlvol. Hij beheerste hierdoor het gehele ensemble, dat zich opmerkelijk goed bij de opvatting van de solist aanpaste, dank zij mede de nauwkeurige directie van André Kaart. De Camer speelde afzonderlijk een Concerto grosso van Handel, waarin de hobo's fraai spel en veel afwisse ling boden tegenover het strijkorkest, een onlangs ontdekt Concertino van de Hagenaar Riociotti, behaaglijke ett weldadig aandoende muziek en een Notturno van Haydn. Met dit Not- turno kwamen we aan het einde van de 18de eeuw, waarin dit Haydn- werk reeds wees op de later geschre ven Symphonieën, bijzonder door de combinatie strijkers, fluiten en hoorns. Enkele lichte onzuiverheden buiten beschouwing latende (er heerste een ietwat kille temperatuur in de Vlees hal) was het orkestspel in genoemde nummers lofwaardig. De Vleeshal bleek voor Kamerorkest nog het best geschikt te zijn wat acoustiek be treft. Zowel voor solo- als voor orkestspel werd de aanwezige kunstminners gr0" te aandacht betoond. Meerdere malen riepen zij solist en dirigent terug °P het podium, om hun hulde in ontvangst te nemen! De Rechtbank te Haarlem heeft dnL dag 18 Mei in staat van faillissemei verklaard G. Hermink, voorheen metaaLc0^" structeur, thans zonder beroep, te Zaag> dam, 2e Harenmakersdwarsstraat Rechter-Commissaris: mr. N. Brouwer; Curator; mr. F. W. van D te Amsterdam. I. Philips, handelsagent, te Overveefu Jan Willem Frisolaan 14, handelen°e ,g Amsterdam, Herengracht 238 onder naam Philips' Textiel; Rechter-L missaris: mr. N. Reeling Brouwer; rator; mr. L. S. Römelingh, te Haar Door het verbindend worden vaPjgen- uitdelingslijst is geëindigd het navo g de faillissement: 18 Mei; D. e „on. werktuigkundige, te Bloemendaal, kerelaan 4. Rechter-Commissaris: m Reeling Brouwer; Curator: mr. der Goot, te Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2