Vijftig jaar geleden heeft ROLLS ROY CE ontmoet Zij maakten De beste wagen van de wereld Auto voor keizers en koningen Vergissing Pronk en Verschueren leveren fraai duel achter motoren Geen optimistische perspectieven voor Nederlands elftal Opstelling der elftallen Slot handbalcompetitie in zicht Ondanks flink verzet verliest T.Y.B.B. met ruim verschil Overtreders Zondagswet opnieuw voor rechtbank In hoger beroep ze Ifde of strenger vonnis geëist Amateurs winnen van de Belgen Bevrijdt U VDO. (heren) nog ongeslagen VANAVOND IN STOCKHOLM: WOENSDAG 19 MEI 1954 PAGINA Schmitz wint Ronde van Luxemburg Kolping-S.D.W. degradeert Beslissingswedstrijd BaronieDosko in Roosendaal 'T Oost en West vinden elkaar in de sport Loting roeiwedstrijden „Hollandia" Enkele finales beginnen reeds Vrijdagmiddag Nederlandse coureurs in België en Duitsland Noordelijk elftal Er is een mogelijkheid om uit impasse te geraken KRIJT wint, maar Van Meegeren verliest Amsterdamse jongeren verslaan Rotterdam Davis Cup Italië wint van Spanje Gemeente Oudewater Directeur veroordeeld Schrijver van „Dr. Mabuse" overleden Zeepost naar Oost en West Vandaag, 19* Mei is het precies 50 jaar geleden, dat de electro-technicus Frederick Henry Royce in Manchester voorgesteld werd aan de rijke zaken man van adellijke afkomst, Charles Ste wart Rolls. Op die dag zullen enige van de oudste modellen van de wereldbe roemde Rolls-Royce autofabrieken een tocht van 17 mijl van Knutsford jiaar Manchester maken. Men weet niet, wat de aristocratische Charles Rolls, de der de zoon van Lord Llangattock, op die heuglijke dag met Henry Royce, die reeds op negenjarige leeftijd kranten moest verkopen, besproken heeft. Maar uit deze ontmoeting tijdens een lunch in het Midland-hotel zijn de Rolls-Royce Autofabrieken geboren, die wagens le veren welke door de fabrikanten zowel als door de afnemers zonder overdrij ving „de beste wagens ter wereld" wor den genoemd. Deze „beste wagens ter wereld" komen echter niet goedkoop in uw be zit. De laagst geprijsde Rolls-Royce, de „Silver dawn" kost altijd nog 3100 pond, terwijl de duurste „Rolls'', die bij de dealer te krijgen is, de „Silver wraith" de somma van 5.500 pond kost. Dan produceren de Rolls-Royce, fabrieken ook nog de „Phantom Four", die niet „aan het grote pu bliek" verkocht wordt, maar slechts na „particuliere onderhandelingen", zoals dat bij de Rollsmensen heet, in het bezit van een gekroond hoofd komt of een staatshoofd en wat daar mee ongeveer gelijk staat. Ondanks de spanningen over Gibraltar rijdt ge neralissimo Francisco Franco in een dergelijke Britse wagen evenals bij voorbeeld koning Feisal van Irak. Royce was oorspronkelijk een electro- technicus, die hardnekkig naar perfectie streefde. Omstreeks de eeuwwisseling maakte hij dynamo's en electrische kra nen. Hij was toen vermogend genoeg om zich een auto te kopen in een tijd, dat auto's alleen nog maar een luxe waren, die slechts de rijken zich kon den veroorloven. In 1903 kocht hij tweede-hands een Franse auto, doch hij was ontzet over het lawaai dat de auto maakte, over de onbetrouwbaarheid en de ondoeltreffend heid. Hoewel hij weinig over auto's wist en totaal niets over het bouwen ervan, begon hij aan de bouw van drie twee- cylinder auto's. Rolls, die een groot liefhebber was van autorijden en autorennen en die een graad in de mechanische weten schappen had behaald, begon in 1902 auto's te verkopen die op het Europese vasteland waren gebouwd. Hij kon voor zijn handel geen Britse auto vinden die goed genoeg was. Proefrit zonder commentaar Een van de drie eerste auto's van Royce kwam terecht bij Henry Ed munds, een van de zakenrelaties van Rolls. Edmunds ontmoette Rolls', hoor de hem erover klagen dat hij geen Brit se auto kon vinden die het verkopen waard was, en nam hem mee naar Man chester om Royce te ontmoeten. Royce, de rustige electro-technicus die zijn ge dachten beter tot uitdrukking kon bren gen met zijn handen dan met zijn tong, en Rolls, de aristocratische auto-liefheb ber, konden het van het begin af goed met elkaar vinden. Rolls maakte een proefrit in de auto van Royce en ver der behoefde er niets meer te worden gezegd. In minder dan een jaar waren de twee eerste Rolls-Roye automobie len op de markt. In 1906 was „Rolls-Royce Ltd''' formeel opgezet en in dat zelfde jaar maakte Royce zijn zes-cylinder „Silver ghost", de wagen waarmee hij een nieuwe stan daard vestigde van kracht, betrouwbaar heid, comfort en rustige werking. Royce bleef betere en grotere auto's maken. En Rolls, met zijn enorm aantal rela ties in Engeland en op het vasteland, bleef ze verkopen. Rolls werd ook een luchtvaartenthou siast, ging naar Amerika en ontmoette de gebroeders Wright. Hij kwam om het leven in 1910 toen een vliegtuig waarin hij zich bevond nabij Bournemouth ver ongelukte de eerste Engelsman, die bij een vliegongeval om het leven kwam. Royce werd baronet en leefde tot 1933. Omstreeks die tijd werd het beroemde „R.R." monogram op de radiateur van iedere Rolls-Royce van rode letters ver anderd in zwarte. Er is verteld dat de kleur van het monogram werd veran derd als teken van rouw voor Royce, maar autoriteiten van de Rolls-Royce fabrieken houden vol dat dit verhaal een „verzinsel" is. Zij zeggen dat de kleur alleen maar werd veranderd om dat zwart geschikter werd geacht voor limousines dan rood. Vliegtuigmotoren Rolls-Roye richtte een speciale afdeling op om de Eagle'' motoren te maken. Deze motoren werden ge- De vierde en laatste etappe van de Ronde van Luxemburg, van Diekirch naar Esch-Alzette (230 km) is gewon nen door Gaul (Lux B) in 6 uur 50 min. 41 sec. Na hem ging Schmitz (Lux B) over de streep met twee lengten achter stand. Derde werd Desmet (B) in 7.08.54, vierde Diederich (Lux A) in 7.09.10 en vijfde Piel (Fr) in dezelfde tijd. Het eindklassement luidt: 1 Schmitz (Lux B) 25.23.29 2 Gaul (Lux B) 25.25.57 3 Ernzer (Lux A) 25.44.26 4 Lefevre (B) 25.44.59 5 Ruffet (Fr) 25.45.19. De laatste etappe van de wedstrijd WarschauBerlijnPraag voerde van Tabor naar Praag over een afstand van 160 km. Winnaai werd de Tsjech Ruzicka in 3 uur 52 min, 11 sec. De Deen Dal- gaard werd eerste in het eindklasse ment; Van der Broek (Ned.) vijfde in 54.11.08. Na felle strijd hebben DESK en Kolping/ SDW het beide tot veertien punten ge bracht in de tweede klas A van Zuid I. Er is echter geen beslissingswedstrijd no dig, daar Kolping/SDW twee winstpunten in mindering heeft gekregen wegens het niet spelen van de wedstrijd TOP—Kolping/ SDW op 28 Februari 1954, zodat Kolping/ SDW degradeert. De beslissingswedstrijd BaronieDosko voor 't kampioenschap tweede klasse B Zuid Iwordt Zondag in het sportpark „De Luiten'' te Roosendaal gespeeld. bruikt in meer dan de helft van de geallieerde vliegtuigen in de eerste wereldoorlog, en tevens in het eerste vliegtuig dat een non-stop vlucht maakte over de Atlantische Oceaan. In 1931 begon de maatschappij met de productie van de „Bentley", een jon gere broer van de Rolls-Royce. In de tweede wereldoorlog kwam Rolls-Roy ce uit met de Merlin motoren, die in de Spitfires werden gebruikt. Op het ogenblik maakt Rolls-Royce straalmo toren voor de Comet en Viscount vlieg tuigen en voor de Canberra bommen werper en Hunter en Swift gevechts vliegtuigen van de Britse Luchtmacht. Aan Ap herdenkingstocht van Knuts ford, de geboortestad van Royce, naar Manchester, waar Royce zijn latere compagnon Rolls ontmoette, wordt deel genomen door een van de eerste twee twee-cylinder auto's van Royce en zijn eerste „Silver Ghost" Beide auto's zijn in prima werkende staat. Het moet echt gebeurd zijn. Een Engelsman, die met zijn Rolls- Royce op vacantie was in de Py reneeën, strandde daar door een gebroken as. Onderdelen waren in de uithoek, waar hij zich be vond, niet te krijgen. Dus telegra feerde de man naar de fabriek in Engeland met het verzoek een mon teur en een nieuwe as te zenden. Na twee dagen kwam die monteur en verhielp het euvel. De Brit zette welgemoed zijn reis voort. Eenmaal thuis meende hij er goed aan te doen de Rolls-Royce-fabrieken te vragen hem de rekening van het avontuur in de Pyreneeën te pre senteren. Na enkele dagen kreeg hij een keurig maar laconiek brief je terug. „Wij hebben uw schrijven met stijgende verwondering gele zen. U moet zich evenwel vergis sen, want bij een Rolls-Royce breekt geen as". „Silver Ghost" noemden Rolls en Royce hun eerste seriewagen. Het hierbo ven afgebeelde model dateert uit 1906, maar kan ondanks zijn hoge leeftijd in waardigheid wedijveren met de modernste wagens van thans. De stalen platen, waaruit de carrosserie is opgebouwd, zijn geheel verzilverd, vandaar dan ook de enigszins excentrieke naam. Oost en West hebben elkaar de zer dagen tijdelijk gevonden in een spelletje voetbal op het gras veld bij het Paleis der Naties te Genève. Het .begon, toen de chauf feur van een van de gedelegeerden, die aan de conferentie in het pa leis deelnemen, een oude tennisbal te voorschijn haalde, en zich daar in zijn eentje mee ging amuseren. Het duurde niet lang of hij kreeg gezelschap van ee:. aantal collega's van de Britse, Amerikaanse, Franse. Canadese en Australische delega ties, zodat er een partijtje voetbal kon worden gespeeld. Toen verlieten ook de Russische chauffeurs èn lijfwachten hun wa gens en schaarden zich aan de kant om te kijken. Op een gegeven mo ment kon één van hen de verlei ding niet langer weerstaan: hij trok zijn jas uit en ging meedoen! (Van onze sportredacteur) In het Olympisch stadion is het wie- Ierseizoen op de baan nu ook officieus geopend. De amateurs en, nieuwelingen, die elke Vrijdagavond trouw hun trai ningswedstrijden rijden hebben op een enkele na met de weinige toe schouwers, die zich niet door het kou de weer hebben laten afschrikken, kunnen kijken naar de gedragingen van de professionals. Bovendien was er een landenwedstrijd tussen enkele Nederlandse amateurs. Plantaz, de jeugdige beroepsrenner uit Eindhoven, zegevierde in een omnium voor de profs. Pronk legde beslag op de eind zege in een tweevoudige stayerswed strijd. Hijzelendoorn en van Heusden zorgden voor een Nederlandse overwin ning in de drievoudige wedstrijd te gen de Belgische sprint- en achtervol gingskampioenen, Debakker en Wouters. Nederland heeft op deze manier af scheid kunnen nemen van zijn meest prominente wegrenners, die Vrijdag zullen starten in Ronde van Italië en daarin o.a. Coppi, Koblet en Bartali zuller. ontmoeten. Het meest aantrekkelijke onderdeel van het programma was ongetwijfeld de strijd achter grote motoren. Wagt- mans, die ook weer eens de fiets met de wielen van ongelijke grootte had opgezocht, kwam tot teleurstelling van velen in het stuk niet voor. Daar stond echter tegenover, dat Pronk een le vendig duel heeft uitgevochten met de wereldkampioen Verschueren. Pronk zegevierde uiteindelijk, maar dat was op het nippertje. In de eer ste wedstrijd moest Pronk het hoofd buigen voor een phenomenale rush van Verschueren, die op fraaie wijze een grove fout van zijn gangmaker te niet deed. Pronk heeft talrijke tegen aanvallen gelanceerd, maar Verschue ren pareerde ze op een wijze een we- rereldkampioen waardig. In de tweede wedstrijd heeft Pronk wel succes gehad. Bij ver rassing passeerde hij Verschueren in de laatste vijf kilometer. Plotseling verscheen hij toen naast de wereld kampioen en stoof hem voorbij. In de laatste ronde heeft Verschueren nog van alles geprobeerd, maar juist toen hij Pronk leek te bedrei gen, raakte hij los en bleef dus twee de. Plantaz behaalde een verrassende ze ge in de wedstrijd tussen de wegren ners die ook op de baan de nodige ervaring hebben- Hij werd winnaar in twee van de drie onderdelen. Zelfs Schulte moest hem enkele keren in de eindsprintjes laten gaan. Voor Hijzelendoorn bracht de sprint tegen de Belg Wouters een teleurstel ling. In de beslissende rit leek de zege reeds beklonken, toen hij op het laatste rechte eind in pure snelheid met een banddikte verschil werd verslagen. Van Heusden zorgde voor een royale Nederlandse zege in de achtervolging, waarna een tijdrit over twee kilo meter het duo van Heusden - Hijze lendoorn de zege en dus ook de eind overwinning bracht. De uitslagen zijn: NederlandBelgië (amateurs) SPRINT. Eerste rit: 1. Hijzelendoorn (N.) 13.4 sec. 2. Debakker (B.) op 5 lengten. Tweede rit: 1. Debakker 13.4 sec. 2. Hi)- zelendoorn op een halve lengte. Derde rit: 1. Debakker 13 sec. 2. Hijzelendoorn op een banddikte. Achtervolging over 4 km. 1. Van Heus den (N.) 5 min. 23.8 sec. 2. Wouters (B.) 5 min. 27.6 sec. Tijdrit: 1. Nederland (Hijzelendoorn en Van Heusden) 1 min. 11 sec. 2. België (De bakker en Wouters) 1 min. 12.4 sec. Totaaluitslag: 1. Nederland 7 pnt., 2. Bel gië 8 pnt. Omnium voor beroepsrijders. 5 km. zon der klassementen: 1. Plantaz, 2. Schulte, 3. Gerrit Voorting, 4, Koch, 5. Adri Voorting, 6. Wim van Est. Alvalwedstrijd: 1. Plantaz, 2. Wim van Est, 3. Haan, 4. Koch, 5. Faan- hof. 10 km. met 5 klassementen: 1. Schulte, 21 punten. 2. Plantaz 13 punten, 3. Wim van Est 9 pnt., 4. Koch 9 pnt. 5. Faanhof 6 pnt. Totaaluitslag: 1. Plantaz 4 pnt., 2. Wim van Est 11 pnt., 3. Koch 12 pnt., 4. Schulte 13 pnt., 5. Haan 16 pnt., 6. Gerrit Voor ting 18 pnt., 7. Faanhof 19 pnt., 8. Adri Voorting 21 pnt., 9. Bakker 24 pnt., 10. Ni co van Est 27 pnt. STAYERS Eerste rit: 1. Verschueren (B.) 31 min. 35.6 sec. (40 km.). 2. Pronk (N.) op 30 meter. 3. Intra (Duitsl.) op 150 me ter. 4. Bijster (N.) op 680 meter. 5. Wagt- mans (N.) op 720 meter. Tweede rit: 1. Pronk 32 min. 14 sec. (40 km.). 2. Verschueren op 50 meter. 3. Intra op 110 meter. 4. Wagtmans op 660 meter. 5. Bijster op 1350 meter. Totaaluitslag: 1. Pronk 3 pnt., 2. Ver schueren 3 pnt., 3. Intra 6 pnt., 4. Wagt mans 9 pnt., 5. Bijster 9 pnt. (Van onze roeimedewerker) Voor de roeiwedstrijden van „Hollan dia" zijn zoveel inschrijvingen binnenge komen, dat men reeds Vrijdagmiddag om drie uur met de voorwedstrijden en en kele finales zal beginnen. Op die mid dag zullen in tegenwoordigheid van H.M. Koningin Juliana, de dames van het Spaarne en Die Leythe de finale roeien in de oude vier, terwijl de skiffeuses van Viking en Nautilus met elkaar de strijd zullen aanbinden in de oude skif. Nereus en Laga roeien om kwart over vier de finales vier zonder stuurman over twee kilometer; Njord en Triton om zes uur de oude twee over 1000 m. Om tien minuten voor acht vindt de finale plaats van de lange afstandwed strijd in overnaadse vieren met een start om de 10 seconden, waarvoor niet minder dan zes en twintig ploegen heb ben ingeschreven, waarvan slechts vijf uit Amsterdam. Zaterdag 22 Mei zijn er enkele inte ressante races, o.m. in de dubbelscull tussen Van der MeerWillbrenninck als SpaarneWillem III combinatie ener zijds en Neumeier—Reiding als Willem III anderzijds. De twee zonder brengt Het Spaarne met Triton aan de start, terwijl de dames acht de drie sterkste ploegen laat zien uit Het Spaarne, RIC, Willem III en de Hoop. Als voorbereiding voor de nationale sportwagenraces, die op 7 Juni a.s. op het circuit van Zandvoort worden ge houden, zullen diverse Nederlandse coureurs in wedstrijden in het buiten land uitkomen. Aan de sportwagen en seriewagen races van 22 Mei a-s. op Francorchamps in België wordt deelgenomen door Mar tens met zijn fiat 1100 T.V., terwijl Van Dieten zal starten met zijn Jaguar C-type en Roosdorp met een Ferrari Mondial. Hezemans neemt met Porsche 1300 super deel aan de Eifelrennen op 25 Mei a.s. Het elftal van Noord-Nederland, dat Woensdag 26 Mei tegen Noord- Duitsland speelt, ziet er als volgt uit: Doel: Koopmans (Leeuwarden); achter: Willems (Velocitas) en Buist (GVAV); midden: De Groot (Leeuwarden), Ben- ninga (GVAV) en Ydema (Sneek); voor: Bakker (Leeuwarden), Wolda (Oosterparkers), Van der Ley (Leeu warden), Abe Lenstra (Heerenveen) en Hoekema (Leeuwarden). Advertentie van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40, f 8.88 (Van onze sportredacteur) Terwijl de voetbalcompetitie prac- tisch is afgelopen, wacht het Nederlands elftal nog twee wedstrijden voor ook een einde komt aan het internationale seizoen. Vanavond speelt het Oranje team in Stockholm tegen Zweden, tien dagen later is de strijd tegen Zwitser land. En, laten wij het maar ronduit zeggen, veel goeds verwachten wij niet voor het nationale team. De fikse ne derlaag tegen de Belgen, 40 in Ant werpen, heeft ons geleerd, vooral niet te optimistisch te zijn. Bovendien zegt de traditie, dat het Nederlands elftal in Stockholm nimmer tot grootse da den komt. Eén keer slechts, in 1912 tijdens de Olympische Spelen is er een overwinning behaald. Alle andere wedstrijden zijn in grote nederlagen (4—1 in 1919, 6—2 in 1929 en 4—1 in 1950) geëindigd. De Nederlanders spe len bovendien onder ongunstiger om standigheden. Terwijl voor hen het sei zoen practisch ten einde is, zijn de Zwe den pas halverwege. Maar, afgezien van dat alles, het huidige peil van het Zweed se voetbal moet toch ook hoger worden aangeslagen dan dat van de Nederlan ders. In het Nederlands elftal, da vanavond speelt, zijn vergeleken bij de laatste landenwedstrijd nog al wat veranderin gen aangebracht. De meeste, uiteraard, in de voorhoede. Alleen Michels en Ben- naars zijn gehandhaafd van de aan vallers, die het de Belgische achterhoe de geen enkele keer erg moeilijk heb- Nederland: STEIGER ODENTHAL VAN SCHIJNDEL TERLOUW VAN DER KUIL MICHELS VAN MELIS TEBAK BIESBROUCK BENNAARS LOUER LIANDER LOEFGREN LINDH BERGMARK SANDELL THILLBERG HAMRlN HJERTSSON OVE SVENSSON SAMUELSSON SVENSSON Zweden: ben gemaakt. Gruisen en Van Overbeke, de vleugelspelers, die geen enkele keer hebben kunnen imponeren, zijn nu ein delijk van de lijst afgevoerd. Voor Van Beurden, die de laatste tijd veel min der in vorm is, is eveneens een rempla- eant gezocht. Ook Klaassens zal niet van de partij zijn. De Venlonaar is we gens studieredenen verhinderd. Ondanks al deze veranderingen ziet men toch geen nieuwe gezichten in de Oranjeploeg. Oud-gedienden, al thans spelers, voor wie een interland wedstrijd geen nieuwtje is, keren terug, In de middenlinie is Van Schijndel opgesteld, in de voorhoede zijn twee plaatsen ingeruimd voor Van der Kuil, Van Melis en Louer. Maar och, wat doet het er ook toe. Wie men ook neemt en wat men ook probeert een sterk Neder lands elftal stelt men op deze manier en onder deze omstandigheden toch niet samen. Dit is geen verwijt aan de Technische of Keuzecommissie, noch aan coach Jaap van der Lek, die elke week trouw en naar beste weten met de spelers oefent in het Olympisch stadion. De geringe kracht van het Nederlands elftal is het ge volg van het lage peil van het club voetbal en ook voor dat laatste kan weer een oorzaak worden gevonden. Ge ziet het, het is niet zo moeilijk om de oorzaak te vinden voor de slechte prestaties van het Nederlands elftal. En, het is evenmin moeilijk om wegen te wijzen, die naar herstel kun nen en zullen leiden. De voetbalcompetitie is nu goeddeels voorbij, het Bondsbestuur heeft de taak de indeling voor het komende seizoen voor te bereiden. Het zou van het be zitten van moed getuigen, als de zaken nu eens krachtdadig en met begrip voor realiteit werden aangepakt. Men mag het aantal eerste klassers dan wel in krimpen, de totale omvang van deze ver kleining van de topgroep der voetbal clubs is niet groot genoeg. Tenminste als men een vrij algemene opvoering van het spelpeil wil bereiken. De op lossing daarvoor is een veel scherpere selectie. Om daartoe te geraken staat zelfs de weg der geleidelijkheid open. Direct één hoofdklasse is, dat begrijpen wij ook wel, te veel gevraagd. Men (Van onze handbalmedewerker) Hoewel de handbalcompetitie langzaam maar zeker haar einde nadert, is de beslissing voor de onderste plaats in de diocesane klasse nog steeds niet gevallen. De belangrijke ontmoeting tussen Leonidas en VDO ging wegens terreinnood niet door. De overige uitslagen waren praktisch van geen be tekenis meer. Odos schijnt er finaal uit te zijn. Na de nederlaag van vorige week faalden de Amsterdamse dames opnieuw; van AOG werd met liefst 61 verloren. Tybb toog met de beste voornemens bezield naar DCG, maar kreeg bij de kampioenen, ondanks grimmig verzet, een fikse nederlaag van 94. Ado ontving Vido uit Purmerend en hield met een zege van 42 de twee winstpunten in eigen huis. De promotiewedstrijd tussen Wilskracht- sport en Oranje Wit eindigde onbeslist, 33. merend zag tenslotte enige van zijn uitvallen toch beloond met twee goede doelpunten. Het bleek echter onvol doende te zijn om de zege van Ado nog in gevaar te kunnen brengen, vooral toen de gastvrouwen met een vierde treffer de stand op 4-2 had gebracht. Bij de heren handhaafde VDO zijn ongeslagen record: het bezoekende Hios werd met een nederlaag van 19-11 naar de Residentie teruggewezen. DTS viel beslist iets tegen. De Velserwegbewo- ners konden het tegen HVP niet verder brengen dan een gelijk spel 8-8. Wils kracht turnen stelde eveneens teleur om van Kwiek met 6-10 te verliezen. AOG heeft zich van de in de hoofd stad geleden nederlaag behoorlijk ge revancheerd. De gastvrouwen begonnen veelbelovend, maar Odos sloeg de goed opgezette aanvallen resoluut af. Aan vankelijk dacht men ook niet dat de gasten een grote nederlaag tegemoet zouden gaan, doch toen de thuisclub het lek in de achterhoede had gevonden, v/as het met Odos gedaan. Nadat de score werd geopend, liepen de Aikmaar- se dames uit tot 3-0. Hierna zette Odos zich flink schrap, doch zag zijn ijverige pogingen eerst na de rust met een doel punt beloond. De stand was toen in middels uitgegroeid tot 5-0. Hoewel Odo zich niet gewonnen gaf, slaagde men er niet in van deze achterstand iets af te knabbelen. AOG maakte er ten slotte nog 6-1 van. Ado heeft zich volledig moeten in zetten om het zeer enthousiast spelende Vido onder de duim te houden. De be zoeksters vielen dikwijls aan, doch voor de cirkel hield de attente achterhoede van Ado goed stand. Ado had aan de andere kant meer sAjcces. Voor de rust werd de dappere Vido-doelverdedigster tot driemaal toe gepasseerd. Vido, dat nog niet van degradatie veilig is, bleef ook in de tweede speelhelft fel van zich afbijten. Het zwoegende "elftal uit Pur- Ondanks het grimmige verzet van Tybb, was het een ieder al spoedig duidelijk, dat de Haarlemse dames in hun voornemen, om DCG de eerste nederlaag toe te brengen, niet zouden slagen. De kampioenen startten snel en speelden de bal op het juiste mo ment goed af. Bovendien waren de gastvrouwen hun belagers dikwijls te vlug af en bleken de doelworpen hard en zuiver geplaatst. Binnen niet al te lange tijd had DCG reeds drie keer raak geschoten. Verbeten vocht Tybb verder. Het tegenpuntie, dat hierna werd gescoord, was voor de thuisclub het sein om nog voor de rust uit te lopen tot een veilige 6-1 voorsprong. Met deze stand was eigenlijk de strijd reeds beslist. Ook in de tweede helft bleef Tybb agressief; men slaagde erin de defensie van de ge- combineerden drie keer te passeren. Hetzelfde gebeurde echter ook aan de andere kant, waardoor de gasten dus niets met hun succes vooruit kwamen. Bij de stand van 9-4 werd het einde bereikt van de ontmoeting, waarin het enthousiasme soms wel wat tè ver werd doorgevoerd. De stand is: VDO 15 15 0 0 30 203- 82 Lodewijk 14 10 0 4 20 139— 77 DTS 14 8 2 4 17 153- 96 Kwiek 14 7 1 6 15 108—121 14 7 0 7 14 131— -132 Activitas 14 5 3 6 13 107- -122 Wilskr. trn. 14 5 1 8 11 119—153 HVP 14 2 3 9 7 84—122 Advendo 15 0 0 15 0 63- -193 DCG 15 14 1 0 29 122—30 AOG 15 10 0 5 20 53- -34 15 9 2 4 20 62- -51 ODOS 15 9 1 5 19 60—47 ADO 14 6 2 6 14 43- -31 AMBON 15 4 1 9 9 39—80 LEONIDAS 14 3 2 9 8 29- -69 VIDO 15 3 2 9 8 29- -69 VIDO 15 3 1 11 7 41—81 2 verliespunten Dat de herenploeg van Wilskracht turnen een nederlaag van het bezoeken de Kwiek zou incasseren bleek voor de rust nog twijfelachtig. De Wilskrach- tenaren waren in die periode overwe gend sterker, doch men vergat daarbij tenminste zoveel doelpunten te vergaren, dat men de zege veilig kon stellen. Te gen twee doelpunten van de thuisclub, ging de bal één keer langs de Amster damse doelman. Dat spelletje herhaalde zich driemaal en bracht de stand op 6-3. Na de doelwisseling waren de rollen om gekeerd. Kwiek domineerde en speelde zich steeds goed vrij. De Hagenaars brachten hierdoor Wilskracht aan het wankelen. Het duurde dan ook niet lang of de bezoekers hadden de achterstand in een voorsprong omgezet. Kwiek liep verder uit tot 6-10. Ondanks verschil lende goede scoringskansen slaagde Wilskracht er niet in verandering in de stand te brengen. De dames van Wilskracht sport kon den er in de eerste promotie-wedstrijd maar niet in komen. Vooral bij het begin ging alles onzeker en liet vooral de achterhoede nog al eens een steekje vallen. De Amsterdamse dames mogen dan ook van geluk spreken dat Oranje Wit slechts één keer van de vrije kansen wist te profiteren. Een overtreding van de achterhoede van Oranje Wit kostte de bezoeksters 'n strafworp, die prompt werd benut. 1-1. De gasten hielden ech ter het beste van het spel. Toch duurde het tot vlak bij de rust, voordat Or. Wit deze meerderheid in een doelpunt kon omzetten. Een botsing tussen twee speelsters bracht enige verwarring, waarvan Or. Wit gebruik maakte om de bal voor de tweede keer langs de keepster te plaatsen. Na de doelwisse ling werd het al gauw 3-1 voor de gas ten. Wilskracht sport gooide nu alles in de aanval. Or. Wit werd op zijn eigen speelhelft gedrukt. Een keiharde worp van de ver opgedrongen Wilskracht- back trof doel. 3-2. Een plotselinge uit- van van Or. Wit had bijna succes, doch gelukkig voor de thuisclub kon de keep ster met een ferme duik erger voorko men. Vier minuten voor het einde slaagde de gastvrouwen er tenslotte toch nog in de gelijkmaker te forceren. De Nederlander Keepers heeft een wegwedstrijd voor amateurs over 117 kilometer te Moerbeke (België) gewon nen. Er waren 104 deelnemers. ook de clubs dus kan echter wel de goede wil tonen en bijvoorbeeld de eer ste klas splitsen in twee sterke en twee zwakke afdelingen. De wisselvalligheid, die zich nu openbaart in de prestaties van de spelers, die in aanmerking ko men voor het Nederlands elftal, ziet De Nederlander van Meegeren heeft in de eerste ronde van de internationa le tenniskampioenschappen van Frank rijk met 6-2, 1-6, 2-6, 4-6 van de Ame rikaan Fox verloren. Krijt heeft meer succes gehad. Hij versloeg de Frans man Guilbert met 5-7, 6-2, 6-3 en 6-2. Zeven van de zestien geplaatste spe lers in het enkelspel hebben gisteren moeten spelen. Zij kwamen allen in de volgende ronde. Seixas en Morea hadden het heel gemakkelijk want hun tegenstanders lieten verstek gaan. De Australiërs Hoad, Hartwig en Rose en de Amerikaan Patty en Molloy zege vierden onbedreigd. Een ploeg van jeugdige Amsterdam mers heeft een oefenwedstrijd voor de ontmoeting van het Westelijk elf tal tegen het Weense Admira, tegen die van de trainingsgroep van Rot terdam met 1-0 gewonnen men momenteel terug in het spel van de clubs. Dat laatste en dus ook het eerste is begrijpelijk. Het kan voorko men worden, althans voor een goed deel worden ondervangen, door de sterkere ploegen, met doorgaans de uitblinken de spelers, bij elkaar te brengen, "ij maken ons, de mentaliteit in de voetbal wereld, in de gehele Nederlandse spop* wereld ovrigens kennende, geen illussie* over een spoedige verwezenlijking van een van de vele voorstellen, die de laat ste tijd worden gedaan om verbetering van het spelpeil te bereiken. Maar, ln- ten al deze mensen dan wel bedenken het is onze vaste overtuiging dat het Nederlands elftal nu en zolang de huidige situatie niet verandert met meer kansen op een nederlaag dan een over winning zijn interlandwedstrijden tege moet gaat. Ook voor de voetballers en hun leiders geldt 't woord van de voor zitter van het NOC: men moet binnen de grenzen van het amateurisme steeds het best mogelijke zien te bereiken. En, zod een hoofdklasse of in elk geval een scherpere selectie nu echt niet mogelij» zijn? De wedstrijd tussen Spanje en Italië, voor de tweede ronde van het tournooi om de Davis Cup is in een overwin ning van 5-0 voor de Italianen geëin digd. In de derde ronde komt Italië tegen Zweden uit. (Van onze Limburgse redactie) Daar het Openbaar Ministerie hoger beroep had aangetekend tegen het vonnis van de kantonrechter uit Heerlen en Maastricht, inzake de Zondags wet, moesten Dinsdag alle overtreders van de Zondagswet opnieuw op het beklaagdenbankje plaats nemen, dit keer voor de arrondissementsrechtbank te Maastricht. Voor de drie kerkmeesters van de St. Jozefparochie uit Maas tricht, de 48-jarige winkelier C. F. A. D., de 78-jarige wijnhandelaar H. C- L. H. H. en de 79-jarige J. T. S. was dit niet bijzonder onprettig, omdat zij de officier van Justitie, mr. J. H. H. Dautzenberg, bevestiging van het vonnis van de kantonrechter uit Maastricht t.w. vrijspraak hoorden vragen. Zondag 28 Maart 1954 hadden zij bij gelegenheid van het 40-jarig priester feest van hun parochieherder een op tocht georganiseerd, die de jubilaris naar en van de kerk begeleidde. Door de kantonrechter was deze optocht als een godsdienstige optocht beschouwd, op grond waarvan hij de kerkmeesters vrijsprak van het hun ten laste gelegde, n.l. het houden van een optocht op Zondagmorgen voor 13 uur. Hoewel niet geheel eens met de motivering van de kantonrechter twijfelde de officier van Justitie geenszins aan het gods dienstige karakter van de optocht, waarom hij bevestiging van het von nis vroeg. Bij de behandeling van de zaak tegen het harmonie-orkest van de Oranje Nassaumijnen uit Heerlen, dat Zondag 14 Februari spelend naar de kerk trok bij gelegenheid van het 40-jarig be- staansfeest, was de officier van Justitie het niet eens met de Heerlense kanton rechter. Deze immers sprak de leden van ge noemd corps vrij van het primair ten laste gelegde, het houden van een op tocht, omdat naar de mening van de kantonrechter geen sprake was geweest van een optocht in de zin der wet. Volgens de officier van Justitie was dit echter wel het geval. Wat het secundair ten laste gelegde betrof, het gerucht verwekken op meer dan 200 meter afstand, ontsloeg de kantonrechter de Heerlense verdachten van alle rechts vervolging, aangezien elke schuldvraag ontbrak, daar zij met goedvinden van de hoogste politieautoriteit uit Heerlen dit feit hadden gepleegd. Ook volgens de officier was wel een strafbaar feit gepleegd, doch omdat de schuld ont brak, vroeg hij bevestiging van het vonnis. Met nadruk wenste de officier van Justitie echter te verklaren, dat in Heerlen „gerucht" was verwekt. Im mers ook al klinkt dit gerucht de mu zikanten prettig in de oren, dan nog kan dit voor anderen hinderlijk zijn. Mr. R. van Oppen, die als verdediger en gemachtigde van de verdachten van het harmonie-orkest optrad, toonde aan, dat de wetgever met „optocht" bedoelt een zich manifesterend voortbewegen van een groep mensen. Bij de gehouden Limb, optochten is van enige manifestatie, waarbij van goed- of afkeuring blijk wordt gegeven, geen sprake geweest, aldus de verde diger, zodat een optocht in de zin der wet niet is gehouden. Ook al kent het taalgebruik een an dere betekenis aan het woord „ge rucht" toe, dan het Wetboek van Straf recht, toch kan juridisch alleen de laatste betekenis aan het woord „ge rucht" worden gehecht. Volgens art. 431 betekent „gerucht" rumoer met een baldadig karakter. Wil burengerucht derhalve strafbaar zijn, aldus de ver dediger, dan zal er sprake van balda digheid moeten zijn. Het woord „bal dadig" de betekenis toekennend van misdadig, stelde spr. de rechtbank de vraag: „Welk een baldadigheid of mis dadigheid schuilt in het musiceren van een muziekcorps?" De officier van Justitie bleef echter bij zijn eis, daar volgens hem ook feest stoeten vallen onder het begrip optocht en muziek maken onder het begrip ge rucht. Deze mening bracht de officier van Justitie er dan ook toe om in de derde zaak tegen de 50-jarige mijnbeambte F. W. Ploum, voorzitter van de Kerk- raadse harmonie „St. Caecilia" strenge re straffen te eisen dan de kantonrech ter. Op 7 Februari j.I. was het corps van de heer Ploum voor 13 uur spe lend door de straten van Kerkrade ge trokken om een gouden bruidspaar een aubade te brengen. Van het eerste ten laste gelegde, het houden van een op tocht, sprak de kantonrechter de voor zitter van het genoemde corps vrij. De officier van Justitie evenwel eiste thans hiervoor een geldboete van f 6 subs, twee dagen hechtenis. Bevestiging van het vonnis vroeg de officier voor het secundair ten laste gelegde, het gerucht.verwekken hoor baar op meer dan 200 meter afstand, waarvoor de kantonrechter de heer Ploum tot een boete van zes gulden subs 2 dagen veroordeelde. Voor het musiceren zonder vergun ning na één uur op dezelfde Zondag werd de Kerkraadse harmonie veroor deeld tot f 1 boete of 1 dag hechtenis- Volgens de eis van de officier moet deze boete vervangen worden door f subs. 6 dagen hechtenis. Uitspraak ib al deze zaken op 1 Juni. De rechtbank te Rotterdam heeft de 40- jarige J. D. uit Oudewater veroordeeld to* een gevangenisstraf van tien maanden m®1 aftrek, waarvan drie maanden voorwaar delijk met cfrie jaar proeftijd. Hij zou misbruik hebben gemaakt van zijn ambt, directeur van de gemeentebe drijven te Oudewater, door zich een P^1*' tijtje oud ijzer toe te eigenen. Ook zou hu twee rekeningen, resp. ad f 76.en f 130.—" hebben geparafeerd, waardoor de gemeen tekas zou zijn belast. Het geld zou hebben uitgegeven voor twee privé-reisjes- Tegen hem was een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek geëist. Norbert Jacques, schrijver van ërie.ze}l romans, is tijdens het afgelopen weekeind» op 76-jarige leeftijd in Koblenz overleden- Jacques was Luxemburger van geboorte- Zijn grootste succes was „Dr. Mabuse, d speler", dat ook als film in de twintig®, jaren grote opgang maakte. Sedert n® eind van de tweede wereldoorlog woond Jacques in Hamburg. Met de volgende schepen kan zeepos* worden verzonden. De data, waarop d® c° respondentie uiterlijk ter post moet zijn o zorgd, staan, tussen haakjes, achter naam van het schip vermeld. wil-" Indonesië en Ned. N. Guinea: m.s. „w lem Ruys" (7 Juni), Ned. Antillen: „Breda" (26 Mei), Suriname: m.s. »<Nesto (22 Mei), Unie van Z. Afrika en Z.W- Ai* ka: m.s. „Arundel Castle" (22 Mei), nada: s.s. „Zuiderkruis" (22 Mei), „Aalsdijk" (26 Mei), Zuid Amerika: gentinië, Chili en Uruguay: s.s. „Alcantar (22 Mei), m.s. .Alberto Dotfero" (27 Mé Brazilië: s.s. „Alcantara" (22 Mei), Austr lië via Engeland (22 Mei) s.s. „Himalay (27 Mei), Nieuw-Zeeland: via Engeland Mei). da# Inlichtingen betreffende de verzendings ta van postpakketten geven de postkan ren. -é

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4