Heeft broer van de arts de briefjes wel of niet geschreven Het Muiderslot 675 jaar Eerste Nederlandse hotel voor buitenlandse studenten HOGE RAAD VERNIETIGT ARREST GEREGHTSHOF Veroordeling kan verdachte niets schelen Kortste zitting in Berkelse proces Treinbotsing bij Zutph< Len Banket bij kaarslicht in de ridderzaal Tienjarenplan voor 36 speeltuinen Zes petroleumtanks in Riebeeckhaven WITTE RAAF Amsterdam tracht achterstand in gastvrijheid in te lopen Veenbranden nog niet geblust MOORD in Parijs ZWITSAIINE gelee KRUISWOORDRAADSEL Uitbreiding stations gebouw Schiphol Eervol ontslag van hoogleraren WOENSDAG 19 MEI 1954 PAGINA PROCES TEGEN BERKELSE ARTS De negende dag: Slechts één getuige gehoord Acht Omst: passagiers gewond rei» ,Jl°nden na vervolgen. Kosten ruim 4 millioen Muiderslot bij kaarslicht Totaal 41.600 kub. meter erbij Bescheiden begin N.E.S.B.-leiders Zaak verwezen naar Haags Hof 'chocolaadjes 100 en 200 gram verpakking; handig - aantrekkelijk hygiënisch - door GEORGES SIMENON Ruime hal om afscheid te nemen En voordrachten voor nieuwe Directeur gemeentewerken Schoonhoven ontslagen Moord Valkenswaard: Hoge Raad concludeert verwerping beroep Oplossing kruiswoordraadsel van Dinsdag Amerikaanse industriëlen bezochten Nederland Betonwerker verongelukt Voorz. Kath. Thuisfront krijgt Gouden Luchtmacht, medaille Examens (Van onze Haagse redactie) Steunend op twee wandelstokken strompelde gisteren de broer van de Berkelse arts, F.O., de Haagse rechts- aal binnen. Met trillende stem gaf O. antwoord op de vragen van de president, "jj Wenste zich echter te beroepen op *ijn verschoningrecht en geen verklaring onder ede af te legen. Angstig was dok- Jer O. tijdens deze opmerking van zijn Oroer van zijn stoel opgestaan. Met overslaande stem smeekte de arts: „Zeg °eh in Godsnaam de waarheid, Frans!" ~e president sneed hem echter de pas at door de opmerking: „Neen, kunt "'erin niets doen. Uw broer moet dit "eeI alleen beslissen." Zonder zijn broer nog aan te kijken verliet O. onder bewaking van een poli ceman de rechtszaal, de arts geslagen achterlatend. De verklaring van zijn broer had voor verdachte zeer belang- ftjk kunnen zijn omdat deze had kunnen getuigen over de zelfmoordbriefjes. Diep jeneergeslagen bleef dokter O. zitten tuisteren naar mr. Huygens, die deze "ouding van F. O. kennelijk had ver dacht en daarom enkele schrifturen aan de rechtbank overlegde waaruit zou blijken hoe de broer tot zijn bekente bis is gekomen de briefjes te hebben ge schreven op instigatie van mr. Huygens. In het eerste geschrift, een brief van F' O. aan mr. Rutgers, de rechter-com- •bissaris in deze zaak, deelde de broer van de arts mede dat hij een bekentenis beeft afgelegd omdat hij hierdoor hoopte sijn vrijheid te herkrijgen. „Ze wilden blij toch niet geloven en daarom heb ik dat toen maar gezegd", aldus O. in zijn schrijven. ,.Ik ben toen verder gegaan °P de weg der fantasie. Mijn gehele be kentenis is niet waar; ik heb ten on- fechte mr. Huygens beschuldigd. Hij heeft mij nooit gevraagd de briefjes te schrijven." Ditzelfde beweerde F. O. eveneens in een schrijven aan de pro cureur-generaal van het gerechtshof in Den Haag. De officier van justitie, accentueerde nadrukkelijk dat de getuigen a décharge niet hebben kunnen aantonen dat de briefjes wel door mevr. O. zijn geschre ven. „Ik heb echter bewijzen", aldus mr. De Lint, „dat F. O. de briefjes heeft geschreven. Ik wens hierover thans ech ter nog niet te spreken omdat dan twee Rechtszaken door elkaar worden gehaald. De belichting welke mr. Huygens nu beeft gegeven is echter eenzijdig en ik ban hem nu al vertellen dat ik tegen- Biateriaal heb". Uit de getuigenis van de particulier detective Bouma uit Rotterdam bleek dat O. reeds korte tijd na de dood van zijn vrouw een onderzoek naar het zelf- moordbriefje wilde laten instellen. Verhoor van verdachte De ochtendzitting van deze procesdag werd besloten met een ver hoor van negende sloten met oor van verdachte. „Waarom heeft u overal in Berkel (Van onze Haagse redactie) De tot heden kortste zitting in het Berkelse proces was die van Dinsdag middag. Ternauwernood een half uur duurde deze zitting, waarbij slechts één getuige werd gehoord. Dit was de Rot terdamse oogarts, dr. A. C. M. v. Hae- ren, die op verzoek van de verdediging voor de rechtbank verklaarde, dat mevr. de moeder van de Berkelse arts, ge pen de slechte toestand van haar ge zichtsvermogen, niet zonder noodzaak z°u lezen. Deze verklaring was voor de Verdediging van belang, omdat de ge tuigen a charge hebben beweerd, dat ?r- O. de brief van zjjn vrouw zou heb ben vernietigd, omdat hij bang was, dat ueze door zijn moeder zou worden ge- 'ezen. De verdediging wilde aantonen, dat de uokter dit niet kón hebben gezegd, om bat zijn moeder te slecht van gezicht ™as. Dr. van Haeren meende, dat de bude mevr. O. niet zozeer geneigd zou pjn. een willekeurig briefje te lezen. De getuige wilde dit echter afhankelijk "tellen van een eventuele nieuwsgierig- beidprikkel. Of deze hier aanwezig was geweest, kon dr. v. Haeren uiteraard Het bevestigen. Met dit korte verhoor werd de negen- ba procesdag besloten Vrijdagmorgen ÏP' Prof Carp worden gehoord, om een c°®tichting te geven op zijn aanvullend j ychiatrisch rapport, dat gistermiddag verschenen. Hierna zal de zitting we erom worden geschorst tot Maandag- bergen. Dan zal de officier van Justitie ripb.requisitoir houden, hetwelk onmid- euijk gevolgd zal worden door de plei- ooien van mr. Huygens en mr. van 't ■"eff Stolk. öe^nrfeGks 12-30 gistermiddag is bij Anpij ing van de spoorlijn Zutphen— bUn;?0°rn en Zutphen—Dieren, in de die„„, kaP De Hoven bij Zutphen, een gejj eiectrische locomotief in botsing stelde100- de uit de tegenoverge- haa richting van Dieren—Doesburg stroomr'pllen onderweg zijnde ge- Ten de electrische passagierstrein. sel-ewt!0lie v,an da botsing is de die- Mie G nsche locomotief ontspoord met giGrstr„0n' Van de gestroomlijnde passa- stei, ontspoorde het eerste draai- 0Pge!cmere^Zr?ers bebben verwondingen ■Mjen 7 ambtenaar van de poste- Wei hff, ^volle, de heer E. J. schijnt er ?en ernsH™ u aan t0e te ziJn- H« bad ePautn hoofdwonde en is per zie- Verv0erd aar een ziekenhuis te Zwolle ^6 V) T, uit Zierivi B',uit Tilburg en mej. de ®chuddintr hepen een lichte hersen- ,5 Zutphln 3 ziin in een ziekenh jonden a; ?p?en nen. De overige ge- ?c-h, kn'„h5 bui,en en schrammen oplie- verteld dat uw vrouw spoedig zou sterven?" zo vroeg mr. Veltman. Dokter O.: „Dat heb ik niet ge daan; ik heb het alleen aan de burge meester medegedeeld en die heeft het rondgestrooid." De president bestreed deze verkla ring „Alles geeft de indruk dat u in Ber kel een sfeer hebt geschapen dat uw vrouw binnenkort zou sterven. Ik rtoet u toch wel wijzen op uw zeer eigenaar dige gedrag in deze." Mr. Veltman was evenzeer verbaasd over het feit dat dok ter O. tijdens de verhoren bij de recn- ter-commissaris niets had gezegd over de zelfmoordplannen van zijn vrouw „Dat heb ik opzettelijk niet gedaan, al dus dokter O. Ik voelde mij namelijk zelf schuldig aan de zelfmoord van mijn vrouw. In deze stemming wilde ik haar niet belasten." De president vond deze verklaring echter volkomen onaannemelijk en hij liet dit ook terdege blijken. „U heeft bij de rechter-commissaris gezegd dat u wist wie uw vrouw had vermoord. Hoe klopt dat dan met hetgeen u nu be weert?" riep mr. Veltman verwonderd uit. „Ja, dat klopt wel", was het antwoord. „Ik wist ook wie mijn vrouw had ver moord. Dat was zij namelijk zelf. Ik wilde haar echter niet belasten en daar om heb ik dat toen gezegd." „Vreemd", mompelde de president. Een belediging „Laten wij verder eens uitgaan van de veronderstelling dat u uw vrouw heeft vermoord", zo vervolgde de pre sident. Uitvoerig ging hij daarop in op de omstandigheden van de bewuste avond. „Wat hebt u hierop te zeggen?" zo vroeg mr. Veltman. „Dat u mij voor een moordenaar aan ziet, vind ik niets bijzonders. Maar dat u denkt dat ik het op een dergelijke ma nier heb gedaan vind ik gewoonweg een belediging", wond dokter O. zich op. „Vindt u het voorts niet vreemd dat uw vrouw sporen in de apotheek zou nalaten? Dat was toch juist bezwarend voor u?" „Inderdaad, en hierover heb ik haar dan ook onderhouden." „Toch heeft zij het enige maanden later weer gedaan?" „Ja, dat is vreemd, maar als u weet hoe vreemd mijn vrouw wasMaar laat ik daar verder maar niet over pra ten." „U wordt dus liever veroordeeld?" vroeg de president geprikkeld. „Dat kan mij niets schelen", was het verwonderlijke antwoord van dokter O. te zijn verbonden de Vijf en veertig gasten van drost Ton Koot hebben gisteravond in het Mui derslot bij kaarslicht aangezeten aan het banket, ter gelegenheid van het 675-jarig bestaan van het slot gegeven. Onder hen waren de minister van O., K. en W„ de burgemeesters van Am sterdam, Hilversum en Muiden en een aantal ambtenaren, met wie de slot voogd geregeld in contact komt. De rood-gele vlaggen hingen op het slot uit en ter ere van de gasten was een wacht van hellebaardiers op de weermuur voor de kantelen opgesteld. Terwyi zij binnen ontvangen werden blies Mui- dens harmoniecorps op het binnenplein een serenade en bracht de landeiyke ruiterij in zwart en witte costuums een saluut. De hele avond heerste op het slot een opgewekte stemming, zowel in de slot kapel, waar minister Cals een kleine tentoonstelling opende van „souvenirs van en rondom het „Muiderslot", als in de ridderzaal, waar het banket was aangericht. Daar sprak Ton Koot een welkomstwoord en daar herinnerde mi nister Cals aan de nieuwe bloei, die het Muiderslot is gaan beleven sinds Ton Koot in 1948 slotvoogd is gewor den. In 1946 kwamen er 21.000 bezoe kers, in 1952 ruim 65.000 en vorig jaar liefst 75.000. „Onder uw alom en ook in Den Haag zeer gewaardeerde leiding vond en vindt de algehele herinrich ting van het slot plaats, waardoor het weer een beeld geeft van de tijd van Hooft", zeide de minister, niet zonder te vermelden, dat tegenwoordig ook Den Haag van zijn tastbare belangstel ling blijkt geeft, nu sinds twee jaar een niet onbelangrijk bedrag voor de in wendige restauratie van het slot op de Rijksbegroting wordt uitgetrokken. Evenals voor de aanleg van sportter reinen is geschied, is thans bij de Am sterdamse raad ook ingediend een tien jarenplan voor de aanleg van in totaal 36 speeltuinen of sportterreinen, kosten de 4.200.000 gulden. En wel in twee gedeelten: van 1954 1960 aanleg van 14 speeltuinen of speel terreinen, welke eventueel tevens voor schoolsport kunnen worden gebruikt, en na 1960 nog 22 van deze voorzieningen. Voorgesteld wordt om alvast de 14 aan te leggen, hetgeen 1.610.000 gulden zai kosten. Het plan omvat speeltuinen aan de Erik de Roodestraat, in Frankendael, ten Zuiden van het Jan van Galenparkbad, in de Fahrenheitbuurt, de Wiltzangh- laan, de Akbarstraat, de Zaanstraat, in Tuindorp-Oostzaan, aan de Egidiusstraat, vipr in SlotermeeT en een in Geuzen veld. Na 1960 nog twee in Slotermeer, een ten Westen van de Ringspoorbaan, drie in Geuzenveld, vier in Slotervaart, twee in de Overtoomse polder, acht in Osdorp en twee in plan-Westland- gracht. Van heden af tot 25 Mei zal elke avond van acht tot tien uur het Muiderslot feestelijk met kaar sen zijn verlicht, dit naar aanlei ding van het feit, dat het slot ge acht wordt 675 jaar te bestaan. Te vens zal hier een tentoonstelling worden gehouden, gewijd aan de Muiderkring. Ook de stad Muiden zal in deze dagen feestelijk zijn versierd. Aan de Amsterdamse raad wordt een crediet van ruim drie millioen gulden gevraagd voor de bouw van zes tanks van in totaal 41.600 kub. meter in de Jan van Riebeeckhaven. De Gem. Petroleumhaven te Amster dam beschikt thans over 39 tanks met een totale inhoud van ruim 88.000 kub. meter. Maar ze zijn alle tot tenminste 1 Jan. 1955 verhuurd en nog is er ruim te nodig. Daar het waterfront van de Petroleumhaven geen uitbreiding meer toestaat worden ze aan de Jan van Rie beeckhaven geplaatst, waar een nieuwe steiger is geprojecteerd, zodat voortaan twee zeeschepen tegelijk kunnen los sen of laden. Er komt ook een nieuwe pompkamer met een capaciteit van 250 a 300 ton per uur. En voorts worden brandwegen, stoom- en waterleidingen aangelegd. MMm* llta# irnmm-0 61. Met een rustig gebaar neemt de Noorman het zwaard van Aithan of Glan- dannon aan en bergt het in de schede. Mijn mannen verbeiden vol ongeduld mijn terugkomst," zegt hij dan, „mijn lange afwezigheid kon hun wantrouwen wel eens gaande maken. Daarom zal het beter zijn hen nu eerst gerust te stellen en in te lichten." „Ge hebt gelijk, laat ons onverwijld naar hen toe gaan." Wederom houdt Aithan of Glandannon het zware voorhang open en naast de Noorman treedt hij door de schaars verlichte hall naar buiten. Zonder acht te slaan op de verbaasde gezichten der Hooglanders, begeven zij zich naar de kleine troep Noorse krijgers; deze slaken een zucht van verlichtingwanneer zij hun meester in het oog krijgen. Terwijl Eric hen Ir. korte woorden op de hoogte stelt van zijn plannen, bemerkt Aithan de uitputting, waaraan een groot aantal Noren ten prooi is. Een van zijn mannen beveelt hij kort: „Spijs en drank voor deze mensen. En haast u." Kort daarna komen dienaren het gevraagde brengen en er gaat een tevreden gemompel op onder de uitgehongerde Noorse krijgers. Het gastvrije gebaar treft Eric diep. Aan alles iê het te zien, dat de Schotten het uiterst sober hebben en het voor hen geen kleinig~ heid moet zijn om onverwacht een dergelijk omvangrijk gezelschap te laven. „Ik dank u, Aithan," zegt de Noorman zacht, ,zij hebben reeds lang een goede maaltijd moeten ontberen." De grijze Schot maakt een afwerend gebaar, doch voor hij iets kan zeggen, dringt eensklaps tussen de rijen Hooglanders een man haastig naar voren: „Een onzer verspieders," merkt Aithan op. „Bij Ossian wat is hij opgewonden. Welke nood- lotstijding zal hij ons nu weer brengen?" „Heer Aithan," roept de verspieder reeds van een afstand en wanneer hij voor het hoofd van de Raad der Ouden staat, stottert hij buiten adem: „De pi... piraten... „Wat is er met hen?" vraagt de Schot ongeduldig, spreek, man „De piraten, heer de piraten zijn in aantocht (Van onze verslaggever) 1 Juli a.s. zullen de poorten van een speciaal hotel voor buitenlandse stu denten te Amsterdam opengaan. Dan zal dit jaar nog slechts gedurende drie zomermaanden een voor 60 per sonen berekende hotelaccommodatie ge schapen zijn, waar de vele buitenlandse studenten, die Nederland gedurende de zomervacantie komen bezoeken, a raison van f 2,75 per dag in een pas sende sfeer onderdak zullen kunnen krygen. Dit „Summerhostel" is gedu rende deze maanden voorlopig onder gebracht in de sociëteit van de Katho lieke Studentenvereniging „Sanctus Thomas Aquinas" aan de Vondelstraat te Amsterdam, die voor dit doel enige kleine verbouwingen zal ondergaan. Jaar in, jaar uit vonden de Neder landse studenten tijdens hun talloze va- cantietochten in het buitenland gastvrij en goedkoop onderdak in de vele spe ciale studentenhuizen die zij daar von den. Maar Nederland zelf staat niet minder in de belangstelling van buiten landse studenten, die in steeds grotei getal ons land tijdens de vacanties bezoeken. Zij moesten daarbij ervaren, dat hier veelal niet de verblijfsmogg- lijkheid, niet de hun passende sfeer bestaat, die ze thuis gewend waren. Noodgedwongen waren zij daardoor op de veel duurdere hotels aangewezen. Dit was een situatie, die in studenten kringen hier te lande als een gebrek aan gastvrijheid gevoeld werd. De Al gemene Studentenvereniging Amster dam heeft thans voor Amsterdam althans aan deze toestand een ein de gemaakt. Uit haar midden ontstond de stichting „Amsterdams studentenho tel", die over veertien dagen met de exploitatie van een speciaal hotel voor buitenlandse studenten gaat beginnen. Voorlopig geschiedt dit door ruimtegebrek gedwongen op beschei den schaal. Een slaapzaal en drie ruime kamers in het pand aan de Vondel straat bieden plaats aan zestig bedden. Er is voldoende was- en douchegelegen heid, terwijl de sociëteitsruimte moge lijkheid tot contact met Nederlandse studenten te over za) bieden. De organisatoren hebben reeds een belangrijk succes kunnen boeken. Na dat op dit nieuwe initiatief via de bui- De Hoge Raad heeft arrest gewezen in zake het cassatieberoep van de procureur- generaal bij het gerechtshof te Amsterdam tegen het arrest van dit Hof, waarbij de leiders der Nationaal Europese Sociale Beweging Paul van Tienen te Amsterdam en mr. J. A. Wolthuis te Groningen, zijn vrijgesproken. Het Hof achtte niet bewe zen, dat de N.E.S.B. een organisatie is, welke het streven van de vroegere N.S.B. of van een of .neer der in art. 1 van het Besluit E 102 (ontbinding landverraderlijke organisaties) tracht voort te zetten. Het Hof heeft toen het vonnis van de rechtbank, waarbij de verdachten werden veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf met af trek van preventiev. hechtenis vernietigd en de verdachten vrijgesproken. De advocaat-generaal, mr. Loeff. heeft onlangs tot vernietiging van dit arrest ge concludeerd. De Hoge Raad heeft het nu vernietigd en de zaak verwezen naar het gerechtshof te 's-Gravenhage. De Hoge K_ad overwoog daarbij dat voor de beantwoording van de vraag of zekere organisatie strijdig met de openbare orde en mitsdien als bij de wet verboden moet worden aangemerkt, niet enkel be slissend is of zij in beginselen en doeleinden in belangrijke mate overeenstemt met die van een of meer der ontbonden en verbo den organisaties, doch daarnevens voor die beantwoording betekenis is te hechten aan de feitelijke werkzaamheid der vereniging, welke werkzaamheid, indien gericht op voortzetting van het streven van een of meer ontbonden organisaties, de gevolg trekking zou wettigen, dat de vereniging als verbod' i moet worden aangemerkt. A'r' 'de ie Hoge Baad. dat het Amsterdamse Hof niet op de grondslag van de tenlastelegg -.g heeft beraadslaagd en beslist. tenlandse studentenpers de aandacht was gevestigd, konden zy tot dusver reeds 400 reserveringen, omvattende 1500 a 2000 overnachtingen, boeken. Deze kwamen o.a. uit Joegoslavië, De nemarken, Frankryk en Engeland. Wanneer dit eerste voorlopige project slaagt en de eerste tekenen wyzen in die richting is men van plan uit eindelijk een permanent studentenhotel te stichten. De Foreign Student Ser vice, die aan dit initiatief heeft mede gewerkt, wil met dit eerste pogen de overheid en het bedryfsleven op de huidige achterstand op dit gebied wij zen. En die is zeker nog in schrqnende mate aanwezig, wanneer men bedenkt, dat de buitenlandse studentenhotels, waarvan onze eigen studenten telken- jare zo dankbaar gebruik maken, even eens van genoemde zijde gesubsidieerd worden. Naast accommodatie voor verblijf en het gebruiken van maaltijden, heeft de stichting reeds bereikt, dat voor de buitenlandse studenten, die hier ver toeven, dezelfde reducties bij schouw burg- en museumbezoek gelden als reeds gebruikelijk is voor de Amster damse studenten. De veenbranden in de Zuidoosthoek van Drenthe zijn Dinsdag nog niet alle geblust. De brandweerlieden hebben vrijwel de hele dag met bijna al het beschikbare materiaal in het veen door gebracht. Omstreeks vyf uur in de och tend rukte de eerste brandweerploeg uit om de blussing voort te zetten van de grote veenbrand te Bergercompascum. Pas tegen de avond slaagden zij er in de brand zo goed als geheel te blussen. In de loop van de dag werden verder ploegen gealarmeerd voor veenbranden te Emmebschans en de Emmer-Erfschei- denveen. In Emmerschans nam de brand in korte tijd een omvang van ruim twee a driehonderd vierkante me ter aan. Men wist het vuur in eniqe u- ren meester te wor.'m. De brand te Emmer-Erfscheidenveen liet zich ern stiger aanzien, daar in de directe na bijheid een grote hoeveelheid ijzeraarde was opgeslagen. Maar voordat het vuur deze hoeveelh' bereikte, wist men ook hier nog net op tijd de brand te be dwingen. Op de veenplaats te Berger- compascurr van de familie Bosscher stond Dinsdagavond echter nog steeds een oppervlakte van ongeveer vijftien ha. in brand. Doch dez ebrand kan vrij wel geen gevaar meer opleveren, daar uitbreiding niet meer mogelük is. Op de Lange Haven te Schiedam is de zevenjarige A. Muis, een pleegkind je van het St. Josephhuis aldaar, toen het naar een stuk speelgoed greep dat ge vallen was, onder een wiel geraakt van een juist passerende trailer. Het jongetje bevond zich met een groep andere kinderen op weg naar de kerk. Het kind kreeg het wiel over het li chaam en was op slag dood. Advertentie Vert. 1. T. KLIPHUIS te lopen. Hij leek nog steeds een brave Parijse burger, die een wandeling maakt en gezellig voortkuiert. Toen de onbekende Lucas' voetstap pen vlak achter zich hoorde en rpet halfomgekeerd hoofd zag, dat Maigret in de taxi hem had ingehaald, begreep hij, dat hij er niets mee opschoot of hij zich buiten adem liep en de aan dacht op zich vestigde. Hij begon weer langzamer te lopen. Die middag zouden duizenden hen op straten en pleinen tegenkomen en, pre cies als Albert, niets vermoeden van het drama, dat zich voor hun ogen af speelde. Bij Pont d'Austerlitz begon de vreem deling Maigret kon zich niet voor stellen, dat de man een Fransman was tekenen van onrust te vertonen. Hij versnelde dan zijn tempo als hij achter "0p/7°pOr oaar, d? onveranderlijk het korte gedron- ren en dat de taxi hem 25) Nu ook steeg de spanning voortdu rend. Voor Maigret lag het lange perspectief van de Quai de Bercy, bijna verlaten,* maar de man liep nog steeds met lange, soepele passen langs de ijzeren hekken, keek af en toe om en zich' gen silhouet van Lucas zag. Naast de chauffeur in de taxi gezeten, reed Maigret achter het tweetal aan. Welk een contrast tussen die twee man nen! De eerste herinnerde in blik en gang aan een dier. Zelfs als hij hard liep, bleven zijn bewegingen harmo nisch. De dikke Lucas, die vlak achter hem liep, zijn buik een beetje vooruit, zoals altijd, deed aan een Corniaud denken, een hond, die er uit ziet als een bloed worst op pootjes, maar die het spoor van een hert beter volgt dan de meest befaamde windhond. Iedereen, die hen zag, zou op de rood harige gewed hebben. Maigret zelf, die zag, dat de man van het feit, dat de kade verlaten was, profiteerde om een spurt in te zetten, gaf de chauffeur bevel meer gas te geven. Maar het was niet nodig Het vreemdste was dat Lucas helemaal niet de indruk maakte hard zag, dat de taxi hem nog steeds volgde, probeerde hij weer te ontvluchten en ditmaal stortte hij zich in het warnet van smalle straten tus sen de Rue Saint Antoine en de kaden Maigret was hem bijna kwijt geraakt, omdat een vrachtauto juist een steeg afsloot. Kinderen, die op de stoepen speelden, keken met grote ogen naar de twee hardlopende mannen en Maigret vond hen twee straten verderop eindelijk terug, Lucas licht hijgend, maar nog steeds volkomen correct in zijn zorg vuldig dichtgeknoopte overjas. Hij had zelfs de tegenwoordigheid van geest de commissaris een. knipoogje te geven, alsof hij wilde zeggen: „Maak u maar niet ongerust!" Hij wist toen nog niet, dat deze jacht, waaraan Maigret op de voorbank van de taxi gezeten deelnam, zonder zich te vermoeien, uren zou duren. Noch dat de spanning naarmate de tijd ver streek, voortdurend zou toenemen. Nadat de man getelefoneerd had scheen hij zijn zelfbeheersing kwijt te zijn. Hij was een klein café in de Rue Saint Antoine binnengegaan. Lucas was hem op de voet gevolgd. „Gaat hij hem arresteren?" vroeg de chauffeur, die Maigret kende. „Nee." „Waarom niet?" Volgens hem moest een achtervolging noodzakelijkerwijs tot een arrestatie leiden. Waarom anders die jacht, die nodeloze wreedheid? Hij reageerde pre cies zoals de niet-ingewijden, die ge tuige zijn van een drijfjacht Zonder op de inspecteur acht te slaan had de onbekende een penning voor de telefoon gekocht en was de cel binnen gegaan. Door de ruiten van het café zag Maigret dat Lucas van het opont houd profiteerde om een groot glas bier naar binnen te slaan, waarop de commissaris plotseling dorst kreeg. Het telefoongesprek duurde lang, bij na vijf minuten. Een paar maal keek Lucas, die ongerust begon te worder door het luikje in de cel om zich ervan te overtuigen, dat de man niets over komen was. Even later stonden ze naast elkaar aan het buffet zonder een woord n\e' elkaar te spreken of een teken van her kenning te geven Het gezicht van de vreemdeling had een andere uitdruk king gekregen, Hij wierp gejaagde blikken om zich heen alsof hij loerde op een gunstig moment maar tegelijker tijd besefte dat voor hem de kans hierop verkeken was. Tenslotte betaalde hij en ging weg. Hij liep in de richting van de Bastille, wandelde het plein bijna rond, liep toen een eindje over de Boulevard Richard- Lenoir, zodat hij op nog maar drie minuten afstand van Maigret's huis was, en ging toen weer rechtsaf naar de Rue de la Roquette. Enkele minuten later wist hij de weg niet meer. Het was duidelijk te zien, dat hij in deze buurt niet bekend was. Nog enkele malen deed hij een zwakke poging om te vluchten, maar er waren te veel voorbijgangers of hij zag in de verte de uniformpet van een politie agent. Toen begon hij te drinken. Hij ging het ene café na het andere binnen, niet om te telefoneren, maar om er haastig een glas slechte cognac te drinken en Lucas nam niet eens de moeite mee naar binnen te gaan. In een van de café's werd hij door iemand aangesproken en hij staarde de ander aan zonder te antwoorden, alsof de taal hem onbekend was. Maigret begreep plotseling waarom hij de man al in de „Petit Albert" voor een vreemdeling gehouden had. Het was niet zozeer de snit van zijn pak, of de trekken van zijn gezicht, die de buiten lander verrieden. Het was meer het arg wanende van iemand, die zich niet thuis voelt, die wat er gezegd wordt niet begrijpt, die zich niet verstaanbaar kan maken. In de straten scheen de zon. Het weer was nog steeds erg zacht. In de buurt van Picpus hadden de concierges een stoel voor de deur gezet en zaten zich, als in een klein provincieplaatsje, in de zon te koesteren. Wat een omwegen voor ze de Boule vard Voltaire bereikt hadden en daarna de Place de la République, waar de man zich eindelijk weer op bekend ter rein scheen te voelen! (Wordt vervolgd) Advertentie WTvoor Bq de Amsterdamse Raad is een voor stel ingediend om 2.270.000 gld uit te trekken voor uitbreiding van o.a. het stationsgebouw op Schiphol. In de afd. Intercontinentaal zal de vertrekhal vergroot worden met de hui dige wachtkamer en het aantal balies van twee tot drie vermeerderd worden. Er komt een nieuwe wachtkamer met 350 zitplaatsen (de huidige heeft er 140) de keuken wordt vergroot en er is een kamer voor zeer belangrijke luchtreizi gers geprojecteerd alsmede rustkamers en douchecellen voor transitoreizigers en verzorgingskamers voor kinderen en babies. Naast de „afhandelingshal" wordt een ruime hal ingericht voor het afscheidnemen van reizigers. Op de eerste verdieping is een café en ter ras ontworpen met keuken, mede ter vervanging van het ongunstig gelegen paviljoen, dat tijdelijk het luchtvaart museum gaat huisvesten. Op de eerste verdieping zullen een galerij en terras aangelegd worden voor het nawuiven van passagiers. En een uitzichtterras voor bezoekers. Ook de Vertrekhal Europa wordt ver beterd. De wachtkamer Europa zal een eigen keuken krijgen en het restaurant Aviorama vergroot worden. Datzelfde geldt voor het dakcafé „De Wijde Blik". De aankomsthal wordt van afzonderlijke passagiers- en bagageuitgangen voorzien en allerlui ruimten worden hiér ver groot. Aan de Amsterdamse Raad wordt voorgesteld met ingang van 20 Septem ber a.s. eervol ontslag te geven wegens het bereiken van de 70 ja- ige leeftijd aan de volgende gewone hoogleraren an de Amsterdamse Universiteit: prof. A. G. v. Kranendonk (Engelse taal en letter kunde), prof. dr. W. Leendertz (wijsbe geerte van de godsdienst en zedekunde), prof. mr. F. de Vries (staathuishoudkun de), prof. dr. B. C. P. Jansen (physiolo- gische chemie) en de buitengewoon hoogleraren: prof. dr. A. E. van Giffen (praehistorie) en mevr. prof. dr. E An- toniadis (Nieuw-Griekse taal en letter kunde). Aanbevolen worden voor: gewoon hoogleraar in de Laat-Griek- se taal en letterkunde: 1. dr. G. H. Blan ken, rector van het Erasmusgymnasium te Rotterdam, 2. dr. E. Boswinkel, le raar aan het gymnasium te Breda; gewoon hoogleraar in de wijsbegeerte van de godsdienst en zedekunde: 1. mr. dr. J. A. Oosterbaan te Haarlem, 2. dr. G. J. Hoenderdaal te Amsterdam, 3. dr. W. F. Golterman, lector aan het Doops gezind Seminarie; gewc i hoogleraar in de staathuishoud kunde: 1. prof. mr. J. G. Koopmans, hoogleraar te Rotterdam, 2. dr. F. J. de Jong, lector te Groningen; gewoon hoogleraar in de Engelse taai en lett rkunde: 1. Dr. D. G. v. d. Vat, oud-leraar, Londens correspondent van „De Tijd", 2. dr. W. v. Maanen, leraar te Utrecht; gewoon hoogleraar in de Franse taai en letterkunde na de Middeleeuwen: 1. dr. A. H. v. d. Weel, leraar aan het Rot terdams Lyceum, 2. dr. R. Wiarda, le raar te Alkmaar. Op voorstel van B. en W. heeft de ge meenteraad van Schoonhoven Maandag avond besloten ongevraagd ontslag te ver lenen aan de directeur van Gemeentewer ken D. V. Dit besluit houdt tevens in, dat 'het college van B. en W. ongevraagd ontslag zal verlenen aan de opzichter-te kenaar bij Gemeentewerken J. B. Boven dien aan D. V. voornoemd als commandant van de brandweer. In de toelichting van dit voorstel zeiden B. en W. dat zij aanvankelijk van oordeel waren geweest, dat omtrent gepleegde on regelmatigheden spoedig een rechterlijke i beslissing zou volgen. Daar inmiddels meer dan een half jaar verstreken is, zonder dat het college tot het treffen van defini tieve maatregelen kon overgaan, zijn B en W. meer en meer tot de overtuiging ge komen, dat de beide bedoelde ambtenaren de hen opgelegde verplichtingen niet zijn nagekomen, dat zij zich aan plichtsverzuim hebben schuldig gemaakt en derhalve niet in gemeentedienst kunnen worden gehand haafd. De Raad verenigde zich zonder be spreking met dit voorstel. De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft geconcludeerd tot verwer ping van het beroep van Van B. Hij is door het gerechtshof te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot vijftien jaren gevange nisstraf wegens de moord, 23 Februari 1952 te Valkenswaard gepleegd, waar veroordeelde f 2000 wegnam en om die diefstal mogelijk te maken H. K. zoda nig mishandelde, dat deze daarna is overleden. Arrest 15 Juni. i 3 y r J— 9 f /J /f it /J lo u tl ts té *7 Jtf 'f Sc V ij Horizontaai: 1. voegwoord. 3. lidwoord (fr.). 5. omroepvereniging. 7. stuk hout. 8. onmeetbaar getal. 10. spil. 11. zangnoot. 13. kleurling. 17. bijwoord. 18. laatstle den. 19. smalle weg. 20. reeds. 21. zang- noot. 22. keukengerei. 24. zangnoot. 26. soort onderwijs. 27. waterhoogte. 29. Eu ropeaan. 31. tennisterm. 33. heilige. 34. soort schip (afk.). Verticaal: 1. berggeel. 2. vr. munt. 3. bergruimte. 4. gast. 6. voorzetsel. 7. de lezer heil. 9. voorzetsel. 10. slede. 12. bijb. naam. 14. pl. op de Veluwe. 15. opening. 16. pl. in Gelderland. 17. boom. 21. knaagdier. 22. boksterm (afk.). 23. zangnoot. 25. bijwoord. 26. titel. 28. na schrift. 30. voegwoord (fr.). 32. boom. Horizontaal: 1. stiefmoeder. 9. Ali. 10. rei. 11. i.e. 13. fabel. 15. W.I. 16. sea. 18. tal. 19. pijn. 20. mile. 22. mode. 23. ple baan. 24. giek. 26. keel. 28. ren. 29. tak. 31. M.v.A. 32. A.P. 33. veraf. 35. au. 36. sla. 37. ram. 39. fotomontage. Verticaal: 1. seismograaf 2. ia. 3. elf. 4. fiat. 5. Orel. 6. eel. 7. d.i. 8. reine- claude. 12. cel. 14. barbaar. 15. wijd. 17. Alpen. 19. ponem. 21. elk. 22. mak. 25. iep. 27. Eva. 29. team. 30. karn. 33. vlo. 34. fat. 36. st. 38. ma. Een delegatie van 35 Amerikaanse in dustriëlen heeft een driedaags bezoek aan Nederland gebracht, op doorreis naar het tweede Internationale Indus triële Congres te Parijs. De Amerikaanse industriëlen waren gedurende het ver blijf in Nederland de gast van het Ne derlands Verbond van Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, het Katholiek Verbond van Werkgevers- vakverenigingen en het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland. De vier werkgeversverbonden boden hun in het Muiderslot een diner aan, waaraan ook Z. K. H. Prins Bernhard aanzat. Bij deze gelegenheid gaf Prins Bernhard in een tafelrede uiting aan het belang, dat hij aan dit bezoek hecht als bevordering van de goede samen werking tussen Nederland en de Ver enigde Staten. De Amerikaanse industriëlen spraken hun waardering en hulde uit voor de grote vlucht, die de Nederlandse in dustrie gedurende de laatste jaren heeft genomen. Met de aanbieding van een oorkonde onderstreepten zij onder meer hun goe de indruk van de economische en so ciale toestand in Nederland, die zq een zeer gunstige factor noemden voor ver dere Amerikaanse investeringen in Ne derland. Verscheidene Amerikanen maakten van de gelegenheid gebruik contacten in Nederland te leggen of te verstevigen. De 65-jarige betonwerker J. T. uit Rotterdam is tengevolge van een onge val om het leven gekomen. In een, aan de rand van een bouwput in de Korperweg staande silo werd beton ge stort. Het slachtoffer was in de silo gaan staan om het laatste beton uit dit apparaat te scheppen. Plotseling viel de silo omver en kwam terecht in de anderhalve meter lager gelegen bouw put. De heer T., die de val meemaakte, kwam onder het werktuig terecht en was vrijwel op slag dood. Als dank voor het vele, dat Katho liek Thuisfront in de afgelopen jaren voor de Koninklijke Luchtmacht heeft gedaan, is aan de heer R. Staffhorst, voorzitter van Katholiek Thuisfront, door luitenant-kolonel R. Verhoeven, de Staf-Aalmoezenier, de gouden lucht machtmedaille uitgereikt. De Stafaal moezenier bracht hulde aan Katholiek Thuisfront voor de grote hulp, die de moezenier bracht hulde aan Katholiek zielzorg van de Koninklijke luchtmacht heeft ondervonden door steun in geld en goederen, door lectuur en de in richting van kapellen en militaire te huizen. AMSTERDAM. (G.U.),. Bevorderd tot, doctor in de geneeskunde op proef schrift getiteld: „De behandeling van de luetische gravida ter voorkoming van lues congenita": de heer F. M. Haagsma. geb. te Sloten (Fr.), op proef schrift getiteld: „De arteriografische diagnose en differentiaaldiagnose van de thrombose van de arteria cerebri me dia": de heer H. J. H. Nevens, geb. te Breda en op proefschrift getiteld: „Over het verloop van rectaal en huidtempe ratuur -gedurende de operatie": de h" W. A. G. Wolffensperger, geb. te Zw<

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5