Minister-president opent RT.C met de West HOOP OP VOLLEDIG ACCOORD OP KORTE TERMIJN Historisch overzicht van reeds gevoerde onderhandelingen plechtig consistorie ter I Verbeteringen in het ontwerp- kleuter onder wij s wet i Troesjnovitsj echtgenote doet beroep op minister Molotov Spoorwegstaking in West-Engeland HEILIGVERKLARING PIUS X Fairchild peilt de markt voor Fokker, hoofd hart V Dominion-status voor Suriname VERMAARD BRITS AVONTURIER OVERLIJDT AAN ZONNESTEEK Lord Montagu verkocht broodjes aan de Theems Strijd tegen boktorren in kerk te Blaricum Besprekingen in vergevorderd stadium Ontsnapt uit Dien Bien Phoe Genevieve blijft bij haar gewonden Het weer en Amok in Londen DONDERDAG 20 MEI 1954 78ste JAARGANG No. 25994 F-27 naar de VS.? Be Poolse wapenzending "Leveringsverbod van VS. dwingt Guatemala wapens elders aan te schaffen Surinamers in Nederland: Ii Behandeling op korte termijn Zwitsers dwingen haar Genève te verlaten Vijf Fransen in Noord Laos aangekomen Evacuatie duurt voort Circus wagen van dijk gegleden Vier paarden moeten worden afgemaakt NEDERLANDERS KOMEN VOOR HET LANDGERECHT Brand in Kennemer Duinen bedwongen Oliver Hardy ziek DEN HAAG naar Canossa Reis van Abbé Pierre naar Nederland uitgesteld xtfouiïwj! Falcon Tweedjassen 59.50 KOUD WEER Veel regen in Groningen O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 B'jkant. Beverwijk: Breestraai 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. W. Boerrigter en u Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na S.30 uur 's avonds tel. 21544 Tien staking bij de spoorwegen in est-Engeland heeft zich uitgebreid ,0' Wales, waar zeshonderd stokers en rnachinisten hebben besloten het werk Woensdag te middernacht neer te leg- Gen. De staking, die naar aanleiding van n'ieuwe werkroosters is begonnen, heeft het spoorwegverkeer tussen Londen, Ueuonshire, Cornwall en Wales stilge- Ia0d. Minister-president Drees, voorzitter van de conferentie Nederland-Suri- name-Nederlandse Antillen, heeft vanochtend in Den Haag deze conferentie geopend met een rede, waarin hij allereerst een historisch overzicht gaf van de onderhandelingen, die met beide Rijksdelen gevoerd zijn. Gelet op de omvangrijke gedachten- wisseling, welke in de loop der tijden over de meeste der punten, die thans nog ter sprake zullen komen, reeds heeft plaats gehad en rekening houden de met de door alle delegaties getoon de bereidheid open te staan voor de opinies en argumentaties van anderen, mag gegronde hoop worden gekoesterd, dat op korte termijn volledige overeen stemming zal worden bereikt en dat de nieuwe rechtsorde thans binnen afzien- Vanmorgen om half tien is in de Vonsistoriezaal van het Apostolische a'eis in Vaticaanstad het Consistorie Geopend, tijdens hetwelk de kardinalen, ^artsbisschoppen en bisschoppen die ™°inenteel in Rome aanwezig zijn, hun •°cstemming hebben gegeven tot de heiligverklaring van Paus PiUs X en. een vijftal andere zaligen. Onmiddel- 'yk nadat de H. Vader in wit ponti ficaal gewaad de Consistoriezaal was J-'nnengekómen, rezen de aanwezige kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders Van hun zetels op om de Paus te be groeten. Vervolgens sprak de Pause lijke ceremoniarius, mgr. Enrico Dante °e woorden: „Extra Omnes" uit: „Gaat allen heen". Degenen die niet gerech- t'gd zijn het Consistorie bij te wonen VEF Ten daarop de zaal. Kort daarop werd het Consistorie officieel geopend en verzocht de H. r °e aanwezigen zich met hem De Fairchild Aircraft Corporation, ®en Amerikaanse vliegtuigfabriek, die hauwe relaties met de Nederlandse okkerfabrieken onderhoudt, laat mo menteel een marktonderzoek uitvoeren vast te stellen of de „Freightship" 2® transportversie van de Fokker F- geschikt is voor exploitatie op Ame- 'kaanse luchtlijnen. Fairchild heeft en voorlopige overeenkomst met Fok- *er getroffen om te toestellen in de •Amerikaanse fabrieken te vervaardi- ?eh' indien er in de verkoop mogelvjk- jwdcn blijken te zitten, aldus meldt 0 Ue F-27 is zeer goed bruikbaar m de twintig jaar oude dakota te ver engen als klein transportvliegtuig °-?r commerciële doeleinden. g jrakota's worden nog op uitgebreide haal in Amerika gebruikt door pj.eecier Airlines", luchtvaartmaatschap- Jen die het luchtvervoer onderhouden pjn kleine plaatsen naar de grote stop- De °P transcontinentale routes, kot 7 moet ongeveer 400.000 dollar Von hetgeen relatief goedkoop is dn°r toestel. Fokker bouwt thans V eerste F-27, maar dat wordt geen Vj^httoestel maar de passagiersversie StaL nieuwe machine. Zoals bekend de, bet vrijwel vast, flat de KLM ze machine zal gaan gebruiken. een Amerikaanse ne-' o0ï.[®ie zich in de Italiaans-Abessijnse „zwJt als oorlogsvlieger de bijnaam ihkon abplaar" verwierf en die zegt van n van waPens voor de regering Voj.1. Uatemala te zijn, heeft in New Verb0Lerblaar<i, dat Guatemala door het vap p .van het Amerikaanse ministerie ehigd Uo,cn'anclse Zaken om in de Ver brui].8 Staten wapens „voor normaal ge- <leze te kopen genoodzaakt was zich tiachp. i pens eibers, zelfs in communis- ^hierik aan te schaffen. Als het ïantie„<aanse verbod van wapenleve- 8ehe aan Guatemala zou worden op- eornm,,". zou Guatemala de aankoop in Zei hy nistiche landen stopzetten, zo v'aCen?n beelde voortg mede, dat de Stateri ?nbing waartegen de Verenigde f'Sah abden geprotesteerd, geen Rus- hiala SC k was. Zij was door Gua- N. dt gekocht via een Zwitserse fir- peeft. n °'m- een Amerikaanse directeur b eet verklaarde hij, dat hij onlangs !6tï in v 1 enige oude jachtvliegtui- sedo Weben te kopen, doch dat de r|° refering hem had medegedeeld k ckhtu Amerikaanse ambassade in Z^bben "s 'i6 mededeling ontvangen te Jr?r „de Amerikaanse regering rt ®gtuipen md zou zijn" als Zweedse 11 SelL! „an Guatemala zouden wor- seieverd. (AFP-Reuter). Pon °nderrV mome"t woede kan rukken, voorkomt vaak 'l Schele dag verdriet in het gebed te verenigen om de zegen van de H. Geest af te smeken over de werkzaamheden van het Consistorie. De H. Vader nam daarna het woord en sprak een korte allocutie uit in het Latijn. Hierna verzocht hij de aanwe zigen hun stem uit te brengen ten gun ste van de heiligverklaring van de zes zaligen, wier leven en werken ver volgens werden geschetst door dè Prefect van de H. Congregatie der Riten, kardinaal Cicognani. Een voor een stonden de kardinalen op en namen hun biretta af ten teken van hun instemming met het voorstel van de H. Congregatie. Daarbij sprak ieder afzonderlijk het traditionele „Placet" uit, „Ik stem in". De aanwe zige aartsbisschoppen en bisschoppen overhandigden vervolgens hun schrif telijke stem aan de Pauselijke kamer heren, die deze op hun beurt ter hand stelden aan de secretaris van de H. Congregatie der Riten, mgr. Alfonso Carinci. De aanwezige kardinalen be vestigden daarna nog eens schriftelijk hun stem en overhandigden hun stem briefjes eveneens aan mr. Carinci Het Consistorie over de heiligverkla ring was daarmee in feite geëindigd. De H. Vader maakte evenwel van de gelegenheid gebruik om aan een dertig tal aartsbisschoppen, bisschoppen en patriarchen die sinds het laatste Con sistorie in hun ambt bevestigd zijn de Pallia uit te reiken. Dit zijn witte wol len sjerpen die over de schouder wor den gedragen. De Pallia zijn versierd met zes kruisjes en gelden als sym bool van de bisschoppelijke volmach ten. Tot slot van de plechtigheid ver leende de H. Vader de aanwezigen zijn Apostolische Zegen. bare tijd gevestigd zal kunnen worden, aldus dr. Drees. Voor die hoop is te meer reden om dat wij allen weten, dat formulerin gen wel betekenis kunnen hebben, maar dat beslissend is de geest waarin men elkaar tegemoet treedt. Ik geloof te mogen zeggen, dat die geest goed is. Wij willen allen samenwerking in één Koninkrijk. Van een koloniale verhou ding kan geen sprake meer zijn en is ook geen sprake meer. Ten aanzien van inwendige aangelegenheden zijn Surina me en de Antillen in wezen reeds eigen meester. De onderlinge verbondenheid in het Koninkrijk moet berusten op het beginsel der gelijkwaardigheid, al leidt reeds het grote verschil in talrijkheid der bevolking bij de verschillende rijks delen onvermijdelijk tot een genuan ceerde regeling. Wij kunnen, daarvan ben ik overtuigd, veel voor elkaar zijn. De Antillen vor men, in het bijzonder voor zover het de twee grootste eilanden betreft, een van de meest welvarende gebieden in de Ca- raïbische Zee en staan met Zuid-Ameri- ka in een verbinding, die ook voor Ne derland waardevol kan zijn. Suriname staat aan het begin van een ontwikke ling, die grote beloften inhoudt. Neder land heeft zich van de doorgestane be proevingen hersteld op een wijze, die het mogelijk maakt de ontwikkeling der Overzeese Rijksdelen, waar dit gewenst „Wij verwerpen iedere rechtsorde waarin Suriname niet tenminste de do minion-status bezit," aldus luidt in het kort samengevat de inhoud van een gedrukte verklaring die Dinsdagmorgen namens de samenwerkende organisaties van ruim 500 Surinamers in Nederland is overhandigd aan de Surinaamse le den van de RTC die op Schiphol aan kwamen. De samenwerkende organisaties van Surinamers in Nederland zjjn: de ver eniging „Ons Suriname", de Surinaam se studentenvereniging afd. Amster dam, de Surinaamse culturele vereni ging „Wie Eegie Sanie" en het Natio naal comité Suriname. Haar voorzitters, respectievelijk de heren E. Gessel, F. Moll, E. Bruma en C. Defares vormen het uitvoerend comité. Toen de algemeen vertegenwoordiger van Suriname in Nederland, mr. dr. R. H. Pos, de verklaring uit handen van de heren F. Moll en E. Bruma had ontvangen nam hij dadelijk kennis van de inhoud. Maar hij heeft evenmin com mentaar geleverd als zijn gezelschap aan wie het stuk tegelijkertijd is over handigd. wordt, krachtig te helpen bevorderen, Er bestaan tussen ons ook sterke ban den van geschiedenis en traditie. Gunstig zijn de voorwaarden voor een rustige en vreedzame ontwikkeling van verworven eigen meesterschap en voor een blijvend samengaan voor gemeen schappelijke doeleinden. Temidden van een verwarde, naar een bekend woord zelfs een bezeten wereld, kunnen wij, hoe klein we ook tezamen mogen zijn, een voorbeeld geven van redelijkheid, onderling begrip, samenwerking en vrij heid. Lord Edward Montagu is op 48-jari ge leeftijd, te Chiapas, in Mexico, ten gevolge van zonnesteek overleden, al dus meldt de „New York Times." Mon tagu bevond zich in Mexico in verband met onderzoekingen naar de oude be schaving der Mayo-indianen. Lord Montagu, broeder van de tiende hertog van Manchester, was een bekend avonturier, wiens naam in de jaren twintig en dertig herhaaldelijk op op vallende wijze in de pers is gepubli ceerd. Na de bekende Britse school van Har row te hebben afgelopen, werd de jonge lord in 1925 door zijn vader naar een WWMPBBP Dezer dagen heeft zich in Londen een drama afgespeeld, dat aan drie per sonen het leven heeft gekost. Een voormalige soldaat van de Ierse Garde, Nathan Goldberg, heeft vermoedelijk in een vlaag van waanzin een drietal personen beschoten met zijn Italiaans pistool. Het waren mensen tegen wie hij meende ernstige grieven te hebben op grond van gebeurte issen, die zich lang geleden zouden hebben afgespeeld. OnmiduMijk na de aanslagen tcwam het gehele Londense politie-apparaat m werking. Een van de aangevallen personen bleek inmiddels reeds overleden te zijn. De manke pistoolschutter had een taxi genomen en was op het beroemde Leicester-square naar een ioscoop gegaan. De taxichauffeur meldde dit onmiddellijk bij de politie, die aanstonds enige detectives en een politiehond ng,ar de bioscoop zond. Men wachtte tot de laatste voorstelling ten einde was. Inderdaad verscheen Gold berg. De hond werd op hem losgelaten, maar de man nam een taxi en ver dween. De politie zette de achtervolging in. Toen eindelijk de taxi na ten dolle rit tot stilstanc kwam, bleek, dat de man in de taxi de hand aan zich zelf had geslagen. Later bleek ook een tweede slachtoffer in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen te zijn overleden. De foto toont het eerste slacht offer, de eigenaar van een vis-restaurant in Brixton, toen hij na de aanslag gewond naar huis terugkeerde. De inzet geeft de foto van de manke pistool- se hutter, Nathan Goldberg. boerderij in Canada, bezit van de fa milie, gezonden, om met het boerenbe drijf vertrouwd te geraken. Edward had er echter na een jaar schoon genoeg van. Hij verliet Alberta, dook op in Winnipeg, in de Canadese staat Manitoba, trad daar in het hu welijk met een dochter van een zaken man en reisde vervolgens naar de Ver enigde Staten, waar hij zich als „wer kend passagier" voor het jacht van ka pitein Walter Wandewell liet aanmon steren. Kapitein Wandewell werd in 1932 te Los Angeles door misdadigers ver moord. Lord Montagu werd gearres teerd, omdat er iets met zijn paspoort niet in orde was. Dit maakte, dat hij de Verenigde Staten verliet en zich weer in Canada vertoonde. In 1933 kocht hij een motorschip, waarmede hij, met nog zes mannen, uit Victoria, in Brits-Columbia, naar Van couver vertrok. Onderweg leden zij schipbreuk en het zevental moest twee dagen op het Jones-eiland doorbrengen, voordat er redding opdaagde. Na de schipbreuk verdween Montagu. Zijn ongerust geworden familie liet over het gehele Amerikaanse vasteland naar hem zoeken, daar gevreesd werd dat hij ontvoerd was. Doch Montagu dook in Duinkerken weer op. Hij was, via Panama, naar Engeland scheep gegaan. Van hieruit had zijn zuster Louise, die een vliegbrevet had, hem per vliegtuig naar Duinkerken overgebracht. Omdat hij nu toch in Frankrijk was, meldde hij zich voor dienstneming in het Vreemdelingenlegioen, maar men wilde hem niet hebben. Lord Montagu keerde daarop naar Engeland terug en kocht een koffie- kraam te Maidenhead, aan de Theems, waar hij koffie en broodjes verkocht aan vrienden, die met hun motorboten op de Theems gingen varen. In 1935 schreef Lord Montagu, onder de titel „Van Harrow naar Hollywood", zijn gedenkschriften voor een Londens avondblad. Daarop kwam de tweede wereldoorlog en Montagu zorgde ervoor, dat hij er niet buiten bleef. Hij nam, als gewoon soldaat, dienst in het Amerikaanse le ger, hetgeen hem, na de oorlog, het Amerikaanse staatsburgerschap ople verde. Kort geleden is gebleken, dat al het houtwerk van de lied. Hervorm de kerk te Blari cum ernstig is aangetast door boktorren. Deze diertjes zijn veel schadelijker dan houtwormen. Zij maken gaten van een vinger dikte en hebben de balken dusdanig verzwakt, dat deze geheel vernieuwd moeten worden. Toen de ernstige schade ontdekt werd, zijn terstond maatre gelen genomen. Het hout, dat niet meer in enigszins redelijke staat ver keert, wordt ver wijderd, maar voor de preekstoel moe ten andere ma af regelen genomen worden. Terwijl de kerk hermetisch is afgesloten, Zijn en kele arbeiders be zig de preekstoel met blauwzuur te bewerken. Ook an dere delen van de kerk zullen met dit gas worden be spoten, opdat men de .ekerheid heeft, dat deze insecten hun afbrekend werk niet meer kunnen verrichten. O De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid de heer Beernink betreffende onzekere toestanden bij het Kleuter onderwijs. Het is de minister bekend, aldus het antwoord, dat op het gebied van het Kleuteronderwijs op verschillende plaatsen in ons land toestanden bestaan, welke verre van rooskleurig genoemd moeten worden. Deze toestanden heb ben de regering juist aanleiding gege- n. een ontwerp-KIeuteronclerwijswet bij de Sta ten-Generaal aanhangig te maken. De minister is echter van mening, dat initiatieven van schoolbesturen, en met name van gemeentebesturen, tot verbetering van de bedoelde toe standen niet behoeven te wachten op het tot stand komen ener wettelijke regeling. Ook indien in het huidige ontwerp nog belangrijke wijzigingen worden aangebracht, dan zal dit toch niet in de weg staan aan het toe passen van verbeteringen, die intussen zijn voorbereid. De minister begrijpt echter, dat voor een systematische en algemene verbetering de spoedige totstandkoming van een wet nood zakelijk is. De besprekingen op ambtelijk niveau, om tot een gunstiger regeling van het Kleuteronderwijs te komen dan die, vervat in het ontwerp-Kleuteronder- wijswet, verkeren in een vergevorderd Toen Goofy en Grumpy in het Giraf- fenhuis van de Londense Dierentuin elkaar zo openlijk hun liefde verklaar den, wist Maggie niets beters te doen dan het hoofd te buigen. Niet alleen, omdat zij zich eenzaam voelde, want tussen het kozende paartje in stond een pak klaver en als dan de liefde je niets te bieden heeft, kun je als giraffe nog altijd bij eer. hartige hap klaver je troost zoeken. Het werd zo een aardig doorkijkje.... Mevrouw Zenaide Troesjnovitsj, de echtgenote van de Russische anti-com munistische leider, die volgens het Wes ten uit West-Berlijn naar Oost-Duits- land is ontvoerd, heeft minister Mo lotov verzocht haar echtgenoot toe te staan naar Genève te komen. Mevrouw Troesjnovitsj, die Dinsdag in Genève is aangekomen, schreef in een brief aan de Russische minister, dat men aan haar echtgenoot moest toestaan „zijn hou ding te verklaren" en dat zjj bereid was met hem in het land van zjjn vrjje keuze te leven. Afschriften van haar brief aan Molotov zijn naar de minis ters van Buitenlandse Zaken der wes telijke „Grote Drie" gezonden. In haar schrijven herinnerde zij er aan, dat op een verzoek van de Weste lijke commandanten van Berlijn om haar toestemming te verlenen met haar man te spreken, door de Russische vertegenwoordiger in Berlijn, Dengin, niet was gereageerd. Tenslotte stelde zij voor om haar echtgenoot naar Ge nève te laten komen met een van de Russische vliegtuigen, die dagelijks uit Oost-Berlijn komen. Op last van de Zwitserse autoriteiten is mevrouw Troesjnovitsj gisteren per vliegtuig uit Genève naar Frank fort vertrokken, hoewel haar verblijfs vergunning nog tot Maandag a.s. geldig was. Op het ogenblik, dat zij, begeleid door drie Zwitserse politiemannen, op het vliegveld aankwam, bevond zich daar ook het hoofd van de lijfwacht van minister Molotov. (Reuter-A.F.P.) stadium. De regering zal zich zo spoe dig mogelijk over de in dit interdepar tementaal overleg bestudeerde wijzigin gen uitspreken. De minister stelt zich voor, daarna terstond met de vaste commissie voor onderwijs, kunsten en wetenschappen in verbinding te tre den, ten einde op zo kort mogelijke termijn tot voortzetting der parlemen taire behandeling te geraken. Vijf militairen van het garnizoen van Dien Bien Phoe hebben kans gezien door de communistische linies te komen en veilig een Franse post in Noord La os te bereiken, aldus maakte het Franse hoofdkwartier gisteren bekend. De ontsnapte militairen zijn twee on derofficieren en drie soldaten afkomstig uit het versterkte punt Isabelle, dat als laatste versterking op 8 Mei in handen .van de communisten viel. De naam van de Franse post waar de militairen zijn aangekomen is niet bekendgemaakt. Geneviève de Galard, de Franse ver pleegster die bij de val van Dien Bien Phoe nog in de vesting verbleef en gisteren, zoals gemeld, door de Vtet- minh in vrijheid is gesteld, heeft ge weigerd van de gelegenheid gebruik te maken naar Frans gebied terug te keren. Zij heeft besloten in Dien Bien Phoe achter te blijven en de gewonden te verplegen tot de laatste van hen zal zijn geëvacueerd. De Vietminb heeft de wens van de negen en twintig-jarige Frangaise ingewilligd. De rebellen hebben haar echter nogmaals te ken nen gegeven, dat zij Dien Bien Phoe zal kunnen verlaten zodra zfj dat wenst. De evacuatie van gewonden uit Dien Bien Phoe wordt nog steeds voortgezet ondanks het feit, dat de Fransen de evacuatie-overeenkomst hebben opgezegd en het bombarderen van de Rijksweg 41, de z.g. evacuatie- weg langs de vroegere Franse ves ting hebben hervat. Gisteren zijn in het geheel ruim honderd gewon den met hefschroefvliegtuigen en lichte vliegtuigen van Dien Bien Phoe naar Loeang Prabang overge bracht. De commandant van de Franse lucht macht in Indo-China, generaal Lauzun, heeft verklaard, dat zijn luchtmacht over voldoende helicopters en lichte vliegtuigen beschikt om per dag onge veer 100 gewonden uit Dien Bien Phoe op te halen als de weersomstandighe den gunstig zijn. Als gevolg van het afbreken van de trekhaak van een aanhangwagen is om half acht gisterochtend op de weg van Steenbergen naar Roosendaal een wa gen van het circus Boltini van de dijk gegleden. In de wagen bevonden zich veertien paarden, een kameel en een lama. Van de zeven paarden, die ernsti ge verwondingen opliepen, zullen vier dieren moeten worden afgemaakt. De zaken van de in de reeks recente arrestaties in Indonesië aangehouden Nederlanders Versteegh en Schmutzer en de warga negara Caton zijn naar het Landgerecht verwezen, aldus heeft de procureur-generaal mr. Sunarjo te Dja karta aan PI-Aneta verklaard. De be trokkenen zjjn vier maanden geleden gearresteerd. Zij worden nu ook be schuldigd van het bi verbinding staan met en het hulp verlenen aan de vijand, in dit geval de Darul Islam en de Ten tara Islam Indonesia (artikel 124 van het Wetboek van Strafrecht). De heren Schmutzer en Versteegh zullen rechtskundige bijstand verkrijgen van een advocaat, die door het Hoge Commissariaat zal worden aangewezen. De heer Caton heeft om bijstand van een eigen advocaat verzocht, waartegen geen bezwaren zijn geopperd. Woensdagmiddag is brand ontstaan op het Starrevlak in het gebied van het Nationale Park De Kennemer Duinen, bij de grens van Duin en Kruidberg. De brandweren van Overveen en Bloe- mendaal en het in de Kennemer Duinen werkende personeel, totaal zes man, zijn onmiddellijk in actie gekomen. Zij kon den voorkomen, dat een groot dennen bos werd aangetast. De schade bleef beperkt tot drie hectare duingras en duindoorns. De bekende filmkomiek Oliver Har dy is Woensdagavond kort voordat hij in een theater te Plymouth op zou treden, onwel geworden en in elkaar gezakt. Men vreest, dat hij een ernstige longontsteking heeft opgedaan. De „dikke", die met de „dunne" Stan Laurèl, waar hij sinds jaar en dag mee samenwerkt, een tournee door Engeland maakt, zal voorlopig van ver der optreden moeten afzien. De nu reeds 60-jarige Oliver Hardy had zich reeds tijdens het weekeinde minder goed gevoeld. In zijn tafelrede aan de herden kingsmaaltijd in het 675-jarige Mui- derslot wendde de minister van O., K. en W. mr. J. M. L. Th. Cals, sprekende over het Rijksmuseum, zich tot zijn buurman, burgemeester mr. Am. J. d'Ailly van Amsterdam met de woorden: ,Jk bedoel nu niet het Rijksmu seum Muiderslot, maar „hef' Rijks museum te Amsterdam, hoofdstad des lands, hor'Zslad pan het Rijk" De reactie laat zich raden. Naar wij van zijn secretariaat in Pa rijs vernemen heeft Abbé Pierre zich we gens zeer drukke werkzaamheden ge dwongen gezien zijn tournée door Ne derland, die oorspronkelijk was vastge steld op eind Juni, uit te stellen. Een nadere datum voor het bezoek is nog niet vastgesteld, doch abbé Pierre ver wacht niet vóór September naar Neder land te kunnen komen. Advertentie BARTELJO RISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD B0LSTR. 48 A DAM TEL 717162 (tot Vrijdagavond) Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien. Matige tot krachtige wind in hoofd zaak tussen Noord en Noord-West. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 4.39—20.35. Maan: -7.00. (Van onze weerkundige medewerker) Wordt er in het Westen en in het midden van ons land nog steen en been geklaagd over de droogte, in Groningen en Drente viel in het afgelopen etmaal zoveel regen, dat het land hier en daar grote plassen vertoont. Op het vliegveld Eelde bij Gro ningen werd vanmorgen 36 m.m. regen afgetapt. Op het vliegveld Twenthe viel 16 m.m. regen. Op de stations Den Helder. Vlissingen. De Bilt en Ypenburg viel hele maal geen regen. Het veel te koude Mei- weer met middagtemperaturen die nauwe lijks boven de 12 gr. komen, zal de ko mende dagen nog aanhouden. Er waait een krachtige Noordwestelijke wind met veel bewolking, zodat ook de zon maar weinig kans krijgt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1