Nieuwe molen „De Adriaan heeft rustplaats in Haarlem Geslaagde feestuitvoering van Hercules" 'J Expositie en demonstratie van tuinbouwmachines ZIJN GEZIN ONVERZORGD ACHTERGELATEN c Op politieagent ingereden mms Plaatsing op historisch plekje vraagt ongeveer f 60.00(1- Grote belangstelling van de bollenkwekers Vijf maanden geëist tegen marktkoopman Yisserijgolf DEM—Beverwijk Brieven van lezers Acht maanden geëist tegen Amsterdammer Getuige omgekocht REGEN JASSEN DONDERDAG 20 MEI 1954 f AGINA 2 Gemeenteraad voetbalt tegen journalisten Lou Bandy leidt wedstrijd Burgerlijke Stand BELASTINGBILJETTEN ONJUIST INGEVULD Koopman ontslagen van rechtsvervolging 53 K.A.B.-bedevaart naar Heiloo UIT RIJDENDE TREIN GESTAPT ENMODE BoomRuygrok ver laagt dividend Beiaaridbespeling R.K. Bond van bejaarden Twee gedenkwaardige data voor fa. Hooij BILJARTEN „Nob els-beker" SANTPOORT Geen dauwtrappen met muziek SOCIALE ZONDAG Touring Zandvoort ver spreidde legio folders Binnenkort ook affiches in zevenkleurendruk Studie naar maatschap pelijke structuur Zondag a.s. Waterstanden HEEMSTEDE Echtpaar P. J. Labeur Botbiji 50 jaar getrouwd V erkeer sexamens BLOEMENDAAL Comité ouden van dagen Veilig Verkeer: voorbeeld ter navolging BEVERWIJK. EINDELIJK PLAN- ARENDSWEG-ZUID GIDSEN HALEN LOURDES-VUUR EERSTE SPERCIE- BONEN LUCAS AARDENBURG JUBILEERT Veilingnotering Van wie is de autoped? Beurs van Amsterdam Beurs van New York Waarom nog langer zoeken? MEER DAN 1000 BROEKEN! Om een paar laarzen Prins Bernhard op congres Voormalig Verzet Vanmiddag komt de vervanger van de molen „De Adriaan" per dekschuit uit Kinderdijk in Haarlem aan. Mor genochtend begint men reeds vroeg met het lossen van de onderdelen, waarbij men de assistentie heeft gekre gen van zwaar materiaal van de N.V. Machinefabriek v/h gebroerders Figee te Haarlem. De delen van de molen worden opgeslagen op een terreintje tussen Droste's Drijfriemenfabriek en de Oostsingelgracht, dat door de ge meente beschikbaar is gesteld. Hiermee is dan een begin gemaakt met de verwerkeling van de plannen van de Vereniging „De Hollandse Mo len", de Vereniging „Haerlem" en de stichting „Haarlems Bloei" om op de oude fundamenten van „De Adriaan" een nieuwe molen op te richten. Voor de plaatsing is een bedrag nodig van ongeveer f 60.000. De molen is afkomstig uit Albasser- dam, waar zij lange tijd op de werf van de scheepsbouwer Jan Smit heeft gestaan, waar zij dienst deed als hout zaagmolen. Toen dit bedrijf een nieu we directie kreeg moesten de molen en het balkengat plaats maken voor verschillende hellingen, waarmede de scheepswerf werd uitgebreid. De mo len werd afgebroken en verscheept naar Kinderdijk, waar zij op grond van de heer Kloos een „rustplaats" vond. Deze verheugende mededeling be tekent geenszins, dat de molen binnen afzienbare tijd, gemonteerd zal worden- Het is namelijk nog steeds een vraag op welke wijze de gelden bijeen moe ten komen. Wel is men het er over eens, dat „De Adriaan" voorrang moet hebben boven de fontein voor het Hil- debrandmonument. De molen „De Adriaan", die stond op de onderbouw van een der voormalige Zaterdag 23 April 1932, des avonds om ongeveer 6 uurwerd de molen „De Adriaan" een prooi der vlammen. Vanmiddag is een nieuwe molen in Haarlem gearriveerd. Zaterdagmiddag 22 Mei wordt in Haarlem weer de voetbalwedstrijd ge speeld tussen de elftallen van de ge meenteraad -en de journalisten. Deze langzamerhand traditioneel geworden wedstrijd wordt ook dit jaar gespeeld op het Haarlem-terrein in Haarlem- Noord en begint om kwart over drie des middags. Als speciale attractie verleent ere boerenkapel „De Hooibouwers", be staande uit leden van de Gemeenterei niging uit Haarlem, voor, na en mis schien ook tijdens de wedstrijd mu zikale medewerking. De baten komen ten goede aan het jeugdwerk van alle gezindten. Zoals men wellicht weet heeft het gemeentebestuur van Haarlem voor deze jaarlijkse wedstrijd een zilveren wissel beker beschikbaar gesteld. De B. en W.- bokaal, die op het ogenblik in het bezit is van de gemeenteraad, zal na afloop van de wedstrijd aan het winnende team worden uitgereikt door wethou der D. J. A. Geluk, die ook de aftrap zal verrichten. De opstelling van de elftallen zal mor gen bekend worden gemaakt. De wedstrijd zal worden geleid door Lou Bandy. Naar ons ter ore kwam, mét strohoed. GEBOREN: W. M. Klingers—van der Putten z.; A. Kloos—Zuetenhorst z.; Chr. M. KoelemeijerBatten 2 z.; A. G. A. van der Veldtvan Koon z.; Jkvr. S. J. Paauwde Rotte z.; C. J. 't Hoenvan Bakel d.; M. L. van der EistAdama van Scheltema d.; W. HoremanWinkel d.; W. SpanjaardRuijgrok d.; M. J. BerwaldNotten d.; J. F. Emondde Jong d.; P. F. J. KuitLe Solliec d.; C. E. GoversVerbaten d.; S. BaanPie- terse d. ONDERTROUWD: A. Rijvordt en D. Landman; F. Nederkoom en H. G. J. Grasman; A. C. van Trigt en A. M. L. B. Lepage; J. Klinge en J. P. van den Hoek; J. G. Dekker en J. H. van Graas; S. W. M. van Berkum en Th. A C. Meu- lenbroek; C. van Roon en M. M. A. Rooijers; W. van der Veldt en M. L. Bogaert; J. Jansen en J. M. S. Zeepvat; J. Schavemaker en J. J. Lampe; A. J. Th. Bak en A. H. M. Stammeijer; Th. J. van Herwaarde en J. A. de Graaff; J. Biere en M. H. Berens; S. P. Kok en J. 7. C Kempen; W. N. Dekker en J. J- van de Pas; J. Molnaar en C. van Dijk; W. L. Dweelaard en A. E. Nuijten; W. A. van Zanten en Chr. J. Hagemans; Th. J. Meier en J. Habes; C. F. van den Eijkhof en W. Beenders; S. J. Molenaar en W. P. Buenk; C. van den Bogaard en C. K. Kamphuis: Th. J. van der Vlugt en M, J. Diekmann; J. de Brie en F. Chr. B. Bakker. GETROUWD: J. Kruizenga en J. C. Aaldrs: H. M. Bleeker en M. H. Oort huis; A. H. van der Putten en M. E Verheijen: P. N. J. Groot en M. G. J van der Steen: J. W. Hessels en J. G. M. Merckelbagh; P. H. Burger en J. G Out; G. Meulenbroek en J. Th. Groe- nendaal; R. A. Knegt en K. J. van der Zwan: G. J. M. Sandfort en M. Th. Ser- née: P. Th. Groeneveld en A. G. van Berkel; A Roose en M. C. Brouwer; J W. van Alchen en M. Blanken: D. A. Schoen en G. M. Metselaar; P. M. Hou- niet en M. E. Th. van der Zee; W Tiek- stra en A. J Tangermann. GETROUWD: J. A. de Jong en H. "-utkamp; J. A. de Jong en G. A. Vis- G. J. rijen en H. A. Hakvoort; R. U' koop en M. J. Emmer; E. Güdmiinds- «en en J. G. de W'.t. OVERLEDEN: A. de Smit, 36 j„ Spaarndamseweg; S. van HattumDui venvoorden, 52 j., Assendelverstraat; stadsvestingtorens de Gofcvrouw aan het Noorder Buiten Spaarne vlak tegenover de kazerne, werd in 1795 gebouwd en de eerste bewoner was Adriaan de Bois, naar wie de molen werd genoemd. Er was achtereenvol gens een cementmolen, daarna een snuif en tenslotte een korenmolen in gevestigd. In 1925 nam de vereni ging „De Hollandsche Molen" het his torische monument over. De „Han- delsraad'" vestigde er een opslagplaats in van kunstmest en maalde er graan electrisch. In de avond van Zaterdag 23 April 1932 om kwart over zes zagen enige jongens rook uit „De Adriaan" komen. En toen de brandweer kort daarop aan wezig was stond de houten kast reeds in vlammen. Een ontzaglijke menigte aanschouwde aan de oevers van het Spaarne de gigantische brandstapel. Met 10 slangen probeerden de brand weer nog wat te redden, maar reeds na een half uur bezweek de balie. De omliggende woningen werden ont ruimd. Om kwart over zeven zakte het hele gebouw met donderend geraas ineen. In onze courant werd destijds gemeld, dat verzekering de schade dekte. Dit zou dus betekenen, dat toen reeds een bedrag aanwezig was om de molen we der op te bouwen. Intussen zijn de tijden dermate gewijzigd, dat dit be drag voor het er is nog maar weinig betekenis kan hebben voor de nieuwe molen. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Roman Holiday" (geprol.), a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „Gevaarlijke ontvoering", 14 J. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Zij, die van de zonde leven". Volw. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Staatsvijand no. 1", a. I. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. OITY: „Seminole", 14 j. Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Charge aan de rode rivier". Ma. tot en met Do. 2.30 en 8 uur. MINERVA: Donderdag 8.15 uur: „Trouba dour", 14 jaar. Donderdag 20 Mei Stadsschouwburg: Rotterdams Toneel m'et „Muizen en mensen", 8 uur. Vrijdag 21 Mei Concertgebouw: Concert door Haarl. Chr. Mannenkoor, 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Teylers Museum, Spaarne 18. Tekeningen van Dirk Langendijk. Geopend iedere werk dag (behalve Maandag) van 11 tot 17 u. Het Huis met de Kogel, Spekstraat 12. Boetseerwerk van Maia Metrakos. Geopend van 1018 uur. De Haarlemse rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de 66- jarige Bloemendaalse koopman A. E. R., aan wie ten laste was gelegd, dat hij biljetten voor de inkomstenbelasting 1951 en de vermogensbelasting 1952 on juist en onvolledig had ingevuld. De rechtbank achtte het ten laste gelegde bewezen, maar in dit geval niet straf baar, en ontsloeg de koopman van rechtsvervolging. De Officier van Justitie had een geldboete van f2.000.geëist, subsidiair twee maanden hechtenis. (Van onze verslaggever) Hercules heeft zijn dertigjarig bestaan gevierd o.a. met een feestuitvoering in het Concertgebouw. Het heeft hierbij bewezen een van enthousiasme bruisende en gezonde vereniging te zijn. In helder groen en wit gestoken toonde het zijn kwantiteit en kwa liteit aan de velen, die deze sportieve re ceptie bijwoonden en onder wie wij de geestelijke adviseurs opmerkten, alsmede het N.K.S.-bestuurslid, de heer H. van Turnhout, en de voorzitter van de zuster verenigingen in Haarlem. Het onderstreepte nog eens duidelijk welk belangrijk werk de jubilerende turnvereniging verricht en welke grote plaats het in de katholieke sportmaatschappij van de Spaarnestad in neemt. In een bonte schakering hebben de leden him vereniging een mozaïek voor getoverd, waarnaar het goed was te zien. omdat spontaneïteit hier hand in hand ging met de in de tumsport noodzakelijk» discipline. Het zou te ver voeren om elk program mapunt te bespreken, vooral omdat het hier niet zo zeer ging om de prestatie dan wel om een manifestatie van wat er leeft en omgaat in Hercules. Dat neemt niet weg, dat er van fraaie oefeningen te genieten viel. Voor de pauze kreeg de jongste jeugd de gelegenheid te tonen hoe er geoefend wordt en wat er reeds bereikt is. De kleu ters voelden zich best thuis op het podium en toonden niet de minste plankenkoorts. Grappig was het door hen gespeelde sprookje. Wat het gymnastisch gedeelte van deze eerste helft betreft, noemen we de vrije oefeningen-meisjes, die correct uit gevoerd werden. Jammer dat het podium te klein was om werkelijk vrij te kunnen oefenen. Het paardspringen-jongens was het hoogtepunt en leverde het bewijs, dat er degelijk getraind wordt. Het houdt een be. lofte in. Na de pauze brachten de oudere leden menigmaal de handen van de toeschouwers op elkaar. De meisjes en dames toonden hun bedrevenheid aan de ringen in inlocks en salto's. De heren bewezen dat samen gaan van kracht, concentratie, souplesse en beheersing een lust is voor het oog en vreugde schenkt aan de beoefenaar. Grond- gymnastiek-heren werd gevolgd door een charmante en rhythmische knotsoefening door de dames. Ten behoeve van de K. A. B.-bede vaartgangers, die op 30 Mei de tocht naar O. L. Vrouw ter Nood in Heiloo weer zullen ondernemen, volgen hier onder enkele aanwijzingen omtrent vertrektijden en andere mededelingen. De extra-trein vertrekt om 8.06 uur uit Haarlem, 's Middags om 5 uur zijn de pelgrims weer thuis. De vertrek tijd van de rijwielbedevaart is bepaald op 's morgens half zeven vanaf gebouw St. Bavo in de Smedestraat en om kwart voor zeven vanaf de St. Catha- rinaschool aan de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord. Aan de rijwielbede vaart zijn geen onkosten verbonden. In de kerk te Heiloo zal gezongen worden door een zanggroepje uit de parochie van de H.H. Elisabeh en Bar bara, terwijl de processie zal worden opgeluisterd door de vereniging „Euphonia", die koraalmuziek ten ge hore brengt. Kaartjes en programma's zijn te verkrijgen- in het gebouw St. Bavo. bij de leden van het bedevaart comité en alle kringbestuurders. Toen Woensdagavond om 21.40 uur de trein uit Den Haag op het station Heem stedeAerdenhout arriveerde, stapte een 84-jarige gepensionneerde hoofd onderwijzer. die slecht van gezicht is, uit de rijdende trein, waarbij hij kwam te vallen. De trein had gelukkig geen snelle vaart zodat de man slechts won den opliep aan gelaat en handen. Na verbonden te zijn door de huisarts, kon hij naar huis terugkeren. Wij willen niet ingaan op de détails, maar globaal genomen waren de prestaties goed, vooral bij de herert, wat een reden tot vreugde Is, omdat er zo weinige in Haar lem zijn, die turnen als hun sport gekozen hebben. Dit resultaat dankt de vereniging in grote mate aan de technische leiders, de heren A. van Rijn en G. Joling. Hercules kan met trots terugzien op deze avond. In zijn slotwoord dankte de voorzitter, de heer Uitermark, de dames voor het ver vaardigen van de kleding van vele leden en offreerde haar bloempn. Advertentie BARTELJORISSTR 24 HAARLEM TEL. 20420 Boom en Ruygrok, uitgevers- en drukkers- bedrijf, behaalde in 1953 een voordelig saldo exploitatierekening van f 262.184 (f 326.564). Na aftrek van voorzieningen en lasten be draagt de netto-winst f 229,087 (f 300.868). Voorgesteld wordt hiervan f 99.335 (f 85.984) te bestemmen voor afschrijvingen, f 75.752 (f 142.884) voor reserveringen en 6 (8) pCt. dividend uit te keren aan aandeelhouders. De orderpositie was in het afgelopen boek jaar zeer tevredenstellend. Dat niettemin het financiële resultaat minder gunstig is were? veroorzaakt door gebrek aan geschoold personeel en stijging der kosten. De exploi tatie van de tijdschriften leverde bovendien een lager batig saldo af. De in 1952 aangevangen verbouwing en uitbreiding werd in het verslagjaar voltooid. Het beiaardprogramma- op Vrijdag 21 Mei van 12 uur tot 12.30 uur is als volgt: 1. Improvisatie 2. Gavo.tte (uit vioolpartij in E). Bach 3. Oud Ned. Liederen: a. Lestmaal; b. Die Nagtegaal; c. Die winter is ver- ghangen 4. Rondo, Ja-c. Bonset 5. Menuet, W. A. Mozart 6. Allegro. Schepers 7. Moment musical, Schubert. Voor de leden van de Katholieke Bond van Bejaarden en Gepension- neerden zal de R.K. Toneelvereniging BAVO Zondagmiddag 23 Mei om 2 uur in gebouw St. Bavo een uitvoering geven van het spel „Deining om een dorpsdokter". Dinsdag 1 Juni zal de winkel van de wijnkoperij Hooij aan de Rijksstraatweg in Haarlem Noord 40 jaar bestaan. Daartoe zal op die dag van 3 tot 5 uur een receptie in dit filiaal gehouden worden. De winkel aan de Amsterdam straat 64 is geheel verbouwd en zal Vrijdag 28 Mei des middags feestelijk heropend worden. Naast het hoofdbe drijf in de Kleine Houtstraat heeft de heer Th. S. J. Hooij vier filialen in de stad, Gisteravond werden onder leiding van de B. C. „Hof van Holland" de wedstrijden voortgezet. De uitslagen waren als volgt: Wildschut 100 37 35 6 1.91 0 Loerakker 80 80 35 12 2.28 2 De Louw 70 70 24 11 2.91 2 Hooydonk 50 22 24 3 0.91 0 Dik 100 100 27 13 3.70 2 v. Wunnik 95 45 27 12 1.66 0 De Vries 90 77 26 11 2.96 0 Kloos 90 90 26 13 3.46 2 Arons 100 95 29 16 3.27 0 Duinker 85 85 29 19 2.93 2 Stand: 64 voor Hof van Holland. Partij Lunenburg Agema afgebr. Hedenavond voortzetting. Georganiseerd door de Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur in sa menwerking met het Instituut voor Tuin bouwtechniek te Wageningen en de con sulent daarvan te Lisse, is Dinsdagmid dag te Santpoort een wel zeer bijzondere en interessante expositie en demonstratie gegeven met tuinbouw-machines. Na 2 jaar zoeken was hiervoor eindelijk een terrein beschikbaar en wel een strook grond, die bestemd is voor de tunnel bouw en met name de aftakking van de spoorlijn van Santpoort naar Beverwijk. Cultuurgrond is hier anders niet voor te krijgen omdat de grond van de zwa re machines te veel te lijden heeft en soms jarenlang onbruikbaar zou zijn voor de bollenteelt. En demonstraties op andere grond hebben het bezwaar, dat de bollenkwekers niet kunnen zien hoe de machines het doen op de grond, die zij bewerken. Een veelheid van machines werkte hier de grond om op diverse manieren en honderden belangstellenden zwerm den over het terrein om zich te laten voorzichten. Ploegen en frees-machines waren er te kust en te keur. Vooral de kabelploegen, die dus geen zware trek ker over het land nodig hebben, waar door de grond luchtig blijft, trokken veel belangstelling. Op een ander stukje grond werkt een bladenfrees de mest door de grond. Weer ergens anders worden bollen met een vernuftige installatie achter de ploeg aan direct in de voor gelegd. Grond- injecteurs brengen ontsmettingsmidde len in de grond, die bolrot bij lelies en wortelrot bij narcissen voorkomen. Sto men de grond zou per ha. op 7.000, komen. Deze machine doet het afdoende en veel voordeliger. In rugspuiten is de laatste jaren veel veranderd. Nu spuit men 100 tot 150 liter per ha. waar voor voorheen 700 tot 1.400 liter nodig was. In de afgelopen 4 jaar nam 75 pet van de kwekers een dergelijke spuit in gebruik. Met kennersblik werden de machines bekeken. Nauwlettend werden de re sultaten beoordeeld. Bij een ploeg is het van belang, dat de onderlaag boven Juist als de Officier van Justitie bij de Haarlemse politierechter heeft de Procureur-generaal bij het Amsterdamse hof vijf maanden gevangenisstraf geëist tegen een 37-jarige marktkoopman, die in Februari van het vorig jaar zijn vrouw en 6 kinderen verliet en zich al leen in Zwolle vestigde, terwijl een ze vende kind op komst was. Hem is ten laste gelegd, dat hij zijn gezin in hulpeloze toestand achterliet, aangezien hij gedurende het gehele jaar zijn vrouw geen of althans weinig geld ter hand stelde. Gehoord door de politie zeide hij in het vooronderzoek, dat hij haar in totaal over het gehele jaar f 10 had verstrekt Ter zitting van het hof nam hij dit te rug, zeide dat hij uit Zwolle aan 'n ze kere Philip in totaal f 250 voor zijn vrouw had meegegeven. De vrouw, die thans 34 jaar oud is, ontkende als getui ge dit geld ontvangen te hebben. President: „Waarom hebt u tegen de politie gezegd, dat u f 10 aan uw vrouw had gegeven als het veel meer was?" Verdachte: „Ze had inmiddels onder steuning gekregen van de sociale Raad Als ik meer opgaf, dan zou ze daarmee last hebben gekregen". De vrouw wordt thans door de So ciale Raad ondersteund. Ze ontvangt, f 40 steun per week. Het zevende kind is inmiddels geboren. In eerste instantie had de Haarlemse politierechter de koopman 3 maanden opgelegd. De procureur-generaal noem de dit „een schandelijk geval van ver lating en in hulpeloze toestand achter laten van vrouw en 7 kinderen". Hij achtte het vonnis te laag. Uitspraak 1 Juni. komt te liggen en niet vermengd met de bovenlaag. Bij een bollenpoot-machi- ne moeten de bollen netjes op afstand komen te liggen en de bollen mogen niet beschadigd worden. Want het is juist het dure product, waarmee de bollenkweker werkt, dat de mechanisatie, in tegen stelling tot andere takken van tuinbouw, lang tegengehouden heeft. Door het steeds stijgen van de lonen wordt de mechanisatie echter in de hand gewerkt. En voor het eerst sedert vele jaren heeft men nu op bollengrond in Sant poort, daar waar over enkele jaren de trein zal rijden, de machines aan de gang kunnen zien. Files auto's op de Rijksweg, honderden belangstellenden o Rijksweg, honderden belangstellenden op het uitgestrekte terrein. En massa's folders om thuis nog eens te bestuderen. De bollenkwekers zijn er in ieder geval heel wat aan de wete gekomen. Het fanfarecorps „Wilhelmina" te Santpoort heeft al ruim een halve eeuw de gewoonte om op Hemelvaarts dag Santpoort in alle vroegte wakker te blazen met vrolijke muziek. Dat ge beurde vroeger zelfs al 's morgens om 4 uur, maar toen Santpoort's jeugd dat tijdstip wel wat erg vroeg begon te vinden en de belangstelling navenant steeds meer terugliep, is de tijd van vertrek gesteld op 's morgens 7 uur. Eerst werd dan een wandeling door het dorp gemaakt om de „langslapers" te wekken en steevast was dan een weide nabij Velserend het doel van de tocht, waar men een uurtje gezellig bijeen bleef, wat muziek maakte en zo dauwtrappers, die uit andere plaatsen te voet of op de fiets passeerden een aangename verrassing bereidde. Met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid, zo schrijft ons het oudste lid van het fanfarecorps „Wilhelmina", de heer F. v. d. Enden, zal dit folk loristisch gebeuren als gevolg van de Zondagswet tot veler spijt niet meer mogen plaatsvinden. En dan wijst de briefschrijver op de onafgebroken stroom van knalpotten, welke ongehin derd de conversatie tot zelfs in de huis kamer uiterst moeilijk, zo niet onmo gelijk maken. De nieuwe Zondagswet, die vooral in het Zuiden van het land reeds sterk de aandacht getrokken heeft en waar over al een ministeriële toezegging tot wijziging is gedaan, komt door het dauwtrappen, dat men bezwaarlijk kan zien als een kerkelijke plechtigheid en waarvoor dus geen vergunning ver leend kon worden, thans ook in Velsen rechtstreeks in de belangstelling. En men kan slechts wensen, dat voor de gebleken wringpunten een oplossing ge vonden zal kunnen worden, welke aan alle partijen recht doet wedervaren. De kring Santpoort van de KAB houdt 23 Mei zijn zogenaamde sociale Zondag met om 6.45 een H. Mis, waaronder algemene H. Communie van de leden, gevolgd door een gemeenschappelijk ont bijt in de zaal van Zomerlust. 's A- vonds om 7 uur is er een plechtig Lof, waaronder zegening van de gereed schappen door bedrijfsaalzmoezenier C. F. A. Geraets. Zondag 30 en Maandag 31 Mei en Dinsdag 1 Juni worden in de zaal van Zomerlust feestavonden gehouden. De R.K. Gemengde Toneelvereniging Geto- sa brengt hier dan ,,De Kribbebijter" over het voetlicht. De Stichting „Touring Zandvoort" heeft haar propaganda voor Zandvoort tot dusver hoofdzakelijk bepaald tot het verspreiden van honderdduizenden fol ders in binnen- en buitenland. Het betrof hier een min of meer „ge richte" propaganda. Zo werden bijv. af zonderlijke folders vervaardigd voor verspreiding onder de Amerikaanse be zetting in Duitsland, onder auto- en motorrijders (circuit folder) en deelne mers aan het a.s. Internationale Espe- ranto-congres te Haarlem. Een andere doeltreffende vorm van propaganda, het verspreiden van affi ches, kon om financiële redenen niet ter hand worden genomen. Inmiddels heeft de gemeenteraad de subsidie aan de Stichting „Touring Zandvoort" aanmerkelijk verhoogd en van deze ruimere financiële armslag heeft het dagelijks bestuur van „Tou ring Zandvoort" aanstonds gebruik ge maakt om aan het lang gekoesterde voornemen om een affiche te versprei den, uitvoering te geven. De kunstenaar Lavies te 's-Graven- hage heeft een affiche ontworpen, wel ke door deskundigen unaniem zeer ge slaagd en uitermate doeltreffend wordt geacht. De centrale figuur is een zeemeermin, welke de toeschouwer tot bezoek aan Zandvoort uitnodigt. Momenteel wordt de affiche gedrukt in zevenkleurendruk. Zij zal binnen en kele weken op de daarvoor in aanmer king komende plaatsen in binnen- en buitenland de aandacht op Zandvoort vestigen. Ingevolge een besluit van de gemeen te raad van Zandvoort zal een onder zoek worden ingesteld naar de maat schappelijke structuur der gemeente en de vooruitzichten omtrent hare ontwik keling. Dit onderzoek is opgedragen aan het Geografisch instituut van de rijksuniversiteit te Utrecht. Onder leiding van prof. dr. A, C. de Vooijs zullen studenten van deze uni versiteit zich binnenkort naar Zandvoort begeven voor het verzamelen van de no dige gegevens. Allereerst zal het vreem delingenverkeer worden bestudeerd en het forensenwezen. Men wil een Inzicht krijgen in de omvang van het vreemde lingenverkeer, de herkomst der bezoe kers, de duur van hun verblijf, de om vang van de gemeubileerde kamerver- huur enz. Aan de hand van deze gegevens wil men dan een conclusie trekken aangaan de de ontwikkeling van de aard en de omvang van het vreemdelingenverkeer in Zandvort. Tegelijkertijd zal het forensenwezen een punt van onderzoek uitmaken. Men zal onderzoeken in welke mate de be volking van Zandvort uit forensen be staat, wat de aanleiding was om Zand voort als woonplaats te kiezen enz. In het najaar zal de middenstand een onderwerp van studie uitmaken. Het onopmerkelijke feit doet zich voor, dat Zandvoort van alle gemeenten in Noord- Holland, per inwoner berekend, de meeste winkels telt. In dit verband zal worden- nagegaan of hier uitsluitend het vreemdelingenverkeer als oorzaak moet worden aangemerkt. Tenslotte zal het onderzoek zich uit strekken tot alle vraagstukken, welke verband houden met Zandvoort als woongemeente. De aanvoer voor de Woensdagmarkt bestond uit 1.750 kisten verse vis: 215 kleine kistjes haring, 500 stuks stijve kabeljauwen en 1.200 kilo tong. Er wa ren 695 kisten makreel, 140 kisten schelvis en piepers, 130 kisten kabel jauw en gul, 240 kisten koolvis, 130 kisten wijting, 160 kisten haring en 125 kisten diversen. De aanvoer werd gele verd door de trawlers Haarlem IJM 9 met 1.010 kisten verse vis en 30 stijve kabeljauwen en Bergen IJM 16 met 580 kisten verse vis en 450 stijve ka beljauwen, alsmede een logger en acht kotters. Het was wat de aanvoer betreft niet uitgesproken druk voor een Woensdag- markt en de trawlers troffen dan ook een gretige handel. De vraag overtrof het aanbod ruimschoots, zodat er goe de prjjzen gemaakt werden. Hierdoor kwam de Haarlem IJM 9 tot een be somming van 26.000.- en de Bergen IJM 16 haalde 20.400,-. Grote tong noteerde 1,74 tot 1,68 per kilo, grootmiddel 1,66 tot 1,57, kleinmiddel ƒ1,86 tot ƒ1,62, tong I 1,64 tot 1,56 en tong II 1,44 tot 1,34. De grove slips waren dus 60 cent per kilo duurder dan de vorige dagen. Tarbot varieerde van f 1,50 tot 1,30 per kilo en heilbot van 3,20 tot 2,40. Schol I kwam op 50,- per kist, schol II op ƒ45,- tot ƒ38,-, schol III op 34,- tot 31,- en de uivertjes op 29,- tot 21,- per kist. Grote schelvis liep van 49,- tot 35,- per kist, grootmiddel 47,- tot 42,-, kleinmiddel 56,- tot 49,-, pennen 55,- tot 51,-, braadschelvis 48,- en radio 35,- tot 30,- per kist. Wijting bracht het tot 29,- tot 23,- per kist. Regels grote kabeljauwen noteerden 114,- tot ƒ90,- de 10 stuks, en de kisten deden 114,- tot 100,- voor 125 kg. Grote witte koolvis kwam op 77,-, de zwar te op 65,- tot 56,- per 125 kg. Ma kreel was goed gevraagd met 31,- tot 16,- per 50 kg. en haring liep van 18,- tot 10,40 per kist. Voor de Donderdagmarkt in IJmui- den stonden 2 trawlers genoteerd. De Dirkje RO 53 meldde zich met 680 kis ten verse vis en de Abraham VL 77 zou komen met een niet opgegeven vangst. Bovendien was er aanvoer van loggers en kotters. De trawlers, die dagenlang geklaagd hebben over slechte vangsten, komen nu weer met wat gunstiger berichten „aan de draad". Over de gehele linie zijn de vangsten ruimer. De Postboy IJM 35 deed op de 58 graden Noor derbreedte trekken van 40 manden knappe vis en de Schoorl IJM 39, die een graad lager vist,, liet weten 30 manden goede vis per trek te halen. De Mary IJM 61 had met drie trekken van elk 45 kabeljauwen en 20 manden verse vis geen slechte dag. De Dirkje RO 53 ving in de laatste trek voor de thuisreis 20 manden makreel, 10 manden andere vis en 10 kabeljauwen. Tegenover de gunstige vangstmeldingen staan de berichten van over het alge meen slecht weer. De klachten komen nu van de log gers en kotters. De tongvangsten zijn aanzienlijk minder, mede door veel slecht weer onder de kust. Hier wor den trekken gedaan van 10 tot 16 kilo tong, zodat een hele nacht vissen niet meer oplevert dan 50 tot 60 kilo tong en een tot vier manden bijvis. Bij boei ST 2 werden trekken gemeld van 8 kilo tong. Maar hier werden de trek ken goed gemaakt door 6 manden flin ke schol. En daar is in deze schol- arme periode geen enkel bezwaar te gen. In de derde klasse A van District I is een beslissingswedstrijd nodig gewor den tussen de Wijker clubs DEM en Beverwijk. De mogelijkheid is niet uit gesloten dat het een extra halve com petitie wordt tussen deze clubs en Purmersteyn, indien laatstgenoemde a.s. Zondag van KW wint.. De KNVB heeft voor a.s. Zondag de wedstrijd DEMBeverwijk vastgesteld op het terrein van De Kennemers in Beverwijk, aanvang 15 uur. Er zal worden gezorgd dat het resul taat van PurmersteynKW bekend is bij het einde van de wedstrijd DEM Beverwijk. Zou Purmersteyn een punt verspeeld hebben dan wordt de wed strijd DEMBeverwijk, indien deze in een gelijkspel eindigt, reglementair ver lengd om de kampioen aan te wijzen. Bij een overwinning van Purmer steyn is een eventuele verlenging niet nodig. Donderdag 20 Mei Hoog water: 5.04 u. en 17.28 u. Laag water: 0.49 u. en 13.08 u. Vrijdag 21 Mei Hoog water: 5.40 u. en 18.04 u. Laag water: 1.21 u. en 13.40 u. Op 26 Mei hopen de heer en mevrouw P. J. LabeurC. A. Botbiji de dag te herdenken, waarop zij elkaar vijftig jaar geleden trouw beloofden. Dit gedenk waardige feit geschiedde in Goes, waar de bruid in 1880 het levenslicht zag; de bruidegom werd in 1876 te Kloetinge geboren. Na een jaar in Goes te hebben gewoond, vertrok het echtpaar naar de Haarlemmermeer en na daar zeven jaar te hebben gewoond en gewerkt vestigde het zich voorgoed te Heemstede. De bruidegom mag zich nog in een vrij goede gezondheid verheugen; op 58-jarige leeftijd werd hij vrij ernstig ziek, maar met het klimmen van de ja ren, is zijn gezondheid merkwaardiger wijze beter geworden, zodat hij nu nog geen bezwaren ondervindt bij het onder houd van zjjn eigen tuin. De bruid is nog zeer kwiek en doet in het huishou den alles zelf. Op de huwelijksdag is er dus volop reden om dankbaar met de acht kinderen een kind is over leden de achttien kleinkinderen en één achterkleinkind dit grote feest te vieren. Vanmorgen zijn in Heemstede de ver- keersexamens begonnen. Ruim 400 kin deren nemen er aan deel. Het Comité voor de Ouden van Da gen in de gemeente Bloemendaal zal op 17 Juni weer het jaarlijkse uit stapje organiseren. Dit jaar zal een boottocht worden gemaakt door de Amsterdamse grach ten, gevolgd door een bezoek aan de luchthaven Schiphol. Zij, die 70 jaar en ouder zijn en geen uitnodiging hebben ontvangen, kunnen zich nog vóór 1 Juni opgeven bij het secretariaat Bloemendaalseweg 188 te Overveen. Zij, die een bijdrage in de kosten van deze dag willen schenken, kunnen dit als gebruikelijk doen door storting óp postrekening /nr. 212134 tén name van mevrouw A. C. den TèxBaro nesse Bentinck te Bloemendaal. Onlangs stond ik op de Oude Gracht hoek Grote Houtstraat te wachten voor het rode licht. Toen het verkeer uit de Grote Houtstraat werd vrijge geven, kwam een wielrijder, die, zoals even later bleek, naar het Verwulft moest, rechtsaf de Oude Gracht oprij den. Hij stapte direct af en ging om de vluchtheuvel heen voor het stop licht richting Verwulft staan en kon dus (een kwestie van enkele seconden wachten) volkomen rustig en veilig het Verwulft oprijden, zonder door druk verkeer van links gestoord te worden. Ik vind dit zo'n goede oplos sing van het lastige en min of meer gevaarlijke doorkruisen van links snelverkeer bij dergelijke drukke kruispunten, dat ik dit voorbeeld ten sterkste aan de wielrijders (voorname lijk aan kinderen en dames met klei ne kinderen achterop) kan aanraden. G. BOESMANS, Zijlstraat 19 A, Haarlem. Het hoofd van het gemeentebestuur van Beverwijk maakt bekend dat een on van het partieel uitbreidingsplan in delen Arendsweg-Zuld, uitgewerkt m voerige kaarten met de daarbij beno bebouwingsvoorschriften, van 24 m ter 21 Juni voor ieder ter inzage is gele* -jet gemeentesecretarie, le afd., kamer 4. plan Arendsweg-Zuid zal dus ein openbaar worden. Zullen de verkenners Zondag het Lourdes-vuur uit Middelburg' naaf twee oudste Beverwijkse Par je brengen, de gidsen zullen het vo°r;lo0 Regina Caeli-parochiekerk uit Heu halen. Gistermiddag zijn aan de „Kennemerland" de eerste spercieo nen aangevoerd door de tuinder n bers uit Heerhugowaard. Er werd cent per kg. betaald. 27 Mei zal Lucas Aardenburg N-Vj Conservenfabriek „Kennemer" te rloo' geveen haar 25-jarig bestaan vieren. Een jubileum van een van Bever wijk uit gegroeid bedrijf, dat de..rL. langstelling van iedere Beverwijke zal hebben. We komen er dan ook- nog op terug. 19 Mei. Aardbeien 55—87, champté" nons 75100, bloemkool 3482, spi nazie 931, sla 526, sperciebonen 360, rabarber 6—17, radijs 47, witlof 42-" 68, prei 18—37, peen 4—7, uien 5— Reeds enkele weken staat op het politiebureau onder de gevonden voorwerpen een houten autoped op houten wielen (drie). De eigenaar wordt verzocht zich te melden. (Niet srificiëïa koersen) Vorig Opening slot 20/5 3% Ned 1953 103U 3)5 Ned. 1953 102% 3)4 Nederl 1948 99% 3)4 pCt. Ned 1950 99% "T 3)4 Ned. 1954 99 1/32 8-3)4 Nederland 1947 99 3 Ned. 62-64 bel.-fac 100ft Inschr. Grtlik. '46 3 Pet 97% Ned. Handel M11 eert 185)4 A.K.O. 221% Van Berkels Patent 147 Calvê-Uelft eert 193 Van Gelder 215)4 Kon. Hoogovens eert. 180 önllever eert. 344% Ned. Kabel 216)5 Philips 322% Kon. Petroleum 509% „Amsterdam" Rubber 96 mil Amerika I41n 154 Kon. N. Stoomb. li. 9H Ned Scheepv. Unie 145% H.V-A. 127% Dell Mfl öert. 117* 99 219)4 337 323 502)4 95'A 131 137 125)4 113 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric. General Motors Am. Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Gorp Republic Steel Shell Union Oi) Southern Pacific Southern Railway TMewatet U S Steel 18/5 19/8 37 35% 66)4 66 30)'4 80% 114% 114% 69% 68% 13% 3H% 31% 82% 63% 63% 23 23)4 27% 27)4 58% 58% 48% 48% 43% 4344 53% 54 20 '4 20)4 48% 48 Stemming: gedrukt Advertentie Bij ons keus uit Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 Haarlem-Noord Stond de polltle-agent, die in de nacht van 16 op 17 Maar j.l. in de hoofd stad een vreemd manoeuvrerende auto een stopteken gaf, recht voor de wa gen. of enigszins terzijde ervan? Dit was de vraag, waarvoor de Amsterdam se rechtbank zich Woensdag geplaatst zag. De officier meende het eerste, en concludeerde daarom tot poging tot doodslag, weshalve hij tegen de auto mobilist. een 27-jarige Amsterdamse koopman acht maanden met aftrek, ont zegging van de rijbevoegdheid geduren de drie jaar en verbeurdverklaring van de auto eiste. De verdediger was het niet met de officier eens en betoogde dat het geheel niet meer was dan kwajon gensachtige ongehoorzaamheid. De verdachte was de bewuste avond met enige vrienden eerst in Haarlem de bloemetjes gaan buiten zetten, waarbij hij in een café vijf glazen bier had ge- drönken. Vervolgens was men naar Am sterdam gereden in zijn auto, waarbij hij zelf niet gechauffeerd had, omdat hij geen rijbewijs had. Hij was pas ge zakt voor zijn rij-examen. Op de Nieu- wendijk te Amsterdam wederom het een en ander genoten, waarbij verdach- te's aandeel in nog drie pilsjes bestond. Inmiddels was de vriend, die gechauf feerd had, reeds vertrokken, zodat ver dachte, verhit maar noodgedwongen, zelf achter het stuur plaats nam. Reeds onmiddellijk na de start ging de wagen een dermate vreemde koers, dat een agent het stopsein gaf. „Stop pen!" zei de vriend die naast verdachte zat. Maar hij reed door omdat hij an ders zonder rijbewijs zou worden aan getroffen, En dat was het moment, waar over wij boven spraken. De agent getuigde, dat hij recht voor de auto had gestaan. Hij had door een sprong opzij zijn leven moeten redden- Met een geleende fiets zette hij de ach tervolging in. en het gelukte hem teza men met een collega de man later '3 de Spuistraat te pakken te krijgen, na dat de auto op de Nieuwe Zijds Vooi* burgwal gestrand was. De raadsman van verdachte achtte het tenlastegelegde niet bewezen. Overigen3 vond hij de eis van de officier exorbi tant hoog en drong aan op clementie- Uitspraak 2 Juni a.s. Tijdens de zitting van de Amster damse politierechter werd de 27-jarig tuinder D. V. uit Weesperkarspel, "j" als getuige gehoord werd, als verdacn van meineed gearresteerd. Het ging deze rechtszaak om de diefstal van e paar leren laarzen ten nadele van noemde getuige, gepleegd in 1952, wa voor de 27-jarige veehouderszoon K. A. uit Diemen terecht stond. Tijo de zitting was er sprake van, °a,vp.i f 45 of f 50 als zwijggeld zou heb aangenomen. In aansluiting hier vernemen wij, dat de 59-jarige *n0 ter„ van A. vanmorgen door de Ams damse politie is gearresteerd on.Ueid, denking van het geven van zwijgg alsmede van een ander misdrijf- Prins Bernhard zal Vrijdagrnidda| aanzitten aan de koffiemaaltijd i f Hof van Holland te Hilversum, dl®j„ten, gegeven wordt voor de c°ngJe„^,ron- welke bijeen zijn voor het lustru r>aad gres van de Nationale Federatieve „j. van het Voormalig Verzet Nederian

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2