Stichting voorgesteld voor de buitenlandse propaganda „TOCHT DER SMARTEN niet vergeefs geweest Tussen neus en lippen Coördinatie op maatschappelijk een eerste vereiste Buitenkerkelijkheid neemt toe gebied Defensie-stelsel in Z.-O.-Azië zonder Engeland mogelijk Waar werkt hij voor? Gouden Eeuw in het Muiderslot V.V.V.'s uiten hun wensen Koos je Bol hartelijk verwelkomd Kamer-commissie in principe accoord met staatspensioen Roomboter op het brood Indonesië overweegt niet-aanvalspact jj|gi REORGANISATIE VAN DE A.N.V.V. 100.000ste emigrant in Canada IS Geef hem een goede boterham mee naar zijn werk! Dus Is de bescherming van vluchtelingen voldoende Provinciale Opbouwdag Noord-Holland Inleiding van de heer C Lijnzaad Eisenhower op persconferentie: DONDERDAG 20 MEI 1954 °AGINA 3 Directeur veroordeeld Wegens overtreding Deviezenbe sluit MATHIAS KEMP-PRIJS In 1955 voor dichtbundel Openbaar eindexamen Toneelschool Nederlanders en Belgen in Duits visgebied? De Nationale Bedevaart naar Lourdes rr>5 d Katholieke Illustratie iféfevSi «,Er is verder een warm ge' Vlaardingen: Haringloggers varen eerder uit Zilveren priesterfeest rector A. C. J. van Houten Frater Faustinus 25 jaar bibliothecaris ■ra&lllll Officiële bevestiging Notariële standplaatsen Amerikaanse componist Charles Ives overleden Tqv gelegenheid van het 675-jarig bestaan van het Muiderslot heeft men Woensdagavond de klok daar enkele eeuwen teruggezet: zacht kaarslicht scheen Over de oude meubelen en in deze droomgele stilte bewogen zich figuren uit Gouden Eeuw.... Alleen de fotograaf met zijn hyper-moderne apparatuur bleek uit de toon te vallen; gelukkig staat hij niet op deze foto, genomen in de Ridderzaal. Koos je Bol uit Utrecht, de honderddui zendste Nederlandse emigrant naar Canada, is Woensdag in Montreal bij de aankomst ^an de ,,Groote Beer" hartelijk verwelkomd. vele autoriteiten, o w. de minister van Im- Jbigratie Walter E. Harris, en de Neder- *pnise ambassadeur, de heer A. H. J. Lo- Vl"K, kwamen haar begroeten. Koosje, die de volgende week achttien jaar wordt, overhandigde minister Harris twee borden van Delfts blauw uit naam van öe Nederlandse minister van Sociale Zaken €r\ de commissaris voor de emigratie. Van minister Harris kreeg zij een vulpen en een vulpotlood in étui als geschenk van de Canadese regering en van ambassadeur Lo- vinK kreeg zij een gouden „Maple leaf", waarin haar naam was gegraveerd. Zij was ^net die geschenken al evenzeer ingenomen als met het compliment van minister Harris hiet haar Engelse speech je dat zij aan de overhandiging van de tegels vooraf liet gaan ®n met de transatlantische retourreis, die Zij ten geschenke had gekregen van de Holland -Amerika-Lijn. Zij deed al haar best zo goed mogelijk Engels te spreken met de 25 verslaggevers, radio-reporters, persfotografen en camera mannen, die haar belegerden. Sedert het ogenblik waarop zij van kapitein Bouman, gezagvoerder van de „Groote Beer", had Janomen dat zij als de 100.000e emigrant uit Nederland zou worden ingehaald, was zij zo jjerveus geweest, zei zij, dat zij haast geen **aP meer had kunnen eten. .jDe 43-jarige directeur J. J. F. B., uit "ieemstede, die wel aan alle formalitei- in Nederland gevolg Aaf doch gelijk- aan zijn bank in Amerika schreef: e u nagaan of u mijn fondsen op sr°nd van de Amerikaanse wetgeving f°ch in uw bank kunt houden?", is ook h hoger beroep wegens overtreding van p® deviezenbeschikking bewaargeving ^cten van Juli 1948 veroordeeld. Daar de effecten inmiddels echter toch |edeponeerd zijn, was de straf veel la- ge.r- In eerste instantie legde de econo mische politierechter te Haarlem hem ,eh boete van f 100.000 op, waarvan 37.500 voorwaardelijk met een proef- Jd van 4 maanden. Gisteren heeft het Ubosterdamse hof uitspraak gedaan en f 500 boete subs. 1 maand opgelegd. Het ging hier om een belangrijke aarde aan Amerikaanse effecten, die is eigendom en op naam van de Ne- erlandse directeur in de safe van een gjJierikaanse bank lagen. In 1948 be- De Mathias Kemp-prijs zal voor de twee de maal worden uitgeloofd, ditmaal voor poëzie zowel in de vorm van verzenbun dels als van afzonderlijke gedichten. De mededinging staat open voor alle schrijvers die als Limburgers beschouwd kunnen wor den, dus zij, die in een van de beide Lim burgse provinciën zijn geboren, dan wel zich er d'oor een langdurig verblijf het geestelijk klimaat hebben eigen gemaakt. Het werk van niet-Limburgers in de aangegeven zin kan uitsluitend in aanmerking komen, in dien het een typisch Limburgs gegeven be handelt. Evenals in 1953 is het bedrag van de prijs ook thans op f 350 gesteld. Daarnaast kan aan een auteur een eervolle vermelding worden toegekend, waaraan de som van f 100.— verbonden is. In aanmerking ko men verzenbundels of gedichten, welke na 1 Januari 1950 zijn geschreven of uitge geven. De samenstelling van de jury wordt bin nenkort bekend gemaakt. De uitreiking van de prijs zal geschieden in het voor jaar van 1955. Inzendingen tot 15 November 1954 aan de 2e secretaris, de heer M. Hussel, Stalberger- weg 32, Venlo. Een demonstratie naar aanleiding van het eindexamen van de academie voor dramatische kunst „De Toneel school" zal na Zaterdagmiddag 29 Mei in de Amsterdamse stadsschouw burg op 1 Juni om 8 uur in de stadsschouwburg te Haarlem en op Zaterdag 5 Juni om 2 uur in de Ko ninklijke schouwburg te Dén Haag worden gehouden. (Van onze redacteur) Min of meer als antwoord op het in dertijd door ons uitvoerig besproken rapport-Hirschfeld, dat ten aanzien van de wijziging van de structuur van het V.V.V.-wezen voorstelde ter behartiging van het vreemdelingenverkeer in ons land een publiekrechtelijk orgaan te stichten met een directeur aan het hoofd, heeft de A.N.V.V. het voorstel gedaan over te gaan tot de stichting van een centraal orgaan dat zich in de eerste plaats zal moeten belasten met de propaganda in het buitenland. In deze stichting zouden naast regeringsvertegenwoordigers ook gedele geerden van de K.L.M. de Nederland se Spoorwegen en enige grote bedrij ven als de Holland-Amerika Lijn en Philips zitting moeten hebben. Zij im mers beschikken over een grote buiten landse ervaring en weten de beste pro paganda voor ons land te maken. Dit centrale orgaan zal met staatsgeld wer ken en een bestuur krijgen, waarvan de leden uit het belang hebbende organisatieleven op voor dracht van de regering worden be noemd. De overheid krijgt dus bepaal de zeggenschap, doch men kan dit niet zoals enkele bladen gedaan hebben als geheel nieuw aanmerken, d," ar de regering immers steeds een zekere in vloed op de A.N.V.V. heeft gehad door middel van een regeringscommissaris en door vier leden die door haar be noemd werden. Het Is overigens wel duidelijk dat er van regeringszijde de nodige zeggenschap komt in dit bestuur daar het te verwachten valt dat de sub sidie die thans ruim negen ton be draagt aanzienlijk verhoogd zal wor den. De commissie-Hirschfeld is van mening, dat subidie moet wor den verstrekt. De grotere invloed van de overheid blijft beperkt tot de buitenlandse pro paganda. De werkzaamheden van de plaatselijke en regionale verenigingen zullen enigszins straffer worden georga niseerd, men zal bij belangrijke kwes ties rt^eer moeten afgaan op de wen sen van het hoofdbestuur, maar overi gens zullen deze verenigingen, uit en thousiasme en idealisme geboren en met beperkte middelen vaak wonderen verrichtend, niet al te zeer aan banden gelegd worden. Haar autonomie zal niet noemenswaard aangetast worden. Al moet men beducht zijn voor een té ver gaande bemoeiing van de over heid met het V.V.V.-wezen,, dat het ge ringe steun steeds een krachtige pro paganda voor ons land in het buiten land heeft gemaakt, het tussenvoorstel van de A.N.V.V., dat lang zo ver niet gaat als de suggestie van de commissie- Hirschfield, verleent aan de overheid niet meer dan een beperkte zeggen schap. Men kan hier, aldus hebben wij in V.V.V.-kringen opgevangen, niet veel bezwaren tegen aanvoeren. Men ziet immers in, dat er met het toerisme voor ons land zulke grote belangen zijn gemoeid, dat een zekere regeling van bovenaf niet langer geweerd kan wor den. Het v jrstel van de A.N.V.V. is Woensdag in Utrecht op een buitenge wone ledenvergadering behandeld. Er waren, hoewel men er in het algemeen niet afwijzend tegenover stond, van V.V.V.-zijde schriftelijk of mondeling ge uite wensen, die bepaalde onderdelen gaarne anders zouden zien. De A.N.V.V. zal deze wensen bestuderen en zo spoe dig mogelijk een algemene ledenverga dering bijeen roepen ter definitive be spreking van de reorganisatie van het V.V.V.-wezen, met gebruikmaking van de gedane suggesties. 10, 11 en 12 Juni wordt de jaarvergadering gehouden in Enschede. Het is nog niet bekend of het nieuwe voorstel in deze bijeenkomst besproken zal worden, dan wel eerder. De West-Duitse Noord-Friese vissers klagen er ook dit voorjaar weer over, zo meldt het West-Duitse persbureau D.P.A., dat buitenlandse vaartuigen bij nacht de Duitse territoriale wateren voor de Noordzeekust van Sleeswijk- Holstein binnenvaren en daar vissen. Bij dag houden zij zich echter juist bui ten de territoriale wateren op. De zee- politie heeft de laatste dagen talrijke vissersvaartuigen uit Nederland en Bel gië gezien. Zij is er evenwel niet in ge slaagd, een dezer bij het vissen in Duits water te betrappen. (D.P.A.). In Augustus vertrekt de z.g. Grote Na tionale Bedevaart van de Vereniging tot samenstelling van Nederlandse Bedevaarten naar Lourdes. Het is de 57ste pelgrimage. Er zullen 300 zieken aan deelnemen, van wie het merendeel onvermogend. Zij wor den tot deze bedevaart in staat gesteld door de Broederschap van O. L. Vrouw van Lourdes, „Heil der Zielen", die zich ten doel stelt voor on- of minvermogende zie ken een bedevaart naar Lourdes mogelijk te maken. Advertentie Vijfhonderd blinde mannen en vrouwen hieven gistermiddag op het plein voor het Italiaanse parlementsgebouw een gejuich aan, alsof het licht in hun ogen was teruggekeerd. Een commissie uit de Kamer van Afgevaardigden heeft in principe goedgekeurd, dat hun een pensioen zal worden toegekend. De „Tocht der smarten", die een deel van hen aflegde en die hen van het op een afstand van ongeveer driehonderd km. gelegen Florence naar Rome bracht onder een brandende zon of felle regenvlagen, is dus niet tevergeefs geweest. Maar hun strijd is nog niet geheel gestreden. De schaarste aan over- heidsfondsen en de mening, dat ook andere categorieën van invaliden recht hebben op een regelmatige uitkering, belemmeren nog de volledige inwil liging van de eisen der blinden. Na een levendig en verhit debat heeft gisteren de commissie voor financiën uit de Kanier van Afgevaardigden in principe de toekenning van een pen sioen voor blinden goedgekeurd, maar morgen zal een speciale subcommis sie een beslissing moeten nemen over 6 de Nederlandse overheid, dat alle -^ecten, die Nederlands bezit waren een inleveringskantoor moesten wor- gedeponeerd. Dank zij het briefje, v de directeur naar Amerika zond, gehield de bank de effecten en depo- erde ze niet bij een inleveringskan- K>or. J?rn SSGn 's gebleken, dat dit niet op ^°nd van de Amerikaanse wetgeving uas geschied, doch slechts omdat de de xr ^aar cbent ter wille wilde zijn en jij Nederlandse justitie deze bank toch kon straffen. «ch de veroordeling door de economi se Politierechter heeft de directeur in ofjj tweede brief de Amerikaanse bank jja Cleel opdracht gegeven de effecten <Wr ^n inleveringskantoor te verzen hof' "etgeen nog voor de zitting van het k'as nog voor de zitting veertien dagen geleden geschied ttederlander, die in het vorige num mer ?an schokkend verhaal heeft gedaan delinpbh ervaringen bij het Franse Vreem- ®5v°cht ®'oen' heeft ook in Indochina Schiint Wit zijn boek, dat eerdaags ver- Styk n;, wordt in dit nummer een hoofd loze ,r ,fhe voor de Fransen vrijwel ho- ®eschrei d afgedrukt; het is fascinerend Wekko„j n' Er wordt een serie indruk- chiop Pde foto's bij afgedrukt. Dr. Mel- ®fUkke„ t bij eigen tekeningen zijn in- v?°°ie f °,ver Curasao. Viei: pagina's met ?®id v°„0 zÜ'n gewijd aan de plechtig- t°rhisei "et toedienen van het Heilig zygosis-,,)1-? de Kathedraal van Zagreb in hJn maar kardinaal Stepinac kon t? intf,.ppeIiik ambt niet uitoefenen... Ü?Mon «fesante herinneringen van de besi„?r Moskou" worden in dit num- Bi, grote a™kel over Jos Mullens, van -Nr' die CUs Mullens, een vitale fi- v°Oral Paar verpletterende slagen Gi. biet kW,8!- ,e brand in 1950 te Utrecht hetSSenaar S b?n kunnen krijgen. Jan a#» Werk de leep-expres vertelt over beï. Sen h," een Belgilch pastoor in een chr!l?evende Jordanië en over de is ehen. n» fr i(i der Oosterse Drno?Wijd aan karakteristiek van de week "chruS en wereldberoemde clown Ie i' over v,o+elgei? circus. Jan Cottaar klaaJ'pSelsma„er opzienbarende record van Banister, die het ®n te lopen? de mijl binnen vier Lief dier „Ik heb een paar weken Er zat een triest hondje verspeeld met er op uit te gaan om stemmen te wer ven", zei hij. „Ik heb twee kalveren weggegeven en vijf geiten voor „barbe cues" (picnics op grote schaal, waarbij hele dieren boven een vuur worden geroosterd in de open lucht), ik heb vijf bretels weggeschonken, benevens zes damesjurken en 15 rammelaars." „Voor mensen die mis schien hun stem op mij zouden willen uitbrengen heb ik 17? „acres" ge ploegd en 63 vrachten kunstmest verspreid. Ik heb 24 emmers water ge pompt, 14 keukenovens ge plaatst, 17 vuren aangesto ken en 115 babies gekust. Ik heb 10.369 kilometer afgelegd, 9.847 handen ge schud en genoeg gepraat om er verscheidene boek delen mee te kunnen vullen." „Ik ben twee voortanden kwijtgeraakt en een ge deelte van mijn haardos bij een persoonlijke ont moeting met een aanhan ger van een tegenstander. achter de etalageruit van een warenhuis te Los An geles, maar het was geen beestje om enthousiast over te zijn, althans niet de eigenaar van de zaak, de heer Meyer Bluestein. Het hondje was tijdens een stortbui binnen ko men wandelen. Bleustein had medelijden met het beest, want het was door nat en hij liet het in zijn winkel blijven. Maar la ter, toen de zaak werd ge sloten, was hij het dier helemaal vergeten. Voorbijgangers zagen de hond in de étalage en waarschuwden de heer Bluestein. Toen hij kwam had het lieve dier voor een waarde van ongeveer 200 dollar aan kleding ge consumeerd. De teleurgestelde politicus De politicus Briscoe Holt uit Jefferson heeft in een advertentie in de plaatse lijke krant een pijnlijk verslag gepubliceerd van zijn onsuccesvolle cam pagne om te worden uit verkoren als republikeins Ik heb 26 evangelisatie-bij- candidaat voor de post van eenkomsten bezocht en sheriff. in alle koren meegezon gen. Ik heb geld gegeven aan tal van liefdadige in stellingen, aan negen we duwen het hof gemaakt en ben 39 maal door een hond gebeten en, vrienden en vrienden en vriendinnen, ondanks dat alles ben ik toch verslagen." „Ik wil mijn 43 vrien den, en het zijn vrienden, dank zeggen voor het op mij uitbrengen van hun stem- en tot de rest van het district Jefferson zeg ik: Ik waarschuw jullie, want van nu af aan loop ik rond gewapend met een dub belloops jachtgeweer, om dat een man, die niet meer dan 43 vrienden bezit in een district zo groot als Jefferson, wat extra be scherming beslist niet kan ontberen." Moderne Salomon Twee mannequins van een Weens mode-ontwer per kregen heftig menings verschil over de vraag, wie van haar beiden de titel „de schoonste van Wenen" mocht voeren. Dit ge schiedde tijdens een be zoek aan Hamburg, waar beiden de laatste creaties van hun „baas" vertoon den. Een Hamburgs dagblad had een foto van een der meisjes gepubliceerd met als onderschrift „Wenens mooiste meisje." De rivale begaf zich spoorslags naar het redactiebureau, pro testeerde en bereikte dat het blad een „verbeterd bericht" opnam. De „baas" zelf had in middels diep over de ver wikkelingen nagedacht. Hij nam een kloek besluit, huwde zijn ene mannequin „Wenens mooiste meis je" en ontsloeg de protes terende wegens contract breuk." De laatste acte speelde zich af voor een Weense rechter, die de mode-ont werper tot betaling van ruim zeshonderd gulden schadeloosstelling aan de ontslagene veroordeelde. Overigens bleek ook de rechter een wijs man te zijn. Hij vermeed het in zijn vonnis angstvallig over „het mooiste meisje van Wenen" te spreken en betitelde beide partijen als „Miss Vienna 1953" en „Miss Wien 1953." de grootte van het toe te kennen pen sioen. De blinden eisen, zoals bekend, een bescheiden staatspensioen van 15.000 lires per maand, welk bedrag neer komt op ongeveer 90 gulden. Tijdens het debat stelden sommige commis sieleden voor dit bedrag te halveren tot ongeveer 8000 lires, wat altijd nog twee maal zoveel is als de gel delijke ondersteuning, die de blin den nu geniéten en die uit charita tieve fondsen wordt bekostigd. De regering heeft nog getracht de be handeling van deze kwestie door de commissie uit te stellen, maar dit ver zoek werd verworpen met 24 tegen 21 stemmen. De regering verzocht met het debat over het blindenpensioen te wachten totdat de regering een finan ciële steunregeling voor alle behoeftige categorieën had ontworpen. De commis sie besloot voorts het huidige systeem van charitatieve subsidies te laten va ren ten gunste van een geregeld staats pensioen. De juridische status daarvan zal echter evenals de grootte van de uitkering morgen door de speciale subcommissie vastgesteld worden. In de commissie zijn evenwel stem men opgegaan, die zeiden, dat wan neer in principe een pensioen aan alle Invaliden zou worden toegekend, dit een ondraaglijke financiële last zou worden voor de staat. Alleen het blin denpensioen betekent al een jaarlijkse extra-uitgave van ongeveer tien mil liard lires, wat slechts opgevangen kon worden door nieuwe belastingen, zo betoogde men. Maar al deze bezwaren ten spijt ver lieten de vijfhonderd blinden, geholpen door behulpzame mensen, welgemoed het plein. In de namiddag brachten zij nog een bezoek aan de St. Pieter om hun dank uit te spreken voor de verhoring van hun wensen. (U.P.). Kort gezegdvoor ,,een goede boterham". Daar draait het om in dit leven. Welnu: een goede boterham is met roomboter gesmeerd. In kosten scheelt roomboter op het brood maar iets meer dan 'n cent per boterham. Moet een harde werker zich om zo weinig dit gezonde en smakelijke natuurproduct ontzeggen Spaar de rijksbotermerken en doe mee aan de Grote 'Roomboter Prijsvragen! Vraag hierover inlichtingen aan Uw leverancier. Denkt U er wel aan, dat de inzendingstermijn van de 2e Prijsvraag op 24 Mei a.s. sluit? Het Eerste Kamerlid de heer Rujjs de Beerenbrouck, heeft de minister van Justitie n.a-v. de zijns inziens op licht vaardige gronden geschiede uitwijzing van de uit Joego-Slavië afkomstige doof-stomme Sloveen K. Pouch gevraagd of een geval als het onderhavige niet bewijst dat de bescherming van de hier te lande om asyl aankloppende vluch telingen als onvoldoende moet worden beschouwd. Is de minister niet alsnog bereid te bevorderen, dat de toelating van deze categorie personen op afdoen de wijze wordt geregeld, ten einde her haling van een geval, als bij deze ge signaleerd, te voorkomen, aldus de vra gensteller. In tegenstelling met voorgaande jaren zullen de Vlaardingse haringloggers niet Dinsdagochtend a.s. de haven ver laten. doch reeds Maandagavond zes uui. De vloot vaart dan naar IJmuiden om van daar uit in de nacht van Maan dag op Dinsdag koers te zetten naar de visgronden. Men beschouwt deze nieuwe regeling als een belangrijke verbetering voor de Vlaardingse vissers. In voorgaande ja ren hadden de Scheveningse en Katwijk- se schepen een enorme voorsprong bi) de race om de Hollandse nieuwe. De zeereerw. heer A. C. J. van Houten, bisschoppelijk hoofdinspecteur van het onderwijs in het bisdom Haarlem en voor zitter van de Rotterdamsche Vereeniging voor Katholiek Onderwijs, viert Dinsdag zijn zilveren priesterfeest. Op 6 Juni is de eerw. frater Faustinus 25 jaar werkzaam aan de bibliotheek Le Sage ten Broek te Grave. Door zijn ijver is deze bibliotheek aanzienlijk in beteke nis toegenomen. Een passende hulde zal hem bereid worden tijdens de jaarvergadering van Le Sage ten Broek, welke op 23 Juni wordt gehouden. Vanmorgen is in het Concertgebouw te Haarlem de eerste Provinciale Opbouwdag in Noord-Holland begonnen, georganiseerd door de Stichting Noord-Holland voor Maatschappelijk Werk. Ongeveer 1000 personen uit allerlei kringen op maatschappelijk gebied woonden de bijeenkomst bij. Onder de aanwezigen bevonden zich de minister van Maatschappelijk Werk, mr. F. J. van Thiel, mr. J. van Doorn, die de minister van Sociale Zaken vertegenwoordigde, dr. J. E. de Vos van Steenwijk, commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland, verschillende geestelijke hoog waardigheidsbekleders, ongeveer 60 burgemeesters uit gemeenten in Noord- Holland, tientallen wethouders, onder wie die van Amsterdam, Haarlem, Hilversum en Alkmaar, en verder vertegenwoordigers van maatschappelijke organisaties, directeuren van sociale zaken en vele anderen. De voorzitter, mr. M. J. A. Moltzer, heette allen hartelijk welkom. voerend werk verre houden en voorna melijk hun kracht vinden in het over leg, het onderzoek, het adviseren, sti muleren en coördineren en voorberei den van bijzondere objecten op het sociaal en .ciaal-cultureel terrein, doorgaans tegenwoordig maatschappe lijk opbouwwerk genoemd. In de rampdagen van 1953 werden op verzoek van de Minister van Maatschap pelijk Werk en de Commissarissen der Koningin in de provincies de Opbouw- organen in de rampprovincies met de coördinerende zorg der hulpverlening belast. Hieruit bleek hoe bruikbaar deze organen op dat moment waren. De spreker noemde enkele belangrij ke taken, die op veler verzoek door de Stichting ter hand zouden moeten wor den genomen: De blindenzorg; verken ning van het terrein van nazorg en hulp bij de voorbereiding hiervan en eventuele voorbereiding van een provin ciale verordening voor de nazorg op verzoek van Gedeputeerde Staten; een sociologisch en sociaal-psychologisch onderzoek van het gebied rond de IJ-mond. De snelle groei van dit gebied en zijn vele immigranten stel len overheid, kerkelijk en particulier initiatief voor ongedacht zware taken. Ook hier zal moeten gelden: regeren is vooruitzien. In vele olaatsen in Noord-Holland is De inleider op deze mo gen was de heer C. Lijnzaad, directeur van de stichting die een uitgebreid overzicht gaf van het ontstaan en de ontwikke ling van de opbouworganen. Hoewel in Noord-Holland een nog on bekend verschijnsel, werd reeds in 1926 de Vereeniging Opbouw Drenthe ge sticht, later de Stichting Opbouw Dren the. Geboren uit de maatschappelijke nood in de veengebieden van Drenthe, werkte de Vereniging Opbouw Drentte de eerste vijf jaren voornamelijk in deze gebieden, waarna zij haar activi teit uitbreidde over de gehele provin cie: gevolgd door het opbouworgaan Groningen (1936) en de Stichting Gel derland (1939) bracht de bezettingstijd ook op het terrein van het sociale werk enkele belangrijke topfiguren er toe zich te bezinnen over het opvan gen van de sociale nood, die na het beëindigen van de oorlog ongetwijfeld zou ontstaan. Uit de arbeid van dit organisatie-comité, en van Nederlands Volksherstel, werd de gedachte van provinciale opbouworganen voor alle provincies geboren. Ook ten departemente was men zeer geporteerd voor deze organen. Ener zijds zouden zij de gevaren van centra lisatie weg kunnen nemen, anderzijds zouden zij het gewestelijk besef tot groter gelding kunnen doen komen, ter wijl de mogelijkheid bestond, dat zij door in hun besturen vertegenwoordi gers van kerkelijk en particulier initia tief én de overheid samen te brengen, coördinerend en stimulerend een breed terrein van het maatschappelijk werk zouden kunnen overzien. Achtereenvol gens werden in alle provincies derge lijke opbouworganen opgericht, waar van nog slechts de naam aan de Ver eeniging Opbouw Drenthe doet denken, met dit fundamentele verschil echter, dat alle opbouworganen zich van uit- - Dit is het gebouw van het Nederlands Historisch Instituut te Rome, dat op 20 Mei a.s. 50 jaar bestaat. Ov 26 Mei zal dit jubileum met een korte plech tigheid in Rome worden herdacht, in tegenwoordigheid van de Italiaanse president Einaudi en de Nederlandse minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals. het jeugdprobleem urgent en van veie kanten wordt er op aangedrongen, dat de Stichting ook hier een grondig on derzoek zou instellen. Spreker vestigt er echter de aandacht op, dat naar zijn mening vaak op on verantwoorde wijze met het begrip jeugdprobleem wordt gewerkt. Het is de tijd, die de jeugd maakt! Onder andere objecten noemde spr. nog het ontwikkelingsgebied waar men zal moeten komen tot een sociaal plan; het vraagstuk van de bejaardenzorg; een verantwoorde spreiding van bejaar dentehuizen en een nieuwe aanpak van het bejaardenprobleem; een groep, die steeds grotere betekenis gaat krijgen. Op dit moment vertegenwoordigen de bejaarden plusm. 8,5 pet. van de be volking, maar maken zij reeds 14,5 pet. van de kiezers uit. Spreker achtte het in hoge mate ver ontrustend, dat het aantal buiten-ker- kelijken, dat in Amsterdam 45 pet. be draagt, en .over de gehele provincie 34 pet., nog steeds de neiging vertoont toe te nemen. Wat zal het gezicht van Noord-Holland over 10 of 20 jaar zijn, als dit proces zich voortzet? Als men meer en meer in het horizontale lak komt te leven, dus zonder verticale bindingen en de vervlakking leidt tot nihilisme? Voor zijn gevoel was een totale aanpak van het maatschappelijke werk nodig. Dit zal alleen maar moge lijk kunnen zijn wanneer men op rus tige, gedegen wijze, na behoorlijk ver antwoord wetenschappelijk onderzoek, de mensen rond de tafel krijgt om gemeenschappelijk (dus levensbe schouwelijke en particuliere organisa ties tezamen met de overheid) de so ciale nood tot oplossing te brengen. Spreker vroeg rust op het organisa torische terrein. In Noord-Holland zijn reeds duizenden organen werkzaam op het terrein van het maatschappelijk werk: coördinatie is hier nodig. Men zal elkaar moeten vinden. Verdieping en bezinning zijn nodig om tot een grootse visie te komen, welke de op lossing van deze, in wezen eigentijdse, problemen mogelijk maakt. iiiiiiiiiiiiiiiiiinmniiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiniiiiiitn imiiiiiiiitn Van de zijde van het Indonesische mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft men officieel de berichten bevestigd, dat Indonesië overweegt een niet-aan- valsovereenkomst „met enige landen van Azië" te sluiten. In verband met de gebeurtenissen in Zuid-Oost Azië, die het handhaven van de vrede ongunstig zouden kunnen beïnvloeden, acht men het in kringen van het ministerie van Buitenlandse Zaken noodzakelijk, dat Indonesië alle mogelijke wegen on mid delen bestudeert voor het verzekeren van de vrede en veiligheid in zijn ge bied. In de onofficiële berichten uit Djakarta afkomstig uit kringen die in nauw contact met de regering staan, werd het te sluiten niet-aanvalspact als een tegenhanger voorgesteld van het de- fensie-peact voor Zuid-Oost-Azië, waar vooral Amerika voorstander van is. In de eerste berichten werd rood-China als een van de partners genoemd. Van de zijde van het ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde men echter, dat het nog niet mogelijk is reeds vast te stellen met welke landen het non agressiepact zou kunnen worden geslo ten. Het zal echter niet nodig zijn een derlijk pact te sluiten met landen, waar mede Indonesië reeds een vriendschaps verdrag heeft gesloten, zo werd ver klaard. (Aneta). In antwoord op vragen over het voorge stelde verdrag ter verdediging van Zuid- Oost-Azië en het westelijke deel van de Stille Oceaan heeft de Amerikaanse presi dent, Eisenhower, gisteren op zijn weke lijkse persconferentie verklaard, dat het. wellicht mogelijk zou zijn een bruikbare or ganisatie op te bouwen zonder de medewer king van Engeland. Het stelsel zou dan evenwel niet zo bevredigend en zo uitge breid zijn, als hij zich dit zou wensen. Hij herinnerde er aan, dat Australië en Nieuw- Zeeland, die deel uitmaken van het Britse gemenebest, rechtstreeks bii de voorgestel de organisatie betrokken zouden zijn. Ondertussen wordt van gezaghebbende zijde vernomen, dat Engeland er mee heeft ingestemd, te Washington deel te nemen aan militaire besprekingen over Zuid- Oost-Azië en meer in het bijzonder over Indo-China. Dit overleg, waaraan verte genwoordigers van de generale staven van Groot-Brittannië, de V. S., Frankrijk, Australië en Nieuw-Zeeland zullen deel nemen. zou in de loop van de volgende week beginnen. De minister van Justitie heeft bekend gemaakt, dat bij de regering het voor nemen bestaat een tweede notariële standplaats te vestigen te Ede, en een zevende notariële standplaats in Hil versum. Woensdag is de Amerikaanse componist Charles E. Ives op 79-jarige leeftijd te New York overleden. Ives ontving in 1947 de Pulitzer-muziekprijs voor zijn 35 jaren eerder gecomponeerde „Derde sympho- nie".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3