loonvorming dient per u/aar cedeïem Groningen is paraat bij stormweer Kruiswoordraadsel bedrijfstak te geschieden Dijk echter aan de lage kant Gunstige economische situatie in Nederland van labiele aard Naundorffniet Lodewijk XVII Van der Flip in fledeiloxd Objectieve voorlichting door SER. DE WITTE RAAT RB. O. sal nationale economie versterken Eenheid Labour weer hersteld? Arnhems chirurg promoveert aan Sorbonne te Parijs Pastoor blaast zijn kerk op MOORD in Parijs Kruidenier weer veroordeeld cCe /%cror3rrLCvrv DONDERDAG 20 MEI 1954 fAGINA d Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman: Rede op jaarvergadering Verbond van Prot. Ghr. Werkgevers Naast de bestaande nu ook 'n nieuwe serie vliegtuigplaatjes Geslaagd proef alarm op vrijwillige basis: ^aterST ,ook in de daarachter gelegen Zet js ^happen is men actief. De op- flik, all rec'es eender als voor de zee- lik bil zu'len de mensen onmiddel groot alarm alle coupures (6) Vrouw in Den Haag onder tram gedood Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers: 2000ste schip van 1954 in A'damse haven DE INSTUIF Nieuw programma van de K.R.O. 1 2.95 Alom verkrijgbaar door GEORGES SIMENON Verkoop van flessenmelk to een gunstige conjunctuurtoestand t voor de arbeiders moeilijk te aan- aarden, dat alleen voor hen direct be perkende maatregelen inzake de inko mensvorming bestaan. Naar de mate ^'aarin prijzen, rente, dividend en on- ernemersinkomen vrij worden gelaten, JV°rdt de straffe loonbeheersing voor de otrokkenen minder aanvaardbaar. Al- Us Prof. Mr. W. F. de Gaay Fortman, een inleiding over de loonpolitiek op jaarvergadering van het Verbond van r°t. Christelijke Werkgevers in Den MaaS. Spreker is echter van mening.dat men nog niet tot de vrije loonvorming n terugkeren, omdat dit het verant woordelijkheidsbesef van de vakvereni gingen aan een te grote spanning zou niootstellen. Omstandigheden, welke een zekere gebondenheid van de loonvorming wen- ?ellik maken zijn de schaarste welke op het ogenblik op de arbeidsmarkt heerst voorts de werkloosheidswet met naar verhouding hoge uitkeringen. Spreker is voorstander van een vrije loonvorming, waarin het gezichtspunt Van het belang der gehele Nederlandse Volksgemeenschap voldoende tot zijn echt kan komen en tevens recht wordt Pjedaan aan de verantwoordelijkheid van Pet georganiseerde bedrijfsleven in de Verschillende bedrijfstakken. Het juridische raam, waarbinnen in Concreto eer vrijere loonvorming zich ?ou kunnen voltrekken, schetste de inleider als volgt: Als coördinerend college treedt op ®en vaste commissie van de Soc. Econ.- Haad. Deze commissie publiceert elk jaar een beschouwing over de meest Wenselijke ontwikkeling van de lonen, gebaseerd op macro-economische ge gevens zoals de ontwikkeling van de arbeidsproductiviteit, de werkgelegen heid, de ruilvoet, de betalingsbalans etc. De loonvorming dient verder in de regel per bedrijfstak plaats te vinden. Komt men tot overeenstemming, dan moet de regeling aan de commissie Worden voorgelegd. Bij afkeuring hlijven de geldende lonen gehand haafd. Het individueel of per onderneming Vaststellen van een hoger loon dan het Voor bedrijfstak geldende, moet volgens Prof. de Gaay Fortman mogelijk zijn. Wellicht is het mogelijk in dit verban ®en schaal op te stellen volgens welke hij een bepaald totaal aantal arbeiders aan ten hoogste een zeker aantal ar beiders individueel een verhoging mag Worden toegekend. In het geschetste systeem komen al gemene loonronden waarvan de be zwaren genoeg bekend zijn niet meer Voor. Doet zich een verandering op eco nomisch terrein voor, die algemene ge volgen heeft, dan geeft de S.E.R.-com- missie een nieuwe prognose van de meest wenselijke ontwikkeling der lo- hen in de nabije toekomst. Kartelpolitiek onder de loupe Vervolgens hield prof. dr. F. L. van "ïuidwinkel een referaat over de kar telpolitiek. Spreker zegt, dat een groeiend aan tal personen uit de kringen van weten- Schap en bedrijfsleven de mening zijn toegedaan, dat zowel een. teveel aan ge bondenheid van het economisch leven als een te grote vrijheid schadelijk zijn voor de welvaart. Zodra men deze opvatting huldigt, zijn bepaalde ondernemèrsafspraken, onder bepaalde economische omstandig heden, principieel aanvaardbaar, zoals het defensieve kartel, dat op de verde diging tegen de nadelige gevolgen ener ongelimiteerde concurrentie is ingesteld verwerpelijk is het offensieve kartel, dat misbruik maakt van economische macht en de prijzen op een onredelijk hoog peil brengt. Bij de beoordeling mo gen niet louter economische, doch die nen tevens juridisch-ethische normen te worden aangelegd. Bij een kartelspolitiek, die rechtsbe deling wil zijn, mag de inhoud van deze normen niet subjectief bepaald zijn, Advertentie Ruim honderd Groningers waren Woensdag in actie om zo nodig de strijd aah te binden tegen hun grote aartsvijand de zee. Dijkwachtploegen patrouil- eerden 's morgens over de dijk. De mannen tuurden naar het water en letten jCherp op de dijk in hun waterschap welke bescherming effectief moest zijn, indien bet water des middags twee uur opgejaagd zou worden door de storm. dijkwachter te paard hield contact tussen de mannen op de dijk en het boofd van het Waterschap, die betrekkelijk kort nadat de stormmelding op S,e ..centrale" te Winsum was binnengekomen, per telefoon gealarmeerd was. in het achterliggende gebied waren de waterschappen al even paraat, ®bet dien verstande, dat hier de mannen alle 61 openingen in de Slapersdijk, J'aardoor de wegen lopen, zo snel mogelijk afsloten. En niet te vergeten de J® duikers. Woensdagmiddag vóór twee uur, het „critieke moment", was koningen beveiligd tegen de door de storm opgejaagde zee Ret betrof hier een proefalarm en Wheel op vrijwillige basis, een proef- arrn, dat alleszins is geslaagd. VyRe hoofdingenieur van de Provinciale waterstaat te Groningen, ir. C. Wink- .=r vertelde ons op de „centrale post" j Winsum, het kantoor van de heer uV. C. Nap, hoofd van het district .tehsum, over de gang van zaken. On- Gr v'jl werkten telefonistes in Noord tehingen onder hoogspanning. v Re proet gold de Groninger zeedijk h de Friese grens tot Bierum. Een j*ük van vier kilometer bij Zoutkamp Q Provinciale dijk en de rest resorteert Onu r de ruim tien waterschappen, die 0°k in het verleden al attent waren Siiw, bescherming van de dijk. Win- et.m is het centrum van dit gebied aaViilan daaruit wordt een stormsein of ge» diging van „zware storm" door- In ,ven aan de verschillende posten, honfa kustwaterschap zetelt n.l. een en een plaatsvervangend hoofd, man heeft tot taak direct de tnPr achtploeg in zijn gebied te alar- Ö(ik n' een Pl°eg bestaande uit drie JKWachten. Twee lopen over de dijk £wContr°leren steeds het waterschap. te ae verbinding geschiedt in de regel vaallaard, omdat in dit uitgestrekte, °htii modderige gebied, bij nacht en zijn0 voertuig veelal gehandicapt er nu bericht binnen van scha- ST een dijk, dan worden onmiddel- i(i Maatregelen genomen. Daartoe is diatP5ePolder een opslagplaats met ï^edsnS zandzakken, dekzeilen, ge- boofri aPPen. lichtagregaten etc. Het Iuhcti„van. bet Waterschap heeft dan Garissen tPT» hpcnhik-lnno* Hip dfS'e.hde Voert°harissen ter beschikking, die i'SS'enri 6n leveren. De in de omgeving de ujm gemeenten worden geregeld op ?chade°gt5 gehouden en kunnen bij Vo ertni mankrachten, materieel en ttugen leveren. in de slapersdijk moeten dichten, en alle duikers (40) afsluiten. De openin gen in de slapersdijk worden direct met schotbalken afgesloten en de proef van gisteren heeft aan het licht ge bracht, welke afsluitingen niet hele maal in orde waren en welk detail van de organisatie fout liep. Reeds om half twaalf kwam de eer ste melding binnen van het waterschap Thomas van Seeratt. De Eemspolder werd toen al afgesloten. Het Oostelijk gedeelte van de Gro ninger zeedijk is 16 Januari al be proefd, zo vernamen wij. Een effectie ve proef overigens, want er is toen nog een gat ontdekt. Het vorig jaar September is het Dollardgebied vol doende beschermd gebleken. Zo was er een nerveuze en gejaag de spanning in het Noorden van Gro ningen. Maar hoewel er een stevige Noord-Wester wind stond was de wa terstand 1.35 boven N.A.P. Voor dat het gevaar werkelijk groot zou zijn, moesten de peilschalen toch eerst nog ruim 3 N.A.P. aanwijzen. De resultaten van deze grote dijkbe- schermingsproef zullen vastgelegd wor den in een rapport en uitgebracht aan het Provinciaal Bestuur. Wel blijkt tel kens de gebrekkige telefoonverbinding in Noord Groningen een handicap. Er wordt naar gestreefd een ondergrondse verbinding te krijgen en een snellere. Immers het doorgeven van het alarm aan alle posten vergt nog ruim een uur. En toch werken de telefonis tes onder hoogspanning. Het noodmateriaal in Groningen is belangrijk uitgebreid en deze proef heeft bewezen dat de Groninger be volking op haar hoede is. Maar het is de vraag of toch rampen kunnen worden voorkomen, want bestudering van het Dijkbeschermingsvraagstuk na de grote Februariramp heeft aange toond dat de dijk in Groningen aan de lage kant is. De dijk zal dus, of verhoogd moeten worden, of er zal een nieuwe dijk moeten worden aangelegd voor de oude, waarmee tevens het land- aanwinningsvraagstuk tot een gedeelte lijke oplossing wordt gebracht. Op de Statenlaan in Den Haag is een vrouw van middelbare leeftijd, wier naam nog niet bekend is, onder een tramwagen van lijn 1 gekomen en gedood. De tram moest worden opge vijzeld. Het stoffelijk overschot van de vrouw is naar het ziekenhuis Zuid- wal overgebracht. doch zal men zich op objectieve criteria moeten baseren. Spreker bepaalde zich tot die onder nemersafspraken, die een minimum prijsregeling behelzen. De minimum prijs is aldus prof. Muidwinkel steeds in overeenstemming met het algemeen belang, wanneer hjj is opgebouwd met inachtneming van de volgende 3 ob jectieve criteria: 1. prijs is gebaseerd op de integrale kostprijs d.i. de 'prijs mag geen winst elementen bevatten. 2. kostprijs is een standaardkostprijs, d.i. ondoelmatig gebrachte offers mo gen daarin niet zijn begrepen. 3. de minimum-prijs is een gemiddel de van de standaardkostprijs van een aantal efficiënt geleide ondernemingen. Ten aanzien van de geleide loonpoli tiek merkte spreker nog op, dat deze zich op de duur evenmin met de grond gedachte van de in Nederland bestaan de kartelwetgeving verdraagt, die im mers speciaal gericht is op het door breken van verstarring in het prijspeil u 62. „Hoe dicht zijn de zeerovers reeds genaderd?" vraagt de Noorman de ver spieder. Deze ziet Eric aan, wanneer hij stroef antwoordt: „Ik bezette een der buiten wachten en zag hen slechts heel in de verte. Zij bewogen zich langzaam in deze richting." „Hoeveel man, denkt ge?" mengt Aithan zich in het gesprek. „Ik schat\ een honderd, heer Aithan." „En bevindt Ragnar de Rode zich bij hen?" vraagt Eric scherp. De verspieder werpt de Noorman een onwillige blik toe, doch Aithan of Glandan- non stelt hem gerust„Spreek vrij uit. Ge kunt de Noorse koning vertrouwen." „Ragnar de Rode?" De verspieder verandert onmiddellijk van houding. „Ge bedoelt die reusachtige figuur met zijn woest voorkomen en vlamrode haardos? Ik kon hem niet zien, heer, de afstand was te groot," zegt hij verontschuldigend. „Het is goed." De Noorman wendt zich tot Aithan: „Kunt ge versterking laten aanrukken De oude Schot knikt instemmend. „Ongeveer vierhonderd man. „Zijn deze even onvoldoende bewapend als de krijgers hier?" vraagt Eric snel verder. Aithan heft de handen omhoog en zucht: Helaas ja. Nu de ure des gevaars is aangebroken, geeft de bejaarde Schot Eric automatisch het heft in handen. Zendt thans uw boodschappers uit. Laat de versterking op veilige afstand van Lochlan's Hall legeren, opdat zij niet onverhoeds Ragnar in de armen lopen. De hoofdmannen echter moeten hier nadere bevelen komen halen." Gehaast geeft Aithan de verspieder opdracht, het bevel van de Noorse koning uit te voereii. Terwijl deze zich onmiddellijk van zijn taak kwijt, begeven Eric en Aithan zich naar binnen, waar de Noorman een plan ontvouwt. „Volgens de ver spieder liggen Ragnar's drie schepen ergens op de kust," zegt hij nadenkend. „De bewaking kan nauwelijks groot zijn, gezien het aantal zeerovers, dat zich op het land bevindt. Indien we de boten buiten Ragnar's' bereik kunnen brengen, kan hij niet ontkomen en zullen we hem tot overgave dwingen. Als dit gelukt, zal ik hem op zijn eigen schepen naar mijn land terugvoeren." Aithan voelt bewondering voor dit snel en doortastend optreden van de Noorman. Deze verlaat de hall om zich bij zijn mannen te voegen. Kort daarop glipt hij met een twintigtal uitgezochte krijgers, alsmede Orm en enige Schotse verspieders in het donker de poort uit. Doch terwijl zij zich geruisloos in de richting van de kust begeven, beseft Eric maar al te goed, dat ook hij gevaar loopt, met zijn kleine troepje Ragnar de Rode in de armen te vallen. der voortgebrachte goederen. Vandaag werd te Den Haag de openbare jaarvergadering gehouden van het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in ons land. In zijn openingsrede sprak de algemeen voorzitter, de heer A. Borst Pzn, over de zelfstandigheid en de groei van de Nederlandse onderneming. De gunstige resultaten van het na-oorlogs economisch beleid zouden niet verkregen zijn, aldus spreker, wanneer de internationale conjunctuur een minder gunstig beeld zou hebben vertoond. Het bereikte evenwicht op een hoog niveau van werkgelegenheid is een zeer labiel evenwicht. Daarom blijft de uiterste waakzaamheid geboden. Met alle waardering, die hij heeft voor de jongste verlichting van de be lastingdruk, meent de voorzitter, dat een herziening van het fiscale beleid op dit punt dringend gewenst is, opdat het de ondernemingen mogelijk worde gemaakt door interne besparingen vol doende risicodragend kapitaal te vormen voor de financiering van de expansie. Bij het bevorderen van de zelfstan digheid van het bedrijfsleven in natio naal opzicht wordt de P.B.O. zijns in ziens onvoldoende in dit licht gezien. Het moest eigenlijk niet nodig zijn vier jaar na .de totstandkoming van de wet op de bedrijfsorganisatie nog een plei dooi te maken voor een zaak als deze. Het advies van de S.E.R. inzake de ouderdomsvoorziening noemde de heer Borst een waardige en waardevolle stap in de richting van de voltooiing van het gebouw der sociale voorzie ningen. Als basis en uitgangspunt is het advies in zijn hoofdlijnen aanvaardbaar. Op bepaalde onderdelen blijft er nog wat te wensen over. Zo zal er gestreefd moeten worden naar een sterker ver band tussen de uitkering en het ar beidsverleden van de verzekerde dan in het advies thans het geval is. In een communiqué, uitgegeven na een bijeenkomst van de parlements- fractie van de Britse Labourpartij, is verklaard, dat de afgevaardigden het principe onderschrijven, dat inwendige strijd te betreuren is en geen aanleiding moet geven tot persoonlijke aanvallen tussen de leden, hetzij in de pers of in het openbaar, en dat iedere schending van deze regel gestraft moet worden met disciplinaire maatregelen volgens de partijreglementen. Hieruit wordt in politieke kringen opgemaakt, dat de eenheid van de par tij tenminste voorlopig hersteld is en dat de meningsverschillen tussen de groep van Bevan en het rechtse centrum niet meer tot uiting zullen komen in heftige krantenartikelen, zoals die van enige tijd geleden van de hand van Be- van en Morrison. De Arnhemse chirurg dr. J. C. L. M. Stuyt, zal Zaterdagmorgen 22 Mei a.s. aan de Sorbonne te Parijs promoveren tot doctor in de letteren op een ge schiedkundig proefschrift, waarin hii beweert dat Naundorff en Lodewijk de zeventiende twee verschillende perso nen zijn. te-":::» De rechtbank van Traunstein in Beieren heeft dezerdagen de pastoor Johan nes Schwertfirm van de Chiemgauer parochie Oberteisendorf wegens „vernie ling van een bouwwerk" veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf voor waardelijk. Dit vonnis vestigde eigenlijk voor het eerst de aandacht op het zonderlinge geval, dat de pastoor enige tijd geleden zijn eigen kerk in de lucht heeft laten vliegen. De aanleiding hiertoe was het voort durend afgewezen verzoek van de pastoor, om een bouwvergunning voor een nieuwe kerk voor zijn parochie, die uit het oude kerkje was „gegroeid". Het oude kerkje was in 1429 gebouwd en hoorde aan Monumentenzorg. Links: pastoor Schwertfirm, die pas terugkeerde van een tocht naar Lourdes; rechts: de kerk van Oberteisendorf na de ontploffing. De promotie zou aanvankelijk eind Juni a.s. geschieden, doch het is waar schijnlijk op grond van deze bewering, die een einde wil maken aan alle pre tenties van de afstammelingen van Naundorff, dat het tijdstip is ver vroegd. De advocaat in het proces, over deze zaak, dat thans in de pu blieke belangstelling staat, heeft dr. Stuyt n.l. gevraagd, of hij zijn „ge heim" wilde vertellen. Dit kon hij uiteraard niet doen voor de promotie. Dr. Stuyt werd in Purmerend gebo ren en is thans 63 jaar. In 1915 werd hij arts en in 1922 promoveerde hij aan de gemeente-universiteit te Am sterdam op een chirurgisch proefschrift. Sedert 1923 is hij chirurg te Arnhem. „Ik heb altijd veel van geschiedenis gehouden", vertelde hij tegenover de correspondent van het A.N.P., „doch ben er me intensief mee gaan bezig houden, toen ik mij in Arnhem vestig de om ook aan iets anders te kunnen denken dan alleen aan de zorgen van mijn praktijk". Reeds dertig jaar heeft dr. Stuyt zich aldus zeer intensief bezig gehou den met de Franse historie. Hij gaat jaarlijks naar Frankrijk. Hij bezit een uitermate omvangrijke collectie boeken (ongeveer vierduizend delen) benevens duizenden pamfletten, documenten, enz. Tijdens „Parijs in Arnhem", enkele jaren geleden, is een klein gedeelte er van tentoongesteld ge weest, en deze expositie heeft toen de aandacht zeer getrokken van leek zo wel als insider. Voor een juist inzicht acht dr. Stuyt het echter nodig veel meer ten toon te stellen uit zijn collec tie. Het vinden van de dan benodigde ruimte is echter een probleem. Naar dr. Stuyt nog vertelde heeft hU voor het aantonen van zijn „ge heim" slechts twee en een halve blad- zyde nodig gehad in zyn proefschrift, dat overigens drie thema's tot onder werp heeft. Op 19 Mei is het 2000ste schip van dit jaar in de A'damse haven aangekomen. Het is het Nederlandse m.s. Noordstad, dat met stuk goed geladen in de Coenhaven ligplaats heeft gevonden. Vorig jaar kwam het 2000ste schip acht dagen later (op 27 Mei) binnen. Horizontaal: 1. geweer 4. nevel 8. alleenzang (mv) 10. omlaag 12. betrouwbaar 15. ontkenning 16. het jaar onzes Heren (Lat. afk.) 17. linkerzijde van schip 19. afgelegen 20. jongensnaam 21. kade 22. Soc. Econ. Raad (afk.) 24. maag van koe 26. school voor techn. onderwijs (afk.) 28. vleeskleur 31. uitroep 32. hert 33. politieagent 35. hoogschatten 37. stootwapen 38. werk van toon dichter 39. deel van mes Verticaal: 1. vindt men in school 2. soort onderwijs 3. twisten 5. binnen 6. heren (Spaans) 7. zacht 8. koppel 9. hiel 11. denkvermogen 13. bloeiwijze 14. ziekte 18. Belgische kust plaats 19. scheepstrap 23. vlaktemaat (Eng.) 25. onderdompeling 26. Marie 27. wandelplaats 29. lucht 30. duivenhok 31. vuilnishoop 34. mat 36. momenteel Horizontaal: I. of; 3. Ie; 5. kro; 7. lat; 8. pi; 10. as; II. re; 13. neger; 17. er; 18. 1.1.; 19. pad; 20. al; 21. mi; 22. ke tel; 24. si; 26. mo; 27. ap; 29. ier; 31. set; 33. st; 34. ss. Verticaal: 1. oker; 2. fr; 3. la; 4. eter; 6. op; 7. Is; 9. in; 10. ar; 12. eli; 14. epe: 15. gat; 16. Ede; 17. els; 21. muis; 22. ko; 23. la; 25. iets; 26. mr; 28. ps; 30. et; 32. es. Zondag 30 Mei begint de K.R.O. een nieuw programma, dat gedurende zes achtereenvolgende Zondagavonden van 20.30 uur tot 21.30 uur wordt uitgezon den onder de titel „De Instuif', onder titel ,,'n Programma waar U niets wij zer van wordt." Het worden interna tionale programma's met iedere Zon- Advertentie per ties Vert. J. F. KLIPHUIS 26) Hij daalde af naar het station van de métro. Had hij nog steeds hoop, dat hij Lucas zou kwijtraken? In elk geval be merkte hij al gauw, dat zijn list zinloos was, want even later zag Maigret beide mannen weer bij de uitgang. Rue Reaumur.... Weer een omweg... Rue de Turbigo.... Vervolgens via de Rue Chapon naar de Rue Beaubourg. „Hier in de buurt.woont hij," dacht de commissaris. Dat was aan alles te merken. Aan de blik van de vreemdeling was te zien, dat hij hier alle winkels kende. Hij voelde zich thuis. Misschien logeerde hij in een van de ongure hotelletjes hier in de buurt? Hij aarzelde. Herhaaldelijk bleef hij op de hoek van een straat staan. Er was iets dat hem belette datgene te doen wat hij zich voorgenomen had. En zo bereikte hij de Rue de Rivoli, die als het ware de grenslijn vormt van dit ongure stadsdeel. Hij overschreed die niet. Via de Rue des Archives, belandde hij weer in het ghetto en volgde even later de Rue des Rosiers. „Hij wil niet, dat wij zijn adres ont dekken." Waarom niet en waarom had hij ge telefoneerd? Had hij de hulp ingeroe pen van medeplichtigen? Welke hulp kon hem nog baten? „Ik begin medelijden te krijgen met die arme stakker," zei de chauffeur zuchtend. „Weet u zeker, dat hij een misdadiger is?" Nee! Zelfs dat niet! Toch moesten ze hem volgen. .Het was de enige kans om een nieuwe aanwijzing te krijgen over de moord op Albert. Hij transpireerde. Zijn neus begon te bloeden. Af en toe haalde hij een grote groene zakdoek uit zijn zak. En nog altijd dronk hij, terwijl hij voortdurend bogen beschreef om een soort kern, die scheen te bestaan uit de Rue du Roi-de- Sicile, de Rue des Ecouffes, de Rue de la Verrerie. Hij verwijderde zich en kwam dan, als onweerstaanbaar aangetrokken, te rug. Dan werden zijn schreden trager, meer aarzelend. Hij keek om naar Lucas. Dan weer zochten zijn ogen de auto, die hij van haat gevulde blikken toe wierp. Wie zal het zeggen? Misschien had hij, als de taxi niet volgde, wel ge probeerd zich van Lucas te ontdoen door hem mee te trekken naar een duister portaal om hem daar buiten ge vecht te stellen. Naarmate de schemering viel, werd het drukker in de straten. Allerlei per sonen flaneerden over de trottoirs langs de lage, naargeestige huizen. In een buurt als deze wonen de mensen, zo dra de lente begint, buiten op de straat. Winkeldeuren en ramen stonden open. De gore armoestank sloeg de voorbijgangers tegemoet en hier en daar zag men vrouwen het vuile spoel water op straat uitgooien. Lucas moest wel uitgeput zijn, al zag men het hem niet aan. Maigret nam zich voor de eerste gelegenheid aan te grijpen om hem af te lossen. Hij schaamde zich een beetje, dat hij op zijn gemak per auto meereed als een belangstellende, die met zijn wagen een vossenjacht volgt. Er waren kruispunten waar ze al vier of vijfmaal gestaan hadden. De man had nu een nieuwe list bedacht. Hij was de donkere gang van een huis binnen gegaan en Lucas wachtte bij de deur. Maigret gaf de inspecteur een teken te volgen. „Voorzichtig!" riep hij vanuit de taxi. Enkele ogenblikken later kwamen de twee mannen weer naar buiten. Het was heel duidelijk, dat de vreemdeling het eerste het beste huis was binnen gegaan om de mannen van de politie op een dwaalspoor te brengen. Hij probeerde het nog twee maal. De tweede keer trof Lucas hem aan, zittend op de hoogste tree van de trap. Even voor zessen bevonden ze zich weer op de hoek van de Rue du Roi-de- Sicile en de Rue Vieille-du-Temple. Voor de zoveelste maal aarzelde de vreemdeling Toen liep hij de straat in waar het wemelde van volwassenen en kinderen in het laatste stadium der ar moede. Stoffige ballons boven de deur wezen er op, dat er hier verschillende hotels waren. De winkeltjes waren klein en benauwd, smalle donkere gangen leidden naar geheimzinnige binnen plaatsen. Hij kwam niet ver. Hij had nog geen tien meter gelopen toen met een kort droog geluid, niet harder dan het springen van een band, een schot knalde. Als door de wet van de traag heid handhaafde het straatlawaai zich nog even voor er een stilte inviel. Het leek of de taxi vanzelf, verwonderd, stopte. Toen hoorde men snelle stappen Lucas snelde naar voren. Een tweede schot klonk. De van alle kanten toestromende menigte belette het uitzicht. Maigret wist niet af zijn inspecteur geraakt was. Hij sprong uit de taxi en rende naar de vreemdeling toe. Die zat op het trottoir. Hij was niet dood. Met één hand steunde hij op de grond, terwijl hij de andere tegen zijn borst drukte. In de blauwe ogen, die hij op de commissaris richtte, stond verwijt. Toen trok er een waas voor. Een vrouw riep: „Ach. de stakker!" Het bovenlichaam wiegde heen en weer, schokte toen tegen het trottoir. De man was dood. Lucas kwam, zonder arrestant, maar ongedeerd, terug. De tweede kogel had hem niet getroffen. De gevluchte moor denaar had geprobeerd nogmaals te vuren, maar zijn wapen had blijkbaar geweigerd. Nauwelijks had Maigret hem ontdekt of Lucas zei al: „Ik zou hem niet her kennen. Ik heb alleen de indruk, dat het eén donker type was." Onopvallend had de menigte de moordenaar de gelegenheid gegeven om te vluchten. Zonder dat hij kon zeggen, dat het opzet was. had men Lucas voortdurend de weg versperd. Nu stonden ze in een kring van toe schouwers, die hen afkeurend, bijna dreigend opnamen. De mensen in deze buurt hadden een fijne neus voor poli tiemannen, al waren die in burger. Weldra kwam een agent aanlopen en drong de mensen opzij. „Ziekenauto", bromde Maigret. „Fluit eerst even om assistentie." Peinzend gaf hij Lucas op halfluide toon instructies en liet hij hem met de agenten achter. Nog eenmaal keek hij naar de dode. Hij had hem graag dade lijk gefouilleerd, maar een vreemde schaamte weerhield hem er van dit in het bijzijn van de nieuwsgierige toe schouwers te doen. Dat nuchtere, offi ciële optreden zou hier gezien worden als een ontheiliging, misschien zelfs als een provocatie. (Wordt vervolgd) dagavond andere artisten in Franse, Ierse, Spaanse, Italiaanse, Hongaarse sfeer. Aan de eerste uitzending werken mee: Pat Berry, van huis-uit een Am sterdamse slagersjongen, die voor de Festspiele in Bayreuth gedurende acht weken gaat optreden als basbariton en voor het seizoen '54'55 een engagement heeft als „eerste serieuze bas-solist" aan de Opera van Koblenz. Corrie Brok ken, chansonnière uit Breda, Franse en Amerikaanse liedjes. Hans Wiersma, journalist uit Kampen, die zelf geschre ven Hollandse liedjes zingt, begeleid door Leslie Cool (piano). K.R.O. Mu sette orkest o.l.v. Johnny Ombach ver leent zijn medewerking. In het programma wordt ook een de- tective-story opgenomen, die de luiste raars zes weken lang beizg zal houden. Voor de eerste maal treden op de inter nationaal onbekende inspecteur Bolletje (Henk Josso) en de verslaggeefster Ma rijke Vetter. Bovendien kan men luisteren naar een kruisverhoor. Drie ervaren be roeps-rechercheurs zullen door een kruisverhoor drie bekende Nederlan ders identificeren, die zich ergens in de studio bevinden, doch die tijdens dit kruisverhoor voor hen onzichtbaar zijn. Gastheer en gastvrouwe van dit Zon dagavondprogramma gedurende zes we ken zijn Leo Nelissen en Marijke Vetter. Het geheel staat onder leiding van Leo Nelissen. Het Amsterdamse gerechtshof heeft de 45-jarige kruidenier J. C. v. T. uit Amsterdam-West, die over een melk- verkopersdiploma beschikt en gesterili seerde melk verkocht conform het rechtbankvonnis veroordeeld tot een principiële boete van 10, omdat hU dit gedaan had zonder te voldoen aan een verordening van het bedrijfschap voor zuivel, inhoudende, dat kruideniers al leen vergunning kunnen krijgen voor de verkoop van consumptiemelk, indien zy over een spoeïiokaal beschikken. Daarover beschikte hij niet, en daarom was hem geen vergunning verleend. De raadsman van deze melkboer, mr. A. Zeegers, had o.a. betoogd, dat deze verordening strijdig moet worden ge acht met het melkbesluit dat steunt op de warenwet. Dit houdt in, dat een kruidenier, die over een melkverkopers- diploma beschikt, gesteriliseerde melk in flessen mag verkopen. Verder had de verdediger aangevoerd, dat een spoeïiokaal voor een kruidenier zeker, maar zelfs voor melkboeren, over bodig is, aangezien de melkfabrieken zelf alle flessen vakkundig en mechanisch in spoelmachines schoonmaken. Het hof heeft het verweer van de raadsman echter verworpen. In de overwegingen van het arrest wordt ver meld, dat het hof de verordening van het bedrijfschap inzake het verplicht stellen van een spoeïiokaal niet strijdig acht met het melkbesluit. Ook met het betoog van de raads man, dat de verordening slechts in het leven zou zijn geroepen ter bescher ming van de mei" .boeren was het hof het niet eens. Daarom bevestigde het het vonnis van 10, dat de verdachte in eerste instantie was opgelegd door de economische politierechter. De raadsman heeft vanochtend cassa tie aangetekend, opdat ons hoogste rechtscollege zal vaststellen wie gelijk heeft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5