Debacle van Nederlands elftal tegen sterk Zweden (6-1) „Zieke man van Europees voetbal" blijft voor totale vernietiging gespaard Steiger in het doel faalt volkomen Spoedige instelling van hoofdklasse gewenst mmmm ssm cwsn i B-elftal wint met 5—2 van Noorwegen B r f SCHEEPVAARTBERICHTEN Geen representatief elftal meer voor interland-duels Goede wedstrijd Drie goals van Bleijenberg Wij luisteren naar 523ste STAATSLOTERIJ NA DE LES VAN STOCKHOLM Nationale voetbal- armoede Zatopek naar Melbourne Belgische ploeg voor de Ronde van Frankrijk Uil mi® i Hoolboom: Olympisch vuur zeventien dagen onderweg PLEISTER OP DE WONDE Zuidelijke elftallen oefenen J DONDERDAG 20 MEI 1954 PAGINA 7 Examens Promotiewedstrijden ■M B-elftal voor hockey wedstrijd tegen Finland MARKTBERICHTEN 4e Klas 8e lijst (Van onze verslaggever) STOCKHOLM, Woensdag. De grote débacle, waaraan alleen de leiders van ons voetbal in hun droomwereld van elfen en kabouters niet wilden geloven, is dan vanavond gekomen. In het niet 20.000 toeschouwers gevulde Rasunda Stadion heb ben elf athletisch gevormde Zweden de voor een inter land geselecteerden van de K.N.V.B. met 61 ver slagen. Een score, die echter nog nauwelijks het verschil In kwaliteit aangeeft, want de Scandinaviërs hebben »de zieke man van het Europese voetbal" na een ver bijsterende periode van tien minuten in het begin van de tweede helft voor een totale vernietiging gespaard. Van 21 sprong de stand naar 61, zonder dat het Nederlands elftal ook maar een poging kon doen om de Zweedse aanvallen te stuiten. Er was geen sprake van een strijd. Snel en technisch bekwaam joegen de Scandinaviërs langs hun krachteloze tegenstanders, totdat elke prikkel om nog door te gaan ontbrak. Zwe den kon met deze prooi alles doen, toen doelman Steiger een vanavond volkomen falende Steiger viermaal achtereen met suizende schoten was gepas seerd. De elf voetballende athleten wensten een weer loze tegenstander echter niet volkomen te ontleden. Zij „speelden" de resterende tijd maar wat met onze keur- collectie en het sportieve publiek, dat ook geen nood- slachting verlangde, applaudisseerde beleefd voor de enkele malen, dat een Nederlandse poging enige over eenkomst vertoonde met georganiseerd voetbal. Het Rasunda-Stadion werd reeds vroeg gevuld met muzikale klanken van het in keurige uniformen ge stoken orkest van A.I.K. Op het ereterras verschenen de drie Zweedse prinsessen Margaretha, Brigitta en Désirée, alsmede de Nederlandse ge zant in Stockholm mr. J. Visser. De inleiding tot de interland was een originele vondst. Er schoot een vuurpijl de lucht in die na een ont ploffing op honderd meter hoogte de Nederlandse vlag aan een parachute langzaam op de grasmat deed neer dalen. Op hetzelfde moment kwamen de spelers van beide landen het veld op en weer schoot een vuurpijl om hoog, die de Zweedse vlag op de zelfde wijze prijsgaf, zij het na lang- ge aarzeling van de parach .te. Biesbrouck was de gelukkigste bij de opgooi, waardoor de Zweedse midden- Voor Sandell de bal na het fluitsignaal Van scheidsrechter Pedersen van de middenstip mocht verwijderen. Het Werd meteen een poging om via de linker vleugel door te stoten. Terlouw stond dit echter niet toe. Een handvol seconden met voorzichtige bewegingen op het middenveld. Totdat een verre ingooi van Tebak, die aan de tribunes bewonderende geluiden ontlokte, Neder land naar voren stuwde. Van Melis en Bennaars vonden elkaar, maar de pass op van der Kuil zou zelfs voor een Olympische sprintkampioen onbereik baar zjjn geweest. Een nieuwe poging, ingeleid door van Schijndel, had even min succes door gebrek aan maat. Zweden moest ook nog de juiste com binatie ontdekken. Weliswaar werd al direct duidelijk dat de ploeg zich aan zienlijk soepeler over de grasmat be woog, maar voorlopig kon onze achter hoede de acties nog tijdig opvangen. In de zesde minuut kwam het eerste schot. Michels was langs Lindh en Bergmark gerukt en vuurde dicht langs de paal. Nederland hield toen het duel nog in evenwicht, maar dat was toch meer het gevolg van tè achte loos uitgevoerde Zweedse bewegingen. De Scandinaviërs voelden zich name- Ipk superieur en lieten zulks ook dui- delpk blijken. Het eerste doelpunt De aanvallen, geleid over de snelle vleugelspelers Hamrin en Liander wer den niettemin geleidelijk aan dreigen der. Odenthal moest een hoekschop Weggeven omdat hij „rendier" Liander onmogelijk kon houden, en daaruit ont stond het eerste doelpunt. Rechtsbinnen Thillberg dook naar de voorzet en sloeg de bal met het hoofd in de rich ting van Steiger, die er sierlijk over heen viel". Na negen minuten: 1-0. Deze treffer stimuleerde de Zweden on maakte het Nederlands elftal nog angstiger om volgens logische lijnen een aanval op te bouwen. Meestal werd de bal dan ook na eer combinatie van twee of ten hoogste drie spelers met oen lange trap de ruimte ingezonden. Een ruimte die bijna altijd gevuld was met tegenstanders. Het werd de Zwe den dus bepaald gemakkelijk gemaakt om de combinaties vanuit de achterste hnie op te bouwen; met strakke grond- Passes en vaak prachtig van maat. Dp het middenveld voerden Biesbrouck on vooral van Schijndel een wanhopige strijd om dit belangrijke gebied. Een strijd die zij wel moesten verliezen omdat zij noch het tempo, noch de techniek, noch de lichaamssouplesse van hun tegenstanders konden opbren gen. Linksbinnen Loefgren joeg in rechte lijn naar een schietpositie; over de lat. Kort daarna moest Steiger neer op een schot dat een handbreedte naast de paal zoefde. Een nerveuze Stei ger, die in twintig minuten tijd al meer fouten had gemaakt dan anders wellicht in vijf competitieduels. De Nederlandse doelman miste ditmaal de kijk op voorzetten. En als hij wilde ingrijpen gleed de bal door zjjn handen. Deze wankelmoedige Steiger droeg er dan ook bepaald niet toe bij om de rust in onze zo langzamer hand zwaar bedreigde achterhoede te vergroten. De Nederlandse aanval hield zich vooralsnog onledig met acties zonder enige lijn. Geen durf en geen spelin zicht: een te verwaarlozen van der Kuil, een te trage Michels, een vergeefs zwoegende Bennaars, een van Melis met uitsluitend goede bedoelingen en een Louer die door rechtsachter Sa- muelsson werd uitgeschakeld. De gelijkmaker Dat was onze voorhoede, die er na zeventien minuten niettemin in slaag de de score op gelijk niveau te tillen. Samuelsson verzuimde namelijk een naar binnen gebogen Louer op volle kracht aan te vallen bij een pass van van der Kuil. Onze linksbuiten gleed langs zijn uit balans geraakte tegen stander en schoot beheerst in. Doel man Kalle Svensson kon er niets meer aan doen: 1—1. Toch nog mogelijkheden voor een reeds te zwak gebleken Nederlandse formatie? Neen, Zweden begreep dat het zijn superioriteit met daden moest tonen. Er behoefde niet meer om het bezit van het middenveld te worden geduelleerd. De Scandinaviërs rukten op en Steiger moest driemaal achtereen bij een hoekschop uit zjjn doel komen. Wat hij zo beangstigend deed, dat een treffer niet lang kon uitblijven. In de 31ste minuut was het dan zover. Een prachtige combinatie Thillberg—Ham rin was ver doorgedrongen. Hamrin liet een voorzet los, die Biesbrouck met de hand bedwong. Een strafschop zou gerechtvaardigd zijn geweest, maar Pedersen liet doorspelen. Opnieuw kon Hamrin een voorzet lanceren. Steiger sloeg half mis en van enkele meters afstand had middenvoor Sandell geen moeite: 21. Zweden ging door met combinaties die op techniek en snelheid steunden. Het Nederlands elf tal vocht met de rug tegen de muur voor zijn behoud en het handhaafde deze stand tot de rust. Débacle groeit In de tweede helft is het Neder lands elftal tot de kleuterklasse ge degradeerd en groeide de déb&cle waarvoor wij reeds zo vaak hebben gewaarschuwd, omdat men niet on gestraft elf goedwillende jongens in het veld kan zenden tegen spelers die voortkomen uit een geheel andere voetbalstructuur dan de onze. Linksbuiten Liander liet al vrij spoe dig een scherp schot los, dat Steiger ditmaal eens volgens zijn reputatie be handelde. Hoekschop, waaruit de Zwe den een nieuwe aanval creëerden. Een (Van onze verslaggever) Vc^a ,deze nederlaag moet het voor de „j 'jntwoordelijke leiders van de Ko- duiriii^e Nederlandse Voetbalbond toch tief ic zÜn' dat wij geen representa- inw? nieer kunnen formeren voor de andduels. De volkomen verouder de t .ctuur van onze voetbalorganisa- kan h tot dit dieptepunt geleid. Men doen - °nze amateurs niet meer aan- Van h +6 40 van Dslo in September de in - voriSe jaar is er een ogenblik ons usie gewekt, dat het beleid wat ande competitiestelsel betreft, zou ver- bagedei\ ?r wefd over een hoofdklasse ontwov en er waren zelfs plannen tnoepif? u" om tot bestudering van de latei- eden te komen. Een maand Belepv, ,fde de zege van 10 op de Beten m werkelijkheid werd ver- heroA'st J1 leefde in een roes van de baltearvT van bet nationale voet- ?n onzp'„„ "J hadden de Belgen geklopt der aii etbalsituatie was niet zó som de menT^°rtdurend werd beweerd, was ^■N.v R i van de verantwoordelijke *>else amit 'De winst op de En- jy.estigin_ urs werd daarna als de be- n. D<? dt"oomstandpunt ge- varen j De studieplannen derlanfj„ ,J?a?n- Er was een nieuw l?bor6n A met vooruitzichten ?en wer-a J?e waarschuwende stem- l^bide w schamper gelachen. Men vA® Wedsti-rA aitlsme kweken. De kans- °rjaar een c v, len België heeft dit een schaduw geworpen over al 5? die onwerkelijke geruchten. Men zag plotseling de realiteit weer, maar wilde die nóg niet aanvaarden. Er werd wèl weer over een hoofdklasse gesproken en door niemand minder dan bonds voorzitter Hopster. Let wel, gesproken. Méér niet. De débacle van het Rasunda Stadion is nu echter tè ernstig om pas sief te blijven. Er dient onverwijld te worden gehandeld. Het gehele voetbalprobleem van ons land de zieke man van Europa moet met kracht worden aangepakt. Het scheppen van een hoofdklasse op een zo kort mogelijke termijn is een van de middelen, die verbetering kun nen brengen. Voldoende is dat echter niet. Men zal moeten handelen naar de woorden van dr. J. Linthorst Ho- man, de voorzitter van het Neder lands Olympisch Comité: „Wanneer wij iets willen doen, moeten wij het ook goed doen." Onze gehele voetbalstructuur moet scherp en van alle kanten worden be keken. Zonder uitstel. En om het op offeren van onze amateurs in inter landduels boven hun „macht" te voor komen, zal de K.N.V.B. er goed aan doen zich het volgende seizoen aan de internationale markt te onttrekken. Een advies, dat wij in September van het vorige jaar na de strijd in Oslo reeds hebben gegeven. Pas wanneer de voorwaarden zijn ge schapen voor een krachtmeting met verantwoorde tegenstanders op een ni veau van gelijkheid, mag de K.N.V.B. weer een nationaal elftal in het buiten land presenteren. gaaf vlechtwerk van zuivere passes dicht langs de grasmat. Onze met half- spelers uitgebreide verdediging raakte in paniek. B\j een vrije schop op rechts, twintig meter over de middenlijn, werd drie kwart van de ploeg voor het doel gemobiliseerd'. Rechtshalf Ove Svens son kreeg daardoor de bal volkomen vrij aangeschoven. Hij ging er mee naar voren, vond geen verdediger op zijn wég en vuurde met volle kracht hoog in de hoek: 31 na negen mi nuten. Het offensief ging verder en drie mi nuten later werd de Zweden op de tribune een fonkelend juweel aangebo den. Een prachtige pass van linkshalf Lindh werd door Hamrin zuiver naar binnen gekopt, op de voet van midvoor Sandell, die hard inschoot (4-1). Het Nederlands elftal was geen formatie meer. Op eigen helft teruggedrongen groeide de paniek met de seconde. Een overtreding van Van Schijndel werd in de dertiende minuut oorzaak van de vijfde treffer. Rechtshalf Ove Svensson nam een aanloop en over een verbijs terde muur van krampachtig bewegen de Nederlanders vloog de bal buiten het bereik van Steiger in het net. Nog was de Zweedse begeerte naar doelpunten niet weggeëbd. Elke pass was een dodelijk gevaar voor de uit eengejaagde verdediging van onze land- In Hengelo, waar Woensdagavond NederlandNoorwegen B. werd ge speeld, is een amusante symboli sche demonstratie van onze natio nale voetbalarmoede ten beste ge geven. Vrij kort voor tijd moest Corbran van Blauw-Wit zich laten vervangen door Yntema van A. G. O. V. V. De Apeldoorner kon niet goed met zijn shirt overweg, kortom na enkele ogenblikken was het ge heel doormidden gescheurd. De re servespeler wilde in een dontcer shirt verder spelen, doch daar ging de scheidsrechter niet mee accoord. Hoe het ook zij, even later verscheen bondstrainer Kaufman aan de lijn. Of hij troostwoorden heeft gespro ken tot de Apeldoorner is niet be kend. In ieder geval, hij èn de K. N. V. B. konden Yntema niet aan een tweede wit shirt helpen, zodat de reservespeler de kleedkamer maar weer opzocht. genoten. Debutant Liander speelde als een meer dan volwassen international. Odenthal verloor een sprintduel met tenminste drie meter verschil. Het werd dus 61 in de achttiende minuut. Een aanval van de bekwame linker vleugel was niet meer tot staan te brengen. Loefgren vloog naar binnen, gleed langs Terlouw alsof deze niet bestond en joeg de bal beheerst langs Steiger. Een ogenblik later was de score bijna verhoogd. Tebak kon met behulp van zijn doelman nog juist een kopbal onder de lat opvangen. Na deze uitbarsting van tien minuten, waarin onze nationale ploeg volkomen was ge kraakt, misten de Zweden de prikkel om door te gaan. Er viel geen eer meer te behalen aan een tegenstander, die nauwelijks een bal op maat kon afgeven. Om maar niet te spreken over een tegenaanval van enige inhoud. Het „verzadigde" Zweden speelde verder nog wat met de elf brave bor sten van de K.N.V.B., die het toch ook niet konden helpen dat zij door hun leiders voor de leeuwen waren ge worpen. De aanvallen van de Zweden misten een finish, waardoor de score niet tot 101 opliep. De snél vallende duisternis verborg nog veel leed, waar voor het zo nu en dan zwak opklin kende applaus van de hoffelijke Zwe den voor een gewonnen duel echter geen vertroosting was. Het eerste Zweedse doelpunt. Uit een gevaarlijke situatie voor het doel van Steiger weet de Zweed Sandell te scoren. V.l.n.r.: Terlouw (op de rug gezien); Sandell, met vóór hem liggend Steiger; Hamrin (Nr. 7), Tebak (op de rug gezien) en in het doel Odenthal. AMSTERDAM, (G. U.)- Bevorderd tot arts mej. M. Fontein en R. J. B. Gastkemper, J. J. Zonjee, J. C. Leef- lang. G. K. Fierstra, Th- M. H. H. Koot (Amsterdam) en H. Berkhout (Wor- merveer). Artsexamen le ged. mevr. M. A. Thung-Zondag, S. W. ter Horst, E. C. de Groot, A. A. J. v. d. Eijnden, P. de Winter, T. Dil, W. Ch. Hulsmann (Amsterdam) en B. Du Pon (Haar lem). Tot doctor in de technische weten schap is gepromoveerd, T. C. van Hoek, scheikundig ingenieur, op het proef schrift: „Sterische beïnvloeding van de mesomerie bij aromatische animo-ver- bindingen met omvangrijke N-alkyl- groepen". LEIDEN. Cand. geschiedenis, J. R- Soetenhorst (Den Haag) LEIDEN Doctoraal Nederlandse taal en letterk. D. Kouwenhoven te Rotterdam; doc toraal pharmacie E. Tan, Leiden. UTRECHT Op het proefschrift „Pick's Discase" (a syndrome of lobar cerebral atro phy its clinico-anatomical and histopatholo- gical types) is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde de heer Jan van Mansvelt, ge boren te Winsum (Gr.). Zatopek. winnaar van de 5000 m„ de 10.000 m. en de Marathon bij de Spelen te Helsinki, heeft verklaard, dat hij in 1956 aan de Olympische marathon te Melbourne zal deelnemen. De sportcommissie van de Belgische wielerbond heeft de volgende renners aangewezen voor de Belgische ploeg in de Ronde van Frankrijk: Borgmans, Close, Marcel de Mulder, Germain de Rycke, Impanis, Ockers en Richard van Genechten. De drie andere renners zullen begin Juni worden gekozen. Voor de promotiecompetitie tweede klas se groep C zijn reeds de volgende data vastgesteld: 30 Mei: Velocitas—Zwarte- meer; 7 Juni: ZwartemeerVeendam; 13 Juni: VeendamVelocitas. 27, 28, 29 en 30 Mei wordt in het Maurits-stadion te Geleen een interna tionaal voetbaltournooi gehouden. Hier aan nemen deel: F. C. Köln, Simme- ringen (Wenen), een versterkt Maurits- elftal en vermoedelijk Standard en Anderlecht (België). In 1955 zal de Rallye van Monte Carlo worden gehouden van 16 tot 23 Januari. glUlilUto mmm liipfcy m 'V Na afloop van de wedstrijd tegen de Zweden hebben buitenlandse journalis ten o.a. de heer H. P. Hoolboom, voor zitter van de Keuzecommissie, gevraagd naar zijn mening. De verslaggever van United Press bericht, dat de heer Hool boom niet bijster mededeelzaam was. Hij heeft zich beperkt tot een opmer king: „Het was een goede wedstrijd, die het publiek kennelijk op prijs heeft ge steld". Geen wonder dat het publiek enthousiast was na deze éclatante zege van zijn nationaal elftal. De heer Brunt heeft zich tijdens de interviews kennelijk versproken. Hij zei: „Op zo'n grote nederlaag hadden wij niet gerekend". Met andere woorden, wel op een nederlaag en zelfs op één met vrij duidelijke cijfers. Erg vleiend was het oordeel van de heer Brunt niet. Hij was van me ning, dat de Zweden, zonder zich bui tengewoon in te spannen, de Nederlan ders al te vaak van het kastje naar de muur hebben gestuurd. Het Olympisch vuur zal in 1956 over een grotere afstand worden vervoerd dan ooit tevoren. Het wordt op de traditionele wij ze te Olympia in Griekenland ontstoken en dan, door middel van een door het Olym pisch Comité van Saarland aangeboden mijnlamp, per vliegtuig naar Darwin ge bracht, en van Darwin naar Cairns. Te Cairns begint de fakkelestafette via Brisbane, Sydney, Canberra en Ballarat naar Melbourne, een afstand van ruim 4000 kilometer. De lopers zullen zestien of ze ventien dagen en nachten onderweg zijn; de laatste zal te Melbourne arriveren kort voor de openingsplechtigheid van de Spe len. Het Nederlandse B-elftal voor de hockeywedstrijd tegen Finland op 30 Mei a.s. te Amstelveen is als volgt sa mengesteld: doel: Gouka (Nijmegen); achter: Both (SCHC) en Terlingen (Be Fair); midden: Tolhoek (Mep'pel), Van den Wildenberg (HTCC) en Van der Sommen (HTCC); voor: Bakker (HDM), Kristen (DKS), Kodde (Am sterdam), Zwier (SCHC) en Vorfeld (Laren). (Van onze sportcorrespondent) In het stadion De Veldwijk te Hengelo heeft de Ned. B-ploeg een welverdiende zege van 52 behaald op de Noorse li- ploeg, na aanvankelijk met 2—0 te heb ben achter gestaan. Ofschoon het spel peil niet groots was kan toch van een aantrekkelijke wedstrijd gesproken wor den, vooral dank z(j het spel van de Nederlandse ploeg na de rust. De Neder landers overspeelden de Noren toen vol komen. Er was een groot verschil in tempo en, wat belangrijker was, men bleek ook de kunst van het doelpunten maken te verstaan. In dit verband mag zeer zeker Bleijenberg (Rigtersbleek) apart genoemd worden. Hij had aandeel in vrijwel alle aanvallen en nam zelf drie doelpunten voor zijn rekening. Het begin was overigens niet zo best voor de Nederlanders, want nadat rechtsbuiten Dillen (PSV) uit een vrije schop tegen de lat had geschoten, kreeg na drie minuten spelen rechtsbinnen Pedersen aan de andere zijde op korte afstand van het doel een gemakkelijke kans, die hij dankbaar benutte. Toch bleven de Nederlandse aanvallen tal rijker dan de Noorse. Het spel van de gasten hield echter meer gevaar in, speciaal dat der voorhoede, die afwisse lend met kort en lang spel de Neder landse achterhoede uit positie speelde. En hierin hadden vooral de binnenspe- lers Pedersen en Kristiansen een groot aandeel. In dit opzicht had de Neder landse aanval minder succes. Men slaagde er niet in de Noorse defensie te overtroeven. Al was dus het Nederlandse voorhoe- despel niet van dien aard dat men spoe dig de gelijkmaker mocht verwachten, dat anderzijds de achterstand vergroot zou worden, mocht gezien het totaal beeld van de krachtsverhouding in het veld evenmin aangenomen worden. En toch gebeurde zulks in de 28ste minuut, toen Hendriks de bal op invaller-doel man Feyt (Woerden) wilde terugspelen, doch daarbij vergat de bal het beno digde tikje te geven, zodat Pedersen zonder moeite kon scoren: 02. Niet temin, het Nederlandse overwicht bleef voortduren, hetgeen tenslotte enkele mi nuten voor halftime tot het eerste te gendoelpunt leidde, gescoord door Bleij enberg, die rechtshalf Rygel omspeelde en daarna hard en laag inschoot. In de tweede helft is de Noorse ploeg er vrijwel niet meer aan te pas geko men. Het tempo der Nederlanders lag veel hoger, de verdediging met stopper Hendriks als uitblinker gaf geen krimp en op het middenveld wisten de inval lers kanthalfs Corbran van Blauw Wit en Hejjnen van Quick, Nijmegen, de meeste Noorse aanvallen in een Neder landse om te zetten. Vandaar dat de Noorse verdediging het zwaar te ver duren kreeg. Reeds na zes minuten moest men ca pituleren, toen Dillen met een fraai di agonaal gericht schot doelman Aronsen passeerde. Na twaalf minuten bezorgde Bleijenberg de Nederlandse ploeg een voorsprong: 32 en ook daarna bleef de B-ploeg sterk aanvallen en ontston den tal van gevaarlijke situaties voor het Noorse doel. In de achttiende minuut werd een fraaie combinatie tussen Bleijenberg en Gruisen met een even fraai doelpunt van laatstgenoemde besloten, terwijl na dat de Noren nog gedurende een korte periode geprobeerd hadden de bakens te verzetten, de Nederlandse ploeg ten slotte het initiatief opnieuw in handen nam, hetgeen resulteerde in een derde doelpunt van Bleijenberg na goed aan geven van Brooymans (RAC)5—2. Woensdagavond is op het terrein van RBC te Roosendaal een oefenwedstrijd gespeeld tussen twee Zuidelijke elftal len (1824 jaar) met het oog op de wedstrijd Z.-NederlandSaarland B op Zaterdag 29 Mei op hetzelfde terrein. Het B-elftal won de oefenwedstrijd met 6—2. Te Lutterade speelden er eveneens twee Zuidelijke elftallen. Hier won het B-elftal eveneens en wel met 63. De landenwedstrijd Noorwegen Schotland is in een gelijk spel geëin digd (11), nadat de rust met blanks stand was ingegaan. VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.40 gram., 9.45 schoolradio, 10.00 amus.- ork. en soliste, 10.35 gram., 11.00 zieken, 12.00 Angelus, 12.03 gram- 12.33 octet, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws. 13.20 sopr. en piano, 13.45 vrouw, 14.00 Metro- pole-ork.. 15.00 schoolradio, 15.30 piano 15.50 gram., 16.00 zieken, 17.00 jeugd. 17.15 kinderkoor, 17.40 salonork. en so list, 18.00 act., 18.10 amusmuz., 18.40 vragenbeantw., 18.52 act., 19.00 nieuws, 19.10 regeringsuitz., 19.30 verz.progr., 20.25 de gewone man. 20.30 politiek fo rum, 21.00 luchtmachtkapel, 21.40 Bra bants halfuur. 22.10 strijkork. en sol» 22.45 caus., 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram.. 8.00 nieuws, 8.18 gram.. 8.45 huisvr., 9.00 gym. vrouw, 9.10 gram., 9.40 school radio. VPRO: 10.00 caus.. 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 kleuters, 10.40 piano, 11.05 voordr., 11.25 orgel en zang. AVRO: 12.00 lichte muz., 12.33 sport, 12.48 gram., 13.00 nieuws, 13.15 gram.. 13.30 lichte muz 14.00 kookpraatje, 14.20 kamermuz., 14.50 voordr., 15.10 kamermuz., 15.30 Musette- ork. VARA: 16.00 gram.. 16.30 jeugd, 17.00 orgel, 17.20 muzikale caus., 18.00 nieuws, 18.15 gram., 19.00 hoorsp., 19.15 Madrigaalkoor. VPRO: 19.30 caus.. 20.00 nieuws. 20.05 gesproken portret, 20.10 strijkork., 20.30 caus., 20.40 caus. VARA: 21.00 hoorspel, 22.00 buitenl. weekovet., 22.15 gram VPRO: 2240 caus. 2245 prot pr. VARA: 23.00 nieuws. 23.15 gram. ENGELAND, BBC. home service. 330 m.: 13.4 pianospel, 15.40 ork.conc.. 22.00 ork.conc., 22.25 recital. BBC, light progr., 1500 en 247 m 15.00 dansmuz., 15.45 lichte muz.. 17.00 ork.conc.. 18.00 gevar muz.. 21.00 gevar muz., 22.20 gevar. muz., 23.20 lichte muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 ork.conc., 13.10 ork.conc., 16.00 kamermuz.. 18.30 amusmuz., 0.30 dansmuz., 1.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma. 347 m.: 12.30 ork.conc.. 20.02 gevar. muz.. 23.00 solistenconc. BRUSSEL, 324 m.: 12.34 Vlaamse lie deren, 17.10 lichte muz., 18.00 gev_r muz.. 20.00 pianorecital. 20.15 ork conc 484 m.: 14.00 ork.conc.. 16.05 lichte muz., 17.30 pianorecital, 22.15 jazzmuz. ENGELAND, BBC, European Service Uitz. voor Nederl. 224 en 75 m.: 22.00 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. Nieuwe films. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. VARA: 20.15 Act. en weeroverz. 2030 Het ballet van de lezer. 21.00 Voorbe schouwing De Gouden Schakel. 21.10 Pauze. 21.20-21.45 De oester en de parel, modern sprookje. ALMKERK p. 20 Kp. Leeuwin n. Melb. AMSTELVAART 20 te Singapore. ABBEKERK 20 te Hamburg. ALNATI p. 20 Kp. Blanco n. Laspalm. ARTEMIS 20 te Amsterdam. BALI 20 te Sorong. BLOEMFONTEIN 20 te Hamburg. BLOMMERSDIJK p. 20 IJmuiden n. Hamb. BOSKOOP 20 te Plymouth. CLEODORA 20 van Melb. n. Balik Papan. GAASTERKERK 20 te Antwerpen. GAROET p. 20 Hatteras n. Baltim. HECTOR 20 van A'dam n. R'dam. JAPARA K.R.L. p. 20 Ouess. n. Prt. Said. JAGERSFONTEIN p. 20 St. Helena n. Kpst. JOH. v. OLDENB. 20 te Tj. Priok. JUPITER p. 20 Ouess. n. Havre. KERTOSONO 20 te Durban. LANGKOEAS 20 te Singapore. LEKHAVEN p. 20 Recife n. Las Falmas. MAASDAM 20 te Casablanca. MOLENKERK 20 te Rotterdam. ORANJE p. 20 Kreta n. Prt. Said. ORANJEFONTEIN 20 te Kaapstad. GVERIJSEL 20 te Singapore. POELAU LAUT 20 te Belawan. FR. FRED. WILLEM p. 20 Fras. n. Havre. PRINS JOH. WILL. FRISO p. 20 IJmuiden naar Quebec. PRINS MAURITS 20 te Detroit. RAKI p. 20 Dungen. n. Amsterdam. RADJA p. 20 Algiers n. Port Said. SINGKEP 20 te Gibraltar. STAD DORDRECHT p. 20 Algiers n. Prt. Empedecle. SIBAJAK p. 20 Kp. Race n. R'dam. SINGKEP 20 te Gibraltar. SLOTERDIJK p. 20 Kp. Sable n. Antw. STAD BREDA 20 te Brisbane. TABINTA 20 te Priok. TALISSE p. 20 Daedalus n. Belawan. TARAKAN p. 20 Kreta n. Le Havre. UTRECHT 20 te Mobile. WAAL 20 te Kingston. IJSSEL p. 20 Kp. St. Vine. n. Lissabon. AMPENAN 19 te Colombo. ATLAS p. 19 Burl. n. Gibr, ALDEGONDA 19 te Macassar. ALPHERAT p. 19 St. Vine. n. Recife. ADMIRALENGRACHT 19 te Kotka. ARTENIS 19 te Antwerpen. A MSTELDIEP p. 19 Cape Race n. Baltim. BREDA 19 te Antwerpen. EAARN 19 te B. Ventura. BLITAR 19 te Amsterdam. CASTOR p. 19 Kp. Hatter, n. Philad. EOS 19 te Algiers. EENDRACHT 19 van Bremen n. Halifax. GORDIAS 19 van Hamb. n. Amsterdam. HATHOR 19 te Famagusta. HELICON p. 19 Mona pass. n. Curasao. IVOORKUST 19 te Amsterdam. KOTA INTEN p. 19 Kp. Guardefui n. R'dam. KARIMATA 19 te Massowah. LEUVEIJERK p. 19 Finist. n. R'dam. LOPPERSUM 19 van Savona n. Bona. MANTO 19 te Alicante. MARKEN p. 19 Finisterre n. Lagos. LISSEKERK p. 19 K. Muria n. R'dam. MAASL. 19 van Las Palm. n. Pto. Alegre. OBERON 19 te Pto. Sucre. OVERIJSEL 19 te Singapore. PR. ALEXANDER p. 19 Kp. Clear n. R'd. RIOUW p. 19 Pointe de Galle n. Colombo. RIJNKERK 19 te Marseille. SHERATAN p. 19 Kreta n. Ceuta. STAD AMSTERDAM p. 19 Aalesund n. Narv. SINGKEP p. 19 Burl. n. Gibr. SLAMAT 19 te Rotterdam. TARAKAN 19 van Prt. Said n. Amst. TJIGANTJET 19 te Lorenzo Marques. TEUCER 19 te Semarang. TALISSE 19 van Suez n. Djakarta. TABIAN 19 van Bahr. n. Damman. TJ1BANTJET 19 te Lorenzo Marques. WONOSARI p. 19 Sabang n. Singap. ZEELAND 19 van Alex. n. Prt. Said. TANKSCHEPEN ARMILLA 19 te Pladju. CALTEX THE HAGUE p. 19 Finist. naar Sidon. CALTEX PERNIS 19 te Sidon. CALTEX NEDERLAND p. 19 Dungen. naar Sidon. CORILLA p. 19 Okinawah n. Yokoh. CORYDA p. 19 Martin, n. Bombay. ESSO AMSTERDAM p. 19 Finist. n. Pt. S. ETREMA 19 van Piraeus n. Berse. FELIPES 19 te Padang. GADILA 19 te Rotterdam. HILVERSUM 19 van Banias n. Pt. de Bouc. KIELDRECHT 19 te Hongkong. LISETA p. 19 Str. Soenda n. Tjilatjap. MALVINA 19 van Miri n. Singap. MACUBA p. 19 Ceylon n. Fahah. MAPIA 19 te Colombo. XvSITRA 19 te Kingston. MIRZA p. 19 Kudat n. Miri. MYONIA 19 te Adelaide. OMALA p. 19 Kp. Orange n. Trinidad. RAFAELA 19 te Bangkok. TIBIA 19 te Balikpapan. VEILING POELDIJK 19 Mei. Bloem kool (6 80—84 ct. (8) 70—75 ct. (10) 58— 66 ct. (12) 46—58 ct. (15 32—35 ct.; Sla A 8—16 ct. id. A2 5—12 ct. id. B 6%—10 ct. id. B2 56(i ct.; Kaspruimen: June Blood 18—37 ct. Golden Japan 42 ct.; Per ziken (2) 90 ct. (3) 77—88 ct. (4) 56—71 ct. (5) 3443 ct. (6) 1823 ct.; Komkomm. A 39 ct. B 33—38 ct. C 29 ct. D 24 ct. alles p. st. Tomaten A 130—1.75, B 1.40—1.60. C 1.45— 1.65, CC 1.10—1.45, Grof 1.15—1.30, Drui ven: Frankenthaler 7.80, Aardbeien 3.20 6.60, Snijbonen 2.603.40, Prinsessebo- nen 2.853.20, Nieuwe aardappelen grote 7580 ct. gr. poters 951.15, kl. poters 1.05—1.25, kriel 75—90 ct. Prei A 39—48 ct. B 32 ct. B2 24—28 ct. Postelein 16—25 ct. Andijvie 3957 ct. Spinazie B17 ct. Stoofsla 1018 ct. Rabarber 911 ct. Sja lotten 36 ct. alles per kg. Peen 62—83 ct. Asperges, wit en blauw 90 ct.: Selderij 13 —17 ct. Peterselie 4142 ct. Radijs 3S44?» ct. alles per bos. Raapstelen 4.905.50 per 100 bos. KALVERENMARKT UTRECHT 19 Mei - Aangevoerd 342 stuks. Prijs f 40—48, per kg. siachtgew. f 1.151.25. Handel matig. VEILING TIEL 19 Mei. Appelen: Goudrei- nette grof een 5780 fijn een 4869 tweede 2050, stip 1829 stek 618, Klumpkes Eijs- dener grof een 6465 f n een 5255 tweede 3047, verder eerste not. fijn een, twee de not. tweede srt. Bellefleur Brab. 38—49 1530, Jonathan 6082 45—57, Keuleman ro de 44—48 idem witte 3745 3844, Aard beien glas eerste 345450, tweede 220295, alles in cents per kilo tenzij anders vermeld. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH 19 Mei. Op de markt werden aangevoerd 5189 stuks vee, zijnde 1414 ruqderen. 342 vette kalveren, 849 nuchtere kalveren, 96 fokzeu- gen, 300 slachtzeugen, 91 lopers, 2031 big gen, 115 schapen, 230 lammeren. De prijzen waren als volgt: melk- en kalfkoeien van f 6751040 p. st., guiste koeien van f 575850 p. st., kalfvaarzen van f 625900 p. St., klamvaarzen van f 580 750 p. st., guiste vaarzen van f 550— 725 p. st., pinken van f 360550 p. st., gras kalveren van f 260375 p. st., nuchtere fokkalveren van f 95—165 p. st., nuchtere siachtkalveren van f 4055 p. st., lopers van f 95125 p. st., biggen van f 5275 p. St., vette schapen f 7095 p. st., ooien met lammeren van f 110160 p. st., weilamme ren f 4055, drachtige zeugen f 300425. Aanvoer slachtvee: 872, prijzen: extra kw. tot f 3.15. le kw. f 2.95—3.02, 2e kw. f 2.65 2.85, 3e kw. f 2.402.60. worstkoeien f 2.202.35, vette stieren f 2.502.75, alles per kg. geslacht gewicht. Vette kalveren: lichte f 1.70—1.95, midden f 2.10—2.25, zwa re f 2.352.55, nuchtere siachtkalveren f 1.051.20, zware soorten f 1.301.60. alles per kg. lev. gewicht. Slachtzeugen f 1.58— 1.64 per kg. lev. gew. met 4 kg. tarra, jon ge slachtvarkens f 1.781.85 per kg. lev. met 4 kg. tarra. CACAOTERMUNMARKT A'DAM 19 Mei. Stemming vast, omzet 12 x 5 ton. Note ringen: Juli 546551, Sept. 530531, Dec. 487—489, Jan. 465—467, Mrt. 457—458. (Op gave firma Heslenfeid). RUBBERTERMIJNMARKT A'DAM 19 Mei. Stemming prijshoudend, omzet 150 ton. No teringen: Mei 1.82(2, Juni 1.84(2. Juli 1-85'i, Aug. 1.86, Sept. 1.87. Juli-Sept. 1.88>2, Oct. 1.88, Nov. 1.90, Dec. 1.90, Oct.-Dec. 1.91, Jan. 1.91, Febr. 1.91(4, Mrt. 1.92, Jan.- Mrt. 1.92. MAÏS TERMIJN MARKT R'DAM 19 Mei. - Mei Juli 26.52(4, Sept. 24.25b, Nov. 24.05. 19 Mei. SlotnoteringenMei 30.Juli 26.52(4, Sept 24.22(4. Nov. 24.—1. (Opgave Otfermeiers commissiehandel). HOGE PRIJZEN f 5000 11372 1 2000 6424 400 2709 3064 6930 9565 2296 2669 3562 3964 4599 15592 16613 16975 18634 9675 1500 31307 20890 1 1000 5718 9845 12500 12695 15421 18861 21016 12992 13080 14004 14090 19449 20223 20789 21265 200 1119 1328 1671 1844 4695 5443 6977 7061 7716 7836 9531 10496 12207 12663 13617 14226 14560 18060 19757 20099 20755 21570 21887 PRIJZEN VAN t 80— 1073 2120 3094 879 4211 944 51ö3 6031 536 7120 840 8276 594 9206 895 10141 943 11074 800 216 270 152 178 260 282 922 926 237 275 177 363 045 077 682 726 172 277 888 926 085 097 906 917 283 378 910 940 166 284 996 999 150 182 848 950 1055 057 066 260 336 348 652 712 740 2039 056 094 380 385 404 621 636 651 863 922 952 8007 050 120 284 294 309 396 421 427 581 590 601 757 793 802 882 920 987 4193 252 266 493 525 556 851 864 902 6013 027 034 304 351, 383 477 479 533 714 719 796 992 «065 103 122 364 370 394 738 747 778 7006 027 058 237 238 259 457 462 483 578 611 622 849 851 853 961 969 977 8070 101 131 466 514 536 788 793 802 9012 104 142 331 363 426 617 626 636 732 739 741 925 956 10030 033 093 353 358 406 643 684 694 831 837 951 11030 058 087 285 316 329 461 548 370 599 353 388 959 990 327 369 727 846 266 303 745 779 349 372 943 9»5 317 333 396 417 987 387 449 379 432 985 069 098 364 385 742 846 115 124 410 450 652 686 974 998 126 167 312 317 437 457 620 632 814 815 302 343 579 581 993 994 139 146 386 392 572 605 797 811 148 162 435 452 835 882 064 071 268 280 490 497 637 677 884 890 983 988 138 146 553 585 804 866 155 157 490 528 646 652 745 760 130 193 444 461 698 737 967 981 102 106 354 358 601 612 664 632 645 821 968 994 405 448 511 699 803 444 467 489 663 800 314 366 458 502 535 793 834 916 392 410 529 634 685 335 343 427 525 554 584 671 786 794 853 457 465 576 628 933 485 589 738 752 776 12043 054 067 084 173 177 281 376 391 459 644 683 791 825 848 975 991 18090 105 157 237 243 249 310 328 363 397 413 499 581 586 681 731 781 810 14111 135 146 317 520 705 864 916 930 15076 285 353 417 551 707 784 799 838 975 986 16066 111 125 255 346 354 461 533 750 777 831 17059 132 221 235 252 327 345 392 418 592 601 603 618 736 766 786 816 881 966 9S3 18040 113 150 246 401 620 738 783 923 942 956 18154 192 205 248 299 346 371 518 599 731 988 991 Ï0025 *028 069 094 248 303 336 453 474 840 976 21021 022 062 199 247 349 482 495 519 531 713 823 845 922 104 141 393 410 868 890 126 207 456 545 699 727 3000 212 240 320 339 494 504 650 663 823 837 353 383 656 666 167 191 398 411 608 623 838 839 209 239 485 494 958 110 137 359 376 501 507 700 745 894 899 171 247 689 704 870 925 173 184 537 545 697 710 787 831 220 277 474 519 743 745 122 133 383 400 169 213 430 433 894 910 245 267 566 594 763 804 247 255 362 371 513 566 667 701 860 870 398 479 668 723 220 264 427 459 625 663 872 944 265 308 580 659 186 195 387 412 521 576 746 801 912 917 249 350 748 764 998 193 203 553 571 719 721 861 872 307 321 523 531 763 774 143 210 435 551 nieten 627 12006 307 652 876 13042 351 618 856 14003 232 571 741 15O03 176 477 634 754 18002 478 893 17003 324 563 951 18003 240 448 591 846 19043 395 541 867 20010 205 616 895 21033 282 284 454 725 958 257 588 277 595 805 264 385 567 749 880 485 838 269 463 686 945 313 721 197 421 577 841 954 400 774 235 582 723 897 335 567 797 242 556 693 764 027 049 309 409 656 658 880 887 106 108 352 389 700 705 910 929 009 012 286 304 573 636 742 745 009 023 217 228 483 485 637 657 852 893 046 224 555 672 902 903 085 091 326 366 613 617 Q'vl 044 064 270 293 484 485 597 610 857 860 046 096 415 442 650 727 901 910 054 055 278 305 625 637 903 959 040 053 765 777 068 096 509 513 707 789 981 989 178 212 401 410 711 723 935 137 152 350 374 642 643 756 763 045 077 242 268 489 491 691 705 897 923 312 353 673 683 820 830 831 978 121 139 168 236 293 532 569 576 641 648 824 827 857 861 864 215 223 248 293 319 418 456 478 580 607 729 746 751 761 768 153 164 390 460 653 671 769 999 091 101 307 372 511 520 725 730 955 963 362 382 711 715 182 202 211 531 540 542 697 700 709 102 153 157 403 409 475 536 567 601 735 742 746 981 391 460 476 771 813 839 145 167 230 278 290 302 313 423 464 484 513 534 539 555 717 770 817 842 866 882 943 068 090 328 343 517 522 687 690 878 883 129 133 456 469 734 748 938 949 095 108 362 396 715 716 966 992 095 107 135 145 351 373 527 543 701 720 910 935 238 261 471 476 773 781 960 127 161 426 437 727 753 198 235 236 375 416 422 548 554 562 764 784 812 947 957 993 301 308 373 482 522 540 834 840 855 169 191 202 514 533 559 777 827 856 127 173 190 214 254 288 338 343 371 407 411 421 438 440 510 515 524 534 535 605 628 629 652 744 750 799 800 839 854 869 879 881 974 990 994

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7