Bewaker van Haarlems hoofdkerk viert zilveren priesterfeest Openluchttheater begint met Pinksteren s c Frans-Duitse toenadering in de Saarkwestie Hoge Autoriteit wint schermutseling over voorstel inzake leningspolitiek Stormachtige zitting van het Oostenrijkse parlement O A R li mi mm Boerenbedrijven in N.W.-Veluwe over het algemeen te klein Grote politieke activiteit in Huis van Europa Zes millioen voor woningbouw Eisenhower blijft bij zijn verbod Communist tracht zaak uit te leggen Gelijkheid in de klas Op bezoek bij plebaan Agterof, die 19 jaar in de schaduw dan de bisschop werkte DONDERDAG 20 MEI 1954 PAGINA 9 Vergrote afzet bij Anglo Iranian „Overvloedige" Chinese graanoogst in '53 Seizoen in Valkenburg Achtergebleven gebied eist bijzondere zorg De ontstemming in ere hersteld In Nijmegen: McCarthyLeger Vragen over papier- conventie Na de Russische reprimande In Engeland eerste kerk van Pius X In de grote werkkamer van plebaan Agterof aan de Leidsevaart te Haarlem laten wyd uitstaande par kiettulpen zich gelden, terwijl een mi niatuur azalea met moeite kans krijgt Ult te steken boven enkele paperas- sen-bergen. Ergens op een tafel ligt ®en bidprentje van een overleden pa rochiaan en de plebaan heeft zich even pexcuseerd om een bruidspaar geluk te wensen. Aan de wand hangt een t°to van de ouders van de aanstaande jubilaris, een gezellige snapshot, ver teden jaar genomen op de dag van de gouden bruiloft van de twee nog krach tige Bodegravers, die plezier hebben van hun elf kinderen: twee zijn er Priester, twee religieuzen. En terwijl wij een onbescheiden oogje laten vallen op de gecorrigeerde proeven van het Parochieblad, komt de kanunnik binnen, n Interview? Och, wij zouden heel vormelijk kunnen publiceren: Henricus Wilhelmus Agterof, vijftig jaar, priester gewijd 25 Mei 1929maar wij me- aen, dat dit alles wel bekend is. Daar om vroegen wij: welke benoeming uit Haarlem heeft u het meest verbaasd, ?le tot kapelaan te Lisse, tot secretaris yan het bisdom of tot plebaan van de kathedrale Basiliek? Wjj konden deze vragen gemakkelijk smllen, omdat de aanstaande jubilaris pen van de zeer weinige priesters in net bisdom is, die de verhuizers geen uroog brood te verdienen geven. .,Het begon al zo merkwaardig," luid- ?e het antwoord, „al mijn klasgenoten waren benoemd en ik dacht veertien Pagen later dat ik vergeten was. Later oleek mij, dat ik moest wachten op pastoorsbenoeming van kapelaan «entenie. Mjjn eerste doopje betrof een tweeling in mijn geboortedorp, een gped voorteken naar ik meende. Met Phin benoeming tot secretaris is het Wel zeer eigenaardig gegaan. Op een Priester-retraite in Warmond was ook Prgr. Aengenent, die eerst naar mijn Welstand vroeg en vervolgens de vraag stelde of ik niet een andere functie 2°u willen hebben. Liever niet, mon seigneur, verklaarde ik lachend, maar pven later ging het praatje rond, dat naar de Nieuwe Gracht zou verhui- 2en. Ik bad een Wees-Gegroetje om het gevaar te bezweren en dat bleek ge holpen te hebben, want kort daarop Werd kapelaan Smulders benoemd. He laas, de man werd ziek en ik werd toch naar het secretariaat geroepen. Nadat mgr. Aengenent mij als huisge noot aanvaard had, verzocht hij mij te blijven eten. Toen mij echter bleek, dat ook alle kanunniken die dag zouden aanzitten, zonk mij de moed in de schoenen. Ik werd geëxcuseerd." De aanstaande jubilaris vertelde dan hoeveel steun hij ondervond van zijn toenmalige collega, secretaris Pichot, een geboren docent, en hoe h;j na en kele jaren alle geestelijken van het bisdom kende. Hij maakte in de bijna hegentien jaar van zijn verblijf op de Nieuwe Gracht waarbij hij ook rec tor van het St. Jozefkinderhuis was Zeer veel mee. De dood van mgr. Aengenent, het interregnum van mgr. Taskin en de bisschopswijding van mgr. ■Huibers. Tweemaal reisde de secreta ris mee naar Rome en in de oorlogs jaren stapelden de moeilijkheden zich PP' welke soms ook tot angst leidden, rn deze periode van het leven van de- Ze wel zeer gezegende priester was hij ook oprichter van het eerste Katholiek Bureau vbor Huwelijksvoorlichting en schrpver van de boekjes „Verloofd, ge- De afzet van de Anglo Iranian Oil Company was in 1953 groter dan voor dat haar olie-aanvoer uit Perzië kwam stil te liggen, zo wordt in het jaarver slag der maatschappij meegedeeld. In 1953 bedroeg de afzet iets minder dan 37 millioen ton, hetgeen in ver gelijking met 1952 een stijging van 4,5 hiillioen ton betekende. In 1952 was de a*zet 3 millioen ton kleiner dan in 1951. trouwd, een kind" (verschillende her drukken!) en „Wel en wee in het huwelijk". Als een bom werd de benoeming van secretaris Agterof tot plebaan van de Kathedrale Basiliek na de dood van mgr. Filbry door de clerus van het bisdom ontvangen. Deze priester was pas 46 jaar en volgens de traditie zou hij en dan nog te vroeg een aardige dorpspastoor mogen worden. De bisschop besliste anders en nu is de vijftigjarige jubilaris al getooid met het klein-paars als lid van het hoogwaardig kathedraal kapittel. Daar steekt wellicht ook nog een geheim kamerheer in. De parochie gaat het feest Zondag luisterrijk vieren. Er is alle reden toe en na de zware missie ziet men er ook van ganser harte naar uit. In de bijna vier jaar van zijn plebaan schap zijn de kruiswegstaties van Han Bijvoet vol tooid. Het laatste van de beelden van Charles Vos werd geplaatst vlak vóór de dood van de kunstenaar. Verder dient her innerd te worden aan de wijding der nieuwe Angelus- klok, de verfraai ing en opening van de Mariakapel, de completering van de paramenten. Plebaan Agterof is niet zo verwon derd over de bloei van zijn parochie, want zij is geadop teerd door de Carmel te Egmond aan den Hoef, waar de religieuzen ook zijn zuster in de altijddurende beslotenheid gebe den ten hemel richten. Nog vele gezonde en zegenrijke jaren worden hem als bewaker der hoofd kerk van het bis dom en als herder toegewenst. Radio-Peking heeft gemeld dat de Chinese graanoogst in 1953 „de over- vloedigste uit de geschiedenis" ls ge weest. De oogst bedroeg 165.000.000 ton. Volgens radio-Peking is „dit gun stige resultaat bereikt door de hervor ming in het Chinese landbouwstel- sel". Ook indien het door radio-Peking genoemde oogstcijfer juist is, dan is het voor 1953 in het eerste communis- tisch-Chinese vijfjarenplan aangege ven streefcijfer voor de graanproduc- tie niet bereikt, daar dit 178.000.000 ton bedroeg. Communistisch China is ge dwongen zijn graanproductie te ver hogen, vooral omdat hiermede betaald moet worden voor de invoer van uit rusting voor de industrie. Volgens dagbladen in Peking worden reeds grote hoeveelheden Chinees graan naar andere communistische staten uit gevoerd. (A.F.P.). SM ysooooc Plebaan Agterof in Haarlems hoofdkerk. Een van Valkenburgs meest bezochte attracties is ongetwijfeld het magnifieke Rotspark met Polverbos. Een beziens waardigheid alleen reeds om het prach tige natuurschoon, de toverachtige spe lonken en zeldzame vergezichten. De trek naar deze ongerepte plek m het hart van Valkenburg is nog meer toe genomen toen in het rotspark een der mooiste openluchttheaters van ons land werd gebouwd, waar elke zomer tien duizenden bezoekers genieten van toneel muziek en zang. Hèt programma voor dit seizoen is op een dergelijke wjize samengesteld, dat ook nu weer voor de vele gasten, die in Zuid-Limburg zullen verblijven, het openluchttheater de meest bezochte plaats zal worden. Opmerkelijk is, dat dit unieke theater zich hoofdzakelijk mag verheugen in de belangstelling van de zomergasten, terwijl de Limburgers er slechts bjj wijze van uitzondering komen. En om zijn vorm én om het (Van onze correspondent) Het Noord Westelijk gedeelte van de Veluwe, waarin als "Oornaainste ge- centen Putten, Harderwijk en Elburg, ehoort tot de gebieden; die het tempo van de na-oorlogse economische ontwik- keil Ze ng niet 'hebben kunen bijhouden, zijn achtergebleven. (Achtergelaten »elfs, meent dr. ir. A. Maris van het rondbouw Economisch Instituut in Den daaS). Daardoor eist dit gebied bijzon- vere zorg. Daar komt nog bij, dat de «ortgezette drooglegging van de voor- a"ge Zuiderzee o de N.W. Veluwe zeer directe invloed «dbouwgebied en juist de ging «en Het i droogleg van de Oosterpolder zou minder gewenste tegenstelling tus- «n de landbouw aan deze en gene zijde n het randmeer kunnen veroorzaken. deln een te Nunspeet gehouden bijzon- Pr ,VGrgadering van talrijke Rijks- en v autoriteiten op het gebied We andbouw en Waterstaat en in aan- br/^yid van de burgemeesters van de te r°kken gemeenten, heeft de voorzit- N wan de Commissie Streekonderzoek lici Meluwe, de heer W. Boshouwers aa Ged. Staten van Gelderland., gem 00 burgemeesters van de betrokken meenten een rapport aangeboden. .Het rapport toont aan, dat 1 :t aagstuk der kleine boeren bijzonder ragend is. Van de ruim 3400 bedrij- rn'rf 's kleiner dan 5 ha. De ge ld. bedrijfsgrootte bedraagt 5.5 ha. roe de zandgronden zijn deze cijfers SP. 43% en 8 ha. Het probleem kan tin 611 worden opgelost door vergro- doS der bedrijven. Evenwel bieden ti„Ze °°k dan nog alleen maar produc- zinlb Werkgelegenheid aan het ge- Het en niet aan de °Pvolg£r- von uOU daarom gewenst zijn dat „Pnf bedrijven beneden 8 ha de gele- Van i bestond, door het bijpachten pa„ s land de bedrijfsgrootte aan te en aan het arbeidsaanbod. N.\y rapport signaleert verder, dat de de tho™e een achterstand heeft in k\varf. retische vakbekwaamheid. Drié ën Hp fn de oudere bevolking en 60% VakotiliJ5dgere beeft in het geheel geen dagschni g genoten. Pas na 1944 zijn ■(Vil en vo°r landbouw gesticht. toenem e agrarische bevolking niet méér 8§raris dan z„l van het totaal aantal 68% Jongeren beneden 15 jaar cir- lage,. afvloeien, liefst direct na «ere school. s de visserij sterk achteruitgegaan, er wordt in Elburg bijvoorbeeld toch nog een derde van het totale inkomen in deze bedrijfstak verdiend. Het rapport acht inkrimping van de visserij noch tans een gebiedende eis. De visserszonen moeten dus tijdig een ander bestaan zoeken, willen zij straks niet verpauperen De industrie* biedt perspectieven maar goed geschoolde werkkrachten zijn te schaars. Een moeilijkheid is ook de conservatief traditionele mentaliteit van de bevolking. Wil de N. W. Veluwe zijn achterstand inhalen dan zijn enkele „omstellingen" noodzakelijk, daar komt de algemene conclusie van het rapport op neer. Deze zullen ongetwijfeld tot spanningen lei den doordat de sterk in agrarische tra ditie gewortelde streek geconfronteerd wordt met de sfeer der moderne indus trie. programma heeft dit theater recht op de belangstelling van de Limburgers. Van 6 Juni tot en met 5 September zal avond aan avond het Valkenburgse openluchttheater cultureel genot ver schaffen aan duizenden opera-, toneel- of muziekliefhebbers. De operaliefheb bers kunnen er meerdere keren in Juli en Augustus terecht, wanneer de Zuid- Nederlandse Opera onder regie van Jef Baarts „de Parelvissers" en „Faust" zal brengen. Het Maastrichts Stedelijk orkest onder leiding van Jan Hupperts, muzikaal leider van de Z.N.O. zal beide opera's begeleiden evenals de operette „das Land des Laechelns" van Franz Léhar. De aanstaande theaterbezoekers kun nen een ruime keuze uit operette's ma ken aangezien de oppertte-vereniging ,,'t Zingende Zuiden", dirigent L. Kete- iaers en regisseur \V. Habets „Die Lus tige Witwe" van Franz Léhar zal bren gen en.de Kon. Vereniging „Walram's Genootschap" met Jef Somers als diri gent en A. Meyers als regisseur „Zi- geunerliebe". De Limb. Opera-Veren. „Verdi" onder directie van Edgard Theunissen en regie van dr. Walter Poell verzorgt een zeven tal opvoeringen van de opéra comique van A. Lortzing „Zar und Zimmer- mann." Het beroepstoneel „Speelgroep Lim burg" zal de toneelvoorstellingen voor haar rekening nemen en onder regie van dr. Gabriel Beckers o.m. „Peer Gynt" van Hendrik Ibsen en „Sterf nooit voor je tijd" van Al. de Bene- ditte opvoeren. Albert van Dalsum zal als gastregisseur fungeren by de op voeringen door de Speelgroep van het middeleeuwse dierenepos „Reinsert de Vos", bewerkt door Ed. Veterman. Vermoedelijk zal op eerste Pinkster dag 6 Juni a s. de eerste openluchtvoor stelling in het Valkenburgse theater wor den gegeven. Het „Limburgs Toneel" zal deze voorstelling verzorgen en Clau- del's „Maria Boodschap" opvoeren. (Bijzondere correspondentie) STRAATSBURG, hedenmorgen. Aan de vooravond van de opening van de nieuwe zitting van de raad gevende vergadering van de Raad van Europa lopen verschillende Europese politieke activiteiten in het Huis van Europa te Straatsburg door elkaar. Van geen enkele der activiteiten kan gezegd worden, dat ze onbelangrijk zijn, maar ook niet, dat ze bijzonder sterk tot de verbeelding spreken. In de eerste plaats werd de vergadering van het ministerscomité van de Raad van Europa heden voortgezet. Het belangrijkste winstpunt uit deze bijeenkomst is wel, dat in de boodschap, die het comité van ministers zoals altijd aan de raadgevende vergadering van Europa, die vandaag haar zitting van 1954 gaat beginnen, gericht heeft, een verklaring wordt afgelegd over het Saar- vraagstuk. Van deze verklaring is het belang enerzijds, dat Bondskanselier Adenauer en minister Teitgen het beiden op een tekst eens geworden zijn en anderzijds, dat de Raadgevende Vergadering daarmede in de gelegenheid gesteld wordt dit vraagstuk aan te roeren. Meer dan aanroeren zal het wel niet worden, aangezien er bezwaren gerezen zijn tegen een uitvoerig debat. Dit debat zal wel in hoofdzaak beperkt worden tot een uiteenzetting van de heer v. d. Goes v. Naters tot toelichting van zijn rapport. Het volgende punt was een Nederlands voorstel tot hulpverlening aan de vluchtelingen. Dit is door minister Beyen ingediend en zal op een later tijdstip in behandeling worden genomen. De tweede reeks activiteiten hangt samen met de verkiezing van een nieu we president voor de raadgevende ver gadering, die vandaag plaats zal vinden. Het spreekt vanzelf, dat de aftredende president, de Fransman De Menthon, wiens rustige objectiviteit zeer gewaar deerd werd, wederom candidaat is. Thans staat echter ook vast, dat de Franse socialistenleider Guy Mollet zijn candidatuur gesteld heeft. Volgens een op socialistische inspiratie berustend bericht zou er tijdens de verkiezing van De Gasperie een soort afspraak tussen de partijen gemaakt zijn, dat de socialisten hun stem aan De Gasperi zouden geven op voorwaarde dat de christen-democraten hun stemmen aan een socialist zouden geven bij deze presidentsverkiezing. In de kringen van de christen-demo craten worden deze geruchten energiek afgewezen, zoals eveneens afgewezen worden de overwegingen, door de so cialisten op ruime schaal hier verspreid, dat er 'n gevaar in ligt een tè Vaticaans Europa te scheppen en alsmede dat de verkiezing van Guy Mollet betere kan sen voor een gunstig verloop van de E.DG.-problematiek in Frankrijk zou hebben. De beide Fransen hebben gis teravond hun generale staf verzameld om de Veldslag voor te bereiden voor vandaag. Doch dit is meer een lief hebberij voor ingewijden. Van veel zakelijker aard is de derde activiteit van het Huis van Europa, de vergadering van het Kolen- en Staal parlement, dat na een dag commissie werk met een lijvige resolutie van veertien getikte bladzijden op tafel is gekomen. Op deze resolutie zijn natuur lijk reeds de nodige amendementen verschenen. In de loop van de dag werd deze resolutie paragraaf na pa ragraaf behandeld in samenspraak met de Hoge Autoriteit. Doch deze behandeling verliep niet zonder incidenten, waarvan het ge val van de Italiaanse gedelegeerde La Malfa misschien wel het meest vermakelijke incident was. Nadat een amendement van de Nederlander Biaisse was aangenomen, stelde de Italiaanse afgevaardigde een subamen dement voor. De voorzitter merkte op, dat de zaak was afgehandeld, maar was niettemin welwillend genoeg hem nog het woord te geven. La Malfa's subamendement werd in stemming gebracht en toen niemand zijn hand verhief om voor te stemmen, verzocht de voorzitter de heer La Malfa zelf zijn voorstel trouw te willen blijven en voor te stemmen. Onder grote hilariteit hief de heer La Malfa toen zijn hand op als enige voorstemmer. Een ernstiger incident was het in grijpen door de voorzitter van de Hoge Autoriteit op een voorstel inzake de leningspolitek van de Hoge Autoriteit, waarin het parlement de Hoge Autori teit verzoekt voor het aangaan van contractuele verplichtingen in overleg te treden met de commissie van inves teringen. De heer Monnet was er zo krachtig tegen, dat zyn verdediging ging met gepaste stemverheffing en VS i ivy- wijziging van gelaatskleur. Een kleine schermutseling over de verantwoorde lijkheid van de uitvoerende macht in het parlement stelde de Hoge Autori teit in het gelijk. De avond sloot met een verklaring van de heer Kaptijn, waarin een vrij pijnlijk intern incident aan de open baarheid werd prijs gegeven. In een van de zinnen van de resolutie name lijk over de gemeenschappelijke markt heette het in de Nederlandse taal, dat de vergadering de wens uit dat de Hoge Autoriteit zich voortaan actief Vnet het vraagstuk der cartels zal bezig houden. een punt dat, zoals bekend, de Nederlanders hoog zit. Ambtenaren van de Hoge Autoriteit zijn in de loop van de middag op het bureau van de Assemblee gekomen met het voorstel De Nijmeegse gemeenteraad heeft in zijn zitting van Woensdagavond een bedrag van bijna zes millioen gevoteerd ten behoeve van industrialisatie en wo ningbouw. Aan de woningvereniging „Nijmegen" werden twee leningen verstrekt van resp. 2.754.021,65 en 2.693.578,77. Het eerste bedrag is bestemd voor de bouw van 210 arbeiderswoningen in het Wa terkwartier. Het *weede bedrag is be stemd voor de financiering van een ander bouwproject van de zelfde wo ningvereniging, omvattende de bouw van 164 arbeiderswoningen en 51 an dere woningen, eveneens in het Water kwartier. De leningen werden verstrekt onder een rente van 4% per jaar. Voorts verleende de raad een crediet van drie ton voor de bouw van industriehallen. De vraag naar deze hallen is zo groot, dat het crediet van drie ton dat in Fe bruari van het vorig jaar werd ver leend geheel is opgebruikt. Nog steeds melden zich nieuwe gegadigden aan voor vestiging van bedrijven in Nijme gen. Veelal wordt daarbij echter ver zocht een industriehal van de gemeen te in huur te mogen verkrijgen. De ver koop of verhuur vindt dan zodanig plaats, dat de kosten van gebouwen en grond in de te bedingen koop- of huur prijs volledig dekking vinden. Een cre diet van ruim anderhalve ton werd be schikbaar gesteld voor het bouwrijp maken van eep terrein in het Heseveld waar 439 woningen en 6 winkelhuizen worden gebouwd. Griekenland en Bulgarije hebben over eenstemming bereikt over hervatting van de diplomatieke betrekkingen. Er zal een gemeenschappelijke verklaring worden uitgegeven, waarin de bepalin gen voor de toepassing van het vredes verdrag van 1947 zijn opgenomen met betrekking tot herstelbetalingen en maatregelen van Bulgarije met het oog op terugkeer van gijzelaars, die door de Griekse communisten tijdens de burger oorlog naar Bulgarije zijn gezonden. de Franse tekst aan een niet juiste Duitse tekst aan te passen, waardoor een ernstige verandering optrad. De betekenis werd toen de volgende: „dat de Hoge Autoriteit voortgaat met". Deze aanpassing neemt duidelijk het element van ontevredenheid weg, dat in de Nederlandse tekst en ook aanvan kelijk in de Franse tekst gelegen heeft. Na de verklaring van de heer Kap tijn sloot de voorzitter hals over kop het incident, waardoor de oorspronke lijke tekst en de oorspronkelijke ont stemming hersteld waren, en zoals beweerd werd de Hoge Autoriteit geen gelegenheid meer had deze tekst als onaanvaardbaar te brandmerken. Als dit laatste gerucht waar is, is de Hoge Autoriteit hiermede de eerste aanloop tot een crisisphase bij verras sing te boven gekomen. De vergadering wordt voortgezet. Vandaag vergaderen de raadgevende vergadering van de Raad van Europa en het Kolen- en Staalparlement gezamenlijk. President Eisenhower wil niet, dat tijdens het verhoor inzake het conflict tussen McCarthy en het leger vertrou welijke conferenties tussen hemzelf en zijn medewerkers ter sprake worden gebracht. De President deelde dit gis teren tijdens zijn wekelijkse persconfe rentie mee. Hij is niet van plan het desbetreffende verbod te verzachten of in te trekken. Niettemin zou Eisenho wer graag zien, dat het verhoor wordt voltooid en dat de feiten openbaar wor den gemaakt. De leden van de' betreffende subcom missie zijn van mening, dat het verbod van Eisenhower een verder verhoor zinloos maakt. McCarthy heeft het be sluit van de President een „ijzeren gor dijn" genoemd. Eisenhower verklaarde, dat hij zich bezorgd maakte, dat de be handeling van de affaire wellicht de aandacht te veel zou afleiden van be langrijke binnen- en buitenlandse kwes ties en hoopte dan ook, dat het verhoor spoedig beëindigd zou kunnen worden. De verhoren van de subcommissie in deze zaak zijn afgelopen Maandag voor een week geschorst, omdat de leden wilden proberen Eisenhower te bewe gen zijn verbod in te trekken of te verzachten. Minister Stevens, die de le- gerzaken behartigt, zal binnenkort een verklaring afleggen over de verant woordelijkheid van de regering. Het Tweede Kamerlid, de heer Wei ter, heeft aan de Minister van Econo mische Zaken schriftelijk gevraagd, of het de minister bekend is, dat sinds het Korea-conflict een z.g. papiercon ventie in het leven is geroepen, die prijsregelend optreedt op de binnen landse markt. Volgens de heer Weiter heeft deze papierconventie tot gevolg gehad een beknotting van Jhet vrije handelsverkeer, ten voordele van enige industrieën en grootbedrijven en ten nadele van wederverkopers, verbrui kers en uiteindelijk de consument. Hij vraagt de minister of het juist is dat deze papierconventie geworden is tot een verkapte monopolievorming, die de papierhandel beheerst en op grond van de prijsregeling willekeurige plaatselijke groepen van verbruikers collectieve prijzen of zelfs lagere be rekent dan aan bestaande wederverko pers-magazijnhouders, welke laatsten gedwongen worden hieraan mede te doen, op straffe van uitsluiting of be rekening van hogere prijzen. Tenslotte wilde de heer Weiter we ten of de minister, als deze papier conventie sociaal en economisch niet- verantwoord blijkt, bereid is maatrege len te treffen om deze papierconventie buiten werking te doen stellen, dan wel zodanige voorzieningen te treffen, dat haar het karakter van monopolie vorming of prijsbeheersing wordt ont nomen. Dit is het nieuwe zeven verdiepingen hoge gebouw van de Raad van Europa, dat in acht maanden in Straatsburg is gebouwd. Oostenrijkse parlementsleden protesteerden luid en liepen en masse weg toen gisteren, op een stormachtige zitting, communisti sche sprekers de houding van de Sovjet-, Unie trachtten te verdedigen. De deining ontstond nadat kanselier Julius Raab de Kamer rapport had uitgebracht over de dreigementen, die hij zoals gemeld, J.l. Maan dag in ontvangst heeft moeten nemen van de Russische Hoge Commissaris Iljitsjev. Terwijl een langdurig applaus voor Raab nog niet verstomd was nam de communis tische leider, Johann Kopienig, het woord om te trachten de zaak „uit te leggen". Wild tumult ontstond. Uitroepen als „Ju das" en „verrader" klonken, terwijl alle 161 parlementsleden, op een handvol na, de zaal verlieten. Kopienig sprak toen nog voor een Kamer die, op drie partijgenoten en enige waarnemers na, leeg was. De parlementaire storm vormde in feite een nieuw treffen in een serie botsingen, die de betrekkingen tussen de Oostenrij kers en de Russen op een dieptepunt heb ben gebracht. Toen de Russische Hoge Commissaris Iljitsjev kanselier Raab Maan dag op het matje riep dreigde hij maatre gelen te zullen nemen, tenzij er een eind kwam aan de „vijandige en subversieve houding" der Oostenrijkers. De Rus be schuldigde de Oostenrijkers er o.a. van in samenwerking met West-Duitsland het neo-militairisme te bevorderen en op een nieuwe „Anschluss" aan te sturen. De Wes telijke Grote Drie hebben verleden week op een zitting van de geallieerde viermo- gendhedenraad soortgelijke beschuldigingen al van de hand gewezen. Kanselier Raab wekte gisteren zijn land genoten op onder de huidige omstandig heden extra op te passen zich gediscipli neerd! te gedragen, maar hij voegde hier aan toe dat de natie niet voor onrecht zal buigen. Hij verklaarde dat de Oostenrijk se politiek jegens de bezettingsmogendhe- den eenvoudig en duidelijk is: „wij wen sen onze onafhankelijkheid". Kopienig herhaalde in zijn eenzame toe spraak o.m. een van de Russische beschul digingen, namelijk dat men op een nieuwe fusie van Oostenrijk en Duitsland aan stuurt. (U. P.). Segregatie is de term, die in de sociale wetenschappen wordt ge bruikt, als er sprake is van de afzondering van een groep. De om vang van die groep kan sterk uiteen lopen en ook de aard van de segre gatie is niet altijd dezelfde. De afzon dering, waarin de Amerikaanse negers thans nog steeds verkeren, is een voorbeeld van segregatie op grote schaal. Het is dus geen wonder, dat de beslissing, die het Amerikaanse Opperste Gerechtshof Maandag j.l. heeft genomen met betrekking tot v ~t onderwijs aan negerkinderen, sterk de aandacht heeft getrokken. Het pro bleem van de sociale positie der negers in Amerika is met deze be slissing nog geenszins opgelost. Het Hof heeft alleen met eenparigheid van stemmen vastgesteld, dat de afzondering van negerkinderen op openbare scholen in strijd is met de Amerikaanse Grond wet. Er zal nog nader worden be slist, of de uitvoering van dit besluit dadelijk cn overal moet geschieden, of dat er eerst nog een overgangs periode zal volgen. Het onderhavige arrest, dat blijkens de. persberichten reeds overal tot felle reacties heeft geleid, siert echter het Opperste Ge rechtshof en vormt een bewijs, dat er in de V. S. ernstig wordt gewerkt aan de oplossing van een vraagstuk, dat speciaal na de intrede van Ame rika in de wereldpolitiek als een morele last heeft gedrukt op het ge weten van de Amerikaanse diploma tie. In 1896 diende voor het Opperste Gerechtshof de zaak Plessy contra Ferguson, en daarbij werd voor het eerst de theorie verkondigd van „se parate but equal". Het geval in kwestie handelde over een geschil op transportgebied, maar de theorie betekende, toegepast op het onder wijs, dat aparte scholen voor neger kinderen wettelijk waren toegestaan, mits de technische faciliteiten niet onderdeden voor de scholen voor blanke kinderen. De betekenis van het arrest van het Opperste Gerechts hof van j.l. Maandag is nu, dat af zondering niet langer verenigbaar wordt geacht met gelijkwaardigheid. Het is met het onderwijs in de V. S. op dit punt altijd een beetje moeilijk geweest. Juist dezer dagen heeft een g.oep van veertig geleerden, daartoe in staat gesteld door de Ford Founda tion, onder leiding van Harry Ashmo- re, het eerste deel gepubliceerd van een onderzoek naar dit probleem, ge titeld „De neger en de scholen". De federale wetgever heeft de afzonder lijke staten steeds de vrije hand ge laten op het gebied van segregatie op scholen. In de eerste jaren na de Burgeroorlog zou het misschien mo gelijk zijn geweest om terzake rege lend op te treden. In 1874 keurde de Senaat een wetsontwerp goed, dat de segregatie op scholen afschafte, maar het Huis van Afgevaardigden heeft het nooit behandeld. De afzonderlijke staten konden zodoende hun eigen wetten maken. Op het ogenblik dat het Opperste Gerechtshof, na acht tien maanden beraadslagen, zijn uit spraak deed, was segregatie op school nog in 17 staten bij de wet verplicht. Dat waren dan alle Zuidelijke staten, alsmede Missouri, West-Virginia, Ma ryland en Delaware, zomede het dis trict Columbia. In 4 staten (Arizona, New-Mc ;ico, Kansas en Wyoming) is segregatie min of meer toegestaan, in 16 staten is het verboden. De an dere 11 staten hebben deze kwestie in het geheel niet geregeld. De gedachte aan openbaar onder wijs kwam in het Zuiden der V. S. op in een periode, waarin het scholen systeem niet gebruikelijk was. De kin deren van de welgestelde plantage- bezitters werden onderwezen door huisleraren of anders gingen zij naar een soort van particuliere lycea. Nog weer anderen bleven ongeletterd, tenzij zij zich, zoals Abraham Lincoln in zijn kamertje in Kentucky, zelf ontwikkelden. Na de Burgeroorlog was de economische toestand in de Z ideljjke staten zeer slecht en daar om ontbrak veelal de financiële ba sis voor de bouw van upenbare scho len. Pas tegen het einde van de eerste wereldoorlog was men zover, dat elke staat de schoolplicht kende. Omdat nu ook de negers door de wet als „burgers" werden beschouwd, moes ten er dus ook voor hen scholen ko men. Zij kregen slechts een klein ge deelte van de gelden, die uit de open bare kas vloeiden. Naar verhouding gingen veel minder negerkinderen naar school dan blanke kinderen. Maar toen de theorie „separate but equal" algemeen ingang vond, ont brandde er in de jaren "oor de tweede wereldoorlog een felle interpretatie- strijd, die leidde tot de bouw van een groot aantal moderne scholen voor ne gerkinderen. Toch was het dikwijls nog nodig, om negers toe te laten op scholen of universiteiten voor blan ken, omdat er eenvoudig geen andere weg bestond om han gelijkwaardige faciliteiten te verschaffen. Sindsdien ls het probleem, ondanks de vurige reacties uit het Zuiden, voor de Noor delijke staten misschie. wel zo nij pend geworden. Tussen 1940 en 19o0 verlieten meer dan een millioen na- gers het Zuiden. Hun aantal bedroeg in het Zuiden op dat ogenblik minder dan 9% millioen en meer dan 5Y, mil lioen in de rest van het land. Na de oorlog is de negerbevolking In het Zuiden slechts met 150.000 toegeno men, terwijl dat aantal in de rest van het land 2 millioen bedroeg. Waar in het Zuiden dus tal van moderne scho len in staat zijn de negerkinderen en eventueel ook de blanke kinderen in kleine plaatsen, waar het bestaan van twee scholen de moeite niet loont) te ontvangen, heeft men in het Noorden, en dan speciaal in de wijken waar de nieuwe immigranten bij elkaar hok ken, te kampen met grote problemen. Een en ander zal er wellicht toe bij dragen, dat het arrest van het Opper ste Gerechtshof gemakkelijker en met meer begrip wordt uitgevoerd dan sommige reacties laten vrezen. Volgende week Zaterdag op de aa8 van de heiligverklaring van Paus Pius X, zal te Wootton, dichtbij Oxford, een nieuwe kerk aan de Heilige Paus wor den toegewijd. De inzegening en toewij ding van die kerk zullen geschieden door Mgr. King van Portsmouth, die student was te Rome in de tijd dat Pius X paus werd. (KNP).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 9