SPEL IN DE SCHADUW DER VERSCHRIKKING ATOOMOORLOG nagebootst op de Veluwe Leger raakt vertrouwd met aUML modernste wapens ■HHHHP beangstigende realiteit België bouwt een gigantische basis in de Congo Werk van de jonge Rembrandt in de Sovjet-Unie? De „ZWARTE ADELAAR5' drijft weer handel in wapens WÊÊ moddervlakte van Flushing Bay op Bezorgdheid om Britse duikboot was te vroeg Moordaanslag op de Coolsingel NASI GORENG Ter beveiliging van uraniummijnen en transcontinentale spoorweg Meningen der kunstcritici lopen uiteen A-bom is gewoon een nieuw wapen Als Mefistofeles maakte hij een parachutesprong en speelde daarbij op de saxofoon Soms vervelend Tot hoofd en hart De Valera verliest Ierse verkiesingen Broer wordt niet vrijgelaten Het weer VRIJDAG 21 MEI 1954 78ste JAARGANG No. 25995 Churchill ontkent Gibraltar aan Spanje te hebben beloofd Vietnamese dichter beëindigt honger staking IN ROTTERDAM Dader gearresteerd n j Berkelse arts: Tsjang zal trachten China te heroveren Roslederen stormjassen 125.-1 O ter tot ontploffing worden gebracht omdat dan de uitwerking op troepen en materieel op de grond het grootst is. Bovendien behoeft men bij de luchtexplosie geen rekening te hou den met blijvende radioactiviteit, zodat de vijandelijke troepen het terrein direct na de explosie kunnen betreden. Om deze redenen gaat men bij „Pad denstoel" alleen uit van de zgn. lucht explosie. (Van onze speciale verslaggever) Op de Veluwse heide, in de directe omgeving van het kleine, landelijke ki'melo, ontploft tenminste achtmaal per week een „atoombom". Minstens achtmaal in zeven dagen spuit daar uit een bron van verzengend vuur een stam van rook en smook de hemel in, die zich ontplooit tot een grauwe pad denstoel van zeventig meter hoogte. Dan vat de heide vlam, dan storten Soldaten met verbrande koppen en handen in de rulle zandgrond, anderen Jaken versuft in hun ondergrondse stellingen en er vliegt een tank in brand, ■"an slaat een gore walm over de dorre heide, zodat het er stinkt naar de vornietiging. Gelukkig is dit alles slechts schijn. Het is een vreesaanjagend spel van de leiding van het Eerste Nederlandse Legerkorps, die op deze wijze hot kader van de gehele Koninklijke Landmacht vertrouwd wil maken, al- 'hans kennis wil doen nemen van de uitwerking van een onverhoopte aanval h>et atoombommen op troepen te velde. Men tracht daar onder de rook van t-rmelo een zo getrouw mogelijke nabootsing te geven van hetgeen de sol daten in een komende oorlog te wachten kan komen te staan. En men heeft deze „Demonstratie Paddenstoel" zoals dit spel in de schaduw der ver schrikking heet zo realistisch gemaakt, dat men, zo men nog niet van de ernst der dingen overtuigd mocht zijn, die cynische ernst tot in de bodem ervaart tot men er bijna onpasselijk van wordt. Want de „Demonstratie Pad denstoel" is een uitvinding van een groep militairen, die hun vak verstaan en die vakkennis hebben uitgeleefd in de uitbeelding van de meest gruwe lijke tonelen. „Ik zou willen, dat elke Nederlandse soldaat deze demonstratie zou kunnen bijwonen", heeft generaal A. T. C. Cpsomer, commandant van het Eerste Legercorps gezegd. En hij voegt daar ®an toe: „Een volgende oorlog zal naar mijn persoonlijke mening niet alleen borden uitgevochten met de zgn. con- ventionele wapenen, maar vooral met atoomwapenen, om nog niet te spreker van H-bommen en andere massa-ver nietigingswapenen. Het is daarom een Volstrekte noodzaak, dat wij onze trai ning op deze vorm van oorlogvoering afstemmen". De demonstratie heeft dus len doel de soldaten te laten zien wat de uitwerking van een nominale A-bom is en wat daar tegen gedaan kan wor den. Dit naar het voorbeeld van het Eerste Britse Legercorps, dat zijn man schappen reeds maandenlang met een dergelijke demonstratie bezig houdt. «et gezegde „een atoombom-explosie en wij zijn er allemaal geweest", wordt door de leiding van de demonstratie een dwaze en van onkunde getuigende angstvoorstelling genoemd. „Demon stratie Paddenstoel" moet laten zien, dat, als juiste beschermingsmaatregelen ge troffen worden, de uitwerking van een A-bom aanzienlijk verminderd kan vrorden. Speciaal wordt er op gewezen, dat de soldaat te velde, die zich op meer dan 800 meter van de plaats waar de atoombom ontploft bevindt, een rede lijke kans op leven heeft, wanneer hij *ich tenminste bevindt in een smalle loopgraaf van tenminste 1.80 m. diepte. De soldaten moeten op zodanige wij- Ze worden voorgelicht dat de A-bom Wordt ontdaan van alle geheimzinnig heid. De bom moet gewoon worden beschouwd als een „nieuw wapen". Dij de „Demonstratie Paddenstoel" gaat men ervan uit dat tegen troepen te velde geen zwaarder wapen dan de lominale A-bom, de 20 kiloton bom die een kracht heeft gelijk aan die Van 20.000 ton TNT zal worden gebruikt. Die bom zal dan waarschijn lijk hoog in de lucht op circa 600 me- De pseudo A-bom ontploft. Een club van Duitse spoorweg beambten had Amsterdam als pot- verteer centrum uit gezocht. Een beetje onwennig in die uniformen, die zo verdacht veel op „damals" lijken, wandelden ze gisteren het Damrak op. Totdat hun oog ineens op een klein bordje viel voor een hotel restaurant. Ze keken er gezamenlijk geheimzinnig lachend en verbaasd naar en riepen voorzichtig ook de anderen er bij. Op het bordje stond: „Nasi Goreng". Een wendde zich aarzelend tot de ober: „Wat bedeutet Goreng?" In Zuid-Korea zijn gisteren verkiezin gen gehouden voor de Nationale Verga dering. De verkiezingen zijn uiterst rustig verlopen. Er is nog van geen enkel incident melding gemaakt. Wereldpolitiek en uranium zijn sedert het begin van het atoomtijdperk ver wante begrippen geworden. De partij die uranium bezit telt mee in de we reldpolitiek, de andere nauwelijks. Het is daarom geen wonder, dat de Bel gische autoriteiten alles in het werk stellen om de rijke uraniummijnen van Belgisch Congo afdoende te beschermen. Congo levert meer dan de helft van de werelduraniumproductie. De nieuwe industrie en het toenemend belang van het Afrikaanse continent hebben de In het ministerie van Cultuur der Sovjet-Unie te Moskou heeft men in de bergplaatsen van het restauratie-atelier een schilderij ontdekt, dat sterke aan wijzingen levert, als zou het van de jonge Rembrandt zijn. Men heeft het doek na een langdurig en systematisch verwijderen van de verharde laklaag naar het kunsthisto risch instituut overgebracht, alwaar het aan een diepgaand critisch onderzoek is onderworpen. Het portret stelt een oud man voor met baret en bontkraag tegen een olijf- Een A-bom ontploffing gaat gepaard met een lichtflits die op een afstand van vijftien kilometer nog een kracht heeft van tenminste dertig maal de sterkte van de zon, met een enorme hitte die over een afstand van honderden me ters zware brandwonden kan veroorza ken, met een luchtdruk die de kracht heeft van een tienvoudige tornado en met een directe radio-actievestraling, waarvan men aanvankelijk niets merkt, de schadelijke gevolgen daarvan komer eerst later. (Vervolg op pag. 3) De (Van een onzer redacteuren) „Zwarte Adelaar" is weer op het toneel verschenen en wederom als „Soms is het wel eens verve lend" zegt een vaandrig, die be trokken is bij de Demonstratie Pad denstoel. „Maar er zijn ook wel da- Oen, dat alles van een leien dakje Oaat en dat we er erg veel plezier hebben. Alleen d'schminken". Een aantal militaire grimeurs is ™ee uur per dag bezig de ongeveer '00 mannen, die aan de demonstra- meedoen, ernstig te verwonden, te verbranden, ze een arm of een been af te schieten. Het lijkt echter een nogal onzinnig ple- zj*r dit kunstmatig oorlogsrealis me, het is ons een beetje te goed 9edaan. Daarom kunnen wij ons jtdenken, dat het „soms vervelend" sMaar dan om een andere reden. tie ze op>- an^ ts door de hevige luchtdruk p~y gezet en door de intense hitte in brand gevlogen. wapenhandelaar. „Kolonel" Julian, een van de meest fantastische figuren uit de Amerikaanse negerwereld, noemt zich de inkoper van wapens voor de communistisch gezinde regering van Guatemala. Daarmee staat hij weer in het volle licht van de publiciteit, dat hem zo onuitsprekelijk dierbaar is. Dat was al zo in de jaren twintig, toen hij zijn opzienbarend debuut maakte als propagandist voor de „Back to Africa"-beweging. Hij kondigde tijdens een massa-meeting aan, dat hij, als eerste mens ter wereld, de Atlantische Oceaan per vliegtuig zou oversteken. De hele negerpers stond er vol van: „Negro aviator electrifies Convention". De vlucht zelf heeft hij overigens nooit uitgevoerd. [Wel is hij een paar keer in de lucht geweest. De eerste keer beland- Long Island. Inmiddels was de Itali- aans-Abessijnse oorlog uitgebroken en Hubert Fauntleroy Julian telegrafeerde aan keizer Haile Selassie, dat hij zich op weg zou begeven om het land te redden. Maar eerst voerde hij nog, ten aanschouwen van een enorme menigte, een parachutesprong uit een vliegtuig uit, gekleed in een rood Mefistofeles- tricot en uit volle borst een saxofoon bespelend. In Addis Abeba kwam hü aan in een prachtig fantasie-uniform, dat ontspro ten was aan de fantasie van een kleer maker op Fifth Avenue. Hij ging zeer familiair met de keizerlijke familie om, maar aan het front kwam hij niet. De eerste opdracht, waarvan h(j zich zou kwijten, was de inkoop van wapens in Frankrijk. Met een fiks bedrag aan francs uit de Abessijnse staatskas be gaf hij zich op weg, maar hij maakte alles op aan de vleespotten van Mont- martre. Toen keizer Haile Selassie eindelijk besloot hem naar het front te sturen, werd Julian getroffen door een geheim zinnige ziekte. Dat vergrootte zijn repu tatie niet, maar het strootje, dat de rug van het Abessijnse geduld deed breken, was Julian's trotse aankondiging, dat hij in het huwelijk wenste te treden met 's keizers dochter, prinses Tashi, ofschoon hij zelf getrouwd was met een schone uit Harlem. Het laatste, wat men in Addis Abeba van hem zag, was, dat hij, achtervolgd door een groot aantal schuldeisers, naar de trein vluchtte, weg uit Abessinië, weg uit Afrika en „back to America", waar hij terug keerde onder de naam Huberto Fauntleroyana Juliano. In 1943 nam hij als sergeant dienst bij de Amerikaanse luchtmacht en weer stond de negerpers er vol van, ditmaal met een indrukwekkend aantal foto's, misschien om de sceptici te overtuigen. Tijdens deze oorlog verwierf hij de naam „Black Eagle", maar niemand weet, of daar bepaalde wapenfeiten aan ten grondslag liggen. De Nederlan ders, die in 1949 in Indonesië vertoef den, herinneren zich zijn bezoek nog aan het hoofdkwartier van generaal Spoor, waar hij zich zeer prijzend uit liet over het Nederlandse beleid kleurige achtergrond. Het academielid I. Grabar, direc teur van het kunsthistorisch insti tuut. is van mening, dat het een werk van Rembrandt moet zijn uit de Leid- se periode. Dat wordt ondersteund door de signatuur „R" en de datum 1629, toen Rembrandt derhalve 23 jaar was. Andere kunsthistorici uit de Sovjet- Unie, die het schilderij evenzo met zorg hebben bestudeerd, zijn de opvatting toegedaan, dat het hoogstens een copie kan zijn van een doek uit een latere levensperiode van de Nederlandse mees ter. Dat is b.v. de mening van prof. B. Whipper, die aan de signatuur geen be slissende waarde toekent. Het academie lid W. Lazarjew wees er op, dat de werkwijze van het schilderij enigszins afwijkt van die, welke de erkende Rem- brandts kenmerkt. De slotsom van de kunsthistorische discussie is nog niet getrokken. Wel is bekend gemaakt, dat binnenkort bij de Academie van Wetenschappen te Mos kou een monografie van academicus I. Grabar zal verschijnen, waarin hij de volledige gang van zaken van de restau ratie beschrijft en zijn mening hand haaft, dat het hier wel degelijk een doek uit Rembrandt's jeugd betreft. De vereniging NederlandU.S.S.R. deelt mede dit te hebben ontleend aan „Sowjetskaja Koeltoera" van 6 Mei 1954. De Franse regering heeft gisteren Francis Lacoste, een beroepsdiplomaat, benoemd tot opvolger van generaal Guillaume als resident-generaal in Marokko. Generaal Guillaume bl(jft inspecteur- generaal van de Franse strijdkrachten in Noord-Afrika. Belgische kolonie tot een van 's werelds meest waardevolle bezittingen gemaakt, Met het oog op de verdediging van dit bezit hebben de Belgische autoritei ten midden in de oerwouden van Congo, onder de gloeiende zon van de Evenaar een geweldige basis aangelegd, Kamina genaamd. Het centrum van de basis wordt gevormd door het geweldige vliegveld. Startbanen van drie kilome ter lengte maken het geschikt voor alle typen vliegtuigen. Er zijn 150 kilometer nieuwe wegen aangelegd, 40 kilometer spoorlijn en 40 kilometer riolering. Ziekenhuizen, scholen, kazer nes, woonblokken en slachthuizen zijn opgetrokken en vormen samen de on metelijke stad Kamina midden in het Congolese oerwoud. Per jaar wordt daar alleen reeds 1V4 millioen liter benzine verbruikt en in de opslag plaatsen gaat per maand 20.000 ton aan goederen om. Om enig begrip te hebben van de uitgestrektheid van Kamina verwijzen wij naar bijstaand kaartje, waarop deze vergeleken wordt met de oppervlakte van de provincie Zuid-Holland. Er is nog een andere reden, waarom de basis Kamina is aangelegd. Sedert enige tijd is men bezig een spoorlijn aan te leggen die de reeds bestaande trajecten in Midden-Afrika met elkaar moeten verbinden. Daardoor zal het in de toekomst mogelijk worden per trein van de Atlantische kust via Congo naar de kust van de Indische Oceaan te rijden. Mocht in een mogelijk toe komstig wereldconflict de verbinding tussen Europa en Azië via het Suez- kanaal onmogelijk worden, dan zal deze nieuwe Afrikaanse trans-continentale spoorlijn de kortste verbinding vormen. Ook ae beveiliging van deze vitale lijn is toevertrouwd aan het garnizoen van de nieuwe Congolese basis, Kamina. Sir Winston Churchill heeft gistermid dag in het Lagerhuis in antwoord op een vraag vaneen socialistische afge vaardigde verklaard, dat Engeland in de afgelopen oorlog Spanje niet beloofd heeft van Gibraltar afstand te doen in ruil voor Spaanse steun aan de gealli eerde zaak. Vorige week had generaal Franoo In een tijdschriftartikel, dat onder een pseudoniem werd gepubliceerd, gezegd dat Spanje zich blijft herinneren, dat Churchill, in een tijd toen Engeland er ernstiger aan toe was, de Spaanse am- basadeur beloofd had, dat Gibraltar aan Spanje zou worden overgedragen als dit land neutraal zou blijven. Een kleine Britse duikboot, waarvan men enige tijd gevreesd had dat hij verloren was gegaan, is gisteren op eigen kracht weer boven water geko men. Omstreeks het middaguur meldde de Britse Admiraliteit, dat men het con tact had verloren met de 715 ton me tende duikboot „Scorcher", die aan oefeningen deel nam in het Engelse Ka naal. Sommige bladen hadden naar aan leiding van dit bericht reeds onder grote koppen het verlies van het vaartuig bekendgemaakt. Enige uren tevoren had het vaartuig, dat gewoonlijk 44 man aan boord heeft, geseind dat het moeilijkheden had bij het boven water komen. Onmiddellijk v/erden alle schepen en vliegtuigen in een groot gebied gealarmeerd en diep zeeduikers spoedden zich naar Portland Hill, waar de boot was ondergedoken. Korte tijd nadat de Admiraliteit het alarmerende bericht had verspreid, kwam de „Scorcher" echter plotseling boven water en zij meldde dat alles wel aan boord was. Een woordvoerder van de Admiraliteit verklaarde later, dat men ongeveer an derhalf uur geen verbinding met de duikboot had gehad. De „Scorcher" was bij de oefening zo ver buiten het bereik van de schepen, die hem in het raam van de manoeu vres moesten opsporen, geraakt, dat hij blijkbaar het eerste signaal, waarin ge vraagd werd zijn positie bekend te ma ken, of aan de oppervlakte te komen, niet had gehoord. De „Scorcher" is een van kleinste Britse duikboten. Van dit type, dat 715 ton meet en ruim 65 meter lang is, heeft de Britse marine er 17. (Reuter). De Vietnamese dichter en nationalist Vo Thanh Minh, die in Genève in hon gerstaking was gegaan om de gedele geerden te bewegen de vrede in zijn land te herstellen, heeft vandaag voor het eerst na zeventien dagen weer ge geten. Hij bevindt zich in een zieken huis waarheen hij met zijn instemming door de politie is overgebracht. HU verkeert niet langer in levensgevaar. Op de tweede dag van het Koninklijke bezoek aan de Rijnstreek en het merengebied, heeft H. M. Koningin Juliana o.m. Leiden bezocht, waar de vorstelijke gaste grote belangstelling toonde voor de lammerenmarkt. H. M. liet zich bij haar rondgaan over de markt uitvoerig over de handei voorlichten en sloeg met interesse de activiteit op de terreinen tussen de hokken gade. Donderdagavond is op de Coolsingel te Rotterdam een moordaanslag gepleegd op de 30-jarige P. van B. uit Rotterdam. Het slachtoffer werd een aantal steken met een mes toegediend. Zijn toestand is ernstig. Een vrouw, die hem vergezel de, liep een ongevaarlijke steekwond in de rug op. De dader, de 31-jarige los werkman J. R., uit Rotterdam, is gear resteerd. De moordaanslag werd omstreeks zes uur gepleegd voor het postkantoor aan de Coolsingel. J. R. had zich daar opge steld met een mes in de hand. Toen van B. in gezelschap van de 27-jarige Rotter damse A. M. B., passeerde, wierp R. zich op van B. Hij diende hem met het moordwapen een aantal steken toe. In de hitte van het gevecht kreeg ook mej. B. een steek in de rug. Toen de moord aanslag werd gepleegd was het zeer druk op de Coolsingel. Onmiddellijk werden surveillerende agenten gealar meerd. Zij slaagden er in R. te over meesteren. Hij is achter slot en grendel gezet. De verwondingen van Van B. waren Werkelijk arbeiden is menigeen slechts vergund in zijn vrije uren n van ernstige aard. Hij moest naar het Coolsingel-ziekenhuis worden vervoerd. Van B. heeft veel bloed verloren ten gevolge van messteken in de rug, in de hartstreek, de linkerzij en linkerarm. Mej. B., die een steekwond in de rug opliep, kon na behandeling door een dokter naar huis terugkeren. Het motief van de moordaanslag is volgens de Rotterdamse politie dat R. zich heeft gestoord aan het feit, dat van B. met mej. B., die R. goed kende, wandelde en praatte. „Het. volk heeft beslist, de coalitie- i partijen hebben de meerderheid en kunnen een regering vormen," aldus heeft de Ierse premier, De Valera, hoofd van de partij Fianna Fail, naar aanlei ding van de verkiezingsuitslagen ver klaard. De voorzitter van de „Fine Gael", Richard Mulcahy, gaf als zUn mening te kennen, dat de verkiezingsuitslag „het begin van een tqdperk van vertrouwe lijke samenwerking" inluidt. De verdeling van de zetels tussen de partijen is als volgt: Fianna Fail 64 zetels (zeven verloren); Fine Gael 49 zetels (vier gewonnen); Socialisten 18 zetels (vier gewonnen); Boerenpartij 5 zetels (een verloren); Republikeinen 3 zetels (een gewonnen); Onafhankelijken 5 ze tels (een verloren). (A.F.P.-Reuter) (Zie ook pag. 7) Een hernieuwd verzoek om invrijheid stelling van F. O., de broer van de Ber kelse arts, die ervan wordt verdacht de zelfmoordbriefjes te hebben geschreven, is door de Haagse rechtbank afgewezen. De raadsleden van O., de meesters v. d. Biesen en van der Ven hebben tot nu toe steeds na het verstrijken van de in de wet bepaalde hechtenistermijn een verzoek om invrijheidsstelling ingediend. Thans hadden zij hiervoor een bijzonde re reden, daar prof. Bötcher, de Leidse grapholoog, die in het proces van de Berkelse arts is gehoord, hierbij heeft verklaard dat F. O. zeker niet de schrij ver van de bewuste briefjes is geweest. De rechtbank achtte het echter niet raadzaam F.O. in dit stadium van de zaak zijn vrijheid te hergeven. Naar wij voorts vernemen zal prof. Carp, die ook een psychiatrisch rapport over dr. O. heeft uitgebracht, een dergelijk rapport over F. O. uitbrengen. Generaal Tsjang Kal Sjek heeft gis teren aan het begin van zijn nieuwe ambtstermijn van zes jaar als president van nationalistisch China beloofd, dat hij alles in het werk zal stellen om „de taak van herovering van het (Chinese) vasteland te voltooien". Hij deed een beroep op de niet-communistische wereld om de nationalisten hierbij te helpen. Onder de ongeveer 3.000 gasten, die de plechtigheid te Taipeh bijwoonden, bevond zich de Amerikaanse minister van Defensie, Charles Wilson. Advertentie In tegenwoordigheid van de heer L. Neher, directeur-generaal der P.T.T., is in het nieuwe postkantoor te Dok- kum een steen onthuld ter gedachtenis aan de directeur van het postkantoor, de heer Jan van Dijken en de ambte naar van dat kantoor, de heer Johan nes J. Erich, die resp. 22 Jan. 1945 en 26 Mei 1944 door de Duitsers werden doodgeschoten. BARTELI0 RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL 717162 (tot Zaterdagavond) Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Matige, af en toe krachtige Noordwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 4.37-20.36. Maan: 0.03-8.1L BURfcAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red llmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs. H. v Run en W Severtn. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1