Haarlemmers kunnen weer zwemmen in vernieuwde gemeentelijke baden Inrichting aan Kleverlaan sal over enkele jaren verdwijnen if Bezoekt de Stads kweektuin NOG DIT JAAR ONDERZOEK OP TUBERCULOSE SO 10 pet. Jubileum reductie BEYERWIJKER bouwde groot bedrijf op Zilveren jubileum in Hoogeveen Auto's zonder chauffeur Vrouw bedreigd met doodslag D1RECIEURG.DE VRIES VRAAGT ONTSLAG Wat er thans groeit en bloeit Insect ondergroef vloer van R.K. school Aerdenhout I. KAN SIGAREN Programma van Vlaggetjesdag Een zaken succes Behandeling van rechts zaak aangehouden Feestelijke sluiting van cursusjaar Dienstregeling N.Z.H. 9 Gemeenteraad van Bloemendaal JAN VAN DER PIGGE Route vlaggetjesdag- optocht LUCAS AARDENBURG N.V. Altaar in Adelbertus- abdij geconsacreerd VRIJDAG 21 MEI 1954 PAGINA 2 i Mater Amabilisschool Burgerlijke Stand Kleverlaan KLEURECHT BEHANG BAKKERSBEHANG Openbaar Slachthuis Wegens pensioengerechtigde leeftijd KLOMPEN KLOMPEN DE KLOMPEN CENTRALE WATERLEVERING AAN BLOEMENDAAL Slechts tijdelijke voorziening Kantonrechter te Den Helder Auto over de kop Bestuurder licht gewond Jongetje gleed Burgwal in JAAR Programma orgelbespeling Oproep van verkeerspolitie Lezing Ned. Kath. Reis- vereniging Officiële ontvangst ten stadhuize Kampioenen naar toneel voorstelling HEEMSTEDE „Bloembollencultuur" bestaat 75 jaar Eerste zomerconcert vèr beneden normale prijs TIPS (Senoritas) 7H ct. CORONA-Populair 12H ct. NIEUWE SCHEPEN Waterstanden LIJSTER BROEDT IN ZWEMBAD Onderling polo-avond van D.W.T. „Kunst Zij Ons Doel" expo seert in Huis van Looy De gemeentelijke zweminrichtingen, aan de Houtvaart en de Kleverlaan, zijn een dezer dagen weer voor het publiek opengesteld. In de (voorbije?) winter maanden zijn beide inrichtingen be langrijk verbeterd en gisterochtend zijn wij op uitnodiging van de gemeentelijke dienst voor lichamelijke opvoeding in beide inrichtingen een kijkje gaan ne men. Nu troffen wij het niet bijzonder, want het gure herfstweer had niemand, op een dappere jongeling van omstreeks acht jaar na, naar het zwembad gelokt. De belangrijkste verbeteringen zijn wel aangebracht in het zwembad aan de Houtvaart. De bekende en beruchte Advertentie Opel Rekord, Chevrolet, Hillman. Amsterdamiche Rijtuig Mij. N.V. Het Amsterdamse Gerechtshof is van morgen begonnen met de behandeling van de zaak tegen de 49-jarige Haar lemse monteur H. J. B., die in Febru ari terzake van diverse delicten door de Haarlemse rechtbank in totaal tot acht jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Deze straf legde de rechtbank de mon teur, die destijds de kroongetuige was in de zaak tegen dr. Samuels, op we gens bedreiging met doodslag van een vrouw door met een geweer in haar richting te schieten, wegens het in voor raad hebben van enige handgranaten en wegens enige zedenmisdrijven. De behandeling van de zaak is aangehou den tot 22 Juni teneinde alsnog een door ziekte verhinderde getuige te horen. In de avond van 1 Augustus van het vorig jaar was verdachte enigermate aangeschoten thuisgekomen. De vrouw, die tijdelijk voor hem het huishouden waarnam, zei volgens haar eigen ver klaring dat zij naar huis zou gaan. Ver dachte was het daar niet mee eens, pakte een geweer dat hij in huis had en schoot daarmee in haar richting. De kogel drong vlak bij haar in de muur. Vreemd genoeg is van deze zaak geen aangifte bij de politie gedaan. De zaak schijnt aan het rollen gekomen te zijn, toen de politie in de woning van verdachte een onderzoek instelde naar aanleiding van een diefstal van elec- trische pompen. Hierbij vond zij naast de handgranaten ook het kogelgat in de muur. De tweede getuige van het af vuren van het schot was wegens een maagbloeding verhinderd vandaag als gêtuige te verschijnen, zodat de behan deling moest worden aangehouden. Woensdagavond, 19 Mei, besloot de Mater Amabilisschool met een feeste lijke avond haar cursusjaar. Rector de Wit richtte zich in zijn ope ningswoord tot de ouders van de leer lingen. Hij wees op de grote verantwoor delijkheid van de ouders voor de op voeding van hun kinderen. Voor de meisjes van 17 tot 25 jaar was de Mater Amabilisschool hen daar in een hulp, een voorbereiding op de taak, die hun wacht in het gezin. De meisjes, aan wie het diploma, na drie jaar avondlessen gevolgd te heb ben, was uitgereikt, werden geprezen om hun doorzettingsvermogen. Daarna werd door de leerlingen het toneelstuk „De Stiefdochter" opgevoerd. Dit moeilijke stuk werd goed gespeeld. De actrices zorgden voor een scherpe tegenstelling tussen de personen, die door familie-omstandigheden tegenover elkaar waren komen te staan. De lucht hartige Anna bracht een komische noot in dit nogal trieste stuk. De koppige oude boerin en haar stief- kleindochter komen in het slot van het stuk tot een verzoening en alles eindigt weer in vrede. Na de vele en moeilijke repetities voor de meisjes een groot succes. Nieuwe leerlingen kunnen zich van 3 Juni t.m. 15 Juli, elke Donderdagavond van 19.30 20.30, opgeven in de R.K. Huishoud school, Ged. Voldersgracht 22. Of ten huize van mej. A. Verberne, Dennen weg 21, te Bloemendaal. Een spoedige opgave is gewenst. In de dienstregeling van de N.Z.H. zijn enkele wijzigingen aangebracht, welke wij hieronder laten volgen. Lijn 3. Een der laatste bussen van Lanckhorstlaan naar Bloemendaal zal tevens naar Velserend en Santpoort rij den. waardoor de laatste rit lijn 8 kan komen te vervallen. Lijn 4. 10-minutendienst in de mor gen- en avonduren wordt gewijzigd in een 12-minutenfrequentie. Lijn 5. In Haarlem-Oost zal gereden worden: SlachthuisstraatZomerkade Dr. SchaepmanstraatVan Zeggelen- plein. Terug dezelfde route. Te Haarlem-Noord wordt het eind- delweg/Vergierdeweg. Terug wordt dan gereden Vergierde- punt Jephtaplein verlegd naar de Von- - - eg/r- - ■ug wegEksterstraatVondelweg. Lijn 8. De vertrektijden naar en van Santpoort worden 5 minuten verlaat en zijn gesteld op 05 en 0.35 uur. GEBOREN: S. SiereveldMelse z; E. van RiessenLipke z; Th. Jacob—le Febre z; P. J. Slendersvan der Klis z; W. BesselingTrommelen z: H. G. Ned- dermeijerZwiers z; J. H. Wehnes Joubij z; J. L. BrossoisDoets z; S. SiereveldMelse d: M. Zwaneveld Theel d; A. W. Le Fèvrevan Konings hoven d; J. J. Kaak—van den Wijn gaard d. ONDERTROUWD: L. Visarius en O. C. Kuipers. GETROUWD: D. J. van der Meer en C. Groot, J. A. van Mierlo en G. Chr. Brink, D. G. Muntinga en P. M. Hoek stra, J. Gottmer en R. Groeneveld, A. J. Taling en A. C. Romp, P. J. Ronde en A. G. Gans. OVERLEDEN: F. J. Ros—de Klerk, 81 j., Crayenesterlaan; M. P. van Eg- mond, 50 j., Hazepaterslaan; A. de Groot, Blok, 75 j., Karei van Mandestr.; B. M. Koster—Rijksen, 87 j., Mr. Gerling- straat. betonnen luifels zijn nu weggebroken, zodat in het vervolg die vervelende schaduwplekken nu ook voor het groot ste deel verdwenen zullen zijn. Deze in richting maakt wel een heldere indruk, maar al dat beton geeft aan het geheel toch een zakelijke en niet bepaald aan trekkelijke kleur. Kortweg geschreven, het is allemaal erg doods opgezet. Die indruk heeft men grotendeels weg kun nen nemen, door de betonnen randen van bad en muren geel te schilderen, zodat er een beetje fleur is bijgekomen. Voorts zijn er twee nieuwe duiktorens gebouwd, die tevens versteld kunnen worden. Voorheen was het zo, dat de duikplank niet over 't water helde, zodat, als iemand er af viel, deze grote kans liep op het beton terecht te komen. Nu kan iedereen er met een gerust hart af vallen, hij komt in ieder geval in het water terecht. De zware houten sluisdeuren, die eer tijds een afscheiding in de baden vorm den, zijn nu ook weggenomen en binnen kort hoopt men ook een oplossing te vinden voor de afvoerbakken van opper- vlaktevuil. Deze bakken zullen dan naar de hoeken verplaatst worden. Tenslotte is er nu ook een drinkfontein aangebracht met leidingwater, zodat de lieve jeugd in het vervolg geen gebruik meer zal maken van het gechloreerde water in de andere kranen. Een druk op de knop van het fontein en het leiding water spuit omhoog. Interessant is het misschien wel te weten, dat de temperatuur van het wa ter nu ook in Celsius-graden zal wor den aangegeven. Vroeger was dat alleen Fahrenheit en Haarlem zal nu als laat ste stad in Nederland op Celsius over schakelen. Degenen, die nu het zwembad aan de Kleverlaan zullen gaan bezoeken, zul len in de mening verkeren ergens an ders terecht te zijn gekomen. Het inte rieur is bijzonder opgeknapt, de verve loze. zeg gerust haveloze, toestand van weleer is verdwenen. Met man en macht is er aan gewerkt om de zaak op te knappen en het resultaat is voor treffelijk. Waar het houtwerk vernieuwd moest worden, is dat geschied, met royale hand is de verfkwast gehanteerd, zodat alle kleedhokjes er als nieuw uit zien. Natuurlijk, bepaalde bezwaren blij ven bestaan; het bad heeft b.v. geen chemische waterreiniging, zoals dat aan de Houtvaart, maar een biologische. Deze inrichting heeft ongetwijfeld haar langste tijd bestaan, maar vast staat, dat daar de sfeer allerprettigst is en dat de hele enourage daartoe meewerkt. Verdwijnen zal het bad beslist wel. De mogelijkheid bdistaat namelijk, dat het overgeplaatst zal worden naar de overzijde van de Delft. Dat hangt ech ter weer af van de bouw van een zwem inrichting aan de Planetenlaan, waar van de voorbereidingsplannen thans in ver gevorderd stadium verkeren. In dien deze geconcretiseerd kunnen wor den, zal deze inrichting het allermodern ste weten te bieden. Men wil dan eerst afwachten, of dan aan de behoefte tot zwemmen is tege- Advertentie reeds vanaf ƒ1.15, met 3 jaar gerantie! OlM CaONjilTdAAT 155 —TELEFOON 11567 Gen. Cronjéstr. 135 - Haarlem - Tel. 11657 moet gekomen; zo ja, dan verdwijnt het bad aan de Kleverlaan geheel; zo niet, dan volgt overplaatsing. Wanneer de inrichting aan de Klever laan weggebroken is, kan het sportter rein daar ter plaatse belangrijk worden uitgebreid. In verband met zijn pensioengerech tigde leeftijd heeft de directeur van het Haarlems Openbaar Slachthuis, de heer G. de Vries, het verzoek tot ontslag aan B. en W. gericht. De heer De Vries werd op 14 Octo ber 1889 in Gouda geboren en wordt dus dit jaar 65 jaar. Op 20 October 1914 werd hij tijdelijk benoemd tot adjunct directeur van het Haarlems Slachthuis en een jaar later in 1915 volgde zijn vaste aanstelling in deze functie. Op 1 Januari 1917 volgde zijn benoeming tot keurings-veearts met de persoonlij ke titel van adjunct-directeur, op 1 Ja nuari 1930 werd hij weer adjunct. Toen de vroegere directeur, de heer Keijser, was heengegaan, werd de heer De Vries op 1 Juni 1946 benoemd tot directeur van het Openbaar Slachthuis. Advertentie ALLE SOORTEN ALLE MAT Alleen deze week: Mannenmaten Kinderklompen Dr. Leydsstraat 10 - Tel. 11781 - Haarl 2.50 1- Evenals vorige jaren zal de Gemeen te-kwekerij twee weken voor 't publiek worden opengesteld. Ondanks het koude weer, dat naar we hopen spoedig zal veranderen, is er voor liefhebbers veel te genieten. Zo is b.v. de rotspartij tegen de ruïnes van het historisch kasteel „Huis ter Cleeff" thans op zijn mooist, terwijl het mooie jonge groen in de boomkwe kerij tot een wandeling uitnodigt.In de kweekbakken staan tienduizenden zo- merplanten, waarvan velen reeds in volle bloei, gereed om de parken en plantsoenen in de stad te versieren en In de gemeenteraadszitting van Haar lem, welke Woensdag 26 Mei 's middags om twee uur in de Statenzaal wordt gehouden, komt een voorstel aan de orde tot levering van water aan de ge meente Bloemendaal. Deze zal slechts een tijdelijk karakter dragen. Het water bedrijf in Bloemendaal ondergaat thans namelijk een belangrijke uitbreiding en de mogelijkheid bestaat, dat daarom het bedrijf op topdagen niet aan de behoefte zal kunnen voldoen. In dat geval wordt een beroep gedaan op Haarlem voor een aanvullende levering. Wanneer de uitbreiding voltooid is, houdt uiteraard ook de Haarlemse levering op. Bij Kon. Besluit is benoemd tot kan tonrechter te Den Helder: mr. C. W. F. Pot, waarnemend-griffier bij het kan tongerecht te Haarlem en kantonrech- ter-plaatsvervanger te Haarlem. Het langstdurende punt in de Don derdagmiddag in Bloemendaal gehou den gemeenteraadsvergadering was on getwijfeld de zitting met gesloten deu ren, die precies een uur duurde. Het was kwart over drie alvorens de persver tegenwoordigers werden binnengelaten om het afwerken van een agenda van tweeëntwintig punten in nog geen an derhalf uur mee te maken. De voorzit tershamer werd gehanteerd door wet houder A. van Geluk, die twee belang rijke agendapunten zonder discussie door de raad zag aanvaard: de mecha nisatie van het bevolkingsregister vol gens het systeem van de firma Verman de te IJmuiden waar 7300 voor werd uitgetrokken ter dekking van de eerste kosten en het verlenen van mede werking aan het doen plaats hebben van een bevolkingsonderzoek op tuber culose door het Centraal Bureau voor keuringen op medisch-hygiënisch ge bied. De kosten van het onderzoek zullen ongeveer 25.000 bedragen. De inwoners betalen per persoon 1.50 voor het on derzoek, maar B. en W. houden er re kening mee, dat nog een bedrag van zes duizend gulden ten laste van de ge meente zal komen. Mevrouw Dalmeyer (Abeid) beteude het, dat Bloe mendaal vier jaar heeft moeten wachten, voor men eindelijk met de voorbereidin gen voor het bevolkingsonderzoek gaat beginnen. Zij noemde een geval van besmetting in Overveen, dat misschien bij een tijdig onderzoek op tuberculose niet zou zijn geschied. Ook de overige agendapunten lever den weinig stof tot het voeren van een debat. De uitzondering, die de regel be vestigt, was dit keer de vernieuwing van vloeren in drie lokalen van de R. K. School te Aerdenhout, waarvoor het schoolbestuur de medewerking van B. en W. had gevraagd. Mr Vliegen (Ar beid) had de uitgebrachte rapporten niet duidelijk gevonden. Het blijkt, dat er destijds een goedkope houtsoort is ge bruikt, doch dit hout bleek onderhevig aan aantasting van een insect. Goedkoop was in dit geval dus duurkoop gebleken. Mr. Vliegen vroeg zich af of het school bestuur of de dienst van Publieke Wer ken destijds voor de slechte houtsoort de verantwoordelijkheid heeft genomen. De heer Schulz (Arbeid) vroeg om aan houding van het voorstel om medewer king te verlenen, teneinde nader te kum nen worden ingelicht. Hierbij sloot even eens de heer Pinxter (KVP) zich aan, die graag wilde weten of schoolbestuur en directeur van Publieke Werken des tijds wel overleg hebben gepleegd. Nadat nogmaals mr. Vliegen en ook ir. Tirion die bij de aanvang van de raadszitting door de voorzitter nogmaals werd gelukgewenst met een ontvangen - koninklijke onderscheiding (WD) zich over de vloerenkwestie hadden uitgesproken werd de medewerking con form het voorstel van B. en W. verleend. Er werd misschien tegen de ver wachting in niet gediscussieerd over de wijziging partieel uitbreidingsplan weerszijden Julianalaan. Door dit gewij zigde uitbreidingsplan hoopt het ge meentebestuur nu eindelijk te kunnen komen tot de bouw van de zo nood zakelijke openbare kleuterschool. B. en W. stelden de raad voor niet in te gaan op een door omwonenden en eigenaren van omliggende percelen gedaan voor stel om de kleuterschool te doen bou wen onmiddellijk ten zuiden van de Ko ningin Wilhelminaschool voor christe lijk lager onderwijs. Hierdoor zou dan het noord-oostelijk deel van het sport veld dienen 'te verdwijnen. B. en W. achtten dit evenmin een gelukkige op lossing en handhaven hun plan de school te laten verrijzen op de plaats waar nu aan de Vrijburglaan nog de zandbak is. Van de belangrijkste overige hamer- stukk ennoemen we: de aankoop van het perceel Bos- en Duinlaan 2b te Bloe mendaal, bestemd om te worden ge sloopt, waardoor ter plaatste de situatie kan worden verbeterd; de aankoop van grond aan het voormalige Binnenpad, thans Ernst Casimirlaan, voor tien gul den per vierkante meter tot een totaal bedrag van 2580. Deze koop past in het goedgekeurde saneringsplan van Overveen. Voor de aan de Juliana van Stolberglaan te Aerdenhout in aanbouw zijnde tien bouwkaswoningen werd ten behoeve van drie deelnemers de ge vraagde garantie voor rente en aflos sing der hypotheek gegarandeerd. Enige openbare scholen voor lager en ulo on derwijs moeten worden uitgebreid. De raad verleende daarvoor een crediet van 152.955. De heer Van Haaster (KVP) verzocht de voorzitter zijn dank aan de dienst van Publieke Werken te willen betuigen voor het keurig in orde maken van de l.eidsevaart te Vogelenzang. De heer Van Holten (VVD) sneed het vraagstuk van de halteplaats aan van de komende autobusverbinding tussen Heemstede en Zandvoort. Hij verzocht deze halteplaats niet vlak by de viersvrong te laten ko men. Tevens vroeg deze vertegenwoordi ger van de VVD naar maatregelen, die kunnen worden genomen, om het zand- vervoer in de gemeente, speciaalin Overveen, in betere banen te leiden. Voorzitter wethouder A. van Geluk zei, dat men tegen het snelle rijden van de zandauto's niets kan doen, maar dat de raad weldra een verordening krijgt goed te keuren om alleen zandauto's in de ge meente toe te staan waarvan de vracht zand met jute of met een dekzeil is be dekt. er toe by te dragen dat Haarlem zich haar naam als Bloemenstad weer waar dig toont. In de kassen zal men vele planten in volle bloei aantreffen, zoals Bougain- villea's in drie soorten, de Morning Flower (Ipomoea Leari) Hibiscus (schoenpoetsplant) in vier soorten, Plumbago capensis met porceleinblau- we bloemen, bladcactussen met rode en witte bloemen, Begonia Corallina, Aristolochia gigas met prachtige grote bloemen, waarvan de „staart" bijna een meter lang is, klimmende Fuch sia's, dwergzonalen (Geraniums), Pas- siflora of Lijdensbloem, enz. enz. Bovendien zijn er vele bladplanten, die door hun prachtige kleuren de aan dacht trekken en deze ook ten volle verdienen. Dan zijn er.nog tropische cultuurplan ten als suikerriet, peper, koffie, kaneel, rijst, pinda's, katoen en de bananenbo men. Als zeer velen de kwekerijen zullen bezoeken zal men het doel dat met de openstelling beoogt wordt, n.l. het aan kweken of vergroten bij jong en oud van liefde voor de levende natuur voor alles wat groeit en bloeit, bereiken. De kwekerij is geopend, ook Zondags, van 22 Mei tot en met 7 Juni, van 10—12, 14—17 en 19—21 uur. Gistermiddag om 12 uur sloeg de 39- jarige monteur L. B. D. uit Beverwijk met zijn personenauto over de kop, doordat de achteras van de wagen brak. Het ongeval gebeurde op de Rijksstraat weg ter hoogte van de Eksterstraat. De automobilist liep slechts een schaaf wond op aan zijn linkerslaap. De vijfjarige A. W. F. Smit uit de Kerkhofstraat gleed gisteren van de gladde wallekant van de burgwal het water in. Hij werd opgemerkt door de 28-jarige chauffeur B. van Beek uit de Spiegelstraat, die gekleed te water sprong en er in slaagde het jongetje, dat reeds enkele meters van de kant was afgedreven, op het droge te brengen. Het jochie zal waarschijnlijk geen na delige gevolgen van zijn bad ondervin den, maar de chauffeur moest in het Grote Gasthuis zijn hand laten verbin den. die gewond was geraakt, vermoe delijk door aanraking met glas. Zaterdag zal de Stadskweektuin weer voor het publiek geopend zijn. pe foto geeft een beeld van een der vele aan trekkelijke plekjes in deze tuin. Advertentie JUWELIER - HORLOGER Barteljorisstraat 2 - Haarlem - Tel. 13004 Het programma, dat de organist Geor ge Robert Dinsdag 25 Mei in de Grote Kerk zal uitvoeren van 89 uur, luidt'. 1. Preludium en Fuga in g, D. Buxte- hude; 2. Balletto del Granduca, J. P. Sweelinck; 3. Cantilena anglica fortu- nae, S. Scheidt; 4. Fantasie en Fuga e. kl. t. J. S. Bach; 5. Koraalbewerkingen, J. S. Bach, Wenn wir in höchsten nöthen sein, b. Schmticke dich, o liebe Seele, c. Wir glauben all'an einen Gott, Schöpfer; 6. le gedeelte uit het Concert F. gr. t., G. F. Handel (op verzoek). Bij de politie kwam gistermorgen een 18-jarige wielrijdster vertellen, dat zij op de hoek van het Klokhuisplein en de Damstraat omstreeks acht uur was aangereden door een motorrijder. Zij liep door de aanrijding een wond op aan haar linkervoet. Hoewel de motor rijder aanbood haar naar huis te ver voeren, ging zij mee met een voorbij ganger, die haar thuis verbond. Toen zij later terugkwam, bleek de motor rijder te zijn verdwenen. De verkeers politie verzoekt nu de motorrijder om zich te melden in de Lange Wijngaard straat. Voor de Ned. Kath. Reisvereniging. afdeling Haarlem, zal vanavond de heer Joh. Beijk een causerie met lichtbeel den houden over zijn laatste reis door Frankrijk, in een der zalen van Brink- mann. Aanvang 8.15 uur. B. en W. van Haarlem zullen op Zaterdag 19 Juni 1954 om 12 uur officieel ten stadhuize ontvangen de deelnemers aan de die dag in de raad zaal te houden jaarvergadering van de vereniging „Hendrick de Keyser". De toneelvereniging Jan van Dom melen te Santpoort geeft Zaterdagavond in de zaal van „Zomerlust" een opvoe ring van „Een vreemd meisje". Het be stuur heeft de sympathieke gedachte gehad om bij wijze van geschenk de leden van het kampioenselftal van „Velsen", almede het bestuur en de elftalcommissie, voor deze avond uit te nodigen, wat in de kring van de RKSV „Velsen" op hoge prijs wordt gesteld. De afdeling Heemstede van de Kon. Algemene Vereniging voor Bloembol lencultuur bestaat 75 jaar en gaat dit heugelijke feit op Woensdag 26 Mei met een feestavond herdenken, die in het Verversingshuis „Groenen- daal" wordt gehouden. Na het officiële gedeelte zal de Rederijkerskamer Alberdingk Thijm uit Haarlem een bonte avond geven, afge wisseld met accordeonspel van Bas Meegdes. Het Heemsteeds Fanfarecorps „Ex celsior" onder leiding van de heer L. ter Braake zal Zondagmiddag in het wandelbos „Groenendaal" het eerste zomerconcert geven. Advertentie Uitsluitend in dozen van 10 stuks brengt de sigaar onder ieders bereik. Grote Houtstraat 81 - Haarlem BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Roman Holiday" (geprol.) a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15. PALACE: „Vergeef mij", 18 j. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: „BerlijnOostzone", 18 j. Tij den 2, 7 en 9.15. Zo. en Do. 2, 4.15, 7 en 9.15. LIDO: „Warenhuis op stelten", a. 1. Tij den 2, 4.15. 7 en 9.15. FRANS HALS: „Verzwegen verleden" 14 j. Tijden 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. CITY: „Gekke touristen", a. 1. Tijden 2.15, 7 en 9.15. Zo. 2.15, 4.30, 7 en 9.15. ROXY: „Bandieten van Minnesota", 14 j. Vr. 2.30, 7 en 9.15. Za. en Zo. 7 en 9.15. Ma. tot en met Do.: „Amsterdam bij nacht", 14 j., 2.30 en 8. Do. 7 en 9.15. Za. en Wo. 2.30 en Zo. en Do. 2 en 4.15: „Joe Brown als de pechvogel", a. 1. MINERVA: „Carnaval in Texas", a. 1. Tij den Vr. 8.15, Za. en Zo. 7 en 9.15. Vrijdag 21 Mei Coinceftgelioaw: Concert door Haarl. Chr. Mannenkoor; 8 uur. Zaterdag 22 Mei Stadsschouwburg: De Nederlandse Co- medie met „St. Joan", 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Teylers Museum, Spaarne 16. Tekeningen van Dirk Langendijk. Geopend iedere werk dag (behalve Maandag) van 11 tot 17 u. Het Huis met de Kogel, Spekstraat 12. Boetseerwerk van Maia Metrakos. Goepend van 1018 uur. ZATERDAG 22 MEI 15.00 uur; Tiberiusplein. Vertrek optocht van jeugd- en sportver enigingen met „een zee van vlag gen" naar de Vissershaven. 16.00 uur: Tegeltjesmarkt. Aan komst optocht. Toespraken door burgemeester mr. M. M. Kwint van Velsen en de voorzitter-di recteur van het Bedrijfschap voor Visserijproducten, cL- D. J- van Dijk, die vervolgens aan boord van de Robert William KW 143 de bedrijfschapswimpel zal hij- sen. 16.15 uur; Vaartocht voor genodig- den. 17.15 uur: Stationsplein. GymnastieK- demonstratie en vendelzwaaien. 20.00 uur: Muzikale tocht van de Chr. Muziekver. „Wilhelmina naar de Kop van de Haven. 20.30 uur: Aankomst van Koning Haring uit zee. En die Heer die kiest een vrouw 21.00 uur: Koning Haring ontsteekt de verlichting van de wal af op de bevlagde schepen. 21.30 uur; Stationsplein. Promena de taptoe. 22.30 uur: Vissershaven. Vlaggetjes dag-vuurwerk. ZONDAG 23 MEI De gehele dag ligt de bevlagde vloot te pronk in de Vissershaven, 's avonds opnieuw in het licht van schijnwerpers. Dit jaar trekt de vlaggetjesdagoptocht niet zoals vorige jaren door de Bloem- straat doch over de Wilhelminakade, zodat nu de route: Tiberiusplein, Pla- tanenstraat. Meidoornstraat, Cederstraat, Velserduinweg, Oosterduinweg, Ooster- duinplein, Kennemerlaan, Julianabrug, Wilhelminakade, Oranjestraat, Sluis- plein wordt gevolgd. Daar men het vuurwerk, dat 's avonds ontstoken zal worden, het best zal kun nen zien aan de Zuidzijde in de om geving van de vuurtoren, zal d« NZHVM 's avonds een groot aantal bussen laten rijden tot de barakken bij de Haringhaven. Het vuurwerk is gro ter van opzet dan de strandvuurwer- ken der laatste jaren. Zaterdagmiddag, tijdens de Vlagge tjesdag-festiviteiten, zal IJmuiden weer een nieuwe logger kunnen begroeten. Die dag komt namelijk het zesde schip van de rederij C. Vrolijk zijn entrée in IJmuiden maken. Het is de Onderne ming III SC .117, die omstreeks 4 uur verwacht wordt. Ook de trawler-kotter Colombo, welke voor rekening van de heer D. Gouda gebouwd werd, zal nu niet lang meer op zich laten wachten. Het is niet uit gesloten, dat dit schip op Hemelvaarts dag de Vissershaven binnenloopt. Zoals bekend is deze trawler-kotter be stemd om na enkele Noordzee-reizen, naar Zuid-Amerika gebracht te worden. Vrijdag 21 Mei Hoog water: 5.40 u. en 18.04 u. Laag water: 1.21 u. en 13.40 u. Zaterdag 22 Mei Hoog water: 6.17 u. en 18.43 u. Laag water: 1.53 u. en 14.15 u. Het summum van Amerikaanse ontwikkeling is nog altijd gelegen in het verhaal van de krantenjongen, die millionnair werd. Van het land der onbe grensde mogelijkheden vindt men dit niet eens zo heel vreemd. Men acht daar alles mogelijk. Intussen vergetend wat in eigen land met energie en doorzettingsvermogen bereikt kan worden. Voorbeelden daarvan zijn aan te wijzen, die minstens even „Amerikaans" lijken als het verhaal van de kran tenjongen. Men zal althans de geschiedenis van een Beverwijkse jongen, die op zijn veertiende jaar nog tussen de aardbeien zat en thans de leiding heeft van een internationaal bekende conserven-industrie, zeker niet gerin ger mogen achten. De industrie van deze oud-Beverwijker viert 27 Mei haar 25-jarig bestaan. Reden om iets uitvoeriger stil te staan bij deze bijna Ame rikaanse ontwikkeling. 27 Mei 1929, toen de eerste voorboden van een naderende crisis zich aankon digden, heeft Lucas Aardenburg, het aangedurfd in Hoogeveen een conser- venfabriekje te beginnen Beverwijker van geboorte, letterlijk grootgebracht tussen de aardbeien, erw ten en bonen, kon men hem „geen sla - voor princessebonen - verkopen." Hij kende het vak door en door, had als exporteur op de veilingbanken gezeten en in Beverwijk reeds schuchtere po gingen tot het stichten van een eigen conservenfabriekje ondernomen. In Be verwijk was er al eens in beperkte kring over Hoogevepn gesproken. Daar strek te zich een prachtig productiegebied uit, een rijke bonen en erwtenstreek, gun stig gelegen aan een der hoofdlijnen der spoorwegen en aan een goed vaarwater. Het was dus niet direct toeval, dat hij zijn oog op Hoogeveen had laten rusten. Het zou blijken, dat hij goed gezien had. Het zou ook blijken, dat het gemeente bestuur van Hoogeveen, in het bijzon der de burgemeester; een juist inzicht had getoond door de vestiging van de ze nieuwe industrie krachtig aan te moe digen. Wie het zo rijk geschakeerde levens verhaal van de heer I ucas Aardenburg aanhoort, krijgt ontzag voor de energie en het doorzettingsvermogen van deze eenvoudige tuinderszoon. Toen hij in 1897 als achtste kind in het tuindersge zin Aardenburg te Beverwijk ter wereld kwam, stond er geen donsen bedje voor hem klaar. Reeds jong zou hij kennis maken met de harde strijd om het be staan. Wanneer des zomers de pluk be gon, scharrelde ook Lucas reeds voor dag en dauw tussen de aardbeien. De heer Aardenburg voelt, wanneer hij dit verhaal vertelt, nog de „natte knietjes" die de klamme grond hem bezorgde. Aardigheid in het tuindersvak had hij niet. Hij geeft het grif toe. Toen dan ook de schooldeuren achter hem dicht klapten, werd hij jongste bediende („pennelikker" zei men in die tijd) bij de Coöperatieve Tuindersvereniging „Kennemerland." Nauwelijks 21 jaar oud, werd hü benoemd tot directeur van het kantoor Beverwijk van de Handels- raad, verkoopkantoor van veevoeder, zaden en kunstmest. De zelfstandigheid lokte hem echter meer en zo zien wij hem een paar jaar later aan het hoofd van een eigen zaak, die in de komende jaren tot een im- en exportonderneming van betekenis zou uitgroeien. In de export van groen ten en fruit uit Beverwijk deed hij gro te zaken. Mislukkingen prikkelden hem tot hernieuwde activiteit. Ook in Hoogé- veen.. De moeilijke crisisjaren konden de gestadige groei van het bedrijf niet tegenhouden. Met het voortschrijden der jaren groeide het bedrijf naar alle kan ten. Wie nu het fabriekscomplex, dat in 1935 betrokken, met zijn 12.000 m2 bedrijfsoppervlakte betreedt, kan zich moeilijk indenken, dat dit zelfde bedrijf, onder leiding van de heer Jan Aarden burg, een broer van Lucas, 27 Mei slechts 2 man vast personeel en 30 a 35 man losse arbeidskrachten telde. Thans vinden er in de campagnetijd meer dan 500 mensen volop werk. Ook in het bui tenland heeft o.a. het merk „Lucas" een bekende klank. Over de kwaliteit wordt in Aarden- burgs fabrieken nauwlettend gewaakt. Het modern uitgeruste laboratorum is volkomen voor de taak berekend. Ook ten aanzien van de ontwikkeling van nieuwe producten bewijst het bezit van een modern laboratorium uitstekende diensten. Niet in de laatste plaats geldt dit voor de diepvries-afdeling, waarvan de heer Aardenburg, daarin nog ge sterkt door zijn jongste reis naar de Verenigde Staten, grote verwachtingen koesterdt, met name waar het de specia liteiten, niet alleen groente en fruit maar ook pluimvee betreft. Verdere uitbreidingen staan op het programma. De heer Aardenburg wordt in de leiding van het bedrijf bijgestaan door zijn beide zoons, de heren L.J. en J.P. Aardenburg, die als onderdirec teuren deel van de topleiding uitmaken. Zjjn broer Jan, de vroegere bedrijfslei der, deed veel voor de ontwikkeling van de firma, evenals de procuratiehouder In de zweminrichting aan de Hout vaart zal de eerste twee weken geen polo gespeeld kunnen worden. In een der nissen van de inrichting, ..aar de polodoelen liggen opgeslagen, heeft een lijster op een der doelen haar nest ge bouwd en daar zit zij thans te broe den. De nis is nu afgesloten en pas wanneer de jongen zich zullen laten horen, zal getracht worden om de doe len weer in gebruik te nemen. Als slot van het winterseizoen 1953-54 organiseert de R.K. Zwemver. „de Watertrappers" Zaterdagavond 22 Mei een onderlinge polo-avond voor haar vele zeventallen in het Sportfond- senbad. Van half acht tot half elf be kampen de verschillende ploegen el kaar met als topwedstrijden die van de beide eerste zeventallen tegen onbeken de nieuwe competitie-tegenstanders van de komende zomercompetitie. Zo komt DWT I DAMES om half negen te wa ter tegen De Zijl I uit Leiden en DWT I heren om negen uur tegen Neptunus I uit Zaandam. Het verdere programma luidt: 7.30 UUR Jongens A Jongens B 8.00 uur Dames C Meisjes A; 9.30 uur Dames A Dames B; 10.- uur Heren A Heren B.In totaal komen dus tien van de elf aan de komende zomercompetitie deelnemende ploegen op deze avond te water. Zondagavond a.s. houdt DWT haar laatste contact-avond van het winter seizoen in het zaaltje van het tennis park De Hoogeberg aan de Pijlslaan. Onder andere treedt er een bekend goochelaar op. Het Genootschap „Kunst Zij Ons Doel" opent Zaterdag 22 Mei, des middags om 3uur in het Huis van Looy een tentoonstelling van werken van zijn leven. De opening geschiedt door dr. W. G. L. Wieringa. De expo sitie duurt tot en met 21 Juni. Ter gelegenheid van de priesterwij ding van Dom. H. A. W. Wijnne O.S.B- schonk de p.—ochie van St. Agatha te Zandvoorteen aan Ct. Agatha gewjj» altaar in de nieuwe kerk van de Adej- bertus-abdij te Egmond Binnen. Dit ai- taar is Donderdagmorgen door de ao Dom. P. Andriessen geconsacreera- Hierbij waren aanwezig pastoor va Diepen en enkele parochianen. J.A. Modderman, die sinds de °Pïlc^' ting m: rwerkt en de verkoopleider u- Deutekom, - „raS 27 Mei 1954 zal voor de heer Lu Aardenburg een dag van bijzondere doening zijn. Velen te Beverwyk inneren zich zyn sympathiek meei met alles wat er gebeurde in aeii die tot enkele jaren na de bevry zijn woonplaats bleef.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2