Accoord in hoofdlijnen bereikt over de Saar-kwestie Adenauer roept Europa op met te ver slappen in de opbouw der eenheid Demonstratie Paddenstoel Plannen voor een nieuw klein toneelgezelschap Emplooi voor ervaren spelers Indonesië stelt geen prijs op deskundigen Wanneer wordt de beste anthraciet geleverd? alleen VAN BREEMEN levert N. VAN BREEMEN Co. Vietminh vergroot haar druk op de Tonkin-delta Circus onder de blote hemel In het Voorjaar! Dekking is het ABC van de atoomoorlog „MargriethaF' op J aarbeursterrein Toch toekomstmogelijkheden voor middelb. tropische landbouwschool Accijnsvrije uitvoer van sigaretten Mevr. De Castries door de regering naar Frankrijk ontboden Amerikaans circus begint tournée op markt van Budel En bedenk wel: VRIJDAG 21 MEI 1954 PAGINA 3 GUY MOLLET VOORZITTER VAN DE RAADGEVENDE VERGADERING Mej. K lompe genoemd als vice-presidente Optreden in kleinere plaatsen K.V.P.-jongeren met filtei American Cigarettes qp met filter-mondstuk 03 ct. Auteursrecht op Staatsalmanak Succes voor Frans Vroons Studentenbedevaart naar O. L. Vr. Sterre der Zee Filmstichting West-Indië opgeheven „KUNSTENAARS HELPEN" Overval in Made: Daders tot zes jaar veroordeeld llis Juist in het voorjaar kunnen de mijnen hun kolen goed ver zorgen en een zuiver product afleveren. Komt U in onze bestelkantoren eens kijken naar de mooie, regelmatig gesorteerde maat- anthraciet, welke wij voor U voorradig hebben. U kunt NU nog bestellen tegen voorjaarsprijzen Hoofdkantoor: Schouwtjeslaan 23 - Telefoon 10070 HAARLEM-NOORD Rijksstraatweg 23 Telefoon 22725 HAARLEM-WEST Theemsplein 44 Telefoon 11351 HEEMSTEDE Julianalaan 6 Telef. 39280 Zelfde regeling als vorig jaar Oekraïner als spion terechtgesteld 9 (Van onze speciale verslaggever STRAATSBURG, Donderdagavond. Straatsburg is vandaag weer een echte Europese hoofdstad geworden, bruisend van politieke activiteit. Onder overweldigende belangstelling heeft Bondskanselier Adenauer een grote rede uitgesproken in zijn kwaliteit van Voorzitter van het comité van ministers van de Raad van Europa, waarin hij bet oordeel van de Westerse ministers geeft over de huidige situatie van de Wereldpolitiek in het licht van de conferenties van Berlijn en Genève be schouwd. Zachtzinnig maar bijzonder duidelijk wees hij er bij de aarzelen den op, hoe noodzakelijk het is in Europa voort te gaan op de eenmaal in geslagen weg van de gemeenschappelijke samenwerking, niet slechts op Politiek, maar ook op militair gebied. De daad bij het woord voegend, heeft Adenauer met de Franse vice-president van de Ministerraad Teitgen, daarbij geholpen door een initiatief van minister Spaak, het Saarprobleem weder op het tapijt gebracht. Naar men hier hedenavond mededeelt, is deze bedrijvig heid bekroond met een accoord in hoofdlijnen. En dan tenslotte een ander hoogtepunt: de verkiezing van een nieuwe president van de raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, Guy Mollet, de Franse socialisten leider, won het in de tweede ronde van de aftredende voorzitter De Menthon, Rie het grootse gebaar maakte zich bij 42 stemmen tegen 55 terug te trekken. Be commentaren in de wandelgangen over deze keuze waren in Europese trant gezien algemeen gunstig. van ongeduld, ja zelfs van ontmoedi ging over de voortgang van het plan van de gemeenschappelijke verdediging zijn merkbaar. Met deze waarschuwin gen dient rekening gehouden te worden. Het is gevaarlijk historische ogenblik ken voorbij te laten gaan, want deze komen zelden opnieuw voor. Op deze wijze toch wordt bij de be zetting van belangrijke posten in het Europese politieke verkeer voorkomen dat door eenzijdige bezetting een te scherpe tegenstelling zou ontstaan tus sen christen-democraten en socialisten. Een ander voordeel ziet men in de gun stige uitwerking die deze Europese uit verkiezing kan hebben op de ontwikke ling van de Europese gedachte en In het bijzonder voor het congres eind Mei over de E.D.G. op de Franse socialistische partij. Een volgende grote gebeurtenis van de dag was vandaag: president Mon- net sprak de leden van de raadgeven de vergadering van de Raad van Euro pa, gezamenlijk vergaderend met het Kolen- en Staalparlement, toe over de verwezenlijking en de plannen van de Hoge Autoriteit. Al deze gebeurtenissen snel overziende mag men zeggen dat de rede van Adenauer wel verreweg de be langrijkste politieke gebeurtenis is van deze dag en zelfs van d- laatste tijd. Juist het feit, dat hij sprak namens zijn West-Europese ambtgenoten maakt het de moeite waard even bij deze rede stil te staan. Wij mogen niet blind zijn voor de ge varen die de Europese eenwording thans bedreigen. Elke verslapping in onze ijver voor deze Europese opbouw betekent een stap achteruit. Tekenen Ook Europa ligt in het veld van de wereldspanningen. Onze industrie en bekwame arbeidskrachten en onze rijkdom aan grondstoffen maken ons begerenswaardig. Wie dit continent controleert, bezit in dit conflict het overwicht. Op militair gebied behoeft hij zich dan niet eens meer in te span nen. Adenauer wijst dan op de verschillen de methoden, door Rusland gebruikt tot onderwerping der volkeren en stelt vast dat geen enkel lid van de Europe se Gemeenschap thans nog afzonderlijk in staat is zijn bestaan te verzekeren. Wij moeten ons dus dicht aaneensluiten in deze wereld van gevaren. Adenauer besluit zijn rede met een oproep ener giek voort te gaan op de ingesl gen weg. Laten wij alle krachten hiervoor mobiliseren en ervoor waken en wer ken dat deze krachten nooit meer el kaar onderling zullen bestrijden maar gemeenschappelijk optreden om vrede en vrijheid te handhaven tot bescher ming van Europa en de wereld. Deze rede wordt te Straatsburg als buitengewoon belangrijk aangemerkt wegens de vermelde passage waarin Europa duidelijk stelling neemt in de vraag van de verhouding tot Rusland. In de loop van de middag en avond werden de kolen- en staalproblemen in een gemeenschappelijke vergadering be- (Vervolg van pag. 1) Welnu wanneer zich in een bepaald gebied, met een straal van drie kilome ter, een gehele divisie bestanade uit 15.000 man bevindt met een dichtheid van vijfhonderd man per vierkante ki lometer, dan zijn er, wanneer precies in het midden van dat gebied een A-boio valt, 4000 man dood en 11000 meer of minder ernstig gewond. De gehele divi sie is dus uitgeschakeld. Zou die divi sie echter over een afdoende dekking In loopgraven of schuttersputten be schikken, dan zijn er 1150 man dood, 5250 zijn er gewond en de rest onge deerd. Door tijdig dekking te nemen kan het aantal slachtoffers dus tot de helft worden teruggebracht. Als de bom ontploft bij normaal hel der weer, zoals vandaag, dan treden door de enorme hittestraling tot op een af stand van twee kilometer ernstige ver brandingen op. Binnen de twaalfhon derd meter zullen de meeste slachtof- fers, tenzij zij zich voldoende weten te dekken, verkoold zijn. Die hittestraling duurt slechts drie seconden en is dus hiet te ontlopen. De drukgolf slaat alles ■Weg, zelfs tanks zullen erdoor opzij wor den gezet. De radio-actieve straling is echter het ergste. Op 1200 meter van de Plaats waar de bom valt is de werking n°g dodelijk. Op grotere afstand neemt die snel af. Het trieste van deze gamma straling is dat zij eerst enkele uren na Re ontploffing blijkt, zelfs indien men er ®en dodelijke dosis van heeft ontvangen. Men wordt er ziek van tot men tenslotte sterft. Op de demonstratie laat men de toe schouwers eerst een aantal model-op stellingen van diverse legeronderdelen zien. Het geheel is als een aardig stukje amateurtoneel in elkaar gezet. Er staat ?eri tank in stelling, er liggen soldaten Jh loopgraven, een veldkeuken is in vol Bedrijf en. in een mortierstelling maken fpkele soldaten hun schietroeren schoon. Het is allemaal erg vredig. Soldaten sPelen zichzelf, er zijn enkele onvoor- Bchtigen, die ondanks waarschuwingen toch uit de dekking gaan en men wordt verzocht dit vredige tafereel nauwkeu- riS in zijn geheugen te prenten. Dan wordt er een kopje thee geser veerd. De zon schijnt af en toe over de en men gaat iets voelen voor een wcnic of een hartig hapje uit die rustige veldkeuken, waar juist de aard- aPpels worden gejast. De thee smaakt S°ed en men krijgt het rustige idee van Qe landman. Maar op dat moment ontploft iets, rf* »P een atoombom moet gelijken, at de verschijnselen in miniatuur J,®® betreft. Daarna worden de stel- n van zoeven weer bezichtigd, om zn, Zie.? welke verschrikkelijke ravage fin z«n aangericht, indien de ontplof- werkelijkheid was geweest. Alles vt en stinkt. De tank brandt, de heh£en Bgt in puin, de manschappen Hij a verbrandingen opgelopen, som der 6,1 zijn verkoold, anderen zijn min- Va„ Betroffen, maar zijn waanzinnig liik angst: Bet is allemaal voortreffe- stek«S^IegisseerR- Be mannen zijn uit- ZieM geschminkt hun wonden keliii.er, echt genoeg uit om verschrik- 'JK te lijken. ton at,,alle® wordt nog erger in de ten- waarin het hospitaal is onderge bracht. Daar zijn artsen rustig bezig een met namaakbloed besmeurd stuk plastic, dat op een afgeschoten been lijkt, te amputeren. Half verbrand ge schminkte knapen liggen er te kreperen. Het geheel is zo waarheidsgetrouw nage bootst, dat er naar men ons heeft verteld verschillende officieren flauw van zijn gevallen. Verwonder lijk, inderdaad. Maar het is allemaal luguber genoeg. Dit alles dient om er op te wijzen, dat de mannen die voldoende in dek king waren, gespaard zijn gebleven. Zij die onvoorzichtig genoeg in een ge vechtspauze die dekking een ogenblik verlieten zien er verschrikkelijk uit. De dekking is het ABC van de atoomoor logvoering. Men kan zelfs onder de plaats, waar de bom ontploft, veilig zijn als men maar iets meer dan een meter aangestampte aarde boven zijn hoofd heeft. Heeft men dat metertje toeval lig niet bij de hand dan is men er tot op een straal van een kilometer bijna zeker geweest. En tenslotte is de A- bom gewoon een „nieuw wapen",.. handeld. Het bijzonder belangrijke van deze bijeenkom: was natuurlijk de vraag, hoe de negen landen die niet bij de Kolen- en Staalgemeenschap zijn aangesloten en in het bijzonder Enge land op de realiteit van deze eerste Europese Gemeenschap zouden reage ren. Mej. Klompé lichtte het rapport over de betrekkingen van de Kolen- en Staalgemeenschap met derde landen toe. Zij legde zowel de nadruk op de verhouding tot Engeland als op c a tot Oostenrijk. Een hoogtepunt in deze discussie was de historisch gefundeerde, geestige en kort geformuleerde rede van dr. Bruins Slot. Het was opmerkelijk te zien, hoe na de eerste zinnen de aandacht voel baar ontwaakte, steeds meer leden on derbraken de lectuur van hun stukken, president De Gasperi richtte zich op in zijn zetel om scherper toe te luisteren, de heer Monnet, president van de Hoge Autoriteit, volgde met zichtbaar geïn teresseerde instemming. Geen wonder, de openhartige vorm van de rede drong tot luisteren. Sprekend over de souvereiniteit haalt dr. Bruins Slot de historie onzer beide landen op. In de zestiende eeuw boden de Staten Generaal van Ne derland Elizabeth de Eerste de souve reiniteit aan, omdat Nederland toen reeds meende dat samenwerking nood zakelijk was. Koningin Elizabeth zond Leicester met wat soldaten. Tien jaar later verdwenen deze weer en de wan orde in Europa werd een bedreiging voor Engeland. Dit voorbeeld brengt dr. Bruins Slot in verband met de theorie van de grote Engelse historicus Toyn- bee, die gezegd heeft dat de kern van het historische proces een vraagstuk is van een uitdaging en het probleem van het vinden van een antwoord hierop. De conclusie uit deze beide termen is duidelijk: volk van Engeland, over weeg de uitdaging van dit moment, doch geef er niet het antwoord van 1914 noch dat van 1940 op, maar het ant woord van dit ogenblik. Elizabeth de Eerste wees het af. Dr. Bruins Slot sprak tenslotte de hoop uit dat onder de regering van Elizabeth de Tweede zulk een wezenlijk grote zaak zijn beslag zou krijgen. De Stichting Toneelcoördinatie, ge vestigd te 's-Gravenhage, acht het wen selijk dat er een klein nieuw toneelge zelschap wordt gesticht. Hoewel het aantal door de gecoördi neerde gezelschappen voor het seizoen 1954'55 geëngageerde toneelkunste naars gelijk is aan dat, hetwelk in het lopende seizoen in gecoördineerd ver band werkzaam is, heeft de Stichting met grote bezorgdheid geconstateerd, dat een aantal ervaren beroepskrachten van het toneel voor het volgende sei zoen nog geen engagement heeft ont vangen. Bovendien heeft zij vastgesteld, dat met de alleszins verheugende groei van de belangstelling voor het toneel in het bijzonder in de kleinere plaat sen in de provincie de zich ook nog steeds uitbreidende activiteit van het volwaardig beroepstoneel geen gelijke tred kan houden. Gelet op deze beide verschijnselen is de Stichting tot de conclusie geko men, dat het ten zeerste wenselijk is een klein toneelgezelschap te stichten, dat enerzijds werk kan bieden aan een groep van de hierboven bedoelde kunstenaars en anderzijds op verant woorder wijze dan thans geschiedt tegemoet komt aan de behoefte aan goed toneel in de kleine gemeenten, welke thans merendeels zijn aange wezen op voorstellingen van mindere kwaliteit, gegeven door semi-profes- sionale toneelgroepen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft verklaard wel willend te staan tegenover de in dezen Tijdens een vergadering van de Raad van beheer der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, welke werd bijgewoond door Z. K. H. Prins Bernhard als Koninklijk commissaris en lid van de Raad van beheer, heeft de Prins zijn goedkeuring gehecht aan het voorstel, de nieuwe Jaarbeurshal op het terrein aan de Croeselaan in Utrecht de naam „Mar griethal" te geven. De Margriethal zal half Augustus gereedkomen en bij de Najaarsbeurs (7—16 September) ter be schikking worden gesteld van de afde ling medische- en laboratorium-appara- tuur. De nieuwe hal heeft een opper vlakte van ongeveer 7.000 m2. De KVP-jongerenraadsvergadering die Zaterdag in Utrecht wordt gehouden zal o.a. worden bijgewoond door prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de KVP en mr. H. W. van Doorn, partijvoorzitter. Advertentie FILTBA^ Een kwart eeuw geleden was de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, leerling aan de Rijks Middelbare School voor Tropische Landbouw te Deventer, die toen nog Middelbare Koloniale Landbouw school heette. Woensdag was hij weer eens te midden van de schoolgemeen schap naar aanleiding van de zevende lustrumviering van het landbouw- corps, waarvan hij ook eens deel heeft uitgemaakt. Er zijn beslist nog wel toekomstmo gelijkheden voor de afgestudeerden van deze school, zo betoogde hij, een vraag die menigeen zich stelt omdat Indonesië thans blijkbaar geen behoefte meer heeft aan de abituriënten van deze school. Vorig jaar werden slechts 2 van de 100 afgestudeerden in Indonesië toe gelaten. De huidige behoefte is gestoeld op het vraagstuk van de on-ontwikkel- de gebieden, die vooral te vinden zijn in de tropische en sub-tropische gebie den. Omdat het thans dus zo is, dat Indo nesië niet meer afneemt van de school, zal het leerprogramma zich drastisch moeten aanpassen aan wat thans elders gevraagd wordt. Een vraagstuk dat de volle aandacht van het schoolbestuur heeft. Het gaat er hierbij in het bijzon der om dat de leerlingen zich gaan in stellen op de maatschappelijke vraag stukken in die on-ontwikkelde gebieden waar men anders dan in Indonesië wèl prijs stelt op deskundigen. Ook economisch moeten zij zich scholen ten einde voor hun taak berekend te zijn. Hoe nodig de deskundigen zijn illus treerde de minister met enkele cijfers: drie kwart van de mensheid is nog on dervoed en het Verre Oosten, waar 50 pet. van de wereldbevolking is gecon centreerd, levert slechts 25 pet. van de agrarische wereldproductie, hetgeen slechts 5 pet. meer is dan in Noord- Amerika en Canada, die slechts 7 pet. van de wereldbevolking tellen. door de Stichting Toneelcoördinatie ontwikkelde plannen en te zullen doen onderzoeken of het mogelijk zal zijn hieraan van Rijkswege financiële steun te verlenen. Met de provinciale en gemeentelijke overheden, van enkele provinciën bui ten het gebied van de toneelgroep Theater is contact opgenomen teneinde na te gaan of, en zo ja, in welke mate, morele en financiële steun van regio nale zijde voor dit project mag worden verwacht. Het is de bedoeling dat dit plan reeds voor het seizoen 1954'55 zal worden verwezenlijkt. Het Tweede Kamerlid de heer Schmal heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken schriftelijk gevraagd of de minis ter inderdaad voornemens is om de in houd van de vanwege zijn departement samengestelde Staatsalmanak op grond van de Auteurswet 1912 te beschermen door nadruk daaruit te verbieden, en aan zijn ambtgenoten heeft verzocht, ge gevens, welke in de Staatsalmanak ple gen te worden vermeld, niet meer aan derden ten behoeve van particuliere al manakken, jaarboeken en andere na slagwerken te verstrekken? Acht de minister enig openbaar be lang geschaad, indien als tot nu toe door de departementen en rijksdiensten zo danige gegevens voor almanakken, jaar boeken en andere naslagwerken be- baar worden gesteld? Is dé minister bereid tot intrekking van zijn bedoelde verzoek? Frans Vroons, de bekende tenor zanger van de Nederlandse Opera, heeft op 18 en 19 Mei op het festival te Bordeaux de hoofdrol gezongen in Ben jamin Britten's „Peter Grimes". Het was de eerste maal, dat Peter Grimes in het Frans werd uitgevoerd. De regie was van Roger Lalande, die onlangs bij de Nederlandse Opera „Carmen" geregis seerd heeft. Het geheel stond onder leiding van Charles Brück, die ook in Amsterdam vele malen als dirigent is opgetreden. Zoals vorig jaar zal ook dit jaar een nationale studentenbedevaart worden georganiseerd en wel van 57 Juni tot de vele intenties van de zgn. „Zwijgen de Kerk". Naar Chartriaanse wijze zul len de studenten biddend en mediterend trekken van de Benedictijner abdij te Vaals naar het heiligdom van O. L. Vrouw Sterre der Zee te Maastricht, waar de bedetocht zal worden beslo ten met een H. Mis in de crypte. De inleidingen zullen worden gehouden door kapelaan Vendrik, studenten moderator te Utrecht. Opgaven tot deelname kunnen worden gezonden naar de contactman der Universiteit of Hogeschool of ook aan de heer G. Oomen, Willemsplantsoen 1 te Utrecht. Na 29 Mei is de opgavetermijn defini tief gesloten. Nadere details worden na opgave verstrekt. De kosten die aan deze Mariale bedevaart verbonden zijn bedragen maximaal 3.75. In een dezer dagen te 's-Gravenhage ge houden vergadering heeft het bestuur der filmstichting West-Indië besloten tot op heffing dezer stichting. De stichting werd in 1947 door enige grote bedrijven en vertegenwoordigingen van de Nederlandse, Antilliaanse en Surinaamse overheden gevormd, met het doel door middel van een aantal te vervaardigen korte films de Nederlandse bevolking vi suele voorlichting over de West te doen geven. Over de Antillen zijn in de loop der jaren acht, over Suriname zes films uitgebracht, welke alle sindsdien in de voorprogramma's van bioscooptheaters over het gehele land in vertoning zijn gekomen. De Stichting „Kunstenaars Helpen", op gericht ten bate van het Rampenfonds, deelt ons mede, dat ten kantore van de stichting Amstel 30, Amsterdam, nog trekkingslijsten verkrijgbaar zijn voor liefhebbers die hun naam en adres opgeven en vijftien cent aan porto bijvoegen. Onder de niet-afgehaalde werken zijn een beeldje van Zadkine en een doek van Chagall. De Bredase rechtbank heeft K. v. d. W. uit Rotterdam en L. V. uit Leiden, die veertien dagen geleden terecht ston den wegens het plegen van een roof overval op de kassier van de Boeren leenbank te Made, welke overval overi gens mislukte, veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. De eis was eveneens zes jaar. Advertentie .m Voor de accijnsvrije uitvoer van siga retten naar het buitenland, waarvoor vooral in de vacantietijd zeer veel be langstelling blijkt te bestaan, blijft de zelfde regeling van kracht, welke vorig jaar werd ingesteld, aldus vernemen wii. Dit wil zeggen, dat de vrij ruime rege ling, welke in het begin van 1953 van kracht was, dit jaar niet geldt, maar de regeling van een latere datum. Volgens de bepalingen hiervan moet men voor tenminste f 30 aan accijns terugontvan gen, wil men voor de faciliteiten, aan de nieuwste regeling verbonden, in aanmerking komen. Dit betekent dus, dat men zeer dure sigaretten zal moeten kopen, want het aantal sigaretten, dat men accijnsvrij mag uitvoeren, is be paald op 300. Voorts wordt de accijns alleen op mondelinge aangifte bij de grens terugbetaald. Het is dus niet meer mogelijk, zoals in het begin van 1953, in de plaats van inwoning een pakket sigaretten te laten klaar maken. Ten slotte moet bij deze regeling ook in het oog worden gehouden, hoeveel accijns vrije sigaretten men in een bepaald land mag invoeren. Dit aantal is n.l. niet voor elk land gelijk. De opstandelingen van de communistische Vietminh oefenen steeds meer druk uit op het gebied van de delta van de Rode Rivier in Noord-Oost- Vietnam. Dertigduizend man troepen, die hebben deelgenomen aan de ver overing van de Franse vesting Dien Bien Phoe, rukken op naar de delta. In de stad Hanoi heerst grote ongerustheid. De Franse luchtmacht onderneemt voortdurend aanvallen op de weg van Dien Bien Phoe naar Son La, waar uit Rusland afkomstige vrachtauto's, z.g. Molotov-trucks, en zware houwitsers op weg zijn naar Hanoi en Haiphong. De Vietminh tracht zich wat adem te verschaffen door te beweren, dat de Franse luchtaanvallen het transport in gevaar brengen van de Franse krijgsgevangenen, onder wie brigade-generaal De Castries. De echtgenote van de verdediger van Dien Bien Phoe, mevrouw Jac queline de Castries, is door de Franse regering naar Parijs ontboden om getuigenis af te leggen in een on derzoek naar de val van het bol werk. Tijdens de laatste dagen van de strijd aldaar stond zij vrijwel van uur tot uur in radio-telefonisch con tact met haar man. Mevrouw De (Van onze correspondent) Leden van de Traber-Renz-troep, die hebben meegewerkt voor de film „The greatest show on earth", zijn een tournee door Nederland begonnen. Zij zijn daarmee gestart in Budel, dicht bij de Belgische grens in Brabant, waar zij des avonds voorstellingen geven in een zgn. openlucht-circus. Van een circus is feitelijk geen spra ke, want de kunstenmakers treden op het marktplein op onder de blote he mel. Trouwens in een circus zouden zij niet kunnen optreden, zoels zij hier doen, want geen enkel circus biedt hen de ruimte, welke zij nodig hebben. Neem bijvoorbeeld Eugen Traber, die in Het blad van het Sovjetleger, Rode Ster, meldt de terechtstelling van een Oekraïnse nationalist, die door de Amerikaanse geheime dienst zou zijn geparachuteerd. Als zijn naam wordt opgegeven Vassily Ostapovitsj Ochr- movitsj. Hij zou hebben bekend op een spionnageschool bij München te zijn opgeleid. Van München uit zouden regelmatig spionnen naar de Oekraïne en andere Oost-Europese landen wor den gezonden. (Reuter). een mast van dertig meter hoogte klimt en daar boven op staaltjes van evenwichtsacrobatiek verricht, welke thuis behoren in de rubriek weergaloze waaghalzerij, zodat tenslotte een zucht van verlichting uit het publiek opstijgt, wanneer de acrobaat na zijn adembe nemende evoluties op de punt van de zwiepende mast weer veilig op de grond terugkeert. Het is allemaal even spectaculair als sensationeel wat de artisten laten zien. Drie hunner dansen en springen over een staaldraad op vijftien meter hoog te; een van hen schrikt zelfs niet te rug voor een salto-mortale over zijn twee kameraden heen en een ander rijdt met een éénwielige fiets even zeker over de draad als een Gerrit Schulte door de bochten van het Ant werpse wintervelodrome pleegt te gie ren tijdens de hevigste jacht in een zes daagse. Een ander, niet minder spec taculair nummer brengt een rit met een motorfiets over een 80 meter lange kabel, welke schuin omhoog is gespannen. De motor wordt bereden door Eugen Traber; onder hem zit zijn broer Franz in een stellage. Op 27 meter hoogte draait het hele geval om de draad heen en dan rijdt Eugen achter waarts weer naar beneden. Die kerels moeten over stalen zenu wen beschikken. Maar óók de toeschou wers; in elk geval: mensen met een zwak hart kunnen er beter niet naar kijken! Castries zal overmorgen per vliegtuig uit Hanoi vertrekken. Daar, in de hoofdstad van Tonkin, stijgt de spanning. Velen ménen, dat het Franse opperbevel het met zich zelf niet eens is over de te nemen maatregelen. De stafchef van het Franse leger, Paul Ely voert op het ogenblik besprekingen met de com mandant van de Franse troepen in Indo-China, generaal Navarre. In Hanoi doen geruchten de ronde, dat de hoge militairen spreken over de mogelijke evacuatie van geheel Tonkin. De lucht- en scheepvaartmaatschap pijen worden belegerd door mensen, die de delta willen verlaten. Het zaken leven is er zo goed als tot stilstand ge komen en de grote bedrijven trachten hun machines over te brengen naar Saigon of Haiphong. De aanvragen om geld over te maken naar het bui tenland zijn verdrievoudigd en er is grote vraag naar levensmiddelen in blik. In de inheemse wijken worden door communistische propagandisten pam fletten verspreid, waarin gezegd wordt, dat generaal Giap binnenkort een grote aanval op Hanoi zal doen en dat hij tegelijkertijd alle wegen en spoor lijnen zal laten afsluiten. In totaal be schikken de Fransen in dit gebied over tachtig bataljons, maar de daartoe be horende manschappen zitten overal verspreid in talrijke kleine posten. Zo doende is het mogelijk, dat naar schat ting honderdduizend man communis tische guerilla-troepen reeds binnen het gebied van de delta vertoeven, ter wijl de geregelde legers van Giap zich klaar maken voor een doorbraak bij Phoely. De evacuatie van gewonden uit Dien Bien Phoe zal nu niet langer door de wederzijdse commandanten te velde worden behartigd. De Franse rege ring zal nu trachten in Genève een schikking te treffen. Tot dusver zijn 114 gewonden naar Hanoi overgebracht en er worden vandaag nog 120 verwacht. Onder hen bevindt zich geen enkel Viet namees en ook geen enkele officier. Het schijnt, dat de Vietminh er niet voor voelt Vietnamese gewonden vrij te laten en tevens schijnen de communisten bang te zijn, dat de vrijlating van gewonde beroepsofficieren het uitlekken van al lerlei gegevens met betrekking tot hun militaire organisatie ten gevolge zal heb ben. (AFP-Reuter-UP).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3