Nederl. voorstellen op de R.T.C.-West liininiiiiti Koninklijk Paar brengt bezoek aan Rijnstreek H jjjip Gunstige wijzigingen in successiewet voorgesteld Beleid gericht op expansie van nationale economie Kruiswoordraadsel ■mm» Positie van proc.-generaal onaangetast °'S9 S"maa?h,b' 1 DE WITTE Ft MI „Ik mag u niet een hand geven" Grote interesse voor kinderen van Huize Sint Ursula MOORD in Parijs i Maagbezwaren C cCe '%cror>rnsGt^i< i crr\ <X'r. VRIJDAG 21 MEI 1954 PAGINA 5 WCARFAl'U "°'?T smaakloos, snel. zeker O" sj/ f I i jr- lan°JL2e eerste plaats wordt een be- VriiÜt' n? verboging voorgesteld van de Van j voor de naaste verwanten Eun t erfMter, in het bijzonder ten iari» iVan be weduwe en de minder- üne nc|eren. De algemene vrijstel- ouri voor kinderen, kleinkinderen, Verh eJnz' wordt van f 1000 tot f 3000 de ,00®, De kapitaalvrijstelling voor Plus fs™we is vergroot tot f 13.000 kind i voor elk jaar, dat het jongste een l°nger is dan 21 jaar en voorts ®an f elling van f 3000 per jaar atelu», e en- Thans bedraagt de vrij- Ook f resp' f 2000 Plus f 400 en f 1560. Minister Zijlstra Loonpolitiek zal worden gewijzigd 2 pet. vacantie-uitkering voor Rijksambtenaren Baby in box gestikt door GEORGES SIMENON Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag Op de eerste bijeenkomst van de «onde Tafel Conferentie heeft de Ne derlandse delegatie haar voorstellen dekend gemaakt tot wijziging van het ontwerp-statuut van het Koninkrijk der Nederlanden. Het voornaamste daarin betreft de positie van de pro cureur-generaal in de beide Overzeese ^«Jksdelen. Zoals bekend, waren daar over tijdens de onderhandelingen, die de Kleine Commissie" in de West in het begin van dit jaar heeft gevoerd, moeilijkheden ontstaan. Er was wel een compromis gevonden, zodat een ontwerp-statuut kon worden opgesteld, htaar bij ruggespraak met de voltal lige Nederlandse delegatie bleek, dat men van Nederlandse zijde toch nog hiet geheel tevreden was. In het sta tuut werd reeds gezegd, dat de pro cureur-generaal „waakt voor de rich- «ge uitoefening van de taak der poli tie en dat hij bevoegd is te dien aan zien voorstellen te doen, die hem dien stig voorkomen." De thans ingediende voorstellen laten t'Jh positie onaangetast. Zij willen ook genoemde tekst in het Statuut niet "Uzigen, maar wel de toelichting daar- ®P aanvullen. Uit deze toelichting moet blijken, dat elke politionele instantie in de beide overzeese rijksdelen verplicht ts. aan de procureur-generaal de nodige mlichtingen te verschaffen en dat de uit hoofde van zijn justitionele taak bevoegd is opdrachten en bevelen te «even. Het toezicht, dat de P.G. uitoefent, houdt de bevoegdheid in t.a.v. de politie haar taakvervulling alle voorstellen 'e doen, die hij in dit verband dienstig bordeelt. In ieder geval moet in aan merking worden genomen, zo luidt de tekst van het Nederlandse voorstel, dat het Koninkrijk uit hoofde van zijn zorg voor de buitenlandse betrekkingen er een direct belang bij heeft, dat de or ganisatie met betrekking tot de inlich tingen- en vreemdelingendienst de ze kerheid biedt, dat internationale ver wikkelingen worden voorkomen. De delegaties uit de overzeese rijks delen hebben kennis genomen van deze Voorstellen en zullen deze thans bestu deren. Vrijdagmiddag wordt wederom een voltallige vergadering gehouden. Men heeft besloten voorlopig deze ver gaderingen niet openbaar te doen zijn. Als: een poging om vlot door de materie heen te komen, kan men het besluit beschouwen, dat de conferentie niet in secties zal worden gesplitst. Men heeft blijkbaar voldoende onprettige ervarin gen opgedaan met deze procedure, die tot detailbestudering leidt, waaraan vast zit, dat sectieverslagen moeten worden gemaakt, die tot een eindverslag moe ten worden omgewerkt. De vergadering van vanmorgen heeft niet langer dan een uur geduurd. Er is in de parlements gebouwen op het Binnenhof voor ver gadergelegenheid gezorgd voor de af zonderlijke delegaties. Na de openingsrede van dr. Drees was het woord aan de onder-voorzitter der conferentie, voorzitter van de dele gatie van Suriname, mr. dr. R. H. Pos. Het ontwerp-statuut, waarover de vertrouwensmannen der drie delegaties in de kleine commissie overeenstem ming hebben bereikt, biedt een grond slag, waarop deze voortzetting der in 1952 begonnen conferentie een gunstig resultaat kan opleveren, aldus de heer Pos. De hoop is gerechtvaardigd, dat deze delegaties voor de laatste maal tijdens dit staatkundig overleg aan de ronde tafel hebben plaatsgenomen. Suriname staat aan het begin van zijn ontwikkeling op velerlei gebied. Het wil thans zijn volle aandacht aan zijn opbouw schenken en verlangt naar het einde van de besprekingen omtrent de uitvoering van het veertiende hoofdstuk van de Grondwet. De Surinaamse dele gatie koestert de oprechte wens, dat de laatste belemmeringen voor de aanvaar ding door de conferentie van dit ont werp-statuut, welke mochten bestaan, uit de weg geruimd zullen worden. De onder-voorzitter der conferentie, voorzitter van de delegatie der Neder landse Antillen, mr. dr. M. F. da Costa Gomez, zei o.m.: De Antillaanse delega tie als geheel is de mening toegedaan, dat met de verwezenlijking van de nieu we rechtsorde in het Koninkrijk, zoals belichaamd in het ontwerp-statuut, een mijlpaal in de staatsrechtelijke geschie denis is bereikt, waarna de verdere ont wikkeling van de Nederlandse Antillen zich in overeenstemming en eensgezind heid met Nederland en Suriname op elk lerrein kan gaan voltrekken. Met het tot rust komen der staatsrech telijke ontwikkelingen in het Koninkrijk zien de Nederlandse Antillen uit naar perspectieven om het land tot verdere welvaart en ontwikkeling te brengen. Advertentie Overwin Uw som?e|ar^euwe MAAG CACHETS AKKER CACHETS AKKER 63. Omzichtig sluipt de Noorman met zijn krijgers door de duisternis voort. Haast onhoorbaar duikt eensklaps een der Schotse verspieders op en meldt Eric de juiste ligging van de piratenschepen. De zeerovers hebben de vaartuigen een eindje op het strand getrokken. Hoeveel bewakers hebt ge kunnen tellen?" vraagt Eric de man. „Ongeveer twintig, heer." Zij zijn dus vrijwel gelijk in aantal." De Noorman heeft in zijn leven voor heel wat hete vuren gestaan, doch tegen Ragnar's half wilde krijgersbende zal het zwaar vechten zijnNaarmate zij de kust naderen, klinkt duidelijker het geruis van de zee. Dicht aan de kust eindigt de hoogvlakte in een steile, enkele meters hoge wand. Daaronder begint een smal strand, waar vaag de omtrekken van de drie Drakars zichtbaar zijn. „Ginds is een overhangende rots," legt de verspieder uit; „daaronder hebben de bewakers hun legervuur, zodat het landinwaarts niet gezien kan worden." Eric besluit snel. „Wij sluipen in een boog boven de rots. Laat niemand het minste geluid maken. Zodra ik beveel, springen we allen gelijk naar beneden. Wanneer we ze weten te overrompelen, is de overwinning ons. Weet evenwel, dat het minste gerucht ons rampspoedig kan zijnEn denkt er om: „Geen genade voor deze vijanden." „Dus moeten we ze doodstil bespringen," pruttelt Orm. terwijl hij zich nadenkend de schedel krabt. „We kunnen beter zeggen: de dood bespringenwant daar komt het volgens mij op neer." Onhoorbaar trekken de mannen op de uitstekende rots aan; af en toe klinkt een rauwe stem van de piraten op. Voorzichtig buigen de Noren zich voorover om hun sprong te bepalen, doch dan Eensklaps dreigt Orm zijn evenwicht te verliezen. De snelle greep van een krijger behoedt hem voor de val. Doch reeds is het onheil geschiedt Met een lichte plof valt een steentje naast een der piraten in het zand. Verschrikt kijkt deze op en ziet recht in 't gelaat van de Noorman. Op hetzelfde ogenblik dat de zeerover een luide alarmkreet slaakt, klinkt Eric's bevel: „Springen. Nu Bij haar bezoek aan de Rijn streek heeft Koningir Juliana het R.K. tehuis voor imbeciele kinde ren „St. Ursula" te Nieuwveen niet overgeslagen. Hier hebben zich enige alleraardigste momenten voorgedaan door de onbevangen heid, waarmee de kinderen de Vorstin tegemoet traden. Zo vroeg een van de jongens: „Majesteit de Koning, hoe gaat het met Prins Bernhard, die een onge luk gehad heeft met de auto?" Waarop de Koningin antwoordde: „Dank je, het is goed afgelopen". Een ander jongetje zei: „Dag Ko ningin, ik mag u van de zuster niet een hand geven". Hierop stak de Koningin spontaan haar hand uit en zei: „Maar van mij mag het wel". Twee mongooltjes konden niet wachten tot de Koningin bij hen arriveerde. Zij liepen de bank uit en zeiden: „Dag, Majesteit". „Dag kinderen", zei de Vorstin, terwijl ze hen over de zwarte kopjes streek. J",. W. t, v .v. 11. M. Koningin Juliana in de ruime nieuwe veilinghal in Ter Aar. Mr. L. A. Kesper, Commissaris der Koningir in Zuid-Holland, loopt hier links van H. M.; rechts burgemeester B. J. Hogenbóom van Ter Aar. De ontvangst in „Huize Ursula" door de voorzitter van het bestuur van het tehuis, rector A. Slijkerman. Ook hier kon H. M. slechts korte tijd blijven, omdat de tocht moest worden voortgezet naar Ter Aar. De minister van Financiën en de Staatssecretaris stellen belangrijke wij- tigingen voor in het ontwerp-Successie- ^et, aldus blijkt uit de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op het Voorlopig verslag. Het budgetair offer, «emoeid met de verruiming der vrij stellingen, wordt op omstreeks f 8 mil- boen per jaar geschat. Deze tegemoet- oming gaat aanzienlijk verder dan e reeds bij het oorspronkelijke ont- erP in uitzicht gestelde verruiming Va«> vrijstellingen. wezen en half-wezen verkrij gen door de wijziging een betere fi nanciële positie. Gezien de aanzienlijke verhoging zo wel van de „basisvrijstelling" als van de vrijstelling voor de lijfrenten, be staat er naar het oordeel van de rege ring geen aanleiding om de vrijstel lingen van kapitaal en van lijfrenjert ten volle te laten cumuleren. Voorts wordt de regeling van da kinderaftrek verruimd. Het successie recht wordt verminderd met 10 pet voor ieder kind boven het derde met een maximum van f 1000. Voorgesteld wordt met een minderjarige gelijk te stellen een studerend kind, dat jonger dan 27 jaar is en grotendeels op kos ten van de verkrijger wordt onder houden. Verhoogde vrijstelling geldt ook voor ouders, die grotendeels op kosten van de overledene moeten worden onder houden, n.l. tot f 5000 kapitaal en 1600 aan lijfrente. Indien beide ouders in zodanig geval verkeren wordt het lijfrente-bedrag verhoogd tot f 2400. Voorts is de algemene vrijstelling voor successierechten verhoogd van f 100 tot f 250, terwijl ook enige uit breiding is gegeven aan de z.g. werk- nemersvrijstellingen. 99 Met de verwelkoming van Koningir Juliana en Prins Bernhard aan de grens van de provincie Zuid-Holland door dp commissaris der Koningin, mr. L A. Kes per, werd Donderdag het tweeda'agse Koninklijke werkbezoek aan de Rijn- treek en Leiden ingezet. Ondanks de sombere wolkenmassa's die de harde wind over het polderlandschap dreef hadden zich duizenden langs de route opgesteld. Toen het Koninklijk paar het oude vestingstadje Woerden naderde, strooiden de klokken hun opgewektp klanken over pleinen en straten. Op de plaats waar vroeger een oude stadspoort stond, was een prachtige, zij het slechts tijdelijke erepoort opgericht. Hier werd burgemeester H. H. C. Vos aan de hoge gasten voorgesteld. Een jongetje uit het Ambonezenkamp bij Woerden over handigde Hare Majesteit een project schrift over de gemeente, dat door de jongens op school vervaardigd is. Hierna ging de tocht naar de kaasmarkt, die door Hare Majesteit met de traditionele negen rukken aan de bel geopend werd. Voor het stadhuis had men een aardig stukje historie uit de zeventiende eeuw gereconstrueerd. Aan de schandpaal stelden schout en schepenen van de oude vestingstad een man aan de kaak. Dit toneeltje van gerechtvaardigde schande werd door enkele rakkers bewaakt. Terwijl de Koningin aanstalten maak te het stadhuis te betreden, schreeuwde de aan de kaak gestelde opeens: „Ma jesteit, heb medelijden met mij". Na tuurlijk kon de Koningin aan deze smeekbede geen weerstand bieden. Zij verleende hem daarop gratie. Vervolgens trok het gezelschap naar Bodegraven .waar burgemeester mr. J. J. Croles een beeld gaf van de geschie denis van het kaasdorp. Vervolgens vverd een filmstrip vertoond die de toe komst en heden en verleden van dorp weergaf. In Nieuwkoop werd de konin gin op een speciaal ingerichte smeden- tentoonstelling een smeedijzeren staande lamp aangeboden. In het Piashuis in Noorden werd de koffie gebruikt. H.M. de Koningin bracht Donderdag ook een bezoek aan het R.K. tehuis voor imbeciele kinderen „St. Ursula" in Nieuwveen. Na een verwelkoming door de burgemeester van Nieuwveen sprak de zeereerw. heer J. A. Slijkerman, di recteur van de Congregatie van de Zus ters Ursulinen van Bergen, H.M. toe. Bij de aankomst in het St. Jozef pavil joen gaf het hoofd van de school een korte uiteenzetting over het doel van de opvoeding en het onderwijs aan im becielen. Hierna begon de rondgang. Ie dere klas was bezig met het gewone schoolwerk en de reeds vervaardigde werkstukjes waren ten toon gesteld. Bij de weefafdeling bood een van de jongens een Smyrnakussen aan, bewerkt met het wapen van Nieuwveen. Hierop sprak de Koningin: „Zo kereltje, wat is dat mooi en heb je dat alleen gemaakt?" ..Nee Koningin, met ons vieren". Bij het St. Mariapaviljoen had een van de meisjes een popje gebreid en het kind zei spontaan: „Hier Koningin, dit heb ik voor Prinses Marijke gebreid". Waarop Hare Majesteit zei: „Wat zal JMarijke daar blij mee zijn". De Konin gin nam het aan en liet het zich niet ontnemen door haar secretaresse. Bij het vertrek droeg de Koningin nog steeds dat eenvoudige popje bij zich. Een hartelijke ontvangst wachtte H.M. in Alphen. Vanaf de grens der gemeen te tot het bordes van het raadhuis reden de auto's tussen een enthousiast juichen de menigte door. Voor het raadhuis werd de Koningin door burgemeester 99 Witschey begroet. De Koninklijke Mili taire Kapel bracht het Wilhelmus ten gehore. Omdat de Koninklijke gasten achter waren op het tijdschema, gunden zij zich in het raadhuis een kortere rust dan oorspronkelijk was vastgesteld. Even later reed de autofile weer verder naar Avifauna, waar de lunch gebruikt werd. Van Alphen a. d. Rijn werd de tocht voortgezet naai Leimuiden, waar op het Braassemermeer een vlootschouw zou worden afgenomen. Even voor de grens van Leimuiden liet H.M. de Koningin echter even stoppen om de oudste in woonster van Leimuiden. die op een bruggetje voor haar huis stond, de hand te drukken. Na een kort gesprek met de 99-,jarige mevr. van der BrcggenPan- nevis, zette men de toeht in versneld tempo voort. In Leimuiden begaf de Koningin zich aan boord van een boot van de Rijkspo litie waarmee ze naar Alkemade voer. Op het Braassemermeer lag 'n complete gepavoiseerde vloot voor anker. Er stond een stevige bries, die het water hoog opzweepte en de zeilschepen, die de zeilen hadden gehesen bijna plat op het water legde. Vervolgens liet de in structeur van de Nederlandse waterski sportvereniging iets van zijn kunnen zien. Bij het water dat hij met zijn ver vaarlijke manipulaties opwierp, voegden zich onverwacht enige druppels regen. Een complete regenbui kreeg het gezel schap eerst in Leiderdorp te verwerken, tijdens de opvoering van het sluitstuk van het werkbezoek „Zo zag U de Rijn streek". Prins Bernhard sloot zich hier weer bij de stoet aan. De burcht, die met zijn door lampjes omlijnde kantelen als een kroon in het hart van Leiden lag, vormde Don derdagavond het glanspunt van het koninklijk bezoek aan Leiden. In het oud-Hollands centrum op de Burcht heuvel werd de hoge gasten een cul turele avond aangeboden, die echter door een onverwachte stortbui gedeel telijk in het water viel. Tevoren was er in de burgerzaal van het stadhuis een drukbezochte receptie. Na een zanghulde van 1500 kinderen in ontvangst genomen te hebben, reed het koninklijk paar naar de „Piet Hein", die bij het botenhuis van de roeivereni ging Njord gemeerd lag. In het Prinsen hof aan het Rapenburg werd de gasten een diner aangeboden. Na een gala programma in de burchtrotonde ver trokken de hoge gasten naar het schut tersveld, waar een prachtig vuurwerk de dag besloot. Koningin Juliana en Prins Bernhard brachten de nacht op de „Piet Hein" door. Onze economische politiek voor de komende jaren wordt in hoge mate bepaald door de snelle uitbreiding van onze bevolking en de daaruit met noodzaak voortvloeiende industrialisa tie- en exportpolitiek. Het is van be lang, dat men de positieve kant van een factor als de bevolkingsuitbreiding nimmer uit het oog verliest, wanneer men zo op het eerste gezicht gebukt gaat onder de economische problemen, waarvoor zulk een bevolkingsaanwas ons stelt. Onder de huidige omstandigheden moet de noodzaak tot economische ex pansie het leidend gezichtspunt bij onze economische politiek zijn en alles moet worden vermeden wat deze expansie zou kunner. frustreren. Aldus sprak Z. E. minister Zijlstra tijdens de jaar vergadering van het Verbond van Prot. Christ. Werkgevers. Velen van het grote aantal dage lijkse beslissingen op het gebied van de economische politiek zijn oppor tunistische beslissingen en worden be paald door de feitelijkheden van ieder ogenblik. Persoonlijk heb ik, aldus Z. E„ nooit enige tegenstelling gezien tussen een principieel en een oppor tunistisch beleid. Het is op de grond slag van de stelling, dat de staatstaak in het economisch leven essentieel en beperkt is, dat ik het economisch beleid in Nederland tracht te voeren. In de belastingpolitiek is uit de nood zaak tot econ. expansie inderdaad de consequentie getrokken. Ondanks het feit, dat budgetair gezien een tekort zich aftekende, zijn belastingfaciliteiten ingevoerd ongeveer ter grootte van het toentertijd verwachtte tekort (n.l. on geveer f 500 millioen). De minister is van mening, dat het onder de huidige economische omstan digheden beter is budgetair enig risico te nemen, dan het andere risico te lopen, dat de belastingpolitiek de ex pansieve tendenzen frustreert in plaats van stimuleert. Ook bij de voortduur zal het algemeen financieel-economisch (Eigen bericht) Bij K.B. is het algemeen Rijksamb tenarenreglement en het Rijksarbeids- overeenkomstenbesluit aangevuld in die zin, dat de regeling inzake een vacan- tieuitkering welke tot dusverre van jaar tot jaar werd vastgesteld het ka rakter van een positieve aanspraak voor betrokkenen heeft gekregen. De vacan- tieuitkering bedraagt 2 pet van de wed de en wordt in de maand Juni uitbe taald. Aan de provinciale en gemeente besturen is verzocht overeenkomstige maatregelen te nemen. (Van onze correspondent) Woensdag geraakte een vijftien maanden oude baby van de te Zand- voort logerende Amsterdamsé familie N. in de box verward in het koord waaraan een beertje was gehangen. Toen de moeder even later in de kamer kwam, bleek de kleine reeds te zijn gestikt. De tweede 100 kw. zender voor de Wereldomroep is door de N.V. Nozema deels bij Brown Bovery in Zwitserland en deels bij de N.V. Philips Telecommu nicatie Industrie (N.S.F.) in Hilversum besteld. beleid in dit teken moeten staan. Het loon- en prijsbeleid, dat na de oorlog is gevoerd, heeft in hoge mate er toe bijgedragen, dat het Ned. export pakket op concurrerende voorwaarden kan worden aangeboden. In dit verband merkt de minister op dat het voor ieder een op het ogenblik wel duidelijk is, dat het loonbeleid, zoals dat tot dusver ge voerd is, zal moeten veranderen. Er zullen meer vrijheidsgraden moe ten worden toegevoegd aan de mogelijk heden, van de loonontwikkeling met na me ook per bedrijfstak; maar daarbij zal nimmer uit het oog mogen worden ver loren, dat ons land, dat op het gebied van de internationale handel zo kwets baar is, zijn loonpolitiek altijd in hoge mate zal moeten blijven afstemmen op de eisen, die de concurrentiekracht aan ons ezjportpakket stelt. m Horizontaal: 1. vorm van trekken; 5. speels; 9. voorzetsel; 11. lozen; 13. ver harde huid; 15. hennepbraak; 17. voor zetsel; 19. slot; 20. water in Friesland; Vert. J. F. KLIPHUIS „Over een half uur zal hem een foto daan." voorgelegd worden." „Weer een dode?" „Jammer genoeg wel. Maar ditmaal is het gezicht niet gehavend." „Ik zal er voor zorgen." „Ze moeten zich daar in de buurt ge nesteld hebben. Uitkijken is de bood schap, want ze schieten raak.' niet voor morgenavond." „En uw bronchitis?" „Wat voor bronchitis?" Daar had hij niet meer aan gedacht. Lucas kwam het bureau binnen met een rode kaart in de hand. Maigret wist al wat dat betekende. Het was een bewijs 27) „Blijf goed opletten," waarschuw de de commissaris nog fluisterend. „Er zijn er stellig meer." Hij bevond zich slechts op korte af stand van de Quai des Orfèvres, waar hij uit de taxi stapte. Met haastige stappen liep hij naar het bureau van zijn chef en klopte, zonder zich eerst te la ten aandienen. „Weer een dode," zei hij. „Deze werd voor onze ogen neergeschoten, midden op straat." „Over enkele minuten komt Lucas hier; zodra het lijk vervoerd is. Kan ik twintig man krijgen? We moeten een hele wijk afzetten." „Welke?" „Roi de Sicile". De directeur van de Recherche keek even bedenkelijk als Maigret. De com missaris liep naar het kantoor van de inspecteurs, koos er enkelen van uit, die hij instructies gaf. Vervolgens zocht hij de commissaris op, die belast was met de leiding van de zedenpolitie. „Kunt u me een inspecteur lenen, die goed bekend is met de Rue du Roi-de- Sicile, de Rue des Rosiers en de stra ten daar in de buurt? Er zullen daar wel heel wat publieke vrouwen wonen." „Maar al te veel." „Over welke heren hebt u het?" „Waarschijnlijk medeplichtigen hem." „En zijn die gearresteerd?" „Nog niet." Hij sprak nu minder luid. „Ik vrees, meneer de rechter, dat het van lidmaatschap van de bedrijfsorga tt'. - ----- een lang en moeilijk onderzoek zal zijn. nisatie bij Citroen, en de kaart stond op 00,n0g ecn bezoekaan de Het is een zeer, zeer ernstige zaak. Die naam van de arbeider Victor Poliensky, eemaeimgenpohtm en deed zijn col- mensen schieten raak, begrijpt u?" van Tsjechische nationaliteit, ega aaar hetzelfde verzoek. „Als ze niet raak geschoten hadden, „Wat is het adres. Lucas?" r m°est nu snel gehandeld worden, zou er geen moordzaak geweest zijn, is „Quai de Javel, 132." „„J" hlJ df inspecteurs zag het wel?" „Wacht eens. Daar ben ik bekend. Het n„J,^nv.Pu.n,P°rffn,te betrekken. „U begrijpt me niet. Deze mensen moet een vrij onzindelijk pand zijn op aina. "1J "et Medisch Instituut, schieten, met koele berekening, om zich de hoek van de kade en de een of an- "rif„ 1 te verdedigen. Dat komt vrij zelden dere straat. We hebben er twee jaar ge- ?en fn, minuten ge- voor, al denkt het publiek het tegen- leden een inval gedaan." maaxt worden. Hetl lijk is er. Er wordt deel. Ze aarzelen niet een van hun Het was een eind verderop langs de aaö;,- ui i. eigen mensen neer te knallen.." Seine, een haveloos huis tot aan de nok TT - vu T ,f' 1J iets vergat. „Waarom?" vol pas aangekomen emigranten, die nij Dieet staan, klaar om weg te gaan „Waarschijnlijk, omdat ze wisten, dat vaak met drie of vier op één kamer en wreet zich wemzend over zijn kin. de politie hem verdacht en ze vreesden, sliepen, alle voorschriften van de poli- notseling kwam het gezicht van rech- dat hij hun schuilplaats zou verraden tie ten spijt. Het eigenaardigste was, r°me au hem voor de geest. Ge- Het is daar ook een echte misdadigers- dat een vrouw er de leiding had. die J buurt, een van de ergste van Parijs alle bewoners flink onder de duim „Hallo.... Goedenavond, meneer de Het wemelt er van vreemdelingen rechter. U spreekt met Maigret." zonder of met valse papieren." „En commissaris, hoe is het met uw „Wat denkt u te doen?" eigenaar van een klein cafétje?' „Wat we gewoonlijk doen in zulke „Dat was hij inderdaad, meneer de gevallen. Dat moet ik wel, want mijn rechter' „Is hij geïdentificeerd?" „Er is geen twijfel meer." „Vordert het onderzoek?" „We hebben al weer een lijk." In zijn verbeelding zag hij de rechter aan het andere eind van de draad op springen. „Wat zegt u?" „We hebben weer een lijk. Maar dit maal is het iemand uit prestige staat op het spel. We zullen vannacht een razzia houden. Het zal wel niets opleveren." „Ik hoop in elk geval, dat het geen nieuwe slachtoffers zal kosten." „Dat hoop ik ook." „Tegen hoe laat denkt u op te tre den?" hield. En ze kookte ook voor hen. „Hallo! Met Quai de Javel 132" Een schorre vrouwenstem. „Is Poliensky op het ogenblik thuis?" Ze zweeg, wachtte om tijd te winnen. „Ik bedoel Victor „En?" „Is hij thuis?" „Wat gaat u dat aan?" „Ik ben een vriend van hem." „Een smeris zal je bedoelen." „Goed, met de politie dan. Woont Poliensky nog steeds bij u? Ik behoef u zeker niet te waarschuwen, dat uw ver- de politie doodgeschoten is? „Nee. De heren hebben het zelf ge- „Twee uur 's morgens, zoals altijd." „Ik heb een bridgeavond. Ik zal mijn klaringen gecontroleerd zullen wor- het andere vrienden zo lang mogelijk vasthouden, den." „We kennen die manieren van jullie." „Nou?" kamp." gel me dadelijk na de razzia op. Wilt u daarmee zeggen, dat hij door „Goed, meneer de rechter.' Wanneer stuurt u uw rapport in?" Zodra ik tijd heb. Waarschijnlijk (Wordt vervolgd) 21. vissoort; 23. bewijs van achting (meerv.); 25. nummer; 26. planeet; 28. wapen; 29. tijdperk; 32. jongensnaam; 33. voorzetsel; 35. breedvoerig; 36. lid woord; 38. overeenkomst; 41. voeg woord; 42. eiland in de Ind. archipel: 44. onmeetbaar getal; 46. vogel; 47. dato (meerv.); 49. pl. in Nederland; 50. rangtelwoord; 53. maanstand; 55. stel ling; 57. bediende; 58. en anderen (afk.); 60. getij; 61. sportartikel; 63. vogel; 65. het aanhoudend rijden; 67. verdiepingen; 70. maanstand; 71. dichtst bijzijnde; 72. ander (Lat.). Verticaal: 1. bouwwerk; 2. Europeaan; 3. babbelen; 4. zoals de akten getuigen (Lat.); 5. lidwoord; 6. persbureau; 7. treiteren; 8. plaats in Zuid-Holland; 9. geogr. aanduiding; 10. soort onderwijs; 12. vogel; 14. slot; 16. binnenkort; 18. gelofte; 22. bevel; 24. met spatjes water bevochtigen; 27. herkauwer; 30. plaats in Gelderland; 31. reeds; 34. slede; 35. naamloze vennootschap (Duits); 37. takje; 38. familielid; 39. eerwaardige vader (Lat.); 40. stelkunde; 42. buiten dienst (afk.); 43. wapen; 45. vis; 48. pl. in Rusland; 51. ieder; 52. zangnoot; 54. lijst; 56. bijwoord; 59. Oosterse titel; 62. bijwoord; 64. Europeaan; 66. titel; 68. voorzetsel; 69. bevel. Horizontaal: 1. buks. 4. mist. 8. soil. 10. neer. 12. probaat. 15. nee. 16. A.D. 17. bakboord. 19. ver. 20. Cor. 21. wal 22. S.E.R. 24. leb. 26. M.T.S. 28. camatie. 31. ba. 32. ree. 33. diender. 35. eren. 37. dolk. 38. opus. 39. heft. Verticaal: 1. bord. 2. U.L.O. 3. kibbelen 5. in. 6. senores. 7. teer. 8. span. 9. hak. 11. rede. 13. aar. 14. tbc. 18. Oostende. 19. valreep. 23. acre. 25. bad. 26. Mie. 27. park. 29 aero. 30. til.. 31. belt. 34. dof. 36. nu.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5