De VALERA verliest omdat de Ierse wrok tanende is «Fina Gael beloofde de prijzen te zullen verlagen I Amerikanen achten Geneef se conferentie reeds mislukt Eden doet zijn best voor een bestand in Indo-China Vraa Antwoord SCHEEPVAART BERICHTEN r V De man van het eerste uur J Blauw Wit verliest van Go Ahead (2-5) Belg Ockers niet in Ronde van Italië Engels elftal tegen Hongarije VRIJDAG 21 MEI 1954 PAGINA 7 ~~""T Verzetsleider onderscheiden Medal of Freedom voor dr. B. van Schaik Onderscheidingen voor functionarissen van de Raptim Salarisverhoging voor adspiranten politie? Examens Orktsttrijk°rk" 23,35 Radi0 Philha"m- Keeper Setlaar met hersen schudding in ziekenhuis Index Avontuur van Van Breenen te Palermo Zwaluwen-elftal tegen Bradford samengesteld Aanbod voor Bleyenberg uit Frankrijk Geen Italiaanse ploeg in Ronde van Frankrijk Beneluxwedstrijd gaat niet. door Nielsen uitgeschakeld door Fransman Remy Sportflitsen MARKTBERICHTEN (Van een onzer redacteuren) rk'PeV is te oud om noS eens aan verkiezingen te kunnen meedoen," zei «isteren een bekende journalist in Dublin, toen hij de gedeeltelijke uitslag aa vernomen van de verkiezingen, die Dinsdag j.l, in de Ierse Republiek p. gehouden. Eamon de Valera heeft een nederlaag geleden. Zijn partij, de •anna Fail, blijft weliswaar de grootste in het Ierse parlement, maar de s zamenlijke oppositiepartijen zijn sterker geworden en de leider van de n? ee.n na grootste partij kan nu een regering vormen. Dat is de vroegere Premier John Costello van de Fina Gael. Deze regeringswisseling vestigt Weer eens de aandacht op De Valera en op het merkwaardige land, waar hij e onbetwistbare „grand old man" is, ook nu nog. In Zin een wereld, die in de noodlottige „,n van het woord meer en meer één dat Zlet men een Europees land, vy. volstrekt alleen staat. De Ierse /«Staat is, tot groot verdriet van de enif en' sinds 18 APril 1949 op geen nkele formele wijze meer verbonden juet het Britse Gemenebest. Het land v. Volkomen buiten de oorlog gebleven, niitls Seen lid van de NATO en zelfs da van de Verenigde Naties. Op de We j dat de dood van Hitier bekend heifd> gingen in Ierland de vlaggen Ha i Niet, omdat men er natio- v?al'Socialistische sympathieën op na „o, troaar als ®en uiting van strikte Cv» i ^it' Toen president Roosevelt verleed, was precies hetzelfde gebeurd 1»- lerse Vrijstaat heeft tientallen Ier11 geleefd op ressentiment. De Va- hrvo Was daar als het ware een sym- ooi van. Men kan de Ieren moeilijk et recht betwisten wrokgevoelens te Vieren Eeuwenlang zijn zij als Va„ det slachtoffer geweest an een Engelse politieke en economi- ae overheersing. zioais dat dikwijls gaat, waren de jnoeilijkste jaren al voorbij, toen de .eren zich tegen hun nationale onrecht egonnen te verzetten. Aangespoord voor de geest van de Romantiek ver- v'epten zij zich in hun eigen cultuur, vv schiepen een eigen geschiedschrij ving. zoals de negers dat op het ogen- o ,.ln Amerika doen, en vonden de vmelische taal terug. ..Een jonge Ierse studente, Jane Flana gan, hielp in het begin van deze eeuw bf T?8-11' met wie zij later zou huwen, i? zijn studie van het Gaelisch, het "Ud-Iers. Dat was Eamon dé Valera. was in 1882 geboren in de stad r fa 'lfd grootste aantal Ieren ter we- eid, New York. Zijn vader was een Paans dichter en diplomaat. Zijn moe- er Was een Ierse. .Na de dood van zijn vader ging wf10" al .9p vier-jarige leeftijd naar sriand. Hij studeerde wiskunde en Pfacht het zelfs tot leraar in dat vak. maar ondertussen was hij in de stroom yan het Ierse nationalisme geraakt en maakte voor het eerst wereld nieuws, toen hij zich in de mislukte rerse Paasopstand van 1916 als laatste commandant overgaf aan de Engelsen. p werd ter dood veroordeeld, kreeg fratieen werd in 1917 vrijgelaten, om dat hij als Amerikaans staatsburger 5rs Schoren. Nog datzelfde jaar koos S? Ierse nationalistische beweging din" n ("WÜ zelf") hem tot presi- van de geheime Ierse republiek. ut, gcixcime icrse l'epuoiieK. Vb zodanig wist hij aan de bewaking ï£J? ne Engelsen te ontsnappen en als Broker de reis naar Amerika te maken. Stoker-ambassadeur Een keurig pak had hij in een bundeltje bij zich, maar onderweg i laakten de scheepsratten er zich ïneester van en toen bedacht De Valera de stunt van zijn leven: hij ging te New York in stokerskleren van boord. Het enthousiasme van de Amerikanen kende geen grenzen, hij was „The lion of the season" en „Dev" kon enorme leningen sluiten. Later, toen hij terug was in Ierland, volgde de verwoede strijd om „Home Rule", onafhankelijkheid voor Ierland. Het was een verwarde tijd. Extremis me van beide zijden wisselde af met plotselinge vlagen van gematigdheid. Onderlinge verschillen leidden tot de afzondering van Ulster. Het „groene eiland" werd in tweeën gedeeld. Een accoord, dat gesloten werd door De Valera's ministers en Lloyd George in Londen ontving niet de steun van De Valera en behalve de strijd tussen Ieren en Engelsen kwam er nu ook nog de strijd tussen gematigde en ex treme Ieren. In December 1925 werd de tegenwoordige stand van zaken ge schapen. De Valera is in totaal negen tien jaar leider van de Ierse republi keinse regering geweest. Maar nu lijkt het wel, of de erfenis van het ressentiment gaat tanen. EAMON DE VALERA De Fina Gael, wiens politiek program ma nauwelijks afwijkt van dat van de partij van „Dev", heeft voornamelijk winst geboekt op grond van de belof te, dat hij de prijzen zou verlagen. Ver van de wereldpolitiek en steeds verder van een roerig verleden hech ten de Ieren meer belang aan het voor uitzicht, dat de boterprijs van 2.50 per pond omlaag gaat en dat men niet meer 20.- voor een fles whisky of 1.50 voor een pakje cigaretten be hoeft te betalen. Aan dr. B. A. van Schaik, directeur van „Centraal Beheer" te Amsterdam, is de Amerikaanse Medal of Freedom uitgereikt voor zijn actief aandeel in het verzet tegen de bezetters tijdens de oorlog. De leger-attaché van de Amerikaanse ambassade in Den Haag, kolonel James R. Pritchard, heeft het eremetaal in het Amerikaanse consulaat-generaal te Amsterdam aan dr. Van Schaik uitge reikt. De begeleidende oorkonde luidt als volgt: „Dr. Bernardus Aloysius van Schaik, Nederlander, heeft zich van Januari 1942 tot Mei 1945 ten zeerste onderscheiden door zijn lofwaardig werk bij de spionnage- en contra- spionnage-dienst in de verzetsbeweging tijdens de bezetting van Nederland. Hij heeft met groot succes de Duitse ge dwongen arbeid bestreden en heeft een werkzaam aandeel genomen in verschil lende andere activiteiten van de onder grondse beweging. Door zijn doorzet tingsvermogen, beleid en moed was hij een waardevolle steun voor het gealli eerd opperbevel tijdens de daarop vol gende bevrijding van zijn vaderland". De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft gisteren gesproken met zijn collega's van de Sovjet-Unie, Molotov, en van Rood- China, Tsjoe En Lai, om te vragen, of zij bereid zijn op de conferentie van Genève mee te werken aan een spoedig welslagen van de besprekingen over een wapenstilstand in Indo-China. Speciaal van Amerikaanse zijde heeft men de opvatting laten horen, dat de Geneefse conferentie feitelijk al mislukt is. Naar het schijnt, heeft Eden van de communistische ministers de verzekering ontvangen, dat zij vandaag willen spreken over enkele technische kwesties, die verband houden met een wapenstilstand in Indo-China. Vanmiddag zullen Eden en zijn Franse collega Bidault naar Parijs vliegen om aldaar de plechtigheden bij te wonen ter gelegenheid van het vijftig-jarig bestaan van de Entente Cordiale. Morgen gaat Eden dan waarschijnlijk door naar Londen, om besprekingen te voeren met premier Churchill. Morgen wordt weer een plenaire zit ting gewijd aan de Koreaanse kwestie, maar op dat punt hebben vrijwel alle delegaties hun hoop reeds laten varen. Men verschilt nog slechts van mening over de vraag, of met de communis ten overeenstemming valt te bereiken over een staken van de vijandelijkhe den in Indo-China. De Russen hebben voorgesteld de positie van Laos en Cambodja voor lopig buiten beschouwing te laten om een bestand in Indo-China niet te vertragen. Frankrijk en de andere Westelijke landen zijn n.l. van oor- (Van onze Romeinse correspondent) Vanwege zijn verdiensten voor het Vervoer van missionarissen van en naar Afrika is Donderdagmiddag door de Waarnemend grootmeester van de Orde Van Malta in Rome het Kruis van ver dienste, eerste klas met Kroon, uitge mikt aan de heer Van der Ven, direc- Ur van de Raptim. De heer Diepen, •ecretaris, en de heer Van Wessem, fecteur, ontvingen het Kruis van Verdienste, eerste klas. De heer Bree- aart van Swanenburgh, gezagvoerder *an de K.L.M., kreeg het Kruis van Verdienste tweede klas. Scb nWel het korps Rijkspolitie als ver- heKK de §emeentelijke politiekorpsen aan de laatsle jaren moeite met het ran Ullen van vacatures in de lagere angen Hoewel er in het algemeen vol- dernde aanbod is van jonge Nederlan- Irm^' die graag een functie bij de politie mn willen hebben, werd het steeds n-!?,Jker geschikte krachten voor de een te vinden. De politie moet nu lien aal strenge eisen stellen ten aan- Eed Van de lichamelijke conditie, goed ÜcH S en dergelijke. Soms trokken sol- kanten zich terug in verband met het UTRECHT. Doctoraal geneeskunde: Th. Kuypers, Kloosterzande, R. C. P. M. Mekel, Hilversum, C. W. v. Rooyen, Woerden en C. W. Sommer, Gorinchem; veearts-examen; S. Piersma, St. Jacobi- parochie, F. v. d. Veen, Blankenham (Kuinre), W. Sybesma, Heerenveen, mej. A. M. Sybesma, Heerenveen, N. J. de Vin, Barneveld, J. H. Santema, Tzum- piarum, W. A. Hermans, Leiden en J. Hoving, Zutphen; cand. rechten: J. P. W. de Vries, Utrecht en F. F. A. Q. M. Smits, Den Bosch. UTRECHT Cand. veeartsenijkunde: S. van de Anker IJsselstein, G. Eikelenboom, Uithoorn, R. Gorsira, Utrecht, K. v. Hors- sen, Rotterdam, H. Houben, Roermond, H. Luijerink, Utrecht, H. Matthijsen, Utrecht, C. Meuwissen, H. Lupassen, Utrecht, J. Polak, Amersfoort, Th. Smit, Wassenaar, A. Tadmor, Utrecht, J. Vermeulen, Huiss- sen, J. Wulffraat, Bloemendaal, H. Nube, Utrecht; cand. wis- en natuurkunde g J. Geelen, Utrecht, R. Clarenburg, Utrecht, J. Streef, Utrecht; cand. wis- en natuurk. k: mej. L. Dercksen, Gouda, E. Noerhadi, Utrecht, T. 't Hoen, Maarssen; doctoraal scheikunde: J. Bos, Utrecht, H. Sprenkels, Boxtel, P. Mijnlief, Utrecht, H. Cox, Den Bosch, S. Posthuma, Utrecht, M. Boers, Utrecht; doctoraal dierkunde: F. Creutz- berg (cum laude) Utrecht. lage aanvangssalaris voor de functie van adspirant van politie. Dezer dagen nu is een Koninklijk Besluit te verwach ten, waarbij de mogelijkheid wordt ge opend de salarissen van de adspiranten te verhogen. Men verwacht, dat het aanbod van geschikte sollicitanten, die aan de eisen voldoen, hierdoor zal toe nemen. ZATERDAG ■HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 o 'eAuws, 7.10 gram., 7.45 Morgengebed. 8.15 gram., 8.55 plechtige U.50 12.55 10.35 schoolradio. 11.05 zieken, gram., 12.00 Angelus, 12.03 gram., a»,, z°nnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 jPus-muz., 14.00 boek, 14.10 gram., 14.20 les, 14.40 koorconc., 15.00 kron. let- - - 1 en kunsten, 15.35 accordeonork.. 16.00 gram., 16.30 schoonheid v. Grego- wt ?s' 11-0° Jeugd, 18.15 journalistiek te„i 0verz- 18,25 lichte muz., 18.45 bui- in,- corresp., 19.00 nieuws, 19.10 gram., 20,2 van het Binnenhof, 19.30 gram., 2n'f~ de gewone man, 20.30 Lichtbaken, act am> 2100 gevar. progr., 21.50 2o „'J. 2200 wedstrijd in sterke verhalen. V; Wij luiden de Zondag In, Avond- fa?? 23,00 nieuws. 23.15 Esperanto. niS^VERSUM 11 298 m. VARA: 7.00 8.00 „f' 10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram., gVm n'euws, 8.18 gram., 8.55 vrouw. 9.00 ca,«' Yr°nw, 9.10 gram. VPRO: 10.00 nuhBai-05 prot- pr- VARA: 10.20 conti- 13.00 U-45 gram., 12.33 gram., I4.0n WE- .13.20 dansmuz., 13.45 sport, 14^50 narmonie-ork.. 14.25 Fries progr Takin 15,15 hernieuwde kennis- tveeWi„,'. kamerork. en solist, 17.00 18 20 Tr^ni" li-8® gram., 18.00 nieuws, Uitz iqï£mopd-°rgel, 18.40 regerings- 19.30' artistieke staalkaart. VPRO- 20.00 „IT 19,40 caus" 19,55 caus. VARA: 2L0n Mh wsi 20,05 gram., 20.30 dansmuz.. ,u° cabaret. 21.35 gram.. 21.45 caus.. 22.00 lichte muz., 22.40 hoorspel. 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC, home service, 330 m.: 13.10 gevar. muz., 14.15 fabr. fanfare, 14.45 ork.conc., 18.25 gevar. muz. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 dansmuz., 14.00 orkconc., 15.15 mil. ork., 17.00 jazzmuz., 17.30 dansmuz.. 20.30 zang. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 gevar. muz., 13.10 gevar. muz., 14.00 lichte muz., 15.00 gevar. muz., 18.00 vrolijke muz.. 19.35 Europese studentenliederen. 22.10 ork.conc., 0.15 dansmuz., 1.00 lichte muz., 2.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12.30 ork.conc., 14.17 ork.conc., 16.55 ka- mermuz.. 18.15 planorectial. 20.02 lichte muz., 21.00 ork.conc. BRUSSEL, 324 m.: 14.30 ork.conc., 15.45 accordeonspel. 16.15 accordeonspel, 16.45 Engelse les, 17.10 balletmuz., 20.00 ork.conc., 23.05 dansmuz., 23.40 zigeu- muz. 484 m.: 15.30 klassiek ver .progr., 16.30 gevar. muz., 17.15 gevar. muz., 17.30 jazz muz., 18.45 accordeonspel. 20.15 chansons, 22.15 lichte muz., 23.00 dansmuz. ENGELAND, BBC, European Service. Uitz. voor Nederl. 224, 49 en 42 m.: 17.00 Engelse les v. beginnelingen. 224 en 75 m:. 22.00 Nieuws. Spiegel v. d. week Sportjournaal. deel, dat deze twee landen een apar te behandeling verdienen, omdat zich daar geen binnenlandse opstandelin gen bevinden. Er zijn daar alleen „buitenlandse infiltranten" en die moeten door de Vietminh zo spoedig mogelijk worden teruggetrokken, zo meent men in Westelijke kring. Inmiddels gaat de fragmentarische discussie van de Westelijke landen on derling over de militaire situatie in Zuid-Oost Azië nog door. De Engelse en Amerikaanse standpunten terzake zijn elkaar nog steeds niet nader geko men. Amerika wil reeds nu de oprich ting van een collectief verdedigingssys teem voor Zuid-Oost Azië ter hand ne men. Engeland wil wachten tot de re sultaten van de Geneefse conferentie duidelijk zijn. President Eisenhower's uitspraak, dat een dergelijk systeem ook mogelijk is zonder deelneming van Engeland, is in bepaalde Franse kringen bepaald met leedvermaak ontvangen. Maar de Niev.w-Zeela.ndse minister van Buiten landse Zaken, Clifton Webb, heeft in Washington verklaard, dat een verdedi gingssysteem zonder Engeland hem on denkbaar schijnt. De militaire conferentie over de situ atie in Zuid-Oost Azië, die binnenkort in Washington kan worden gehouden, wordt door de Amerikanen al in recht streeks verband gebracht met. deze „NATO voor Zuid-Oost Azië en het Westelijk deel van de Stille Oceaan". De Engelsen, die aan deze conferentie wel deel zullen nemen, wensen dat ver band echter onder geen enkel beding te leggen. Engeland wordt wel op de hoogte gehouden van de Frans-Ameri kaanse besprekingen over een mogelij ke Amerikaanse interventie in Indo- China, maar het is nog steeds niet uitgenodigd daaraan deel te nemen. De Amerikaanse voorwaarden tot een dergelijke interventie schijnen nu iets anders te liggen dan minister (Van onze verslaggever) Blauw Wit heeft Donderdagavond het seizoen besloten met een zware neder laag van 5-2 tegen Go Ahead. Aanvan kelijk heeft het daar helemaal niet naar uitgezien, daar de rust met blanke stand, 0-0, was ingegaan. Helaas heeft zich tijdens deze wedstrijd een vrij ernstig ongeval voorgedaan. De doel man van de Deventenaren, Setlaar, raakte bij een felle aanval van de Amsterdammers dusdanig gewond, dat hij met een hersenschudding naar een ziekenhuis moest worden overgebracht De slechts enkele honderden toe schouwers, die in het grote stadion een plaatsje hadden opgezocht, kwamen voor rust helemaal niet aan hun trek. Beide ploegen speelden zó slecht voet bal, dat doelpunten tot de vrome wen sen behoorden. Reeds vijf minuten voor de rust wilde de grensrechter van Go Ahead er een einde aan maken, maar de scheidsrechter stoorde zich niet aan al zijn gevlag en liet rustig de volle vijf en veertig minuten uitspelen. Na de thee namen de Deventenaren spoedig een voorsprong van niet minder dan 0-3, door doelpunten van Doornbos, Lansink en Kolkman. Nauwelijks had Koekebakker de achterstand verkleind, of aan de andere kant was het midden voor Van Dijk die via Mesman de score op 14 bracht. Uit een daarop ontstane doelworste- ling zag Van der Mee kans de achter stand opnieuw te verkleinen. Met een ver hoog schot maakte Van Bruggen kort voor het einde de overwinning voor Go Ahead nóg groter (2-5). Dulles in het openbaar altijd placht te zeggen. De eis, dat alle drie In do-Chinese staten volledige onafhan kelijkheid moeten krijgen, is gehand haafd. Maar nu eisen de Amerikanen ook een belangrijk aandeel bij de op leiding van inheemse troepen in Indo- China en voorts willen de Verenigde Staten geen manschappen oproepen voor dienst in Indo-China, zolang Frankrijk nog niet heeft besloten dienstplichtigen naar dat land te zen den. (AFP-Reuter-UP) Advertentie interieur Het gebeurt, dat er vragen worden ingestuurd, waarop wij het antwoord schuldig moeten blijven. Daarover kan geen nadere corres pondentie worden gevoerd. Vragen welke niet voor beantwoording in aan merking komen, zijn b.v. vragen naar de namen van firma's of bedrijven. Zo hebben lezers gevraagd naar een a- dres voor het laten verchromen van metalen voorwerpen, voor het laten inbinden van boeken, ja, voor het hu ren van windbuksen. Bij deze en der gelijke vragen, die het gebied der re clame vragen, moeten wij de lezers vragen hun eigen speurzin aan te wenden. Jeanne d'Arc L. J. St. Kunt U mij een goed boek op geven over Jeanne d'Arc? Antw: Een zeer goed boek is dat van H. Belloc (St. Joan of Arc, 1929). Het is ook in hef Frans vertaald. In het Nederlands is er van F. Winwar „Jeanne d'Arc," dat boeiend en knap geschreven is, doch enige historische fouten bevat. De excessen van de tijd worden er in overbelicht en enig voor behoud past i.v.m. sensueel geladen bij zonderheden. Dan is er van J. Poortenaar „Jeanne d'Arc". Populair geschreven. Niet ge heel foutloos. Jeanne d'Arc wordt er meer in gezien als een historische fi guur dan als een heilige. Victor Hugo Idem: Staan alle werken van Victor Hugo op de Index; welke wel, welke niet? Antw: De in literair opzicht beste wer ken van Hugo, „Les misérables" en Notre Dame de Paris", staan op de Index, de overige niet. De rest is wel sterk voorbehouden als zijnde anti-ka tholiek. Het werk is zwaar romantisch en in zoverre uit de tijd. Het meest be kend is het toneelstuk „Hernani". Idem: Van wanneer dateert de laatste uitgave van de „Index"? Waar is die verkrijgbaar en zijn ook bekeerlingen aan de kerkelijke verbodsbepalingen in zake lectuur gebonden? Antw.: De Index bevat een lijst van met name genoemde, voor katholieken verboden boeken. Men mag daaruit niet afleiden, dat men zonder bezwaar al les mag lezen wat er niet op staat. Be langrijker en algemener richtsnoer dan de tamelijk willekeurige lijst, die Index heet, is het eigen geweten. Voorts is er de z.g. „Boekenwet", die 'n onderdeel vormt van het kerkelijk wetboek en waarin het logische verbod staat van die boeken te lezen welke gevaar ople veren voor geloof of zeden. De laatste Index dateert van 1948 en is in of via de kath. boekhandel verkrijg baar. Het „Lectuurrepertorium" (allicht op de R.K. leeszaal voorhanden), waar in alle Nederlandse en in het Nederlands vertaalde werken zijn opgenomen voor zover het belletrie en vulgarisatiewerk betreft, vermeldt wanneer een boek op de Index staat. (Speciale berichtgeving) Aan de vooravond van de 37ste Ronde van Italië is bekendgemaakt, dat de Belg Ockers wegens ribblessures, opge lopen tijdens de etappewedstrijd Rome NapelsRome, wordt vervangen door Pol de Paepe. In plaats van Pietro Nas- cimbene is Franco Franchi op de lijst geplaatst. Hein van Breenen is bijna in handen van de politie van Palermo gevallen. De Amsterdammer had aan het station en kele briefjes van tien gulden gewisseld voor Italiaans geld. Enkele uren later kwam de politie in het hotel en met veel gebaren en met behulp van foto's in een mooi uitgevoerd boekje trachtte de recherche Van Breenen duidelijk te maken, dat twee van die briefjes niet meer geldig waren Tolk Marandi moest te hulp worden geroepen. De twee briefjes werden te rug genomen, ondanks het feit, dat ze in Nederland wel degelijk geldig zijn. Twee andere blauwe briefjes werden daarvoor in de plaats gegeven. Met veel plichtplegingen en duizend en een ver ontschuldigingen namen de rechercheurs van Van Breenen en Marandi afscheid. Zij hadden wel begrepen, dat de goed moedige Amsterdammer volkomen on schuldig aan het hele geval was. In de avonduren heeft Pellenaars met zijn zeven mannen de te volgen tactiek voor de komende dagen besproken. Het Zwaluwenelftal, dat Zondag 23 Mei te Gouda tegen Bradford City zal spelen, is als volgt samengesteld. Doel: Feyt (Woerden); Ach ter. Wiersma (Donar) en Peggemans (Kennemers); midden: NN, Hoogmans (BMT) en Treuren (Coal); voor: Olden- hof (Watergraafsmeer), De Leemt (De Valk), Eversgroen (ONA), Frederiks (Gouda) en Scherpenhuizen (RFC). De rechtshalfplaats is voorlopig nog onbezet, aangezien Smit, de speler die voor deze plaats was uitgekozen, be dankt heeft wegens een verwonding, welke hem belet te spelen. De midvoor van Rigtersbleek, Bleyen berg, heeft een aanbod gekregen om als prof-voetballer naar Frankrijk te gaan. De secretaris van de Racing Club de Strasbourg, die de wedstrijd Nederland BNoorwegen B in het stadion te Hen gelo bijwoonde, heeft Bleyenberg opge zocht. De Fransman heeft de Ensche- deër voorgesteld Zondag 23 Mei a.s. met de Racing Club de Strasbourg een oefenwedstrijd te spelen tegen Black pool. Bleyenberg zou een vast maandelijks inkomen krijgen, waarbij dan nog de premies zouden komen. Hij heeft het voorstel in overweging genomen, maar voor het spelen van een proefwedstrijd voelt hij niet veel. Het overleg zal dezer dagen worden voortgezet. Blijkens een mededeling van Adriano Rodonl, president van de Italiaanse wielerbond, zal Italië dit jaar niet offi cieel deelnemen aan de Ronde van Frankrijk. Rodoni verklaarde dit aan de voor avond van de start voor de Ronde van Italië, waaraan geen officiële Franse ploeg deelneemt. Evenwel zullen Ita liaanse renners individueel wel in de Ronde van Frankrijk mogen uitkomen. De keuzecommissie van de F.A. heeft de Engelse ploeg voor de wedstrijd te gen Hongarije. Zondag 23 Mei a.s. te Boedapest, als volgt samengesteld: doel: Merrick; achter: Staniforth en Byrne; midden: Wright, aanvoerder, Owen en Dickinson; voor: Harris, Sewell, Jezzard, Broadis en Finney. Van de ploeg, die door Zuid-Slavië werd verslagen, is de verdediging ge handhaafd, maar de voorhoede is, con form de verwachtingen, gewijzigd. Jez zard vervangt Allen als middenvoor en zal zijn eerste landenwedstrjjd spelen, terwijl Harris en Sewell de rechter vleugel zullen vormen. Finney en Broa dis spelen samen op de linkervleugeL Behalve Allen zijn ook Nicholls en Mui len vervangen. De Hongaarse ploeg is nog niet offi cieel samengesteld. De Beneluxwedstrijd voor ama teurs, vastgesteld voor 12 Juni van Breda naar Amsterdam, gaat niet door. In plaats hiervan zal van 23 t/m 25 Juli een etappewedstrijd voor amateurs wor den gereden. De eerste etappe voert van Amsterdam naar Enschede, de tweede van Enschede naar Leeuwarden, en de derde van Leeuwarden naar Amster dam, In de tweede ronde van het heren enkelspel van de internationale kam pioenschappen van Frankrijk heeft de Fransman Paul Remy voor een verras sing gezorgd door de Deen Kurt Niel sen, een der geplaatste spelers, die ver leden jaar te Wimbledon de finale be reikte, uit te schakelen. Remy won met 8—6 6—4 6—3. De Britse kampioen jockey, Sir Gordon Richards, is met een hersen schudding in een ziekenhuis opgeno men, nadat bij races te Salisbury de paarden van Sir Gordon en van een andere deelnemer ten val waren gekomen. Voor de drielandenwedstrijd, met start en finish te Eisden (B.), welke Zondag a.s. wordt gereden, zijn 168 renners ingeschreven. Nederland zal om. vertegenwoordigd worden door Dekkers, Dielissen, Nico van Est, Gelissen, Haan, Janssen, Lambrichs, Paas, Van Roon, Faanhof en Smits. Een bekeerling is vanzelfsprekend ook gebonden aan de „Boekenwet" en ande re kerkelijke bepalingen. Altijd echter kan men bij de bisschop dispensatie vragen in speciale gevallen. Ruben en Ronald j Idem: Zijn Ruben en Ronald geschikt als doopnamen? Moeten doopnamen beslist heiligennamen zijn? Is er in dezen geen j verandering in het kerkelijk wetboek i gekomen? Antw: Noch „Ruben" noch „Ronald" zijn te vinden in het bekende boek van pastoor Graaf „Nederlandse doopna men." Het „Rituale Romanum" raadt aan (doch gebiedt niet) zoveel mogelijk namen van heiligen als doopnamen te kiezen, opdat zulk een heilige tevens als patroon en beschermer zal kunnen worden vereerd. Evenwel kan ook de familietraditie haar eisen stellen. Dan is overleg te voren met de parochie geestelijkheid aan te raden. Voor zover ons bekend, is er in dezen geen verandering gekomen in het ker kelijk wetboek. Wat de opgegeven namen zelf betreft: „Ruben" is een specifiek Joodse naam, die misschien en enigszins geforceerd in verband kan worden gebracht met Rubben, Rubyn (patroon: St. Rubianus. bisschop van Como, feest 15 Dec.) Of Ronald kan samenhangen met Ro land weten wij niet. Zo ja, dan is de patroon: St. Rolandus Medicis (niet van het beroemde geslacht), gestorven als kluizenaar in 1386. Feest 15 Sept. Vragen voor deze rubriek moeten woraen gericht aan de Redactie van ons blad (met in de Linker-boven hoek der enveloppe: „Vragenrv- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt Zich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komen Over de besTissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaar ne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. V.V.V.-adressen H. J. v. R. vraagt naar de bureaux voor vreemdelingenverkeer in Brussel en Brugge. Antw.: Het adres van het bureau in Brussel luidt: Lakenweversstraat. In Brugge is - vreemd genoeg - een der gelijke instantie niet gevestigd. Sigarenbandjes en zieken R. L. wil weten of men door het spa ren van sigarenbandjes er toe kan bij dragen, dat een zieke naar Lourdes kan gaan of naar een buitenlands sanato rium. Ant.: Of men op die manier op name in een sanatorium kan helpen mo gelijk maken, betwijfelen wij. Over de mogelijkheid van een reis van een zieke naar Lourdes kunt U zich het best wen den tot de „Broederschap van O.L.Vr. van Lourdes," waarvan het Secretariaat gevestigd is op het Bureau V.N.B., Brugstraat 9, 's Hertogenbosch. Die broederschap wil o.a. bevorderen dat behoeftige zieken naar Lourdes kunnen pelgrimeren. Pas geschilderd L.R.v.R.- Heeft de keuken zelf geschil derd en toen dat klaar was, werd van wege de huiseigenaar de boel weer be dorven door het werk van loodgieters e.d. Hoe moet ik daarmede aan? Antwoord: U bent verplicht het gehuur de in goede staat van onderhoud te hou den en dat hebt u gedaan, de huiseige naar moet nu de ontstane schade weer (doen) herstellen, dat is niet meer dan billijk. Praat er maar eens over met de huisbaas, het is immers ook in zijn be lang, dat zjjn huis netjes wordt be woond. Hjj zal u in ieder geval toch wel wat verf beschikbaar willen stellen om het beschadigde weer bij te werken. Omzetting in N.V. P.A.R.- is eigenaar van een zaak en wil omzetting in een familie-N.V. in verband met eventuele moeilijkheden bjj overlijden. Antwoord: Deze vraag is zo niet te be antwoorden. Alles hangt af van de soort zaak, de financieringsmethode etc. Op richting van een N.V. moet in ieder ge val bij notariële acte geschieden. Een accountant daarbij is wenselijk, eventu eel ook een belastingconsulent. De ge gevens voor volledig advies ontbreken helaas. Successierecht kinderen: 0 - 1000 3 pet.; 1000 - 2000 4 pet.; 2000 - 5000 5 pet.; 5000 - 10000 6 pet.; 10000 - 25000 7 pet.; 25000 - 50000 8 pet, enz. Belastingkwesties J.TH.D.- 1) Wanneer men gehuwd ls op huwelijkse voorwaarden en de man aan geslagen is voor inkomstenbelasting, maar weigert deze te betalen, kan dan door de belasting beslag worden gelegd op de inboedel. Deze is geheel eigendom van de vrouw, ook de huur staat op naam van de vrouw, aangezien dat al reeds was voor het huwelijk. Man en vrouw hebben ieder een inkomen, waar loonbelasting van ingehouden wordt. De vrouw wil betalen, maar dan een ge deelte. 2) Mijn vrouw krijgt een aanslag van de schoolbelasting van 1948, zij was in dat jaar zonder inkomen en kreeg steun van S.Z. Wij zijn in 1952 getrouwd, ben ik nu verplicht deze belasting te beta len, aangezien de aanslag nog op naam van de eerste echtgenoot staat. Antwoord: 1) Dit ligt aan de huwelijks voorwaarden. Art. 56 Besluit Ink. Bel. zegt, dat de gehuwde vrouw voor de aanslag van haar man aansprakelijk is, alsof zij zelve ware aangeslagen voor zover de belasting op zuivere inkomsten en opbrengsten van haar zijde betrek king heeft. Voordat hierop een beroep wordt gedaan (door de ontvanger) moet de inspecteur het bedrag vaststellen, waarvoor de vrouw aansprakelijk is. 2) De schoolbelasting 1948 wordt bere kend naar het inkomen van 1947. Laat zij zich eens wenden tot de gemeente lijke belastingadministratie. Misschien is de wouw voor deze belasting ook me de aansprakelijk. Dan moet zij nu be talen, maar wanneer door huw. voor waarden nu elke gemeenschap van goe deren is uitgesloten, is de tegenwoordi ge echtgenoot in geen geval aansprake lijk. Tweemaal betaald T.G.D.- Heeft een ziekencoupon ingele verd over de maand Maart en moet te vens de premie voor vrijwillige verzeke ring over diezelfde maand nog eens be talen, omdat zijn werkgever (het M.V.O.) hem bij schrijven van 20 April 1954 be richtte, dat hij van 1 Maart 1954 af, als ambtenaar in vaste dienst was opgeno men. Het M.v.O. wil geen restitutie van de ingehouden premie over Maart ge ven en het ziekenfonds wil vrijwillige premie hebben van Maart af, zodat hij nu dubbel premie moet betalen. Hoe moet ik daarmede aan? Antwoord: Het kan vreemd lopen. Het M.v.O. heeft zeer wel geweten, dat u per 1 Maart niet meer onder de ver plichte verzekering viel, desondanks houden ze toch premie in. Intussen zit u met de gebakken peren. Dit is een zaak, die u in orde moet maken met uw commandant. Hij is in het bezit van de nodige formulieren en weet, hoe te handelen. Inderdaad heeft het zie kenfonds gelijk. EIERMARKT BARNEVELD 20 Mei. Aan voer ca. 1.600.000 stuks. Prijzen eieren f 11.6012.50. algemene prijs f 11.80 per 100 stuks, kiloprijs f 1.95 (basis 60.5 gram). VELUWSE EIERVEILIN G BARNEVELD- EDE. Weekaanvoer ca. 950.000 stuks. Prij zen: eieren van 5460 gram f 10 7811.31, eieren van 6065 gram f 11.4512.77 per 100 stuks. VARKENSMARKT BARNEVELD Aan voer ca. 140 stuks. Prijzen, biggen f 50 64, drachtige zeugen f 350450. PLU1MVEEMARKT BARNEVELD. Aan voer ca. 60.000 stuks. Prijzen: slachtkippen f 1.751.85, witte i 2.002.10, jonge hanen 79 ons f 1.751.95, zware f 1.651.80, wit te zwaarder dan 1 kg. £2.102.25, piepkui kens f 2.002.10, alles per kg. KAASMARKT WOERDEN 20 Mei. Aange voerd: 218 part en. Prijzen le soort f 1.98 2.10, 2e soort f 1.901.97, extra kwal. tot 2.16, extra belegen f 2.50. Handel matig. KAASMARKT GOUDA 20 Mei. Aanvoer 80 partijen, le kwaliteit f 1.952.05, 2e kw. 1.871.94, extra kwaliteit tot f 2.20 VEEMARKT DELFT, 20 Mei. Prijzen: wei- dekoeien f 550750, nuchtere kalveren f 45 55. biggen f 4570, lopers 70120, drach tige zeugen f 325478, weidelammeren f 45 60, magere varkens per kg. levend f 2 00 2 20. Handel redelijk.^ AKKRUMDIJK p. 21 Dover n. Antw. ALWAKI 21 te Rio Janeiro. AMPENAN p. 21 Minikoi n. Aden. AMSTELLAND p. 21 Dungen n. A'dam. EOS 21 te Oran. GROOTE KERK 21 te Yokohama. HATHOR 21 te Latakia. INDRAPOERA p. 21 Daedalus n. Suez. KOTA AGOENG 21 te Surabaja. KOTA INTEN p. 21 Pt. Sudan n. Suez. LAERTES 21 te Priok. LARENBERG 21 te Trieste. LA WAK 21 te Penang. MAASDAM 21 te Casablanca. MELISKERK p. 21 Malta n. Antw. NOTOS 21 te Tanger. PIETERS 21 v. Swansea n. A'dam. PRINS FRED. HENDR. 21 te Montreal. PRINS W. GEORGE FRED. p. 21 Vliss. n. Le Havre. RADJA p. 21 Kp. Bon n. Pt. Said. ROEPAT 21 te Cheribon. ROTTI 21 te Baltimore. RIJNKERK p. 21 Farcel. n Casablanca. STAD ARNHEM 21 te Karachi. ST. MAASTRICHT p. 21 Dungen. n. Vlaard. WILLEM RUYS p. 21 Guardafui n. Pt. Said. WONOSARI 21 te Singapore. AAGTEDIJK p. 21 Bahia n. Rio Janeiro. ALCHIBA p. 21 Dungen. n. Recife. ALNATI 21 te Las Palmas. ALPHACCA 21 te Philadelphia. ARGOS 21 te Istanbul. AVERDIJK 21 te Baltimore. BLOMMERSDIJK 21 te Hamburg. BLIJDENDIJK p. 21 Dover n. New York. CASTOR 21 te New York. DELFT 21 te Cristobal. EEMDIJK 21 te Houston. EENDRACHT p. 21 Dungen. n. Haifa. FRIESLAND KRL 21 te Antw. GROOTE BEER p. 21 Quebec n. Southampt. HELDER 21 te R'dam. JAPARA KRL p. 21 Finist. n. Pt. Said. KOTA GEDEH 21 te Basrah. LAURENSKERK p. 21 Malta n. Barcelona. LIEVE VROUWEKERK 21 te R'dam. LIMBURG p. 21 Lamu n. Djibouti. LOPPERSUM p. 21 Asimaro n. Bona. MAASDAM 21 te Casablanca. MEERKERK p. 21 Ouess. n. Le Havre. NESTOR 21 te R'dam. OUWERKERK 21 te Bremen. PRINS MAURITS 21 te Cleveland. SINGKEP p. 21 Kp. Gata n. Marseille. SOESTDIJK 21 te New York. TARA 21 te Santos. THEMISTO 21 te London. TRAJANUS 21 te Curacao. WAAL 21 v. Kingston n. Pt. Prince. WATERLAND p. 21 Rio Grande n. L. Pasm WILLEM RUYS p. 21 Aden n. Pt. Said. WONOGIRI 21 te Napels. IJSSEL 21 te Lissabon. ZEELAND KRL 21 te Pt. Said. AMOR 20 te Piraeus. AAGTEDIJK p. 20 Recife n. Rio Jan. AMSTELLAND p. 20 Ouess. n. A'dam. AKENDSKERK 20 te Suez. ALGENIB 20 te Bremen. ARKELDIJK p. 20 Scilly n. Houston. BLOEMFONTEIN 20 te Bremen. CALLISTO p. 20 Kp. Race n. Montr. HOOGKERK p. 20 Perim n. Aden. KOTA INTEN p. 20 Perim n. R'dam. LEERSUM 20 te Hamburg. MEERKERK p. 20 Finist. n. Havre. MENTOR 20 te Oran. POSEIDON 20 te Philadelphia. PAPENDRECHT p. 20 Rio Grande n. Dakar. PYGMALION p. 20 Azoren n. Dordrecht. PRINS WILLEM IV p. 20 Kp. Race naar Quebec. STAD SCHIEDAM p. 20 Finist. n. Alg. SAMARINDA p. 20 Param. n. Kaapstad. SHERATAN p. 20 Malta n. Ceuta. STAD MAASTRICHT p. 20 Ouesst. naar Viaarchngen. SOMMELSDIJK p. 20 Billiton n. Banjoew. SALATIGA 20 te Portland. TITUS 20 te Izmir. TJILUWAH 20 te Singapore. TABIAN 20 te Damman THEMISTO 20 te Londen. VAN SPILBERGEN 20 te Duala. WELTEVREDEN p. 20 Azoren n. Halifax. I.TSSEL 20 te Lissabon. ZEELAND 20 te Port Said. TANKSCHEPEN ALETTA 20 te Pladju. CALTEX PERNIS 20 van Sidon n. R'dam. CALTEX NEDERLAND p. 20 Ouess. naar Sidon. CALTEX DELFT p. 20 Malta n. R'dam. CALTEX LEIDEN p. 20 Finist. n. R'dam. CALTEX THE HAGUE p. 20 Oporto naar Sidon. CALTEX UTRECHT p. 20 Malta n. R'd. CLEODORA 20 van Melb. n. B. Papan. ESSO DEN HAAG p. 20 Finist. n. Antw ESSO AMSTERDAM p. 20 Gibr. n. PI S. KATELYSIA 20 van Ornskald. n. Curacao. LUCITA 20 te OldkUpatrick. METULA p. 20 Onslow n. Geelang. MACOMA p. 20 Dungen. n. Curacao MALVINA p. 20 Natuna n. Singap. MURENA p. 20 Lombok n. Tarakan MITRA 20 te Kingston. ROTULA 20 te R'dam n. U. S. Gulf. SCHERPENDRECHT p. 20 Kp. Orange n. Curacao. SLIEDRECHT p 20 Aden n. Landsend. TARIA p. 20 Algiers R'dam. WIELDRECHT p. 20 Kp. St. Vino. Faulsboro.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7