Druilregen kon Ijmuidens Vlaggetjesdag niet verstoren j-a.Ki.r.s';- lil LU «TL I in/li I LLITIwUI ILi WVIIflII I - ENGELAND TOCH AAN ZIJDE VAN AMERIKA? Min. Mansholt: Heel Nederland kijkt naar IJmuiden Koning Haring kiest een bruid Nog wil Eden trachten tot vreed zame regeling in Indo-China te komen hoofd Vrolijke en onbezorgde dag voor 13.000 vaders en moeders Donderdag de „eerste nieuwe aan de wal? WJ.R. Dreesmann overleden Legende leidt tot hoogtepunt Vlaggetjesdag-viering en hart Sterrit der Naastenliefde zeer goed geslaagd Zeven gewonden bij autobotsing Haringvloot vaart vannacht om 12 uur uit det MORRIS lefwijwfwj! Het weer Spoedzitting Britse Kabinet over defensieplan Z.O.-Azië Zie ook pag. 3 Afgezant Van Nehroe in Genève invasie in Zandvoort Kruispunt Laren Driejarig meisje door vrachtauto gedood Prins Bernhard bij Koning Boudewijn Cijfers van de Sterrit BARTELJ0RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD B0LSTR. 48 A DAM TEL 717162 Dames - Heren Badkleding OORLOGSINVALIDEN IN LOURDES mandag 24 mei 1954 s 78ste jaargang No. 25997 fOREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM g™gS™!? t?c Het was een feestelijk schouwspel aan de kade in IJmuiden, waar, evenals in de andere vissershavens, duizenden langs de gepavoiseerde vloot trokken. tjesdag aanwezig was, verklaarde, dat heel Nederland op deze dag naar IJ muiden kijkt. En mocht het in het ver leden zo zijn. aldus de minister, dat de visserij niet die plaats kreeg, die zij verdiende, dank zij de prestaties, vooral in de na-oorlogse jaren, is de visserij in het middelpunt der belangstelling ko men te staan. Hier de bevlagde schepen te zien, IJmuiden's jeugd als symbool van de toekomst, vervulde de bewinds man met vreugde, al verklaarde hij er IJmuiden, dat dit jaar het accent van de Vlaggetjesdag-feesten te dra gen kreeg, heeft zich deze eer waardig getoond. De weergoden waren de organisatoren ten minste nog in zoverre gunstig gezind, dat het 's middags tijdens de festiviteiten droog bleef. Maar toen 's avonds de aankomst van Koning Haring vergezeld ging van een druilerige regen, kon dat toch nog duizenden niet weerhouden om naar de haven te komen en dit historische moment mee te maken. Zijne Majesteit wachtte een vorstelijke ontvangst. Met spanning werd het moment verbeid, waarop de vorst van de Doggers- bank zich een vrouw zou kiezen. Een Katwijkse schone, de 17-jarige Wil Verloop, die met een groepje sexe-genoten in Katwijkse klederdracht naar IJmuiden was gekomen, viel de eer te beurt, aan de zijde van haar toekom stige gemaal terug te schrijden naar de Geep, die haar, met twee dames van baar gevolg en geëscorteerd door zeekadetten van het korps „IJmond", met baar vorstelijke bruidegom terugvoerde naar zee. H.M.'s visserij-politiekruiser „Luymes", die Dinsdag met de vloot mee trekt, lag feestelijk gepavoiseerd op de plaats, waar IJmuiden nog steeds de berinnering bewaart aan wat eens de toeristensteiger was. Niet het sombere Srijs van de Marine, maar een fris wit geschilderd vaartuig, dat doet denken aan een passagiersschip. Ruim vier uur Kwamen de eerste deelnemers aan de optocht op de nieu we Tegeltjesmarkt aan. Als eersten de Laden van de afdeling Turnen van de R-K.S.V. „Velsen", gevolgd door tal Yan andere jeugd- en sportverenigingen. 3 uur was de stoet van het Tiberius- Plein vertrokken, een stoet van meer ddh een kwartier. Een zee van vlaggen meevoerend naar de haven. T.V.IJ. voerde met afwisselend rode, witte en mauwe sjerpen een symbolisch vlagge- d°ek mee, de Chr. Gymnastiekver. IJ muiden maakte, mede door de assisten- Re van tamboers en pijpers van Oranje •Nassau uit Amsterdam, weer een voor- lrelfeljjke indruk. De allegorie kreeg ook weer zijn deel. Oud-Kath. jeugdgroep DGS-Fakkel- jmagers voerde een schip, opgebouwd j'' netten, met zich mee en verwierf aarrnee in deze categorie de eerste Pgetuigde zeilsloep getrokken door en tractor, door de straten ma noeuvreerde kreeg een verdiende prijs. ■Y°orts was er een antieke sjees met Roninginneharing. Er was een wagen, die het strand meevoerde met fe ener zijde op een jmmtop de vuurtoren en aan de andere gant 0p ,je g0iven deinende scheepjes. h de tonnen-kuipende visserstjes ont- tiet evenmin, terwijl een gymnas- eRvereniging de vlaggen van alle na- meevoerde. In de marswedstrijd erd T.V.IJ nummer één, de Chr. gymnastiekver. IJmuiden nummer twee jp de Gymnastiekver. Olympia num- er drie. Onder de duizenden, die op de Te- seltjesmarkt dit spel van kleur en v .arme gadesloegen, bevonden zich ale autoriteiten. Zo waren o.a. aan- 6z:ig de Minister voor Landbouw, Vis- g .nJ en Voedselvoorziening, Z. Exc. w Mansholt, de commissie voor de y.SSerij uit de tweede Kamer, de voor- 1? van het bedrijfschap voor vis- di mi Producten, drs. D.J. van Dijk, de q recteur der Visserijen, de heer Ir. oó ^mnesch. vooraanstaande figuren Ris gebied van technisch en biolo- n,.0visserij-onderzoek, de burge en a van Velsen, mr. M.M. Kwint ka3,ecommandant van de Luymes, P lein luitenant ter zee J. Smit. 6om1f7°^rzitter van het Vlaggetjesdag- vanaf heer J. G. Kolkman, sprak bgrt >,het dak van de brug op de Ro- iVeikdL, am KW 123 een woord van v°or waarna Minister Mansholt, die eerst officieel op een Vlagge- zich wel van bewust, dat de slag om de haring nog geleverd moet worden. De minister besloot met de vissers een behouden vaart en een goéde thuiskomst toe te wensen. (Vervolg op pag. 3) Zondagmiddag ia in de ouderdom van 68 jaar in Amsterdam overleden de heer W. J. R. Dreesmann, voorzit ter van de V. en D. Ned. Coöp. Han delsvereniging G.A. Vanochtend is het Britse kabinet in speciale zitting bijeengekomen om te luisteren naar een rapport van minister Eden over het verloop van de con ferentie in Genève. De minister heeft het afgelopen weekeinde met verschil lende Franse en Engelse autoriteiten, alsmede met het hoofd van de Indische delegatie bij de Verenigde Naties, Krishna Menon, geconfereerd. Men neemt aan, dat tijdens de Britse kabinetsvergadering van hedenochtend de vraag ter sprake is gekomen of het gezien het verloop van de Geneefse confe rentie verantwoord is van de Britse regering om zich nog altijd buiten het door de Amerikaanse minister Dulles voorgestelde veiligheidspact voor Zuid-Oost-Azië te houden. Amerika heeft kort voor het begin van de Geneefse conferentie de bespre- kingen over dit plan uitgesteld, omdat Engeland eerst het resultaat van de onderhandelingen wilde afwachten. De V.S. zijn er van overtuigd, dat de conferentie van Genève reeds mislukt is en willen deze week in Washington de militaire besprekingen voor het pact beginnen. Wanneer het Britse kabinet vandaag definitef tot deelneming besluit, zullen ook tegelijkertijd de instruc ties voor de Britse vertegenwoordigers no or do conferentie in Washington worden opgesteld. In een trieste regenbui trok Zaterdag avond te IJmuiden de Chr. Muziekver. „Wilhelmina", gevolgd door een dames- groep van de Chr. Gymnastiekver. „IJmuiden" naar de Kop van de Haven ter begroeting van Koning Haring, die voor het eerst sinds mensenheugenis een officieel bezoek zou brengen aan de boorden van de Lage Landen aan de zee. Tallozen hadden zich hier een plaatsje veroverd om getuige te kunnen zijn van dit unieke gebeuren. Een co mité van ontvangst, compleet met streepjesbroek en hoge hoed, stond ge reed om de heerser over Doggersbank en FJadengronden een officieel welkom toe te roepen. Precies op het protocollair vastgestel de tijdstip, om half 9, zwenkte de ...Geep" van het Loodswezen, dat Zijne Majesteit tot kruiser diende, rond de Kop van de Vissershaven. Keurig ston den de zeekadetten in het gelid en vlak I rn Ster^ste is niet hij, die de I V di,?'T'e kracht heeft, maar hij j V et langste weet vol te houdenjj Koning Haring was persoonlijk naar IJmuiden gekomen, waar hij zich een katwijkse schone als gemalin koos. voor de brug ontwaarde men reeds de vorstelijke gestalte van Koning Haring, op zijn hoofd een kroon met de drie tand. van zijn schouders afhangend een net, waarin zich zilveren haringen had den genesteld als trouwe paladijnen van hun vorst, en in de hand de be faamde drietand (mogelijk geleend van Neptunus?). Omzwermd door een leger van pers fotografen schreed Koning Haring naar het podium vlak onder het havenkan toor om vandaar de verzamelde menig te toe te spreken. In voortreffelijk Nederlands overigens. Koning Haring verklaarde, dat de beslissing om van de 60 graden Noorderbreedte naar hier te komen, niet zonder wikken en wegen gevallen was. Zijn onderdanen hadden het ten sterkste afgeraden, omdat mil- lioenen stamgenoten van een dergelijke reis nimmer waren teruggekeerd. Verleden jaar leverden wij, aldus Zijne Majesteit, 1.150.907 kantjes haring, dat is, omgerekend naar ongeveer 800 haringen per kantje, plusm. 921.000.000 haringen. De gehele wereld kent ons, kan ons eten, want de Hollanders voe ren uit naar 68 landen. Een siddering doortrilde Koning Haring, toen hij de naam van Willem Beukelszoon uitsprak, maar deson danks durfde hij te verklaren, dat de Hollanders weten wat de haring toekomt. Uw vissers zijn voor ons geen barbaren, verklaarde hij, het simpele sneetje in de keel bagatelli serend. Een eerbiedige groet ging uit naar schipper Kees Dubbelaar, die de haring wel de allerbeste verzor ging gaf. 'Vervolg op oag. 3) Minister Eden zelf blijkt nog hoop te hebben op resultaten in Genève. Hij heeft gisteren premier Churchill be zocht op diens officiële landgoed Che quers en gepleit voor het voortzetten van de conferentie om tot een verge lijk te komen inzake Indo-China. Mi nister Eden keert vandaag naar Ge nève terug, waar de behandeling van het Indo-Chinese vraagstuk nog gaande is. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat Eden een bepaalde tijdslimiet voor zal stellen, waarbij resultaten bereikt moeten worden. Men neemt aan, dat Groot-Brittannië anders direct mee zal doen aan het collectieve veiligheids plan voor Zuid-Oost-A?'" Reuter verneemt ..i .vei ingelichte kringen te Londen, dat minister Eden gisteren tijdens een onderhoud, dat hjj had met premier Churchill op diens of ficiële buitengoed Chequers, de nood zaak heeft bepleit in Genève nog enige tijd door te gaan een vergelijk over In do-China na te streven. Zodra duidelijk wordt, dat op deze weg niets valt te bereiken, zal Engeland, zo zegt men in de welingelichte Londense kringen, on getwijfeld bereid zijn mee te doen aan een collectieve verdediging in Zuid-Oost Azië. Misschien zal Engeland een be paalde tijdslimiet willen stellen. In de loop van vandaag keert Eden naar Ge nève terug, waar hij dan nog de behan deling van het Indo-Chinese vraagstuk kan bijwonen. De militaire conferentie te Washington zou worden gehouden tussen vertegen woordigers van Amerika, Australië, Nieuw-Zeeland, Frankrijk en Engeland. De voorzitter van de Amerikaanse com missie van stafchefs, admiraal Radford, schijnt een hoge dunk to hebben van de kennis en de bekwaamheid van gene raal Sir Gerald Templer, tot voor kort „uuunanuant van de Britse strijdkrach ten in Malakka. De Britse weigering om speciaal ten behoeve van Dien Bien Phoe te inter veniëren schrijft men toe aan de opvat ting van de chef van de generale staf van het Britse imperium, veldmaar schalk Sir John Harding. De plenaire vergadering van Zaterdag ging in Genève over Korea. De Zuid- Koreaanse minister van buitenlandse zaken, Pyoen Joeng Tai, kwam voor de dag met een plan, dat uit 14 punten bestaat, en waarin zijn regering zich bereid verklaart eventuele algemene verkiezingen ook in Zuid-Korea te doen houden. Overigens houdt het vast aan toezicht door de Verenigde N es Een moeilijk punt is üe eis, dat de Chinese communisten een maand voor de ver kiezingen uit Noord-Korea verdwenen moeten zijn. Op datzelfde tijdstip zou men ook aan de evacuatie van de troe pen der Verenigde Naties beginnen, maar een bepaald contingent daarvan zal blijven totdat het genoegzaam zeker is, dat de regering voor geheel Korea vast in het zadel zit- De communisten, bij monde van de Chinees Tsjoe En Lai en de Noord- Koreaan Nam II, deden eveneens een kleine concessie. Zij toonden zich voor het eerst bereid de algemene verkie zingen onder toezicht van een „bui tenlandse commissie" te stellen. Die „buitenlanders" mochten echter niet de leden van de Verenigde Naties zijn, die aan de strijd in Korea hebben deelgenomen. De voorbereiding van de verkiezingen moet volgens de communisten nog steeds geschieden door gemengde Noord en Zuid-Koreaanse commissies, waarin de Zuid-Koreanen geen enkel overwicht mogen hebben. Tevens moeten alle bui tenlandse troepen dan reeds uit Korea zijn teruggetrokken. Het toekomstige parlement zou dan naar de mening van Nam II wel volgens een soort evenredi ge vertegenwoordiging kunnen worden samengesteld. Hij dacht aan één zetel per 50.000 inwoners. De Franse delegatie heeft Parijs ver zocht enkele hoge militairen uit Indo- China te laten overkomen voor het ge val men vandaag toekomt aan een tech nische bespreking van een wapenstil stand. De permanente vertegenwoordi ger van Indië bij de Verenigde Naties, Krishna Menon, is na het onderhoud, dat hij in Parijs met minister Eden had, doorgereisd naar Genève, waar hij be sprekingen voert met minister Molotov, premier Tsjoe En Lai en onderminister Bedell Smith. (Reuter-UP) Met een gemiddelde van zes en twintig auto's per minuut kwamen Zondagmorgen onder een stralende hemel ruim 2200 perso nenauto's en 21 grote autobussen de gepa voiseerde boulevard van Zandvoort opgere den. De Sterrit der Naastenliefde 1954 be gon een feit te worden. Met duizenden tege lijk werden gelukkige vaders en moeders uit alle delen van ons land naar het hart van het duizend-kilometer lange „sterrenlint ge- bracht, waar zij door een voortreffelijke or- ganisatie, die de Bond Zonder Naam in net leven had geroepen, werden opgewacht. Zij kwamen uit Goes, Maastricht, Groningen en Den Helder, maar ook uit Eersel, Hongen en Hcusden. Om ongeveer twee uur in de mid dag telde men in Zandvoort ongeveer 13000 mensen, die een vrolijk feestprogramma in Op het beruchte kruispunt te Laren is Zaterdagmiddag een autobus van de Nederlandse Buurtvervoer Maatschap pij op een auto, afkomstig uit Zwolle, gereden, waarin zeven personen waren gezeten. De chauffeur van de bus, die met zijn wagen uit de richting La ren kwam, verleende geen voorrang aan de Zwolse auto, die over de Rijks weg reed en juist het kruispunt pas seerde. Er onstond veel materiële scnade. De inzittenden van de Zwolse auto werden allen gewond. Vier van hen kregen een hersenschudding. Zij wer- 1 den naar het ziekenhuis te Laren ver voerd, evenals de overige drie inzit tenden, die slechts lichte schaafwonden hadden opgelopen, en ter observatie Vannacht om 12 uur zullen de ha ringschepen, die nu nog ongeduldig in ue havens aan de tros liggen te ruk ken, uitvaren, de haringgronden tege moet. Ook de Katwijkse schepen, die i voorgaande jaren in de vroege mor genuren, bij het aanbreken van de dag zee plachten te kiezen, zullen nu, zo dra de klok twaalf heeft geslagen, los maken en vertrekken. Dit zeer 'vroege vertrek uit IJmui den vindt zijn oorzaak enerzijds in de omstandigheid, dat de Vlaardingse log gers reeds vanmiddag uit Vlaardingen vertrekken, om dan pro forma de ha ven van IJmuiden aan te doen, ten einde te voldoen aan de bepaling, dat de vloot pas op Dinsdag 25 Mei zee mag kiezen. De Scheveningers zijn af hankelijk van het getij en bovendien liggen in IJmuiden enkele loggers met Schevenings visserijnummer, die even min tot het aanbreken van de dag zul len wachten. In Katwijkse rederijkringen is dien tengevolge geen overeenstemming be reikt kunnen worden over een tijdstip van vertrek bij het aanbreken van de dag. De opvarenden, die niet verplicht kunnen worden tussen 's avonds zes en 's'morgens zes uur Katwijk te ver laten, zullen in de loop van hedenmid dag de schepen in IJmuiden reeds be mannen, zodat de haringjagerij in het nachtelijk duister gaat beginnen. Theoretisch wordt het hierdoor mo gelijk, om nog Dinsdagavond aan schot te gaan. De snelle 'lopers kunnen 's avonds om een uur of 8 op een kleine 200 mijl van IJmuiden zitten en daar een kansje wagen. Levert het niets op, dan is het want vast wat smeuïg gemaakt en na het halen blijft er voldoende tijd over om nog een honderd mijl verder te varen. Lukt het wel, dan zou Donderdagmorgen vroeg de eerste Hollandse nieuwe al aan de wal kunnen zijn. En anders wordt het Vrijdagmorgen. Voor de consument maakt het geen verschil, omdat het Donderdag Hemelvaartsdag is. zodat er die dag niet verkocht kan worden. (Van onze correspondent) Het drie-jarige dochtertje van de fam- Nieuwland te Apeldoorn-Zuid is nabij haar ouderlijke woning door een pas serende vrachtauto gegrepen, toen zij plotseling de weg overstak. Het kind was op slag dood. Koning Boudewijn van België heeft Zaterdagmorgen in het paleis te Brus sel Prins Bernhard ontvangen. In de Sterrit van de Naastenliefde werden de volgende cijfers geno teerd: 4000 stoelen; 2213 personen auto's en 21 bussen; 60 artisten; 700 extra verkeersborden; 33000 brood jes en 150 broden; 350 kg. boter en 600 kg. vlees als beleg en ongeveer 50.000 liter benzine. De organisatie wordt geleid door 1000 man, be staande uit leden van de Bond Zonder Naam en van de Motorclub „Zandvoort", verkeers- en politie mannen uit Zandvoort en omgeving. Des middags om ongeveer twee uur telde de politie 5500 auto's, waar van meer dan de helft toebehoord moet hebben aan bezoekers en be langstellenden. werden opgenomen. Twee zijn intus sen uit het ziekenhuis ontslagen. De zeven inzittenden van de auto waren op weg van Zwolle naar een bruiloft in Zandvoort. De proeven, die de politie met de autobus heeft ge nomen, hebben uitgewezen, dat de rem men in orde waren, zodat de bewe ring van he buschauffeur, dat de rem men doorgeslipt waren, niet houdbaar bleek. De autobus, die aanvankelijk in beslag was genomen, is vrijgege ven. Doodskoppen Teneinde de aandacht te vestigen op de gevaarlijke toestand bij dit kruispunt hebben enige personen in de nacht van Zaterdag op Zondag gepoogd, het wegdek bij het kruispunt met doods koppen te beschilderen. De politie heeft zulks echter verhinderd. De vol gende nacht hebben zij hun poging her haald en ditmaal met meer succes, want het donkere wegdek is thans voorzien van achttien witte doodskop pen, elk met een doorsnee van onge veer een halve meter. Advertentie (tot Dinsdagavond) Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwak ke tot matige Zuidelijke tot Zuid- Oostelijke wind. Hogere temperatu ren, vooral in de nacht. Zon: 4.34-20.40. Maan: 1.12-12.05. het vooruitzicht hadden, dat in zeven za len in Zandvoort, Haarlem en Heemstede zon worden afgewerkt. Voor de tweede maal in de geschiedenis van de Bond Zonder Naam was deze Ster rit georganiseerd. Vorig jaar brachten on geveer 800 Nederlandse automobilisten op het kompas der Naastenliefde vierduizend mensen naar Zandvoort, dit jaar waren er welgeteld 2234 voor nodig om ruim dertien duizend vaders en moeders, die eindelijk een dagje uit kunnen breken, een genotvol le dag te bereiden. Het is een feest geworden, waarop ge lachen werd en gehuild om het vele, d»t gepresenteerd werd: het is een dag gewor- den waarop duizenden in den lanae een monument hebben opgericht, dat getuige nis aflegt van liefdevolle samenwerking en diepe genegenheid. Weken van voorbereiding zijn aan de Sterrit voorafgegaan. In het kantoor van de Bond is op hoogspanning gewerkt en Zaterdagavond om ongeveer half negen, kwam men nog handen te kort. Pater Loop, c?e stuwer van de Sterrit, richtte vóór het Lichtbaken een oproep tot de mannen van Zandvoort en onmiddellijke omgeving. Nog geen kwartier daarna koersten honderden jongens en mannen op fiets en brommers in de stromende regen naar de drie moP" stertenten, waarin de stoelen nog geplaatst moesten worden. Zondagavond hebben de zelfden de tenten leeggehaald en de vier- duizend stoelen op trailers geladen. Zestig artisten hebben de vaders en moe ders op een feestelijk en kostelijk pro gramma onthaald, en onder hen bevonoen zich Jan de Cler. Peter Piekos. mr. Doodle, Jan Tromp, Frans van Schalk, Joop de Knegt en vele anderen. Pater Loop bezocht elk van de zeven za len waar hij een korte toespraak hield. Wij hebben vandaag elkaar gelukkig ge maakt wij hebben elkaar een goede dag bezorgd", aldus pater Loop. „Vandaag vie ren wij de feestdag van de onderlinge lief de en wij moeten God danken, die zoveel goedheid behouden heeft in het zwakke mensenhart. Onze liefde heeft een prooi ge vonden in de duizenden huisvaders en huismoeders". Aan het slot van zijn geest driftig betoog, deelde pater Loop mede. dat de financiële basis voor de Duizend Dienst- m aan den Divisie gelegd is, dank zij de actie an de „Liliputrace". Deze heeft het prach tige bedrag van f 75.000 opgebracht. Tijdens de bijeenkomst in het Haarlems Concertge bouw maakte notaris Brans de uitslag van deze actie bekend. In totaal waren er 200 prijsjes beschikbaar gesteld. Vrijdagmiddag ruim vier uur landde op het vliegveld bij Tarbes de Dakota met aan boord de vijftien oorlogsin validen, voor wie, mede door de actie van de Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O, een week durend verblijf in Lourdes mogelijk is gemaakt. De reis van Soes- terberg naar Zuid-Frankrijk was pri ma verlopen. oon. Redactie 21544, Advertenties 21545 mm n m m m MM BB 1^^^ M De administratie behoudt zich hei recht voor iiIci wc ij i kDi ciicrur pnnpa ut drecile, w'XfS»™ SW I Mf f| A A If 1 g gfl I I 11 I l M M11 I —t)d. hoofdredacteur: W. van Willige

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1