Pastoor G. P. A. Alkemade 25 jaar priester BOSCH De grondverdeling in Oost-Sumatra een lange lijdensweg Dr. Wiermga opent expositie „Kunst Zij Ons Doel" Leger in Indonesië had niet moeten gehoorzamen Oud-Gezellen huldigen pater Honoratus Caminada Premie op onwettige occupaties JAN P. STRIJBOS Kleurenpracht in Zuid-Afrika van Kaapstad naar Kruger Wildpark van Kruger Wildpark naar Zo~':e-land Feestelijke viering op Hemelvaartsdag Levenslang geëist Lag die dzoa ook bij U in de bus? directie-wisseling „HAARLEMS BLOEI" Berkelse arts MEISJESLYCEUM „SANCTA MARIA" Comité geïnstalleerd als voorlopig bestuur Steeds weer nieuwe complicaties Generaal b.d. Dürst Britt Veteranen-Legioen in Amsterdam bijeen ABC BesteldieJ1^ MAANDAG 24 MEI 1954 PAGINA 2 KINCrS De sigaret met het grootste aantal vaste rokers QUALITY Nieuwe liedjes op beiaard en stadhuisklok LAATSTE NIEUWS De „Donderdag" markt Steunfonds „St. Bavo" Ver. Katholieke Dammers TWEE NEOMISTEN IN BLOEMEND AAL Afscheid Bloemendaals burgemeester WASSERIJ DUYN MOOI BEHANG BAKKERs BEHANG Volksdansfeest in de Vleeshal D. VAN DER WEIDE OVERLEDEN Vechtpartij voor café Voorjaarsbeurs verlengd ZANDVOORI Spreekuur burgemeester „The Zandvoort Boys" Zomeravondvoetbal Dinsdagavond 8 uur 1e gedeelte: Zondagmorgen 30 Mei 11 uur 2e gedeelte: 2 - Tel. i®42* Barrevoeteslr. Advertentie Of de post af bij U is geweest of nog komen moetéén ding is zeker: Als U doet wat er in die grote King's Cross staat, geniet ook U binnenkort van Maandag 31 Mei. 's middags 5 uur' wordt er vanwege Haarlems Bloei een bijzondere bijeenkomst belegd bij Brin mann. Dan zal er afscheid genomen worden van de heer Th. van Gink en zal de heer W. van Willige geïnstallee worden als directeur. Daar laatstge noemde ook tot directeur van de Gewes telijke Bond voor Vreemdelingenverkeer voor Zuid-Kennemerland is benoem zullen de besturen van de gewestelijke V.V.V.'s eveneens aanwezig zijn. Morgen is het 25 jaar geleden, dat pastoor G. P. A. Alkemade van de St. Antoniusparochie te Aerdenhout nit handen van mgr. J. D. A. Aengenent de H. Priesterwijding ontving. Het feest in de parochie zal echter op He- melvaartsadg plechtig gevierd wor den. De voorbereidingen zijn gisteravond reeds ingezet met de eerste dag van een triduum, dat geleid wordt door de rector H. Brans. Ook morgenavond, welke in bijzonder bedoeld is voor de jongeren, maar waarop de ouderen evenzeer verwacht worden, zal rector Brans een toespraak houden. De laatste avond van dit triduum is op de vigilie van het feest. Woensdag 26 Mei. Dan wordt de jubilerende pastoor voor het lof, om kwart voor acht, plechtig in gehaald. Op het feest van 's Heren Hemel vaart draagt pastoor Alkemade 's mor gens om negen uur de plechtige hoog mis op. Van twee uur 's middags tot half vier zijn de parochianen en an dere vrienden en belangstellenden in de gelegenheid de pastoor te compli menteren en het feest wordt 's middags om vier uur besloten met een plech tig lof. Bijna anderhalf jaar is pastoor Al kemade nu in Aerdenhout werkzaam, een parochie, die door haar uitgebreid heid niet gemakkelijk te besturen valt. Maar dat heeft de activiteit van deze pastoor slechts kunnen vergroten. Zo kon onlangs de kleuterschool aan de Teding van Berkhoutlaan officieel in gebruik genomen worden. De meeste jaren van zijn priester leven heeft pastoor Alkemade tot nu toe doorgebracht in Amsterdam, waar hij bijna 15 ais godsdiensleraar werk zaam was aan het R.K- Meisjeslyceum Advertentie Reeds meer dan 50 jaar (70 Bougie voor iedere motor Imp. N. V. Willem van Rijn HAARLEMMERWEG 475 - AMSIERDAM-W - TEL 86211 (4 LIJNEN) BIOSCOPEN: REMBRANDT: Roman Holiday" (geprol.) a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15. PALACE „Vergeef mij", 18 j. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: „Berlijn.... Oostzone", 18 j. Tij den 2, 7 en 9.15. Do. 2, 4.15, 7 en 0.15. den 2, 7 en 9.15. Zo. en Do. 2, 4.15, 7 en 9.15. LIDO: „Warenhuis op stelten", a. 1. Tij den 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: „Verzwegen verleden" 14 j. Tijden 2.30, 7 en 9.15. CITYGekke touristen a. 1. Tijden 2.15, 4 en 9.15. ROXYMa. tot en met Do.: „Amsterdam bij nacht 14 j.. 2.30 en 8 uur. Do. 7 en 9.15 uur. Wo. 2.30 en Do. 2 en 4.15 uur: „Joe Brown als de pechvogel", a1. Maandag 24 Mei Minervatheater: Toneelgezelschap Johan Kaart met „In pyama", 8.15 uur. Dinsdag 25 Mei Stadsschouwburg: „De Haagsche Come- die" met „Maria Stuart, 7.30 uur. Concertgebouw: N. Ph. O. 3e Concert Eeetho ven cyclus. Solist Theo Bruins, piano, 8 uur. Grote Kerk: Gratis Orgelconcert door George Robert, 2021 uur. TENTOONSTELLINGEN Teylers Museum, Spaarne 16. Tekeningen van Dirk Langendijk. Geopend iedere werk dag (behalve Maandag) van 11 tot 17 u. Het Huis met de Kogel, Spekstraat 12. Boetseerwerk van Maia Metrakos. Geopend van 1018 uur. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Groepsportretten van Frans Hals. Dage lijks geopend van 1017 uur. Zo. van 13—17 uur. Museum Het Huis van Looy. Werken van leden van het genootschap Kunst zij ons doel. Dagelijks geopend van 10—5 u. Zo. van 1—5 uur (tot en met 20 Juni) Kunsthandel Leffelaar, tuinzaal, Wagen weg 102. Schilderijen en tekeningen van Dirk Oudes en W. Roosmalen (tot 12 Juni). Stadsbeiaardier Arie Peters hoopt zeer binnenkort (wellicht vandaag reeds te horen) op de trommel van het speel werk in de toren van de Grote Kerk de liedjes ..Gelukkig hij, die leert sterven (uit Valerius' Gedenckclanck) en „De vier weverkens" te voltooien. Het eer ste liedje zal tijdens de beiaardbespelin gen op het hele uur ten gehore worden gebracht en hel tweede op het halve uur. Op de stadhuisklok komt binnen- j kort gereed: „Driekusman" (heel uur) en „Gelukkig is het land" (half uur). i „Fons Vitae" aan de Reinier Vinkeles- kade. Voordien was hij kapelaan te Naaldwijk en aan de kathedraal te Haarlem. Het vorig jaar werd hij tot opvolger benoemd van pastoor W. Bosch te Aer denhout. De officier van Justitie by de Haagse rechtbank heeft levenslange gevangenis straf tegen de Berkelse arts O. geëist. In verband met Hemelvaartsdag zal de „Donderdag"markt in de Flores- straat thans Woensdag 26 Mei worden gehouden. Vrijdagavond hield het steunfonds „St. Bavo" in het parochiehuis St. Jan zijn jaarvergadering, welke zeer ma tig was bezet. De voorzitter, de heer V.\ van Dinther, schetste na zijn ope ning de belangrijkheid van het fonds en sprak de wens uit, dat nog vele bewoners van de Woningbouwvereni ging St. Bavo, die nog geen lid van het fonds zijn, alsnog zullen toetreden. Hierna gaf de penningmeester, de heer J. Overtoom, een overzicht van de huidige toestand van het steun fonds, welke zeer bevredigend ge noemd mag worden. De voorzitter en penningmeester werden beiden herko zen. Aan het slot der vergadering was het de voorzitter van de Woningbouw vereniging „St. Bavo", de heer A. Rood, die het bestuur van het steunfonds dank bracht voor zijn mooie sociale werk en elk der heren een doos sigaren aanbood, dit bij ge legenheid van het 25-jarig bestaan van het fonds, welke gebeurtenis verder ongemerkt voorbij gaat. Zondag hebben de oud-leden van de St. Joseph-Gezellen-Ver. Haarlem. I een reunie-aag gehouden bij gelegenheid van het gouden priesterfeest van hun oud-Praeses pater. Hon. Caminada O.F.M. 's Morgens droeg de jubilaris een plech tige H. Mis op, met assistentie van rec tor H. Roozen en pater Bertels, waarbij de gezangen op lofwaardige wijze door een koor van de oud-leden werden uit gevoerd. De kapel van het St. Franc. Liefdewerk was geheel gevuld en. van ver buiten Haarlem waren oud-leden zelfs tegenwoordig. Hierna verzamelden allen zich aan een gemeenschappelijk ontbijt. De voorzitter van het comité, de heed F. v. Duivenboden, opende met de oude vertrouwde Gezellengroet, en uit de kelen van de circa 120 deelnemers klonk op ferme wijze het „Kolpings- lied". In zijn huldigingswoord sprak de voor zitter allereerst zijn voldoening uit over de spontane medewerking om dit feest mogelijk te maken, en al zou deze mor gen alleen het feest hebben bepaald, dan zou dit reeds het jubileum waardig zijn geweest. Als zoiets mogelijk is moet de band van de Gezellen-Vereniging wel stevig zijn geweest. Spreker ging dieper in op de werkzaamheid en de onderne mingsgeest van deze echte Gezellenva- der. Hij was de stuwkracht ook van de vele onderafdelingen, waarin de leden cultureel weTden gevormd en de gods dienstzin werd aangekweekt. Spreker wenste de jubilaris nog vele jaren in Haarlem toe in 't vertrouwen dat dit niet de laatste reünie met de Praeses zou betekenen. De aanbieding van een ca deau namens de Oud-Gezellen besloot deze pittige rede. 's Avonds waftn de oud-leden thans met hun dames verzameld in de grote zaal van De Leeuwerik, waar de jubila ris werd ingehaald met 'n spontaan ge zongen welkomstlied. Op deze avond hield rector H. Roozen een feestrede. Spreker wilde slechts zeggen wat hem op 't hart lag, want de jubilaris had hem in vertrouwen gevraagd: een feestrede is toch geen lofrede? Hij wilde verkla ren dat het alle aanwezigen zwaar was gevallen, toen in 1922 de overplaatsing van pater Caminada bekend werd ge maakt en men afscheid van hem moest gaan nemen. Maar daarna is het duidelijk gewor den, hoeveel goed werk pater Caminada in de harten van Uw Gezellen had ach tergelaten. Het jonge leven had toen reeds houvast, en ze kenden het respect, de aarbied en de aanhankelijkheid voor de priester. De avond werd gevuld door de Rede rijkerskamer Alberdingk Thijm met de opvoering van het toneelspel „Hoe Peer- ke Kustermans toch nog in de hemel kwam", welk stuk een uitbundig succes oogstte. In zijn dankwoord zei de jubilaris dat hem reeds verschillende huldigingen waren bereid, doch zijn feest zou niet volmaakt zijn geweest, indien Zijn Ge zellen hierbij niet waren betrokken. Bij zijn koperen priesterfeest heeft hij van zijn Gezellen een kelk ontvangen als geschenk, welke hij nog dagelijks ge bruikt. „Laat de Kolpingsgeest in U blij ven voortleven en breng dat in Uw ge zinnen, opdat U kinderen ook hiervan nog de rijke vruchten mogen plukken Houd U overtuigd van mijn dana en mijn medeleven. Mijn Gezellen gedenk ik in mijn gebed." Een kort dankwoord van de voor zitter aan alle medewerkers besloot dit in alle opzichten geslaagde feest. (Ongecorrigeerd.) Uitslagen Onafhankelijken: J. KramerJ. Luiten 11 W. v. Putten—F. W. Visser afgebr. N. v. BakelTh. Bandsma 0—2 Uitslagen leden V. K. D.: H. LindemanM. Kok 20 J. SmitR. Kok 20 D. RumpP. Mul afgebr. H. Rump—J. Lucas afgebr. A. MastelingP. Vogelaar 20 P. VogelaarTh. v. Wort 02 P. VogelaarH. Lindeman afgebr. P. BeelenA. Masteling 11 Het curatorium van het Meisjeslyceum „Sancta Maria" heeft een comité geïnstal leerd. dat zal fungeren als voorlopig bestuur van de op te richten oudervereniging. Voor zitter van dit voorlopig comité is de heer P. A. M. Haanappel en leden zijn: mevr. Cremersde Bruin. mevr. HesselingPoll- mann en mevr. Van RooyUitterhoeve. Op 15 Juni zal de oudervereniging officieel worden opgericht. Inmiddels is voor het lyceum de juridische vorm van een „stichting" gekozen onder de naam van „Stichting Sancta Maria voor R.K. Onderwijs", over welke stichting het Curatorium het bestuur uitoefent. Tot conrector van het lyceum is benoemd de classicus dr. Th. Nicolaas. De benoeming van een moderator is spoedig te verwach ten. Er is reden om aan te nemen, dat de huidige godsdienstleraar, pater A. Wilshaus O.F.M., in die functie zal worden benoemd. De weleerwaarde heren W. Kutt- schrütter en A. Wehmeijer uit Bloe- mendaal zullen resp. 12 Juni en 17 Juli priester worden gewijd. De dag na hun wijding zullen de neomisten hun eerste plechtige H. Mis opdragen in de parochiekerk van de Allerhei ligste Drieëenheid te Bloemendaal. Eind Juni gaat Bloemendaals bur gemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex, met pensioen. Uit de burgerij heeft zich thans een comité gevormd om de burgemeester een passend geschenk aan te bieden bij het afscheid. De inwo ners van Bloemendaal zijn via een circulaire daarvan op de hoogte ge steld. Voorzitter van het comité is de heer P. J. Kapteyn, vice-voorzitter de heer W. A. Fischer, secretaresse mevr. M. C. Fahrenfort-Meuffeld, penningmeester de heer C. M. Rein- ders-Foimer. Naast het werkcomité, dat bovendien nog acht leden telt, is een uitgebreid comité van aanbeveling gevormd. (Per luchtpost van onze correspondent) MEDAN, Mei. Hetzelfde probleem dat voor de vorige Indonesische regering van mr. Wilopo het struikelblok vormde, waarover zij tenslotte viel, geeft ook de huidige van mr. Ali Sastroamidjojo heel wat zorgen: De grondverdeling in Oost- Sumatra is nog steeds niet afgewikkeld, en zelfs zijn sinds het aan de macht komen van de huidige regering nieuwe complicaties opgetreden, die de zaak nog ingewikkelder maken. Daarbij komt, dat de tegenwoordige regering uit politieke overwegingen weinig geneigd is tot krachtig optreden, zodat de hele kwestie alleen maar steeds ingewikkelder dreigt te worden. Ja, zelfs is de huidige regering zover gegaan, dat zij een soort premie op de onwettige occupaties heeft gesteld, wat mogelijk desastreuze gevolgen zal kunnen hebben. Het merkwaardige bij dit alles is, dat voor de hele kwestie van de grond verdeling in Oost-Sumatra in 1951 reeds een oplossing gevonden was. Bij een besluit van de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken, mr. Iskak Tjokrohadisurjo dezelfde, die nu minister van Economische Zaken is werd deze aangelegenheid geregeld. Tussen het nemen van een besluit en de tenuitvoerlegging daarvan wil in Indonesië echter nog wel eens het een en ander gebeuren. Het hele probleem dateert eigenlijk uit de Japanse bezetting. De Japanners drongen er tijdens de oorlog op aan, dat de Indonesische landbouwers de gronden, die voor de oorlog voor de tabakscultuur gebruikt werden, zou den occuperen. Deze politiek werd ook tijdens de revolutietijd nog voortgezet. En zo kwamen er tal van occupanten te wonen op de gronden, die juist voor het verbouwen van tabak zo uitermate geschikt zijn. Dit was een van de Advertentie amsterd,\msf.va.vkt20 te:i„ 11053 Mangelwas 55 ets per kg. Onder verwijzing naar een liedje van Speenhof, waarin deze een eervolle uitver kiezing als volgt motiveert: „Omdat het herenboertje kranten las, op Cats tracteerd» en omdat er niemand anders was", achtte dr. W. G. L. Wieringa het heel goed mo gelijk dat het laatste motief hem als ver ontschuldiging kon dienen nu hij, in het dagelijks leven leraar, uitgenodigd was om een kunsttentoonstelling te openen. Als thema voor zijn toespraak had spr. gekozen de relatie tussen de burger, zoals hij, en de vaak raadselachtige kunst van nu. De kunstenaar is de bouwer aan de cultuur, ook in deze tijd. Er is een aaneenschakeling van exposities en weinig belangstelling. De band tussen ons. burgers, en de kunst wordt losser omdat het publiek en de kunstenaar elkaar nauwelijks meer ver staan. De luidruchtigheid van de kleine minderheid van nieuwlichters schept ook t.o.v. de overige kunst een reserve bij het publiek, zoals iedere student moet lijden Advertentie reeds vanaf 55 ct. per 10I Opvouwb. plaktafel en borstels in bruikleen. OEfJ.CWONjÉSTAAAT 155 —TELEFOON 1166? Gen. Cronjéstraat 135 - Haarlem - Tel. 11657 De Haarlemse Raad heeft Zaterdagmid dag gevoetbald tegen Haarlemse jour nalisten. Een verwarde situatie, die scheidsrechter Lou Bandy noopte tot fel gefluit. De journalisten wonnen met 3—-2. In de Haarlemse Vleeshal was het gis teren een gezellige en feestelijke be doening. Ruim honderd volksdans-lus- tigen waren daar bijeen om met dans en zang enkele uren feest te vieren. De organisatie berustte bjj de Haarlemse R.K. volksdansgroep „Marijke" en ver schillende groepen van elders, o.a. uit Utrecht, Alkmaar, Castrleum en Am sterdam waren naar de Bloemenstad ge trokken, om aan dit feest deel te nemen. Ofschoon de Vleeshal voor de volks dans geen indrukwekkende capaciteit bezit, was het aantal deelnemers giste ren precies genoeg om geen gedrang rond de pilaren te veroorzaken. Daar door kon het uitgebreide programma dansen onder leiding van mej. Turken burg zonder veel stoornis worden afge werkt. De dansen voor het merendeel van Engelse origine, werden ingeleid met „De Vlinder" en de „Tovercirkel" en daarna vqlgden nog een dertigtal dansen, die zwierig werden uitgevoerd. Ter afwisseling werd er gezongen on der leiding van Stephan Haug en Blan che Holzhaus boeide de dansers met haar voordracht. Een geslaagd feest, waarmede „Ma rijke" eer heeft ingelegd. In de leeftijd van 60 jaar is Zondag te Haarlem plotseling overleden de heer D. v. de Weide, die ruim dertig jaar in dienst is geweest van de N.V. Ripperda te Haarlem, laatstelijk als bedrijfs-directeur van de N.V. Vooral in de bouwwereld was hij een zeer bekende figuur, wiens deskundigheid hoog werd gewaardeerd. De bgerafenis is a.s. Woensdagmorgen 10 uur op de Noorderbegraafplaats aan de Vergierdeweg. Uit een café in het centrum van de stad werd in de nacht van Zaterdag op Zondag een man, op wiens aanwezigheid niet langer prijs werd gesteld, op straat gezet. Daar het al tegen twee uur liep de officiële sluitingstijd begaven twee politieambtenaren, die een oogje in het zeil hadden gehouden, zich ook naar buiten. Vóór het café hield de man, die tegen zijn zin was verwijderd, de ambtenaren staande met de vraag, waarom hij zo ongast vrij werd behandeld. Uit de duisternis doemde daarop plotseling een vierde figuur op, die een agressieve houding aannam en een der politiemannen „op de vuist" wilde nemen. De beide be ambten maakten toen hun overheids functie bekend, maar wakkerden daar mee slechts de strijdlust van hun bei de belagers maar aan. De gummistok kwam er aan te pas en met assistentie van enkele burgers gelukte het de vechtersbazen te overmeesteren en naar het bureau over te brengen, waar zij werden ingesloten. Zij legitimeer den zich als de 29-jarige E. v. d. B„ chauffeur te Haarlem, en de 26-jarige Haarlemse varensgezel C. G. Er zal proces-verbaal worden opgemaakt. Omdat het beoogde resultaat nog niet is bereikt, zal de voorjaarsbeurs in de Vishal, die Zaterdagavond 1.1. zou wor den gesloten, worden verlengd tot en met hedenavond. Bezoekers kunnen ver zekerd zijn van een prettige verpozing in de Vishal. De burgemeester van Zandvoort zal zijn eerstvolgend spreekuur houden op Vrijdag 28 Mei van 1012 uur. De R.K. Sportvereniging „The Zandvoort boys" houdt op Dinsdag 25 Mei a.s. haar jaarlijkse algemene vergadering. Onvoor ziene omstandigheden voorbehouden. zal deze plaats vinden in de cantine van het nieuwe clubhuis in het Kennemer Sport park. De uitslagen in de afgelopen week waren: Vermaat 1—Verlnaat 2 8—2. HSM't Wes ten 2—4. SVOW—Nederland 0—1, MHSV— Heermans en Van L 70. onder de naam student te zijn, omdat en kelen de grens van de conventie openbaar hebben overschreden. Er worden rare dingen geprezen door kunstkenners en sommige burgers in bun valse schaamte prijzen mee. De „zwarte kunstenaar" wordt daardoor gestijfd in zijn volharding op het verkeerde pad. Volgens Tolstoj is kunst datgene dat emotie oproept en gemaakt is om die bepaalde emotie op te roepen. De serieuze moderne kunstenaar versobert ih bijkomstigheden om de emotie zo sterk mogelijk te benadrukken. Wij snakken ernaar, de weg te leren kennen tot het begrip van deze kunst. Hoewel de kunst van nu geen nonsens hoeft te zijn, blijft humbug mogelijk. Emotie, verwekt door toevallige vormgeving, kan geen kunst zijn. Spr. heeft 30 jaar geleden het goed recht van Kandinsky, Van Doesburgh en v. d Leek verdedigd. Of de luidruchtige kunst blijvende waarde heeft, moet de toekomst leren. Onder de luidruchtige studenten plegen echter de meest geniale te schuilen. Na een overzicht van het geëxposeerde te hebben gegeven, besloot dr. Wieringa zijn toespraak door te stellen dat tegenover het duivels mensenwerk ook mensenwerk van schoonheid, harmonie en vrede staat. Voorzitter L. Spierenburg van K.Z.O.D., had spr. ingeleid en dankte hem door mevr. Wieringa een bouquet aan te bieden. grote problemen, waarmede de Indo nesische regering na de souvereini- teitsoverdracht geconfronteerd werd. Immers, tabak betekent een belangrij ke deviezenbron en de regering had er dus wel belang bij, dat de tabaks cultuur gerehabiliteerd werd. Aan de andere kant echter ging het niet aan degenen, die tijdens de bezetting met toestemming van het toenmalige ge ag gronden geoccupeerd hadden, daarvan zonder meer weg te jagen. Oplossing Voor dit probleem werd na veel overleg een oplossing gevonden. Deze werd bij besluit van de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken, mr. Iskak Tjokrohadisurjo, op 28 Juni 1951 afgekondigd. Volgens dit besluit kre gen de tabaksondernemingen in Oost- Sumatra voor een periode van dertig jaar 125.000 hectare grond toegewe zen: de helft van wat zij voor de ior- log hadden. De andere helft zou ter beschikking van de landbouwers blij ven. Daarbij zou de verdeling van deze gronden nader geregeld worden. Deze regeling geschiedde Dij besluit van de toenmalige gouverneur van Noord-Sumatra, Abdul Hakim, van 28 September 1951. Dit besluit werd genomen in overleg met de inmiddels opgeheven Del;-pianters- vereniging. Voor de tenuitvoerleg ging van deze regeling kwam echter r heel wat kijken. In Augustus 1953 kon gouverneur Abdul Hakim echter in een interview verklaren, dat van de 28.000 gezinnen, die als gevolg van deze regeling zouden moeten verhui zen waarbij elders grond voor hen in gereedheid werd gebracht er reeds 26.000 verplaatst waren. De zaak was toen dus reeds '.u goed als bekeken. Inmiddels was de regering van In donesië reeds enige malen gewisseld. Toen mr. Iskak Tjokrohadisurjo zijn besluit nam, was dr. Sukiman pre mier. Deze werd in Maart^ 1952 op gevolgd door mr. Wilopo, die in Juni 1953 zijn ontslag aanbood. Al deze tijd was Abdul Hakim (een lid van de Masjumi) echter voortgegaan met de tenuitvoerlegging van het besluit van 1951. Oppositie Onder de legering van Wilopo was in het parlement echter oppositie gerezen tegen dit besluit. Daarbij was het merkwaardige dat deze oppositie onder meer afkomstig was Advertentie De commandant van de voormalige 7 De cember Divisie, de generaai-majoor b d. H. J. J. D. Dürst Britt, heeft Vrijdag avond op een propaganda-bijeenkomst van de afd. Amsterdam van het Veteranen Le gioen Nederland een daverende ovatie ge oogst, toen hij in een redevoering uitriep: „De eerste politionele actie in Indië werd helaas stopgezet. Toen hadden we alles nog kunnen bereiken. Als er ooit een moment geweest is, dat het leger niet had moeten gehoorzamen was het op de dag, dat deze eerste actie moest worden gestaakt". Nadat het gejuich en het applaus in een goed bezette zaal waren verstorven, vervolgde de generaal, die als lid van de raad van advies van het legioen voor eigen verant woording zeide te spreken, met de woor den: „Het klinkt misschien oproerig en in strijd met de krijgstucht, maar er staat nog altijd in de voorschriften, dat militairen eigen initiatief moeten nemen, wanneer zij menen, dat men in de hoogste kringen niet goed is ingelicht. In die tijd zat ik in West- java, doch als ik bij Djokja had kunnen komen, dan zou ik er naar toe gegaan zijn. Ik zeg dit niet, omdat ik de Indonesiërs hun onafhankelijkheid misgun, maar ik ben van mening, dat het overdragen van de souvereiniteit een te snel verloop heeft gehad met alle nadelige gevolgen van dien". Generaal Dürst Britt riep alle voormali ge Nederlandse militairen, zowel uit de eerste en tweede wereldoorlog als de na oorlogse, die in voormalig Nederlands-In- öië en Korea hun plicht voor Koningin en vaderland hebben gedaan, zich te vereni gen in het Veteranen Legioen Nederland, waarvan thans de vroegere generaal-ma- Jcor van het K.N.I.L. S. de Waal voorzit ter is. De voorzittershamer van de raad van advies wordt gehanteerd door de lui tenant-admiraal b. d- C. E. L. Helfrich. „Ons legioen wil duidelijk maken", aldus generaal Dürst Britt, „dat met Nederlands- Indië niet alles is verloren, doch dat er nog overzeese rijksdelen zijn, die pas aan het begin van hun ontwikkeling staan en waar ook iets groots verricht kan wor den". Na de pauze werden twee films ver toond: „Soldaten over zee" en de „Karei Doorman"-film. van de P. N. I., terwijl -et desbe" treffende besluit afkomstig was va het P.N.I.-lid (mr. Iskak) en terwijl op dat ogenblik ook een lid van P. N. I. (mr. Wilopo) premier W3S' Daarbij trad wel duidelijk aan ne licht, dat in de P. N I. twee stro mingen bestonden. De oppositie vond daarbij houvast een gebeurtenis, die met de onderhavig kwestie eigenlijk niets te maken ha® Het incident in Tandjung Morawa. Tandjung Morawa had een aantal Ctn* nezen, die clandestien Indonesië waren binnengekomen, een stuk grond al clandestien geoccupeerd. Zij w5ev begonnen dit te bebouwen. Op dit stuk grond nu wilde de Indonesische over heid een proeftuin oprichten. De Chine zen kregen het verzoek of zij maar na a elders waar grond voor hen in BV reedheid was gebracht wilden ver huizen. Dit weigerden zij. Toen overr®f niet baatte ging het Indonesische be" stuur over tot krachtiger* maatregelen- De grond, waarop die Chinezen zaten, zou met tractoren omgeploegd worden- Toen hiertoe in April 1953 weri* overgegaan, boden de Chinezen weer stand. De politie werd aangevallen* Daarbij vielen vijf doden. Hierin vonden de communisten en hun aanverwante groepen gerede aanleiding om de nesische regering te verwijten, dat rfl onmenselijk optrad. Daarbij werd zaak zo gedraaid, dat het scheen also* het hier een gevolg betrof van de grond" verdelingsovereenkomst, waarvan "e zaak echter geheel los stond. In elk BV val: de oppositie wist de zaak dusdanig op te blazen en te verdraaien, dat de regering-Wilopo in Juni 1952 haar ont slag aanbood. Status quo Op 30 Juli 1953 kwam, nadat verschil lende pogingen om een kabinet te vor men gefaald hadden, de regering va» mr. Ali Sastroamidjojo tot stand. Deze kondigde op 27 Augustus 1953 de zoge naamde „standfast" af. Daarbij werd de verdere tenuitvoerlegging van het pi3® van mr. Iskak Tjokrohadisurjo van 195* (hij is zelf overigens in dit kabinet weer minister) stopgezet. Bepaald werd, dat noch ondernemers noch landbouwers nog gronden zouden mogen occuperen- Een daarvoor in te stellen commissie zou een nieuw ontwerp voor de grond verdeling opstellen. Op dat moment had den de tabaksondernemingen de be schikking over 90,000 hectare van de hun beloofde 125.000 hectare. Na 27 Augustus vonden echter, on danks de afkondiging van deze status quo, toch weer occupaties plaats, die vooral in het begin van dit jaar grote afmetingen aannamen. Uit Tapanuli- aan de Westkust van Sumatra, kwamen drommen lieden, die zich nestelden op de gronden, die voor de tabakscultuur ter beschikking waren gesteld, de aan plant daar in hoofdzaak het tus- sengewas Djati platbrandden en begonnen met het verbouwen van rijst e.d. De overheid verzuimde onmid dellijk maatregelen tegen deze occu panten te nemen. 19 Maart j.l. kondigde de gouverneur van Noord-Sumatra, mr. Amin, die i» November van het vorige jaar Abdul Hakim is opgevolgd, een bekendmaking af, waarin aan deze clandestiene occu panten werd medegedeeld, dat zij een week de tijd kregen om te verhuizen. Daarbij zouden hun verhuiskosten door de regering gedragen worden en zouden zij elders voor hen in gereed heid gebrachte gronden toegewezen krijgen. Na afloop van deze week zou het bestuur tegen de betrokkenen, ais zij dit bevel niet opvolgden, maatrege len nemen. 26 Maart waren de clandestiene oc cupanten echter nog niet verhuisd. We» dienden zij op 5 April een verzoek om uitstel in: Zij vroegen nog 15 dagen de tijd. Deze kregen zij. met de mede deling, dat als zij dan nog niet verhuist» waren maatregelen genomen zouden worden. De premie Toen ook deze vijftien dagen ver streken waren, waren de betrokken landbouwers nog niet verhuisd. Zu verklaarden zich echter bereid te verhuizen. Daarbij stelden zij echter voorwaarden. Het eind van het liedje was, dat een gemengde commissie ge vormd werd, om deze verhuizing te regelen. En de occupanten zitten nog steeds op de ondernemingsgrond. D® regering heeft zich nu bereid ver klaard, als zij verhuizen, hun ver huiskosten te betalen, hun grond toe te wijzen en deze met tractoren voor hen om te ploegen en een bedrag va» Rp. 150.000.— onder hen te verdelen- De commissie zal dan de verdere de tails regelen. In deze commissie heb ben overigens vier vertegenwoordigen® van de clandestiene occupanten en dr» ambtenaren zitting, en haar besluite zullen bindend zijn.... Al met al mag hier dus wel van ee» beloning van de clandestiene occupa» ten gesproken worden. Van een schad vergoeding voor de ondernemingen, Ww gronden geoccupeerd en wier aanpla» verwoest werd. is echter geen sprake. In dit verband is ook interessant de verklaring van de ex-minister van Bi» nenlandse Zaken, mr. Moh. Roem, waar in hij als zijn overtuiging uitsprak, da deze occupaties niet door landhonger vei oorzaakt zijn. maar dat deze georgan seerd zijn door de communisten, die zic« ten doel stellen de buitenlandse onder nemingen in Indonesië het verder wer ken onmogelijk te maken. Inmiddels is ook de andere commissie- de door de regering in Augustus va bet vorige jaar aangekondigde, gevorm Dat gebeurde op 10 Maart j.l. Voorz^ ter van deze commissie is resident bekti Puspanoto. Deze commissie ne dus tot taak om de grondenkwesties v vóór 27 Augustus 1953 te regelen Hf dent Subekti heeft inmiddels reeds v^ klaard, dat de drie maanden, die t commissie voor haar werk de tija gekregen, niet voldoende zullen Verder is over het werk van deze c missie nog niets gepubliceerd. Advertentie voor al uw transporten, klein en 8 Ook naar en van alle plaatsen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2