„Massale emigratie zal Europa zeer verzwakken" Levenslang geëist Geneviève de Gallard in Hanoi aangekomen Ontmoeting tussen Genua en La ■J Pleidooi voor landverhuizing binnen het oude werelddeel Brandende gevaar tankauto groot voor verkeer Een vloot van 120 loggers trekt ter haringvangst Zomerweer Europese Hoge Commissaris voor vluchtelingenzaken: Berkelse arts Vitale weg Maandag versperd Lt hoofd en hart Dodelijke dronk 421 gewonden geëvacueerd Fokker S-14 in nieuwe gedaante Zwarte schaap heet Fiscus „Oorlog betekent atoomwapens" „Als ik maar op tijd terug ben voor de Vierdaagse" Brand in het Sint Canisiuscollege De rassenkwestie in Amerika Het weer VOLLE KRACHT VOORUIT OPA SCHRAM NADERT ROME Jet HUKKI0 oefoteipa muf! DINSDAG 25 MEI 1954 78ste JAARGANG No. 25998 L>ok mej. B. van Moorst vrijgelaten Tragische vergissing Toestel van de S.A.S. passeert de Noordpool Nadat Nato prototype heeft verworpen Eredoctoraat voor keizer Haile Selassi Deel P. G. Hooftprijs voor twee kerken Montgomery meent: De dominionstatus voor Suriname Beperkt tot het trappenhuis WORSTED FLANNEL V PANTALONS WINDJACKETS - SWEATERS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red Omuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W Severin. Wrid. hoofdredacteur: W. van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Gisteren heeft, zoals we nog in een deel van onze vorige oplaag hebben bunnen melden, de officier van Justitie, tnr- G. J. de Lint, na een uitvoerig re quisitoir, tegen de Berkelse arts O. le- v«nslange gevangenisstraf geëist voor Uioord op zijn echtgenote. „Dr. O.," al dus mr. de Lint, „heeft zijn n edisch be- '"cp misbruikt voor de ellendigste vorm Van moord die wij kennen, de gif woord." Voor het requisitoir en het Pleidooi zie men elders in dit blad. Pierre Schneiter de nieqwe Euro pese Hoge Commissaris voor vluchte lingenzaken, heeft gisteren in de Raad gevende Vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg, zqn eerste rap port toegelicht. Hij concludeerde, dat emigratie op grote schaal de Europese overbevolking en het vluchtelingen vraagstuk niet zal oplossen. Massale emigratie zal Europa ernstig verzwak ken, omdat het vertrek van de actief- sten er het gevolg van zal zqn. Schnei ter noemde Nederland en Italië als voorbeelden. Hij gaf in overweging de emigratie vooral te richten op de dun bevolkte gebieden van Europa, zoals Noorwegen en Frankrijk. Pas daarna zouden landen als Amerika, Australië, Nieuw-Zeeland, Paraguay en Rhodesia aan bod komen. Op het ogenblik migre ren 250.000 Europeanen per jaar. Dat aantal moet worden opgevoerd tot 450.000. De Vergadering koos gisteren mr. A. J. H. Struqcken tot plaatsver vangend secretaris-generaal. Mr. Struijcken zal de leiding van de administratieve diensten van de Raad- Als gevolg van het omslaan van een tankauto met propaangas, Zondagnacht, °P de afrit van de Maasbrug tussen Dordrecht en Zwijndrecht, was Maan dag vrjjwel de gehele dag het verkeer °P deze belangrijke verkeersader Noord- Zuid bij Dordrecht onmogelijk. De tank auto. voorzien van een aanhangwagen, vloog onmiddellijk in brand en het over de weg vloeiende en brandende gas Vormde een vuur-barrière, zodat het verkeer moest worden omgelegd via Den Bosch en Keizersveer. De chauffeur heeft zich uit de cabine kunnen bevrij den en is met ernstige brandwonden haar een ziekenhuis gebracht. Intussen schoten felle vlammen uit de tankauto, die gevuld was met vijftien ton vloeibaar en onder een druk van zeven atmosfeer staand propaangas. Vrijwel de gehele dag heeft de brand Voortgeduurd. Niet dan met de grootste Woeite is het gelukt de tankauto en de aanhangwagen van elkaar te scheiden «n naar de kant van de weg te slepen, kon het verkeer Maandag in de Zo Widdag, zij het met vertraging, weer Passeren. Men heeft de brand niet trachten te "lussen, want dan zouden de gevolgen hiet te overzien geweest zijn. Nu werd «en groot deel van het wegdek ver- 'v-STrS hle Franse P. T. T. geeft op het ogen- jj bovenstaande postzegel van v-. jfancs uit ter herdenking van de Pa »ste veriaarda9 van de „Foire de t0p een van de attracties voor de inV~lStenafbeelding stelt voor de hgan9 door de Versailles-poort naar verrterretn van de Foire. De zegel is blaiaal en 9edrukt in granaat met atve letters en achtergrond op een wit veld. M0o/:<?r dagen is ook mej. B. A. van ftret ei' dle was gearresteerd in verband °§spw ,v?rc^wijning van het Joodse oor- eSKïnd Anneke Beekman, op vrije gesteld. er* zicl1 herinneren, dat enige *ve- JbsteS lec*en mej. B. A. tezamen met haar *LlVer-s, G- J- van Moorst (beiden uit ?°erndf» werd gearresteerd. Laatstge- tatep werd enige dagen daarna vrijge- I}e' Öe rechfdere zuster is op instructie van ïJLCer"c°tt*imissaris tweemaal zes da- Van Vastgehouden. Aan het einde Jbstitie Ze termiJn achtte de officier van ?ah\ve'j mJ*- J- F. Hartsuiker, geen termen eWarir,5 raar n°S langer in verzekerde hiiLte h°uden. c*er. echter verdachte, aldus de of- congressen wordt sProl d"ni oproken, e'i dan beraadslaagd, meer eraadslaagd dan beslist. meer ge- meer ge brand. maar als het gas zou vrijkomen, zou het nog groter explosies hebben kunnen veroorzaken. Toen het vuur op een gegeven ogenblik uit was, gaf de commandant van de Dordtse brandweer daarom opdracht het door middel van een lont aan te steken. De schade door deze brand ontstaan is nog niet te schatten. Het wegdek is totaal onbruikbaar geworden. Rijks waterstaat acht bovendien de mogelijk heid niet uitgesloten, dat door de enor me hitte het wapeningsijzer van het deel van het viaduct, waarop het ongeval is gebeurd, geleden heeft. Het personeel van de Dordtse veer diensten heeft rusteloos gewerkt om de duizenden auto's, die van Noord naar Zuid en omgekeerd wilden rijden, in de kortst mogelijke tijd over te zetten. gevende Vergadering op zich nemen. Onze landgenoot kreeg 74 van de 102 stemmen. Zijn tegencandidaat was de Duitse afgevaardigde Graf von Spreti. Mr. Struycken is sinds 1949 in het alge meen secretariaat van de Raad van Europa werkzaam als directeur van de politieke afdeling. De Raadgevende vergadering heeft voorts in deze zitting een eerste aan val gedaan op de grensformaliteiten voor automobilisten. Zij heeft na korte bespreking een resolutie aange nomen, waarin van de ministers ver langd wordt, dat deze een conferen tie bijeen zullen roepen om zo snel mogelijk te trachten tot opheffing van carnet- en triptiekformaliteiten te komen. Behalve de 15 landen van de Raad van Europa zouden tot deze conferen tie moeten worden uitgenodigd Oosten rijk, Finland, Portugal, Spanje, Zwit serland en Zuid-Slavië. Het einddoel moet, volgens de vergadering, zijn de volledige afschaffing van de douane- papieren voor automobilisten. Nationale autopapieren dienen voldoende te wor den geacht. Als tussenstation op de weg naar dit einddoel heeft de vergadering het Scandinavische systeem van de kosteloze verstrekking van tijdelijke invoervergunningen voor auto's en motorfietsen aanbevolen. Voorts dringt de vergadering er op aan, dat in alle landen de verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid ver plichtend zal worde,n gesteld, waardoor eveneens de grensformaliteiten in vele landen gemakkelijker zouden kunnen worden. Nationale rijbewijzen kunnen volgens de vergadering terstond inter nationaal aanvaard worden, aangezien de uitgifte van internationale rijbewij zen als volslagen overbodige luxe wordt beschouwd. (ANP-UP) (Van onze correspondent) Maandagmiddag is de 50-jarige on gehuwde B, uit Keent bij Grave het slachtoffer geworden van een tragische vergissing. Hij was in de gemeente Al verna bezig met het bespuiten van vruchtbomen en wilde op zeker mo ment zijn dorst lessen. Op de spuitwa- gen stonden twee flessen, een ervan ge vuld met thee en de andere bevatte het zeer giftige extract dat in een verdun ning van 1 op 200 onder het sproeimid del gemengd was. Blijkbaar heeft B. de verkeerde fles genomen en een teug gif binnengekregen. Op weg naar het St. Catharinaziekenhuis te Grave is hij overleden. Geneviève de Gallard-Terraube, de Franse verpleegster die zozeer tot de verbeelding heeft gesproken door haar verzorging van de gewonden van het ingesloten bolwerk Dien Bien Phoe, is gisteren in Hanoi aangekomen. Zq had er aanvankelijk de voorkeur aan gege ven bij de gewonden te blijven, maar zij heeft daarvan op verzoek van haar superieur, de bevelhebber van de Fran se luchtmacht in Noord Indo-China, ge neraal Dechaux, afgezien. Uit Noord- Laos wordt gemeld, dat de opstande lingen van de Vietminh het beleg van de post Nam Tha na acht weken heb ben gestaakt. Zq hebben 55 doden ach tergelaten. De Franse generaals Ely, Salan en Pelissier, die van hun inspectietocht naar Indo-China terugkeren, hebben we gens motorstoring van het vliegtuig, waarmee zij de reis maken, 24 uur ver traging gehad in Karachi. Opnieuw hebben vijf Thai's die wa ren ontsnapt uit de stelling „Isabelle" bij Dien Bien Phoe, kans gezien na een vermoeiende tocht door de wildernis een Franse post te bereiken. Geneviève de Gallard was weliswaar mager, maar verkeerde blijkbaar in goede gezondheid. Zij droeg een ca mouflage-uniform van de parachutisten dat haar kennelijk wat te groot was. De generaals Dechaux en Cogny waren op het vliegveld aanwezig, toen Gene viève arriveerde. Met haar in het vlieg tuig bevonden zich enkele gewonden uit Dien Bien Phoe, waaronder de eerste vijf Franse officieren, die door de Viet minh zijn vrijgelaten. Het opperbevel van de Vietminh heeft er nu ook in toegestemd Vietnamese ge wonden te laten evacueren. Geneviève was in gezelschap van Monique Gilles, een andere verpleegster, die na de val De Cloudmaster „Leif Viking" van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij S.A.S. is gisteren op een directe vlucht van Bodoe in Noord-Noorwegen naar Fairbanks in Alaska om 17.30 GMT over de geographische Noordpool gevlogen, aldus heeft de S.A.S. gisteravond be kend gemaakt. Vanuit Oslo en Bodoe onderhoudt men voortdurend radio-contact met het toe stel. Om 10.45 GMT gisterochtend is de „Leif Viking" uit Bodoe vertrokken. Het toestel heeft een bemanning van elf koppen en 37 passagiers aan boord, welke laatsten grotendeels behoren tot het medische personeel, dat de staf van het Noorse veldhospitaal in Korea gaat vervangen. (UP). ISRAËL De Israëlische premier. Mosje Sjaret, heeft gisteren in het par lement verklaard, dat zijn regering ge schokt is door de berichten over ver volging van Joodse en Zionistische leiders in Roemenië. van Dien Bien Phoe naar de vesting is gevlogen om Geneviève te helpen. In de auto van generaal Dechaux zijn de verpleegsters naar Hanoi gereden, waar zij eerst eens goed wilden eten en slapen. De belangstelling op het vliegveld was zo groot, dat Algerijnse soldaten met de bajonet op het geweer de nieuwsgierigen op een afstand moes ten %houden. Het eerste wat üe „Engel van Dien Bien Phoe" deed toen zij in Han i aankwam, was een telegram sturen naar haar moeder in Parijs. On middellijk daarna vertrok zij naar een hospitaal waar zij medisch zal worden gekeurd. Géné- viève voelde zich kennelijk niet erg op haar gemak in de parachutisten uniform. Zij hield zich zoveel moge lijk gedek Al in Loeang Prabang had zij naar Hanoi getelegrafeerd om wat vrouwelijker kleding, maar die heeft haar niet tijdig bereikt. In totaal zijn er nu 421 gewonden ge. ëvacueerd en nu de opstandelingen ernst schijnen te maken met het herstel van het vliegveld van Dien Bien Phoe, is er alle reden om te vertrouwen, dat dit aantal spoedig zal stijgen. Voor de scholen haring de adspirant-Hollandse Nieuwe die tot nu toe in de Noordzee een rustig leventje hebben geleid, staat het sein on rood: de Nederlandse vissersvloot is van wal gestoken, de jacht is ingezet. Bovenstaande foto's tonen het uitvaren van de loggers. (Van onze correspondent) De haringvloot is naar zee. Gillende en schorre scheepsfluiten hebben de nachtelijke stilte uiteengescheurd. Het klonk als een bevrijding. Eindelijk va ren. De haringkoorts had ze allemaal te pakken en elke minuut, die voor twaal ven Maandagavond het vertrek nog in de weg stond, scheen een eeuwigheid te duren. Op de nieuwe Tegeltjesmarkt en aan de Zuidzijde bq de vuurtoren te IJmuiden was het nog drukker dan voorgaande jaren. En Katwqk was even eens uitgelopen. De eerste golf van 18 bussen kwam om 3 uur in IJmuiden aan, de tweede, weer 18 bussen vol, ar riveerde om 5 uur. En in de loop van de avond kwamen er steeds meer men sen bij. Om half twaalf werden tussen de pie ren topvuren zichtbaar. Dat moesten de Vlaardingers zijn. Negentien loggers, die tussen 6 uur en half 7 uit hun thuis haven vertrokken waren, op dit gunsti ge tijdstip uitgeleide gedaan door een duizendkoppige menigte, eerst bij de Koningin Wilhelminahaven later bij Hoek van Holland. Steed meer „vuur tjes" glinsterden boven het vlakke wa ter, dat nauwelijks door een zuchtje beroerd werd. Precies om 12 uur klonken korte sto ten op de scheepsfluit. Los de trossen! Het eerste tweetal maakte zich vrij van de Tegeltjesmarkt. De Katwijk 32 „Sa- kina" en de KW 39 „Helena". Het par mantige slepertje van Jaapie Visser drukte grommend zijn neus tegen het span en daar zwaaiden ze reeds om, de steven zeewaarts gericht. Als de Helena KW 39 als eerste de haven uitvaart komt van achter het fort ook de eerste Vlaardinger aange sneld. Op de kop van de haven is niet te zien, welke logger het is. Maar op de kustwacht zit een „verkeersagent", die met een felle schijnwerper de sche pen dirigeert. En daar heeft men direct gezien, dat met de KW 39 de VL 83 als eerste zee kiest. (Van pnze verslaggever) In het afgelopen jaar heeft de Nato haar keus bepaald voor een standaard- lesvliegtuig voor de eerste opleiding van vliegers op straalvliegtuigen. Het Fokker-vliegtuig S-14, uitgerust met Rolls Royce „Derwenf-straalmotoren, dat meedong, heeft daarbij het onder spit moeten delven tegen de Franse Fouga „Magister". Dit jaar zal een groep deskundigen van de Nato advies uitbrengen voor de keuze van een les- vliegtuig voor* de voortgezette oplei ding van straaljagerpiloten. In verband hiermee heeft de Fokkerfabriek in op dracht van het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling een aantal wijzigingen in het prototype aange bracht, waarvan de voornaamste is de vervanging van de ,,Derwent"-straaI- motor door de aanzienlijk sterkere Rolls Royce „Nene"-straalmotor. Men verwacht dat de S-14 in zijn nieuwe gedaante een goede kans maakt. De proefnemingen met de gewijzigde machine duren nog voort, maar de eerste resultaten zijn veelbelovend, zo wordt in het jaarverslag van het Ne derlands Instituut voor Vliegtuigont wikkeling meegedeeld. De twintig les- vliegtuigen van het type S-14, die thans bij Fokker in aanbouw zijn voor de Koninklijke Luchtmacht zijn nog uit gerust met de „Derwenf'-straalmotoren. Op 2 Juni zal keizer Haile Selassi van Ethiopië het eredoctoraat in de rechtswetenschappen van de Columbia- universiteit ontvangen. De keizer wordt 25 Mei in Amerika verwacht voor een verblijf van zes we ken. Het plan van de stichting het Goois Natuurreservaat om de Gooise het weer een kudde schapen te bezorgen, heeft weerklank ge vonden. Men heeft reeds 150 lief hebbers gevonden, die voor f 50 een schaap willen adopteren. Zoals bekend mag men het dier een naam geven, dat het schaap op een bordje om zijn hals zal dragen. Naast dat van instellingen en be drijven is ook het personeel van de Hilversumse Belastingen de be zitter geworden van een schaap. De ambtenaren legden gezamen lijk f 50 bij elkaar, waarvoor een schaap geadopteerd kon worden. En dat het veelal strakke gelaat van ambtenaren niet altijd een af spiegeling behoeft te zijn van hun eigenlijke geaardheid, blijkt wel overduidelijk uit de naam, die zij aan lun zwarte schaap want daar stonden ze op gegeven hebben. Wordt de fiscus immers niet altijd het z- arte schaap ge noemd? Welnu, het zwarte schaap van de belastingambtenaren zal daarom Fiscus heten. De twee in de oorlog beschadigde kerkge bouwen (een protestantse en een katholieke) tot het herstel waarvan de letterkundige mr. F. Bordewijk wil bijdragen met een deel van zijn P. C. Hooftprijs, gelijk hij heeft verklaard, zijn de St. Laurenskerk te Rot terdam en de toren van de kerk te Sambeek (N.-Br.). Bij K.B. is aan H. A. van Voorst van Beest, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juni eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Oostvoome. De plaatsvervangende geallieerde op perbevelhebber in Europa, veldmaar schalk Montgomery, heeft gisteren te Parijs tegenover journalisten verklaard, dat het in geval van een oorlog waar schijnlijk is, dat beide partijen van atoomwapens gebruik zullen maken. Het bestaan van atoomwapens schrikt de genen, die een oorlog willen beginnen, echter in belangrijke mate af van hun voornemen, aldus Montgomery. De veldmaarschalk maakte voor het eerst cijfers en andere gegevens bekend over de militaire krachten die het Sov jet-blok kan ontplooien Die gegevens ontleende hq aan een studie die tot dus verre nog niet in zijn geheel is gepu bliceerd. Uit die gegevens blijkt dat het Sov jet-blok de beschikking heeft over staande legers van in totaal meer dan 6 millioen mannen verdeeld over 175 divisies waaronder 65 tankdivisies en andere gemotoriseerde divisies. Er blijkt ook uit dat de divisies van de legers der satellietlanden sedert 1947 in aantal vrijwel zijn verdubbeld. Dat aantal is thans 80. (Reuter-UP) Zoals gemeld, is bij hun aankomst aan de Surinaamse gedelegeerden bij de R.T.C. op Schiphol, door de „samenwer kende organisaties van Surinamers in Nederland" een verklaring aangeboden, waarin voor Suriname een dominion- status werd geëist. Een der op deze ver klaring als ondertekenaar genoemde or ganisaties was de vereniging „Ons Suri name". Het bestuur van de afdeling Zuid-Hol land dezer vereniging deelt mede, dat de vertegenwoordiger van de afd. Zuid- HollanA namens deze afdeling, uitdruk kelijk bezwaar gemaakt heeft tegen deze publicatie. AUSTRALIË In Sydney is gisteren radio-actieve regen gevallen, waar schijnlijk als gevolg van de Amerikaan se waterstofbom-proeven in de Stille Oceaan. De waargenomen hoeveelheid radio-activiteit in het regenwater was echter niet gevaarlijk. ,,Kunt U mij niet aan een beetje ben zine helpen?" Dit was de vraag die juf frouw de Bruqn uit Driebergen, met ogen vol hoop, stelde aan Piet, de chauffeur van de grote verhuisauto. Het is dezer dagen gebeurd, in de om geving van Lyon. Langs de grote weg naar het zuiden stond een eenzaam fi guurtje aan de kant te zwaaien naar elke auto, die voorbq stoof. Juffrouw de Bruqn had geen druppel benzine meer in de tank van haar scooter en was de wanhoop nabij. Eindelij' zette een grote vrachtwagen piepend zijn rem men aan en stopte. Groot was de vreug de en verbazing van juffrouw de Bruijn toen ze ontdekte, dat twee rasechte Amsterdammers haar redders in de nood waren. Toch moest Chauffeur Piet haar teleur stellen, want zqn gloednieuwe verhuis wagen loopt op dieselolie en daar heeft een scooter niet van terug. Onze land genoten hebben er toch wat op gevon den. Een bagagefiem en een jascein- tuur werden aan elkaar geknoopt en in langzaam tempo werd de scooter op sleeptouw genomen tot de dichtstbijzijn de bezinepomp. „Och, je bent Hollanders onder el kaar en dan help je. Bovendien heb ik niet voor niks „Coulance" op mijn wa gen staan" vond Piet. Bij het afscheid waarschuwde juf frouw de Bruijn, „dat een eindje ver derop Opa Schram liep. Kijk maar naar hem uit. Je moet hem wel inhalen." Dat „eindje-verderop" bleek te liggen tussen Genua en La Speza. Piet draai de zijn diesel voorzichtig door de haar speldbochten van een weg, die over een afstand van twee kilometer 500 meter daalt. En daar ontmoette hij Opa Schram, zijn metgezel en het wagentje, waarop in grote letters: Holland-Rome vice-versa. De kennismaking was voor Opa aanleiding om midden op de weg een dansje it te voeren, met zijn al- pientje boven op zijn wandelstok. Gevraagd naar zijn ervaringen, vertelde hij van de moeilijkheden onderweg. „Eten, dat gaat wel. Maar de gelegen heden om te slapen zijn niet erg dik ge zaaid. Gelukkig zijn er hier veel kloos ters en dat is meestal een uitkomst. En dan mijn Italiaans is ook niet zo best." Vol trots toonde Opa Schram aan Piet de brief van zijn parochiepastoor. Ge schreven in het Latijn, is deze gericht aan de Heilige Vader. „Nee, alles is best in orde," vond opa, „maar ik ben alleen bang, dat ik niet op tijd in Nederland terug ben voor de Vierdaagse. Want die wil ik in elk ge val meelopen." En dan gaat het in snel tempo. Het weer is prachtig, de schepen luisteren scherp naar het roer. Af en toe is het rinkelen van een telegraaf hoorbaar. En steeds weer scheuren andere scheepsfluiten op andere toon de nachtelijke stilte uiteen. Het is Buis jesdag. Een paar diepstekende Scheve- ningse loggers, die het risico van bij laag tij de Scheveningse haven te verlaten niet hadden durven nemen, waren ook naar IJmuiden gekomen. De SCH 122, SCH 72 en SCH 37. Om half een waren ook zij aan de beurt en vijf minuten later lag aan de Noord kant niet één haringlogger meer. Om vijf minuten over 1 komen de laatste loggers achteruit de haven. De KW 122, de KW 167, de KW 151 en als hekkensluiter de KW 70. En als de laat ste de kop van de haven gerond heeft, komt een kleine armada van kotters binnenstomen voor de Woensdagmarkt. De loggers stoomden met volle kracht de Noord in. Om twaalf uur waren de koplopers al een dikke honderd mijl weg, en bevonden zich rond de 54 gr. N.B. aan de Zuid-Oostkant van de Dog- gersbank. Aan boord werden de kansen gewikt en gewogen en menigeen heeft een listig plannetje opgesteld voor als het bij het eerste schot eens wilde luk ken. (Van onze correspondent) Gisteravond is brand uitgebroken in het Sint Canisiuscollege te Nijmegen. Omstreeks kwart over elf zag men plot seling vlammen slaan uit de nok van het dak aan de achterzijde van het ge bouw achter de kapel. Op deze plaats bevindt zich een trappentoren, die toe gang geeft tot de verschillende gaande rijen. Aan deze gaanderijen liggen de slaapzalen, grotendeels door hout afge schut, en de bibliotheek. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat een van de leerlingen van het college een brandende sigaret heeft achtergela ten in het knutselhokje, dat onder het trappenhuis ligt. Hierdoor is de brand ontstaan, waarbij het trappenhuis fun geerde als schoorsteen. In een oogwenk loeiden de vlammen omhoog, waarbij zij een gretig voedsel vonden in de houten trap De Nijmeegse brandweer was echter vrij spoedig aanwezig. On der leiding van de commandant, de heer v. Mameren. werd de vuurhaard krachtig aangegrepen. Men wist het vuur gelukkig tot het trappenhuis te beperken. Na een uur was men do brand volledig meester. De schade wordt op 10 a 20.000 gulden geschat. Het Amerikaanse Federale Hoogge rechtshof heeft aan gerechtshoven in verscheidene Amerikaanse Staten op dracht gegeven uitspraken inzake de scheiding tussen negers en blanken te herzien „in het licht" van zijn onlang» gedane uitspraak, dat apartheid op open bare scholen in strijd is met de gTood- wet. Deze uitspraak heeft rechtstreeks slechts betrekking op het lager en mid delbaar onderwijs, doch het Hoogge rechtshof zal zijn arrest, naar algemeen verluidt, van toepassing verklaren op alle scholen, die subsidie ontvangen. De jongste stap van het Federale H1 ooggerechtshof heeft betrekking op uitspraken inzake het weren van negers van universiteiten in Louisiana en Flo rida en uit openbare instellingen, zoals theaters en sportvelden, in Louisville (Kentucky) en Houston (Texas). Ook een verzoek van de stedelijke au toriteiten van San Francisco om goed keuring van een plan om een apart heidspolitiek bij de bouw van goedko pe huurhuizen te volgen, werd door Washington afgewezen. (Reuter). (Van onze weerkundige medewerker) Met Zuidelijke winden wordt steeds warmere lucht uit Zuid- en Midden- Europa naar ons land gevoerd. Kon het kwik gisteren niet hoger dan 19 gr. C. komen, vandaag en ook morgen worden maximumtemperaturen van 2023 gr. C. verwacht. Boven het vasteland van Europa stijgt de luchtdruk regelmatig, terwijl bij Ierland een vrij diepe de pressie ligt, die in Engeland regen ver oorzaakt. In ons land is de regenkans weer klein geworden. Met uitzondering van Brabant en Limburg, waar de laat ste dagen maar weinig regen is geval len nog te weinig is elders in ons land de laatste dagen het land flink opgefrist, hetgeen de groei ten goede komt. Hoewel Mei nog een voorjaars maand is, komen er vooral eind Mei soms al temperaturen voor, die tot de warmste van de hele zomer behoren. A avertentu ENMCDE BARTELJORISSTR 24 HAARLEM TEL 20420 Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD B01STR. 48 A DAM TEL, 717162 (tot Woensdagavond) Droog weer met weinig bewolking. Matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid. Opnieuw warmer. Zon: 4.32-20.42. Maan: 1.29-13.26.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1