Vijftig jaar tuberculosebestrijding in Haarlem nieuw Overhemd Uw antwoord belooft wat! Stedelijk gymnasium na restauratie CENTRA cemBi&nöt OTICON Burgerij gaf graag en met milde hand Middenstand vraagt de raad ontheffing van sluiting voor alle winkels Kort geding tegen De Kennemer Dames- en Heren-Rijwielen vanaf 2.°° p. week Sportrijwielen Engelse uitvoering WOLLEN DEKENS CHRISTIAANS' GOEDERENHANDEL ROMAH HOLIDAY Auto's zonder chauffeur Eis van Kennemer Dagblad toegewezen Radio-reparatie H. J. Maertens N. V. loper behoeft niet duur te zijn!! troinmelreinmen en versnelling 4.®" p. week KENNEMERPLEIN 1 Gesloten Hnis Zomer schoenen Dr. L. C. Kersbergen de grote pionier Nieuw voorstel van B. en W. om ook Paul Kruger- straat en Schoterweg vrijaf te geven Zusters J. M. J. 60 jaar in Overveen Huldiging in Domi Tijd voor een Fraai schoolgebouw Yj 4.75 11.40 nu Zomerprijzen EINDELIJK ZOMER JAN FEIJEN „HET JOLIGE WEEUWTJE DINSDAG 25 MEI 1954 PAGTNA 2 Hidp in de gezinnen Brederodeduin Neomist in Bloemendaal Het schilderend kind ROND DE BRADERIE IN DE CRONJéSTRAAT Prijzen van 7.90 lot 19.50 Zó veel enthousiaste ro kers hebben meegedaan aan Nederlands grootste Opinie Onderzoèk naar rookgewoonten, dat dit voor alle rokers een be lofte inhoudt! Mezennest in een lantaarnpaal Burgerlijke Stand '55 55' f 1800 voor kampmateriaal Waterstanden HEEMSTEDE Ergerlijk misbruik Verdediger „Mijn cliënt heeft ongelijk" Betrouwbare Eerste prijs van Kath. Gemengd Koor AMERIKAANS SYSTEEM ZONDER VOORUITBETALING! vanaf ƒ1.- per week Herensingel 167 - Haarlem HET BETERE EN KLEINSTE TRANSISTOR HOORTOESTEL BONTEKOE HEEMSTEDE Op 20 Juni 1954 zal de Haarlemse Vereniging tot bestrijding der tuber culose haar gouden jubileum vieren. Drie belangrijke punten heeft de ver eniging op haar creditzijde staan: dat zij de tuberculose-bestrijding in zeer algemene zin gedurende 50 jaar in Haarlem georganiseerd, onderhouden en aangemoedigd heeft; dat zij gedurende 50 jaar een consultatiebureau ge ëxploiteerd heeft, hetzij alleen, hetzij in samenwerking met de Noord-Hol landse vereniging, steeds ten koste van grote financiële offers; dat zij op eigen kracht een sanatorium opgericht en geëxploiteerd heeft. Al is dit sanatorium wel eens als een steen aan de hals van een drenkeling geweest, het heeft goed werk geleverd en het heeft de tuberculose-bestrijding in Haarlem zeer gestimuleerd. Op 20 Juni 1904 kwamen in Brinkman 35 notabelen uit Haarlem bijeen en namen het besluit tot de oprichting. Men koos zich een bestuur en een jong medicus, de eigenlijke oprichter, de gangmaker, dr. L. C. Kersbergen, werd tot voorzitter gekozen. Secretaris werd H. W. Westerveld, penningmeester mr. IV. Th. Pahud de Mortanges en onder-voorzitters werden F. M. Baron van Lijnden en dr. M. C. A. Bijleveld. De burgemeester van Haarlem, jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden werd ere-voorzitter. Het comité van Haar lemse ingezetenen, dat de vereniging had opgericht, bleef als Raad van Be stuur tot 1934 bestaan. Men zou denken: Zij richten een ver eniging op tot bestrijding der tubercu lose, maar de oprichters hadden in die tijd nog geen flauw benul hoe zij de tuberculose moesten bestrijden. Dit is onjuist: de oprichters hadden er een zeer goed denkbeeld van. Volgens hun denkbeelden wordt ook thans nog de tuberculose bestreden. Toen bestonden reeds de sanatoria Oranje Nassau-oord en Hellendoorn en toen was reeds in Rotterdam een consultatiebureau opge richt. Ook voor Haarlem was een con sultatiebureau het eerste doel. Reeds op 5 October werd besloten een onderverdieping aan de Gedempte Oude Gracht no. 148 hiervoor te huren, waar op 15 November 1904 de eerste zitting gehouden werd. In 1909 werd het bu reau verplaatst naar het tegenwoordige gebouw, Ged. Oude Gracht 41. Men moet bedenken, dat toen de ziekenfond sen nog in de verste verte niet de ont wikkeling van onze tijd hadden. Hoe wel de armste patiënten door de docto ren zeker voor niets behandeld wer den en velen niet veel betaalden, was medische hulp een kostbare zaak. Men ging niet zo gemakkelijk naar het spreekuur. Op het consultatie-bureau kon men echter gratis onderzocht wor den en men kon bij tuberculose het beste advies krijgen, dat er te krijgen was. Dit was in die tijd iets gehgel nieuws. Maar geen tuberculose-bestrijding kan alleen gebaseerd zijn op de ad viezen van de medicus. Een band' moet geweven worden tussen patiënt en con sultatie-bureau; dit geschiedt dooi de huisbezoekster. Het bestuur had dit reeds in Rotterdam gezien en daarom werd al in de tweede bestuursvergade ring een huisbezoekster, of zoals men toen zeide een enquêtrice, benoemd (5 October 1904). Het was mej. A. C. van Harreveld. Zij was woninginspec- trice en kreeg als nevenbetrekking die van administratrice-enquêtrice. De eer ste gediplomeerde huisbezoekster kwam pas in 1911, mej. Keurenaer. Bij het 25- jarig bestaan van de vereniging (1929) vermeldde de secretaris, dat er toen reeds 23 huisbezoeksters voor en na bij de vereniging geweest waren. Een ander terrein van werkzaamhe den was de hulp in de gezinnen, o.a. bestaande in financiële hulp om bij ziekte van de huisvrouw de was bui tenshuis te laten verrichten. Ook werd een bijslag bij de huur gegeven, opdat een thuis verpleegde patiënt zo nodig een betere, maar dan ook duurdere, woning kon betrekken. Deze hulp in de gezinnen werd reeds in 1904 ver leend. In het eerste jaarverslag wordt ook reeds melding gemaakt van het uitlenen van koortsthermometers, in het tweede van het in leen verstrekken van ligstoelen. Later kwamen daar bed den, dekens, zelfs ligtenten bij. Consultatiebureau, huisbezoek, hulp in het gezin, dit waren de drie pijlers van het werk. Zij waren gebouwd in de eerste verenigingsjaren. Daarnaast kwam nog een geheel andere taak, die op de werkzaamheden van het bestuur en ook op de financiën in onevenredig grote mate beslag heeft gelegd: de ver eniging begaf zich ook op het terrein van de tuberculose-behandeling. In De cember 1905 werd de eerste lighal in de tuin van het huis Nieuwe Gracht no. 3 geopend, in December 1906 de tweede aan de Schoterweg in Schoten en in 1927 de derde, „Brederodeduin" aan de Bergweg in Santpoort. Maar hoeveel tijd de lighallen ook de opeen volgende besturen gekost hebben, hoe veel zorgen en drukkende financiële lasten zii veroorzaakt hebben, zij zijn toch altijd een parel aan de kroon van de vereniging geweest: zij vooral heb ben de tuberculosebestrijding in Haar lem populair gemaakt. Bij het 25-jarig bestaan der vereni ging bood de burgemeester van Haar lem een bedrag van f 2500 aan ter ver sterking van de kasmiddelen en mr. ,1. N. J. E Heerkens Thijssen een bedrag van f 4700. door velen bijeengebracht als basis om een röntgenapparaat te kopen. Ondanks alle steun van de overheid en de collectes, verkeerde de vereniging van 1929 tot 1945 in grote geldzorgen. Dat toch altijd weer de eindjes aan el kander geknoopt konden worden dank te de vereniging aan het voortreffelijk beheer van de penningmeester Jhr. F. Teding van Berkhout. De eerste gebeurtenis na het 25-jarig jubileum, die reliëf geeft aan de ge schiedenis van de vereniging, is de stichting van het Johan Hendrik Lu- Dr. L. C. Kersbergen, vroeger genees heer-directeur van het St. Elisabeths- ,n„n -n-, gasthuis, in de jaren dat hij zo belang- ^h,,Ug»°£ in T dawn van Werk "fSt"jd Advertentie Opei Rekord. Chevrolet. Hillman. Amsterdamsche Rijtuig Mij. NV Om misverstand te voorkomen zij mede gedeeld, dat de eerwaarde heer A. Weh- meijer, die Zondag 38 Juli zijn eerste plechtige H. Mis opdraagt in de parochie kerk van Bloemendaal. de priesterwijding ontvangt Donderdag 10 Juni. Hij studeert thans op het college van de Witte Paters te Jetburgh (Schotland) en wordt die dag in de nabijgelegen parochiekerk van Gala? shieïs door de Aartsbisschop van Edinburgh gewijd. Zaterdag 17 Juni wordt nem een feeste lijke entree in zijn oude Bloemendaalse parochie bereid. Zaterdagmiddag opent wethouder D. J. A. Geluk de tentoonstelling „Het schilderend kind', welke tot 14 Juni onder auspiciën van de kinderschilder- schcol te Haarlem en Zandvoort wordt gehouden in de Vishal. bestaat uit een, zeker in de dagen van zijn oprichting, groot kapitaal, waarvan de rente bestemd is voor de verpleging van kinderen op Brederodeduin. Het is geschonken door iemand, die zelf een kind aan tuberculose verloren had. Nog altijd wordt de verpleging van kinderen op Brederodeduin voor een groot deel uit deze rente bekostigd. Het fonds zelf mag niet gebruikt worden. Toen de geldzorgen zo drukkend wer den, dat het bestuur haast geen uitweg meer zag, is het de administrateur Van Waard geweest, die uitkomst wist te brengen. Hij organiseerde grote verlo tingen voor Brederodeduin. Deze zijn een buitengewoon succes geworden. Op brengst in 1930 f 12.000! Dit bedrag en de opbrengst van de Emmabloemcol- lecte (f 10.000), een tuberculose wed vlucht (f 427) en een legaat van f 10.000 hielpen de vereniging in 1930 uit de uiterste nood. In 1935 werd voor het eerst een rönt gentoestel op het consultatie-bureau ge plaatst. (tot dusverre waren de foto's gemaakt in de ziekenhuizen). Het rönt gentoestel doet nog steeds dienst. Eerst in 1954 werd een tweede moderner ap paraat geplaatst. Na de stichting van Brederodeduin zien we een stabilisatie intreden. Er werd goed gewerkt. Het consultatie bureauwerk breidde zich geregeld uit; de weerstand, die het in de eerste jaren bij sommige medici en bij een deel van het publiek had ondervonden, verdween geleidelijk. Op de duur werd het con sultatie-bureau een steunpunt in het menselijk bestaan, omdat men wist, dat, zo ergens, dan zeker hier en ook zeer vaak, hulp in nood te vinden vas. Brederodeduin gaf veel en niet alleen financiële zorg. Brederodeduin heeft in de moeilijke jaren 1930-'40 op uitsteken de wijze gewerkt. H.M. Koningin Eir.- ma bezocht de inrichting op 11 April 1930. In de oorlog schoten ziekte- en sterf tecijfer van de tuberculose omhoog. In de wachtkamer van het consultatie bureau zaten de mensen dicht opeen gepakt. Van uitbreiding kon geen sprake zijn. Men stond machteloos, want het eerste wat voor de tubercu lose-bestrijding nodig was: goed voed sel, ontbrak. Het aantal patiënten nam steeds toe.... In October 1941 waren de sanatoria reeds vol. Binnenkort zal de exploitatie in het consultatie-bureau uitsluitend door de Noordhollandse vereniging geschieden. Dit zal natuurlijk de zorgen van da Haarlemse vereniging zeer verlichten, maar zij zal hierdoor ook één van de zuilen, waarop zij gestaan heeft, moe ten missen. In 1944 moest op last van de Duitsers Brederodeduin ontruimd worden. Hoe moeilijk de tijden ook waren, toch bood de directie van het St. Elisabeth's of Grote Gasthuis aan de patiënten en aan het personeel gastvrijheid. Op 6 Juni 1945 werden de patiënten weer in Brederodeduin opgenomen. Eind Mei had het consultatie-bureau weer stroom. Er werd in 1947 voor het eerst weer een Emmabloem-collecte gehouden, die liefst f 17.000 opbracht! In hoofdzaak door de gelden van „de postduiven" kon Brederodeduin ge moderniseerd worden. Maar ook hei consultatie-bureau profiteerde van de wat ruimer vloeiende geldmiddelen. De plannen van de Noordhollandse Vereniging voor een nieuw consultatie bureau zijn thans in een vergevorderd stadium (architect prof. H. T. Zwiers). Het zal gebouwd worden aan de Orion- weg hoek Steenbokstraat. In aansluiting hieraan zal de vereniging haar vereni gingsgebouw plaatsen. De schermbeeldfotografie bij het zg. bevolkingsonderzoek wordt toegepast. Van de 35 pprichters in 1904 is thans geen meer in leven, behalve de jongste, die toen terstond tot voorzitter geko zen werd, dr. L. C. Kersbergen. Tot 1947 is hij voorzitter geweest. Kersbergen, Land en Teding van Berkhout vormden vele jaren de rug- gegraat van het bestuur. Gezamenlijk hebben zij de vereniging door heel wat moeilijkheden heen getrokken. In een zeer uitvoerig schrijven heeft de Haarlemse Middenstand zich gericht tot B. en W. en de raadsleden van Haar lem naar aanleiding van 't raadsbesluit, waarin aan de Gen. Cronjéstraat onthef fing van de winkelsTuitingsbepalingen wordt gegeven in verband met de aldaar te houden Braderie. Daarin wordt gezegd, dat bedoeld be sluit zeer veel onrust, beroering en on tevredenheid heeft gewekt bij de handel drijvende middenstand te Haarem. „Al gemeen" zo wordt gezegd, „heeft de me ning post gevat, dat het raadsbesluit niet in overeenstemming is met de bewoor dingen en de strekking van de Winkel sluitingswet 1951 en niet strookt met het algemeen belang. Ongelukkig is het, dat andere winkeliers dan in de Gen. Cronjéstraat niet kunnen profiteren van de ook door hen alsdan gewenste ontheffing." Er wordt verder in het schrijven op gewezen, dat het algemeen belang mee brengt, dat alle winkeliers wat de slut- tingswet van hun zaken betreft, in ge lijke positie verkeren en niet worden gehandicapt door de omstandigheid dat de plaatselijke overheid een bepaalde straat in een uitzonderingspositie plaatst. Sterk spreekt dit uit de omstandigheid, dat een direct gen vereniging, die voor dezelfd data even eens ontheffing van de sluiting'bepai.n gen heeft gevraagd, deze (nog) niet heeft gekregen. Daarom verzoekt de Middenstands centrale te willen bevorderen, dat in de raadsvergadering van 26 Mei een besluit wordt genomen tot opheffing van de winkelsluitingsbepalingen op 14. 15 en 16 Juni 1954 voor alle binnen de gemeente Haarlem gelegen winkels. Intussen heeft het college van B. en W. te elfder ure een voorstel aan de raad doen toekomen, inhoudende een wijziging van het vorig raadsbesluit. De wijziging houdt in, dat ontheffing niet alleen gegeven wordt voor de braderie in de Gen. Cronjéstraat en het Juliana- park, maar ook voor de braderie in de Paul Krugerstraat, alsmede voor de humoristische verkoop op de Schoter weg. Daaruit blijkt dus, dat B. en W. het niet nodig vinden alle winkels in Haar lem vrijstelling te geven, maar het vol doende achten alleen de omliggende straten van de Gen. Cronjéstraat in de ontheffing te betrekken. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Roman Holiday" (geprol.) a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15. PALACE: „Vergeef mij", 18 j. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: „BerlijnOostzone", 18 j. Tij den 2, 7 en 9.15. Do. 2. 4.15, 7 en 0.15. den 2, 7 en 9.15. Zo. en Do. 2, 4.15, 7 en 9.15. L1DO: „Warenhuis op stelten", a. 1. Tij den 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: „Verzwegen verleden" 14 j. Tijden 2.30, 7 en 9.15. CITY: Gekke touristen a. 1. Tijden 2.15, en 9.15. ROXY: Ma. tot en met Do.: „Amsterdam bij nacht", 14 j., 2.30 en 8 uur. Do. 7 en 9.15 uur. Wo. 2.30 en Do. 2 en 4.15 uur: „Joe Brown als de pechvogel", a. 1. Dinsdag 25 Mei Stadsschouwburg: „De Haagsche Come- die" met „Maria Stuart, 7.30 uur. Concertgebouw: N. Ph. O. 3e Concert Eeethovencyclus. Solist Theo Bruins, piano, 8 uur. Grote Kerk: Gratis Orgelconcert door George Robert, 20—21 uur. Woensdag 26 Mei Minerva-Theater: Jan Strijbos, causerie met film, 8.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Teylers Museum, Spaarne 16. Tekeningen van Dirk Langendijk. Geopend iedere werk dag (behalve Maandag) van 11 tot 17 u. Het Huis met de Kogel, Spekstraat 12. Boetseerwerk van Maia Metrakos. Geopend van 1018 uur. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62 Groepsportretten 'van Frans Hals. Dage lijks geopend van 1017 uur. Zo. van 1317 uur. Museum Het Huis van Looy. Werken van leden van het genootschap Kunst zij ons doel. Dagelijks geopend van 105 u. Zo. van 1—5 uur (tot en met 20 Juni) Kunsthandel Leffelaar, tuinzaal, Wagen weg 102. Schilderijen en tekeningen van Dirk Oudes en W. Roosmalen (tot 12 Juni). Zondag 30 Mei zal feestelijk herdacht wor den. dat de eerw. zusters van J.M.J. zich 60 jaar geleden vestigden aan de Korte Zijlweg te Overveen. Er heeft zich een comité gevormd, dat de zusters een grootse huldiging zal bereiden als dank voor de onschatbare verdiensten, die de nonnen zich in deze periode hebben verworven. Die Zondag bestaat er van 2 tot 3 uur gelegen heid de zusters geluk te wensen in „Domi". Eveneens in „Domi" zullen Maandagavond 31 Mei om half acht de schoolkinderen hun leraressen-in-habijt complimenteren. Advertentie Onze etalages vertellen U al, hoe rijk en gevarieerd onze sortering daarvan is. Zie vooral onze pracht collectie SPORTSHIRTS en WEEKENDERS! Gen. Cronjéstraat la - Telefoon 16045 Advertentie Vraag dus bij Uw winkelier steeds naar IBIS EXPORT 10O0/0 Engelse shageen zachte en zuivere mélange van puur- blonde, zongerijpte Virginia. En... proef KING WILLIAM eensde „dure" Virginia sigaret, die U maar drie kwartjes per doosje van twintig kost! Alle prijswinnaars in ons Ibis Opinie Onderzoek hebben in middels bericht ontvangen. DOBBELMANN LEKKER MAN Op de Korte Zijlweg te Overveen heeft een mezenpaar zich genesteld in een betonnen lantaarnpaal. In het af- sluitstuk van deze paal is door afbrok keling een klein gat ontstaan, dat het paar tot ingang dient. Voorwaar, een veilige plaats voor het bouwen van een nestje. Geen eekhoorn, Vlaamse gaai of.... jeugd, die hier eitjes kan roven GEBOREN: C. van HaasterMassop z: A. van AkenVan Leeuwen z; A. P. IJlstra Tulen z; E. C. TolHarren z; G. Keijsei ESchol z; J. M. W. de MolVan Musscher z; H. BaartseVan Langen z: D. Hooning Van Werven z; C. PetersStam d; H. A. van DijkRijbroek d; J. van PuttenVoor werk d; G. klungelDe Wind d; F. M. C. VisserLaenen d; H. van der VeenBek- kema d; M. C. M. FranseBuijs d; C. P. KoekSchijf d. GEHUWD: R. Hagebout en A. Leonhart. OVERLEDEN: F. Bos, 28 j., Haarlemmer- hedestraat; W. H. J. J. Passtoors, 58 Lorentzplein; A van MusscherMeijer. 64 j, Sumatrastraat; G. Middeljans-Kuipers. 78 j., Barendsestraat; A. J. de Vaan, 65 j., Gasthuisvest; J. Bakker, 41 jM Gasthuisvest. Na de restauratie, die ongeveer een jaar in beslag genomen heeft, is gis terenmorgen het Stedelijk Gymnasium aan het Prinsenhof „heropend". Maan denlang is er in gezaagd, getimmerd, gemetseld en hard gewerkt en het resultaat is een fris en fraai gebouw geworden, waarin het goed is te toeven, ook al zijn Caesar, Ovidius en Cicero wel eens vervelend. Het zal thans niet meer zo gemakkelijk voorkomen, dat ouders, na een bespreking met dé rector over de aangifte van hun kind als leerling, thuis gekomen de telefoon oppakken en de rector mededelen, dat Jan maar naar die en die school gaat, want die ziet er beter en frisser uit. Dat is gebeurd, en niet één keer Doch voor het komende jaar is het aantal aangiften hoger dan vorig jaar, zodat verwacht kan worden, dat dit cijfer nog zal stijgen. Het gymnasium is het eerste school gebouw, dat gemoderniseerd en opge knapt werd. Het gemeentebestuur heeft echter nog meer scholen op het oog, die nodig onderhanden genomen moeten worden, o.a. de meisjes H.B.S., de H.B.S. A. en B., en voorts enkele ULO-scholen. Met deze restauraties zijn vanzelfsprekend flinke bedragen gemoeid; voor het opknappen van de school aan het Prinsenhof was een be drag van 275.000.- uitgetrokken. In vele opzichten hebben in het gebouw gelukkige en minder geluk kige veranderingen plaats gevonden. De kachelverwarming is vervangen door een centrale met volautomatisch systeem. De ketels werden onderge bracht in een lokaal, dat voor onder wijs niet meer te gebruiken was. Een smaakvolle leraarskamer werd inge richt in het voormalig plant- en dir- kundelokaal, terwijl men de rectorska mer daarnaast kan vinden. Het teken- lokaal is gebleven zoals het was. Bijzonder fraai van constructie is de aula, die ir. H. A. Breuning met zijn staf Uit het oude cavalje heeft getoverd, waar eens de klassieken werden ge speeld zonder podium. Als een Hercu- I lingen een les heeft hij huisgehouden in deze stal 1 digde. van Augias, die voorheen opgesierd was met vier kolommen, waarvan er slechts twee dienst deden. In de aula, die plaats biedt aan 180 personen, treft men de opgang naar andere lokaliteiten van het Stedelijk Gymnasium aan. Het is een soort bordes, waarnaast twee reliefs van Jan van Borssurr Buisman, beeldhouwer, worden aangebracht. De overige lokalen zijn opnieuw ge schilderd in lichte tinten en voorzien van nieuwe vloeren en zeer, welhaast te modern schoolmeubilair. Wij achten dit een van de minder gelukkige wij zigingen, want ue tijd van naast elkaar zitten, spieken en kledderen met inkt is taboe (er zitten geen inktpotten in de banken!); de romantiek heeft te veel plaats moeten maken voor de steriele zakelijkheid. Gisterenmorgen waren in de aula vele autoriteiten verzameld, onder wie de wethouders D. J: A. Geluk, A. Angenent en W. Happe, pater V. Hut jes, de oud gemeente-secretaris Th. A. Wesstra, verschillende hoofden van dienst, raadsleden en leden van het curatorium. Op het feestelijk versierd podium troonde het schoolorkest Linos. In zijn toespraak bracht rector dr. K. Huibregtse hartelijk dank aan allen, die tot de metamorphose van het gymna sium hadden bijgedragen. p-ekende over de positie van het gymnasiaal onderwijs in Nederland merkte de heer Huibregtse op, dat dit onderwijs sterk genoeg staat, indien de ouders voor de geestelijke ontwikkeling van hun kinde ren verantwoordelijk willen zijn, want het is bepaald niet waar, dat alleen intelligente kinderen naar het gymna sium kunnen en nog minder juist is de bewering als zou het gymnasium slechts zijn poorten openen voor leer lingen van bepaalde stand of rang. Wethouder Geluk sp^.k tevens in de functie van waarnemend burgemeester en bracht de gelukwensen over van het gemeentebestuur. Vele sprekers koppelden goede wen sen en vermanende woorden aan deze feestelijke opening, tijdens welke de praeses van de schoolvereniging Ami- citia, de heer Hans Meesman, de rector namens de ouders en de leer- geluidsinstallatie overhan- In het Palels van Justitie te Haarlem heeft de President van de Arron dissementsrechtbank, mr. M. E. L. Baron van Tuyll van Serooskerken, heden morgen uitspraak gedaan in het kort geding, door de directie van onze bladen aanhangig gemaakt tegen Uitgeverij De Kennemer te Beverwijk, in verband met publicaties in genoemd advertentieblad over de te Beverwijk en om geving verschijnende editie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, het Ken nemer Dagblad. „De Kennemer" werd veroordeeld tot het plaatsen van een publicatie op de voorpagina met grote opmaak in de eerstvolgende editie, waarin de eerder gepubliceerde waarschuwing tot de colporteur van het Kennemer Dagblad moet worden ingetrokken in de tekst, zoals door mr. Witteman werd geëist. In zijn motivering deelde de president mede, dat er geen redelijk ver moeden van schuld bestaat en dat hieromtrent niet de zorgvuldigheid be tracht is, die in het maatschappelijk verkeer ten opzichte van andermans goed of zaken betaamt. Vrijdag 14 Mei publiceerde „De Ken nemer" in grote opmaak een waarschu wing tegen de advertentie-acquisiteur van Kennemer Dagblad. Beweerd werd, dat men bewijzen in handen had, dat deze acquisiteur zich aan grove misleiding schuldig had gemaakt door zich bij ad verteerders aan te dienen als vertegen woordiger van De Kennemer en een voor dit advertentieblad bedoelde adver tentie in Kennemer Dagblad had doen plaatsen. Deze bewering ging vergezeld van een denigrerende opmerking om trent Kennemer Dagblad. 25 Mei werd onzerzijds de zaak tot haar ware proportie teruggebracht; een door een adverteerder bij het doen plaat sen van een personeelsadvertentie ge maakte vergissing. De directie van onze bladen gaf de zaak intussen in handen van haar raads man mr. dr. P. J. Witteman, die Maan dag tijdens een bij de Haarlemse recht bank aanhangig gemaakt kort geding de gebeurtenissen schetste, die aan het kort geding voorafgingen. Hij zette de situa tie in Beverwijk uiteen, waar drie dag bladen verschijnen en een advertentie blad, die alle een op de streek gerichte naam dragen. Deze bladen hebben ver schillende oplagen. De Kennemerver schijnt huis aan huis en is, zacht uitge drukt, niet zo belangrijk. Als adverten tieblad is het evenwel een concurrent. Een advertentie in een der dagbladen was voor de acquisiteur van Kennemer Dagblad aanleiding de betreffende fir ma op te bellen en te vragen de adver tentie ook in zijn dagblad te mogen plaatsen. De telefoonjuffrouw meende met de Kennemer te doen te hebben, gaf het gesprek door aap de boekhouder, die ook hetzelfde meende, hoewel werd af gesproken de volgende dag Dinsdag te plaatsen. De Kennemer verschijnt alleen op Vrijdag. Laten we zeggen, aldus mr. Witteman, dat de boekhouder zich vergiste. Na de publicatie van De Kennemer over deze zaak is de acquisiteur van Kennemer Dagblad naar de adverteerder gegaan, die een bewijsje schreef, waarin hij zijn misverstand erkende. De vergissing is dus niet gemaakt door de acquisiteur, maar, heel verklaarbaar overigens, door de adverteerder. De acquisiteur van Kennemer Dagblad zou niet zo dom zijn om bedrog te ple gen. Zoiets kan men maar één keer doen. Het zou zeer dwaas zijn opzettelijk een andere krant te noemen. Bovendien kent iedere zakenman de advertentie acquisiteurs van de verschillende bla den. Dit zijn de feiten. Wat doet nu de Kennemer? Iemand openlijk betichten van bedrog, iemands eer aantasten en diens krant, op zakelijk bedenkelijke manier, bena delen. De waarschuwing van de Kenne mer steunt op niets, is een onzinnige veronderstelling, is grof en onrechtmatig zowel jegens Kennemer Dagblad als je gens de advertentie-acquisiteur. Bij de Officier van Justitie is dan ook een klacht ingediend wegens smaad schrift. Het nu reeds geleden nadeel moet zo spoedig mogelijk en grondig worden hersteld. Mr. Witteman vervolgde met zijn po- B. en W. van Haarlem stellen de raad voor ten behoeve van het kamp voor de door de Centrale Commissie Kindervacantiezorg uitgezonden kinde ren beschikbaar te stellen een bedrag van f 1800 voor het aanschaffen en ver nieuwen van kampmateriaal. Het bij de dienst voor Sociale Zaken thans nog aanwezige materiaal is on voldoende, gelet op het aantal kinderen, dat dit jaar gelijktijdig een week zal worden uitgezonden, terwijl een gedeel te van de voorraad in de loop der ja ren door het vele gebruik dringend vernieuwing behoeft. Woensdag 26 Mei Hoog water: 9.47 u. en 22.22 u. Laag water: 5.02 u. en 17.39 u. VELSEN ging te beschrijven de heer Post te be wegen een zeer gematigde rectificatie in zijn blad te plaatsen, waarin hem niets onmogelijks gevraagd werd. Maar wat deed hij? Hij legde de rectificatie naast zich neer en schreef een nieuw stuk, waarin hij er nog een schepje op legde. Op zeer ergerlijke wijze is misbruik gemaakt van onze grondwettelijke vrij heid van drukpers. De drukpers is door de heer Post van de Kennemer als ge vaarlijk speelgoed gebruikt. Wanneer kinderen gevaarlijk speelgoed hebben, neemt men het af. Dit kan ik niet bij de heer Post doen, en U helaas waar schijnlijk ook niet, mijnheer de Presi dent. Maar een lesje moet de heer Post hebben. Het gaat niet aan, huis aan huis van iemand te vertellen, dat hij een bedrie ger is. De heer Post is bovendien hard nekkig. Primair vroeg mr. Witteman dan ook, dat de heer Post zou opgelegd worden de gevraagde rectificatie te plaatsen. Daarbij had pleiter er geen bezwaar te gen, dat de heer Post er bij zou plaat sen: Op last van de president van de Haarlemse rechtbank. Mr. J. O. Baron, verdediger van ge daagde, moest bekennen, dat zijn cliënt ongelijk had en dat hij de in de Kenne mer geplaatste stukjes niet kon goed keuren. Wel meende hij dat geen ver oordeling kan volgen. Voor de zitting had hij gepoogd met de advocaat van eiser tot een vergelijk te komen met de toezegging, dat Vrijdag 28 Mei een stuk je zou geplaatst worden, waarin een en ander werd gerectificeerd. Mr. Witteman vond dit stuk echter „niet helemaal be vredigend". Eisers stelling, dat de beschuldiging lasterlijk zou zijn. bestreed mr. Baron. Opzet is er niet geweest, evenmin pu blicatie tegen beter weten in. De heer Post dacht dat de zaak goed zat „en dat hij ze nu eindelijk te pakken had" Op mededelingen van de adverteerder de directeur van de boekhouder, die de plaatsing regelde heeft de heer Post gehandeld, uit noodzakelijke zelfverde diging. De heer Post voelde zich bedreigd. De directeur van de firma, die de ad vertentie plaatste, is zelf ook niet erg gesticht door de stukjes in de Kenne mer en weigerde een verklaring te te kenen omtrent de gang van zaken. Toen de heer Post na de eerste publi catie het schrijven van mr. Wittemap ontving, weigerde hij de rectificatie op te nemen, omdat hij „dan helemaal in z'n hemd zou komen te staan". Toch zag mr. Baron in het tweede stukje van de Kennemer reeds een rec tificatie, zoals ook een lezer, die de heer Post in een schrijven aardig op zijn nummer zette. Is dit dus al een retire ren, in het stukje „Nadere Toelich- Advertentte Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 Advertentie Prima BOUCLÉ LOPER in diverse strepen, p. m. Prima HAARBOUCLÉ LOPER met prachtig gekleurd 7 90 streepdessin WILTON LOPER met Iris bloempatroon Q 75 Elfen MOQUETTE LOPER in diverse tinten Prima HAARVELOURS LOPER in moderne 1 O 50 kleurstelling I Teve°s KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 t.ing" dat Vrijdag a.s. geplaatst zal w°r" den, is volledig eerherstel opgenomen. In zijn repliek merkte mr. Witterna^ op, dat mr. Baron het lesje omtre'n strafrecht, dat hij hem had willen ée'. ven, kan bewaren voor de tijd, dat hU de heer Post straks heeft te verdedigen in een strafzaak. Er is wel degelij* „voorwaardelijke" opzet in het smaao* schrift, de zaak is niet behoorlijk onde1"' zocht en nadenkende had de heer P,oS* moeten beseffen, dat de beschuldiging onzinnig was. De „Nadere Toelichting" is abso* luut onaannemelijk. Een amende honO" rable moet gevraagd worden. De heet Post verdient het, besloot pl., „in zi)d hemd te staan", hoewel eiser hem e' netjes in wil zien staan, geen onmoge' lijke dingen van hem vraagt. Dit am®.nJ de honorable is het eerste petitum. He tweede is een dwangsom. Op het Zondag 1.1. gehouden zangcon cours te Wognum (N.H.), georganiseerd door de R.K. Bond van Zangverenigin gen in Noord- en Zuid-Holland, sla-agde het Kath. Gemengd Koor onder leiding van de heer Evert Haak er in, met 337 punten de eerste prijs te halen. Voor koor en dirigent is dit een mooi succes omdat dit de eerste maal is, dat de ver eniging aan een concours deelnam. Géén Bank Discretie verzekerd. tegenover Kruiswegviaduct BEVERWIJK: A. DEKKER, Aikmaarseweg 89. Een weelde van lijn en kleur vindt U in onze unieke collectie Prima pasvorm e: vakkundige bediening. Zl."U HAARLEM: KRUISWEG 50 BEVERWIJK: BREESTRAAT 43 t/m Donderdag (Een prinses neemt vacantie) A.s. Vrijdag een geheel nieuwe verfilming van FRANZ LEHAR's onsterfelijke operette: J Zeer zuivere en rustige weergave Miniem batterij- verbruik 17 x 47 x 64 mm Gewicht slechts 69 gram Vraagt demonstratie en inlichtingen bij TEL. 27627 SPOORPLEIN 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2