Wat kan toch het motief geweest zijn? Ve> 100.000 /VentcCr/ §0Le]( BIDAULT dient een compromisplan in voor regeling in Indo-China Half en Half Tussen neus en lippen f Molotov wil alleen over politiek praten Wynand Fockink Internationaal congres van wichelroedelopers te Parijs Honderdduizend maal nul blijft voor verdediger nul Getuigen voor ingenomen Samenwerking intellectuelen Eerste zitting van de Muiderkring Vrijstelling voor onderwijzers „Ontspannen sfeerin Genève Het befaamde apéritief '7.75 Zilveren penning van Amsterdam voor Jo Vincent sü m Weinig overtuigende resultaten Mevrouw Rommel in Egypte PLEIDOOI VOOR BERKELSE ARTS wt a iw* T DINSDAG 25 MEI 1954 PAGTNA 3 H. A. BEKKER f Oud-wethouder van Utrecht Mischa Elman treedt niet op De 100.000 ste NEDERLANDSE wel te verstaan Dat bewijst 100.000 maal: VEILIGen GOEDKOOP R. S. STOKVIS ZONEN N.V. Tweede vice-voorsitter Masjumi aangehouden N. F. van Moorsel ten grave gedragen R.T.C.-delegaties in Aals meer en op de Keukenhof Den Haag in het donker Electriciteit een half uur uitgevallen Geschilderd portret in Concertgebouw -Ü Bidault niet op een foto met Vietminh- gedelegeerden Eenzijdige verbreking der Unie Min. Luns' uitlating te Genève Studieweek voor amateur toneel en creatief spel b (Van onze Haagse redactie) ..Het requisitoir, dat de officier van justitie heeft- gehouden is een voor treffelijk stuk dramaturgie geweest Heen effect is verwaarloosd. Werkelijk, Uliinheer de president, in al zijn eer.- 'ijdigheid was het voortreffelijk" Met deze woorden begon mr. Huygens Maandagmiddag zijn pleidooi voor de Berkelse arts, die enkele uren tevoren een levenslange gevangenisstraf tegen Jich had horen eisen. Uiterlijk vol komen kalm is O. onder deze eis ge uleven en ook tijdens het pleidooi van 2'Jn raadsman heeft O- zijn passieve r°l van oplettend luisterend toeschou wer bewaard. Zo mogelijk nog groter dan 's morgens was de belangstelling voor de middagzitting van deze elfde Pfocesdag. Dicht opeengedrongen za len tientallen advocaten in het kleine vechtszaaltje en op de prblieke tribune ïaten zo mogelijk nog meer mensen dan bij een van de voorafgaande dagen. Het was broeierig warm in de zaal. toen mr. Huygens om enkele minuten over half drie zijn pleidooi met zach te, soms nauwelijks verstaanbare stem begon. Met gespannen aandacht heeft de rechtbank naar de eerste verdedi ger van de Berkelse arts geluisterd. Een belangstelling welke werd ge deeld door de procureur-generaal bp het Haagse Gerechtshof, mr. van Gilse, die op het podium de zitting bijwoon de. „De officier heeft, aldus vervolgde hir. Huygens, gesproken van een aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid. Maar een waarschijnlijkheid is nog geen bewijs en dat moet toch gele verd worden, wil de rechtbank mijn cliënt veroordelen. De gehele materie wordt door vier Vragen beheerst: a) gaf O. het vergif? b) gaf hij het vergif om te doden? cl deed hij dit met voorbedachten rade? d) was het vergif de oorzaak van de dood? Uitvoerig ging de verdediger in op doodsoorzaak van mevr. Gewa pend met een medisch handboek ver klaarde mr. Huygens, dat de doods oorzaak wel degelijk een andere kan 2ijn, ondanks het feit dat sporen van vergif bij een sectie in het stoffelijk overschot worden gevonden. Hierbij beriep de verdediger zich op een prak tijkgeval van dr. Bentley Purchase, de Engelse deskundige, die in dit proces is gehoord, en die een dergelijk ge val heeft meegemaakt. Juist daarom Was het van zo'n groot belang geweest, een tegenonderzoek op het stoffelijk overschot van mevr. O. te houden. Vervolgens vroeg mr. Huygens zich af, wat het motief van een eventuele moord zou kunnen zijn geweest. Een motief is door de officier in het ge heel niet genoemd, aldus pleiter, het O.M. is met een wijde boog om het motief heengelopen. Waarom moest zijn vrouw verdwij nen? Kunnen we in gemoede hierop «ntwoorden: Nellie? Iedereen heeft dit gedacht. Maar wat zegt Nellie hiervan zelf: de verhouding is niet sterker geworden na Augustus. Dr. O. heeft mij de dood van zijn vrouw niet laten weten. Wij kunnen dus Nellie gevoeglijk als motief voor de moord uitschakelen. Maar wat is dan Op het Congres dat op 14 Maart 1953 in Amsterdam is gehouden over: „De Sociale Positie van de Werkers in de Intellectuele Beroepen", dat in vele kringen de aandacht heeft getrokken, is aangekondigd dat de verschillende hier bij betrokken organisaties, die verenigd Waren in het „Werkcomité Positie In tellectuelen" het plan hadden tot een definitieve vorm van samenwerking te geraken. Thans kan worden medegedeeld dat ®p 17 Mei j.l. de acte is gepasseerd, Waarbij in het leven is geroepen de stichting: „Federatie van Organisaties Intellectuele Beroepen", kortweg aan te duiden als „Stichting FOIB". Op Zaterdag 26 Juni zullen de orga nisaties, welke de totstandkoming van deze Stichting hebben mogelijk gemaakt, te Utrecht in vergadering bijeen komen ter benoeming van het Bestuur der Stichting en ter bespre king van verdere plannen. De Stichting stelt zich ten doel door het bevorderen an het contact, bet houden of organiseren van ver gaderingen en congressen, het houden van enquêtes, het verrichten van publi- caties, het plegen van mondeling of Schriftelijk contact met autoriteiten, de beoefenaars van intellectuele beroepen die plaats in de structuur van de Ne derlandse samenleving te doen innemen. Welke hun krachtens taak en verant woordelijkheid toekomt. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag I® in het ziekenhuis St. Jannes de Deo te utrecht na een kort ziekbed overleden de heer H. A. Bekker, raadslid en oud- Wethouder van de gemeente Utrecht, die bovendien vele jaren als loco-burge meester is opgetreden. Ook in het katho- nk verenigingsleven van de Domstad dam de ontslapene een belangrijke Plaats in. Reeds op jeugdige leeftijd werd hij lid ..an het hoofdbestuur van de R. K. Gra- JSche Bond. Kort na zijn vestiging te v, recht in 1916 werd hij gekozen tot 'ce-voorzitter, later voorzitter van de sp uF" Werkliedenvereniging „St. Jo- j=Ph", de huidige plaatselijke KAB. v eze laatste functie heeft hij, ondanks zijn ^Velomvattende taak als raadslid en o- bouder, ^ot ,je laatste dagen vervuld. hds 1927 vervulde de heer Bekkers l wethouderschap; aanvankelijk be- jjst met Sociale- en Personeelszaken, in hij later de aid- Openbare Werken hi; beer. In deze hoedanigheid heeft feseer veel werk gepresteerd op 't ge- a van de volkshuisvesting. ha?e ileer Bekker was een ijverig en Va^Wgezet man, principieel en zeer slag- V6r15j& die nooit zijn afkomst heeft w^chond, maar toch ere-ambten met b'Sheid wist te dragen. ?P 2a ^.btreden van de violist Mischa Elman ï'- te eA a,s" in het gebouw voor K. en bet r. s-Uravenhage en op 31 Mei a.s. in 6Sen« ?r, febouw te Amsterdam, gaat «ens ziekte met door. wel het motief geweest? Voor een groot misdrijf is een groot motief no dig, maar in deze zaak is een motief niet aangetoond. Alle verklaringen, van de eerste processen-verbaal af, kenmerken zich door vooringenomenheid en insinuaties. De getuigen hebben een vertekend beeld van O. gegeven. De getuige Mostert heeft onmiddel lijk na de dood van mevr. O. de in houd van het flesje cyaankali nagewo gen. Waarom deed zij dit? Dit getuigt toch van een vooringenomenheid. De houding van de getuigen in de recht zaal, waarbij zij zich gedroegen alsof zij in een tearoom waren, spreekt voorts boekdelen. Zelfs prof. Nelemans was vooringenomen. Want in zijn rapport schrijft hij verschillende malen, dat het cyaankali aan mevr. O. was toege diend, terwijl dit voor de rechtbank nog moest worden bewezen. De officier heeft succes gehad met zijn show op prof. Grevenstuk, een show, welke wel een vivisectie leek, maar ik had, aldus mr. Huygens, hetzelfde kunnen doen met prof. Nelemans. Ook hij had dan gedeelten uit zijn rapport moeten te rugnemen. Ik zag echter niets in zo'n goedkoop succes. Ook de rechter-com- missaris, mr. Stoffels, was vooringeno men. Want hij heeft zelf gezegd, dat hij een bepaalde overtuiging had, nog vóór de getuigen waren gehoord. Dan de schoonmoeder. Dat was een vreselijk opgewonden schoonmoeder en een vreselijke schoonmoeder. Deze mevrouw had in haar verdriet nooit gehoord moeten worden, meende mr Huygens. Fel richtte mr. Huygens zich vervol gens tegen de „kleine aanwijzingen", die door de officier alle met elkaar in verband zijn gebracht en als bewijsma teriaal tegen O. werden aangevoerd Men moet deze aanwijzingen echter af zonderlijk beschouwen, aldus de verde diger, en dan blijft honderdduizend maal nul voor mij nul. Alles wat de officier heeft aangevoerd voor voorbe dachten rade is te teer om zo'n zware eis te kunnen dragen. Er is mij wel eens gevraagd, aldus ging de verdediger verder, welke jonge moeder nu zelfmoord pleegt. Maar dit is geen argument, want dit gebeurt in derdaad. Uit statistische cijfers blijkt, dat er in Nederland dertien zelfmoor den per week geschieden. Gedurende dit proces zijn er dus veertig zelfmoor den in Nederland gebeurd. Het O.M. wenst thans de mogelijkheid van zelf moord niet te accepteren, maar als zij zelf met een moeilijke zaak zit, neemt zij maar al te graag de achterdeur van de zelfmoord. Ik denk hier bijvoorbeeld aan de zaak Schallenberg, zo sprak mr. Huygens scherp. Een psychologisch motief voerde mr. Huygens tevens aan voor het feit, dat dr. O. overal heeft verteld, dat zijn vrouw aan een hersentumor leed. Dit, aldus mr. Huygens, kan berusten op, wat, volgens de diepte-psychologie, de doodwens van O. ten opzichte van zijn vrouw was. Een dergelijke doodwens behoeft echter zeker niet in een daad te worden omgezet. Een dergelijke wens komt zeer veel voor, zonder ech ter ooit tot een werkelijke daad te wor den. Even ging mr. Huygens hierna nog 'n op de kwestie van de zelfmoordbriefjes. Wie bewijst, dat mevr. O. het eerste briefje niet werkelijk na haar eerste zelfmoordpoging schreef? De stumperig heid, waarmee dit geschreven is, is voorts wel een bewijs voor het feit, dat het briefje niet geschreven is door een intellectueel. De verhalen over de ver nietiging van het briefje komen ten slotte voort uit bronnen, die vergiftigd zijn door haat tegen O. (Voor het requisitoir zie men pagina 5) Advertentie S-X Korte tijd geleden werd de 100.000 ste Solex aan zijn trotse eigenaar afgeleverd 'n van der Heem product Op 26 Mei des middags om 16 uur zal in de Ridderzaal van het Muiderslot de eerste Plenaire Zitting van het Cultureel Genootschap De Muiderkring plaats vin den. De installatie der leden geschiedt door slotvoogd Ton Koot, die tevens als wnd. voorzitter optreedt. Het zittings- voorzitter&chap wordt daarna vervuld door Prof. dr. G. Stuiveling, lid van de afd. litterair-historici. Voorgedragen zal worden door Jkv. Claudine Witsen Elias. De cultuur-histori sche lezing zal gehouden worden door prof. dr. W. Gs. Hellinga over: Hooft en de nieuwe Hooft-uitgave. Na het gemeen schappelijke banket zal een muziekavond worden gegeven door: Rosa Spier, H. Brandts Buys, dr. A. v. d. Horst, Everard van Royen en Carel van Leeuwen Boom kamp. Alle genoemden maken deel uit van de Muiderkring. De complete lijst van namen van hen, die in de Muiderkring zijn opgenomen zal op de Plenaire zitting worden bekend ge maakt. De tweede vice-voorzitter van de Masju mi, mr. Kasman Singdodimedjo, is, toen hij zich per vliegtuig van Ambon naar Djakarta wilde begeven, in Ambon aan gehouden. Hij mag het eiland niet ver laten. Aanleiding tot deze aanhouding is een rede, die hij heeft gehouden en die kwetsend voor de christengemeenschap wordt beschouwd. Kasman had o.m. ge zegd, dat „alleen de Islam een schep ping Gods is en dat andere ideologiën, zoals het Christendom en de Pantjasila mensenwerk waren". Ook leverde hij critiek op de ideologie van de Partai Nasional Indonesia. Onder zeer grote belangstelling, vooral uit de kringen van handel en nijverheid, is Zaterdag te Voorburg ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer N. F. van Moorsel. Vooraf is in de St. Maartensparo- chie te Voorburg de plechtige Uitvaart dienst gehouden. De heer Van Moorsel was oud-directeur van de N.V. S. Rijnbende te Schiedam. Een zoon van de overledene dankte voor de belangstelling. De Requiem mis werd ook bijgewoond door afgevaar digden van de R.K. Studentenvereniging „Sanctus Virgilius" en van de R.K. Studen tensociëteit „Alcuin". Zoals reeds bekend heeft de minister van Oorlog en Marine bepaald, dat aan alle dienstplichtige onderwijzers, die in 1954 voor de eerste oefening in werkelijke dienst moeten komen, voor zover zij een betrekking vervullen of gaan vervullen bij een school, waar bij zij als onmisbaar worden aange merkt, vrijstelling van dienst als ge woon dienstplichtige zal worden ver leend. Thans ontvangen wij nog van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende toe lichting: Als onmisbaar bij de school zullen in ieder geval worden beschouwd zij, die als verplichte leerkracht aan gesteld zijn of zullen worden in een vacature aan een school in de ramp gebieden, dan wel in een vacature aan een school met twee leerkrach ten of minder, het hoofd niet mede- gerekend. De overige gevallen zul len afzonderlijk worden beoordeeld. Vervanging van een zieke leerkracht gedurende korte tijd geldt in dezen niet als het vervullen van een vaca ture. De vrijstelling zal ophouden te gel den zodra de onderwijzer de school verlaat, ten behoeve waarvan hem vrijstelling is verleend. Indien betrok kene daarna een vacature gaat ver vullen aan een andere school, waar hij eveneens als onmisbaar in boven bedoelde zin kan worden aangemerkt, zal hem opnieuw vrijstelling worden verleend. Heeft een onderwijzer tot 1 Januari 1958 tijdelijk vrijstelling genoten, dan zal hij definitief worden vrijgesteld, indien er ook op dat tijd stip nog aanleiding bestaat tot het verlenen van vrijstelling. Dertig leden van de delegaties van Suriname en de Nederlandse Antillen ter Ronde Tafelconferentie en enige leden van de Nederlandse delegatie hebben Maandag een bezoek gebracht aan de Aalsmeerse bloemenveiling en de Keukenhof. Omstreeks twintig minuten voor elf Maandagavond is door een storing bij het gemeentelijk electriciteitsbedrijf in Den Haag de electriciteit in Den Haag behalve in het Benoordenhoutkwartier en Voorburg uitgevallen. Het centrum van Den Haag had omstreeks tien minu ten over elf weer licht, evenals de ge meente Voorburg. Scheveningen had omstreeks kwart over elf weer licht. De oorzaak van deze storing moet gezocht worden in het uitvallen van een der twee draaiende turbo-genera tors in de centrale van het gemeente lijk electriciteitsbedrijf. De tweede tur bo-generator kon het vereiste vermogen niet leveren. De N.S. en de H.T.M. kon den van spanning voorzien blijven. Een taxi-chauffeur is op indirecte wij ze nog behulpzaam geweest bij een be valling door, toen het licht uitviel, op verzoek zijn schijnwerper te richten op de operatiekamer van een kraamkliniek. Advertentie Tijdens de achtste geheime zitting, die gisteren in Genève is gewijd aan de bespreking van de Indo-Chinese kwestie, hebben de Westelijke mogend heden een voorstel van minister Molotov verworpen om de regeling van een bestand geheel over te laten aan de bevelhebbers te velde en in Genève alleen de politieke kant van de zaak te bespreken. De Westelijke mogend heden maakten duidelijk, dat de conferentie te Genève is belegd met het uitdrukkelijke doel een eind te maken aan de oorlog in Indo-China, en dat zij niet inzagen, waarom men de meest ingewikkelde problemen moest be handelen, als men de meer eenvoudige niet eens aan kon. Minister Bidault heeft gistermiddag een plan van zeven punten ingediend, dat een compromis is tussen zijn eigen zienswijze en de vijf punten, die minister Molotov Vrijdag j.l. naar voren heeft gebracht. Molotov's vijf punten waren: een staakt het vuren, het concentreren der wederzijdse strijdkrachten in bepaalde gebieden, verhinderen dat de partijen bestand. Bidault zou bovendien de na het bestand versterking ontvangen, toezicht op de naleving van het bestand en waarborgen tegen inbreuk op het ongeregelde strijdkrachten van de Viet- minn willen ontwapenen en de uitwis seling van krijgsgevangenen in zijn plan hebben opgenomen. Hij blijft er evenwel bij, dat Vietnam enerzijds en Laos en Cambodja anderzijds apart moeten worden behandeld. De commu nisten willen daarentegen geheel Indo- China in een eventuele regeling be trekken. Volgens Westelijke waarnemers ver liep de geheime zitting van gisteren „bevredigend". Er heerste een „ont spannen sfeer". Die sfeer was echter toch niet zo ontspannen, of minister Bidault trok zich listig terug, toen het gevaar dreigde, dat hij bij het verla ten van de conferentiezaal op één foto zou komen met afgevaardigden van de Vietminh. Minister Eden, die het weekeinde in Londen heeft doorgebracht voor bespre kingen met de Engelse regering, was juist op tjjd terug om het voorzitter schap te kunnen waarnemen. Zowel hij als minister Bidault hadden een gesprek onder vier ogen met de premier van communistisch China, Tsjoe En Lai. Naar verluidt zal men vandaag opnieuw spreken over een bestand in Indo-China. Morgen zal de Koreaanse kwestie weer aan de orde komen, of schoon de hoop op overeenstemming hier wel het geringst is. De permanente vertegenwoordiger van India bij de Ver enigde Naties, Krishna Menon, heeft in Genève langdurige besprekingen ge voerd met de ministers Molotov, Tsjoe En Lai en de Amerikaanse onderminis ter van buitenlandse zaken. Bedell Smith. (Reuter-UP). Op vragen van het Eerste-Kamerlid Molenaar (V.V.D.) naar aanleiding van een mededeling van Associated Press uit Genève, met betrekking tot hetgeen de minister zonder portefeuille zou hebben gezegd over een eenzijdige ver breking door Indonesië van de Unie met Nederland, heeft de heer Luns, mi nister zonder portefeuille, o.m. het vol gende geantwoord. De minister heeft aan de vertegen woordiger van Associated Press te Ge nève geen verklaring afgelegd, doch in een zeer algemeen gesprek over de Unie-verhouding tussen Nederland en Indonesië slechts opgemerkt, dat de Nederlandse regering nog niet haar standpunt had bepaald in de eventuali teit, dat Indonesië zou besluiten tot eenzijdige verbreking der Unie met Ne derland. Jo Vincent bij het door Otto de Kat geschilderde portret, dat aan het bestuur van het Concertgebouw te Amsterdam is overgedragen. Realistische preek Dominee Rufus T. Bi- vens te Houston hield in de Methodisten-kerk voor de verzamelde ge- lovigen een preek over de hel met méér vuur dan hij het zelf bedoeld had. Op een gegeven mo ment sloeg hij, meege sleept door zijn eigen welsprekende betoog, hard op zijn dij en on middellijk vloog zijn pantalon in brand. Door de klap had, een doosje lucifers in zijn zak vlam gevat. Deze onverwacht realistische illustratie van zijn preek was voor hem pijnlijker dan voor zijn gehoor. Geheugenbureau Laurence Craner in New York heeft een geheugenbureau opge richt, dat zich in een rui me clientèle van ver- geetachtigen en van mensen, die hun zak agenda niet inkijken, mag verheugen. Dit bu reau denkt aan verjaarda gen, die u zelf gewend bent te vergeten, en zorgt voor passende ca deautjes enz. Zo richtte zich eens een klant tot het bureau om er zijn vrouw aan te herinne ren, dat zij eens per maand naar de schoon heidsspecialist moest om een ontsierende wrat van haar rug te laten ver wijderen. Een liefheb bende vrouw gaf op dracht, dat eens per maand een bos bloemen naar haar man moest worden gezonden om hem te bewijzen, dat zij nog steeds van hem hield. Het adres van de man luidt: Smg Sing-ge- vangenis. Een pasge trouwde man wenste, dat voortaan op iedere moe derdag een stekelige cactus bij zijn schoon moeder bezorgd zou worden. Laurence Cra- De zangeres Jo Vincent, die on langs het concertpodium vaarwel heeft gezegd, heeft Maandagmiddag de zilveren penning van de stad Am sterdam ontvangen in de Juliana- foyer van het Concertgebouw, waar zij de overdracht bijwoonde van haar geschilderd portret aan het Concer+jebouwbestuur. De zilveren penning werd haar overhandigd door de wethouder voor de financiën, mr. F. H. C. van Wijck. Deze gewaagde van de liefde en be wondering van de hoofdstad voor de Amsterdamse kunstenares. Een liefde en bewondering, die in deze penning waren belichaamd. Tevoren had de voorzitter van het „Comité huldeblijk Jo Vincent", mr. J. W. de Jong Schouwenburg, vele woorden van hulde aan het adres van de zangeres gesproken. Hij haalde vele (Van een speciale verslaggever) Indien aardstralen er de oorzaak van zijn dat de poulet a la crème niet al te romig van het spit vandaan komt in hotel Lutetiar te Parijs, dan zal zeker intussen een van de 500 deskundigen met roede of pendel daartegen zijn af weermiddel hebben aangeboden. Uit vijftien verschillende landen zijn de wichelroedelopers tezamen gekomen om hun nog steeds ernstig omstreden „kunst" te verdedigen. De rapporten die in verschillende landen het licht hebben gezien, en die meestal een strikt wetenschappelijk karakter droegen, zo als dat van de Koninklijke Nederland se Akademie van Wetenschappen te Amsterdam, doen immers min of meer geloven dat het wichelroedelopen een minzame vorm van charlatanisme be tekent. Tegen deze akademische opvat ting stelt het Internationaal Congres juist zijn standpunt, dat de radiaesthe- sie geen vorm van magische kunst is en zeker geen zwendel doch een nieu we wetenschapstak, welke zij de micro- physica noemt. Het doel van het Congres omschreef de voorzitter, de heer Lesourd, als een poging om de wezenlijke resul taten tot coördinatie te brengen. De naam van abbé Mermet, die blijkbaar de meest verrassende proeven heeft gedaan, is hier op aller lippen. Meer dan honderd resultaten van het roe delopen werden aan het congres voor gelegd, dat ze groepeerde in drie drukwerken, die tezamen een lijvig boekdeel vertegenwoordigen. Een van de jongste deskundigen wijst op de betekenis van de radiaesthesie voor de geneeskunde. Verschillende processen in Frankrijk hebben ruchtbaarheid gegeven aan deze kunst der „per soonlijke intuïtie", maar ook als men afgaat op de gegevens van het con gres blijken de conclusies nergens herinneringen op en verklaarde te ho pen, dat de naam van Jo Vincent on sterfelijk .zal worden gemaakt door de opdracht van een onvergankelijk toon dicht. Door het wegtrekken van een doek onthulde hij het door Otto de Kat vervaardigde portret voor de ogen van honderden collega's, leerlingen en bewonderaars, die de plechtigheid bij woonden. Namens het Concertgebouw- bestuur sprak jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland een woord van dank. Het schilderij zal op een in het oog vallende plaats worden gehangen, pre cies wgar is nog niet bekend. een doorslaggevend bewijs te leveren. Twijfels worden er niet op overtui gende wijze opgeheven. Het blijft een domein voor bepaalde gevoeligheden en gemakkelijk volksgeloof; voor de wetenschapslieden geen nieuw licht. Dat het bestaan van aardstralen even min is weerlegd, blijkt vooralsnog de grond waarop de wichelroedelo per zich staande houdt. Het congres zal misschien de hoop gaande houden van hen die, samen met 40 Franse wichelroedelopers, de heer Leclerc volgen in zijn twintigjarig on derzoek te Merry bij Meaux, op het oude domein van de Abdij van Saint- Denys, die er met zijn roede naar de plaats tast waar de legendarische schat van Saint-Denys sedert de Franse re volutie verborgen werd. Toen zijn roe de met buitengewone hevigheid tekeer ging op 'n bepaalde plaats, werd er 'n onderaardse gang opengeworpen, maar het met briljanten versierde relieken- schrijn noch het zwaard van Karei de Grote kwam te voorschijn. Een minder kostbare ontgoocheling dan die van be paalde zakenlieden, die hun geologische plannen door wichelroedelopers lieten bepalen, maar even weinig overtuigend. Het Internationaal Congres hield ech ter met deze en andere nederlagen der wichelroede-kunst weinig rekening. Het stelt de mogelijkheden voorlopig boven de resultaten. De Volkshogeschool Drakenburgh te Baarn organiseert in de week van 12 tot 17 Juli as. in samenwerking met het Werkverband Katholiek Amateurtoneel en de Cultuurdienst van de K.A.B. een studieweek voor amateurtoneel en crea tief speL Aan deze week zal door meer dere deskundigen, wij noemen hier slechts de heren Ton Lutz, Kees Spie- rings en Jan Muller, als docenten wor den medegewerkt. Het programma omvat lessen in spel en regie, repertoire en decor en wordt met verschillende inleidingen gecom pleteerd. Gezien het aantal toneelgroepen dat bij de samenwerkende instanties is aan gesloten, mag een grote deelname ver wacht worden. Spoedige opgave aan het secretariaat van de Volkshogeschool wordt dan ook geadviseerd. ner's bureau voert alles stipt uit. Geen opdracht is te onbelangrijk. Af spraken met de tandarts en de tijd, dat gij weer eens uw haar moet laten knippen, helpt het u herinneren. Het heeft 800 cliënten, onder wie er één is, die aan 400 data herinnerd wil worden. De ingewikkeldste op dracht, ooit door het bu reau vervuld, was tot dusver die van een jon ge soldaat, die op het punt stond naar overzee te worden gezonden. De soldaat gaf Craner een lijstje met de namen en adressen van vijf meis jes, aan wie tijdens zijn afwezigheid maandelijks een bloemetje moest worden gestuurd en wel een polscorsage aan de een, een schoudercorsage aan de ander, een boeket aan de derde, een roos voor in het haar aan de vierde en een tuiltje viooltjes aan de vijfde. En de soldaat bezwoer Craner er in 's hemels naam voor te zorgen, dat ze niet door elkaar zouden worden gehaald. Tot de zonderlingste op drachten behoorden die van een man, die aan zijn eigen verjaardag herinnerd wenste te worden, en die van een ander, die regelmatig op gebeld wilde woraen met de mededeling, dat hij in zijn achtertuin een azalea moest planten, totdat hij het ook wer kelijk gedaan had. In tegenwoordigheid van president Mohammed Naguib van Egypte en mevrouw Lucy Rommel, de weduwe van de Duitse veldmaarschalk, werd in Cairo voor de eerste maalvertoond de Duitse film „Dasz war unser Rommel Mevrouw Rommel bezocht ook de Duitse soldatenkerkhoven van To broek en El Alamein. Voor de aanvang van de première werd mevrouw Rommel door een Duitse correspondent in Cairo begroet. Rechts president Naguib.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3