OVEREENSTEMMING met de West bereikt Donderdag 3 Juni: begin van het nieuwe Koninkrijk Hemelvaart I Vier doden, zestien gewonden Ronde- Tafelconferentie geslaagd V Geldzuivering brengt Frankie Lane tot zwijgen Geneviève de Gallard vertelt over haar belevenissen Men hoopt de zwarte handel de kop in te drukken Markies" maakte M ussolini-dossier Tot hoofd en hart J Koningin in 1955 naar de West? Isolement van Mgr. Stepinac verscherpt Kard. Wyszynski ernstig ziek 20 mille in één nacht verspeeld Honderdtal vliegtuigen neemt deel aan demonstraties bij Leeuwarden Sabres gaan door de geluidsmuur Tragisch ongeluk op overzichtelijke onbewaakte overweg Weinig animo voor Hitler-curiosa Nieuwe Frunse divisie in de Tonkin-delta Het weer M TREIN GRIJPT BUS BRUILOFTSCANGERS woensdag 26 mei 1954 78ste JAARGANG No. 25999 »Karel Doorman" in New York orgen, het feest van s T~t neren Hemelvaart, zal ons ad niet verschijnen. DE DIRECTIE. G.I.'s zonder dollars Ubaldo Camnasio gearresteerd Voor verduistering anderhalf jaar geëist Internationale luchtvaartdem ons tralie Afscheid Commissaris der Koningin in Noord-Holland Meer belangstelling voor brieven van Beethoven „Florence Nightingale" medaille? Veulen led. damesjasjes 98.5° J Zonnige Hemelvaart bureau SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. jToofdredactie: Drs. H. v. Ren en W. Severln. «nd. hoofdredacteur: W. van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week. f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 (Van onze parlementaire redacteur) De optimistische verwachtingen, die na de vergadering van Zaterdag de T.C. beheerst hebben, zijn Dinsdag volkomen bevestigd. De tekst, die de Nederlandse delegatie aan de toelichting van het statuut heeft toegevoegd °hi de positie van de procureur-generaal nader te omschrijven, is na een korte discussie door alle delegaties aanvaard. Men heeft zelfs van Antilliaan- Se zijde geen poging meer ondernomen om nu nog met belangrijke wijzigin gen te komen. Ook een voorstel om deze nadere omschrijving van de functie van de P.G. op een gehele andere plaats in het statuut binnen te schuiven, S!oals aanvankelijk het plan was, is bij verrassing achterwege gebleven. ader, het uur is gekomen; ver heerlijk Uw Zoon, opdat Uw Zoon U verheerlijke. Want Gij hebt Hem hlacht gegeven over alle vlees om het eeuwig leven te schenken aan allen, die Gij Hem hebt gegeven. Dit nu is het eeuwige leven, dat zij U kennen, den enig.Waarachtigen God, en Hem, dien Gij gezonden hebt, Jezus Christus. Ik "eb U verheerlijkt op aarde door het ïverk te volbrengen, dat Gij Mij hebt opgedragen. En nu Vader, verheerlijk Mij bij U zelf met de heerlijkheid, die Tk bij U bezat eer de wereld bestond." Go. 17 1—5) Zo bad Jezus op de vooravond van Zijn lijden, toen Zijn leven op aarde Ten einde liep. Op Zijn dood volgde, zo als Hij voorzegd had, Zijn glorievolle verrijzènis. Daarna was HJj veertig da- §en lang aan Zijn leerlingen sche- hen en had hun gesproken over het ko ninkrijk Gods (Hand. 1.3) Hij wist, dat Hij hen spoedig zou verlaten. De feestdag, die wij morgen vieren, is in zekere zin de grootste onder de leesten des Heren. Jezus' Hemelvaart betekent immers de volledige verhoring van Zijn hogepriesterlijk gebed, de vol einding, de bekroning van de verheer lijking, waarom Hij de Vader bad, de officiële, goddelijke bekrachtiging van Zjjn volkomen voleindigde taak op aar- <le. Als Zoon van God gaat Hij terug haar de plaats, die Hem rechtens toe komt: ,,aan de rechterhand des Va ders." Daar zal Hij tot het einde der gereld onze Voorspreker zijn, terwijl Hij tevens onder ons op aarde blijft Voortleven in Z"*1 Kerk. De beëindiging van Jezus' verlos- singstaak is tevens het begin van Zijn Kerk. Met de in het vooruitzicht ge stelde komst van de H. Geest, die op de eerste Pinksterdag de Apostelen van Angstige onderduikers tot wereldvero veraars zal maken, is dan het liefderij ke heilsplan van de drie-ene God ge heel compleet. Voortaan zal de Kerk het goddelijke verlossingswerk moeten Voortzetten, bestendigen en voltooien tot aan het einde der wereld. Maar, haar Jezus' belofte, worden wij „niet Sis wezen achtergelaten." Het goddelijke leven zelf is de onover winnelijke en onuitputtelijke kracht bron van de Kerk en haar leden, de ehige hoop voor heel de wereld. Deze universele verlossingsbedoeling ls de grote en bij uitstek troostrijke baarheiddie de overweging van het Jhysterie van morgen beheerst. Chris tus, onze Verlosser, heeft Zijn taak vol macht. Zijn verheerlijking is onze ze erheid, de basis v .n ons vertrouwen. Th Hem bezitten wij de eeuwige, al machtige, oneindig-liefdevolle Helper, u'e te allen tijde onze steun is bij de Voortzetting van Zijn verlossingswerk. Pasen, Hemelvaart, Pinksteren mo- Sen wij dan ook niet op de eerste plaats u's een persoonlijke gave ervaren en beleven; voor alles is Gods heilsplan universeel, d.i. op de hele mensheid, ?e hele wereld gericht. Als geheel heeft bet mensdom, de schepping, Gods yfendschap verloren, aa.. ons als ge- Spel heeft Christus ze teruggeschonken. ÊJlh dood en verrijzenis, bekroond door Hemelvaart, hebben in de volle zin :ah het woord een nieuwe wereld ge- rphapen, waarin het de mensheid eer mogelijk is het haar gestelde, bo vennatuurlijke doel te bereiken. v He goddelijke openbaring heeft ons oiledig ingelicht over de gevolgen van u6 eerste zondeval. Hoe de oorspron- Sbbjke, bovennatuurlijke verhouding „?h Schepper tot schepsel in beginsel jbvd hersteld, leert ons de verlossen- q? en verzoenende menswording van jhvistus. Aan de door Hem gestichte Jjpbk, waarin Hijzelf onder ons op aar- bljjft voortleven, zijn deze openba- jhgsgegevens toevertrouwd om ze te gjyaren, aan alle mensen te verkondi- V en met onfeilbaar gezag nader te "klaren. (Vervol0 op mg. 3) „jj t Nederlandse vliegtuigmoederschip Vfii're' Doorman" is vandaag in de ha- j, h van New York gearriveerd voor eerste officiële bezoek van een schip staj tie Nederlandse marine aan deze sinds 28 jaar. De Antillianen waren tijdens het weekeinde zo over alle problemen heen geraakt, dat zij Dinsdag op het Bin nenhof onder elkaar weddenschappen afsloten, waarin men de meest optimis tische voorspellingen kon horen omtrent de definitieve aanvaarding van het sta tuut. Zij wilden van verdere moeilijk heden niet meer weten. De reeds aan gekondigde slotvergadering, die ditmaal openbaar zal zijn en 3 Juni in het ge bouw van de Eerste Kamer wordt ge houden, zou wat hun delegatie betreft een stemmingsbeeld van zestien tegen vier of vijftien tegen vijf te zien geven. Op die vergadering zullen dus nog de minderheden aan het woord komen, waaronder voorzeker de Arubanen, die hun streven naar autonomie nog in het geheel niet hebben uitgeleefd. Zij wil len naar verluidt zelfs op het gebied van luchtvaartrechten een afzonderlijke re geling, zodat Aruba geheel zelfstandig ook verbindingen buiten het Koninkrijk door de lucht kan gaan regelen. Het bezoek van prof. Kranenburg aan dat eiland heeft blijkbaar niet kunnen voor komen dat deze minderheden toch in alle geval nog luide hun stem willen verheffen. Dan is er nog het standpunt van de „democraten" op de Antillen, die voor hun mening uit zullen komen dat het statuut eigenlijk iedere basis van gelijkwaardigheid en zelfstandigheid mist. Suriname zal vermoedelijk heel weinig woorden meer aan de zaak ver spillen, mogelijk komt men van die kant nog met enige gedachten over wij ziging van het kiesrecht voor enkele groepen der bevolking in dat land. Het statuut wordt dus zeker met een grote meerderheid aangenomen. Donderdag 3 Juni kan dan een eind komen aan de wordingsgeschiedenis van het nieuwe Koninkrijk, waaraan men sinds 1948 in de drie Rijksdelen heeft gewerkt. Eindelijk zullen dan de minis ter van Overzeese Rijksdelen en zijn ambtenaren hun handen vrij krijgen om ook de materiële structuur van het Ko ninkrijk te gaan behartigen, waar zij blijkens recente uitlatingen met Verlan gen na ar uitzien. Een millioen Amerikaanse militairen, verspreid ovpr een afstand van Korea tot Engeland, hebben gisteren gedurende verscheidene uren in de zorgen gezeten, nadat van het Amerikaanse departement van Defensie de beslissing was afgekomen alle leger-dollars in het buitenland in te trekken. Nadat de oude „blauwe" dollars waren ingeleverd, verstrekten de financiële legerbureaux de nieuwe „regenboog" biljetten. Vier uur lang lag in de leger- winkels alle activiteit stil. Geen „Hamburger" en geen „popcorn" ging meer van de hand. De onverwachte maatregel was van kracht voor alle landen, waar Ameri kaans legergeld wordt gebruikt voor de aankoop van artikelen in de legerwin- kels: de landen van het Verre Oosten, Duitsland, Oostenrijk, Triëst, Frankrijk, Engeland, Griekenland, Marokko. Tripo li, Joego-slavie, IJsland en België. De bedoeling was de dollarvervalsers en de zwarte handelaars in hun „bedrijf" te treffen. De zwarte handelaars loeren op de hoeken van de straten in tal loze steden om hun voordeel te kunnen doen met de militaire dol lars der G. I.'s. De oude dollars die deze lieden bezitten zjjn thans nog slechts het papier waard waarop ze zijn gedrukt. Het Amerikaanse depar tement van defensie heeft enige weken geleden de order in alle stilte over de wereld uitgezonden. Om te voorkomen dat de soldaten, die gisteren niet in staat waren het geld in te leveren, in moeilijkheden zullen komen, kondigde het leger een respijt- periode van vijf dagen aan voor degenen die „verzachtende omstandigheden" kunnen laten gelden. Uitgaande van de veronderstelling dat elke Amerikaan gemiddeld tien dollar op zak had op het ogenblik dat het de partement de „bom" liet vallen, is in Europa alleen ongeveer vijf millioen dollar omgewisseld. Het leger-hoofdkwartier In Heidelberg deelde mede dat men pas over enkele dagen zal kunnen zeggen welk bedrag met de gehele omwisseling gemoeid is. Op de postkantoren zag men gisteren nagenoeg geen militairen en in de 4 De politie in Milaan heeft gister avond de zich markies van Vargas noe mende Ubaldo Camnasio gearresteerd, op aanklacht een aantal „historische" documenten te hebben vervaardigd, die het Milanese tijdschrift Candido gepu bliceerd heeft als een „Mussolini-Chur- chilE'-dossier. De schrijver en journalist Giovanni Guareschi, auteur van „Don Camillo" zal binnenkort een gevange nisstraf van een jaar ondergaan omdat hij in zijn tijdschrift Candido twee brie ven uit dit valse dossier heeft afge drukt, die in 1944 door premier De Gasperi zouden zijn geschreven. In deze brieven, waarvan de valsheid bewezen is, werden de geallieerden ver zocht Rome te bombarderen als een middel om de oorlog in Italië snel te beëindigen. De politie zegt, dat zij een aantal valse documenten heeft gevonden in het huis van Camnasio en Enrico de Torna, de man die beweert dat hij Mussolini's „historische" dossier in vei ligheid heeft gebracht in Zwitserland, enkele dagen voor de instorting der fascistische legers. lU.P.) Men behoeft slechts oud te worden, om mild te zijn. „snack bars" was het angstig stil, om dat geen enkele soldaat over geld be schikte en misschien voor het eerst se dert het einde van de oorlog waren de stemmen van Ernst Tubbs, Frankie La ne en Eddy Fisher in de gramofoon- automaten verstomd. Op de punten van gelduitgifte echter stonden de soldaten in vele landen van Europa uren lang in de rij om de nieuwe bankbiljetten in ontvangst te nemen. (UP). (Van onze parlementaire redacteur) In Den Haag gaan thans allerlei ver onderstellingen over een bezoek van de minister-president en Koningin Juliana aan de beide Rijksdelen. Het Franse blad Le Monde dat wel eens beschikt over informaties, die uit het hart van diplomatieke en hofkringen afkomstig zijn, weet met veel kans op waarschijn lijkheid te voorspellen, dat dr. Drees nog dit jaar en H.M. de Koningin in het voorjaar van 1955 naar de West zouden gaan. De Rijksvoorlichtings dienst kan dit bericht niet bevestigen, maar enkele leden van de delegaties uit de West keken veelbetekenend toen wij daarnaar informeerden. De Joegoslavische regering heeft haar maatregelen ten aanzien van kar dinaal Stepinac aanzienlijk verscherpt. De kardinaal mag de grenzen van zijn geboortedorp Krasic, waarheen hij sedert 1951 verbannen is, niet over schrijden. Elk verzoek om hem te spre ken, vooral van buitenlanders, wordt geweigerd. Het ministerie van binnen landse zaken in Belgrado geeft als re den hiervoor op, dat de kardinaal val se verklaringen zou hebben afgegeven, die het aanzien van Joegoslavië in het buitenland schaden. (KNP) Te Londen gaat het gerucht, dat Z. Em. Stephanus kardinaal Wyszynski, die vorig jaar September door de com munisten gearresteerd is, aan een ern stige nierziekte lijdt en in verband hiermede overgebracht is naar een klooster bij Gnese. Met uitzondering van een staatsdokter en enkele zus ters wordt niemand bij hem toegela ten. Hij staat onder scherpe controle van de geheime politie. Als bron van deze geruchten wordt een ondergrond se Poolse organisatie genoemd, die er in geslaagd zou zijn, het bericht naar het Westen over te brengen. (KNPL „Ik geloof dat dit een volkomen nor male man is, die alleen een ontzettende speelzucht heeft", aldus qualificeerde de president van de Rotterdamse rechtbank de 46-jarige boekhouder W. H. B., die Dinsdag terecht stond. Volgens de dagvaarding zou hij f20.000 hebben verduisterd van de firma, waar bij hij in dienst was. Verdachte bekende het hem ten laste gelegde. Het geld had hij in één nacht verspeeld. De Officier eiste een straf van een jaar en zes maanden. Uitspraak 8 Juni. Enige tijd geleden is hier en daar het bericht gelanceerd, dat de wethouderszetel voor de K.V.P. in Wageningen verloren dreigde te gaan. Dit bericht was voorbarig, omdat de onderhandelingen over het be zetten van de opengevallen plaats nog gaande waren. Intussen zijn de moeilijk heden opgelost en is G. J. Lips tot wet houder benoemd. Hem is. evenals zijn voor ganger, de portefeuille van Openbare Wer ken en Bedrijven toegewezen. (Van onze verslaggever) De stichting „Ons Garnizoen", die sinds jaar en dag ijvert voor een goede verstandhouding tussen de burgerij van de Friese hoofdstad en de militairen van de vliegbasis Leeuwarden, heeft ook dit jaar de nu welhaast tot een tra ditie uitgegroeide luchtvaartdagen ge organiseerd. Dit keer nemen er onge veer honderd vliegtuigen aan deel, waaronder zich Amerikaanse, Britse en Belgische bevinden. Nu de Ilsy op Ypenburg niet door zal gaan worden deze week de Friese luchtvaartdagen daarmee de enige internationale Incht- vaartdemonstraties die dit jaar in Ne derland worden georganiseerd. Morgen worden de vliegdemonstra- ties o.m. geopend met een rally van sportvliegtuigen naar Leeuwarden. He melvaartsdag staat trouwens helemaal in het teken van de burgerluchtvaart. Maar Zaterdag, de dag van het eigen lijke vliegfeest, nemen ook de Konink lijke luchtmacht, de Marineluchtvaart dienst en tal van buitenlandse militaire vliegtuigen aan de demonstraties deel. Het stuntteam van de marine sa mengesteld uit Seafuries, de snelste schroef jagers ter wereld zal zich moe ten meten met een duo Harvards van de Rijksluchtvaartschool, vier Gloster Meteor straaljagers van de vliegbasis Twente en een groep Sabres van de Amerikaanse luchtmacht. Deze laatste groep zal voorts in een stijle duik van zeer grote hoogte de geluidsbarrière zo trachten te doorbreken dat het publiek op de vliegbasis er de klappen van zal kunnen horen. Verder zullen er solo stuntdemonstraties worden gegeven door de bekende Nederlandse invlieger Gerben Sonderman in het Fokker S 14 straallesvliegtuig, een Meteor van de De leden der Provinciale Staten van Noord-Holland zullen op Dinsdag 15 Juni in buitengewone zitting bijeenkomen, waarop afscheid wordt genomen van de Commissaris der Koningin in deze pro vincie. dr. J. E. de Vos van Steenwijk. die, zoals bekend, zijn ambt op 1 Juli 1954 zal neerleggen. Koninklijke Luchtmacht en een Venom van de Britse luchtmacht. Op het pro gramma, dat om drie uur 's middags begint, komen verder o.a. voor het be kende „crazy-flying", parachutesprin gen door Belgische parachutisten, een deklanding door een marinevliegtuig, een met raketten versnelde start en een demonstratie van reddingswerk door een helicopter. Zo zwaar werd de autobus, die gistermiddag bij Zwaagwesteinde in botsing kwam met een dieseltrein, beschadigd. (Van onze correspondent) Vier doden en zestien zwaar en licht gewonden is de tol van een bijzon der ernstig en tragisch ongeval, dat Dinsdagmiddag om even voor tweeën op de onbewaakte overweg te Zandbulten onder Buitenpost in de gemeente Achtkarspelen (Fr.) geschiedde, toen een bus met bruiloftsgangers, voor het merendeel familie van elkaar, door een dieseltrein uit de richting Leeuwar den werd gegrepen en totaal vernield. De zusters de 20-jarige Antje de Haan uit Kootstermolen, de 25-jarige Haukje Meetsmade Haan uit Kollumer- pomp en hun schoonzuster de 28-jarige Tine de HaanHaaima uit Kollum werden op slag gedood. In de loop van de avond overleed een van de acht gewonden, die naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden werden overgebracht, de heer R. Ytsma. Zeven gewonden, van wie vijf zwaar, werden overge bracht naar het St. Bonifatiushospitaal in de Friese hoofdstad, en twee ge wonden, namelijk H. de Haan en Martje Boersma, van wie de laatste ernstig gewond was, werden in het Academisch Ziekenhuis in Groningen opgenomen. Een van de gewonden uit het Bonifatiushospitaal kon in de loop van de middag naar huis vervoerd worden. Doch in het Diaconessenhuis werd Dins dagavond nog een 12-jarig meisje met inwendige bloedingen binnengebracht. Bij het ongeluk op de onbewaakte spoorwegovergang werd de bus precies in de flank gegrepen. De brokstukken werden tientallen meters meegesleurd door de trein, die eeit snelheid had van omstreeks 90 km. Er ontstond een enor me ravage, die grote consternatie ver wekte onder de omwonenden, die direct toestroomden om eerste hulp te verle nen. In allerijl werden doktoren in de omgeving, ziekenhuizen en ambulances in Leeuwarden en Groningen gewaar schuwd. Er werden emmers ater en dekens aangedragen en korte tijd na het ongeval was het reddingswerk in volle gang. De gewonden werden langs de spoordijk gelegd en zo spoedig mogelijk met ambulances vervoerd. De drie slachtoffers die onmiddellijk werden ge dood, zaten juist op de plaats waar de bus werd gegrepen. De trein liep aan de voorzijde slechts lichte schade op en de bestuurder kwam, evenals de chauffeur van de bus en een naast hem zittend jongetje, met de schrik vrij. Het ongeluk is ontstaan toen de bus net vóór de spoorbaan was gestopt om nog enkele bruiloftsgangers in te laden. Nadat de bus zich in beweging had ge zet heeft de chauffeur bij het passeren van de overweg, die overigens over zichtelijk is, de naderende trein op on verklaarbare wijze niet opgemerkt. De inzittenden van de bus waren onderweg naar een bruiloft van hun verwant Sik- ke de Haan in Blija. De toestand van Turkije Premier Adnan Menderes, heeft een uitnodiging van de Ameri kaanse regering aanvaard om een be zoek aan Washington te brengen. Men verwacht, dat Menderes Zondag a.s. vertrekt. Bij haar werkbezoek aan de provincie Groningen heeft H. M. Koningin Juliana, vergezeld van talrijke autoriteiten, o.m. een bezoek gebracht aan de Theda Mansholt-landbouwhuishoudschool te Haren. In de school, welke werd opgericht op initiatief van de Vereniging van plattelandsvrouwen en de Ver eniging van Huisvrouwen, door de Groninger Maatschappij voor de Landbouw, werd door de twaalfjarige Titie Koekoek aan H. M. een boeket bloemen aange- ooden. Later bood een andere leerlinge Rietje Dijkhuis aan H M. een taart aan, die in de school werd gebakken door de leerlingen. het merendeel van de gewonden is ern stig. Het treinverkeer heeft tussen Buiten post en Zwaagwesteinde de gehele mid dag tot omstreeks zes uur stilgelegen. De passagiers werden tussen beide plaatsen met bussen vervoerd. Op een gisteren in Berlijn gehouden veiling werd nauwelijks geboden op enige schetsen van Hitler en enkele literaire producten van zijn minister van propaganda, Goebbels, terwijl daarentegen levendig geboden werd op brieven van Beethoven en een groot aantal antieke voorwerpen. Twee opstellen, die Goebbels schreef toen hij op de middelbare school zat, gingen bij het eerste bod naar twee Zwitserse kunsthandelaren. Het eerste, „Hoe een non-combattant in deze dagen zijn vaderland kan die nen" ging voor 100 mark *veg. Het tweede, een stuk over de eerste we reldoorlog, bracht het niet verder dar 80 mark. Twee schetsen, die korporaal Hitle- tijdens de eerste wereldoorlog op post kaarten gemaakt heeft, gingen voor de catalogusprijs van 60 mark naai twee West-Berliinse verzamelaars van hand tekeningen. De ene schets stelde twee soldatengraven met houten kruisen voor. de andere een boerderij achter prikkeldraad. Voor een derde tekening van Hitier. welke de ruïnes van eer, kerk voor stelt, was helemaal geen liefhebber. Hierna kwamen de brieven van Beet hoven en kunstvoorwerpen aan het bod die allemaal voor een veelvoud van de catalogusprijs van de hand gingen (U.P.) De afgelopen nacht is het vissers vaartuig „Breskens 9", met schipper Kosten, in het Oostgat voor Walcheren vergaan. Een Arnemuider visser kon alle vier opvarenden redden. Gisteren zijn in Hanoi de eerste twaalf Vietnamese gewonden uit Dien Bien Phoe aangekomen. Aanvankelijk had het opperbevel van de Vietminh ge weigerd inheemse gewonden te doen evacueren, maar later is het daarvan teruggekomen. De Fransen hebben hun aanbod om het vliegveld van Dien Bien Phoe ten behoeve van de evacuatie te herstellen ingetrokken. Tegen de tijd, dat dit herstel voltooid zou zijn, zo me nen zij, is het vervoer van de gewon den reeds ten einde en men zou dan alleen de vijand aan een bruikbare luchtbasis helpen. De troepen van de Franse Unie in de delta van de Rode Rivier krijgen op het ogenblik zoveel versterking uit minder belangrijke sec toren en uit Frankrijk, dat binnenkort in dit gebied een nieuwe divisie kan worden geformeerd. De 29-jarige verpleegster Geneviève de Gallard-Terraube heeft gisteren aan een groot aantal journalisten in Hanoi verteld, hoe zij het in Dien Bien Phoe heeft gehad. De laatste dagen van het beleg had zij de ondergrondse hospi taalruimten niet meer verlaten. Het was er broeierig en de verlich ting was zeer zwak. Het onophoudelijk gebulder van de kanonnen liet ook de zwaar gewonden vrijwel geen rust. Op een gegeven ogenblik kon men beneden in het hospitaal vaststellen, dat de gevechten rondom de centrale post van de vesting luwden en dat het zwaartepunt van de strijd zich verplaatste in de richting van de post „Isabelle". Pas twee dagen later haalde de Viet minh de eerste gewonden naar boven en bracht ze daar onder in tenten, ge bouwd van Franse parachutes. Omdat het lichtaggregaat de laatste dag door de communistische artillerie was ver nield, waren de gewonden bijna ver blind door het zonlicht en door de fel le kleuren van de parachutes. De Viet minh wist tevoren al, dat zich in de Franse vesting een vrouw bevond en de communistische radio had al aange kondigd, dat zij een goede behandeling zou genieten. Men bood haar aan een tent te delen met Vietminh-verpleegsters, maar Ge neviève gaf er dq voorkeur aan alleen te bljjven. Ze mocht niet meer deelne men aan de medische verzorging van de gewonden, maar wel kree- ze toe stemming tussen de bedden rond te lo pen en de mannen wat op te beuren. Geneviève zei, dat ze nog uren nodig zal hebben om alle brieven te schrijven, die haar door de gewonden zijn opge dragen. Na haar aankomst in Hanoi had ze eerst eens flink gegeten en daarna had ze een flinke nachtrust genoten. Pas toen ze ook nog een bezoek aan de kapper had gebracht, verklaarde ze zich bereic de pers te woord te staan. Een aanbod van een Amerikaanse uitgever om het verhaal van haar be levenissen voor 100.000 dollar te ver kopen, heeft zij voorlopig afgeslagen. Geneviève zal met een transport ge wonden naar Parijs vliegen. „Daar zal ik er wel eens over denken", zei ze. In Parijs blijft ze overigens maar kort, want ze wil zo gauw mogelijk terug naar Indo-China. De raad van gouverneurs van het Ro de Kruis, die te Osio vergadert, heeft gisteren eenstemmig een resolutie aan genomen, waarin Geneviève wordt voor gedragen voor de „Florence Nightinga le" medaille. .Alleen een lid van de Rus sische delegatie vroeg: „Wie is juf frouw Geneviève?". De echtgenote van de Franse com mandant van Dien Bien Phoe, mevrouw Jacqueline de Castries, is per vliegtuig in Parijs aangekomen. (Reuter-UP) Advertentie BARTELJ0 RISSTR HAARLEM TEL 13439 FERD. B0LSTR 48 A'DAM TEL. 717162 (tot Donderdagavond) Droog en warm weer met weinig bewolking en een zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Donderdag: Zon: 4.31-20.43. Maan: 1.45-14.49. Vrijdag: Zon; 4.30-20.44. Maan: 2.03-16.15. (Van onze weerkundige medewerker) Mei valt van het ene uiterste in het andere. Voor veertien dagen terug zo merse dagen, de week daarop ongemeen koud met dagtemperaturen van 1012 gr., deze week weer volop zomer. Mor gen, Hemelvaartsdag, zijn in vrijwel het gehele land temperaturen boven de 25 gr. C. te verwachten. Hoewel de boven lucht nog vrij stabiel is, kunnen zich vooral in het Zuiden en in het Oosten van ons land plaatselijke warmteonweders ontwikkelen, maar de kans hierop leek vanmorgen nog klein. Afgezien hiervan zal het zonnig en droog weer blijven. Ideaal Meiweer om er op uit te trekken. Ook aan het strand hebben we morgen goed strandweer. Vooral wanneer het nog warmer wordt, zal door een zwakke zeewind in de middag langs het strand een kleine afkoeling voorkomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1