„Manken van Nieumeghen" in Open luchttheater te Bloemendaal Voorstellingen in kader van het Maria-Jaar HET ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN PLERAAN H. AGTEROF EN Dr. A. KAT Slechte verlichting in de schoolgebouwen Brandstoffen Artistieke afsluiting van de Beethoven-cyclus A. v. d. BOGAARD Gezondheidstoestand van de jeugd over het algemeen goed Straaljager naar beneden gestort? Boeiend spel van Theo Bruins KATHOLIEKE AMATEURS PRESENTEREN ZICH Première op 26 luni voor leden van G. en W. Feestelijk programma samengesteld K.A.V. sluit werkjaar met een Maria-avond JAARVERSLAG SCHOOLARTSEN VERKEERS ONGEVALLEN Middenstand heeft opnieuw bezwaren heemstede WOENSDAG 26 MEI 1954 PAGINA 2 3? Spreekuur wethouder KENNISMAKING MET CANADA R.K. Toneelvereniging „Ludamus" Pinksteren nadert Jeugdtoumooien bij R.C.H. Burgerlijke Stand Zang en Vriendschap op de plaat Tijdsbepaling in de Archaeologie Mariabijeenkomst in St. Joannes de Deo Om de „Nobels"-bdker SANT FOOR 1 Zonneschermen voor Finse school Medische dienst op Hemelvaartsdag Wijziging Omzetbelasting Beurs van New York Reddingsmaatregelen op het strand Gemeentezaken Filmavond H.B.C. Onderlinge Tuinlieden vereniging Zondagsdiensten Indien de voortekenen ons niet bedriegen, zullen de katholieke amateur toneelspelers uit Haarlem en omgeving voor een bijzonder evenement zor gen, wanneer zij op 26, 27, 28 en 29 Juni in het openluchttheater te Bloemen daal een voorstelling brengen van het mirakelspel „Mariken van Nieu meghen". Zoals bekend, staat dit optreden onder auspiciën van de Commissie voor de viering van het Mariajaar. Door de medewerking van vrijwel alle katholieke amateurtoneelverenigin gen had men de beschikking over vele krachten en de beroepsacteur Henk Schaer, die bereid bleek de regie op zich te nemen, had aldus de keuze uit veel materiaal. Het is verheugend, dat de katholieke verenigingen elkaar in dit verband gevonden hebben en de verwachting is gewettigd, dat, wan neer dit gezamenlijk naar buiten treden slaagt', een herhaling in de komende jaren zal volgen. De eerste avond. Zaterdag 26 Juni, is voornamelijk in handen van het bestuur van Geloof en Wetenschap, en de leden van deze vereniging worden derhalve in de gelegenheid gesteld de première bij te wonen. In het programma, dat van wege G. en W. is uitgegeven, heeft Henk Schaer een inleiding op het mira kelspel geschreven. Ter oriëntatie laten wij deze inleiding hieronder volgen. Dit mirakelspel uit de 2e helft der 15e eeuw heeft nog altijd zijn waarde en bekoring, niet alleen omdat het veel schone verzen heeft, maar ook omdat het ons Maria toont als voorspreekster bij haar goddelijke Zoon voor de zwak ke, zondige mens. Mariken. een eenvoudig meisje, dat bij haar oom Gijsbrecht het huishouden waarneemt, wordt door deze gezonden naar Nijmegen om boodschappen te doen: benodigdheden voor huis en ere dienst. Daar het waarschijnlijk te laat zal worden om nog voor donker weer thuis te zijn. krijgt zij de raad in Nijmegen te blijven en onderdak te vragen bij haar tante. Deze heeft juist met enkele buur vrouwen ruzie gehad over de jonge Hertog Adolf van Gelre. wiens partij zij dient, zodat zij „eer schijnt dol, of een duivelin, dan een christenmens" Marikens verzoek valt dan ook niet in goede aarde. Zij overlaadt haar met schandelijke, onverdiende verwijten, en stuurt haar weg. Mariken in wanhoop weet niet waar heen te gaan. Buiten de stad zet zij zich neer onder „een dikken haag", beklaagt zich over de verwijten van haar tante, en als haar weerstand afneemt, ver schijnt de duivel „Moenen. metter een der ooghe" Hij belooft te helpen en in haar zwak heid geeft zij zich aan hem over. Be lofte van „de vrije kunsten" te leren, die haar verheffen zullen boven alle vrou wen der aarde en ook „alle talen der wereld" werken mee aan bevrediging* van haar vrouwelijke ijdelheid. Vrolijk leven zij in 's-Hertogenbosch» en Antwerpen, waar vele moorden ge- ..•i-ixJ-V'-. De voorbereidingen voor de K.A.B.- bedevaart op 30 Mei zijn in volle gang. Door de organisatoren wordt de uiter ste zorg aangewend om de bedevaart volledig te doen slagen. Kaarten en pro gramma's zijn tot Vrijdagavond nog verkrijgbaar op de bekende adressen, Zaterdag echter alleen in het gebouw St. Bavo en aan de Zomervaart no 134. In verband met het 25-jarig priester feest van plebaan H. W. Agtero' kan er hedenavond door de leden van de R.K.G.V. „Hercules" niet worden ge turnd in de Leonarduszaal. Wei wor den die leden, die parochiaan zijn van de St. Bavo, om 7 uur op het Emma- plein in volledig uniform verwacht om de plebaan in te halen. De Natuurhistorische Vereniging, afd. Haarlem, heeft voor Juli drie interes sante excursies op touw gezet. Zondag 4 Juli wordt het kerkje in Spaarnwou- de bezichtigd, een week later volgt een plantenexcursie en Zondag 25 Juli wordt van Abcoude naar Bussum een wande ling ondernomen. De Stadsbeiaardier Arie Peters zal op Vrijdag 28 Mei van 12-12.30 uur op de beiaard in de Grote Kerk het vol gende programma uitvoeren. 1. Improvisatie, 2. Sonatina voor bei aard, P Gilson. 3. a. Springtanz; o. Solvegs Lied. E. Grieg. 4. Drei kleine Tanze, J Haydn. 5. Oud. Ned. Liederen, (bew. Arie Peters), a. Als hier een pot met bonen staat: b. De kadulletjes; c. Daar kwam enen boer. De K.J.M.V. van Haarlem gaat ook dit jaar traditiegetrouw in de vroege morgen van Hemelvaartsdag „dauw- trappen" Leden en introducé Ces), als mede belangstellende jongelieden van beiderlei kunne tboven 17 jr.) kunnen hieraan deelnemen. Dit jaar zai de tocht per fiets worden gemaakt naar een niet met name te noemen bad plaats, waar tevens gepicnict zal wor den. De deelnemers zullen zich verzamelen bij „de Sierkan". (hoek Zijlweg), van waar om half zes zal worden gestart Voor leden en introducé's van „de Garde", oud-leerlingenveremging van de le HBS-b te Haarlem, zal Zaterdag 29 Mei in restaurant Brinkmann een culturele filmavond worden gehouden Aanvang 8 uur. Wethouder D. J A. Geluk zal niet Donderdag, maar Vrijdag spreekuur houden van half 12 tot half 1. beuren om wille van Mariken; en de duivel Moenen, als goed dienaar van zijn meester Lucifer, juicht om al deze zonden, die de hel zullen vullen. Een enkele keer is Mariken zich nog wel bewust van haar zondig leven, maar zij is te ver gegaan. Zij verlangt haar oom en vrienden weer te zien, en met Moenen gaat zij naar Nijmegen, waar bij aankomst juist „ommeganckdag" is. Bij gelegenheid daarvan wordt een „Wa- ghenspel" vertoond en bij het zien en horen daarvan is Mariken zo geroerd, dat zij met diep berouw haar leven over ziet. Zij verstoot Moenen, die haar in toorn, dat hem deze ziel ontglippen zal, hoog meevoert in de lucht en haar neerwerpt temidden van het volk. dat mede het Wagenspel bijwoont. Haar oom, die on der hen is, vindt haar, en als zij hem bekent „zeven jaar met den viant (dui vel) geleefd te hebben", gaan zij op weg HENK SCHAER regisseur van „Mariken van Nieume ghen". om te proberen absolutie van deze ver schrikkelijke zonde te bekomen. Maar ook de „hoogstgeleerde priester" kan haar niet absolveren, totdat zij ko men in Rome bij de Paus, die haar een strenge boete oplegt: „drie ijzeren rin gen, die vast gesloten zullen worden om hals en armen", en als deze van zelf zullen afvallen, zal zij vergiffenis be komen hebben. Mariken gaat in het klooster „der be keerde Sondaressen" in Maastricht en leeft daar zo voorbeeldig en deugdzaam, dat een Engel haar in een nacht de rin gen afneemt. Dindsdag herdachten plebaan H. W. Agterof van de kathedrale Basiliek en dr. A. J. M. Kat de dag, dat zij vijf en twintig jaar geleden priester wer- d°n gewijd. Het feest van de plebaan wordt gevierd op Hemel vaartsdag, Donderdag 27 Mei, en dat van dr. Kat op Zondag 30 Mei. Ver wacht wordt, dat de parochianen van de kathedraal op deze dagen de vlag zullen uitsteken. Hedenavond tegen half acht wordt de plebaan buiten de kerk op gewacht en begroet door de verschil lende jeugdgroeperingen van zijn pa rochie. Om half acht trekt de stoet de berk binnen en terwijl bruidjes de feesteling naar het parochie-altaar ge leiden, zingt het zangkoor het Vita var Casimiri. Daarna zingen alle aanwezigen een welkomstlied en zal kapelaan A. H. M. Ruhe de plebaan toespreken. De jubilaris celebreert daarna een plechtig Lof. Op Hemelvaartsdag draagt de ple baan des morgens om negen uur een plechtige H. Mis op, waarbij mgr. J. P. Huibers en verscnillende leden van het kathedraal kapittel zullen assiste ren. Het koor zingt de Missa Solemnis voor twee koren, achtstemmig van E. Boezi. Kapelaan J. j. M. Agterof van de St. Bavoparochie te Heemste de. een broer van de plebaan, zal de predicatie houden. Na de preek zal kapelaan Ruhe de beide priesterjubi larissen het geschenk onder couvert aanbieden, waarvoor de parochianen tien maanden hebben gespaard. Het geschenk wordt neergelegd op het pa rochie-altaar. De plechtigheid wordt besloten met het Jubellied van Rutte. Or- half twee des middags wordt de plebaan in de Leonarduszaal gecom plimenteerd door de bestuursleden van de verschillende parochiële verenigin gen. De schooljeugd verzorgt de mu zikale omlijsting. Voor de andere pa rochianen en verdere vrienden en belangstellenden is er tussen half drie n vier uur in dezelfde zaal gelegen heid de plebaan te feliciteren. De Leo narduszaal wordt bereikt langs de ge wone schoolingang aan de Wester gracht. In de Kolpingszaal kan men daarna de priesterg jwaden bezichti gen. dia plebaan Agterof tijdens zijn pastoraat voor de, kathedraal wist te verwerven. De dag wordt besloten met een plechtig Lof, waaronder de jubilaris zelf zijn parochianen hoopt toe te spreken. Vrijdag 28 Mei viert de plebaan om negen uur het H. Misoffer met de kinderen van de parochie. Zaterdag 29 Mei is een speciale feestdag voor de zieken. Ook op die dag is er om negen uur een H. Mis, waaronder de jubilaris de zieke parochianen, die kunnen komen, zal toespreken. Na deze plechtigheid is er enige „re creatie" voor de zieken, waarna om elf uur een kort lof wordt gezongen, waaronder de priesters de zieken de handen op zullen leggen. Zondag 30 Mei is het de dag voor dr. Kat. Om negen uur draagt de ju bilaris in de kathedrrle Basiliek de plechtige Hoogmis op. Het koor zingt de Missa Secunda van Jaap Vran- ken onder leiding van de componist. Kapelaan A. J. M. Kat uit Amster dam zal de predicatie houden. Na de Hoogmis zingt het koor het motet Jubilate Deo. dat Jaap Vranken voor het priesterfeest heeft gecomponeerd. Vrienden en medewerkers van dr. Kat kunnen de jubilaris in de Koorschool, Wilhelminapark 6, tussen half drie en vier uur feliciteren. Een plechtig lof om vijf „ur, waaronder dr. Kat een dankwoord zal spreken, zal het feest besluiten. Voor een niet indrukwekkend groot aantal toehoorders sprak ir, I. Koeten Maandagavond in „De Leeuwerik" tij dens een bijeenkomst, belegd door de afdeling Haarlem van de vereniging „Nederland-Canada". Ir. Koeten, aan wie de wereldpers zoveel aandacht be steedde, toen hij met enkele andere onderzoekers in de onherbergzaamheid van Noord-Canada was zoekgeraakt en later teruggevonden, wijdde uiteraard in zijn causerie uit over deze onfortuin lijke kennismaking met Canada, welke hij geen sterveling zou toewensen. Hij vertelde van zijn tocht door het Labrado-schiereiland, waar een trein hem nog bracht van Montreal naar het meer Saint John. Hoger noordelijk gaat er geen trein en de reiziger komt dan in een gebied, waar de wet geldt: steun op jezelf, wees op alles voorbe reid, en maak. dat je klaar komt. Drie weken lang kon het gezelschap zich redden met een watervliegtuigje, maar toen de onderzoekingen verricht waren kwam de pech op de terugreis. Noord-Canada had 'n prooi gemaakt, maar moest die na zes weken toch weer loslaten. Hoe bitter de ervaringen in die weken waren, is destijds reeds uit voerig bericht. Ir. Koeten gaf vervolgens zijn visie op Canada, het land met enorme moge lijkheden, waarin de gedachte aan Ne derlandse verhoudingen geheel los moet worden gelaten. En ter illustratie daar van vertoonde hij een tweetal films, waarvan een een interessant beeld gaf van het onderzoek naar mineralen in de rijke bodem. Op de onlangs gehouden ledenverga dering van de R.K. Toneelvereniging „Ludamus" werd het bestuur als volgt samengesteld: J. Geels (voorzitter), mej. E. J. Lambert (secretaresse), C. Beerens (penningmeester), mej. S. Lub bers en de heer G. Boumans (leden). Heden overleed na lang durig lijden, tot onze diepe droefheid in de Maria Stichting te Haar lem, onze lieve Moeder. Behuwd en Grootmoeder, Zuster en Behuwdzuster Mevrouw HARMANNA CATHARINA ROEMERS Weduwe van Evert Leeuwenkamp In de leeftijd van 74 jaar. C. M. Kraak- Leeuwenkamp W. S. A. Kraak en kinderen C. M. Sandifort- Leeuwenkamp J. C. Sandifort Haarlem, 26 Mei 1954. Wijde Geldelozepad 24 r. De teraardebestelling zal plaats hebben op Zater dag 29 Mei 1954 op de Noorderbegraafplaats aan de Vergierdeweg te Haar lem te 9.30 uur. De over ledene is opgebaard in de Rouwkamer Parklaan 36. Bezoekuren van 4-5 uur en 7-7.30 uur. Vertrek Parklaan 9 uur Zaterdag 29 Mei 1954. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Roman Holiday" (geprol.) a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15. PALACE: „Vergeef mij". 18 j. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: „BerlijnOostzone", 18 j. Tij den 2, 7 en 9.15. Do. 2, 4.15, 7 en 0.15 den 2, 7 en 9.15. Zo. en Do. 2, 4.15, 7 en 9.15. L1DO: „Warenhuis op stelten", a. 1. Tij den 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: „Verzwegen verleden" 14 j Tijden 2.30, 7 en 9.15. CITY: Gekke touristen a. 1. Tijden 2.15. 4 en 9.15. ROXY: Ma. tot en met Do.: „Amsterdam bij nacht", 14 j., 2.30 en 8 uur. Do. 7 en 9.15 uur. Wo. 2.30 en Do. 2 en 4.15 uur: „Joe Brown als de pechvogel", a. 1. MINERVA: „Prima Ballerina", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Woensdag 26 Mei Minerva-Theater: Jan Strijbos, causerie met film, 8.15 uur. Donderdag 27 Mei Stadsschouwburg: „De Nederlandse Co medie" met „Azoeh" of „een olifant in huis", 8 uur. Grote Kerk: Orgelconcert door George Robert, 1516 uur. TENTOONSTELLINGEN Teylers Museum, Spaarne 16. Tekeningen van Dirk Langendijk. Geopend iedere werk dag (behalve Maandag) van 11 tot 17 u. Het Huis met de Kogel, Spekstraat 12. Boetseerwerk van Maia Metrakos. Geopend van 1018 uur, Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Groepsportretten van Frans Hals. Dage lijks geopend van 1017 uur. Zo. van 13—17 uur. Museum Het Huis van Looy. Werken van leden van het genootschap Kunst zij ons doel. Dagelijks geopend van 105 u. Zo. van 1—5 uur (tot en met 20 Juni) Kunsthandel Leffelaar, tuinzaal, Wagen weg 102. Schilderijen en tekeningen van Dirk Oudes en W. Roosmalen (tot 12 Juni). DIVERSEN Stadskweektuin. Geopend dagelijks van 1012, 2—5 en 79 uur (tot en met 7 Juni). APOTHEKEN: De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen door: Apotheek van Rijn, Kleine Houtweg 15, tel. 10539; Fa. C. G. Loomeer en Zn., Zijlweg 34, telef. 1295; Park Apo theek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174. ZIEKENVERVOER: G.G.G.D. Tel. 14141; Margriet, Turfmarkt 10 rd., Tel. 21400. Heemstede: Fa. Buiten man en Co., Raadhuisplein 7. tel. 28523 BLOEMENDAAL De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Bloemendaalse, Overveense en Sant- poortse apotheken wordt waargenomen door de Bloemendaalse Apotheek, Bloe- mendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. 22181 en Santpoort-Dorp, telefoon K 25608284. HEEMSTEDE Geopende Apotheek. Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 38197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. OVERVEEN De dienst van artsen wordt waargeno men door dokter R. Holthuis, Rollands laan 35, tel. 11990. Advertentie Dan een TOCHT maken OP EEN NIEUWE FIETS is 'n groot genot. Elk gewenst model voorradig bil FLORESSTRAAT 15 - HAARLEM Desgew. op gemakkelijke cond. De K.A.V. afdeling Haarlem zal dit maal het werkjaar sluiten met een Maria-avond, die gehouden zal worden in restaurant Brinkmann Vrijdag 28 Mei, 's avonds 8 uur. Op deze avond zal me juffrouw M. de Leeuw het Mariaspel „Beatrijs" opvoeren. In de pauze wacht de aanwezigen een grote verrassing, die tevens een herinnering zal inhouden aan het Mariajaar. Leden en introducé's kunnen de kaarten verkrijgen bij de bestuursleden. RCH organiseerde Zaterdag en Zondag jeugdtoumooien voor adspiranten en junio ren. Het adspiranten-tournooi werd gewon nen door de Amsterdamse Volewijckers, die met RCH en Blauw Wit poule winnaar was geworden. De uitslagen der finales waren: VolewijckersRCH 2—0; Blauw WitRCH 00; VolewijckersBlauw Wit 00. Eind stand: 1. Volewijckers: 2. Blauw Wit; 3. RCH. Het juniorentournooi bracht zestien elftalen binnen de lijnen. Poule winnaars waren: Aalsmeer, EDO. UVS en ASC. Demi-finale: AalsmeerEDO 2—0; UVS ASC 00, (ASC wint na str.sch.). Om de 3e en 4e prijs: EDOUVS 03. Om eerste en tweede prijs: AalsmeerASC 20. Eind stand: 1. Aalsmeer; 2. ASC; 3. UVS; 4. EDO. In het jaarverslag van de schoolart sen in het district Heemstede, Bloemen daal en Zandvoort wordt aandacht ge schonken aan de toestand van de school gebouwen. Geconstateert wordt eer nij pend gebrek aan gymnastieklokalen. De kleedgelegenheid in de Julianaschool te Overveen is zeer onvoldoende, te meer daar ook leeilingen van andere scholen daar less krjjgep. De St. An- toniusschool te Aerdenhout heeft te kam pen met onvoldoende verwarming. De Voorweg-school te Heemstede behoeft vernieuwing. De Zandvoortse ulo-school heeft dringend een nieuwe huisvesting nodig. Algemeen is de klacht over de slechte verlichting in de schoolgebou wen; een verlichtingstechnicus zal ge raadpleegd moeten worden. De gezondheidstoestand van de school jeugd wordt over het algemeen goed genoemd; van de jongens is deze beter dan voor de meisjes. Het aantal gezichtsafwijkingen maak te een belangrijk deel der geconstateer de gebreken uit. De percentages waren voor de kleuters: 3,9 pet. van de jon gens, 1.8 pet. van de meisjes; voor de lagere scholen: 20,4 pet. van de jongens en 18,7 pet. van de meisjes; voor de scholen 23,8 pet. van de jongens en 20.5 pet voor de meisjes. In het kader van de t.b.c. bestrijding werd bij 8343 kinderen de reactie van Perquet gedaan. 69 kinderen reageer den positief en werden doorgezonden naar het consultatiebureau, van dezen moesten er 5 een rustkuur ondergaan. In verband met het voorkomen van malaria werd bij 6811 kinderen milt- onderzoek toegepast; 578 met positief resultaat. Een enquête-commissie stelt bij deze kinderen een nader onderzoek in. Onder toezicht van de schoolartsen- dienst stonden 11577 kinderen (2204 kleuters, 7811 leerlingen van scholen voor gewoon lager onder- ijs en 1562 leerlingen van ulo scholen). Onderzocht werden 4070 kinderen, waarvan er 211 naar de huisarts werden verwezen. GEBOREN: J. M. NoordanusWig man, z; M. M. Roosdorpten Bosch, z; G. P. HagenPeulen, z; M. J. VosHil- terman, z; B. F. de Jongde Rooij, z; A. M. van RoermundOudejans, z; J C. van der LubbeMaerten, z; M. J. GrootKoppen, z; M. J. van Weelde Koninck, d; E. M. HeijermanDorlana d; J. J. MeesterBallast, d; H. Leis Verloop, d; H. C. BurenStam, d; D. DolieslagerHagen, d; J. Hendriksvan Bentem, d; J. ElferinkSzymanska, d; G. E. HaijemaVroom, d. GEBOREN: J. F. Hagenvan der Splinter z.; J. Heerevan Strien z.; N Oosterveldde Vries z.; C. M. H. Twisk Essenberg d.; A. Zwart—Hoogsteen d.; M. PijlmanRobijn d.; J. de Graaf van der Bijl d.; E. M. Persson—Klerk d. ONDERTROUWD: J. Hilders en G. J. M. Schuurmans; C. A. van Zoest en A. M. Muller. ONDERTROUWD: J. J. Rademaker en I. M. A. Henning; W. Huijboom en C. J. Bottelier; Th. A. Hoogland en J. G. Ma thot; J. J. Zeijlemak-er en J. G. de Keij- ser. GEHUWD: D. C. Niemann en M. C. A. Dijkstra; A. Bast en M. Martineau; P. Op de Kelder en W. A. Hartman; J. J. Birkhoff en D. D. Runhaar; G. M. van Oijen en B. Stoker. OVERLEDEN: H. Strijker, 83 j„ Grote Houtstraat; N. d. Rijk—van Poelgeest, 66 j., Duvenvoordestraat. De 65-jarige bromfietser C. B. uit Heemstede verleende gistermiddag omstreeks één uur op de hoek van de Kloosterstraat en de president Stein- straat geen voorrang aan een voor hem van rechts komende personenauto. Het gevolg was, dat de bromfietser kwam te vallen en met een zware wond naar ht ziekenhuis St. Joannes de Deo moest worden vervoerd. Het rijwiel werd geheel ontzet. Toen de 15-jarige scholier W. N- gistermiddag ongeveer kwart over drie op de Lnage Brug fietste, brak een- klaps de voorvork van zijn rijwiel. Hij viel op straat en bleef enige tijd bewusteloos liggen. Door de val liep hij een bloedende hoofwond op, wes halve hij naar de Mariastichting werd overgebracht. Tenslotte stak de vierjarige Eddie Wooning om zes uur gisterdagmid- dag zonder opletten de Teding van Berkhoutstraat over. Hij liep op tegen een juist passerende motorfiets met het gevolg, dat hij een wond kreeg aan zijn hoofd en zijn neus en oor wer den geschaafd. De jongen kon thuis worden behandeld. Op de hoek van de Korte Doelstraat en de Ged. Raamgracht verleende Maandagmiddag de bestuurder van een personenauto geen voorrang aan een voor hem van rechts komende motor rijder met het gevolg, dat er een aan rijding ontstond. De motorrijder, de 20-jarige A. C. H. liep door de val een schouderfractuur op en enkele schaaf wonden, terwijl zijn duopassagiere, de 22-jarige E. V. een hersenschud ding kreeg en haar enkel kneusde. Zij zijn beiden naar de Mariastichting overgebracht, vanwaar zijn na be handeling naar huis konden worden vervoerd. Maandag omstreeks 10 minuten over 5 wilde de 51-jarige voetgangster P. S. van de Oostvest oversteken. Zij wei felde echter, toen zij een motorfiets zag naderen met het gevolg. dat zij door dit voertuig werd aangereden. Met een rechterenkelfractuur en een bloed- uistorting in het rechterbeen is zij naar het Grote Gasthuis overgebracht ter verpleging. Daarna werd zij naar haar woning vervoerd. De Bovema te Heemstede zal Vrijdag avond in de Bakenesserkerk vier op namen maken van de Koninklijke Zangvereniging „Zang en Vriendschap". De opnamen zijn bestemd voor Colum- bia-gramofoonplaten. Het koor, 125 man tellend, zal vier liederen van Valerius zingen. Onder auspiciën van de Archaeologi- sche Werkgemeenschap voor Westelijk Nederland zal dr. H. Brunstring voor de leden van de Werkgroep Kennemerland Woensdag 2 Juni in de bridge-zaal van Brinkmann een lezing met lichtbeelden houden over het onderwerp: „Tijdsbepa ling in de Archaeologie". Aanvang 8 uur. Volgens nog onbevestigde berichten is in de nabijheid van het vliegveld Teuge vanmiddag omstreeks half één een vlieg tuig verongelukt, vermoedelijk een straaljager. Advertentie Door de maatregelen van de Kolen- en Staalgemeenschap is per 1 Mei j.l. de subsidie op de huisbrandkolen, beha) voor de eierkolen, komen te vervallen. n Dit heeft tot gevolg gehad, dat voor de vele soorten kwaliteiten uit de verschillende landen, mede door vrachten-verschillen, welke nog steeds wijzigen, een Sr° verscheidenheid in prijzen is ontstaan, waardoor het zwaarlijk is een uitvoerige prijslijst te vermelden. Niettegenstaande is de kolenhandel er toch in geslaagd voor de maanden Mei en Juni, voor zover de aanvoer d1 toelaat, tegen voorjaarsprijzen af te leveren. Deze prijzen, welke slechts gelden voor levering in maanden MEI en JUNI, kunt U, voor zover deze U n S niet verstrekt werden, bij Uw leverancier vernemen, o zijn prijzen voor de soorten en kwaliteiten, welke in noemd tijdvak geleverd kunnen worden. Om teleurstellingen te voorkomen, adviseren wij U Wh 8 in overleg te treden met Uw leverancier, omdat s'ec?e. een beperkte hoeveelheid voor genoemde maanden schikbaar is. Speciaal wordt Uw aandacht gevestigd op de lage prijs deï EIERKOLEN, welke nu f 3.tot f 5.per H.L. goedkop® zijn dan anlhraciei. Wegens de grotere investering door de hoge kolenprijze'! is de handel, nog meer dan voorgaande jaren, gedwong® geworden UITSLUITEND af te leveren tegen CONTANT BETALING. Federatie voor de Brandstoffenhandd in Haarlem en Omstreken. In verband met het Maria-jaar zal de halfjaarlijkse bijeenkomst van de Sale- siaanse Medewerkers uit Haarlem en omgeving een speciaal karakter dragen. Op Vrijdag 28 Mei zal er 's avonds om 7.30 uur in de tuin van het Zieken huis St. Joannes de Deo aan de Mrt. van Heemskerkstraat een plechtig lof gehouden worden, waarna processie en Mariahulde. Aan deze plechtigheid zal het kerk koor van de H. Liduina-parochie, o.l.v. de heer P. Q. Wolff, zijn medewerking verlenen. Alle Salesiaanse medewerkers uit Haarlem en omgeving worden op deze Mariabijeenkomst verwacht, maar daar naast is iedere belangstellende van har te welkom. In verband met de te houden proces sie en Mariahulde wordt er een vriende lijk beroep gedaan op hen, die in het bezit zijn van wat witte bloemen (b.v. eringen) om hiervan enkele exempla ren of takken ter beschikking te willen stellen. Gaarne telefonische opgave on der no. 24629 of aan het adres: Mars straat 127. Gisteravond was „O.V.S." de gast van B.C. Hof van Holland; de wedstrijden om de „Nobels-beker" hadden het vol gende verloop Geerts 130 130 28 24 4.64 2 Thoolen 130 122 28 41 4.35 0 Steffus 90 24 19 7 1.26 0 Loerakker 80 80 19 25 4.21 2 Engwerda 170 86 35 19 2.45 0 v. d. Berg 190 190 35 24 5.42 2 Mulder 115 115 29 18 3.96 2 v. Wunnink 95 71 29 17 2.44 0 v. d. Wal 70 69 34 7 2.02 0 Hoogdonk 50 50 34 8 1.47 2 Booimans 100 100 26 14 3.84 2 Duinker 85 61 26 7 2.34 0 Stand: 1ste avond 66. Hedenavond voortzetting met het 2de team van „O.V.S.". De vertolking van één der pianocon certen op de derde en laatste avond van de beknopte Beethoven-cyclus 1954 was opgedragen aan de Nederlandse solo- pianist Theo Bruins. Hij droeg het derde van de reeks pianoconcerten voor. Het werk, dat enigszins een overgang vormt tussen het oude type soloconcert en het in nieuwere geest geschreven, meer symphonisch gedachte werk voor solo en orkest. Een nieuw type. waarin de orkestpartij afzonderlijk en met de solo partij tezamen op de voorgrond treedt, wat zich duidelijker openbaart in het vijfde piano-, vaste vorm aanneemt in het vioolconcert van Beethoven en waar op componisten zoals Brahms voort bouwden. Theo Brums plaatste het virtuoze ele ment van het derde pianoconcert niet zozeer op de voorgrond, het innerlijke domineerde doorgaans. Dit viel vanzelf sprekend het meest op in het zangerige, gevoelvolle en reeds iets romantisch ge tinte Largo. De hoekdelen: Allegro con brio en Rondo „spraken" goed aan, vol deden in hoge mate door de in-muzikaie uitbeelding, bijzonder van het mooie thematisch materiaal. Hiertoe werkten niet alleen het fraaie pianospel, doch ook dat van het strijkorkest en de hout blazers (wisselspel van fluit en fagot in het middendeel van het Largo en de clarinet in de Rondo) mede. Ook kwam het karakterverschil van de onderdelen door goed sluitend sa menspel. zowel technisch als muzikaal het kloeke, ietwat fiere karakter van het eerste en het speelse, dartele van het slotdeel tegenover het indrukwek kende Largo duidelijk tot uiting. Steeds werd een goed afgerond geheel verkregen, men sloot zich perfect bij het bijna nog immer jeugdige en frisse spel van de jonge pianist (al treedt hij al 20 jaren op) aan. Het deed ons genoegen, dat de zaal nog beter bezet was dan op de vorige Beethoven-concerten en het succes van de Nederlandse solist dat van de andere De Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te Santpoort neeft de gemeente om mede werking verzocht voor het aanbrengen van zonneschermen aan de Finse school aan de Irissenstraat. B. en W. delen naar aanleiding van dit verzoek mede. dat het nun bekend is, dat in de houten Finse scholen des zomers een buitenge wone warmte heerst, welke het noodzake lijk maakt de op het zuiden gelegen leslokalen van zonneschermen te voorzien. De aanvrage voldoet aan de wettelijke etsen, zodat B. en W. de 'raad voor stelt de gevraagde medewerking te ver lenen. Artsen: M. Trooster, W. Daniëlslaan 14, Santpoort, tel. K 2560-8410. Apotheken: Apotheek De Wilde, Rrot-kbergenlaan 42, Santpoort, tel. K 2560-8284 en Bloemendaalse Apo theek, Bloemendaalseweg 85, Bloemen- daai, tel. K 2500-22181. optredende solisten overtrof. Solist en orkest gaven dan ook tezamen artistiek en boeiend spel. Dirigent Verhey leidde in met de Eg- mont-ouverture en sloot af met de Pas- torale-symphonie. De tragiek van deze ouverture al is zij geen symphonisch gedicht, men krijgt toch de indruk van een algemene typering van de tragiek werd scherp uitgebeeld en het triom fantelijke slot, waarmede de componist de eindelijke vrijheid bezong, waarin hij zo stellig geloofde, klonk begeeste rend. De idyllische Pastorale werd uiterst klankrijk weergegeven. Men ontdekte geen onnodige verfijning, wel voort durend klankrijk spel in uiterst goede verhoudingen tussen de orkestgroepen. Een enkele lichte onzuiverheid in het lagere hout, ook even in bovengenoemd Largo, kon de algemene, uitstekende indruk geen schade berokkenen! Nu volgen een 9-tal zomerconcerten. O. K. Hoewel het gewijzigde ontwerp van wet op de omzetbelasting belangrijke tegemoet komingen brengt voor een groot aantal middenstanders, zijn de wijzigingen voor een nog groter aantal middenstanders van geen enkele betekenis en bréngen voor be paalde categorieën zelfs een verzwaring van lasten. Dit heeft de commissie van over leg van de Middenstandsvakcentralen, waar in samenwerken de Christelijke-, de Ko ninklijke-, en de Katholieke middenstands organisaties in een desbetreffend adres aan de Tweede Kamer gesteld. Volgens het oorspronkelijke wetsontwerp, aldus het adres, zouden ongeveer 100.000 ondernemers tegemoetgekomen worden Door de aangebrachte wijzigingen wordt dit aantal uitgebreid tot 120.000 130.000 on dernemers. Gezien dit aantal ondernemers op een totaal van 380.000 betekenen deze tegemoetkomingen echter nog geenszins een inlossing van d'e door de regering ge dane toezeggingen door middel van deze wijzigingen de fiscale lasten van de mid denstand als zodanig te verminderen. Hoe wel de middenstandsorganisaties erkente lijk zijn voor de inwilliging van belangrij ke verlangens, geuit in het adres, dat zij aan de Kamer hebben gezonden bij de in diening van het wetsontwerp, vragen zij in dit adres wederom de grens van vrij stelling van fabrikantenleveringen en dienstverlening van f 1.200.te verhogen tot f 5.000. Met name het kleine ambachts- bedrijf zou met een dergelijke wijziging gediend zijn. 24/5 25/5 \naconda Coppei 38 30^ Bethlehem Steel 67% 67% :hryslei Corp 62% ei% ler&i Electric 119% 118V2 ïeneraJ Motors 70% 70% Kennecott Copper 84% 84% Montgomery Ward 84 63% North American Co 23% 23% Radio Corp 27% Republic Stee) 58% 58% -ihell Union Oh 4a 49 Southern Hu'ific 44% 44% Southern Railway 56 55 Tidewater 20% 21% U S Steel 48% 47% Het besluit van het bestuur van hei Strandschap Zandvoort, om het baden en zwemmen thans langs het Se5, f strand vrij te geven, maakt het treffen van diverse maatregelen in het belanS van de veiligheid van baders en zwem mers noodzakelijk. De Zandvoortse Reddingsbrigade op Zondagen en zo mogelijk dens de vacanties harer leden, ook °P werkdagen, een derde reddingspost be zetten. Daartoe zal een kamer van «e „rotonde" worden ingericht. Voorts zal in de onmiddellijke nabij heid daarvan een reddingsvlet gestation' neerd worden. De reeds aanwezige vletten van de reddingsbrigade moeten gestationneerd blijven bij de Pos*?j) „Piet Oud" en „Ernst Brokmeier" en bu het tentenkamp. Aangezien do redding®' brigade niet over voldoende middelen beschikt om tot aanschaffing van een vijfde vlet over te gaan, heeft zij ver zocht haar een door de gemeente aa» te schaffen vlet ter beschikking te stel len. De kosten van een nieuwe vlet, inbegrip van een onderstel op lucht banden. riemen, enz., zullen ongeveer f1000 bedragen. Ook zal worden overgegaan tot bet opstellen op 4 plaatsen langs de boule* vards van palen met signaalkorven, wel ke de baders attent zullen maken °P gevaarlijk baden (rode korf) en gevaar lijk zwemmen (zwarte korf). Reddings* kastjes, inhoudende een zwemvest eO een lange lijn, zullen op 4 plaatsen lang® het. strand geplaatst worden. Als gevolg van de uitbreiding van haar werkgebied zullen de uitgaven van de reddingsbrigade voor het komende seizoen aanzienlijk stijgen, o.m. door de aanschaffing van verbandmiddelen. en®' Door de vele andere uitgaven, die de brigade tijdens de afgelopen winter heeft moeten doen. is zij niet in staat deze meerdere kosten te dragen. Zll verzoekt daarom het gemeentelijk sub sidie met f 250 per jaar te verhogen fot f900. Op grond van het contract voor d« strandverhuur zijn de strandexploitan- ten verplicht op hun terrein aanwezig te hebben een reddingsstok en -boei me1 lijp. alsmede een verbandkistje. B. en W van Zandvoort menen, da' met deze maatregelen het mogeli.ike wordt gedaan, om het altijd aanwezige risico bij het baden en zwemmen in zee, tot een minimum te beperken. De daaraan verbonden uitgaven voor de gemeente, in totaal f 2950 bedragen* de, zijn onvermijdelijk. Er is' een plan gemaakt voor de ver bouw van het Zandvoortse politie* bureau; het omvat het maken van een rijwielbergplaats met daaronder een garage achter het gebouw. De kosten worden geraamd op f 18.650. Dit pin?! heeft geen genade kunnen vinden DU de financiële commissie, noch bij B. en W. Hun voorstel beperkt zich tot bet maken van een glaswand in de agenten- wacht. Deze kost f 900. Voor de voetbalterreinen van „Zand- voortmeeuwen" zal een „Bauer"-regen- installatie worden aangeschaft voo" f 1875. 4 Voorgesteld wordt het Zandvoorts^ gemeentepèrsoneel dit jaar 2% vacantie- toeslag te geven. Het steeds groeiend H.B.C. had Dins dagavond de kern van zijn leden in l}e Minerva-theater verzameld, waar enig films werden vertoond, betrekking heb^ bend op de in 1953 gespeelde voetbal' wedstrijd tussen Engeland en Hong®' rije, zodat de voetballiefhebbers hun hart niet alleen konden ophalen nnaa ook wel wat geleerd zullen hebben, tussendoor werd een aardige teken' film pegeven en na de pauze kwa1^ zelfs de tafeltennisafdeling qp het i°' neel om een demonstratie te gey®1?,' zodat het met recht „Elck wat wil® was. Kapelaan C. Bakker zorgde voor een pakkend openingswoord en sloot twaalf uur precies deze avond die heu_ wel wat meer belangstelling in H.B.C'' kringen heeft verdiend. De onderlinge Tuinliedenverenigin^ hield Dinsdagavond haar maand elijk® bijeenkomst, ditmaal in een zaaltje „Hof van Heemstede" omdat het Volk koffiehuis op het punt staat te verdwU nen. De heer H. Draijer hield een inter1e santé beschouwing over „Zomerbepla ting" waaruit een breedvoerige discu sie ontstond waaraan vele leden de® namen die het op sommige punten n met de spreker eens waren. Grote aa dacht werd daarbij geschonken aan vraagstuk van een goede ruimteverd ling in de tuin, omdat in de meefep tuinen te veel bloemen en plan staan. - jj De grote excursie wordt op 27 J gehouden en heeft als doel, eerst l* da, daarna Scheveningen en vervolg Den Haag. Voor deze excursie is e zeer afwisselend programma samenë steld, waarin het nuttige met het a gename elkaar afwisselen. Op Hemelvaartsdag worden de dagdiensten voor artsen waarg- doo A. L. C. v. Lier, Pieter Aertslaan o, 3987 en dr. J. Laeijendecker, Raam plein 9, tel. 38103- -tPedse Geopende Apotheken: Heems e„ Apotheek, Binnenweg 98, tel. tsr- Aerdenhout Apotheek, Zandvo laan 164, tel. 26772.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2