Alleen gekken handelen zonder een motief Artisten doen niet inter-Europese aan mee T.V. Metselaar gaf zich voor een grote aannemer uit m m Van Zeeland en Spaak kruisen de degens .ZWITSAL g>DE WITTE RAAF Laatste hand aan Amstelbruj KRUISWOORDRAADSEL fSARANTO IRi Dienstplicht ter sprake in de Belgische Senaat Gezonde Babies f MOORD in Parijs Mr. Huygens vervolgt zijn pleidooi: oCe /1/tcror>m^cv Zware straf wegens oplichting geëist Van der Goes brengt vandaag rapport uit Nicht van Pius X bij heiligverklaring L 1 Scherpe aanval van Lodge op rood- China Haile Selassie in New York I., WIE „JA" ZEGT Ui MOET OOK c®®1 ZEGGEN 4 WOENSDAG 26 MEI 1954 PAGINA 5 B 13 EXAMENS 2.*° dry 2." Nïö Alom verkrijgbaar Aanslag in Marrakesj Advocaat verdacht van D verduistering Bonn minder zeker van Saar-accoord Maurice Schumann over geheim defensieverdrag i sMr- i I - POEDER - ZALF - ZEEP-OLIE Guus Hoekman zingt op openingsavond Kunstmaand Oplossing kruiswoordraadsel van Dinsdag door CEORCES SIMENON Amerika blijft China weren uit de V.N. (Van onze Haagse redactie) >,Het bewijs van de valsheid van "et tweede briefje is een vals bewijs. oe het tot stand is gekomen weet ik n'-et, maar het is een vals bewijs. Wal uw rechtbank ook met dr. O. zal doen. nooit zal zij hem mogen veroordelen °P een vals bewijs". Zo begon mr. Huy- Sens op de twaalfde dag van het pro- c®s tegen de Berkelse arts het tweede Sedeelte van zijn pleidooi. Ook nu loeer ging de verdediger in op het °ntbreken van een motief voor een eventuele moord. Het zijn alleen maar Bekken, die handelen zonder een mo tief, aldus mr. Huygens. Natuurlijk kan er een verborgen motief zijn ge feest, maar met al onze kennis van deze zaak kunnen wij dit niet ont dekken. Het feit, dat dr. O. overal in Berkel rondvertelde, dat zijn vrouw binnen kort zou sterven, vond de verdediger «ret zo'n verdachte omstandigheid als oe officier wel meende dat dit het ge- V®1 was. Immers, dr. O. rekende op een spoedige dood van zijn vrouw, orn aat hij meende, terecht of ten onrechte, oat zij een hersentum. had. Dr. O. 1 hierbij voor ogen het voorbeeld ?ar een eerder geval van deze ziekte in Berkel met dodelijke afloop. Dat hij oit dus vertelde kan hooguit wijzen op een grote loslippigheid. Laten wij eens één ogenblik aannemen, dat de Beruchter, campagne te kwader trouw is opgezet. Maar waarom vertelde of- O. dan aan een verzekeringsagent, oie in Berkel bij hem is geweest en oaarna nooit meer terug kwam, dat Bijn vrouw ging sterven? Dan, het ver naai van het bedienen van mevr. O. Hit verhaal zou inderdaad verdacht zhn wanneer mevr. O. direct hierna zou zijn overleden, maar dit is niet Eebeurd. De volgende vraag, die zich met alle kracht naar voren dringt, aldus mr. Huygens, is de vraag waarom de moord jui. de 24ste September zou zijn ge pleegd. Hier is geen enkel argument voor aan te voeren. Als dr. O. dit wer kelijk heeft willen doen, dan had hij uls normaal mens toch allerlei vragen over deze krankzinnige daad moeten verwachten. Maar hij heeft dit niet gedaan. Er was niet de minste ca mouflage. Verschillende hypothesen werden hierna door de verdediger opgebouwd °m een mogelijke moord door dr. O. ie bewijzen, maar al deze stellingen Werden door hem verworpen: de Advertentie cyaankali kan volkomen te goeder trouw zijn besteld, maar toen het ver gif in huis was, kan dr. O. hebben ge dacht: hier ligt mijn kan„. Op de eer ste plaats, aldus mr. Huygens, ver- i eint dit de voorbedachte raad. maar op de tweede plaats, waarom moest de moord dan ineens binnen 36 uur wor den gepleegd? Waarom zou hij er dan getuigen omheen hebben gegroepeerd? Dat zou dan toch een moord bij open d' zijn geweest. Kan deze man, met zijn verstand en zijn intellect, dit alles hebben gedaan? Als een moordenaar met voorbedachten rade een moord wil plegen, doet hij dit op een derge lijke manier, dat hij kan denken: ik ontspring Je dans. Heeft u, mijnheer de president, nu werkelijk de overtui ging, dat dit hier is gebeurd? Een buitengewone achterdocht heeft de rechtbank in haar greep gehad. De getuigen, die hier kwamen, waren doodsbenauwd, dat, als zij iets in het voordeel van dr. O. zouden zeggen, zij ter z:'ting zouden worden gear resteerd. In al deze dagen is nooit iets in het voordeel van dr. O. door de rechtbank aangestipt. De gehele zaak is samen te vatten onder deze drie punten: motief, uit voering en doodslag. Moge het ant woord, dat uw rechtbank hierop zal geven, zo zijn, dat de kinderen van dr. O. hun vader binnenkort weer kunnen omhelzen en voor dr. O. zelf dat hij zijn eer en vrijheid spoedig herkrijgt. Met bewogen stem sprak mr. Huygens dez laatste woorden van zijn pleidooi, dat met zeer veel Advertentie spelen zenuwen een grote rol. Een rustig examen doet U met Mijnhardt Zenuwtabletten interesse door de gehele rechtszaal is gevolgd. Ogenblikkelijk nadat mr. Huygens was gaan zitten, werd zijn plaats ach ter de katheder ingenomen door de tweede verdediger van de Berkelse artr mr. P. van 't Hoff Stolk. Ook deze vroeg als eerste punt in zijn plei dooi de aandacht voor het motief van een eventuele moord. Eerst sinds de verklaringen van prof. Carp en dr. Boele zijn de haatgevoelens naar voren gekomen en nu worden deze gevoelens als een vaag motief aange voerd. Aan de hand van velerlei punten die ook door mr. Huygens waren aange stipt meende deze verdediger dat de voorbedachte rade voor een critische beschouwing vatbaar blijft. Sprekend over de zelfmoordbriefjes merkte mr. van 't Hof Stolk op dat de ze beide briefjes naar zijn mening geen grote rol in deze zaak spelen. Wij kun nen op dit ogenblik niet bewijzen dat ze echt zijn, maar het Openbaar Minis terie kan niet bewijzen dat ze vals zijn. Het Openbaar Ministerie vraagt nu, hangende de zaak, om de briefjes voors hands als vals te beschouwen. Is het voor de rechtbank, aldus de verdediger, nu niet mogelijk dit probleem in het midden te laten en de zaak zonder deze briefjes te bekijken? Als U dit echter niet wenst te doen, kunt U bij Uw oor deel niet afgaan op de valsheid van de briefjes, want dit is niet bewezen. Voor het overige ging mr. van 't Hoff Stolk nog even in op enkele punten die ook door zijn medepleiter waren be handeld. Al te veel wilde hij hierover echter niet zeggen, omdat hij dan in herhalingen zou vallen. Na dit korte pleidooi werd de zitting geschorst. 67. Gelukkigdat niet Ragnar de Rode dit heeft ontdekt," is Eric's eerste ge dachte. Dan ziet hij de hevige ontsteltenis van de gewonde jongeling en zegt vrien delijk: ,.Vrede zij met ui" Het zijn vijanden van Glandannonheer" fluistert de verspieder met een stugge blik naar de drie zwijgende mannen, krijgers van Scathwyn of Ochshillvan Scathwyn de Raaf, weest op uw hoede!" „Een mens in levensgevaar is nimmer een vijand." antwoordt Eric beslist, „hier moet geholpen vjorden." Dan tot de gewonde: „Ik geef u mijn woord van eer, dat ik u zal helpen zoveel ik kan." Medelijdend knielt Eric neer en ziet. hoe dit zo opgejaagd mens behalve de reeds oude schouderwonde ook nog een gevaarlijke hoofdwonde heeft. „Wat is er gebeurd? Spreek! Ik zeg u nogmaals, ik wil u helpen," zegt Eric zacht. Vermoeid sluit de man de ogen. „Wij hadden ahem hetschip, waarmee wij hakkelt een der ravenkrijgers, als de Witte Raaf blijft zwijgen. „Ik zal u het kapen van mijn schepen niet aanrekenen Ge handelde in bittere nood," zcqt Eric ernstig. Opgelucht vervolgt de man: „Ragnar de Rode dreigde ons in te halen. We gingen aan land ver. .eh vernielden de boot en trokken het hoogland in. Bryan was reeds aan het eind van zijn krachten. We moesten een schuilplaats zoeken, want niet alleen zat Ragnar ons op de hielen, doch ook met de mannen van Glandannon vreesden wij een ontmoeting. In een spelonk waanden wij ons veilig tot Ragnar de Rode ons vanmiddag ontdekte „Wat?" De Noorman verbleekt bij deze woorden. ,JDus Ragnar weet van deze plek. „Neen, heer, het was niet hier! Hij verzekerde ons, dat hij het goed met ons voor had. Daarna gaf hij zijn drie mannen bevel, ons goed te bewaken en verdween om zijn bende te halen, die klaarblijkelijk weer in de buurt was. We wisten de drie kerels onschadelijk te maken." „Ongetwijfeld de drie overlevenden van de tien, die uit de kloof ontsnapten, heer, valt de verspieder in de rede. „Een van ons stierf daarbij en Bryan liep deze vreselijke hoofdwonde op. w« vluchtten en vonden toen deze schuilplaats Doch het vervoer was te veel geweest voor Bryan of Ochshill daarom moesten we van twee kwaden het minste kiezen... „Dat was moedig." beaamt Eric. „Ik geloof in de geest van Aithan of Glandannon te 'handelen, wanneer we deze ongelukkige naar Lochlan Hall brengen." En terwijl de verspieder zwijgend knikt: „We moeten onmiddellijk handelen... voor de dood ons te vlug af is Saranto rood I 2.25 per grote fles (1 liter) (Van onze radio-redacieur) Moeilijkheden, welke de laatste tijd gerezen zijn tussen de Europese televi sie- en artistenorganisaties, hebben een belangrijke wijziging van het inter- Europese TV-programma in de komende maand noodzakelijk gemaakt. In tegen stelling tot de Nederlandse TV, welke zich op het standpunt stelt, dat bij pro- gramma-relayering naar het buitenland aan de deelnemende artisten een toeslag van 50% moet worden betaald, weige ren de grote landen Engeland, Frank rijk en Italië extra-honorering. Dit heeft tot gevolg, dat alle artistenorgani saties hun medewerking aan de komen de Juni-uitzendingen hebben opgezegd. Uitzendingen als o.m. het Café Conti nental (Engeland), bezoek aan Versail les (Frankrijk), feest in Tivoli (Dene marken) komen daardoor te vervallen en worden vervangen door reportages. Deze terugslag zal de aantrekkelijk heid van de inter-Europese uitzendin gen waarschijnlijk verminderen, „doch het zal tevens een aansporing zijn om de financiële kwesties met de artisten nu definitief te regelen," zei ons heden morgen de Nederlandse TV-secretaris. de heer Rengeling. Toen Nederland vernam, dat in Parijs besprekingen werden gevoerd voor een aparte extra-uitwisseling tussen Frank rijk en Engeland, is men er haastig tussengesprongen. Als België meedoet, zal men de Juni-uitzendingen nog kun nen uitbreiden met sportreportages van Davis Cup-wedstrijden en motorraces uit Frankrijk en paardenrennen (Royal Ascot) en tenniswedstrijden (Wimble don) uit Engeland In Augustus zal een aantal speelfilms worden uitgezonden als de besprekin gen met de Ned. Bioscoopbond spoedig tot een goed einde worden gebracht. De Bioscoopbond heeft 25 speelfilms per jaar aan de TV aangeboden. Men weet echter nog niet welke films en tegen welke prijs. De kijkers zullen na de Juni-uitzen dingen door de TV worden geënquêteerd naar hun oordeel over het experiment. Bovendien komen alle Europese mede- .,U had een betrekking als metselaar boeten aanvaarden, inplaats van de grote bouwer te willen uithangen." Dit Waren de laatste woorden, die de pre sident van de Amsterdamse rechtbank sprak tegen een 43-jarige Amsterdam- bier, die bekende van diverse personen geld ter leen te hebben gekregen, nadat "ij verteld had, dat hij de bouwer was van bet nieuwe Postkantoor in de St. An- fhoniebreestraat te Amsterdam. Hij liet be tekeningen van het project zien en vertelde, dat hij tijdelijk in moeilijk beden zat. Hij moest, zo zei hjj, zijn arbeiders uitbetalen en kon in Meppel een partij hout, dat hjj goed bij de bouw van het postkantoor kon gebruiken, voor een lage prijs kopen. Eén 70-jarige gepensionneerde metaal bewerker heeft het bedrog ontdekt, toen b'j eens een kijkje op het bouwwerk S'bg nemen en merkte, dat de verdachte Part nog deel aan de bouw had. Hij is J 700 kwijtgeraakt aan verdachte. Een dame, die de verdachte vrij goed K®nde, heeft een polis beleend om hem ban 800 te helpen. Tegen haar had b® verdachte bovendien verteld, dat hij 'genbouwer was en pas acht huizen ad voltooid aan de Parnassusweg te Amsterdam. He Officier van Justitie zeide een van de weinige lichtpunten in deze zaak ij.,'vinden, dat de verdachte alles ruiter- heeft toegegeven. Hjj noemde de een soldaat om het leven terwijl 41 personen werden Hij een bomaanslag te Marrakesj, ge leegd by het afscheidsbezoek van de ranse resident-generaal, generaal Guil- dDrne, is uij. gekornen, SeWond. s21. Franse militairen, acht Marokkaan- lnfanteristen en twaalf burgers, blonder vijf vrouwen en een jon- b> werden gewond. Onder de ge- flrie Eranse militairen bevinden zich ernt..-onderofficieren' wier toestand zeer 'bstig is. (Reuter). H w 'I3?.s®e advocaat en procureur mr. van een advocatenkantoor te kibg °fenb°sch, is wegens verden- 2lebliii, u verduistering van een aan- y.°catenk=?rag ten badele van het ad- *itie tp fbipor aan de officier van Jus- 1,1 bewarinHertofenbosch voorgeleid en warmg gesteld. verdachte ,,een merkwaardig man, die de rol speelde een goed zakenman te zjjn, die tijdelijk in moeilijkheden ver keerde, maar daar spoedig overheen zou komen". Hij eiste wegens oplich ting twee en half jaar gevangenisstraf. De verdedigster, Mevr. Mr. B. F. H. Heijermans-Selles, vroeg de rechtbank verdachte een gecombineerde straf op te willen leggen. „Geeft u hem een kans, hjj heeft het voornemen de gedupeerde mensen terug te betalen", aldus pleit- ster. Uitspraak 3 Juni. De Fransman Guy Mollet, de nieuwe voorzitter van de Raadgevende Ver gadering van de Raad van Europa, heeft bekend gemaakt, dat Jhr. mr. M. van der Goes van Naters vandaag rap port zal uitbrengen over zijn plan tot europeanisatie van het Saargebied. Er zal niet over het plan gedebatteerd worden, aldus Mollet. Elk lid van de vergadering zal de gelegenheid krijgen in vijf minuten zqn standpunt kenbaar te maken alvorens de stemming zal beginnen over een motie van goedkeu ring van het plan. In de komende herfst zal het plan in de Raadgevende Vergadering in debat komen. De motie van goedkeuring, die vandaag aan de orde komt, geeft ook uitdrukking aan de erkentelijkheid je gens Jhr van der Goes van Naters. De West-Duitse regering is inmid dels teruggekomen op haar tijdens het weekeinde afgelegde verklaring over de Saar. Zij had toen gezegd, dat er in Straatsburg tussen Frankrijk en West-Duitsland „volledige overeen stemming" was bereikt over de be ginselen van een Europees statuut voor het Saargebied. Thans heeft de regering te Bonn deze verklaring gewijzigd in die zin, dat de bijzonderheden van de voorgeno men verklaring over de beginselen nog geregeld moeten worden. Een woord voerder van de Bondsregering deelde mee, dat men voortaan aan Frankrijk het initiatief in de Saarkwestie wil laten. (Reuter-U.P.) werkers na afloop bijeen om ervaringen uit te wisselen en tevens de mogelijk heid te bespreken van een herhaling in de komende herfst. De Nederlandse TV koestert het ver langen om de relaisverbindingen met Duitsland en België na de Junimaand te behouden, hoewel dit een zware be lasting betekent voor de nog zeer krappe materiaalvoorraad. Begin October ko men echter een nieuwe straalzender en de tweede reportagewagen gereed. Bo vendien krijgt de TV begin volgend jaar de beschikking over de tweede studio in Bussum. De Nederlandse bijdrage tot de inter- Europese uitzendingen zal een kinder feest voor ontheemden zijn, waarbij H. M. de Koningin aanwezig zal zijn. Het feest wordt gehouden in de typisch Hollandse speeltuin in Oud Naarden. Als attracties treden op het kinderballet van Sonia Gaskell, het kindercircus „Elleboog" van mevr. Last en het Jeugd- harmonie-orkest uit Klaaswaal. De heer Boesman stijgt met zijn ballon (aan een kabel) op, om het feest en de mooie om geving van 50 meter hoogte op te ne men. Het is thans ook zeker, dat Z. H. de Paus Zondag 6 Juni voor de TV zal spreken. Wanneer Zaterdag de zalige Paus Pius X zal worden heilig verklaard, zal een speciaal plaatsje op het St. Pie tersplein te Rome zijn gereserveerd voor Giuseppina Sarto, een nicht van de nieuwe Heilige, die destijds aanwezig is geweest bij het sterfbed van Pius X. De bejaarde dame is 81 jaar oud. De Franse staatssecretaris van bui tenlandse zaken, Maurice Schumann, heeft in de Raad van de Republiek (Senaat) desgevraagd toegegeven, dat er naast het E.D.G.-verdrag een ge heime overeenkomst bestaat. In de ze overeenkomst worden evenwel geen politieke kwesties geregeld en de in houd zal niet worden bekend gemaakt. De Gaullistische senator Dèbre, die de kwestie aan de orde had gesteld, verklaarde hierop, dat 't hem wel zeker scheen, dat „ondr 't mom van militaire regelingen" in het accoord politieke za ken worden behandeld. (Reuter). V i j y 4 3 f O n yj H /f 't tt tv ir U u 13 3/ 31 jj ■V jr Sé Horizontaal: 1. de oudere 3. maanstand 5. de dato 7. slede 8. bijwoord 9. soort onderwijs 11. geneesheer 13. berggeel 15. verbinding 16. vis 18. evenzo 19. karakter 20. boom 21. meisjesnaam 22. bar 23. kerel 26. looft 28.' aanlegplaats voor schepen 29. de onbekende 31. herkauwer 33. onmeetbaar getal j 34. verlaagde toon 35. voorzetsel Aan de reeds ten dele in gebruik zijnde nieuwe Amstelbrug, een belangrijke schakel in de nieuyje Utrecht, wordt thans de laatste hand gelegd. Een arbeider is bezig de zware betonnen afscheiding fietspad aan te brengen. weg Amsterdam tussen rijweg en (Van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, Dinsdagavond. Vanmiddag is het in de Belgische senaat tot een scherp woordenduel ge komen tussen de minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, en zijn voor ganger, Van Zeeland. Deze laatste interpelleerde als voornaamste woord voerder van de C.V.P. de socialistische minister van Landsverdediging Spinoy over het terugbrengen van de diensttijd van 21 op 18 maanden. Van Zeeland verdedigde de stelling, dat de vermindering tot gevolg zou hebben, dat België zijn internationale verplichtingen tegenover de NATO niet zou kunnen na komen; dat het Belgische leger aan desorganisatie zou ten prooi vallen en dat het slechte Belgische voorbeeld een ongunstige weerslag zou hebben op de overige bondgenoten en aldus het hele Westerse defensie-dispositief zou verzwakken. Spaak bestempelde de rede van zijn voorganger als gewild pessimistisch. Na te hebben betreurd, dat men de technische details van de legerorgani- satie in een openbaar debat behandel de, ging Spaak over tot een tegenaan val op de destijds door de regering Pho- lien ingevoerde 24 maanden dienst. De ze maatregel werd volgens hem op bul- Advertentie CONSTANT VERLOVINGSRINGEN tengewoon lichtzinnige wijze en louter om prestigeredenen ingevoerd. Spaak beschuldigde Van Zeeland ervan in 1952 stappen te hebben aangewend om van geallieerde zijde gedekt te worden voor het Belgische defensiebeleid. De minister zou namelijk gepoogd heb ben gedaan te krijgen dat de 24 maan den aan alle NATO-partners werd opge legd. Dit moest dan naderhand dienen ter rechtvaardiging van een verminde ring van de Belgische diensttijd tot 21 maanden. Spaak vroeg zich tenslotte af, waarom de vorige regering niet vroeger de 18 maanden dienstplicht had inge voerd. Hij verwees naar de door premier Van Houtte aan de vooravond van de ver kiezingen op 7 April afgelegde verkla- Advertentie Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten ring. Van Houtte zei toen: „Indien zoals wij er thans van overtuigd zijn de dienst tijd over zeer korte tjjd tot 18 maanden wordt herleid, dan is zulks niet het ge volg van demagogische agitatie of elec torale druk, maar net logische uitvloei sel van het door ons gevoerde beleid en de bekroning van onze gemeenschappe lijke defensiepolitiek." Ook de minister van defensie ver wees in zjjn antwoord naar deze verkla ring. Voor het overige beperkte hij zich er toe de technische uitleg te herhalen die hij reeds eerder in de Kamer heeft gegeven. De minister beweerde, dat het moreel van de troepen door de getrof fen maatregelen gevoelig zou verbeter en en hij stelde een sanering in het vooruitzicht van de militaire bureaux, waar volgens hem een nuttige reserve aan manschappen voor de strijdende troep voorhandig is. Minister Spinoy hield zijn betoog in een keurig Neder lands, hetgeen in de Belgische parle mentaire annalen een unicum is, althans wat de titularis van defensie betreft. Aan het slot van het debat werd door de meerderheid een motie van vertrou wen ingediend waarover volgende Dins dag wordt gestemd. In plaats van Erna Spoorenberg, die wegens ziekte verstek moet laten gaan, zal hedenavond als solist op het ope ningsconcert van de Kunstmaand Am sterdam in de Bachzaal optreden de bas Guus Hoekman met aria's van Mozart. 36. deel van de bijbel Verticaal: 1. sluis 2. romeinse rijk 3. water in Friet- land 4. omroepvereni ging 5. vallei 6. keren 9. pausennaam 10. inktvis 12. Russisch heerser 14. leesteken 16. groet 17. dik 21. deel van het kippenhok 24. groet 25. pl. op Ameland 27. voorzetsel 28. kolenemmer 32. slenium (afk.) 33. rivier in Italië Horizontaal: Verticaal: 1. fret 1. fuga 5. maar 2. emir 8. mansoor 3. taf 9. grif 4. tsaar 11. pion 5. mop 13. air 6. aria 14. ban 7. rins 16. Ans 10. richtig 17. serie 12. onweder 19. sheik 14. beker 20. epiek 15. niets 21. kerte 17. sik 23. bik 18. Epe 25. ras 22. radar 26. bes 23. baar 28. agio 24. kino 30. kort 26. bons 31. nomaden 27. star 32. rook 29. ook 33. U.S.S.R. 30. Jteu Vert. J. F. KLIPHUIS iemand was neergeschoten, wisten ze bed. Enkelen probeerden de agenten, wat er zou gebeuren. En zodra de duis- die in de gang op wacht stonden, ter- ternis viel waren er schaduwen ge- wijl de inspecteurs met dreunende weest, die langs de muren gleden: man- stappen naar boven liepen, drank aan nen met oude koffers of vreemd uitpui- te bieden. j:- -- J-Onmiddellijk begon het in al de 31) Veertig.... vijftig.... zestig.... Twee snerpende fluitsignalen, onmiddellijk gevolgd door andere, die van allerlei kanten het antwoord gaven. De agenten in uniform liepen in tirailleurslinie de straten in, terwijl de inspecteurs de obscure hotelletjes binnendrongen. Zoals altijd in dergelijke gevallen gingen overal de ramen open en zag men witte silhouetten, die zich tegen de duisternis aftekenden en zich ongerust of nijdig uit de vensters bogen. Daar hoorde men al stemmen. Een agent dreef een vrouw voor zich uit en werd door haar met gemene scheldwoorden bekogeld. Er klonken ook haastige voet stappen van mannen die door de duis tere steegjes probeerden te ontsnappen, maar tevergeefs, want zij stootten tel kens op een ander politiecordon. „Papieren!" Zaklantaarns werden aangeknipt, be schenen gezichten van verdachte perso nen, vettige passen en identiteitsbewij zen. Vanuit de ramen keken de oud gedienden toe; ze wisten, dat het een hele tijd zou duren voor ze weer rustig konden gaan slapen en genoten van de razzia alsof het een kijkspel was.. De zwaarste gevallen waren al op het politiebureau. Die hadden de razzia niet afgewacht. Zodra er in hun wijk lende plunjezakken, die in de armen gelopen waren van Maigret'g inspec teurs.. Er was van alles onder: uitgewezenen, souteneurs, mensen met valse identi teitskaarten, en zoals altijd Polen en Italianen, wier papieren niet in orde waren. Ze probeerden allemaal een onver schillig gezicht te zetten, maar ze hoor den zich toesnauwen: „Waar ga je heen?" „Ik ga verhuizen." „Waarom?" Angstige of van haat gevulde blikken in het schemerachtige licht. „Ik heb werk gevonden." „Waar?" Sommigen vertelden, dat ze naar nun zuster wilden gaan, die in Noord-Frank rijk woonde of in de buurt van Tou louse. „Stap maar in, jongen." De dievenwagen. Een nacht op het bureau om hun identiteit vast te stel len. Het waren merendeels arme sloe bers, maar er waren er maar weinigen onder wier geweten geheel gerust was. „Totnogtoe geen Tsjech, chef," was aan Maigret gerapporteerd. Met een knorrig gezicht stond de commissaris op zijn post, de pijp in de mond. en keek naar de bewegende schaduwen, hoorde de kreten, de haas tige stappen, soms de doffe slag van een vuist op een gezicht. In de logementen was de drukte het grootst. De eigenaars, die haastig een stinkende hokken van het huis te krioelen als in een mierennest. Dreu nend, werd op de eerste deur gebonsd. „Politie!" Mensen met alleen een hemd aan, nog pas halfontwaakte mannen en vrou wen met bleke gezichten, allen zenuw achtig, soms doodsbenauwd. „Uw papieren!" Op blote voeten gingen ze die halen, van onder het hoofdkussen of uit een lade, en af en toe werd er in haveloze ouderwetse koffers gerommeld, die van het andere eind van Europa kwamen. In het hotel „Lion d'Or" zat een man met bengelende benen op zijn bed. „En jij?" Hij keek de inspecteur aan zonder te begrijpen. „Je pas?" Hij bewoog zich nog niet. De andere gasten keken lachend naar hem. „Wie is dat?" vroeg de inspecteur aan een vrouw. „Ik weet het niet. Hij kent geen woord Frans." Naar het bureau! Zijn kleren werden hem in de hand geduwd. Men beduidde hem, dat hij zich moest aankleden en het duurde nog geruime tijd voor hij het begreep Misschien was hij diezelfde avond in Frankrijk aangekomen en zou hij zijn eerste nacht in de Quai da l'Horloge moeten doorbrengen. Vijftien, twintig personen stonden al om de gevangeniswagens. Eén voor één bioek aangeschoten hadden, zaten met werden ze naar binnen geduwd en een norse gezichten in hun kantoortje, waar paar vrouwen, die het wel gewend wa- ze meestal ook sliepen, op een veld- ren, tappen gijntjes met de agenten. Sommige arrestanten huilden. De mannen balden hun vuisten, een van hen, een lichtblonde jongen met kort geknipt haar, had helemaal geen papie ren en er was een revolver op hem aan getroffen. Noch in de logementen, noch op straat werd meer dan een voorlopig onderzoek ingesteld. Het eigenlijke werk zou in de toop van de nacht, of de volgende morgen op het politiebu reau worden gedaan. „Papieren. De eigenaars van de logementen wa ren het meest onder de indruk, want die liepen het risico hun vergunning te verliezen. Natuurlijk had zich niemand helemaal aan de voorschriften gehou den. Overal waren oningeschreven gas ten. „Meneer de inspecteur, u weet dat ik me altijd stipt aan de regels houd. maar er kwam om twaalf uur nog een gast en als je dan niet uit je ogen kunt zien van de slaap Er werd een raam opengeschoven in het „Hotel du Lion d'Or". dicht bij Maigret. Een fluitsignaal klonk. De commissa ris liep de stoep op en keek naar boven. „Wat is er?" Als bij toeval stond er een piepjong inspecteurtje, dat stotterde: „Ik geloof, dat u beter even boven kunt komen." Maigret liep de smalle trap op met Lucas achter zich aan. Het was er zo nauw, dat hij tegelijkertijd de muur en de trapleuning raakte De treden kraak ten. Al die huizen hadden al jaren, zo niet eeuwen geleden afgebroken moe ten worden, of nog liever verbrand met hun luizen- en vlooienkolonies uit alle landen van de wereld. (Wordt vervolgd) De Amerikaanse afgevaardigde naar de Verenigde Naties, Herry Cabot Lodge, heeft gisteren een dozijn feiten opgesomd, die „afdoende bewijzen", dat communistisch China niet in aanmer king komt voor het lidmaatschap van de Verenigde Naties. Deze feiten zijn: directe agressie in Korea, bedekte agressie in Indo- China. binnenlandse agressie tegen het Chinese volk, barbaarse be handeling van buitenlanders, interna tionale bevordering van de handel in verdovende middelen, vervolging van godsdienstige organisaties, zending en missie, de „kolonialisatie" van Noord- Korea, het afdwingen van „bekentenis sen" van krijgsgevangenen in Korea, het voeren van 'n campagne om Zuid- Oost-Azië te intimideren, herhaalde valse en vijandige propaganda-aanval- len op de Verenigde Staten, ontkenning van alle aanvaarde maatstaven voor internationaal gedrag en herhaaldelijke schendingen van de Koreaanse be standsovereenkomst. „Amerika zal zich vastberaden ver zetten tegen alle manipulaties van de communistische regering en haar voorstanders om onder de Verenigde Naties te worden opgenomen zuiver en alleen op belofte van goed ge drag in de toekomst, aldus zeide Lodge in een toespraak tot £e vere niging van de binnenlandse dagblad pers. (AFP-Reuter). Haile Selassie I, keizer van Ethiopië, is gisteren in New York gearriveerd. Hij bezoekt de Verenigde Staten op uit nodiging van president Eisenhower. Vandaag reist hij met het particulier vliegtuig van Eisenhower naar Wash ington, waar hij drie dagen zal blijven. Hij zal een redevoering houden op een verenigde zitting van het Congres. De keizer blijft twee maanden in de Verenigde Staten. Verwacht wordt, dat tijdens dit bezoek zal worden bekend gemaakt, dat een overeenkomst is be reikt waarbij de Verenigde Staten 99 jaar militaire bases in Ethiopië kunnen houden. Ethiopië en de Verenigde Staten heb ben een overeenkomst voor wederzijdse beveiliging en sedert Mei 1953 adviseert een Amerikaanse militaire missie Ethiopische eenheden in het gebruiken van moderne Amerikaanse uitrusting. (U.P.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5