Gerrit Voor ting is jaloers in Genève geeft eindelijk enige hoop Vraaö en Antwoord s c Weer vijf spelers vervangen Gemakkelijker toelating tot lagere technische school Bespreking van een bestand in Indo-China in een betere sfeer dan ooit te voren Ook ik sta er voor in, dat 't waar is... Goud en deviezen bereiken nieuw hoogtepunt Rustdag in Ronde van Italië Dir. Ambrosini geen Goddet Wensen van het nijverheidsonderwijs Overgang naar U.T.S. en MTS. Plannen voor een bestandslijn O A R Nederlands elftal Dillen en W. v. d. Gijp enige debutanten VRIJ EN ONGEDWONGEN De sigaret met het grootste aantal vaste rokers! Circulatie gestegen WOENSDAG 26 MEI 1954 PAGINA 7 IN PARIJS Zwitserse elftal BelgiëFrankrijk J. B. Wesseling,t Voorwedstrijden voor Prins Hendrikbeker Studenten verliezen met 21 van Saarland Programma voor Geleense tournooi Angst voor Zunrbranden na een heerlijk maal? Al vele jaren lang een onveranderlijk kwaliteits-houvast in de lawine van nieuwe merken Weekstaat Nederl. Bank (Van een speciale verslaggever) Het was om half zeven in de morgen, ergens in het bergland van Calabrie, ®at de heer Ambrosini aan de kant van de weg een capucino stond te drin gen. De zon kon met moeite over de bergen komen. In de schaduw was het *°ud, zo koud zelfs, dat enkele toeschouwers hun handen stonden te waren *ai> een houtvuurtje. Daar stond Guiseppe Ambrosini, directeur van de °azetta dello Sport, het blad, dat de Ronde van Italië organiseert. Hij is een •Merkwaardige figuur. Hij heeft niet de charme van Jacques Goddet, is niet opvallend innemend voor de buitenlandse gasten ais de man, die leiding ln de Tour de France heeft. maakten. „Kijk, je moet de Ronde van Italië zien als een uitstekende voorbe reiding -voor de Tour. De renners moeten zich in ovrm rijden zonder zich echter te forceren. Neem Adri Voor- ting. Ik vind het prachtig dat hij kampioen van Nederland is geworden, maar de een of andere supporter heeft tegen hem gezegd: rijd je niet leeg in de Giro, want anders ben je stuk voor het gehele seizoen. Die op vatting is er glad naast. Nu rijdt hij veel te voorzichtig, is altijd achteran te vinden en als het peloton wordt gesplitst, is hij zelf het slachtoffer en moet hij zich extra inspannen om weer bij te komen. Daar komt nog iets bij. Het zit tus sen hem en zijn oudere broer niet goed. Oorzaak: het kampioenschap op de Cauberg, waar de oudste Voorting door de jongere is verslagen. Dat zit Gerrit dwars enhet is een van de re denen, waarom de oudste thans zo goed rijdt. Hij wil tonen, dat hij er ook is. Pellenaars dacht even na en ging toen voort: „Adri Voorting weet het. Ik heb het hem gezegd: je moet die Ronde van Italië uitrijden, wil je voor een plaats in de tour in aanmerking komen. Jan Nolten weet het ook en als het voor één goed is, dat hij naar Sicilië is gegaan, dan is het voor hem. Weer kon Nolten niet meekomen in die lange etappe. Hij was voor de tweede ravitaillering vele minuten achter geraakt. Toen kreeg hij de kans weer bij te komen en ineens zette hij door. En goed ook, daar ston den zelfs de Belgen van te kijken". „Denk niet, dat wij naar Italië zijn ge- Wij hebben gehoord, dat de directeur ®en potentaat kon zijn. Bijvoorbeeld r°en ploegleider Pavesi, de baas van Minardi, leider in het algemeen klasse- bij hem was komen klagen omdat de internationale jury zijn kopman met seconden had gestraft wegens niet ge oorloofde hulp van teamgenoten. Of hij, pavesi, ontkende, dat Minardi geholpen "'as, neen, dat kon Pavesi niet, maar en toen wilde hij een hele reeks voorbeelden geven van andere renners, d'e ook geholpen en niet gestraft waren. Slechts enkele ogenblikken had direc- }ehr Ambrosini naar de heer Pavesi ge luisterd. Toen moet hij zo hard met de Viiisten op tafel hebben geslagen, dat an alle kanten mensen kwamen toe- jMalIen om te kijken, wat er in die ho fkamer gebeurde. Woedend als Am- °r°sini was, schold hij Pavesi uit voor ®Ues was maar te bedenken valt, daar bij zeggend, dat als de leden van de Ihry overal tegelijk konden zijn, ook andere renners natuurlijk gestraft zou den worden. Maar daarmede was de on thuld van Minardi niet bewezen Nu, in het bergland van Calabrië, op die vroege ochtend van de etappe, die "O km lang was, was hij de kalmte zelve. Toen wij vroegen of hij tevreden ^as over het verloop van de „Giro" kwamen zijn woorden er weloverwogen dit. Hij had er geen spijt van gehad, op sicilië te beginnen. Die zware tweede etappe was een vondst geweest. Tegen elke traditie in was er op de eerste da- |en strijd geleverd. Maar de reden daarvan ligt toch ook wel in het premie stelsel, dat bij de talrijke vliegende con soles is ingevoerd en waarvoor het buntenstelsel 5, 3 en 1 telt met een al gemeen klassement over alle etappes. Een systeem, dat herinneringen wekt ®an de befaamde suikerprijs uit de Tour de France. En de Nederlandse renners? Ambrisini was verheugd, dat zij weer hieedoen en wat hem betreft zou het ®cn,traditie worden een Oranjeploeg te nebben in de Giro. „Wil je wel geloven, dat de Giro mij meer moeilijkheden bezorgt dan de Tour de France?" vertelde Pellenaars, toen wij op de boulevard van Bari op de eerste rustdag een wandelingetje Het Nederlands voetbalelftal, dat Zondag tegen Zwitserland speelt heeft ^eer de gebruikelijke wijzigingen on dergaan. Weer zijn vijf spelers vervan gen. Het zfjn Tebak, Van Sc'/jndel, v. der Kuil, Van Melis e:i Bennaars. De Ploeg voor Zondag telt twee debu tanten: de PSV-er Dillen en Wim van der Gijp van Emma. Verder zijn Hlaassens, Boskamp en Bleyenberg te ruggekeerd. De opstelling luidt: Doel: Steiger (PSV); achter: Odenthal (Haarlem) en Boskamp (Ajax); midden: Klaassens (VVV), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH)voor: Dillen (PSV), Wim Van der Gijp (Emma), Bleijenberg (Rigtersbleek), Michels (Ajax) en Louer (Noad). Reserves: De Rijk (MOC), Tebak (Eindhoven), Van der Hoek (Feijenoord) en Van Beurden (BVV). ook rose verliest De uitslagen van de kwartfinales van Franse tenniskampioenschappen lui- Heren: Morea (Arg.) sl. Mulloy (VS) "v~3, 6—4, 61; Larsen (VS) sl. Seixas 'VS) 64, 1—6, 8—6, 6—1; Patty (VS) ri' Davidson (Zw) 6—4, 6—0, 6—4; Tra- ert (VS) sl. Rose (Austr.) 7—5, 46, "~~4, 6—2. T Dames: Nelly Adamson (Fr.) sl. mej. 7Tevine (VS) 6—1, 6—2; mej. Lazzarino if) sl, Anne-Marie Seghers (Fr.) 63. v, 3; Maureen Connolly (VS) sl. Angela f^xton (GB) 6—1, 6—0; Ginette Bucaille (Af sl. Josette Amouretti (Fr.) 6I, tf Zwitserse voetbalelftal, dat Zondag ai- Zurich tegen Nederland zal spelen, is d V<i samengesteld: Itiidrt stuber: achter: Neury en Bocquet; A vaen: Kernen,. Frosio en Casali; voor: komen om grote prijzen in de wacht te slepen of om te winnen. Het is slechts een voorbereiding voor het nog grotere werk. Ik verwacht wel, dat wij één of twee etappes zullen winnen. De tour en het wereldkampioenschap, daar gaat het om en ik mag aannemen, dat de sport- commissie van de Unie er ook zo over denkt. De samenstelling van het Belgische voet balelftal, dat op 30 Mei te Brussel tegen Frankrijk speelt, luidt: doel: Gernaey; achter: Dries en Van Brandt; midden: Huysmans, Carré en Mees; voor: Van Steen, Anoul, Coppens, De Corte en Mermans, Het Franse elftal zal voor deze wedstrijd in de volgende opstelling uitkomen: doel: Ruminski; achter: Pazur en Le- maitre; midden: Marcel, Cuissard en Mah- joub; voor: Kopa, Dereuddre, Strappe, Le- blond en Vincent. Te Voorburg is op 59-jarige leeftijd de heer J. B. Wesseling overleden, vice- voorzitter van de Kon. Ned. Athletiek Unie. De heer Wesseling heeft een rol van betekenis gespeeld in het Nederlandse athletiekleven en, totdat ziekte zulks onmogelijk maakte, geruime tijd ir. A. Paulen in diens afwezigheid vervangen als voorzitter van de K.N.A.U. Zondag worden te Amsterdam de voor wedstrijden om de Prins Hendrik-beker gehouden. Trekvogels, Pro Patria, A.V. 1923, Holland, Hellas, Quick, D.E.M., Suomi en R.K. Holland zullen er aan deelnemen. De twee best geplaatste clubs uit deze wed strijden mogen uitkomen in de finale, welke op 12 September te Rotterdam wordt ge houden en waarvoor A.A.C., Vlug en Lenig, D.O.S. en Haarlem automatisch zijn ge plaatst. Saat van V. en L., Steger van A.V. '23 en Van Zeeland van A.A.C. zullen Zaterdag in Glasgow deelnemen aan internationale athletiekwedstrij den. Het Nederlands Verbond van direc ties en leerkrachten bij het nijverheids onderwijs heeft zich met een schrijven tot de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gewend, waarin wordt gezegd, dat de bestuursraad van het verbond de opbouw van het nijverheids onderwijs voor jongens heeft besproken. Tijdens de besprekingen zijn enige conclusies aanvaard, aldus het schrij ven. Zo is geconcludeerd, dat 't onder- Advertentie Met Dulcia voelt U zich vrij en ongedwongen, want Dulcia herenondergoed heeft een perfecte pasvorm, dank zij de speciale Dulcia rib. Het elastiek - de originele Dulcia-band - is was- en kookecht Dulcia ondergoed werd veel geïmiteerd, maar nooit geëvenaard 1 Prijs: Slips 3.75 Singlets 3.95 Verkrijgbaar in herenmodezaken AGENTEN: GEBR. KLEBER, ROKIN 117, AMSTERDAM scheid in de toelatingseisen voor som mige takken van voortgezet onderwijs ten opzichte van die, welke voor het nijverheidsonderwijs gelden, de toe loop van goede leerlingen bij dit laatstgenoemde onderwijs remt. Het verbond meent, dat voor de toelating tot de lagere technische school met dezelfde eisen van vooropleiding be hoort te worden volstaan als waar mede toelating tot de scholen voor U.L.O. en V.H.M.O. kan worden ver kregen, terwijl aan de eigenlijke vak opleiding van de L.T.S. een voorbe reidend jaar vooraf dient te gaan. waarin de nadruk op de algemene vorming dient te worden gelegd. Voorts is de bestuursraad tot de con clusie gekomen, dat de vakaopleiding aan de L.T.S. in het algemeen op drie jaar moet worden gesteld, met de moge lijkheid van een vierde jaar voor spe ciale vakken. Het eerste jaar van de vakopleiding zou dan als een deter- mineer-jaar kunnen worden beschouwd, zodat onder meer een splitsing kan vol gen in meer practisch ingestelden en zo wel practisch als theoretisch begaafden. Voorts is de bestuursraad tot de con clusie gekomen, dat de zowel practisch als theoretisch begaafde leerlingen met het diploma-L.T.S. na een toelatings- eenamen zonder een z.g. voorschakel klasse tot de U.T.S. dienen te worden toegelaten, terwijl zjj na het volgen van een cursus voor V.M.T.O. en na een toe latingsexamen moeten kunnen worden geplaatst in een voorschakelklasse van de M.T.S. De bestuursraad verzoekt de minis ter tenslotte bij de voorbereiding van de toekomstige onderwijsorganisatie met deze wensen rekening te houden. Advertentie Gisteren zijn de negen landen, die deelnemen aan het geheim overleg over Indo-China in Genève, voor het eerst gekomen tot een bespreking van een bestand in dat land. De sfeer tijdens het overleg was beter dan ooit tevoren zo verklaarden waarnemers, en het schijnt, dat minister Eden enkele be langrijke voorstellen heeft gedaan. Men acht het waarschijnlijk, dat nu een stadium is bereikt, waarin militaire deskundigen geraadpleegd moeten wor den. Misschien zullen vertegenwoordigers van de beide oppercommando's in Indo-China binnenkort naar Genève komen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft op een persconferentie in Washington gezegd, dat zijn regering ieder voorstel om een vredesmissie namens de Verenigde Staten naar Indo-China te zenden zou steunen. Hij sprak de overtuiging uit, dat Engeland zal deelnemen aan de collectieve ver dediging van Zuid-Oost Azië. Overigens verwacht men in Washington ieder ogenblik de aankondiging van een conferentie aldaar van de stafchefs van Engeland, Frankrijk, Amerika, Nieuw-Zeeland, Australië en mogelijk nog andere landen, zoals b.v. de Philippijnen. £«t, ^attorfn' VonIantben' Hagen, Ballaman en aa? riftal is voor het grootste deel gelijk me. bet team, dat Zondag een gelijk spel ]jni Uruguay heeft bevochten. De midden in r, ls geheel ongewijzigd gebleven, terwijl ver^e voorhoede slechts de midvoor Hügi öi„?anSen is door Hagen en in de verde- heeft de rechtsback Flückiger zijn plaats 11 moeten afstaan aan Neury. Is ket H.B.S.-terrein te Den Haag sturtiei? wedstrijd gespeeld tussen de Saa^ntenelf tallen van Nederland en De nc*- De gasten wonnen met 21. ruststand was 1—1. De conclusie schijnt gewettigd, dat in de eerstvolgende dagen de voornaam ste kwestie bij de Indo-Chinese bespre kingen zal worden gevormd door het vinden van een bestandslijn, die aan de eisen van beide partijen voldoet. Ame rika, daarbij gesteund door Australië en Nieuw Zeeland is Van mening, dat deze bestandslijn, die dan tevens een delensielijn kan worden, zover moge lijk Noordwaarts dient te worden ge trokken. De aftredende Britse commandant in Malakka, generaal Sir Gerald Tem- pler, denkt er ook zo over, maar de stafchef van het Britse imperium, veldmaarschalk Sir John Harding, meent dat de toekomstige ver dedigingsorganisatie niet te veel hooi op de vork moet nemen, aange zien het dan zeer moeilijk zal worden om voldoende troepen in Zuid-Oost Azië te concentreren. Minister Dulles herhaalde op zijn persconferentie, dat Amerika niet zal interveniëren in Indo-China, als Frank rijk de verbonden staten geen volledige onafhankelijkheid verleent, als er geen andere landen meedoen en zonder de goedkeuring zowel van het Amerikaan se Congres als de Verenigde Naties. De permanente vertegenwoordiger van India bij de Verenigde Naties, Krishna Menon, zet in Genève zijn be sprekingen met de leiders van de voor naamste delegaties ter conferentie nog steeds voort. Hij wil trachten de strij dende partijen tot elkaar te brengen en tevens Engeland, Amerika, de Sovjet- Unie en communistiscn China de garan tie te ontlokken, dat zij een eventuele regeling in Indo-China gezamenlijk zul len waarborgen. De premier van Vietnam, prins Buu Loc, heeft in Genève ontmoetingen ge had met minister Bidault en met de Amerikaanse onderminister, generaal Bedell Smith. Hij zou uitdrukking heb ben gegeven aan het Vietnamese ver langen om reeds nu zeggenschap te krijgen over het gebruik van zijn eigen troepen in Indo-China. Tevens heeft hjj aangedrongen op een snelle bekrachti ging van de verdragen, die aan Viet nam onafhankelijkheid en een plaats binnen de Franse Unie zullen bezorgen. (AFP-Reuter-UP) Het programma van het internationaal voetbaltournooi, dat dit weekeinde in het Maurits-stadion te Geleen wordt gehouden is: 27 Mei: F. C. KölnSimmeringer (We nen); 28 Mei: MauritsSimmeringer; 29 Mei: Maurits—F. C. Tilleur; 30 Mei: F. C. Köln—F. C. Tilleur. Advertentie Met een of twee Rennies bij de hand geen angst voor zuurbranden. Eet ge rust alles waar de maag naar vraagt. Sommige mensen nemen Rennies bij voorbaat als een goede gewoonte, smakelijk en fris. Bij onverwacht op komende zuurbranden zijn Rennies een ware uitkomst. Houdt ze daarom altijd bij de hand. Gewoon laten smelten op de tong en het zuurbranden be hoort weer tot het verleden. In de 30 jaar dat ik nu achter m n toonbank sta. heb ik al heel wat siga rettenmerken zien komen en gaan. De laatste jaren is dat wel heel bar! Als U mij nu vraagt een merk te noemen, dat zich van al dat komen en gaan niets aantrekt en van jaar tot jaar stilletjesweg steeds meer vaste klanten krijgt, dan is dat beslist King s Cross. Dat is een goede sigaret, een pure, zuivere Virginia. Al vele jaren lang! Daarom weet ik dat 't zo is: (jfro# Emigratie J. T. H.: Kunt U mij het adres ver strekken van de „Kath. Emigratiebond" en moet men daar ook lid van zijn om er inlichtingen van te bekomen. Antwoord: U zult doelen op de Ka tholieke „Emigratiebureaux." Daar kunt u inderdaad gratis alle mogelijke inlichtingen verkrijgen. U bent o.i. aan gewezen op het katholiek Emigratiebu reau van de L.T.B. in Haarlem, Park laan 12. L. G. J.: Via de radio hoorde ik, dat iedere emigrant, die Australië bin nenkomt aan Australië 2000 kost, d.i. 17000. Hoe komt men aan zo'n bere kening en waarvoor zijn deze kosten? Wat kost het de Nederlandse Regering voor een emigrant op zijn bestemming is? Antwoord: Nadere uitleg van iemands verklaringen of beweringen moeten worden gedaan door degene, die de verklaringen deed. U hebt wellicht ge luisterd naar de radiorubriek „Verkla ringen en Toelichting" (wekelijkse praatjes over emigratie vanwege de Regeringsvoorlichtingsdienst). Dan zult U zich ook moeten wenden tot die dienst. (Piet Heinplein 6, Den Haag). Pensioen J. H. J. U. wil weten of hij, als gepensionneerde in 1937, volgens het ingediende wetsontwerp 28 pet. verho ging zal krijgen of 14 pet. De berichten daarover waren niet duidelijk. Antwoord: Zonder nadere gegevens over Uw status voor Uw pensioen is daarop moeilijk een antwoord te geven. Wij raden U aan geduld te hebben, tot dat het ontwerp, dat nog allerlei amen dementen kan ondergaan, wet zal zijn geworden. Tegen die tijd zullen stellig nieuwe en wellicht duidelijker berich ten volgen. 111 Een nieuwe belangrijke stijging van de deviezenreserve is het voornaamste ken merk van de verkorte balans der Neder- landsche Bank per 24 Mei. De netto devie zenvoorraad is aangegroeid met niet minder dan 54 millioen gulden tot 1600 millioen gulden. Goud en deviezen samen hebben nu een nieuwe recordhoogte bereikt van 4524 millioen gulden. Onder invloed van de toeneming der de viezen zijn de saldi van banken sterk aan gegroeid en wel van 427 millioen tot 500 millioen gulden. Ook het saldo van de schatkist heeft een versterking ondergaan, zii het in meer bescheiden mate. Deze stij ging bedroeg 17 millioen gulden en zal me rendeels het gevolg zijn geweest van be lastingbetalingen. Evenals de vorige week is de bank er in geslaagd kortlopend papier te plaatsen, dit maal voor een bedrag van 12 millioen gul den, dat bij de banken zal zijn onderge bracht. Dientengevolge is de post „schat kistpapier overgenomen van de staat" ver minderd tot 489 millioen gulden. Met het naderen van het eind van de maand is de Capvrielu opera rmjndi geldcirculatie zoals gebruikelijk aangegroeid, en wel met 36 millioen tot 3276 millioen gulden. Een ander opmerkelijk verschijn sel van de weekstaat is de inkrimping van de bijzondere rekening, namelijk van 863 millioen tot 785 millioen gulden. Op de geldmarkt is de toestand onveranderd ruim en kalm. Daggeld noteert nog steeds een half procent. (in f 1000) Activa: 18/5 Wiss. in disc. Wiss. gekocht Schatkistpap. weg overn. Markenw. 501.300 Voorsch.r.ert. (bel. i 32.845 Voorsch. Rijk Boekvorder. weg overn. Markenv. 400.000 Goudmunt 2.923.701 Zilvermunt 14.109 Bultenl. activa 1.559.106 Buitenl. hetaaimtdd 1.363 Uit bet. aecoorden 215.186 Diverse rek. 24.827 P a aa 1 v a: Banko. (oud) 29.379 ld. nieuw 3.239.205 R.cr.t. schatk744.997 idem tegenwaarde dollarbUdr E.C.A 863.151 Said, bank in Ned 427.355 Saldi uit bet. acc 69.659 Andere saldi v. mei ingezetenen 23.257 Andere saldi 140.817 Saldi buitenl gelds 106.918 Diverse rek23.314 Toelicht. Totaal schatk pap. wj gul- densaldl uit bet acc. belegd 29.700 Schatk.pap in disc Muntbilj C« Rijks kas) - 25/5 27 489.100 31.929 400.000 2.923.701 14.376 1.615.708 624 223.829 25.714 29.298 3.275.788 761.658 785.451 500.497 42.355 22.900 133.125 143.387 26.215 30.600 149.376 149.536 De Anaconda Copper Mining Co heeft met de Amerikaanse commissie voor atoomkracht een contract gesloten voor ver dere winning van uraniumerts in Bluewater en Nieuw-Mexico. De bouw van een nieuwe mijn zal on middellijk beginnen en binnen 18 maanden gereed zijn. H. P. H. en H. C. V. hebben een zelfde vraag. We verwijzen hen naar het hierbovenstaande antwoord. Wandelclubs Mej. T. S. vraagt of er in Haarlem R. K. Wandelclubs voor meisjes zijn voor de leeftijd van 1617 jaar. Antwoord: In Haarlem bestaat geen enkele katholieke wandelclub. Niet lang geleden is de laatste club opgeheven, maar er worden weer pogingen in het werk gesteld om tot een nieuwe groep te komen. Radiostoringen W. A. M. R. heeft een radiotoe stel en ondervindt veel last van storin gen. Hij heeft wel eens gehoord, dat de oorzaak moet gezocht worden bij de natriumlantaarns, die hier en daar in Haarlem zijn geplaatst. Antwoord: De oorzaak van radiosto ringen zijn natuurlijk velerlei. Toestel len als stofzuigers, electrische kachel tjes, scheerapparaten, kooktoestellen enzovoort kunnen evenzovele storingen tengevolge hebben in de radioontvangst bij omwonenden. Inderdaad kunnen in bepaalde gevallen natriumlantaarns het optreden van storingen bevorderen, doordat zij bijvoorbeeld niet goed func- tionneren. Er zijn apparaten in de han del, die deze storingen kunnen opheffen. Kinderpostzegels A. van der Z. wil weten wanneer de uitslagen zijn bekend geworden (dan wel: nog bekend zullen worden) van de kinderpostzegelprijsvragen. Antwoord: Er zijn verscheidene prijs vragen geweest. Welke bedoelt U? Als U van ,,de" prijsvragen spreekt is na tuurlijk geen antwoord te geven. We nemen aan, dat U de laatste prijsvra gen bedoelt: de Kerstprijsvraag en de Rebus-wedstrijd voor de schooljeugd. De uitslag van de eerste heeft in de krant gestaan in 't begin van dit jaar. En de uitslag van de tweede is aan de winnaars bekend gemaakt. Wilt U nog meer weten, dan kunt U terecht bij ..Stichting voor het Kind," Emmalaan 38, Amsterdam. Tel 722509. Kosten reparaties J. B. K. Voor wie komen de kos ten van onderstaande rekening voor verrichte werkzaamheden door een lood gieter? (Volgt opsomming der bedra gen). Antwoord: In de eerste plaats: wie heeft opdracht gegeven tot dit werk? Als de huurder dit heeft laten doen zon der de VERHUURDER daarin te ken nen, komen de kosten voor rekening van de opdrachtgever. Overigens geldt als algemene regel: kleine reparaties voor rekening van de huurder, tenzij ouderdom (slijtage) de oorzaak is. Ver der is de vraag: wat zijn huurder en verhuurder overeengekomen? De bepa lingen, opgenomen in 'n eventueel con tract, zijn ook doorslaggevend. Be spreek deze aangelegenheid dus eens met de huurder, als u de VERHUUR DER bent en met de VERHUURDER, als u de huurder bent. Plaatselijke ge bruiken spelen eveneens een rol. J. M. te H. Het behanglinnen in een mijner verhuurde huizen is ver teerd. Wie is aansprakelijk? Antwoord: Artikel 1619 van het Burg. wetboek zegt: Geringe en dagelijkse re- paratiën zijn voor rekening van de ver huurder enz. enz. Niettemin komen die reparatiën voor rekening van de VER HUURDER, indien zij door de verval len toestand van het verhuurde of door overmacht zijn noodzakelijk geworden- U bent dus verantwoordelijk. „Met gro te heren is het slecht kersen eten" schrijft u, werkelijk in dit geval raden wij u aan er niet aan te beginnen. Moeilijkheden mei sollicitatie Mej. W. N. heeft moeilijkheden met een sollicitatie. Zij meent, dat haar werkgever haar geen prettig getuig schrift geeft en dat sollicitaties, die voor 90 pet. reeds in orde waren, af springen, nadat als referent het adres van de tegenwoordige werkgever werd opgegeven. Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blai (met in de linker-bouen- hoek der enveloppe: „Vragenm- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt rich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komenOver de beïKssing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaar ne vermelding van naam en adres b(j de ingezonden vragen. Antwoord: U kunt veranderen van be trekking met goedvinden van uw werk gever. Wil hij u niet laten gaan, dan kunt u zich wenden tot het Gew. Ar beidsbureau. Dit bureau onderzoekt de aanvraag en kan u eventueel vergun ning geven uw werk neer te leggen met in achtneming van de opzeggingster mijn. Uw werkg. is echter wel verplicht u een getuigschrift te geven. Bij het eindigen der dienstbetrekking is de werkgever verplicht de werknemer een getuigschrift uit te reiken. Het getuig schrift moet bevatten een juiste opgave omtrent de aard van de verrichte ar beid en de duur der dienstbetrekking, alsmede, doch alleen op bijzonder ver zoek van degene aan wie het getuig schrift moet worden uitgereikt, omtrent de wijze waarop de werknemer aan zijn verplichtingen heeft voldaan en de wij ze waarop de dienstbetrekking geëin digd is. Heeft een werknemer zijn werk beëindigd zonder dat hij daartoe gerech tigd was, dan is het aan de werkge ver geoorloofd dit in het getuigschrift te vermelden. Stel u derhalve eens in verbinding met het Gew. Arbeidsbureau en vertel daar eens wat uw vermoeden is omtrent het niet slagen van de sol licitaties, wellicht kan men u daar ver der helpen. Het afgeven van onware verklaringen is natuurlijk verbodei*. Het afgeven van getuigen „met scherpe kantjes" is niet prettig, maar als die scherpe kantjes (ten dele) waarheid be vatten, is er weinig aan te doen. Kunt u het niet gedaan krijgen, dat u van uw werkgever een getuigschrift krijgt, omdat u wilt solliciteren, zodat u dus kunt lezen, wat er in staat? Als u sol liciteert met goedvinden van uw werk gever, legt hij u naderhand vermoe delijk ook geen moeilijkheden in de weg. Sociale lasten Mej. A. B. Is in dienst als huis houdster. Hoe staat het met de socia le lasten? Antwoord: Ten eerste: Uw me vrouw moet een briefje schrijven aan de Bedrijfsvereniging voor Detailhan del en Ambachten, Maliebaan 34 te Utrecht. Daarin moet zij opgeven, wan neer u bij uw werkgeefster in dienst bent getreden, salaris enz. Zij krijgt dan een formulier toegezonden, dat in gevuld moet worden. Dan komt dit alles daarna vanzelf terecht. Uw werk geefster krijgt dan een rekening van ongeveer 84. Dit bedrag kan verre kend worden met de schutbladen van de ziekencouponnetjes, die zij aan u afgeeft. Verder zal er van haar een voorschot gevraagd worden, groot on geveer 20. Uw werkgeefster moet dus ziekencouponnetjes kopen (dat is mis schien al gebeurd), rentezegels moeten worden aangeschaft en bij de uitbeta ling van het loon worden geplakt op de rentekaart. Bij de belastingdienst (afd. huispersoneel) moet een kaart worden gehaald. U krijgt daar verdere inlichtingen. Uw werkgeefster mag van u inhouden 2 pet. van uw loon, dat is 1. Zij moet 5 pet betalen. V.z.v. be treft huishoudelijk personeel, mag de 1 pet. voor de ziektewet niet worden ingehouden, in afwijking van de mo gelijkheid, die voor een werknemer in een gewoon bedrijf bestaat. Zolang uw werkgeefster zich niet heeft aan gemeld bij genoemde bedrijfsvereni ging, hebt u in geval van ziekte geen recht op uitkering. Is deze aanmelding geschied, dan betaalt de DETAM uit en behoeft uw mevrouw over de volle ziekteweken geen rentezegels te plak ken, dat doet de bedrijfsvereniging. Huispersoneel valt niet onder de onge vallenwet, daarom wordt er in geval van een ongeval uitgekeerd door de ziektewet. U hebt u toch zeker wel laten inschrijven bij een erkend zieken fonds. anders moet u dat alsnog di rect doen. De ziekencouponnetjes moe ten dan aan de agent van het zieken fonds worden ter hand gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7