Plebaan H. Agterof en pastoor G. Alkemade vieren hun zilveren priesterfeest Hartelijke huldiging in kathedrale parochie en in Aerdenhout Abr. Meyer De bouw van het Mendelcollege Braderie in Haarlems gemeenteraad Concurrentie-vrijheid bepleit fly BEA^ Guillaume Velü Negentien nieuwe gezinshelpsters in Haarlem en omgeving HAARLEM TELT VELE TEVREDEN HUISVROUWEN JONGETJE VERDRONKEN IN SPAARNE V MODERNE DAMESBADCOSTUUMS Stichting zal belangrijk meer moeten betalen Gen. Cronjé" in het zonnetje Waarderende woorden van diocesaan bestuur H. MIS MET PONTIFICALE ASSISTENTIE Auto\ /onder chauffeur Opt, icien WE JU ER BAKKERs BEHANG Spelenderwijs te water geraakt Sportcolberts en Pantalons VELASQ.UES VRIJDAG 28 MEI 1954 PAGINA 2 THEO VAN REYN ZEVENTIG JAAR Bekend Haarlems beeldhouwer Geslaagd Receptie In Aerdenhout Niet ieder donker glas is een zonneglas BEHANG ZELF! Recent onderzoek toont opvallende resultaten Studentenver. Sanctus Bavo Burgerlijke Stand Leerlingen-uitvoering Wollen gabardine Regenjassen ENMODE Bruidjes en leden van de jeugdbewe ging hebben plebaan H. W. Agteroj Woensdagavond plechtig ingehaald. Twee buur-parochies, die van de Kathedraal Sint Bavo te Haarlem en die van Sint Antonius te Aerdenhout, hebben gisteren op een zonnige Hemelvaartsdag het zilveren priesterfeest gevierd van haar pastoor. Was er natuurlijk verschil in de weidse basiliek aan de Leidse- vaart en het bescheiden kerkje aan de Svarrenlaan, géén verschil was er in het enthousiasme en de blijken van waardering, die de jubilarissen, plebaan H. W. Agterof en pastoor G. P. A. Alkemade, ten deel vielen. In beide parochies werd de viering van het zilveren feest op de vigilie van Hemelvaart ingezet en plebaan Agterof, afgehaald door het feestcomité, zag zich bij de ingang van de Kathedraal begroet door leden van de jeugdbeweging en bruidjes in smetteloos wit. Stralend, als was hij ook in werkelijkheid van zilver, schreed hij Woensdagavond zijn parochiekerk binnen, waar de paro chianen, na een inleidende feestzang van het koor, hem een welkom toezongen. Kapelaan A. Ruhe sprak een kort woord namens de parochianen, waarin hij het feest van de plebaan een feest van alle parochianen noemde Hij somde het vele op, dat de jubilaris binnen vier jaren reeds voor zijn parochie heeft gedaan. Die ijver, zo meende hij, gaf de indruk, dat de plebaan al vele jaren aan de kathedraal werkzaam is. Met een kort lof werd deze feestelijke ontvangst beslo ten. In Aerdenhout werd pastoor Alkemade op de Vier sprong afgehaald door het kerkbestuur en voorafgegaan door het muziekkorps Sint Michaël uit Heemstede trok men naar de kerk, waar bruidjes bij het toegangspad naar het kerkje stonden opgesteld: de leden van de jeugdbe weging gaven ook hier acte de prêsence. Bij de ingang van de kerk sprak kapelaan A. v. d. Burg een woord van welkom, waarin hij verklaarde, dat de parochie er behoefte aan had haar pastoor bij dit feest te eren, al hield de jubilaris zelf misschien niet van veel omslag. Hopelijk is dit feest aldus de kapelaan aanleiding tot een nog betere gemeenschapsband binnen onze parochie. De parochianen zongen daarna een welkomstlied en onder het lof, dat de jubilaris celebreerde, hield rector H. Bram een predicatie, waarin hij er de nadruk op legde, dat de priester niet op de eerste plaats als mens moet worden gezien, maar vooral als middelaar tussen God en de mensen. Gisteren werd het voor beide pastoors met recht een hoogtedag. In de Kathe drale basiliek droeg plebaan Agterof 's morgens om negen uur de solemnele hoogmis op met pontificale assistentie van Haarlems bisschop, mgr. J. P. Hui- bers; verder verleenden asistentie kape laan J. Agterof uit Heemstede, een broer van de jubilaris, als diaken en secretaris J. Solleveld als subdiaken. Trcondiakens bij de bisschop waren Deken W. Zijlstra en Pater de Rooy. De plechtigheid werd bijgewoond door mgr. J. M. Groot, vica ris-generaal, mgr. H. J. van Deursen, praeses van het theologicum, mgr. C. J. Henning, regent van Hageveld, mgr. C. van Trigt, officiaal van het bisdom, mgr. G. v. d. Burg, deken van Amsterdam, pastoor W. de Jongh uit Ouderkerk aan de Amsel, allen leden van het Kathe draal Kapittel. Ook mgr. Th. Bekkers en pastoor J. Annegarn uit Den Haag, beiden ere-kanunniken, gaven van hun belangstelling blijk. Zowel het bisschopsaltaar, waaraan de plebaan het H. Misoffer opdroeg, als het priesterkoor waren bijzonder fraai versierd. Jammer was het ongetwijfeld, dat dr. A. Kat, die zelf jubilaris het koor zou dirigeren, wegens ziekte verstek moest laten gaan. Zijn plaats (als dirigent) werd ingenomen door de heer E. Nicolaas. leraar aan de Koor school, en het dient gezegd, dat de achtstemmige Missa Solemnis (voor twee koren) van E. Boezi voortreffelijk werd uitgevoerd. Na het Evangelie hield kapelaan Ag terof de feestpredikatie en hij noemde het een weldaad, wanneer er eens van tijd tot tijd feest gevierd kan worden. „Een zilveren priesterfeest", zo zei hij, „is iets eigenaardigs; het verschilt in we zen van ieder ander ambtsjubileum". Wanneer namelijk het katholieke volk ïjch opmaakt om een priesterfeest te vieren, vraagt het niet allereerst, hoe lang die priester in de parochie werk zaam is, maar wat hij tot stand heeft gebracht. Het feit dat hij vijf en twintig jaar priester is, is dan reden te over om feest te vieren. Spreker ging daarna uit voerig in op de betekenis van het pries terschap en stelde, dat de priester zich geroepen weet tot een waardigheid, waarvan hij zelf de verhevenheid niet ten volle beseffen kan. Een groot geluk noemde hij het voor de jubilaris, dat diens ouders, die de dag tevoren 51 jaai waren getrouwd, dit ju bileum mochten meemaken. Kapelaan Agterof vroeg tenslotte veel gebed van de parochianen voor hun plebaan, opdat hij nog lang tot hun heil zou mogen werken. Na deze predicatie legde kapelaan Ru he de feestgave van de parochie, twee geschenken onder couvert (één voor de plebaan en één voor dr. Kat), op het pa- Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 16 - HAARLEM MERKEN TWEKA, ORCHIDEE, EISER Vandaag viert Theo van Reyn, een bekend Haarlems beeldhouwer, zijn ze ventigste verjaardag en het is ongetwij feld een vreugde te mogen constateren, dat dez. kunstenaar, ondanks zijn leef tijd, nog alle krachten aanwendt om zijn vak, en dus de kunst, te dienen. Sedert het begin van de eerste wereld oorlog is Theo van Reyn in Haarlem woonachtig en zo mag men hem ook als een echte Haarlemse figuur beschouwen. Hij studeerde aanvankelijk in Amster dam en verwierf in 1911 de Prix de Rome met zijn „Dood van Kaïn", een werk, dat tevens met de gouden me daille bekroond werd. Theo van Reyn was toen in de gelegenheid om naar het buitenland te vertrekken, waar hij en kele jaren in Frankrijk en Italië werkte. Ook in Nederland was hij de maker van vele beelden en monumenten en in dit verband herinneren wij aan het mo nument, dat ter gedachtenis van de ge vallenen opgericht werd bij de Jan Gij- zenbrug. Hem is ook de eervolle op dracht verstrekt mede ta werken aan de restauratie en heropbouw van de St. Eusebiuskerk te Arnhem. Welk belang rijk werk hij daarbij verricht, mochten wij enkele maanden geleden nog in een speciaal artikel belichten. De heer Th. J. J. van Baar uit Haar lem is aan de Stichting Klinisch Hoger Onderwijs te Rotterdam geslaagd voor het artsexamen. Advertentie Opel ReUura, Chevruiet, Hium-tn \msterdaifische Rijtuig MfJ. N.V rochie-altaar neer. Het Misoffer werd daarna voortgezet en door het koor be sloten met het Jubellied van Rutte. In de plebanie sprak mgr. Huibers een woord van gelukwens, dat door de ple baan werd beantwoord. In de vroege middag waren vele ge nodigden en vertegenwoordigers van or ganisaties in de versierde Leonarduszaal bijeen om de jubilaris een buitenkerke lijke hulde te brengen. De schooljeugd zong een cantate ter inleiding en als eer ste bracht de heer v. d. Berg namens het Kerkbestuur hulde aan de plebaan. Mr. Smithuyzen deed zulks namens het parochieel charitatief centrum, de K.A. complimenteerde bij monde van mr. Kalkhoven en de vereniging van het Al lerheiligst Sacrament vond haar verte genwoordigster in mej. Smit. De collec tanten lieten zich horen via de heer Van Nes en mej. Oosterbaan vertolkte in vlotte woorden de gevoelens van de pa rochiële paramentenclub; zij bood als geschenk een rood kazuifel aan. De heer Van Velsen zong alle partijen van het zangkoor, de heer De Goede sprak uit naam van de K.A.J. en de heer Hetem liet de stem horen van Kring West van de K.A.B. Iedere spreker sprak hartelijke woor den van gelukwens en uit alles bleek wel, welke plaats de plebaan in zijn parochie inneemt. Deze dankte dan ook uitvoerig en verklaarde, dat het hem zo'n grote voldoening had ge schonken in zijn parochie een flinke kern van mensen te hebben gevonden, die zich met zoveel toewijding op ver schillend teiTein in de parochie bewe gen. Hij sprak de verwachting uit, dat de goede verstandhouding en eensge zindheid zouden blijven bestaan. De overige parochianen, vrienden en bekenden kregen daarna gelegenheid de jubilaris te complimenteren. Met een plechtig lof werd de kerkelij ke viering van het feest besloten en op bijzondere wijze heeft de plebaan daar bij al zijn parochianen dank gebracht. In het kerkje te Aerdenhout, dat voor naam versierd was met gele en witte bloemen, droeg pastoor Alkemade gis terochtend het plechtig Misoffer op. Presbyter-assistens was rector A. v. d. Donk, diaken was pater C. Braun M.S.C., subdiaken pater D. Braun O.F.M.. Onder leiding van Olivier Koop zong het koor de „Missa in honorem Sanctissimae The- resiae a infante Jesu" van Jan Nieland. De feestpredikatie werd gehouden door pater C. Braun M.S.C., die op het thema „Zie, Ik ben met U tot aan het einde der tijden" uiteenzette, hoe zinvol het was dat het priesterjubileum juist op Hemelvaartsdag werd gevierd. Een van de wijzen, waarop Christus bij de mensen blijft, wordt immers gerealiseerd in de persoon van de priester. Ook pa ter Braun maakte duidelijk, dat het menselijke in de priester niet in de eerste plaats gerekend moet worden. Zijn leven is geheel op God gericht en al zijn zwoegen wordt gedragen door de liefde voor zijn Meester. Stelt het pries terschap aan degene, die er mee is be kleed, hoge eisen, veel wordt er ook van de gelovige verwacht. Hij dient de pries ter met eerbied tegemoet te treden en zal er vooral voor bidden, dat hij me* getrouwheid zijn taak vervult. De predikant sprak de wens uit, dat pastoor Alkemade nog lang in de paro chie zijn taak mocht blijven vervullen als een andere Christus. Tot besluit van de plechtigheid zong de tenor Han Le Fèvre een priesterlied Kapelaan A. v. d. Burg overhandigt pastoor G. P. A. Alkemade te Aer denhout het geschenk (onder couvert) van de parochie. van Gezelle, getoonzet door Olivier Koop. Tijdens de receptie, die 's middags in de pastorie werd gehouden, dankte kapelaan v. d. Burg de pastoor voor al les, wat hij in de afgelopen vijftien maanden in Aerdenhout heeft gedaan. Hij prees diens „prudentia", die een goed leider behoeft en meende, dat de jubilaris door zijn voorbeeld een gun stige invloed uitoefent op het geestelijk klimaat in de parochie-gemeenschap. Spreker overhandigde namens de paro chie een geschenk onder couvert. De heer H. Hagemeyer voerde het woord namens het Kerkbestuur en het gemeentebestuur van Bloemendaal had zich laten vertegenwoordigen door wet houder dr. M. Nolte, die op hartelijke wijze haar gelukwensen uitsprak. Ook de overige parochianen kregen de gele genheid hun pastoor te feliciteren en In het danklof, dat de jubilaris celebreer de met assistentie van pater A. Hendriks en kapelaan G. de Beer, bracht pastoor Alkemade zijn parochianen dank voor hun steun, met de stellige hoop overi gens, dat men in de toekomst tot grotere eenheid zou geraken. Hij vroeg hen ten slotte op voorspraak van paus Pius X te bidden voor het heil van de parochie. Advertentie Ga voor een ZONNEBRIL, die Uw ogen werkelijk beschermt, naar: GROTE HOUTSTRAAT 166 by de Iloutbrug Uitvoerig heeft de Haarlemse ge meenteraad Woensdagmiddag de kwestie behandeld, die ontstaan is tussen de St. Thomas a Villenova- Stichting (Mendelcollege) en de ge meente Haarlem. In het kort komt de moeilijkheid hierop neer, dat de Stichting uit een brief van de ge meente destijds meende te moeten begrijpen, dat zij f 181.405 zonder enig voorbehoud moest bijdragen in de kosten voor openbare werken en dat de grondprijs blijvend gesteld uias op f 16 per m2. De gemeente had wel enig voorbehoud bedoeld en be paalde later de bijdrage op f 199.184.75 en de grondprijs op 17.21. Daar ging de Stichting niet mee accoord en het bleek, dat beide partijen niet tot elkaar konden komen. B. en W. be sloten tenslotte dan toch maar de lage bedragen aan te houden en dienden in die geest ook een voorstel bij de raad in. Voordat de discussies daaromtrent begonnen, verklaarde wethouder HAPPE. dat men getracht had uit het meningsverschil te komen, maar Advertentie Prima behang reeds vanaf 55 ct. per rol Randjes afsnijden a 5 ct. per rol OtN.CKON jCSTRAaY 155 TCIEFOON II 657 Gen. Cronjéstraat 135 - Haarlem - Tel. 11657 In Haarlems gemeenteraad is het Woensdagmiddag met recht een braderie geworden; ondanks het warme weer vond menigeen er genoegen in om zijn kapitteltje daaromtrent te laten horen en het resultaat is geweest, dat de winkels in de Gen. Cronjéstraat, het Julianapark, de Paul Krugerstraat en op de Schoterweg op 14, 15 en 16 Juni vrijgesteld zullen zijn van de bepalin gen van de winkelsluitingswet. Men kent de voorgeschiedenis. In de vorige raadsvergadering kreeg de Cronjéstraat in verband met haar braderie vrij stelling (door een misverstand was het Julianapark in het besluit niet ge noemd) en dat wekte de nodige deining bij de middenstand. De Midden standscentrale protesteerde en de winkeliersverenigingen van de Paul Kru gerstraat en de Schoterweg vroegen evenzeer vrijstelling op genoemde dagen, de eerste, omdat daar ook een braderie zou worden gehouden, de tweede, omdat er een humoristische verkoop zou geschieden. Dat was voor B. en W. aanleiding om de raad voor te stellen ook de winkeliers in deze straten vrij stelling te geven. In de discussies van Woensdagmiddag daaromtrent werd ook het verzoek van de Middenstandscentrale betrokken, om alle winkeliers in Haarlem drie dagen lang de vrijheid te geven. merkte op, dat hier geen sprake is van bevoordelen van de Cronjéstraat. De winkeliers zetten een actie op touw en vragen ontheffing van verschillende bepalingen bij de gemeente Hij wilde ook wel eens de mening weten van de organisaties van winkelpersoneel. Daar heeft men zeker mee te maken, als alle winkels open mogen zijn. Dat geldt niet zozeer in Noord, waar men voor een groot deel met eigen krachten werkt. 55 Nadat wethouder HAPPé het geval nog eens nader had toegelicht, betoogde de heer FIBBE (V.V.D.), dat alle win kels maar open moesten zijn; de brade rie viel toch in de Sportweek. Die open stelling zou dan een extra-attractie zijn. In deze geest diende hij ook een voor stel in. De heer ADELAAR (K.V.P.) ging accoord met het voorstel van B. en W„ omdat ook de Cronjéstraat vrij stelling had gekregen. Hij bleef er ech ter bij. dat die vrijstelling onjuist was. omdat de raad daarmede een actie van de Cronjéstraat honoreert, die door de overige middenstand wordt betaald, want die groep heeft de schade. De neer DE LEEUW (Arb.) had de ontevreden heid onder de middenstand niet kunnen constateren en de opkomst ter vergade ring van de Centrale had daarvan ook niet getuigd. De gehele affaire berustte volgens hem op concurrentie-motleven. Oe heer PROPER (Comm.) daarentegen wilde wel iedereen de vrijheid geven al kon hij het niet eens zijn met de mo tivering in het adres van de Centrale. Voor algehele gelijkstelling oleitte ook de heer WENSING (C.H.), maar de heer SPEK (A.R.) liet andere taal horen. Hij De heer SCHIPPERS (K.V.P.) kon het voorstel van B. en W. maar matig waar deren, ofschoon hU er zjjn stem niet aan zou onthouden. Hjj achte de vrijstelling voor Paul Krugerstraat en Schoterweg niet eerlijk tegenover Cronjé. De win keliers aldaar lienben weer een grote actie ontplooid en zich veel offers ge troost en naar aanleiding van die vrij stelling komen er nu plotseling ook an deren. Dat kon de heer Schippers niet appreciëren. Deze spreker moest verder met teleur stelling vaststellen, dat het apparaat van de middenstandscentrale niet ge lukkig werkt, ook niet overtuigend en evenmin representatief. Over het alge meen worden dj adviezen van de Cen trale wel gevolgd, maar bjj herhaling is gebleken, dat een advies het vertrouwen miste en verkeerd uitpakte. Daarom is er alle reden voor de middenstands organisaties en de middenstandscentrale itieh erop te bezinnen, of er niet een betere meningsuiting mogelijk is, zodat de gemeenteraad kan zeggen: dit is een advies, dat na rijp beraad genomen is en in vol vertrouwen opgevolgd kan worden. De heer Schippers achtte het voorstel van de heer Fibbe veel te ver gaan; daardoor wordt het Cronjé-initiatief verwaterd. Hij noemde de Cronjé een belangrijke en actieve vereniging, waar van ook de heer Warmer lid is. Deze is toch wei een figuur in de middenstand en men kan moeilijk veronderstellen, dat juist hij deelneemt aan een actie, die tegen het algemeen belang ingaat. Wethouder HAPPé verzekerde in eer ste instantie, dat het gemeentebestuur het uitstekend kan vinden met de mid denstand, maar hij moest niettemin ver klaren, dat de organisaties veel te wei nig contact hadden om een goed advies te geven. Hij hoopte echter, dat deze affaire aanleiding zou zijn tot enige zelf- critiek bij de middenstandscentrale en dat men daar eens zijn eigen positie on derzoekt. Hij verklaarde verder, dat de gemeente het goede initiatief wil sti muleren en wanneer het voorstel-Fibbe werd aangenomen, achtte hij dat te ge schieden tengevolge van opgelegde pro testen. Spreker ging nog even in op de be tekenis van het woord „braderie" en vertaalde dat aan de hand van roem ruchte woordenboeken als een „fees telijke kermisachtige markt". Hij pleitte voorts voor een zekere concur rentie-vrijheid en herinnerde er nog aan. dat in de vergadering van de middenstandscentrale het beleid van het gemeentebestuur een kruideniers politiek was genoemd. „Dat kan na tuurlijk een compliment voor ons zijn," aldus de wethouder, „omdat kruideniers middenstanders zijn. Maar als die uitdrukking denigrerend be doeld is, dan getuigt dat niet van waardering van de middenstand voor een eigen groep standgenoten." Het voorstel van de heer Fibbe om alle winkeliers ontheffing van de slui tingsbepalingen te geven, werd tenslotte verworpen met 21 stemmen tegen en 5 voor. Het voorstel van B. en W. wera zonder hoofdelijke stemming aangeno men. dat nader overleg geen overeenstem ming had gebracht. B. en W. zijn er stellig van overtuigd, dat het misver stand bij de Stichting berust, maar vaar twijfel kan bestaan, vooral in zake een morele gebondenheid van de gemeente, menen B. en W. dan ook maar vast te houden aan het lage bedrag. De heer BLOKDIJK (Arb.) was het daarmede in het geheel niet eens en hij vond het niet juist van de Stich ting, om door een woordje minder of meer een andere conclusie uit de af spraak te trekken dan kennelijk be doeld was. Het was hier toch een gentlemen agreement en als_ de ge meente niet zoveel faciliteiten had verleend, dan was op 1 September a.s., wanneer het college in gebruik kan worden genomen, nog geen spade de grond ingegaan. Spreker kwam dan ook met een amendement op het voorstel van B. en W., waarin de grondprijs op f 17.21 per m2. werd gestéld en de bijdrage op f 199.184.75 werd bepaald. De heer DE LANDMETER (C.H.) kon met de heer Blokdijk wel mee gaan indien het voorbehoud voor ho gere kosten zou komen te vervallen. De heer VAN VELSEN (K.V.P.) merkte op, dat de gemeente deze zaak vanaf het begin prettig heeft aange pakt en verder, dat zowel de ge meente als de Stichting voor het al gemeen belang werken. De Stichting is oprecht van me ning, zo zeide hij, dat f 181.405.het gefixeerde bedrag is. Door deze plot selinge verhoging komt men nu in enorme moeilijkheden. Het Rijk ver goedt immers 90 pet. van het aanvan kelijk gefixeerde bedrag en niet meer van wat er later bij komt. De Stichting kan er nu precies uitkomen met de afbetaling en de aflossing van rente, maar er is nu geen dekking te vinden voor die extra f 20.000. Bij dat alles komt nog, dat de wethouder er kent, dat in eerste instantie onvol doende voorbehoud is gemaakt. Die f 20.000 betekenen voor de ge meente geen reële strop; zij heeft toch een „winstmarge" van 10 pet.; deze valt dan wel weg, maar dat mag geen ramp heten, waar de school een algemeen belang dient. Voor de ge meente is hier dus geen sprake van verlies, voor de Stichting is de ver hoging desastreus. De heer MENSING (Arb.) meende, dat het Rijk wel 90 pet. zou bijdra gen in de extra-kosten, en voorts merkte hij op, dat de Stichting meer grond gekocht heeft dan nodig was. Zij zal dus het resterende deel wel weer verkopen voor de bouw van wo ningen; naar als men dan een hogere grondprijs gaat vragen, waarom zou men die dan aan de gemeente ont houden? Zijn fractiegenoot GOEDEE (Arb.) opperde het idee om de Stich ting via een gemeentelijke lening uit de moeilijkheden te helpen- Wethouder HAPPE ging nog eens de gang van zaken na, deelde mede, dat de „winstmarge" voor de ge meente slechts 2 of 3 pet. is en dat het de bedoeling is later aan de school nog een klooster met tuin te bouwen. Zijn betoog leverde na wat reeds over de kwestie is gepubliceerd geen niep- we gezichtspunten op- dat was ook niet het geval bij de republieken en met 2110 stemmen werd het amen dement-Blokdijk aangenomen en met 1813 stemmen het sub-amendement- De Landmeter. Dat betekent dus, dat de Stichting f 199.184.75 als bijdrage in de openbare werken zal moeten betalen en f 17.25 per m2. als grond prijs. Advertentie de Er is deze week flink aan de bel getrokken in Haarlem. Kris-kras door stad zijn enquêteurs aan willekeurige adressen de huisvrouw haar oor over TRIX-W gaan vragen. TRIX-W, het nieuwe anti-mot preparaat, wollen wasgoed, tapijten, gordijnen, meubelbekleding, enz. volkomen veiligt tegen mottenvraat een jaar lang! TRIX-W blijkt enorm populair te zijn. Bijna overal waar een enquêteur kwam, had men een fles in huis. Men was zonder uitzondering opgetogen over e grote gemak van de TRIX-W methode: in het spoelwater wat TRIX-W al het wollen wasgoed wordt volkomen geïmpregneerd. Ook het directe gel lijke voordeel werd algemeen geroemd: twee eetlepels TRIX-W op een ne emmer schoon water. Dat is alles! Dat is voordeliger dan welke andere behandeling ook! Er zullen niet veel Haarlemse huisvrouwen meer zijn, die zich niet hebbe voorzien van dit afdoende wapen in de strijd tegen het mottengevaar- Wie nog geen TRIX-W in huis heeft kunnen wij maar één raad geven: haas U naar Uw drogist en koop een fles TRIX-W. Nu, vandaag nog! Het kost U maar 1.80 het bespaart U op de duur honderden guldens Vanmorgen om half tien is het zes jarig jongetje Leo Heins uit de De Haasstraat spelenderwijs in het Spaarne bij de Helmbrekerssteeg geraakt en ver dronken. Zijn vierjarig broetje zag het ongeval gebeuren en waarschuwde di rect een stratenmaker, die vlak in de burt werkzaamheden verrichtte. De man snelde naar de kant, maar kon in het water niets ontdekken. Hij alarmeerde daarop de brugwachter van de Melk- brug de heer J. M. Stolker, die met een dreg het water, waarin het jongetje zou zijn gevallen, afzocht. Nit lang daarna haalde hij inderdaad het ventje op. Poli tie, Ongevallendienst en een arts waren inmiddels van het ongeluk op de hoogte gesteld en gezamenlijk heeft men nog getracht door toepassing van kunstma tige ademhaling dc levensgeesten op .2 wekken. Toen een kwartier geen re sultaten waren ber ikt, was het duit - liik dat vlere moeite vergeefs zou zijn. Hedenavond om 8 uur zal de heer Max Doyes in restaurant Brinkman voor de leden van de HKSV „Sanctus Bavo een lezing houden over de Ealletkunst. Hij zal twee danseresjes meebrengen die demonstraties zullen geven. Deze lezing is ook toegankelijk voor alle Haarlemse studenten Geboren: M. van Wooning-de Waal, z. Z. J. Tengnagel-Bulthuis, z. W. S. Klarenberg-Louwerse, z. C. W van der Eem-van Rossum, d. E. Voetelink- Schaap, d. M. M. Kaatee-Bruneel, d. Ondertrouwd: C. Kromhout en J. M. Abdala, H. A. J. Wassenaar en E. A. C Wiercz, J. H. Joosten en C. M. M. Balm, H. Eerhart en A. M. P. Feije, J Kraak en E. Veldkamp, A. van Die pen en A. M. Stokman, W. P van der Kroft en M. L. M. Schoonebeek, Th. Faber en N. de Koomen, Th. van Leeu wen en J. J. van Eerden, J. P. G. Bras penning en M. C. A. van den Hurk, J. C. H. Joossen en G. M. J. van Helmond, W A. Smit en W. J. Emanels, N. Oudt en M. J. van de Laarschot. Getrouwd: W. J. Schoonebeek en M. G. Wassenaar, J. de Graaff en J. G. A. Bijvoet, J. Heesemans en M. W. Visser, W. Bank en M. F. H. Ligthart, A. Gol- stein en W. A. ter Voorde, G. F. van der Laag en H. Th. M. Damen, G. J. Willemse en G. C. Leijdekkers, J. Vis- scher en G. Maaskant, K. de Vos en E. J. Schavemaker, M. N. Molenaar en P. M. Klijn, G. J. van der Kroft en W. C. Th. Zijlstra, K. Chr. Stoetzer en E. A. Sanders, J. Kort en D. A. C Zirkzee, P. W. Moerkerk en C. H. T. M. Pryden, A. van der Sijde en M. A. Vink, G. J. W Sloos en G. Westra, J. E. van Haar lem en M. K. van der Kooi. R. Hofstra en J. H. Veldhuizen, A. Zurhaar en W. G. M. Niessink, J. A. Bosch en A. Tig- gelman, H. Poel en M. Kooij, B. F. van Bakel en G. van Rossum. St. Steggink en A. C. Boerrigter. Overleden: G. A. M. Evers-Clement, 78 j. Stolbergstraat. N. Piepenbrink- ï'elder, 60 j„ Rijnstraat. C. M. C. van Gasteren-Zweeres, 80 j., Patrimonium straat. H. van der Vijgh, 58 j„ West- kolk. A. W. van den Brink. 78 j„ Ramp laan. OVERLEDEN: P. C. Otten, 31 j., Blee- kenbergplei'n; G. Dollé, 41 j., Rijnstraat; J. Blei, 76 j., Westerhoutpark; G. J. Janssen, 69 Jan Haringstraat: H. Kap- pert, 65 j., an van Galenstraat; J. P. Tee- kens, 74 j„ Julianalaan; D. van der Weide, 60 j., Garenkokerskade. REMBRANDT: „Het jolige weeuwtje". 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „Alraune". Volw. 2, 4.15, 1 9.15 uur. q 15 LUXOR: „Berlijn, Oostzone", 2, 7 en uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. 7 LIDO: „Station Termini". Volw. 2. 4.15. en 9.15 uur. ,014 CITY: „The sailors of the king", 14 J-,f 7 en 9.15 uur. Zo. 2.15. 4.30. 7 en 9.15J" Ma. tot en met Do.: „De bruid was man", a. 1. FRANS HALS: „Kampioen op sokken 1 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en ROXY: „De boy van Oklahoma", 14 j- vr« en Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15. en 9.15 uur. Ma. tot en met Do. 2.30 8 uur. ,s MINERVA: „African Queen", 14 j. Vr. uur, Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2. 4.15, en 9.15 uur. Ma.: „Mata Hari", 8.15 u«r' 14 jaar. Vrijdag 28 Mei Concertgebouw: N. Ph. O. Vakverei»^ gingsconcert, 8 uur. Zaterdag 29 Mei Stadsschouwburg: „De Rotterdamse Corn®" die" met „Het onstuimige hart", 8 uur. Zondag 30 Mei Stadsschouwburg: „De Rotterdamse Com®" die" met „Overschotje", 8 uur. Concertgebouw: Toneelgezelschap Joha» Kaart met „Potasch en Perlemoer", 8 uur- Maandag 31 Mei Grote Kerk: Beiaardbespeling door Ar1" Peters, 15.3016.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Teylers Museum, Spaarne 16. Tekening®0 van Dirk Langendijk. Geopend iedere werk" dag (behalve Maandag) van 11 tot 17 u. Het Huis met de Kogel, Spekstraat la- Boetseerwerk van Maia Metrakos. Geopend van 1018 uur. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland Groepsportretten van Frans Hals. lijks geopend van 1017 uur. Zo. va° 1317 uur. Museum Het Huis van Looy. Werken van leden van het genootschap Kunst zO ons doel. Dagelijks geopend van 105 u' Zo. van 15 uur (tot en met 20 Juni)' Kunsthandel Leffelaar, tuinzaal, Wagen weg 102. Schilderijen en tekeningen va» Dirk Oudes en W. Roosmalen (tot 12 Juni)- DIVERSEN Stadskweektuin. Geopend dagelijks va° 10—12, 2—5 en 79 uur (tot en met 7 Juni)- Advertentie Vliegen per is een geheel nieuwe ervaring reisv rustig en uitetst comfortabel op 8000 m hoogte en met een snelheid van 8000 m per minuut, dank zij de turbine-motoren en drukcabines van de VISCOUNT - het nieuwe wonder van comfort. Ingelegd op dc lijnen Manchesier en Dusseldorf. Inlichtingen ea boekingen bij Uw reisbureau of bij de BEA Leid»-plein29 Amsterdam-C. Tei. 64848 inteert eieetr 11» mtr BRITISH EUROPEAN AIRWAYS Woensdag 2 Juni, des avonds ofl* 8 uur, geven leerlingen van de af" deling Haarlem van de mij. tot be vordering der toonkunst een uitvoe ring in de gem. concertzaal. Advertentie Zeer aparte uitvoering- GROTE HOUTSTRAAT 96 Ad vertentt* BARTELJORISSTR 24 HAARLEMTEl 20420 In het Lijsternest van het huis van de Katholieke Gezinszorg aan het Kenaupark is dezer dagen aan 19 meisjes het diploma Gezinshelpster uitgereikt. Naast het bestuur van de stichting Gezinshulp in Haarlem waren ook de besturen van Hillegom en Halfweg aanwezig. De vijfde cursus begon op 7 September 1953 met twintig meisjes, van wie één emigreerde. Het resultaat is ten opzichte van het behalen van het diploma dus zeer gelukkig. Het woord werd gevoerd door de penningmeester van de stichting, de heer J. K. Schwartz, die het prettig vond, dat de cijfers, die de penningmees ter altijd in mineur ziet, thans aan de hoge kant zijn in verband met de kennis der candidaten. Hij noemde het verheugend, dat er nog jonge mensen zijn, die als ideaal hebben gesteld het uit de nood heipen van de medemens. Bij het uitreiken van de diploma's bleek mej. P. Korstjens de beste resultaten behaald te hebben. Zij bedankte namens de hele groep mej. Van der Linden voor haar véle zorgen en moeiten en alle andere docenten voor de leerzame lessen. Namens het diocesane bestuur verklaarde mej. J. Bulte, dat in Haarlem steeds de grootste groep geslaagden wordt afgeleverd. Aan de vorming van de jonge vrouwen is met veel geestdrift gewerkt en zij hoopte, dat de gezinshelpsters zich geroepen zullen voelen om een opleiding tot gezinsverzorg ster te gaan volgen. Ten slotte sprak nog de heer Oudejans namens de stichting Ge zinshulp in Hillegom. De nieuwe cursus voor gezinshelpster be gint in September. Inlichtingen avond van 6 tot 7 uur bij mej. A. M. va° der Linden, Kenaupark 18, telefoon 218°'; De namen van de gediplomeerden -Uy' Stichting Haarlem: Lies Flapper, Gien Flapper, Tonny Franse, Tiny Fransser- Ria Handgraaf. Anny Kaptein, Nelly Kb® voets, Emmy Mense, Jo Meyer, Truus M Lida Stolker, Ria Valent, Pauli Korstje0» Stichting Halfweg: Leny Bleeker, fr ie van Scheppingen, Willy Vergouw, An°„ van Wezenbeek. Stichting Hillegom: "l Jonkman, Plonie de Vries. Advertentie de band tossen goede rokers

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2