één GERRIT VOORTING de rose leiderstrui dag in i Linksbinnen Vonhoff, van internationale klassescoort drie maal 5-2) Adri Voorting en Nolten de strijd genomen ROKS werkt zich naar voren Oost-Nederland speelt gelijk tegen West-Duitsland Verrassingen in Ronde van Italië O N Koblet, Coppi, Magni en Bartali ver achter in apathisch rijdend peleton De uitslagen Nederlandse I.C. tegen Amerika mm®. Eervolle nederlaag van N.-Nederland Armzalig verweer van Ajax VRIJDAG 28 MEI 1954 PAGINA 5 etappe - Zesde etappe de°0r<le ?en Concours-hippique op kasteel Hoekelum Sportflitsen Hyytiaeinen werpt de speer bij na 79 meter Pinkster-weekeinde NJORD en combinatie Willem IÏI-Spaarne winnen Oost-Groningen verslaat N .W .-Duitsland Na voorsprong van 4—1 Drie doelpunten van v. d. Weerd p m w - Körw «s*! - YtÉmst*-.'i It-!.' r rrS -MtrSiL w Wilde vreugdedansen, regen van zitkussens j en gevecht om over- winnaars naar kleed- kamer te mogen dragen (Van een speciale verslaggever) Eén dag heeft Gerrit Voorting in de rose trui gereden. Hij onttroonde de Italiaan Minardi en is op zijn beurt iveer van de leidersplaats gestoten door de jonge Zwitser Clerici. Nu staat hij derde in de algemene rangschikking. Clerici heeft een voorsprong van bijna vijftien minuten. Maar Gerrit Voorting ligt op zijn beurt weer bijna twintig volle minuten voor op Magni en Koblet en ruim fierentwintig op Coppi. Bovendien staat Thijs Roks, vluchteling in de zesde etappe, op de vijfde plaats in "et algemeen klassement. Wat dat betreft doen de Ne derlanders het nog niet zo slecht in de Ronde van Italië. Maar er is ook minder prettig nieuws. Adri Voorting en Jan Nolten zijn uit de strijd. Zij kwamen veel te laat "'nnen in de etappe van gisteren en kunnen hun koffers Pakken. Het is een vreemde „Giro" dit jaar. Alles wat er tot toe is gebeurd, is volkomen tegenstrijdig aan wat Pleegt te geschieden in etappe-wedstrijden als deze. De Nederlanders, Belgen en Zwitsers strijden tegen de numerieke overmacht van de Italianen. Zij willen zich Piet laten verrassen en halen de vreemdste capriolen bit. De Belgen en Nederlanders doen dit in trouwe samenwerking. De Zwitsers strijden in hun eentje. Zij boen het zo voortreffelijk, dat niemand er iets van be grijpt en iedereen zich er voor hoedt pertinente ver- "nderstellingen rond te bazuinen. Of hebben Magni, Koblet, Coppi, Bartali en al die anderen, die men als lavorieten heeft aangeduid, het dan toch bij het rechte eind? Maar dan zullen er zware klappen moeten vallen. „II maglia Rosa, II maglia rosa" riep de perschef van de Ronde van Italië enthousiast tegen Gerrit Voorting, die op de pelonse Wan de primitieve wielerbaan van Na- Pels rustig zat te wachten op de aan komst van het peleton, dat op het ogen blik nog buiten de Italiaanse ha- venstad over de slecht geplaveide V'egen ploeterde om te trachten er.ke- 'e minuten van de zeer grote achter stand in te halen. Overgelukkig zat de oudste Voorting tb het gras, zich lavend aan een verfris sende drank. De man uit Roosendaal, die van alle kanten gelukwensen in "ntvangst mocht nemen, die bestormd W'erd door fotografen, filmoperateurs en journalisten, vertelde zonder een tweern van branie; „Ik weet, dat ik °P het ogenblik góed rij. Ik heb de Worm te pakken". Terwijl Gerrit Voorting vertelde van de samenwerking ip de kopgroep lië- pen de wijzers van de chronometer snel door. „Weet je waarom ik zo*kalm en goed heb kunnen rijden? Omdat mijn maats van Steenbergen, Gismondi, Baroni en Corrieri erg achter in het algemeen klassement stonden. De samenwerking in het groepje van vijf met Rik en ik als enige buitenlanders was prima, als we een vliegende controle hadden gepas seerd dan kwamen we weer bij elkaar, want m de strijd om de vette premie van 100.000 lieten wij elkaar vrij." Van Steenbergen, die natuurlijk op de "aan de sprint had gewonnen voor Gis- niondi en Voorting, had zijn ererondje himiddels gereden. Baroni en Corrieri Waren al binnen, maar het peleton was Jn geen velden of wegen te bekennen. De chronometers wezen reeds een ver schil van 15 minuten aan. Toen besloten he organisatoren Gerrit Voorting de rose leiderstrui aan te trekken en hem een "rerondje te laten rijden. Luide toege juicht door de tienduizenden Napolita- nen, die achter hoge ijzeren hekken Seen kans kregen om op de wielerbaan If komen, ging een ingelukkige Voor ting over het ovale cement. IVa ruim 21 minuten kwam Coletto als v°orman van het grote peleton de baan °Pstuiven, gevolgd door Grosso en As- sirelli. In een langgerekt lint volgden l°en De Filippis, Benedetti, Muller, "'-agni, Schaer, Van Est, Koblet, Impa- Coppi, Monti, Bartali en de Neder- "tnders Nolten, Roks, Wagtmans, voor to*e allen een tijd van 8 uur 7 minuten Breed lachend en voortgeduwd door een even verheug de Pellenaars be gint Gerrit Voor ting de ere-ronde in de rose trui. werd genoteerd. Van Breenen kwam drie minuten later dan het peleton bin nen en toen wij de baan verlieten om ons naar de stad te spoeden, worstelden Adri Voorting en de Belg Severyns zich door de menigte, die de weg vol komen versperde. Het gevecht in deze vijfde etappe was onverwacht levendig en fel. Na een rit van 50 km langs de Adriati- sche Zee zwaaide de karavaan de weg naar de heuvels in. Corrieri van de Bartali-équipe nam het initiatief om te demarreren. Van Steenbergen hield een oogje in het zeil, Baroni ging mee, Gismondi pakte het wieltje van Baroni en Gerrit Voorting, die dit zeer vroege initiatief van de Itali anen niet helemaal vertrouwde, bleef bij het viertal. Het peleton, kennelijk van oordeel, dat het op deze warme dag en met nog 220 km voor de boeg, veel te vroeg was om een uitlooppo ging te ondernemen, met enige kans van slagen althans, liet de vijf bru talen gaan. De voorsprong werd snel groter. Na 70 km drukten wij reeds een verschil van 8 minuten af. Het spel werd dus ernst. De Nederlanders en de Belgen zaten samen in de slag Directeur Ambro- sini stond op de wielerbaan van het aardige bergstadje Aquila wat beteu terd te kijken. Car lo Clerici en As- ®,relli kwamen de baan op stuiven met en voorsprong van ruim een half uur het peloton, waarin Coppi, Minardi, Voorting, Van Est, Wagtmans, Bartali, ^"haer, Koblet en Astrua zaten. En achter Clerici en Assirelli reden nu, J^rigens nog met flink tijdsverschil, I*ard Peeters, Metzger en Thijs Roks ?e baan op, tezamen vormend het vijf- -a', dat reeds na 35 km. buiten Napels Yr benen had genomen. De Zwitserse Ploeg, Woensdag nerveus geworden "°or die innige samenwerking tussen Nederlandse en Belgische equipe, am wraak voor de zware slag, welke Tablet, Schaer, Clerici en de andere rjannen met de rode truien en het wit- jj. kruis hadden moeten incasseren. le wraak was allesbehalve zoet. mannen waren er na 35 km. tus- en ii1» getrokken. De Zwitsers Clerici en Metzger, Thijs Roks, Ward Peeters m Assirelli. Hetzelfde menu van nPieasdag, tussen Bari en Napels. Het een volgde niet, want Clerici had if riacdterstand van ruim tien minuten. eeri persoonlijke klassering, Peeters ev uur, Thijs Roks 33 minuten, ten JS Assirelli en Metzger 51 minu- l'i de hoofden van Coppi, Magni güst0°k van Voorting sluimerde de ge- lende wetenschap, dat op de km Hf, hprppn kwamen met 100 km. de bergen kwamen met beï-'Jq ige klim naar het 1375 m. hoge »*Pje Ovindoli. Maar het vijftal de fue zich niet aan de gedachte van \Vpii?rote azen. Zij namen elke minuut te "pA-fOgen Bij de vliegende controle ty0tl ln° (88 km.), waar Roks de sprint cie v°or Peeters en Assirelli, bedroeg toen ""^sprong reeds elf minuten en Nanf.1"1.! het verschil op 150 km. van buten "Puamen, bleek het vijftal 22 mi- tihg veroverd te hebben. Gerrit Voor- C-ierm; a? toen reeds de rose trui aan Jap J, kwijt. Pellenaars vertelde, dat hlinnt en en Adri Voorting twintig Dij ®u op het peloton achter lagen. "ortin ver'rek uit Napels had Adri gezegd.® schertsend tegen Pellenaars komt i„ "Eet er maar op, mijn plaats "ftirur gevaar". Deze ironie Adri P6UieenS uTas immers laatste in het al- Jaidse k ent van de Neder" »"süst 'UPmen kreeg later op de dag ^oiten'^S Wrange bijsmaak. En Jan ?elne' ^Peelt hem zijn eventuele de nS a.an de etappe-wedstrijd auPhiné Libere, welke gedeel telijk tezamen valt met de Ronde van Italië, door het hoofd? Maar om op het verloop van de etappe terug te komen. Wout Wagtmans was door een onvoorzichtig mannetje, die bij de ravitaillering midden tussen de renners liep, ten val gekomen, waar bij hij zijn linkeronderarm verwondde. In het begin had hij nogal wat pijn van die schaafwonden, maar hij vocht zich door de tegenslag heen en kon goed tussen de wielen van het peloton, dat overigens nog steeds geen haast maakte, blijven. Toen ging het de bergen in. Bij Capisstrello, 75 km. voor de finish, had zich een tweede groepje van zeven man achter de vijf leiders gevormd. De vijf moedigen waren de grote bergen inmiddels genaderd. In een smal dal, met aan weerszijden ber- gen, waarop de sneeuw nog in mas sa's viel waar te nenjen, werd van op 800 meter hoogte over slechts 10 km. geklommen naar 1375 meter. Een moeilijke en zware bergpas, waarbij de weg over enkele gedeelten in re paratie bleek te zijn en de volgauto's de renners door het opwerpen van dichte stofwolken hinderden. Clerici, een klimmer van extra klasse, en Assirelli losten eerst Metzger. Toen moest Thijs Roks de drie overige ren ners laten gaan en halverwege de pashoogte zag ook Ward Peeters geen kans meer om Clerici en Assirelli te volgen. De Zwitser en de Italiaan klommen als gemzen omhoog. Toen zij eenmaal het hoogste punt achter de rug had den, begonnen zij aan de lange afdaling van 20 km. In duizelingwekkende vaart ging het naar beneden, naar Aquila. Geen volgauto kon dit tweetal bijhou den. Clerici won de sprint met band dikte voor Assirelli. Peeters had inmid dels twaalf minuten op de beide lei ders verloren, Metzger en Roks, die ge ruime tijd nog tezamen hadden gere den, respectievelijk 13 en 15 minuten. Roks klaagde over honger. Als vijfde, luide toegejuicht door het leeggestroom de Aquila, kwam hij over de streep van de wielerbaan, een sprong makend van de 38ste plaats in het algemeen klassement naar devijfde. Door een woedende menigte uitge floten kwamen 35 minuten na Clerici en Assirelli de favorieten Coppi, Bar tali, Magni, Astrua en de andere Ita lianen de baan op. Van Est, Wagtmans en Voorting kwamen met het peloton binnen. Hein van Breenen zeven mi nuten na de grote groep. Jan Nolten en Adri Voorting, tezamen met Chitti, Miiller en Preiskeit waren bij de slui ting van de controle nog steeds niet binnen. en nestelden zich vooraan in het pe leton om af te stoppen. Een Belgisch- Nederlandse samenwerking dus tegen de Italiaanse overheersing, waarover Koblet en Schaer, die hoog in het persoonlijk klassement staan, weinig te spreken zijn. Intussen was Pellenaars met zijn wa gen naar voren gegaan om in de buurt van Gerrit Voorting te blijven, een nog al riskante onderneming van de ploeg leider. Vooral toen in de omgeving van Ordona (113 km) de voorsprong van het vijftal tot meer dan een kwartier was toegenomen. En inderdaad, toen wij ons lieten afzakken om tijd op te nemen er, te zien hoe het met de zes andere Ne derlanders stond, bleek Jan Nolten moeilijk mee te kunnen komen door een krom achterwiel. Pellenaars werd ge waarschuwd. Hij zette de wagen aan de kant en mecanicien Montillot, die bij hem in de wagen zat, moest bijna twin tig minuten wachten voor het peleton voorbij peddelde met Nolten in de staart. Het leed was toen snel verholpen en Pellenaars kon weer met zijn wagen naar voren stormen om zich bij de vijf vluchtelingen te voegen. Op bijna 100 km voor Napels toen 170 km waren afgelegd, lagen Van Steenber gen, Voorting en de drie Italianen niet minder dan 23 minuten en 10 seconden voor op het peleton, dat inmiddels het hoofd in de schoot had gelegd en geen enkele ernstige poging ondernam om ook maar iets van de achterstand in te halen. Op de grote weide voor Kasteel Hoe kelum bij Bennekom is het vijftigste nationale concours-hippique gehouden. De belangrijkste uitslagen zijn; Dressuurproef. individueel: I. W. Top (Essen) met „Harn". Viertallen: 1. „Voorwaarts" (Essen). Achttallen: 1. El- ster rijvereniging (Eist). Springconcours landelijke ruiters: 1. D. van Laar (Woudenberg) met Ma- nette". Samengestelde wedstrijd, bestaande uit een dressuurproef, een cross-country en een springconcours B: 1. A. Timmer (Den Haag) met „Johan de Witt", 119 4/6 pnt.; 2. A. Jansen (Tilburg) met „Whis ky" 104 5/6 pnt.; 3. W. Scheeren (Vught) met „Poykos" 101 pnt. Springconcours B (10 hindernissen met een maximum hoogte van 1.10 meter, lengte parcours 800 meter): 1. majoor W. F. K. Bischoff van Heemskerck (Was senaar) met „Pocholo", 0 fouten, 65.2 sec.; 2. mr. F. Albers Pistorius (Beek) met „Quodian", 0 ftn., 69 sec.; 3. mej. Fr. Coebergh (Rotterdam) met „Bento", 0 ftn.. 71 sec. Springconcours MA (12 hindernissen met een maximum hoogte van 1.30 m., lengte parcours 800 meter). Na barrage: 1. J. Rijks 'Rotterdam* met „Master". 4 fouten, 54.6 sëc.; 2. mej. Mady Koster (Bussum) met „Axel", 8 fouten, 46.4 sec.; 3. J. A. J. A. Wouters (Eist) met „Rubana", 8 fouten, 47 sec.; 4. lt. ter zee H. Scheeren (Soestdijk) met „Valseuse", 8 fouten, 48.4 sec. Barrièrespringen (na viermaal barrage, waarbij de hindernissen een maximum hoogte van 1.70 meter hadden): 1. W. G. Hendricks (Grathem) met „Bijou", enige deelnemer, die foutloos rondkwam in de vierde barrage: 2. mej. S. Tack (Den Haag) met „Bryan"; 3. A. Timmer (Den Haag) met „Romanichet". De Maastrichtenaar Franssen heeft de Grote Prijs van de Westmark te Aken, een wegwedstrijd over 136 kilometer, gewonnen. De wedstrijd tussen een versterkt elf tal van Wageningen en de Engelse club Bradford City is door Wageningen met 32 gewonnen. Ter gelegenheid van het 16e lustrum van „Njord" zullen op 5 Juni a.s. op het Galgewater te Leiden in vita tie wedstrij den voor studentenroeiverenigingen wor den gehouden. Vijfde etappe De uitslag van de vijfde etappe van Bari naar Napels (279 km) luidt: 1. Van. Steenbergen (Belg.) 7 uur 45 min. 29 sec. 2. Gismondi (It.) z.t. 3. Gerrit Voorting z.t. 4. Corrieri (It.) 7.50.51. 5. Baroni (It.) z.t. 6. Co letto (It.) 8.06.52. I. Grosso (It.) z.t. 8 Assirelli (It.) z.t. 9 De Filippis (It.) 8.07.10. 10. Benedetti (It.) z.t. 11. Müller (Duitsl.) z.t. 12. Magni (It.) z.t. 13. Barducci (It.) z.t. 14. Schaer (Zwits.) z.t. 15. Van Est z.t. 16. Bar- talini (It.) z.t. 17. Guidici (It.) z.t. 18. Koblet (Zwits.) z.t. 19. Impanis (Belg.) z.t. 20. Coppi (It.) z.t. 21. Monti (It.), allen in dezelfde tijd als De Filippis. 22. ex aequo allen in dezelfde tijd als De Filippis: o.a. As trua #(It.). Bartali (It.), Couvreur (Belg.), De Santi (It.), Huber (Zwits.), Minardi (It.). Nolten, Roks en Wagtmans. 87. Van Breenen 8.10.25. 91 Adri Voorting 8.21.0. Zesde etappe De uitslag van de zesde etappe, van Napels naar 1'Aquila (252 km.)' I. Clerici (Zwits.! 7 uur 3 min. 50 sec. 2. Assirelli (It.) z.t. 3. Peeters (Belg.) 7.15.15, 4. Metzger (Zwits.) 7.16.53. 5. Roks 7.19.18. 6. Nencini (It.) 7.28.07. 7. Centerno (It.) z.t. 8. Pellegrini (It.) 7.28.19. 9. Grosso (It) z.t. 10 De Santi (It.) 7.29.34. II.Bartalini (It.) 7.30.27. 12. Croci- Torti (Zwits 7.34.02. 13. De Filippis (It.) 7.38.06 15 Bartali (It.). 16 Van Est. 18. Schaer (Zwits.). 22 Koblet (Zwits.). 24. Coppi (It.). 26 Wagt mans. 27. ex aequo in dezelfde tijd als De Filippis een grote groep, on der wie Gerrit Voorting. 79. Van Breenen 7.45.53. Klassement Het algemeen klassement na de 6e etappe luidt: 1 Clerici (Zwits.) 41.16.26. 2. Assirelli (It.) 41.30.09. 3. Gerrit Voorting 41.31.03. 4. Peeters (Belg.) 41.38.14. 5. Roks 41.45.27. 6. Minardi (It.) 41.46.07. 7. Conterno (It.) 41.47.39. 8. Pellegrini (It.) 41.48.52. 9. Schaer (Zwits.) 41.49.58. 10. Magni (It.) 41.10.35. 11. Koblet (Zwits.) 41.50.40. 12. De Santi (It.) 41.51.02. 13. Nencini (It.) en De Fi lippis (It.) 41.51.15. 15. Astrua (It.) 41.52.49. 16. Fornara (It.) 41.52.58. 17. Coppi (It.) 41.55.32. 18. Huber (Zwits.) 41.55.37. 19. Albani (It.) 41.56.41. 20 Impanis (Belg.) 41.57.04 36. Wagtmans 42.02.30. 57. Van Est 42.12.17. 75. Van Breenen 42.27.15. Tijdens wedstrijden te Helsinki heeft de Finse speerwerper Toivo Hyytiaeinen het nummer speerwer pen met de fantastische worp van 78. 98 meter gewonnen. Hij kwam hier mede 28 cm. verder dan het officiële wereldrecord van zijn landgenoot Nik- kanen, dat sedert October 1938 op 78.70 m. staat. Zoals men weet heeft de Amerikaan Bud Held in Augustus van het vorig jar r een afstand van 80.41 meter bereikt. Deze prestatie is nog niet als nieuw wereldrecord er kend en aangezien Held een holle speer gebruikte is het volgens vele deskundigen twijfelachtig of de IAAF de worp van Held zal erkennen. Zaterdag 5 en Maandag 7 Juni (Twee de Pinksterdag) wordt op de banen van de Noordwijkse sportvereniging een ten niswedstrijd gespeeld tussen de inter nationale clubs van Nederland en Ame rika. Voor v... C van Nederland spelen: Dehnert, Krijt en van Meegeren. Lo Krijt, die alsnog was aangewezen om deel uit te maken van de Neder landse vertegenwoordiging op Wimble don. zal in dit tournooi niet uitkomen. De landenontmoeting tussen de ten- nisploegen van Nederland en België, welke op 31 Juli en 1 Augustus wordt gehouden, zal plaats vinden op de ba nen var het tennispark ..Beekhuizen" te Velr Te Terdonc'. (België) zijn intern, roei- wedstrijden gehouden, waaraan Neder landers hebben deelgenomen. Van der Meer en Wilbrennink, een combinatie van Willem III en Het Spaarne zege vierden in de double scull. De ploeg legde de 2000 meter in 5 min. 29,5 sec. af, voor Antwerp SC, dat er 2 en een halve seconde meer voor nodig had. Njord (Vrind en Cornelissen) passeer de in de twee met stuurman het eerst de finish in 6 min. 10 sec. (Van onze sportcorrespondent) Op Hemelvaartsdag is de vertegen woordigende voetbalploeg van Noord- West-Duitsland een nederlaag van 53 toegebracht door Oost-Groningen. Voor de rust hadden de gastheren een groot overwicht dat in vier doelpunten werd uitgedrukt. Ze kwamen van de voet van Walburg (WVV) en Scholte (HSC) met ieder twee goals. De Duitsers scoorden voor de rust door rechtsbuiten Wendtlandt tegen. Na de hervatting kwamen ook de gasten in de aanval maar eerst nadat Scholte voor 5—1 had gezorgd werd in de laatste 5 min. een draaglijker score bereikt. Ijverig en stug volhouden van de hele ploeg, enkele blunders van de Duit se verdediging, de opmerkelijke dash van de middenvoor \an der Weerd, en niet te vergeten, een gril van de tor- tuin heeft het Oostelijk elftal een voor sprong van 41 bij rust bezorgd in de wedstrijd tegen West-Duitsland. In de tweede helft tapten de Duitsers, spelend in een gewijzigde opstelling wat de verdediging betreft, uit een ander vaatje. Toen slaagden zij er in de ach terstand geheel weg te werken. De Ne derlanders mogen nog zeer tevreden zijn dat de strijd in een gelijk spel ein digde. Als de Duitsers met schieten een ietsje minder tegenslag hadden gehad zouden zij als overwinnaars het veld hebben verlaten. De wedstrijd Begon met een over wicht van de gasten die onmiddellijk verband hedden in hun ploeg. Zij oefen- ren een zware druk uit, en de vinnige spil Hendriks van Vitesse aanmer kelijk beter dan zijn naamgenoot de rechtshalf van NEC moest herhaal delijk hachelijke situaties klaren, die door het falen van Harmsen en ook van Kruitbosch waren ontstaan. Hoe groot de veldmeerderheid van de Duitsers ook was, de beslissende eindstoot in de voorhoede ontbrak. Toen de Oostelijke ploeg gaandeweg wat beter op dreef kwam, en tegenaanvallen opzette, bleek tevens dat er zwakke plekken scholen in de Duitse defensie. Bij een van die tegenoffensieven zette de linksbuiten Bosch goed voor en Van der Weerd schoot onmiddellijk (10). Dit doelpunt deed de Oostelijke geest drift oplaaien. Dit Jeidde tot een twee de succes in de 18e minuut toen Troos ter min of meer op goed geluk een kopbal inzond op een verre trap van Harmsen en de Duitse keeper Grunert blunderde (20). De Duitsers werden er .door van hun stuk gebracht en hun veldmeerderheid verdween. Na ongeveer een half uur moest spil Hendriks uitvallen. Hij werd vervangen door van Asselt van AGOYV. Even eerder was ook de Duitse spil Alle warmte ten spijt was het Stadion geheel uitverkocht bij de beslissende wedstrijd tussen Ajax en D. W. S. Hier -\eejt D. W. S. weer succes. Pieters Graafland maakt te laat een spectaculaire sprong. Koll uitgevallen. Kort er na kregen de Duitsers hun verdiende tegenpunt door een scherp schot van de rechtsbuiten Heinz Janssen, mar dit betekende nog niet het keerpunt van de wedstrijd. Opportunistisch spel van Van der Weerd leverde voor rust nog twee doel punten op. In de 43e minuut profiteerde hij van een kans. toen de Duitse doel man de bal niet ver genoeg kon weg werken. en een minuut later strafte hij het zoveelste misverstand in de Duitse verdediging af. In de tweede helft vervingen de Duit sers hun linkshalf Lohmann door Schicks. Gommans ging naar de spil- plaats en Mahlke werd rechtsback. Dit bleken even zovele verbeteringen te zijn want van der Weerd werd nu vrij wel uitgeschakeld. Een tijd lang was het alles Duitsland wat de klok sloeg. Thans kwam ook de afwerking van de aanvallen tot haar recht. In de 5e minuut scoorde rechtsbinnen Burckhardt. twee minuten later na dat eerst Kelbasse en Burckhardt .ach tereenvolgens tegen de paal en tegen de ifeeper hadden gevuurd kreeg de Duitse middenvoor na een corner de bal door keeper Jansen voor zijn vo- ten gestompt, waarop een onhoudbaar schot volgde, en nog weer vijf minuten later stond de Duitse kolonie als één man jubelend overeind omdat alweer Kelbasse, na een werkelijk meesterlijk opgebouwde aanval, de gelijkmaker had gescoord. Dit dacht men althans, maar de bal bleek door het zijnet in het doel te zijn beland. Al gauw werd het toch 44. Na opbrengen van Kelbasse was een scherp schot van Burckhardt kee per Janssen te machtig. Het Noordelijke elftal heeft Woensdag avond in Osnabrueck een eervolle ne derlaag geleden tegen Noord-Duitsland. De Duitse semiprofs zegevierden met 31. De door ruim 20.000 toeschouwers bijgewoonde ontmoeting betekende het herstel van de voor de oorlog traditio nele semi-interlandwedstrijden tussen het noorden van ons land en Noord- Duitsland. Waren de cijfers 31 voor de Noor delijke ploeg al zeer eervol gezien de kracht van het Duitse voetbal, een nog gunstiger uitslag ontging onze landgeno ten door een aantal aanvechtbare uit- sprake. van de scheidsrechte*-. Het eer ste Duitse doelpunt was een klassiek voorbeeld van buitenspel. Kort voor 't einde ontging de noorde lijken een tweede doelpunt. Abe Lenstra tikte glijdende de bal naar van der Lev, die onhoudbaar inschoot. De overtre ding. waaraan Lenstra zich volgens de arbiter zou hebben schuldig gemaakt, was bijzonder twijfelachtig. Na een half uur, waarin het wilskrachtige Noorde lijke spel de technische achterstand voor een groot deel kon nivelleren, opende van der Ley de score van dichtbij na een rush van Lenstra (01). Die ach terstand prikkelde de Duitsers tot ver zet. Helaas werd, zoals gezegd, de gelijkmaker in buitenspelpositie ge scoord. Vier minuten voor de rust nam Noord-Duitsland de leiding door rechts binnen Eccarius (21). In de tweede helft kwam ie Noor delijke ploeg onder de druk uit. D Duitse doelman ?r kreeg meer wer Een ongelukkig moment ir de Nê landse defensie beslechtte na een k- tier de strijd. Bij een vrij ongevaarlijke Duitse aanval schoot spil Benninga de bal tegen het lichaam van rechtsback Willems op. waardoor Eccarius een ge makkelijke kans kreeg (31). D.W.S. na 17 minuten al kampioen (Van een speciale verslaggever) Elf bezwete voetballers in kletsnatte blauw-zwarte hemden sprongen een gat in de lucht. Het Stadion dreunde van aanhoudend gejuich. Tientallen politie agenten hielden tevergeefs wedlopen met supporters, die uit puur enthousiasme over de balustrade sprongen en het veld op vlogen. Op het middenterrein vochten mannen en vrouwen om het voorrecht, een overwinnaar naar de kleedkamer te mogen dragen. Honderden voet balliefhebbers zetten hun vreugde kracht bij door hun zitkussentje naar beneden te gooien. De bestuurderen van Blauw Wit deden zonder succes moeite, om hun Het was een grote dag voor DWS. Zonder Kil in het veld verschenen, hetgeen vele supporters hevig be nauwde, hadden de blauw-zwarten binnen zeventien minuten een voor sprong van schrik niet 3-0. Het was nauwelijks een geflatteerd resul taat te noemen. DWS leefde boven zijn stand, fluisterde men op de tri bune. Het kon waar zijn. Maar de elf van Ajax reageerden heel anders. De enorme stuwkracht, die van de Spaarndammerdijkers uitging, maak te de rood-witten gaandeweg tot een verzameling jongelieden, die stuk voor stuk hun hoofd kwijt waren. Daarbij kwam nog het mislukken van de en kele gevaarlijke pogingen van de aan val van Ajax, want ook ditmaal speei- huldebetoon, een grote bloemenmand, in handen van de aanvoerder van DWS te krijgen. En de mannen van het reserve-bankje voerden onafgebroken wilde dansen op het gras uit Deze tonelen speelden zich gistermiddag om kwart voor vier in het Olympisch Stadion af, toen scheids rechter Klaas Schipper eindelijk het verlossende laatste fluitsignaal van de beslissingswedstrijd in de afdeling A liet horen. Verlossend voor DWS, omdat de blauw zwarten bijna de hele speeltijd al kampioen mochten heten. Verlossend ook voor Ajax, dat zijn laatste wed strijd van het seizoen 1953/54 zijn slechtste mocht noemen. parten. Ee en ander bewerkstelligde met onafwendbare zekerheid, dat DWS zich geen zorgen hoefde te ma ken. Achteraf kon men zeggen: als Mi toen het 3-1 was, meer succes aet zijn schot had gehad, zou de wedstrijd een heel ander verloop hebben gekregen. Maar me', „als" word. niemand kam pioen. Daarvoor heeft men wilskrach), voetbalcapaciteitei» en een beetje fortuin nodig, drie dingen die geen mens zal het ontkennen DWS gistermiddag eigen waren. Met de factoren, die tot de glorieuze overwinning hebben geleid, moeten we in één adem de naam Von- hoff noemen. Vonhoff, de man, die niet alleen drie van de ijf doelpunten heeft gescoord, maar voor een groot gedeelte ook het voorbereidende werk daarvan op zijn naam brachi. Vonhoff, ver boven de anderen uitste kend, watervlug en intelligent, waarlijk een spelertje, dat de aspirant-overwin- naar in dit soort wedstrijden nodig heeft den paal en lat de Ajacieden ernstig De internationals Michels en Boskamp Het kampioenselftal van D.W.S.staande v. I. n. r.: trainer Stroker, Wierts, Meyer, Lavertu, Richters, Serlijn, Schutte en grensrechter Ladigus. Zittend v. I. n. rVonhoff, Pitten, Klein, Koot en Schouten. ^Illllllllllilllllllllllllllllillllliilllllllllllllil!llllllllllllllllll| iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiii leidden naast deze, we zouden haan wil len zeggen geboren voetballer een bij zon',,r pover bestaan. Al in de derde minuut vestigde de uit blinker de aandacht op zich. De links buiten van DWS. Schouten, Kwam met de bal over de linkervleugel aansnellen, de verdediging wenste het nog even aan te zien, Klein stapte tactisch over de bal heen en met een schitterend schot gaf Vonhoff DWS de leiding. Hij werd breedvoerig omhelsd door zijn collega's, de reserves vlogen elkaar voor de eer ste maal in de armen en de supporters beproefden de hechtheid van de heer Bessem's beton. Ondertussen was Bon kamp evenals zijn ploegt moten iet wat geschrokken cp onverklaarbare wijze aanyallend back geworden. Hij gaf Huis eer eerlijk gezegd goede voor zet, maar de daarop volgende kopbal was gedecideerd naast. Enkele seconden later stond de invailer-miavoor van DWS, Koot, weer in het doelgebied van Ajax. Ditmaal was Boskamp, samen met spil Krist, minder gelukkig. Zelfs kee per Pieters Graafland liet even verstek gaan en toen hij eenmaal uitliep, was 't juist te laat. Met' een hard sckot zorg de Koot voor d<- tand 2-0. Zowel bin nen als buiten de lijnen was men hier mee geenszins tevreden. Vooral nu bleek, dat DWS stukken beter op toeren raakte dan Ajax' onsamenhangende elf tal, kende het medeleven geen grenzen. Twee minuten later even nadat Schouten bijna gescoord had maakte Vcnhoff na een bliksemsnelle soloren ee-i van de mooiste doelpunten van de wedstrijd: 3—0. DWS bleef onmiskenbaar sterker. - nam echter niet weg, dat de Ajacieden vaak voor Richters nee te vinden wa ren. Maar het duo Michels-van Dijk, waar het voigens opzet van had moeten komen, produceerde niet meer dan ar melijk getreuzel en slecht geplaatste voorzetten. In de 38ste minuut kwam Ajax eindelijk weer eens voor de dag met een aanval, die deze naam met <*echt mocht dragen. Van de voet van Bakker zag doelman Richter de bal met een plotselinge wending op zich af ko men, maar hij kweet zich op toejui- chenswaardige wijze van zijn taak. Nog even voor de rust stormde Klein onge veer vanaf de middenlijn naar het doel van Ajax, doch het boogballetje, waar mee hij de uitgelopen keeper inderdaad verschalkte, schoot iets te ver door. En. alleen voor het doel, zag hij de bal net voor zijn voeten over de lijn rollen. De hoop van de zijde van Ajax, dat het in de tweede helft wel beter zou gaan, leek aanvankelijk helemaal niet uit te komen. Binnen zes minuten waren de DWS-ers al driemaal in het bezit van het vierde doelpunt gekomen, wanneer niet op het laatste moment vrouwe For- tu..„ Ajax gunstig gezind was geweest. Doch na 10 minuten „oogden Van D k en Michels het samen weer eens en zo waar zag laatstgenoemde kans met e~n kopbal keeper Richter te sterk af te zijn. Even achter de doellijn ving Rich- t°v de bal op. De scheidsrechter over legde nog even met de grensrechter, want de hele verdediging van DWS maakte luid misbaar, doch het doelpunt w-as een feit. Bijna brach' Michels het tot een reproductie van zijn doelpunt, toen hij even later zij het schietend Richter tot een duivelskunstenarijtje op de witte streep dwong. Ditmaal bleef de bal echter aan de goede of ver keerde kant. De kleine kans rp een ommekeer was even hierna voorgoed verkeken. Pitters ijlde met de bal en verdediging naar het doel. Hij faalde, maar Vonhoff pikte de bal op, omspeel de razendsnel twee a arie man en scho~t feilloos raak (4-1). Tien minuten voor het einde vestigde Vonhoff zijn grote wapenfeit. Alleen snelde hij naar de keeper, die uitliep en hem voor de voaten viel. Maar de kleine DWS-er speelde een kat-en-muis-spel- letje met de brave verdediger vajo \- jax' veste. Nadat hij driemaal om zijn met armen en benen rondwiekende te genstander heengedraaid was, vond Vonhoff het welletjes en met 'n scherp sche' zorgde hij voor zijn vierde doel punt. Het geloei van de bevriende scha re was nog niet verstomd, toen Michels eindelijk zijn streven beloond zag. Van zijn harde schot had keeper Richter niet terug (5-2). In aansluiting hierop kondigde de scheidsrechter het ein e aan c - begon de istvreugde van DWS met een po ging tot onder de voetlopen van de dappere kampioenen. Een wtfc.- - zienlijk deel der fleurig-zomerse inhoud van het Stadion dat nog bijna te klein was! heeft de feestviering tot zeer laat in de avond uitvoerig voortgezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5