Stoffelijke welvaart en wezenlijke rijkdom wereld van Guareschi DEBAT OVER BELEID REGERING-LANIEL De nieuwe haring is ereindelijk De kleine öuplo-lijnenvertaler voor de Nederlandse PTT Hoge extra-uitgaven moeten goedgekeurd worden Maandag volop haring Ten behoeve van de internationale televisieprogramma 's Jot hoofd en hart INDRUKKEN UIT AMERIKA Noordster SCH 236 onbedreigd winnaar van de race Britse spoorwegen rijden weer Weekblad in beslag genomen Enorme prijs Tachtigduizend Franse recruten vervroegd onder de wapenen Britten zouden spionnen opleiden Het weer Het kruispunt te Laren ZATERDAG 29 MEI 1954 78ste JAARGANG No. 25601 Falcon Regenjassen f 49.75 Kasman in Djakarta terug Thans dreigt staking van machinisten Russen blijven visa eisen in Oostenrijk Jordanië niet voor de Veiligheidsraad Soviet-protest in Londen Met definitieve verbetering wordt spoedig begonnen O BARTELJORISST» HAARLEM TEL. 13439 FERO. BOLSTR 48 A DAM TEl 71716? BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bjjkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 B|jkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. J. W. Boerrigter en u Mr, W. A. M. van der Kallen. Jjpofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severfn. wnd, hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE NAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per miliime'et- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het rechi voer advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week. f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.J0 uur avonds teL 21544 Advertentie (Van onze correspondent) \v-Ten. behoeve van de Europese uit- 'sseling van televisie-programma's Riniu in bet Philips Laboratorium te een ven de 'aatste hand gelegd aan y,",, zogenaamde duplo-lijnenvertaler, voor de Nederlandse F.T.T. is Met behulp van deze appara- sisch Zlll,en de Engelse, Franse en Bel ang programma's, die volgens een 0oket: beeldsysteem zijn opgebouwd, 'ana m Ne<1erland. Denemarken, Duits- i., Zwitserland en Italië kunnen en gevolgd. bekend zullen in de maand pesT5 televisie-zenders in acht Euro- v6r? landen door 80 relais-stations zijn nden. Elk land zal een program- 'Tünj verzorgen tussen 6 en 16 ..terwijl Zwitserland daarna nog SqJj tri.iden van het wereldkampioen- VoP Voetbal zal uitzenden, zodat de 4 juPeSe televisiekijkers tot en met gratrii,een werkelijk internationaal pro- De brijgen voorgeschoteld. Èngpi afwijkende beeldsystemen van ■^Igia *405 lijnen), Frankrijk en hiaaj.(die beiden 819 lijnen h bben, V®rsch°n andere punten weer onderling uien) vormen een probleem met Urnor is opgeruimdheid zonder I i °Ptlrnisme en ironie zonder bitterheid.j behulp van een lijnenvertaler echter is men in staat genoemde systemen om te zetten in het de meeste landen van Europa waaronder ook Nederland) ge bruikelijke beeidsysteem van 625 lij nen. Het vorige jaar had het Philips Laboratorium een experimentele lijnen vertaler gebouwd, die in Breda in be drijf is geweest. Voortbouwend op de opgedane ervaringen is thans een pro fessionele duplo-lijnenvertaler ontwor pen, waaraan hard gewerkt wordt om de apparatuur tijdig gereed te hebben. Het principe van de lijnenvertaler, die thans waarschijnlijk in Lopik komt te staan, is als volgt: Het om te zetten beeld wordt op een weergeefbuis zicht baar gemaakt, door een televisiecame ra opgenomen versterkt en daarna ais een beeld van 625 lijnen uitgezonden. Dit klinkt weliswaar heel eenvoudig en het zou ook inderdaad geen extra moeilijkheden opleveren, indien het uit te zenden beeld een continu beeld was, zoals een landschap of een foto. Dit is ecmer niet het geval. Daarom wordt, naast talloze anaere te treffen voor zieningen, een weergeefbuis met een langere-nalichttijd gebruikt. Dat er evenwel nog heel wat meer komt kij ken alvorens men de gewenste resul taten verkrijgt, bewijst wel, dat zich in deze duplo-lijnenvertaler meer dan 250 electronenbuizen bevinden. Deze apparatuur behoeft zoals te begrijpen is, niet voor alle onderdelen van de programma-uitwisseling te worden ge bruikt. Op 10 Juni zal dit product voor de eerste maal een taak vervullen bij de programma-uitwisseling, maar voor dien zullen uiteraard nog de nodige proefnemingen plaatsvinden. (Van een bijzondere medewerker) Wat is een rijk mens? Is dat de man, die zich alles wat voor geld koopbaar is, ook karn aan schaffen? Met bijbelwoorden en volkse gezegdes kan worden aangetoond, dat dit zeker niet waar is. „Geld alleen maakt niet gelukkig." „Het is voor een rijke moeilijker de zaligheid te berei ken, dan voor een kameel om door het oog-van-de-naald te kruipen." Maar waar zit het hem in, dat een mens, die volop geld bezit toch niet per se een „rijk" mens is? We spreken wel eens van rijke nietsnutten, leeghoofden en ge notzoekers en we geven deze woorden dan een gevoelswaarde van medelijden: arme stakkers, die geen enkele hogere waarde in het leven kennen dan geld en genot. Zij kennen de werkelijke vreugde om het waarachtig goede, wa re en schone niet. Zij verstaan de ei gen hunkering des harten niet, het on uitblusbaar verlangen, levend in elke mens naar de volkomenheid van het ge luk. En zij voeden dat verlangen met meer genot, meer plezier, meer sensa tie. En tot hun grote teleurstelling en verbittering is het resultaat van deze levenshouding, onvoldaanheid en verve ling en niet zelden een vlucht in de wanhoop. De tijd van de „.rijke nietsnutten" is over het algemeen in West-Europa en zeker in ons land zo goed als voltooid verleden tijd. In de plaats van deze groep, dreigt evenwel een andere groe pering van „nouveau riches" te treden; weliswaar geen leeglopers, maar wel leeghoofden. Mensen met een gezond stel hersenen, maar die dat zeer een zijdig gebruiken en dientengevolge toch gaan behoren tot degenen, die eeuwig onvoldaan zijn en die onwillekeurig het medelijden opwekken van de werkelijk rijke, cultuur-bezittende mens. In een van onze vorige „indrukken uit Amerika" beantwoordden we de ons zelf gestelde vraag: zou je deze Ameri kaanse welvaart, met al haar nadelige bijverschijnselen, zo willen overplaat sen naar Nederland, met een beslist „neen." Willen we dan geen hogere wel vaart voor Nederland, in het algemeen en in het bijzonder voor hen, die er nu het minst van kunnen profiteren? Dat is natuurlijk een heel andere kwestie. Wanneer we in een kring van arbei ders iets vertellen over het beslist veel hogere levenspeil van hun Amerikaan se standgenoten, hebben we een gespan nen auditorium. Geen wonder. We roe pen immers het beeld op van een ar beidersgezin (als algemeen verschijn sel) waarin een auto zo gewoon is als hier een fiets. Waar moeder de vrouw het, dank zij perfecte technische instal laties, veel gemakkelijker hee»ft dan hier; waar een huurhuis uitzondering, het eigen huis regel is. Praat met ar beiders over hoge lonen en ge hebt na tuurlijk hun belangstelling, want hier is over het algemeen de arbeider nog de economische grensganger, bij wie nauw lettend wordt toegezien, dat zijn inko men niet al te veel boven het zedelijk minimum stijgt. Maar vanwaar dan dat besliste „neen"? Kom mee naar het gezin van, laten we hem Joeke Feerda noemen. Vier jaar geleden had hij nog een niet onaardige boerderij in Fries land. Toen schreef zijn naar Amerika geëmigreerde zoon hem, dat hij maar naar het land van Uncle Sam moest komen. Daar zou in ieder geval wel een stevige boterham in het boerenwerk te verdienen zijn. Joeke verkocht zijn bedrijfje en ging met Boukje zijn forse boerenvrouw. Binnen het jaar waren ze als boerenarbeiders in Amerika mis lukt. Te oud om zich nog aan te passen. Maar voor iemand die zijn handen kan en wil gebruiken is er daarginds altijd wel een boterham te verdienen. Hij zocht en vond werk op een meubelfa briek in Grand Rapids. De 60 dollar aanvangsloon werden al spoedig 70 en het typische Amerikanistische „welvaartstreven" kreeg hem te pak ken. De Amerikaan werkt officieel maar 5 dagen per week. Maar wat moest Joe ke met de vrije Zaterdag doen. Met tuintjes schoonhouden en auto's poetsen was er allicht nog een tiental dollars per week bij te grijpen. En nu ze toch niet meer op het platteland woonden «n dus ver van de getrouwde zoon, wat moest moeder de hele dag thuis doen. Zo troffen we ook Boukje Feerda als politoerster in de meubelfabriek aan. Zaterdags en Zondags gaat ze kantoren schoonmaken en zodoende verdienen ze samen bijna 200 dollar per week. Na tuurlijk hebben ze 'n eigen wagen, (bij na al afbetaald) natuurlijk een ijs-kast een badkamer en televisie (alles op af betaling). „En bovendien," zegt Joeke met een zekere trots, „hier kan ik wel blijven werken tot m'n zeventigste. Nou wie doet me dan nog wat?" We blijven nog even met z'n vrouw staan praten. Of ze hier gelukkig is, vragen we. „Och menheer" zegt ze, „zulke mooie weilanden als in Friesland zijn hier niet. En bovendien, een mens wil wel eens wat wanders dan alleen maar werken en geld verdienen." Inderdaad, geld alléén maakt niet ge lukkig. De Nederlandse kunstschilder C. A. Bartels in Minneapolis heeft ook zo zijn eigen gedachten over geld en cultuur in Amerika. „Kijk eens." zegt hij, en laat ons een voortreffelijk landschap in olieverf zien. „ik wilde dat ding als schilderij verkopen. Ik kon er tien dol lar voor krijgen, toen bood ik het aan een reclamebureau aan met een tekstje voor een of andere soort chocolade en onmiddelijk kreeg ik 400 dollar. Het is niet ongewoon wanneer een loodgieter of timmerman 120 dollar per week verdient, maar een leraar op een high-school knijpt allebei zijn handen dicht met iets meer dan 300 dollar per maand. In het huis van een hooggeplaatst ambtenaar, met een schitterend uit zicht op een heuvelachtig landschap, veroorloofden we ons de opmerking, dat zijn huis geen vensters had. omdat er geen boeken waren. „Waarom boeken" was ziin verbaasde antwoord „ik heb toch televisie." Arm volk, dat rijk is in geld, maar geen cultuur bezit. We zeggen het onze goede vriend Pater Alphonse Barthien na: Wee het katholicisme als het door de worm van de afval wordt aangetast zoals in Europa. Dan eerst zal blijken dat hier in Amerika nog minder weer stand is dan in Europa, omdat we hier (nog) geen cultuur bezitten." Scheveningen heeft de haringrace 1954 gewonnen. De Sch. 236 Noordsteris als eerste van de haringvangst in Umuiden teruggekeerd. De Hollandse nieuwe van het jaar moet weer heer lijk wezen. (Van onze correspondent) De finish van de haringrace 1954 is een weinig spectaculair gebeuren geworden, waarbij het vermoedelijke tijdstip van aankomst steeds later ge steld werd. Om half zes 's morgens bereikten ons reeds geruchten, dat de eerste jager om 9 uur in de morgen verwacht kon worden. Later werd dat tussen 10 en 12 uur. Toen weer heette het, dat het schip om 2 uur binnen zou lopen en tenslotte is het 10 minuten voor half vier geworden, toen hij ein delijk zijn steven van achter de Noordpier de havenmond indraaide. Voor de mensen, die van 's morgens af al op de Kop van de Haven uitgekeken hadden, betekenden die paar minuten, die het schip nodig had om in de Vissershaven te komen, niets meer. Er was alleen maar plaats voor een zucht van verlichting: Eindelijk. Want men begon zo langzamerhand te vrezen, dat het schip maar doorgestoomd was naar de eigen thuishaven. ste haring hoge prijzen betaald wor den. Maar deze keer zjjn de prijzen wel tot ongekende hoogte gestegen. Het eerste kantje werd verkocht voor f 1.066, terwijl de overige vaten van eigenaars veranderden voor f 950 tot f 1.350 per kantje. Wanner men weet dat in een kantje 750 tot 800 gro te haringen of 950 tot 1.000 kleinere gaan, dan blijkt dus, dat per haring meer dan een gulden betaald is. Maar daarvoor was de Noordster, die om 7 uur voor de thuishaven verscheen, dan ook de enige aanvoerder van de lang verbeide malse maatjes. De tweede vice-voorzitter van de Mas- jumi, mr. Kasman Singodimedjo, die in Ambon werd aangehouden, nadat hij in een toespraak critiek had geleverd op de opwekking v. d. president om geen ideolo gie naast de Pantjasila te erkennen, is in Djakarta teruggekeerd. Zijn rede heeft intussen een storm doen ontstaan in de Molukken en in de hoofdstad. De leiders van de wilde staking onder 'iet Britse spoorwegpersoneel hebben hsteren besloten het werk weer te doen hervatten. Gestaakt werd in Wales en het Westelijk deel van Engeland. Na hun in Bristol gehouden vergadering, haakten de stakingsleiders bekend dat het werk vandaag te middernacht zou borden hervat, zodat onmiddellijke on derhandelingen zouden kunnen begin gen over de opheffing van de omstre den „lodging turns" nachtelijk over blijven van personeel der treinen die de dienst tussen Londen en de provincie Onderhouden. Het besluit viel kort nadat uit de rijen der stakers stemmen waren opgegaan een eigen beslissing te nemen, wanneer de leiders hierin achterbleven. Het ge vaar voor een spoorwegstaking is hier mede nog niet geheel en al geweken. Machinisten en stokers van het Ooste- M)k en het Noord-Oostelijk gebied heb ben Doi-derdag in York besloten morgen 'e middernacht het werk neer te leg- ®en. Men gelooft echter, dat het voor beeld van de stakers in het Westen de Plannen van het spoorwegpersoneel el ders in het land zal wijzigen. De wilde faking in de Westelijke districten brak 'Wee weken geleden uit. Dp een bijeenkomst van de OÓsten- Mlkse Bestuursraad weigerde de Rus sische Hoge Commissaris Iljitsjev een P °stenrijkse wet goed te keuren, die inreisvisa voor Denen, Noren, Zweden, Turken en West-Duitsers afschaft. De drie Westelijke mogendheden steunen deze wet, die technisch op 17 Mei van upacht is geworden, omdat de bezet- 'ende mogendheden niet binnen de daarvoor vastgestelde tijd een veto er Ver hebben uitgesproken. Tljitsjev meende, dat afschaffing van deze visa een toevloed van „militaris tisch en wraakgierig gezinde personen" buar Oostenrijk tot gevolg zou hebben, J'bbral uit West-Duitsland. De Sovjet- autoriteiten zullen maatregelen tegen Personen uit genoemde landen nemen, s zij in de Russische zone worden ?u.hgetroffen zonder visum, zo voegde 1 hier aan toe. (Reuter) De versterkingen, die nu al in de delta zijn aangekomen, gevoegd bij de nieuwe troepen, die binnenkort uit an dere delen van Indo-China zullen arri veren, stelden hem in staat, zo zei hij, om een grote aanval van de Vietminh het hoofd te bieden. Generaal Cogny heeft gisteren een aan val ondernomen in het Zuid-Westelijke deel van de Tonkin-delta met de bedoe ling om de aanvoerwegen af te snijden van de twee rode divisies, die de sleu telstelling Jen Phoe belegeren. De Franse luchtmacht bestookt over dag de goed gecamoufleerde communis tische artilleriestellingen en laat tevens tijdbommen vallen om ook 's nachts nog de nodige schade te kunnen aanrich ten. De Franse strategie heeft op het ogen blik niet meer het starre karakter als ten tijde van Dien Bien Phoe, toen het behoud van elke stelling noodzakelijk was voor het behoud van het geheel. Talrijke geïsoleerde Franse posten in de delta zijn de laatste dagen al teruggeno men. Men vormt zoveel mogelijk sterke mobiele eenheden, die het initiatief van de Vietminh kunnen overnemen, waar dat nodig is. Op sommige punten zijn de opstandelingen de stelling Jen Phoe tot op 200 meter genaderd. Acht Europese leden van het Franse Vreemdelingenlegioen, vergezeld door acht Vietnamezen, hebben nu ook kans gezien na hun ontsnapping uit Dien Bien Phoe een Franse post in Laos te bereiken. In totaal zijn nu ongeveer 50 man ontsnapt, maar dezen zijn de eerste Europeanen. De Franse kruisers „Gloire" en „Mont calm" zullen eind Juni in Saigon aan komen. Nu ligt daar het Amerikaanse vliegdekschip „Windham Bay", dat jacht bommenwerpers en verkenningsvliegtui gen voor de Franse luchtmacht heeft aangevoerd. Jordanië zal niet deelnemen aan de besprekingen in de Veiligheidsraad over het Israëlisch-Jordaanse dispuut, zo heeft de Jordaanse ambassadeur in de V. S. aan de voorzitter van de Vei ligheidsraad geschreven. Jordanië is geen lid van de Verenigde Naties doch Israël had verzocht, dat Jor danië deel zou nemen aan de bespre kingen van de Raad over het Israëlisch- Jordaanse geschil naar aanleiding van de recents grensincidenten. Libanon, dat wel lid is, had de Jordaanse klacht in gediend. Israël van zijn kant had een tegenklacht ingediend. Triomfantelijk meerde schipper De Graaf, die, omdat hij regelmatig in IJ- muiden aan de markt kómt, daar door iedereen gekend wordt als „Ome Kees", zijn Noordster SCH 236 aan de nieuwe Tegeltjesmarkt, waar de vrachtauto's, weinig uitbundig bevlagd overigens, ge reed stonden om de 20 kantjes haring op over te laden. Met de directeur van het Staatsvissershavenbedrijf, de heer mr. J. R. van Eerde, kwamen loco-bur gemeester J. C. Aschoff, wethouder C. P. J. Maas en de gemeente-secretaris, de heer J. Veenstra, aan boord om in de hut van de schipper de „Prijs van IJ- muiden" aan te beiden, een zilveren pla quette met het wapen der gemeente, vergezeld van een oorkonde, de prijs voor de eerste in IJmuiden aangevoerde Hollandse Nieuwe door een schip, dat zelf aan de visserij deelgenomen heeft. De Noordster is de enige geweest, die Vrijdag Hollandse Nieuwe aan de wal gebracht heeft. In de nacht van Donderdag op Vrijdag waren de vang sten aanzienlijk beter en naar ver luidt zou o.a. de Maria Jacoba KW 73 Vrijdagmorgen op thuisreis gegaan zijn met 250 kantjes haring. Een gulden per haring Met gejuich is de eerste nieuwe ha ring in Scheveningen ontvangen. Het was enorm druk, eerst al bij aankomst in de vishal, waar de tonnen openge slagen werden, zodat iedereen de ha ring kon zien en bewonderen en zich de mond aflikken. In de afslag was het zo mogelijk nog drukker. Op de 2- persoonsbanken zat men met zijn drieën er. ook de gangen stonden stampvol met mensen. De wijk Duindorp bood aan de re derij een wimpel aan, die bedoeld is als wisselprijs. Deze zal steeds toege kend worden aan de eerste logger van de Scheveningse vloot, die met nieuwe maatjes binnenkomt. Wordt hij drie maal gewonnen, dan gaat hij in eigen dom over. De opvarenden krijgen elk een kleiner vaantje als herinnering, t Het is gebruikelijk, dat, voor de eer- Ket besluit van de Franse regering, om de 80.000 recruten, die anders in October van dit jaar in dienst zouden zijn gekomen, reeds nu op te roepen,- ^faakt een verhoging van de defensie-uitgaven noodzakelijk. De Nationale Vergadering, die Dinsdag a.s. een openbaar debat zal houden over het beleid van de regering-Laniel ten aanzien van Indo-China en van de conferentie £an Genève, zal dus tevens deze nieuwe post op de begroting moeten goed keuren. Dienstplichtigen mogen volgens de Franse wetten niet naar opera- tonele gebieden in Indo-China worden gestuurd. Een uitzondering daarop «an alleen door de Nationale Vergadering worden toegestaan. Het zou in «eder geval drie maanden duren, voordat de thans op te roepen recruten de Plaatsen hebben ingenomen van de ervaren troepen in Frankrijk, West- Duitsland en Noord-Afrika, die men dan naar Indo-China zou willen sturen. TH Hanoi verwacht men, dat de communistische legers omstreeks het midden £»n Juni een grootscheepse aanval zullen ondernemen op de delta van de j'ode Rivier. De opperbevelhebber van de Franse strijdkrachten in Noord- Thdo-China, generaal René Cogny, verklaarde na een bespreking met gene ral Navarre, dat hij de militaire toestand optimistisch beziet. In Parijs is men nog steeds in opwin ding over de onthullingen, die het linkse weekblad „Express" heeft gedaan over de inhoud van het geheime rapport, dat door generaal Ely aan de Franse re gering met betrekking tot Indo-China was uitgebracht. De politie heeft de ge hele oplage van het blad in beslag geno men en de Franse minister van Defen sie, Pléven, stelt een onderzoek in. De ■opwinding is daarom zo groot, omdat al eens een regering ten val is gekomen, omdat de inhoud van een geheim mili tair rapport over Indo-China is uitgelekt. (AFP/Reuter-UP) De Russische ambassadeur in Londen, Malik, heeft gisteren op het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken een nota overhandigd, waarin geprotes teerd wordt tegen de activiteit van anti-communistische Russische uitgewe kenen, aldus meldt radio-Moskou. „Het toelaten van de activiteit van deze uitgewekenen, die door Britten worden opgeleid voor spionnage en on dermijnende en terroristische daden, komt neer op inmenging in de binnen landse aangelegenheden van een ander land", aldus het protest. Malik noemt in zijn nota de berich ten in de Engelse bladen, de „Daily Mail" (24 April) en de „Sunday Times" (25 April), waarin gezegd werd, dat een „nationale Unie van Russische so- lidaristen" in Engeland werkzaam is. (Reuter-U.P.) De Maria Jacoba KW 73, die Vrijdag morgen aan de thuisreis begonnen is, kan vandaag niet meer aan de afslag komen. Het schip moest van 380 mijl ten Noorden van Umuiden komen en bevond zich Zaterdagmorgen 9 uur nog op 180 mijl. Varend met een snelheid van 9 mijl per uur had het dus nog twintig uur stomen voor de boeg. De haring van de KW 73, in totaal 250 kantjes, zal daarom Maandag ver kocht worden. Dan zullen nog vier haringschepen hun vangst in Katwijk aan de markt brengen. Vanmorgen zijn namelijk op thuisreis gegaan de Gorre- dijk IJM 75 met 201 kantjes. De Bali KW 129 met 254 kantjes, de Rijnmond IV KW 15 met 150 kantjes en de Noordster KW 67 met 200 kanjes. Alleen reeds in Katwijk zullen Maandag dus een kleine duizend kantjes haring verkocht worden. Sinds Guareschi in Parma achter de tralies zit, en dat is sinds gisteren, kent hij zijn eigen kleine wereld. Tien tegen een, dat hij haar weldra te klein vindt, al verklaarde hij gisteren dan ook: „Ik ben blij, dat ik de kans krijg een beetje uit te rusten. Hier heb ik een aardige cel helemaal voor mij alleen en niemand zal me per telefoon lastig vallen". De censors van de gevan genis voelden zich overigens nu al minder gelukkig. On der degenen, die Guareschi gisteren naar de gevangenis begeleidden, bevond zich het N eo-fascistische parle mentslid Franz Turchi, de hoofdredacteur van het dagblad II Secoio in Rome, die zeide, dat zijn blad in totaal 200.000 brieven had ontvangen uit alle delen van Italië, waarin wordt geprotesteerd tegen het vonnis. Hij beloofde, dat hij alle brieven aan Gua reschi door zou zenden. De censors moeten al die brieven censureren. Verder moeten zij ook alle verha len en artikelen bekijken, die Guareschi aan zijn krant „Candido" zal blijven sturen. Guareschi heeft aangekondigd, dat hij voort zal gaan met zijn werk voor het blad en volgens de Italiaanse wetgeving moet een gevangene worden toe gestaan zijn beroep „binnen bepaalde limieten" voort te zetten. Dat is een van de privi leges, waar Guareschi ge bruik van wil maken. An dere zijn de keuze van de gevangenis en het verkrij gen van een cel voor hem alleen. Guareschi heeft de ge vangenis in Parma tot ver blijfplaats gekozen, omdat die in zijn geboortestad staat en omdat hij dacht zich meer op zijn gemak te voelen in een kleinere ge vangenis. (Tot Zondagavond) Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Zwakke tot ma tige wind in hoofdzaak tussen West en Zuid. In het uiterste Noord-Oosten van het land lagere, elders weer iets hogere temperaturen. Zondag: Zon: 4.2820.47. Maan: 2.49—19.13. j Maandag: Zon: 422720.48. Maan: j 3.2330.36. In de Larense raadsvergadering van Vrijdag is het beruchte kruispunt ter plaatse onderwerp van bespreking ge weest, naar aanleiding van een schrij ven, getekend door alle fractievoorzit ters, dat culmineerde in de vraag of B. en W. bereid zijn. zelf voorlopige be veiligingsmaatregelen rond het kruis punt aan te brengen op de hiervoor in aanmerking komende gemeentegronden en gronden van particulieren langs de rijksweg, wanneer het rijk in korte tijd zelf deze noodzakelijke voorzieningen niet neemt B. en W. hebben verklaard hiertoe inderdaad bereid te zijn. Het college had Zaterdagavond na het grote ongeluk een expresse-brief aan de rijks waterstaat gericht met het verzoek op korte termijn de nodige maatregelen te nemen. Voorts deelde burgemeester Naud v. d. Ven mede, dat in de loop van Vrij dag telefonisch van de zijde van het mi nisterie werd medegedeeld, dat de aan besteding voor de definitieve verbete ring van het kruispunt de volgende week zal plaats hebben, zodat binnen enige weken daaraan begonnen zal worden. De Larense raad gaf uiting aan zijn verheu genis over deze mededeling. De nieuwe situatie zal dan als volgt wor den: de rijbaan van de rijksweg wordt verdubbeld; aan beide zijden van de kruising met de Hilversumseweg worden op de binnenste twee rijbanen vluchtha- vens gemaakt. Deze vluchthavens zijn een onderdeel van een sigaarvormige berm. De toekomstige situatie op het kruispunt Laren kan vergeleken wor den met de huidige situatie op dezelfde rijksweg in Diemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1