Nieuwe nederlaag meest waarschijnlijk Laatste oefening van de Zwitsers voor tournooi om wereldtitel —Zo wordt er begonnen:- Van Dam en Dame yl 1t1P üi mul JÖï' n m m m m m m Rechtspraak in de KNVB is chaotisch THIJS ROKS BIJNA UIT RONDE VAN ITALIË DefamilieP.van Uzzel H P Hadden jullie misschien geen sin fife üt ft SU» Xl!j| i m@mmi 1' 1 KINDERPRIJSVRAAG Van stukken.... mM ©~1 1 en schijven Madrid tegen Bondselftal Gerrit Voorting op tweede plaats Ontvangsten uit kohierbelastingen lopen verder terug LAATSTE INTERLAND VAN DIT SEIZOEN 1 jjjjf O Ib^t PB 1 ft ..Sp s jS 26 §§j j O c J D.W.S. speelt in het stadion Olympische Dag Geschorste VVV-ers verweren zich VVV staat achter de geschorsten DE UITSLAG 1 Rijksmiddelen in April 19S4 Invloed van tariefver- loging bij niet kohierbelastingen ZATERDAG 29 MEI 1954 PAGINA 4 Neury Bocquet abcdefgh Eervol ontslag burgemeester van Geertruidenberg Burgemeester van Maurik Oplossing kruiswoordraadsel van Vrijdag 5? r r ss. (Van onze sportredacteur) Het Nederlands elftal speelt morgen zijn laatste interlandwedstrijd van dit seizoen. De laatste, maar zeker niet de gemakkelijkste. Want, het moge zijn, dat de Zwitsers nu ook niet bepaald tot de elite van het Europese voet bal behoren, zij hebben enkele redenen om zo goed mogelijk voor de dag te komen in deze voor hen laatste oefenwedstrijd voor de strijd om het wereld kampioenschap. Zij hebben bovendien enkele opmerkelijke successen van recente datum op hun naam staan. Het klinkt schoon. Nederland als laatste sparring partner voor de strijd om het wereldkampioenschap. Weest echter niet al te optimistisch. Want het ziet er naar uit, dat de Zwitsers na morgen met allerlei schone doch ijdele ge dachten zullen rondlopen als zij hun zege op het Nederlands elftal en het gelijke spel tegen Uruguay gaan combineren met hun kansen in het tournooi om de Jules Rimet-beker, dat de volgende maand in Zwitserland wordt ge houden. Wij rekenen stellig op een neder laag, dat hebt ge zo juist kunnen lezen. Hoe kan het ook anders na die pijnlijke nederlaag tegen de Zweden. Wij hebben al vaker betoogd, dat deze trieste score van Stockholm, het slech te resultaat tegen de Belgen en de grote nederlaag in Oslo, in September van het vorig jaar, geen toevallig heden zijn geweest. Zij vloeien voort uit de malaise, die de Nederlandse voetbalwereld momenteel kent. Zo'n periode van slechte resultaten eindigt niet op zo maar een dag en zeker niet als men lijdzaam blijft toezien en niets doet om verbeteringen te bewerkstel ligen. Het ia niet nodig om op dit laatste nog nader in te gaan. Hoe wij hierover denken, is nu ai dikwijls ge noeg op deze plaats verteld. Het komt nu niet meer op woorden aan. slechts daden kunnen een oplossing brengen. In het Nederlands elftal, dat zich mor gen in Zürich natuurlijk zo goed moge lijk zal verweren, zijn weer vijf veran deringen aangebracht. In alle linies zijn spelers vervangen en begrijpelijk het meest in de voorhoede. Want bij alle nederlagen, die het oranjeteam moet in casseren, vergete men niet, dat de ver dediging zich steeds energiek heeft ge weerd, dikwijls heel lang heeft stand gehouden en eerst bezweek als de over macht van de tegenstander met de mi nuut groter werd. Daarom is ook nu de achterhoede vrijwel geheel intact ge bleven. Alleen Tebak, de minst sterke speler, is vervangen door Boskamp, die het oranjeshirt al vaker heeft gedragen. Boskamp heeft de pech gehad eens te vroeg in het Nederlands elftal te zijn opgesteld. Er volgde een inzinking en het heeft geruime tijd geduurd eer hij die weer te ooven was. Verder is Klaas- sens, die om studie-redenen verhinderd was tegen Zweden, weer terug. De voorhoede speelt nu dus weer in een geheel nieuwe formatie. Ben- naars. van Melis en van der Kuil, de zetters, Dillen en Bleyenberg, en door W. van der Gijp, de motor in de gevreesde voorhoede van het Dordtse Emma. Dat kan natuurlijk een ver betering zijn, want de Nederlandse ploeg moet het hoofdzakelijk van een opportunistisch spelende voorhoede hebben. Wat dat betreft weten Bleyen berg en Dillen daar wel raad mee. Van de andere kant moet men ook weer niet te veel succes verwachten van het gemanoeuvreer met spelers in de aanvalslinie. Want wat wilt ge. Een voorhoede redelijke kansen bezorgen tegen een technisch superieure tegen stander? Dat is een onmogelijkheid. Daarom lijkt het altijd alsof de voor hoede steeds weer taalt en het Neder lands elftal om aeze reden neder lagen krijgt te slikken. In feite is de situatie echter zo, dat verdediging en middenlinie zich door de grotere kracht van de tegenparti' in hoofdzaak moeten bepalen tot de afweer en dus moeilijk ook nog veel zorg kunnen besteden aan de opbouw. Bovendien: verdedigen is kleine, physiek minder sterkeren, zijn altijd gemakkelijker geweest dan aan- vervangen door twee robuuste door- 1 vallen. ZWITSERLAND Stuber Antenen Louer Kernen Vonlahthen Frosio Hagen Casali Ballaman Michels Bleyenberg Biesbrouck Terlouw Boskamp Odenthal Steiger v. d. Gijp Fatton Dillen Klaassens NEDERLAND MEI-OPGAVE 3 Eindspelstudie van Drs. Th. C. L. Kok. Wit speelt en wint. direct blijkt. Wit maakt handig gebruik van het positievoordeel), 16. Pd4 Dd7, 17. Pbö c6, 18. Pa7:f Kc7. Stelling na de 18e zet. Wit: Ka3. pionnen c3, dS, eS. Zwart: Kh6, PéJ, pionnen a5, b7, f7. Oplossing Mei-opgave 4: Ld31 Oplossing 3-zet van A. Verveen: 1. PgS dreigt 2. Dalt en Pe2: 1. Kd4. 2. Pge6+1. Kf4:, 2. Kf8: 1. Pf4:t 2. Pf3t; 1. PgS:. 2. L12: 1. Pf2. 2. Dd8. 19. TdS: (Elegant gespeeld!) cd5:, 20. Lb5 De6 (Op Pc6 zou zwart in een mat- net geraken: 21. Pc6: bcS:, 22. Da7t enz.), 21. Dc3t Kb6, 22. Tel Ka7; (Zwart geeft zijn dame voor 2 torens, want wanneer dé dame weggespeeld wordt, wint wit direct: Dd4t gevolgd door Te7t), 23. Te6: fe6-, 24. De3t Ka8. 25. Da3+ Pa8, 26. La6: ba6:, 27. Da6:t KbS, 28. Db6t Kc8, 29. b4 TheS. 30. Da7. Zwart geeft het op, want de witte vrijpionnen zijn niet meer HET MIDDENGAMBIET Wit: Tschigorin. Zwart: Mackenzie. I. e4 e5 2. d4 ed4:, 3. Dd4: Pc6, 4. De3 g6 (Destijds door Steinitz ingevoerd. De houden, aanval op g7 is bij voorbaat verhinderd, terwijl de loper op g7 geposteerd kan Voor de liefhebbers nog een 3-zet van worden). 5. Ld2 Lg7. 6. Pc3 (Ter voor- K. Hanneman: bereiding van de lange rochade), d6. Wit: Ka7, Dh6. Tc5, Te7, Lbl, Lb4, Fa5, 7. f4 Pe7, 8. 0-0-0 Le6, 9. Pf3 Dd7, 10. Pb6. pionnen d2, g4. Pd5 0-0-0. 11. Lc3 Lc3:. 12. Dc3: Pb8 Zwart: Kd4, Df3, Ta3, Tf7, Lb7, Lel, (Er dreigde Pf6 met damewinst), 13. pionnen a6, b5, g6. h7. Da3 Ld5: (Deze afruil is voor zwart Correspondentie betreffende deze ru- nadelig. Beter was Pc6), 14. ed5: Df5, briek te zenden aan A. Perquin, Mamix- 13. g3 PdS; (Een belangrijke fout, zoals kade 104 te Amsterdam-C. PROBLEEM VOOB GEOEFENDE OPLOSSERS. No. 2070 van Joh. v. d. Boogaard te Nuland. PROBLEEM VOOR BEGINNERS. No. 210 van C. C. H. Swinkels te Schiedam. V/. V///, Wit speelt en wint. Oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 Juni a.s. aan B. H. M. Stevens. Eikenlaan 36. Heemstede. Wit begint en wint. Oplossingen van de nummers 309 en 310 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 15 Juni a.s. aan bovengenoemd adres. OPLOSSING van No. 306 van C. C. H. Swinkels. In dit standje heeft zwart de fout gemaakt om achter het stuk 37 te lopen OPLOSSING in p'aats daarvan had hij 25-30 enz. moeten spelen met goede winstkansen, van No. 2062 van P. J. Eype te Haarlem. Nu gaat wit winnen door: 24-20. 25x23, Wit speelt naar: 43-39. 31, 30. 37, 39-34, 33-28, 23x41, 47x9, 8-13. 9x18, 15-20, 18-12, 3, 6 en wint, Aanvangsstand heel goed; 7-2 en belet vervolgens het stuk van ontleding aardig, doch niet moeilijk te zwart om dam te halen. Een zeer aardig vinden. De eindstand is wat rommelig, stukje uit een flankspelpartij. JUWEELTJES Onder de eindspelcomponisten nam de grote Blankenaar wel een zeer voorname enf- wint. plaats in. Deze geniale dammer wist composities te vervaardigen, die voor de bekwaamste oplossers vaak te moeilijk bleken, vooral het genre met diverse dammen lag hem bijzonder. Om de lezers van rijn kunnen te laten 38-43 (op 24-29 of 30 volgt 50-44 met winst). 37-48, 43-49 48-30. 24x35. 50-44. A. zwart kan hier ook 28-33 spelen, dan wit toch 1-23, gaat zwart dan naar 38, dan wit naar 37. enz. Zwart kan echter ook eerst 24-29 spelen, dan 23x34, 33-38, 34-43 en wint. In plaats van 34-48 kan wit ook nog ïeuk winnen door genieten zonder hen voor onoplosbare SO-*4. S®*4®. 44-39 en nu op 42-47: 39-33 puzzles te stellen, geven we eens een °f °P *2-48: 34-25, enz. stukje van Blankenaar zonder dammen, een stukje dat ook niet moeilijk te ont- Nog een derde variant dient aange geven. Vanuit het begin gaat deze; 12-7 leden is. doch dat toch zeer interessant 24-30, 34x25 23-28, 7-1, 28-32 (naar 33 en leerzaam is. Zwart 3 stukken op 23. 24 en 35. Wit 3 st. op 12, 34 en 50. Het spel verdopt aldus 12-7 23-28 7-1. 35-40 gedwongen kan niet wegens 1-40, enz.). 1-23 (wit mag nu niet naar 29 spelen met de be doeling om op 32-37 naar 47 te i»aan; want zwart speelt dan eerst 35-40 en want op 28-32 volgt 34-29, 1-40 en 50x37. daarna naar 37 met remise). 32-38, 23-29. «Dus- 34x45, 28-32 A. 1-23 32-38. 23-37. 38-43 29-40, enz. en wint. Bij KB. is aan J. L. F. M .Bianchi. op zijn verzoek, met ingang van 1 Juni. eer vol ontslag verleend als burgemeester van Geertruidenberg. met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als zoda nig bewezen. Bij K.B. Is met ingang van 1 Juni benoemd tot burgemeester van de ge meente Maurik (Gld.) de heer C. S. A. Albarda, commies ter secretarie der ge meente Lienden (Gld.). Alle thuiswedstrijden van DWS in de competitie om het kampioenschap van Nederland zullen in het Olympisch Stadion in Amsterdam worden ge speeld. Zoals bekend speelt DWS op Zater dag 5 Juni zijn eerste wedstrijd. Verticaal: 1. re, 2. ark, 3. laks, 4. be laste, 5. labiele, 6. king, 7. pel, 8. al, 10. anders, 12. bazuka, 14. ets, 16. ans, 18. dop, 22. fie, 23. la, 25. ka, 27. aar, 28. sdl, 29. gin, 31. til, 32. lijn, 33. gre, 34. ger, 35. elders, 36. in, 37. generen, 38. bla zoen, 39. in, 40. kornet, 41. nee, 44. are, 46. per, 48. glad, 49. naar, 50. das, 52. lap, 53. re, 56. si. Horizontaal: 1. ra, 3. leb, 5. lek, 7, pa, 9. era, 11. ega, 12. bel, 13. knekel, 15. banaal, 17. staking, 18. drek, 19. ss, 20. es, 21. turf, 24. tel, 26. passage, 30. etalage, 34. greling, 38, blinken, 42. eel, 43. rode, 44. an, 45. ap, 47. orde, 48. grenzen, 50. draler; 51. orakel, 53. ras, 54. ede, 55. tas, 57. es, 58, den, 59. nor, 60. pi. De hoofdschotel van de vijftiende Olympische Dag, welke Zondag 13 Juni zal worden gehouden, zal ook ditmaal weer de voetbalwedstrijd zijn. Het Ne derlands Bondselftal zal tot tegenstan der de bekende Spaanse club ,,Atletico de Madrid" hebben. Deze club, welke in 1903 is opgericht, heeft zeven maal beslag weten te leggen op de kampi oenstitel van Spanje. Tussen de eerste en de tweede helft van de voetbalwedstrijd zullen drie mu ziekcorpsen voor de muzikale afleiding zorgen. Het programma van deze Olympische Dag vertoont, voor wat de af te werken takken van sport betreft, geen nieuwe gezichtspunten. De sportdag zal, de traditiegetrouw, geopend worden met gymnastiek. Het programma zal worden vervolgd met atletiekwedstrijden. Ne derlandse athleten zullen de strijd aan binden tegen Engelse collega's. Ook drie Belgen zullen komen. Voor het nummer wielrennen staat een klasse mentswedstrijd vermeld. Tot slot van de Olympische Dag is, zoals gebruike lijk, de paardensport aan het woord. Vier Nederlandse ruiters zullen tegen een team van het Britse Rijnleger uit Duitsland aantreden in een wedstrijd Nederland—Engeland. De Tsjechische lange afstand-loper, Emil Zatopek, die Zondag te Parijs aan athletiekwedstrijden zou deelnemen, is door de Franse regering een inreis visum geweigerd. Een woordvoerder van het departement van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat deze maatregel is genomen naar aanleiding van denigre rende uitlatingen, die Zatopek heeft ge daan na zijn laatste bezoek aan Parijs in Maart j.l. (Van onze correspondent) In vaak nog al krasse bewoordingen heeft 't onlangs Joor de KNVB geschorste oud-bestuur van de Venlose voetbalver eniging VVV gisteravonden tijdens een persconferentie zijn ernstige ontstem ming kenbaar gemaakt over wat de oud-bestuursleden eenparig noemden de volkomen onjuiste en onwettige han delswijze, die de KNVB ten aanzien van de inmiddels welbekende affaire ge volgd zou hebben. Het voormalige be stuur had de persvertegenwoordigers naar Venio laten komen om, zoals de oud-voorzitter, de heer J. W. A. van Daalen, het zei, de onwettig genomen strafmaatregelen aan de kaak te stellen. De motivering der schorsing noemde de van alle functies ontheven voorzitter een schreeuwend onrecht en de formu lering daarvan in hoge mate grievend en geraffineerd. In zijn betoog, dat een goed uur in beslag nam, benadrukte de oud-voor zitter nogmaals dat van het indertijd in een kwaad daglicht gestelde negenkop pige bestuur slechts vijf leden door de commissie van onderzoek zijn gehoord, terwijl uiteindelijk zes leden zijn ge straft en drie totaal niets meer van de KNVB vernamen. De heer Holla, aldus de kennelijk zeer verontwaardigde voor zitter, heeft zijn schorsing te wijten aan een vergrijpje dat hij niet minder dan veertien jaar geleden pleegde. Met de de zaak verlichtende omstandigheden van destijds heeft de strafcommissie thans geen rekening meer gehouden. D.-t de geschorste V,rV-bestuurs- leden spelers aan woonruimte ae- holpen zouden hebben, werd door hem ten stelligste ontkend, evenals de aan klacht, dat de reiskas der vereniging zwart zou zijn geweest, zoals de KNVB volhoudt. De heer Van Daa len, die 25 jaar lang aan het hoofd van de Venlose eerste klas club heeft ge staan en deswege nog bij het recente jubileum van VVV door ir. Hopste? persoonlijk werd gehuldigd voor zijn energieke beleid, meende zich zeer 'n zijn eer aangetast te moeten geve len nu de KNVB hem thans beticht van een afkeurenswaardig beleid en gemis aan verantwooruelijksgevoel. De rechtspraak van de KNVB een chaotische noemend, beschuldigde hij de commissie van beroep van onwet tlgheid. Dat bij deze ganse affaire het verweer van VVV volkomen buiten beschouwing was gelaten, vond de oud-voorzitter -eer bevreemdend. ok dat VVJ van bet strafdossier geen inzage ha gekregen. De voor een half jaar van zijn functie ontheven penningmeester der vereni ging, de heer J. Jacobs, zei, dat de grondgedachte van de persconferentie deze was, dat het oude VVV bestuur alles in het werk wil si len om te voorko men, dat in de gele 'eren van de KNVB nogmaals een dergelijke affaire als die van VVV op zo'n onjuiste wijze kan voorvallen. Wij hebben, aldus de heer Jacobs, voldoende bewijs geleverd, dat wij in deze op de hoofdpunten onschul dig zijn; derondanks heeft de KNVB toch een modus weten te vinden om ons te straffen. Er is niets bewezen. De oud- penningmeesfer zei verder zich niet te kunnen onttrekken aan de indruk, dat *e commissie van beroep niet is opgewas sen tegen de invloed van het bondsbu- reau. De bijeenkomst te Venlo, ook bijge woond door het huidige VW-bestuur, werd gepresideerd door de momentele viee-voorzitter, de heer Van Alphen, die de verzekering gaf, dat zowel het VVV- b'stuur van thans als de gehele Venlose supportersschare volkomen achter het geschorste bestuur staan. Binnenkort, zo werd nog medegedeeld, zal de affaire bij de vereniging vior eerste klassers aanhangig worden gemaakt. De heer Van Daalen overweegt een civiele pro cedure in te stellen vegens het aantas ten van zijn goede naam. (Van een speciale verslaggever) Een korte zevende etappe van I'Aquila naar Rome, over 150 km, is in' de sprint gewonnen door Albani voor Koblet, die door de Italiaan op de Sintelbaan van het stadion te Rome beleefd maar niettemin opzettelijk naar de zijkant was gedrongen. Het was een etappe zonder historie, want al trokken de grote mannen, met Coppi, Koblet, Magni, Schaer, Van Steenber gen, Astrua en Voorting in de voor ste gelederen er nog zo hard aan, de afstand was te kort om grote tijd winsten te nemen. Alleen, zij, die zich Donderdag in de zware etappe van Na pels naar I'Aquila hadden leeg gere den, werden er bijna slachtoffer van. Een van hen was Thijs Roks, die vlak na de start, in een gietregen bij de beklim ming van de 1000 meter hooggelegen Sella di Corno, reeds had moeten los sen en toen kort achter elkaar twee lekke banden kreeg. Roks heeft de eind streep niet op tijd gehaald maar mocht, na enige overleg tussen de jury en Pellenaars, Zaterdag weer aan de start verschijnen. Voorbij Antrodoco, toen er ruim 40 km. waren afgelegd en met twee vlie gende contróles in zicht, was een groep onder aanvoering van Coppi, Koblet. Schaer, Monti, Magni en Van Steen bergen, die was meegegaan om weer de punten bij de controles te verza melen, alsmede Gerrit Voorting weg gevlucht, zonder echter nog een grote voorsprong op het peloton, waarin Clerici, Assirelli, Wagtmans, Van Est en Van Breenen zaten, te kunnen veroveren. Een vlucht over tiental len dalende kilometers met snelheden, die tegen 70 km liepen, gaf de weinige achterblijvers een morele klap. Toen wij voor de vliegende controle op Roks stonden te wachten, had hij al een half uur achterstand op de eerste groep, 25 minuten op het peleton en een kwartier op een klein groepje van vier man, Bi. ni, Martini, Dallagata en de belg Pee- ters, die evenals Roks niet kon mee komen. Thijs Roks vroeg ons Pelle naars te waarschuwen: Hij had geen enkele reserveband meer. Nog één lek landje en hij kon de strijd opge ven. Wij zijn met de wagen naar voren gesneld, maar moesten niet minder dan drie kwartier rijden met een snel heid van tegen de 80 km om de wagen van de Nederlandse ploegleider te be reiken. Pellenaars was naar voren ge gaan om eventueel Gerrit Voorting bij te staan. Voorin zaten immers de kans hebbers, de mannen, die het best ge klasseerd stonden. Pellenaars schudde mismoedig het hoofd. Wat het belang rijkste was had voorrang. Hij moest bij Voorting blijven en. kon de wilskrach tige, energieke en moedige Roks geen hulp bieden. Roks heeft tientallen ki lometers alleen moeten rijden, zich een weg banend langs het hem tegemoetko mende verkeer, waarbij de scooters en de motorfietsen een gevaarlijke hinder nis vormden, aangezien deze vehikels bij voorkeur de linkerkant van de weg opzochten. Toen de controle in het sta dion te Rome werd besloten was Thijs Roks nog steeds niet binnen. Opnieuw, zo meende men, had de Nederlandse ploeg een man verloren. Maar het zou Kees Pellenaars niet zijn om zich daar zomaar bij neer te leg gen. Onmiddellijk zocht hij in gezel schap van een tolk de jury op. Uit voerig werd uiteengezet, dat Roks, toen hij eenmaal achter was geraakt, door het drukke verkeer veel tijd had verloren. De jury, op de hoogte van het feit, dat de politie de wegen on middellijk na het passeren van het pe loton weer voor het verkeer open stelt, f aanvaardde de argumenten van Pelle-Breenen 46.10.45. naars en nam bovendien in aanmerking, deel. dat Roks onder de eerste tien van het persoonlijk klassement stond. Vrijdag avond laat deelde de jury aan Pelle naars mede, dat Roks Zaterdag kon starten. De uitslag van de zevende etappe van L'Aquila naar Rome, 150 km., luidt: 1. Albani (It.) 3 uur 40 min. 40 sec.: 2. Koblet (Zwits.) z.t.; 3. Coppi (It.) z.t.; 4. Schaer (Zwits.) z.t.; 5. Monti (It.) z.t.; 6. Defiüppis (It.) z.t.; 7. Magni (It.) z.t.; 8. Grosso (It.) z.t.; 9. Van Steenbergen (Belg.) z.t.; 10. Coletto (It.) z.t.; 11. Fornara (It.) z.t.; 12. Impanis (Belg.) z.t.: 13. Gerrit Voorting z.t.; 14. Astrua (It.) z.t.; 15. Pedroni (It.) z.t.; 16. Couvreur (Belg.) z.t.; 18. Benedetti (It.) 3 uur 43 min. 30 sec. met een grote groep, onder wie zich Clerici (It.), Bartali (It.), Assirelli (It.), Minardi (It.); Van Breenen, Van Est en Wagtmans bevonden, allen in dezelfde tijd als Benedetti. Niet vertrokken uit L'Aquila: Maggini (It.). Beste vrienden, ditmaal zullen wij er niet lang over praten. Pa van Uz zel weet best, dat hij deze keer velen van U gelukkig stemt, dat hij dit keer met vreugde kreten wordt ont vangen. Ja, inder daad, oud en toch altijd jong is het kruiswoordraadsel. Ja, die Mr. Chip- winckle wist wel wat hij uitvond. Komaan, niet ver der gepraat, aan de slag en inzenden natuurlijk. De oud jes doen het nog best. KRUISWOORD RAADSEL Horizontaal:. 1. el lende, 10. toespraak, 11. naar beneden, 13. teeds, 14. rivier in Rusland, 16. spier, 18. vogel, 19. zwemvogel, 21. kerkgebruik, 23. lusthof, 24. telwoord, 26. vrijpostig, 27. Nederland (afk.), 29. geriefelijk, 31. hetzelfde (afk.), 32. holte zonder eigen wand, 34. kinaanhangsel, 35. voegwoord, 36. rivier in Italië, 37. plaats op de Veluwe, 38. vaatwerk, 39. voorzetsel, 40. Engels bier, 41. werk kleding, 43. man van adel, 45. huid, 46. soort onderwijs, 48. aanwijzend voor naamwoord, 49. een weinig, 50. bij woord, 51. bekende motorrace, 52. jong dier, 54. aanschaffen, 56. water in Fries land, 57. naderhand, 59. gevangenis. 60. direct, 62. tijdsverloop, 64. nerf, 65. voor zetsel, 67. azijn, 70. vallei, 71. Europeaan, 73. strak, 75. voorzetsel, 76. moedig, 78. land in Azië, 80. hij, die van zijn geld leeft. Verticaal: 2. wintervoertuig, 3. op stootje, 4. denkbeeld, 5. bereid, 6. voeg woord, 7. boom, 8. leed, 9. deel van een park, 12. koorzang, 13. palm, 15. meisjes naam (afk.), 17. onaangename lucht, 18. gewoonterecht, 20. voorzetsel, 22. Euro peaan, 23. Ierland, 25. bijwoord, 27. lichaamsorgaan, 28. in tweevoud, 30. houding, 32. amusement, 33. zangnoot, 35. plaats op de Veluwe, 36. niet bol, 37. wild zwijn, 39. muziektempel, 40. het zij zo, 41. de maat overschrijdend, 42. zangstem, 43. boom, 44. muziekinstru r 2 3 4 5 b 7 8 r 1Ü 11 12 - i— 14 15 1b 17 b 19 20 21 22 23 ?4 25 ?6 27 28 24 30 31 ÜT* 32 33 34 3 5 37 3, 40 Al 42 44 45 <.6 ;8 50 4t 5l 44 55 56 v; 57 58 59 50 61 63 64 bi 67 68 6^ 70 71 72 73 74 ?T" 75 7b 77 78 80 ment, 47. huisdier, 51. pek, 52. soort stof' 53. vallende ster, 55. openbaar gezag, 56. u*j. vaiiciiuc o lui rjuujjvin uaai o - nobel, 57. gom, 58. reeks, 61. havenpias in Arabië, 63. lidwoord, 66. ligplaats voor schepen, 68. dominee (afk.), 69. boterton, 72. rendier, 74. tentoonstellingsgebouw, 77. de onbekende, 79. deel van een Fran se ontkenning. Oplossingen, uitsluitend op briefkaaif in te zenden tot en met 8 Juni aa 't Kasteel van Aemstel, afd. Prijsraadsel, N. Z. Voorburgwal '65, Amsterdam. Men gelieve bij de oplossing te ver melden of men boven of onder de jaar is. OPLOSSING 8 MEI 1. hamerbaan, 2. overbodig, 3. benoe* ming, 4. damstenen, 5. klovenier, 6. steen valk, 7. aftekenen, 8. begeerlijk, 9. fleH" pomp, 10. speculaas, 11. bindgaren, 1*' Voor-Indië, 13. knuistjes, 14. bedriegen, 15. Lierenaar. Het spreekwoord luidt: Men moet geen oude bomen verplanten. De prijswinnaars zijn: H. de Wit, Slo- terdijkstraat 6, AMSTERDAM; P. v. Broek, Joh. Verhulstweg 17, BLOEMEN- DAAL; L. Pas, Aelbertsbergstraat 44, HAARLEM. Het ministerie van Financiën deelt met betrekking tot de opbrengst van rijksmiddelen in April 1954 o.m. mede, dat de ontvangsten uit hoofde van de gezamenlijke kohierbelastingen de laat ste maanden een teruggang vertonen. Onder invloed van het sedert December J.l. lage niveau der opgelegde aanslagen. Na de exceptioneel hoge ontvangsten In Januari ad 381,8 millioen werd in de maanden Februari, Maart en April resp. 174,7, 141,6 en 96,4 min geïnd. De ontvangsten in April lagen evenr-el nog 41,0 min boven het totaal der nieuw opgelegde aanslagen, .odat 't nog in te vorderen bedrag een verdere da ling vertoonde tot 540,3 min. Het in de maand April voor de geza menlijke kohierbelastingen inclusief op centen opgelegde bedrag belie,, 55,4 min en bleef daarmede nog beneden het reeds lage niveau van de voorafgaande maanden van dit jaar. De opbrengst van de gezamenlijke niet-kohierbelastingen bedroeg in April 331,9 min, dit is ca. 10 min minder dan in Januari, de eerste maand van het vorige kwartaal. Lagere ontvangsten vielen o.m. waar t<- nemen bij de loon- en omzetbelasting, daarentegen brach ten de motorrijtuigenbelasting en de rechten op de invoer meer op. De loonbelasting braciu 63,3 min op tegen 72,3 min in Januari. Voor de omzetbelasting waren deze bedragen resp. 117,1 en 125,2 min. April wa' de ee.ste maand, waarin de per 1 Janu ari j.l. met betrekking tot deze belastin gen van kracht geworden tariefsverla gingen volledig hun invloed konden doen gelden. Daarnaast verdient, ver melding, dat als gevolg van seizoenin vloeden het tweede kwartaal van hat jaar voor deze belasti-.gen gewoonlijk relatief lage opbrengsten oplevert. Fen loonbelasting betreft, uit van de tegengestelde werking ging, wat de loonsverhoging. In dit verband zij ge wezen op het verloop van de opbrengst van de vereveningsheffing. Deze lag nl. ondanks de genoemde seizorninvloed, welke ook bij deze belasting optreedt, met 27,0 min nog iets boven het ni veau van Januari en ook boven dat van April 1953, toen de ontvangsten nog op het cude tarief van 414% waren ge baseerd. De ivoerreehten leverden in de afge lopen maand een relatief hoog bedrag op, de opbrengst beliep 44,7 min. slechts in Dec. en in Maart j.l. werd eveneens de 40 min overschreden. De verlaging van de accijns op suiker komt thans duidelijk in de ontvangsten tot uiting. Nadat in Maart 5.6 min was ontvangen, volgde in April een verdere daling tot 4,2 min. Hat maandgemid- delde over 1953 had ruim 8 min belo pen. Klassement 1. Clerici (It.) 44.59.56; 2. Voorting 45.11.43; 3. Assirelli (It.) 45.13.39; 4. Minardi (It.j; 45.29.37: 5. Schaer (Zwits.) 45.30.38; 6. Con- lerno (It.) 45.31.09; 7. Magni (It.) 45.31.15; 8. Koblet (Zwits.) 45.31.20; 9. Defilippis (It.) 45.31.55; 10. Pellegrini (It.) 45.32.22; 11. Astrua (It.) 45.33.29; 12. Fornara (It.) 45.33.38; 13. De Santi (It.) 45.34.32; 14. Nencini (It.) 45.34.45; 15. Coppi (It.) 45.36.12; 16. Albani (It.) 45.37.21: 17. Impanis (Belg.) 45.37.44; 18. Coletto (It.) 45.38.55; 19. Huber (Zwits.) 45.40.58 20. Barozzi (It.) 45.41.56; 37. Wagt mans 45.46.00; 53. Van Est 45.55.41; 73. Van Nog 88 renners nemen Een moment uit de voor de Nederlandse uloeg zo gedenkwaardige 279 km. lange etappe naar Navels. Links: Rik van Steenbergen, die als eerste eindigde, als tweede Michele Gismondi van Italië en derde Gerrit Voorting, die toen de rose trui veroverde. De puzzle, die wij in ons nummer van 4 Mei hebben geplaatst, schynt nogal moeilijk geweest te zijn. Jullie zonden tenminste niet zo'n stroom oplossingen in, als wij wel gewend zijn. Of hadden jullie misschien geen zin? Was het weer te maai? Wij weten het niet. Maar hier is de oplossing: Horizontaal: 1 Tuba, 3 Spek, 6 Bark, 8 Vaas, 9 Ketel, 11 Beker, 14 Pool, 15 Riem, 16 Tank, 17 Stad. Verticaal: 1 Tube, 2 Berk, 4 Paal, 5 Kast, 7 Kegel, 8 Veter, 10 Spat, 11 Boon, 12 Riet, 13 Smid. En de prijswinnars zijn dit keer: le prijs (Jokardi-set)Marietje v, d. Park, Ged. Oude Gracht 71 zw. Haai tem* 2e Prijs (Zakmes)Frans Bijl, derslotweg 186, Haarlem. tt-+»p- 3e Prijs (Jongensboek): Piet Fut® mark, Zwanenburgerdijk 513, Halfweg-^ Vandaag ook weer een nieuwe P^. le. Weer op de gewone manier ins ren. Dat wil dus zeggen: woorden w" nummer) horizontaal" en „vertica*.^ op een briefkaart schrijven, '^.pk vermelden en in de linkerbovennu vermelden: „Kinderprijsvraag". Adres: Redactie van dit blad. Wj jullie wel duidelijk schrijven. kunnen wij het bijnan iet lezen"_ry» daar vermindert je kans op een P mee weet je.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4