«PLEIN 1954* set actie in tegen hongersnood Nederl. militairen leggen krans voor Franse gevallenen Het orkest der twintig Van Doorens Zwendelaars in textiel komen Dinsdag voor de rechter PU ROL Stafchefs komen Donderdag bijeen SAS mag Poolroute exploiteren Twee mannen vergiftigd Plebisciet in Oost- Duitsland Australië vandaag naar de stembus NeemnAKKERTJE DE PREFECT VAN DE PARIJSE POLITIE RECIPIEERT Ter bescherming van de deugd en naar aanleiding van een expositie RANG MOORD in Parijs Vorderingen één millioen, activa dertigduizend gulden iff0 Huidgenezing J 1 EHC5 ZATERDAG 29 MEI 1954 PAGINA Onderwerp: militaire toestand in Azië Bij bespuiting van landerijen Dr. P. J. A. NEYZEN t E.D.G. of vredesverdrag wmmm Sobere plechtigheid in Lourdes DE TWEELING door HAROLD Hoofdpijn Kiespijn Zenuwpijn „Kunstenaars helpen" f 108.000 Ned. ziekenbedevaart naar Banneux Katholiek Onderwijzers- congres te Amsterdam tra# Een Van Dooren was sfaf-hoornblazer van Napoleon De int. conferentie op „De Bilderberg" „Wyoming" vervoerde geen verboden lading Uitgaande van net schokkende feit, kin tw[ee-derde van de wereldbevol- "6 in ontstellende materiële nood Tn j 1ert, heeft „Plein 1954" een Rondom pater S. Jelsma M.S.C, ge- oepeerde groep jongeren een actie gezet met het doel Nederland als lifwK Van Europa zijn verantwoorde- Jkneid te doen beseffen ten aanzien tw rest van wereid en ten t e®de Nederland een concrete daad doen stellen, om aan dit verant- oordelijkheidsbesef een eerste uiting geven. De actie is met name ge- Jcnt op het vormen van een fonds, groot één millioen gulden, ten behoeve an de noodgebieden in Azië. Pater elsrna verantwoordt in het Mei nummer van „Plein 1954" het een en apder met de volgende woorden: „Wie jhet te eten hééft of niet eten kan, krijgt het niet klaar mens te zijn, nrenswaardig te leven, laat staan om aan cultuur te doen. Daarom: géén «are menselijkheid, géén humanisme, ®Gen christendom, als mensen ge- dv ongen honger lijd—i en elkaar hon- laten lijden. Bij hongerlijders gaan onderrichten of preken of mms vertonen, tenzij na hen te heb- gevoed". Adhaesiebetuigingen, "*et de acties, die ter kennis gebracht *Ullen worden van de Nederlandse ^gering en van de U. N. O., kan men, hefst per briefkaart en met duidelijke ^srmelding van naam en adres, zen- den aan „Plein Azië", Den Haag. Gif ten kan men, liefst per giro, overma ken aan „Plein Azië", Den Haag, giro- hu mer 100200. Ter nadere instructie volgen hier °e praetische doelstellingen van ..Plein 1954". I Het houden van open bijeen komsten, waar men vrijblijvend van Pater Jelsma en de zijnen te horen kan krijgen wat zij als mensen en christéhen dénken, geloven en willen hoen. II Het houden van maandelijkse gesprekavonden, speciaal voor jonge hiensen, waar naar aanleiding van concrete, levende onderwerpen samen gesproken wordt en waar iedereen belkom is. III Het doen verschijnen Advertentie r Huidzuiverheid - Huidgezondheid De militaire vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Engeland, Frank rijk, Australië en Nieuw Zeeland zullen op 3 Juni in Washington bijeen komen om besprekingen te voeren over de mi litaire toestand in het Verre Oosten. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei, dat dit aanvullende bespre kingen zullen zijn op de besprekingen, die de Verenigde Staten reeds voert met de Philippijnen en Thailand en an dere besprekingen betreffende de de fensie van Zuid-Oost-Azië. De Amerikaanse delegatie zal worden geleid door admiraal Carney, stafchef van de marine. Australië zal worden vertegenwoordigd door zijn stafchef, lt.- generaal Sir Sydney Rowell en Nieuw- Zeeland door generaal-majoor W. Gentry, eveneens stafchef. Men weet hog niet wie Frankrijk zal vertegen woordigen. Men neemt aan, dat het de Transe stafchef, generaal Paul Ely, of generaal Jean Vailuy, de Franse ver tegenwoordiger in de permanente N.A.T.O.-commissie in Washington, de besprekingen zal bijwonen. tReuter-U.P.) Een woordvoerder van de Deense Qpibassade in Washington heeft gisteren bekend gemaakt dat de Amerikaanse ragering de S.A.S. (Scandinavian Airli- hes Systemop zekere voorwaarden vergunning heeft gegeven voor een luchtlijn van Los Angeles naar Scan dinavië via Groenland. De woordvoerder zei, dat de Civil Aeronautics Board" heeft medegedeeld de S.A.S. toestemming te geven voor bet onderhouden van bedoelde lucht lijn voor een proeftijd van drie jaar. Na ufloop van die proefperiode zou een Vaste regeling getroffen kunnen wor den. Een van de voorwaarden, aldus de Woordvoerder, is, dat ook Amerikaanse maatschappijen van de nieuwe luchtlijn gebruik zouden moeten kunnen maken, herder zou als voorwaarde gelden, dat ^•Weden, Noorwegen en Denemarken, de hcie landen die samen de S.A.S. exploi teren, zich zullen houden aan de „Ber muda Air Agreement", welke een rege- "hg inhoudt van het verkeersvolume mssen aangesloten landen en van stan- uaardtarieven. (U.P.). (Van onze correspondent) ste*1 Ocst"Gr0nin&en hebben zich de laat- dasen verschillende gevallen van ver- ttging voorgedaan bij personen, die bij bespuiten van landerijen werkzaam ren* Bij twee hiervan was de vergifti gs Zo erngfjg, de jood vrij spoedig strait. loor.cSÜsd?g bad de 29-jarige ongehuwde bij _I? °e1ler H. v. d. Laan uit Winschoten landpS-e landbouwers te Bellingwolde zich Jen besproeid, 's Middags voelde hij fiets ®nwel worden en begaf zich per toe.* "*ar buis. De volgende dag was zijn Pïv-,"d zodanie vprprpprH dat. zodanig verergerd, dat rveroren- hoöcizabS", e?" ziekenhuis in daar is h bleek. Kort na aankomst al- Tè \n man overleden. Schiin«.iag wec|9e heeft zich eenzelfde vtr- t'ouwB- voorgedaan hij de 42-jarige land- der^ van Hoorn. Ook hij werd f ij - leed e« guiten plotseling onwel en over- Vader e W9 later. Hij was gehuwd en Ook X?n drie kinderen. Sen o 1 ®ndere plaatsen van Oost-Gronin- vL ,lie!de" en Zuidwending kva- dat hpt 8l£tiBingsgevallen voor. Het schijnt ï"tid A Warme weer en de noga] straffe de K na.delige invloed henben gehad ?0edeliitPutting van de landerijen. Ver- 5°ende - n de sproeiers niet vol- Sat kening gehouden met het feit aU zijn wind in spuiten gevaarlijk van het blad „Plein 1954", waarin worden opgenomen verslagen van de gesprek-avonden, aankondigingen van nieuwe gesprek-avonden, open kerk diensten en plein-preken. IV Het ne men van initiatieven of het bevorde ren van initiatieven van anderen, die door praetische werkdadigheid de eenheid en saamhorigheid van het volk en de mensengemeenschap uit drukken en doen groeien". In het Sint-Hippolytus-ziekenhuis te Delft, waarvan hij zoveel jaren medisch adviseur is geweest, overleed op zeven tigjarige leeftijd dokter P. J. A. Neyzen Geboren te Monnikendam, ontving hij zijn gymnasiale opleiding op 't Ignati- us-college te Amsterdam en legde in de zelfde stad in 1910 het artsenexamen af. Na enige jaren assistent te zijn ge weest in het Onze Lieve Vrouwegast huis, trok hij via Den Haag naar Delft, waar hij zich als voorbeeldig kgtholiek, als mens en als medicus spoedig een grote naam verwierf. Zijn sociale instel ling dreef hem er toe een R. K. Kraam- en Wijkverpleging in het leven te roe pen. Voorts was hij voorzitter van di verse medische of sociaal-medische ver enigingen, curator van het Grotius-gym- nasium en lid van het kerkbestuur der dekenale kerk. Om zijn vele grote verdiensten werd hem de onderscheiding van ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote toegekend. De Oost-Duitse communisten hebben vandaag officieel bekend gemaakt, dat zij van 27 tot 29 Juni in de Russische zone van Duitsland een plebisciet zul len houd.en over „de Europese Defensie Gemeenschap of een Vredesverdrag.' De Oost-Duitse communisten zeiden dat het plebisciet zal bewijzen, dat de meerderheid van de OQst-Duitsers tegen het Europese defensiesysteem is. Po litieke waarnemers beschouwen de com munistische stap als een zuivere propa ganda-manoeuvre. De Australische Labour Partij zal voor de derde maal sinds December 1949 proberen weer aan de macht te komen. Vandaag worden de verkiezin gen voor het Huis van Afgevaardigden gehouden. Meer dan vijf millioen Australiërs zullen in deze verkiezing hun stem kunnen uitbrengen. Politieke waarnemers waren gisteren verdeeld m hun meningen over de vraag of de liberale premier Robert Menzies zijn positie zal behouden. In geval van een overwinning van de Labour Partij komt de leider van deze partij Herbert Evatt voor de moei lijkheid te staan te regeren zonder meerderheid in het Hogerhuis. De ver kiezingen voor de Senaat zijn pas_in 1956. (U.P.) Op de hoeve „De Zwaluw" van de familie 'Y. P. Dalmeijer te Oudeschild op Texel doet zich op het ogenblik een wonderlijk geval van adoptie in de dierenwereld voor. Zoahs wel meer voorkomt schonk een schaap het leven aan vier lammetjes, een „gezinsuitlweiding", die moeder schaap met de beste wil ven de wereld niet verwerken kon. GelukKig kon een koe -orden gevon den, die geen bezwaar had de lammetjes groot te brengen en sinds drinken de schapenkindertjes driemaal daags verse koemelk, waartoe de jonge koe aan een hek is vastgebonden. Onder de brandende zon, die Frankrijk Woensdag de gehele dag blakerde, trad des middags, steunend op zijn stok, een Nederlandse invalide militair naar voren bij het monument der Gevallenen te Lourdes, waar de vijftien Nederlandse oorlogsslachtoffers zich hadden verza meld. Geholpen door de soldaat-verple ger legde hij een krans: een klein eer bewijs van de vijftien invaliden aan de voor de vrijheid gevallen Frar.^o kame raden. De gehele plechtigheid duurde slechts enkele minuten en trok weinig de aandacht; omdat er zo min mogelijk ruchtbaarheid aan was gegeven. Nadat aalmoezenier Stein het De Pro- fundis had ingezet legde de militair G. A. Bossers de krans neer, die versierd was met de kleuren van de Nederlandse vlag en een lint, waarop de schenkers waren aangeduid. De plechtigheid werd besloten met het zingen van het Wilhel mus. De korte ceremonie gaf déze dag voor het groepje een bijzonder cachet, nog verhoogd door het feit, d„t des och tends aalmoezenier Stein voor hen de H. Mis had opgedragen aan de Grot. Dit was nog al met moeilijkheden gepaard gegaan, daar de leiding van de heilig dommen van Lourdes slechts schoorvoe tend haar toestemming had gegeven, wegens het overstelpende aantal aan vragen, en bovendien, omdat het ging om zo'n kleine groep als de Nederlandse oorlogsinvaliden in Lourdes vormen. Maar toen de toestemming eenmaal ver kregen was, werd alle medewerking ge geven de militairen een plaats te geven vlak voor het heiligdom. Het was voor de militairen een onvergetelijk half uur, ondanks de voor hen ongewone drukte rondom van gaande en komende pel grims, die in groten getale de grot be zochten. Gedurende hun verblijf in Lourdes hebben de militairen alle heiligdommen van Lourdes bezocht, o.a. het cachot, eens de verblijfplaats van de familie Soubirous. Om ook op andere wijze van hun tocht naar Lourdes te genieten, hebben zij voorts een bezoek gebracht aan de Gavarnie en zijn met bussen om hoog gebracht tot ln de sneeuw van de Pyrenese bergtoppen. Van de Neder landse pelgrims in Lourdes ondervonden de oorlogsslachtoffers niets dan harte lijkheid en behulpzaamheid. Iedere dag was er wederom een groep vrijwilligers en vrijwilligsters om de rolwagens van de militairen naar elk gewenst doel te rijden. Woensdag ware., het Belgische meisjes, die haar hulp kwamen aanbie den. Ook op andere manier ondervonden zij steeds weer grote bewijzen n har telijkheid, zoals b.v. het geschenk van enige flessen champagne, dat een ver trekkende Nederlandse pelgrim hun aan bood, of een grote mand fruit, van een Nederlandse dame, die al vijf en twin tig jaar in Lourdes woont. Zij kwam het fruit zelf brengen, doch verdween weer schielijk, omdat zjj haar naam niet wilde noemen. Vandaag werden de militairen in ons land terug verwacht. rr Ti .n Advertentie In de directiekamer van het Stedelij ke Museum te Amsterdam heeft de kunstschilder J. J. Voskuil als voorzit ter van de coördinatiecommissie „Kun stenaars Helpen" Woensdagmiddag aan de voorzitter van het Nationaal Rampenfonds, generaal P. Alons een chèque voor f 108.000 overhandigd, de voorlopige opbrengst van de loterij die met 1300 schilder- en beeldhouwwerken sinds Februari 1953 door het gehele land is gehouden. Aan deze actie hebben medegewerkt de Nederlandse federatie van beroeps verenigingen van kunstanaars, de Ne derlandse federatie van beeldhouwers en de Ned. katholieke kunstnaarsvere- niging. „Toen de stormramp zich over ons land had voltrokken" zo sprak generaal Alons in zijn dankwoord, „hebben de beeldende kunstenaars niet in de zak getast. Dat konden zij in het algemeen niet goed doen want zij behoren, zoals bekend, niet tot het welvarendste deel van de natie. Wat zij beschikbaar heb ben gesteld zijn de producten van hun geest en talent, en met die producten dit welgeslaagde initiatief. Ook zij die doorgaans als hyper-individualisten wor den beschouwd, hebben bewezen als de nood aan de man komt een subliem blijk van sociaal saamhorigheidsgevoel te kunnen geven." Namens de Nederlandse federatie van beroepsverenigingen van kunstenaars bracht de toneelspeler Ben Groenier tenslotte de heer Voskuil hulde voor al het werk dat hij persoonlijk aan de ac tie „Kunstenaars Helpen" heeft be steed. Het plan bestaat een soortgelijke ac tie in te stellen ten bate van de mr. J. F. van Royen-stichting voor een kunstenaars-hersteilingsQord. (Van onze Limburgse redactie) De Belgische genadeoord Banneux mag zich over een steeds meer toene mende belangstelling verheugen, spe ciaal van de zijde van de Nederlandse pelgrims. Zondag zullen niet minder dan 1400 Nederlanders naar Banneux pelgrimeren. Als hun voorbodes zijn Vrijdag 168 zieken naar Banneux ver trokken, waar zij vier dagen bij O. L. Vrouw Maagd der Armen zullen ver toeven. Uit heel Nederland kwamen met dit doel ambulance-auto's en bus sen naar Maastricht waar alle zieken door de nieuwe deken van Maastricht, mgr. J. Jenneskens, gezegend werden alvorens zij uit de stad van de Sterre der Zee vertrokken- Van 26 tot 29 Juli komt in hotel Krasnapolsky te Amsterdam het tweede congres van de Union Mon diale des Enseignants Catholiques bijeen. Tijdens dit congres zullen naast de gebruikelijke huishoudelijke punten, een drietal rapporten worden bespro ken, die in de afgelopen jaren zijn samengesteld. Deze rapporten behandelen de vol gende onderwerpen: a.) Aspecten van de godsdienstige vorming van de onderwijzers. b.) Hun culturele en praetische vor ming. c.) Hun economische en sociale levensomstandigheden. Uit alle delen van de wereld worden deelnemers aan dit congres verwacht ie in de Apollo-zaal in Weert „Zeg mijnheer Van Dooren" roept, kan er zeker van zijn, dat minstens een twintig hoof den zich omdraaien. Van Dooren's blaasorkest be staat namelijk uit een en twintig zuivere Van Doo rens, die men kan verde len over vijf gezinnen. Merkwaardige combinaties kan men met hen maken. Ge kunt één vader nemen en vijf zoons. Maar ge kunt ook drie geslachten op een rijtje zetten: grootvader, zoon en kleinzoon. De kleinzoon, de negenjarige Fried van Dooren, een blo zend joch, is nog maar leer ling, maar het zal niet lang meer duren of ook hij heft zijn klarinet tussen zijn vader, opa, ooms en neven. Het blazen zit de familie Van Dooren wel in het bloed, want in het begin van de 19de eeuw was een Van Dooren (Pierre) al staf-hoornblazer van Na poleon. En nu nog gaat de smaak van de muzikale fa milie bij voorkeur uit naar de blaas-instrumenten. Het plan voor een fami liecorps was er eigenlijk al lang. Bij een feestje (in zo'n grote familie zijn de zilveren, gouden en bruilof ten van nóg edeler metaal niet van de lucht) versche- nen er altijd wel een paar Van Doorens met een blin kend blaasinstrument en werd het dansje opgeluis terd met feestelijke schet- terklanken. Maar Jan van Dooren, die nu voorzitter is het bestuur bestaat ook al uit louter Van Doorens zei op een dag in leutig Lim burgs, dat er toch eigenlijk een familiecorps komen moest. „Maar die financiën, hè". Enfin, een paar maanden geleden is het er toch van gekomen. Meer dan driedui zend gulden moest er op tafel worden gelegd voor de instrumenten. En, eerlijk gezegd, er blazen nog wel een paar Van Doorens op, geleend koper, maar ja.... men kan niet alles ineens hebben. Twan (Antoine) van Doo ren maakte een „merske", de Van Dooren-mars, en zo had het corps ook al iets eigens op het reper toire. Harry van Dooren (62), die de opvolger werd van zijn vader na diens 50- jarige dienst als directeur van de Stedelijke Harmo nie, werd tot dirigent ver kozen en de repetities kon den beginnen. „Het is nog niet wat het wezen moet", zegt voorzit ter Jan van Dooren, naden kend op z'n sigaar kau wend, „nee, het is nog niet wat het wezen moet Er is niet genoeg nuancering. Daarom hadden we eigen lijk liever gehad, dat „de radio" nog even gewacht had met een uitzending. Maar Ger de Roos, die met z'n technische staf naar Weert is gekomen, vond het idee te leuk, om langer met een uit zending te kunnen wach ten. De Van Dooren-mars, De Parade in 't Sprook jeswoud en de Ouverture van de Kalief van Bag dad moesten „de band op". „Opname over vijf secon den van nu", zegt de klei ne, kittige dirigent tegen de microfoon, alsof hij nooit anders gedaan heeft. Z'n handen gaan dwingend om hoog en daar klinkt fors de marsmuziek. Na het nummer holt de hele Van Dooren-familie achter de lange Ger de Roos naar „de keuken" om het af draaien van de band te be luisteren. In iedere pauze pikt Oom Fried (80 jaar. bassist) een goudgeel glaasje bier asn het buffet en spoelt de penningmeester de gedachte aan de geleende negentien honderd gulden weg met iets dergelijks in een kleiner formaat glaasje. „De geest is goed", zegt de voorzitter, „en dat is ons doel". Advertenti Let op de naam RANG op het beschermende omhulsel Monsieur Boylot, prefect van de Parijse politie heeft met een zich niet verloochenende zin voor humor en voor vreemde Parijse situaties een grote receptie gegeven naar aanleiding van de opening van een grote tentoonstelling in Gallerie Bernheim „Le nu a travers les ages." Oorspronkelijk meenden wij dat de ti tel was: „Le nu a travers les „nges" maar in werkelijkheid schijnt het naakt zich meer door de eeuwen dan door de engelen te begeven. Deze aanleiding heeft de heer Boylot, gedegen bescher mer van de deugd en de kuisheid als hij is, aangegrepen om een groot aan tal gasten in zijn salons op sherry, wijn en bonbons te tracteren. Alles verliep in een sfeer die „bourgeoise" genoemd mag worden. Halverwege de receptie kwamen de kinderen van de prefect uit school en als gewoonlijk traden zij de salons binnen om hun ouders te begroe ten, ondertussen hun zakken volstop pend met bonbons en dragées. In elke hoek stonden politiemannen in perfect opgeperste uniformen en vormden zo een waardig decorum ter bescherming van de deugd. Wat de tentoonstelling zelf betreft: men kan er meesterwerken van vele grote meesters bewonderen, van Tin toretto tot aan Picasso toe. Van de eerste is er het beroemde schilderij „Danae". Van Rubens kan men er „Het bad van Diana" zien. „De lente" door CEORCES SIMENON Verf. J. F. KLIPHUIS „En de anderen?" „Werkt die ook niet?" „ik wacht op uw instructies, commis- „De anderen ook. Er ging nooit meer De logementhouder haalde de schou- saris. De twee gevangeniswagens zijn dan één van hen tegelijkertijd uit. ders op. Hij had het koud en begon te vol. 33) „Hoe zit dat?" „Hij stond niet in het boek en de vrouw ook niet. De kamers staan op naam van een ander. „Sinds hoe lang?" „Ongeveer vijf maanden." „Hoe heet de man?" „Serge Madok." „Is dat de aanvoerder?" „De aanvoerder waarvan?" „Ik zal je een goede raad geven: doe niet zo onnozel! Anders zullen we dit Meestal was het de vrouw, die op de markt in de Rue Saint-Antoine inko pen ging doen." Wat voerden ze dan van 's morgens tot 's avonds uit?'' „Niets: Ze sliepen, aten, dronken en speelden kaart. Ze waren vrij rustig. Af en toe zongen ze eens, maar nooit 's nachts, zodat ik niets aan te merken had." „Met hoeveel waren ze?" „Vier mannen en Maria.'' „En hadden ze alle vier contact met Maria?" „Dat weet ik niet." „Je liegt! Vertel op!" „Er was wel iets aan de hand, maar het fijne weet ik er niet van. Ze maak ten wel eens ruzie en ik meende te be grijpen, dat het om de vrouw was." „Wie was de belangrijkste figuur hier?" „Ik geloof dat ze de man Carl noem den. Ik heb zijn achternaam wel eens gehoord, maar dat was zo'n moeilijke, rillen, want Maigret had het raam open geschoven om de kamers te luchten ofschoon het op straat bijna even sterk stonk als binnen. „Geen van hen werkt." „En toch gaven ze veel geld uit?" Maigret wees op een verzameling lege flessen in een hoek, waaronder zich champagneflessen bevonden. Ze kunnen vertrekken Wilt u twee van mijn inspecteurs vragen hier ta komen?" „Ik heb het zo koud," jammerde de hotelhouder. „En ik heb het te heet." Maar Maigret legde zijn overjas liever niet neer in dit onzindelijke huis, „Heb je de man, die bij hen op be- „Voor mensen uit een wijk als deze ZOek kwam, nooit ergens anders aange- gaven ze veel geld uit. Het hing er van troffen? En ook nooit zijn foto in de af. Er waren jtijden, dat ze de buikriem krant gezien? Is het deze man soms?" gesprek elders voortzetten en wordt ie zaak morgen gesloten. Begrepen?" „Ik heb me altijd aan de voorschnf- dat ik die niet kon nazeggen en ook ten gehouden." niet onthouden." „Behalve vanavond Vertel me wat i'?e-n meer van die Serge Madok.. Is dat een Maigret haalde zijn lorrige aanteken. blijkbaar aan moesten halen. Het was heel gemakkelijk te zien. Als de jongen een paar maal op en neer ging met lege flessen, die hij moest verkopen, dan waren ze slecht bij kas." „Kwam er nooit iemand bij hen op bezoek?" „Misschien kwam dat wel eens voor." „Wil je werkelijk zo graag dit gesprek ring "droeg"" bij de Justitie voortzetten?" vEen Fransman? Een Tsjech?" „Nee. Ik zal u alles vertellen wat ik „Stellig geen Fransman. Hij praatte weet. Een paar maal is er bezoek voor met hen in hun eigen taai." hen geweest" „Heb je aan de deur geluisterd?" „Wie?" „Dat komt wel eens voor. Ik weet „Een meneer. Iemand, die goed gekleed graag wat voor vlees ik in de kuip heb, begrijpt u"" Hij haalde de foto van Albert voor de dag, die hij nog altijd in zijn zak had. ,Die lijkt er niet op. Dit was een knappe man, erg deftig, met een klein bruin snorretje." „Hoe oud?" „Vijfendertig misschien? Ik heb op gemerkt, dat hij een grote gouden zegel- Tsjech?' „Dat staat tenminste op zijn papieren. Ze praten allemaal dezelfde taal. Het is geen Pools, want dat heb ik vaak ge hoord." „Hoe oud?" „Ongeveer dertig jaar In het begin heeft hij me verteld, dat hij in de fa briek werkte. „Was dat zo?" „Nee" „Hoe weet je dat?" „Omdat hij de hele dag thuis bleef," boekje uit de zak en likte als een schooljongen aan zijn potlood. „In de eerste plaats dus de vrouw, dié je Maria noemt. Dan Carl. Vervol gens Serge Madok, op wiens naam de twee kamers stonden, Victor Poliensky, die dood is. Zijn ze dat?" „Er was ook nog een jongen." „Wat voor 'n jongen?" „Ik vermoed dat hij een broer van Maria is. In elk geval lijkt hij op haar. Ik heb hem altijd Pierre horen noemen. Hij moet vijftien of zestien jaar zijn." „Ging hij naar hun kamer? Wat zei hij toen hij langs je kantoor kwam?" „Hij heeft geen woord tegén me ge zegd. Hij moet geweten hebben op welke verdieping ze woonden. Hij is meteen doorgelopen naar boven." „En is dat alles?" Het lawaai buiten begon te bedaren. Hier en daar werd een verlicht venster donker. Men hoorde nog voetstappen van enkele agenten, die een laatste ronde deden en bij enkele deuren nog eens aanbelden. De hoofdinspecteur kwam de trap op. .Vooral omdat je hen al heel gauw doorgehad moet hebben." „Wat bedoelt u?" „Zie je me voor een idioot aan? Wat doen mensen, die wonen in een hol als dit, en geen werk zoeken? Waarvan leven ze? Geef antwoord." „Dat zijn mijn zaken niet." „Hoe vaak zijn ze er samen opuit geweest?" De man werd rood, maar Maigret's blik dwong hem een beetje openharti ger te worden. CWordt vervolgd) van Francois Boucher, „de gelukki ge minnaars" van Fragonard en „De schipbreukeling van Gericault zijn ook aanwezig. Verder werken van Delacroix, Courbet, Degas, Cézanne, Redon, Renoir, Toulouse Lautrec, Bonnard, Modigliani, Picasso en zelfs Ronault en Van Gogh, hoewel de laatste bijna nooit naaktfiguren ge schilderd heeft. Er is dus veel vrouwelijk schoon te zien en men verwacht dan ook een druk bezoek aan de tentoonstelling. Het zal evenwel, naar wij menen, niet uit sluitend de liefde voor de kunst zijn, die de bezoekers in dichte drommen naar de Gallerie Bernheim zullen doen stro men. Prins Bernhard heeft nadere bijzon derheden verteld over de conferentie, die op zijn initiatief vandaag, Zondag en Maandag te Oosterbeek in „De Bil derberg" wordt gehouden. Uit verscheidene West-Europese lan den, uit de Ver. Staten en uit Canada komen meer dan zeventig leidende per soonlijkheden uit het politieke het pu- bliciteits- en het economische leven, werkgevers en vakbondsbestuurders van alle politieke en rèligieuse richtingen bijeen, om zich zo vrij en openhartig mogelijk uit te spreken over diverse problemen, die allen bezig houden, doch die elk voor zich van een in velerlei opzicht van de overigen afwijkende denk- en zienswijze benadert. Besproken zullen o.m. worden het communisme, kwesties omtrent over zeese gebiedsdelen, zoals de verschillen in opvatting daarover in de Europese landen onderling en tussen die in Euro pa en Amerika, de eenwording van Europa en de E.D.G. Besproken zal ook worden wat eventueel uit de discussies als belangrijk onderwerp ontstaat. PTins Bernhard zal de conferentie pre sideren. (Van onze Limburgse redactie) Na negen maanden is thans het ge rechtelijk onderzoek inzake de gerucht makende Plurifort-affaire van de gebr. Th. uit Sittard beëindigd. Het resultaat van deze arbeid is een lijvig dossier van veertig bladzijden, dat een zee van misdaden en strafbare feiten aan het licht heeft gebracht, gepleegd door de 39-jarige Hein Th. en diens broer de 32-jarige Sjaak Th., beiden uit Sittard. In Juni 1951 begon Hein Th. een kleermakerij annex textielgroothandel waarvoor hy zijn broer, hoofdagent van politie in Sittard, wist te interesseren. Samen richtten zij de firma Plurifort op. Zij leverde in heel Limburg en speciaal in de Mijnstreek costuums op afbetaling, waarvoor de kopers een wissel moesten tekenen waardoor zij zich verplichten de koopsom aan een bank over te maken. Daarnaast wisten de gebroeders Th. de kopers echter nog op listige wijze te bewegen een ver klaring te tekenen waarin zij bovendien beloofden maandelijks een vastgestelde som te betalen. Met deze dubbele be talingstruc werden, zoals thans geble ken is, 960 personen beetgenomen, die alle kort na de eerste termijnbetaling van de bank een rekening gepresen teerd kregen over het volledige bedrag. Ofschoon de gebroeders Th. dus gelden inden voor geleverde costuums ver zuimden zij de firma L. uit Amsterdam en tal van andere firma's van wie zij de goederen betrokken te betalen. De affaire Plurifort heeft alleen de firma L. uit Amsterdam meer dan 600.000 schade opgeleverd en de vroe gere directeur en diens zoon, beiden werkzaam bij deze Amsterdamse firma, ook nog hun ontslag. Vele van de uit Amsterdam betrokken costuums ver kochten de „heren" van de Plurifort tegen afbraakprijzen aan de Amster damse firma C. Zo verkochten zij aan deze firma een partij costuums waar van de inkoopwaarde 500.000 bedroeg voor 300.000. Van deze gelden maak ten beide heren goede sier terwijl te vens hun zaak met twintig auto's en een leger vertegenwoordigers schatten geld kostte. Toen de firma Plurifort door faillissement bedreigd werd, sticht ten de gebroeders de z.g. J. H.-win- kels waarvoor zij bepaalde personen als firmanten wisten te vinden. Onder deze nieuwe naam zijn toen de zwendelprak- tijken nog enige tijd voortgezet. In December 1952 beliepen de vorde ring» een bedrag van 1.086.000, ter wijl fe activa der zaak (inboedel en kantoormeubelen) slechts een waarde van 30.000 vertegenwoordigden. De broers zullen Dinsdag te Maas tricht terecht staan. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren be kend gemaakt, dat gebleken is, dat de in beslag genomen lading van het Fran se vrachtschip „Wyoming" geen wapen zendingen bevat, die in strijd zouden zjfn met de douanebepalingen. De „Wyoming" zal waarschijnlijk vandaag de reis door het Panama kanaal voortzetten. De lading was ten dele bestemd voor El Salvador, een der aan Guatemala grenzende Midden-Ame rikaanse republieken. Tot de lading behoorden ook vijf kis ten met kleine, voor Guatemala be stemde wapens, meest geweren en re volvers (UP.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 9