OOK DE ZWITSERS ZEGEVIEREN: 3-1 Nederlaag met gering verschil maar na zwak gespeelde wedstrijd DILLEN OPENT DE SCORE te Nederland B (hockey) veel sterk voor Finland Meer afgekeurde dan geldige goals nieuwe hoc key kampioen Doelman Anjema weerstaat Venlo in opwindende wedstrijd r Hard en verbeten duel ZATOPEK verbetert te Parijs wereldrecord op 5000 meter Na Oslo (4—0), Antwerpen (4—0) en Stockholm (6—1) Nieuw roeihome van „De AmsteF' N Franse regering trok startverbod in N J MAANDAG 31 MEI 1954 PAGINA 7 Z.-Nederland-Saarland B zonder doelpunten D.O.S.Eindhoven nu op 9 Juni Admira wint met 63 van Westelijk elftal v r Dokters contra inspecteurs Burgemeester d Ailly verricht opening Intern, tenniskampioen schappen Amerikaanse zege in het herendubbelspel Maureen Connolly behaalt haar derde titel RULANDER WINT DE 100 METER Sportflitsen België en Frankrijk spelen gelijk: 3—3 (Van een speciale verslaggever; ZÜRICH, Zondagmiddag. Het is dan tegen Zwitserland in het Hardturm Stadion een nederlaag van 31 geworden voor het Nederlands voetbalelftal. Ditmaal dus geen grove cijfers, maar niettemin is in een overigens ook van Zwitserse zijde vooral in de tweede helft zwak gespeelde wedstrijd opnieuw gebleken, dat als gevolg van een volkomen verouderde voetbalstructuur onze nationale keurklasse de basis mist voor succesrijke interlandduels. Want er kon nu bepaald niet Worden gesproken van een ontmoedigende start. Nederland nam namelijk na tien minuten een voorsprong door een doelpunt van debutant-rechtsbuiten Dillen. Deze stand bleef ondanks snelle en heftige aanvallen van de Zwit serse viermans-voorhoede bovendien lang gehandhaafd. Het werd echter tenslotte toch 11 door Vonlanthen, een treffer, die slechts een handvol toeschouwers van de 40.000 werkelijk moet hebben gezien. Ook de Duitse scheidsrechter Schmetzer in het middenveld lopend had niet gecon stateerd, dat het schot van de onderkant lat achter de doellijn stuitte. De beslissing volgde na een zonder aarzelen verstrekt gunstig advies van de grensrechter. Van deze gelijke score sprongen de Helveten drie minuten later naar 21 en in hun spel lag toen de belofte voor een verhoging van de productie. Het werd inderdaad snel 31, wéér uit een schot van Vonlantüen zijn derde treffer maar daarna zakte de Zwitserse ploeg weg naar een niveau, dat voor Nederland mogelijkheden opende. Ons team kreeg ook een veld- overwicht, meer dan een kwartier zelfs, doch toen bleek hoe gering de kracht was, die de beste vertegenwoordigers van de K.N.V.B. konden opbrengen. Een (soms) duidelijke meerderheid, waaruit niets positiefs voortvloeide. In de finish schudden de Helveten nog enkele minuten hun loomheid uit de benen en meteen volgde een beukend schot van Fatton op de kruising, ver buiten bereik van Steiger. Die 3—1 kunt ge dan ook voor een belangrijk deel op de matheid van onze tegenstanders schuiven, omdat zij niet uit de schaduw van hun prestaties tegen Uruguay zijn getreden. Het stadion van Grasshoppers lag on der een broeiwarme zon en had vol- bezette tribunes, toen de elftallen naast elkaar tussen een haag van juniores het veld opkwamen. De gebruikelijke op stelling voor de ere-tribune en vervol gens de volksliederen. Nederlana speel de in oranje hemd en zwarte broek. Biesbrouck mocht weer een wimpel voor versiering van het Bondsbureau in ontvangst nemen, maar verloor u.- dankbaarheid de opgooi. Bleycnberg kon dus zijn wreef tegen de bal druk ken. Deze daad groeide uit tot een aar zelende verkenning, die Michels met een slappe schuiver afrondde. De uittrap van doelman Stuber bracht de Zwitsers meteen in volle actie op de rechtervleu gel. Antenen boog van de lijn naar bin nen, werd opgevangen door Terlouw en bleef vervolgens kermend liggen. De «pons van de trainer hielp ditmaal niet. A ien moest van het veld worden gedragen. Linksbinnen Ballaman nam een aanloop voor een vrije schop, maar de bal bleef steken in de snel gevormde Nederlandse muur. En minuut later daalde een geestdrif tig gejuich van de tribunes, dat de ge wonde Antenen niet zo aangenaam moet hebben getroffen. De Zwitsers bejubel den namelijk invaller Bickei, de zwaar gebouwde veteraan en uitblinker in tai rijke interlands. Deze 36-jarig- techni cus paste zich onmiddellijk aan bij de vlotte combinaties, die onze verdeciging uiteenrukten. De Zwitserse aanval van vier middenvoor Hagen spee.de ach ter de voorhoede liet de bal snel en zuiver van de "voet komen. Vonlanthen bedreigde Steiger het eerst, maar zi-i schot joeg langs de paal. Na aht minuten ontstond een Ne derlandse aanval van formart. Klaas- sens schoof een lange pass naar Bley- enberg en ofschoon onze middenvoor zwaar werd gehinderd door linksach ter Boquet „trok" hij de bal scherp naar het doel. Stuber greep dit uitste kende schot echter met zekere hinden. Er volgden nog enkele moeugeven- de pogingen en daarbij bleek, dat ds Zwitserse „grendel" via soepele aan vallen was weg te schuiven. Een hoekschop in de tiende mini ut werd de inleiding tot de openings treffer. Wim van der Gijp zond, een boogbal in het 16 meter-gebied. Stu ber verliet zijn doel, veerde omhoog maar zijn handen grepen slechts lucht. De bal sprong van een Zwitsers li chaam naar Dillen, die laag en be heerst vuurde. S(uber kon alleen nog maar naar het net gaan: 01. Dit onverwachte doelpunt stimu leerde de aanvalsdrift van de Heive ten. Bickei bewees zijn waarde en de bijzonder actieve Vonlanthen „sneed" met zoveel vaart langs Biesbrouck en Boskamp, dat zij nauwelijks de gele genheid kregen een been te heffen. Er kwamen hoekschoppen. De eerste na twaalf minuten. Bickei boorde zijn voorzet diep in de verdediging, wat hij later voortdurend zou doen. De af werking van de op techniek en snelheid gebaseerde Zwits. manoeuvres was echter niet zo best, ofschoon de Nederl. ver dediging toch beangstigend vaak de per soonlijke dekking verwaarloosde. Met Bickei was dit zeer gevaarlijk. Elke Pass op de voet van deze rijke techni cus werd het begin van een dreigende aanvalsstoot. Indien Boskamp aan viel, schoof Bickei de bal naar binnen en bij een afwachtende houding wat Vaak het geval was in onze verdedi ging liet de ronde veteraan een scherpe voorzet los. Tweemaal achter een kon de dreiging slechts ten kos te van een hoekschop worden afge wend. Steiger of Terlouw moest zich dan Van de doellijn naar voren storten om he Zwitsers van een gelijke score af te houden. Het was duidelijk een kwestie yan tijd. Want de Nederlanders waren m dit duel in vele opzichten de minde ren van hun tegenstanders. En de na Stockholm zo ingrijpend gewijzigde Voorhoede? Ook deze linie kon het Zwaartepunt van de strijd niet verleg gen. Het bleef als zo vaak bij goed bedoelde pogingen, waarbij een enkele maal een zweem van spelinzicht Viel te constateren. De verdedigers be lijden van een druk kon deze formatie eyenmin als de vroegere aanvalsli- hies. Toch kwam Nederland na ongeveer een half uur dicht bij een tweede doelpunt. Wéér door Dillen, die uit een pass van Louer verrassend laag ln de hoek vuurde. Stuber reageerde hekwaam. Opnieuw trokken de Zwitsers in hoog tempo naar voren en 111 de 35ste minuut werd de stand ge lijk. Een pass van Fatton werd door Terlouw in het centrum gemist, waar door Vonlanthen een vrije baan kreeg sprong de bal op, voor of achter de doellijn, dat viel van de tribune niet waar te nemen en ook de heer Schmetzer aarzelde. Odenthal sprint te toe en joeg de bal in het publiek. Direct daarna wees de Duitse arbiter op advies van de grensrechter naar het midden. Alle protesten werden afgewezen. De Helveten maakten drie minuten later een doelpunt, waar niet over kon worden gediscussieerd. Ballaman was snel opgerukt en vuur de. Steiger stopte het schot, maar niet „vast" en de actieve Vonlanthen drong de bal na een kort duel met onze doelman over de lijn tegen het net 2-1. Het was de ruststand Zwitserland begon de tweede helft met tien man. Fatton had zich laten vervangen, maar invaller Hügli werd teruggezonden. Deze numerieke min derheid was voor de Zwitsers geen be zwaar om vrijwel onmiddellijk naar Steiger op te rukken. Door Vonlanthen. liet werd een hoekschop. Zonder resul taat. Inmiddels was Fatton terugge komen. Een volgende aanval was raak. Ha gen besloot een snelle dribbel met een prachtige pass dwars door onze ver dediging, Boskamp wilde ingrijpen, maar Vonlanthen maakte met een zoe vend schot elke actie overbodig. Steiger had niet eens de tijd om zijn armen fa cffpliliPII I Het Nederlandse doel bleet nog even onder druk. Een hoekschop van Bickei schoof langs de lat en een schot van Hasren word door Steiger gegrepen. iva een kwartier zakte het spelpeil. Zwitserland schakelde een tempo terug en geleidelijk veroverde onze ploeg een veldoverwicht. Het begon met een poging van Louer en Bleyenberg. Hoek schop. Zonder resultaat. Klaassens en Biesbrouck zonder grote tegenstand op het middenveld konden de aan vallen steun gaan verlenen. Het maak te weinig verschil. De bezieling in de voorhoede ontbrak. Elke aanval was een poging, geen vloeiend opgezette combinatie. De spelers misten de tech nische basis voor een werkelijk krach tige doorstoot. Een veteraan als Bickei toonde dit duidelijk aan. Wanneer hij in het spel werd betrokken, dreigde er gevaar voor Nederland. De zoveel jon gere Boskamp verloor bijna elk duel met deze technicus, die met volmaakt beheerste voetbewegingen ook in moei lijke positie ..meester" bleef over de bal Twintig minuten duurde dit krachte loze overwicht van onze nationale elf. De Zwitsers op de tribune lieten soms een misprijzend gefluit horen voor hun landgenoten, die blijkbaar geen interes se meer konden opbrengen voor dit duel. Met uitzondering van de verde digers, die de ongeorganiseerde aan vallen van Nederland resoluut braken. In de laatste fase trokken de Helveten het tempo weer enigszins aan, maar de strijd bleef toch slaapverwekkend. Totdat Fatton met veile kracht op de kruising vuurde. In de echo van dit formidabele schot, dat Steiger kansloos liet, maakte de heer Schmetzer een einde aan deze interland. Nederland had oonieuw en nu met 31 verloren. Nederlands enige succes tegen de Zwitsers. Dillen, helemaal links, ziet de uitwerking van zijn schot na. Ook Michels, rechts, en Bleyenberg zijn op de foto te onderscheiden. Te oordelen naar het aantal be nen, dat hier op di. kleine stukje voetbalveld bijeen is, moet deze situatie voor het Zwitserse doel wel verwarrend geweest zijn. De „Aintree International 200", een race over 34 ronden van 3 mijl, totaal ongeveer 160 km., is gewonnen door de Engelsman Stirling Moss met Maserati in 1 uur 18 min 48 sec. Zijn gemiddelde uursnelheid bedroeg 125.054 km. Op het Wilhelmusterrein ln Voorburg is een rugbywedstrijd gespeeld tussen Neder land en België. De Belgen wonnen met 6—3. na bij de rust met 30 te hebben geleid. De drieduizend toeschouwers, die Za terdagavond naar het RBC-terrein ..De Luiten" te Roosendaal waren gekomen voor de door de KNVB als „semi-inter- land" gekwalificeerde voetbalontmoeting tussen het Zuid-Nederlands elftal van 18- 24-jarige spelers en de B-ploeg van Saar land, hebben anderhalf uur tevergeefs cp een doelpunt gewacht. De oorzaak van de volslagen werkeloosheid van de man aan het scorebord had echter voor beide teams verschillende oorzaken. Dreef de voorhoe de van de technisch betere Saarlandse ploeg zich door veel tè kort spel doorlo pend vast in de Nederlandse defensie, aan de kant van de in groenwitte shirts spe lende Brabants-Limburgse combinatie liet het afwerken van de vaak uitstekend op gezette aanvallen te wensen doordat Brooymans (RAC) en Erkens (Sittardia) die Ummels op de linksbinnenplaats ver ving, hun schoten slordig richtten. Het gelijke spel geeft intussen de krachtsverhouding tussen beide elftallen juist weer Doordat de eerste thuiswedstrijd van DOS, tegen Eindhoven, in de competi tie om het landskampioenschap op Tweede Pinksterdag was vastgesteld zou de aankomst van de Ronde va» Midden-Nederland niet in het Utrecht se stadion gehouden kunnen worden. Hiervoor is thans een regeling getrof fen. De wedstrijd DOSEindhoven zal niet op Tweede Pinksterdag doch op Woensdagavond 9 Juni worden ge speeld. De Ronde van Midden-Nederland zal nu op Tweede Pinksterdag volgens de oorspronkelijke plannen kunnen door gaan. In het Sparta-stadion te Rotterdam heeft Zaterdagavond een Westelijk elftal, bestaande uit spelers van 18 t/m 24 jaar met 36 van Admira (Wenen) verloren. Circa 7000 toeschouwers waren getuige van een interessante strijd, die tenslotte op geheel onverwachte wijze nog zo'n grote nederlaag van de Nederlanders op het scoringsbord bracht. Drie minuten vóór het einde was de stand n.l. nog 33 en gezien het te ver doorvoeren door de gasten van de vaak inderdaad zeer mooie combinaties lag dit vernietigende einde niet in de lijn der verwachting. De drie treffers binnen twee minuten door Sol- datich, Cehka en Hoefer waren er even wel even zovele bewijzen van, dat de Oostenrijkers ook het schieten wel be heersen. Van onze verslaggever) Nog geen duizend toeschouwers heb ben in het Wagener Stadion te Am stelveen het Nederlandse B-hockeyelf- tal gadegeslagen in een uitermate leven dige wedstrijd tegen het jonge Finse na tionale team. De gehele wedstrijd waren de in rood shirt gestoken Nederlanders duidelijk de meerderen van de Finnen. Het is een doelpuntrijke wedstrijd ge worden. Zes van ae negen gescoorde doelpunten vonden in de ogen der scheidsrechters echter geen genade, zo dat de eindstand tenslotte 30 voor de Nederlanders werd. Toch duurde het neg ruim twintig mi nuten voor Kristen na een snelle door braak zijn moeite beloond mocht zien met een hard laag schot, waar de Finse goalie het antwoord op schuldig bleef. De druk nam niet af, maar de twee doelpunten, daarna gescoord, werden ge annuleerd wegens buitenspel. Na de rust hetzelfde beeld: een langzamerhand stug geworden Fins elftal, dat met ta melijk hard spel en lange slagen de Nederlanders trachtte te keren en daar tegenover een zelfverzekerde B-ploeg, die wist dat het méér verdiende dan de schamele voorsprong van 10. Prachtig opgebouwde aanvallen, afwisselend over rechts, waar Bakker, iets te langzaam overigens, met afgemeten voorzetten het binnentrio schietkansen genoeg bood, dan weer over links, waar Vorfelt prachtig stickwerk liet zien, resulteer den in enkele afgekeurde doelpunten öf vonden op het laatste moment een Finse speler op hun weg. De tweede goal kwam uit een flitsende aanval van links nadat juist tevoren een te laat ingeslagen strafcorner was weg gewerkt. Vorfelt liep zich prachtig vrij, zette voor en Swiers schoot ineens hard en laag langs de Finse doelman: 20. Stug vochten de Finnen door. Snel volg den nu enige Finse aanvallen, maar de finishing-touch bleef uit. Vijf minuten voor tijd brak de goedspelende midden voor Kodde door en alleen voor de kee per gaf hij deze geen kans (30). Maandag 14 Juni zal een elftal, samen gesteld uit Dordtse artsen, te Dordrecht een voetbalwedstrijd spelen tegen elf inspecteurs van politie uit Zuid-Hol land. onder wie de vroegere internatio nal Wim Lagendaal. De opbrengst van deze wedstrijd is voor een sanatorium te Dordrecht. Door op een knop te drukken, die een sirene in werking bracht, heeft mr. A. J. d'Ailly, burgemeester van Amsterdam. Za terdagmiddag het nieuwe roeihome van „De Amstel" aan de Hobbemakade te Amster dam officieel geopend. Hij memoreerde, hoe na de bevrijding de hoofdstede lijke roeiverenigingen, die in de oorlog uit hun bezittingen werden verdreven, met steun van de overheid stuk voor stuk in nieuwe behuizingen komen. Hij sprak de hoop uit, dat de „Amstel" in de toekomst weer een even goede naam op de wed- stri.jdbanen zal krijgen als in vroeger jaren. Na de opening, die in de stromende regen geschiedde, paradeerde de vloot van de vereniging langs het nieuwe gebouw. Namens het roeibondsbestuur bood de voorzitter, mr. H. Bruvn. een grote antieke scheepslantaarn aan. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat deze lamp minstens zoveel jaren als baken zal mogen dienen voor de leden van de „Amstel" als vroeger voor de grotere schepen, die de naam van Neder land op alle wereldzeeën hoog hielden. Te Parijs zijn de internationale tennis kampioenschappen van Frankrijk voort gezet. De titel in het dames-dubbelspel ging naar het Amerikaans-Australische team Maureen Connolly en mevr. Nell Hopman. Z|j wonnen met 75, 46, 60 van mevr. Maud Galtier en mevr. Su zanne Schmitt (Frankrijk). De finale van het heren dubbelspel werd een Amerikaanse overwinning. Vic Seixas en Tony Trabert wonnen in drie sets: 64, 62, 61 van Lewis Hoad en Ken Rose- waU (Australië). De eindstrijd van het gemengd dubbel spel leverde een overwinning op voor het Amerikaans-Australische paar Maureen Connolly en Lewis Hoad, die hun tegen standers mevr. Patomi (Fr.) en Hart wig (Australië) versloegen met 64, 63. Maureen Connolly veroverde daarmee in deze kampioenschappen haar derde titel. De jaarlijkse Sportdag, die traditie getrouw in het Hilversumse Sportpark plaats vond, mag weer volkomen ge slaagd heten, al viel de belangstelling, gezien het vrij gunstige weer, wel wat tegen. De voornaamste uitslagen waren: Heren. 100 m.: 1. JL Rulander, Vlug en Lenig, 11.1; 2. J. Holst, Pegasus, 11.1: 3. T. Aret, DOS, 11.2. 400 m.: 1. Viehbahn (Duitsland), 50.1; 2. Smildiger, Vlug en Lenig, 51.4: 3. ,re.-schoor, DOS, 52.7. 800 m.: 1. Viehbahn 1.55.5; 2. G. Seewen, AAC, 1.56; 3. A. Kist, AAC, 2.01.4. 1500 m.: 1. J. Fekkes, DOS. 4.02.5; 2. Jansz (Duitsland) 4.04.5; 3. v. Zee land, AAC, 4.05.8. 4 x 100 m. estafette: 1. Vlug en Le nig 43.7; DOS, 44.6; 3. Pegasus 46.3. In de winnende ploeg liep Theo Saat mee, die Zaterdag nog aan intern, at letiekwedstrijden in Glasgow had deelgenomen. 40Ó m. 'lorden: 1 en 2. F. Buys, AAC, en J. Parlevliet, V. en L., 56.4: 3- J- v- d. Hoeven, Lycurgus, 56.8. Dames: 100 m.: 1. Els Witkamp, GAC, 12.3: 2. A. v. Dijk, Sagitta, 12.8: 3. R. Huis, Sagitta. 13.3. 200 m.: 1. Gré de Jong, Sagitta, 26.5; 2. Dini v. Dijk Sagitta, 26.6. 80 m. horden: 1. Willy Lust, Zaan land, 12; 2. C. Kalmans, Zaanland, 12.5. De Targa Florio, een autorace over 576 km. over een bergachtig parcours, is ge wonnen door Taruffi, die met zijn Lancia 3300 cc in 6 uur 24 min. 28 sec. het traject reed. Tweede werd Musso met Maserati (2000 cc) en derde Piodi met Lancia 2500 cc. Öe ploeg van Uruguay, houder van de wereldtitel, is in de Spaanse hoofdstad met 20 verslagen door Real Madrid, een club uit de eerste divisie. TOGO: de Voor een schot. Van de onderkant lat nu kwam er niets uit (Van onze sportredacteur) VENLO, Zondagmiddag. In twee enerverende minuten van een met laaiend enthousiasme gespeeld duel tussen Nederlands sterkste hockeyteams is landskampioen Venlo door TOGO ont troond. Het gejuich van driekwart van de gaandeweg naar de grens van moedeloosheid gedreven toeschou wers, Venlo's aanhang, was amper verstild, of elf dol gelukkige Togonen wierpen hun sticks de lucht in en dansende toeschouwers stormden het veld op en om helsden TOGO'S kleine rechtsbinnen Tuyt Sr. Dat was vier minuten voor het einde. TOGO had voor de derde keer de leiding genomen. Het leidde met 23. Vlak voor dat derde doelpunt was Venlo's gelijkmaker ge- Togo s doelman Anjema heeft Venlo de weg naar een hernieuwd landskam pioenschap versperd. Hij heeft in deze laatste en beslissende wedstrijd van dit hockeyseizoen met glansrijk succes een belegering van een half uur doorstaan. Stoïcijns kalm en met haast arrogante zekerheid greep hij in bij alle aanvallen van het energiek strijdende Venlo. Er was neg een Togoon, die overeind is ge bleven onder de golf van de Venlose stormlopen: international Han Drijver Op dit tweetal is Venlo gestrand in de zonder één adempauze reeks van aanvallen om een wat ongelukkig opge lopen achterstand van 12 weg te wer ken. Anjema en Drijver, zij schitterden vooral in het pareren van de vijf straf- corners die Venlo in zijn offensief for ceerde. Vijf keer ging het op dezelfde wijze. Linksbuiten Vossen speelde de bal in de cirkel, Piet Nefkens stopte en dan haal de Willy Nefkens uit voor zjjn door elke doelman zo gevreesd schot. Twee keer sloeg Han Drijver de met vliegen de vaart ingeschoten bal weg, twee keer dook Anjema juist op tijd naar de be dreigde hoek en één keer werd de bal foutief gestopt. Venlo en zijn aanhang werden er mismoedig onder. Anders was elke strafcorner meestal een doelpunt. komen. Een half uur lang had TOGO, in de tweede helft, met de rug tegen de muur gestaan eer de laatste peilers van de Haagse defensie, Anjema en Drijver, be zweken. Toen kwam, terwijl iedereen dacht aan een derde, beslissende wedstrijd, onmiddellijk na Willy Nefken's tweede goal, héél verrassend en heel fraai dat kampioensdoelpunt van Tuyt Sr. De voortdurende, ener gieke stormloop van heel de Venlose ploeg om de achter stand van 12, één minuut voor de rust opgelopen, weg te werken, was tevergeefs geweest. Zo hartstochtelijk was de strijd tussen Venlo's aanval en TOGO'S defen sie, dat binnen de lijnen de hockeyers de allures van voetballers kregen en rondom het strijdtoneel pal tegen de Duitse grens een paar duizend toeschouwers hun kelen schor geschreeuwd hebben. Maar de belegering van Togo's doel bleef doorgaan. Op drie aanvallers, die wat verlaten rondliepen in de buurt van de middenlijn, na stond heel de Haagse ploeg in en vlak voor de slagcirkel te verdedigen. Op dat kleine stukje speel veld stonden wel veertien, vijftien spe lers die, elkaar onophoudelijk het bezit van de kleine, witte bal betwistten. En dat alles ging gepaard met zulk een enthousiasme, dat al de hockeyers in en buiten de lijnen er waarschijn lijk geen erg in gehad hebben, dat zij het protocol eenvoudig opzij schoven. In het vuur van het spel werden links en rechts duwtjes uitgedeeld, tegen standers gehaakt of afgehouden, er werden onvriendelijke woorden ge zegd, een enkele keer zelfs vuisten ge bald; kortom alles geschiedde wat men wel van voetballers maar toch niet van hockeyers verwacht. Toch was het, ondanks die incident jes én die veelheid van strafcorners geen onsportief duel. Het was een enerverende strijd tussen twee sterke ploegen, die elkaar zo weinig toega ven, dat slechts kleinigheden de be slissing konden brengen. Vandaar ook dat enthousiasme. Het weinige krachtsverschil kwam reeds in de eerste helft tot uitdruk king. Toen was het vuur van het enthousiasme nog niet zo hoog opge laaid en dat hield natuurlijk in, dat er beter gespeeld werd dan na de rust. Beurtelings waren Venlo en TOGO in de aanval. Bij Venlo moesten Derckx en Piet Nefkens voortdurend attent zijn om de baas te blijven over TOGO's snel voetige aanvallers en ook het Haagse duo TuytDrijver mocht geen ogenblik in waakzaamheid verslappen. In de derde minuut reeds moest doelman Jacobs ver uit zijn doel komen om een gevaarlijke voorzet van rechtsbuiten Tilenius Kruithof uit de cirkel te wer ken. Even er na kogelde Willy Nefkens keihard in het zijnet. Venlo's aanvallen waren in die periode gevaarlijker en beter van opzet. Rechtsbinnen Jansen dirigeerde de Venlose aanvalslinie op bekwame wijze, maar toen bleek ook het gemis aan snelle vleugelspelers. Bij TOGO was het juist andersom. Op de buitenplaatsen stonden rappe sprinters. Eén overeenkomst was er: zowel Van Gasselt bij Venlo als Dudok van Heel bij TOGO waren aanvalsleiders, die voortdurend de aandacht vroegen. TOGO heeft het eerst succes gehad. Ondanks heftig verweer van Derckx was Dudok van Heel na 21 minuten in de slagcirkel gekomen. De Haagse aan valsleider werkte de bal in de richting van het doel, maar via de schouder van Zeelen werd een treffer voorkomen. Het was uitstel van executie. Links buiten Lagaay won de strafbully met Zeelen, 0—1. Vijf minuten later was de stand weer gelijk. Via de stick van Drijver speelde Jansen de bal in TOGO's slagcirkel. Willy Nefkens en Tuyt duelleerden om de bal, Tuyt viel en prompt kogelde Nefkens keihard in, 11. Venlo zette toen meteen een offen sief in en zou succes gehad hebben als Anjema zich niet pardoes voor de aan stormende Van Gasselt had geworpen. Toen kwam, een minuut voor de rust, Venlo's eerste tegenslag. Midden in het Venlose offensief had TOGO met een uitval, waarbij zowel Gerrits als Derckx misgrepen op een springerige voorzet, succes door Van Beaumont, 1 2. Daarna volgde de bewogen, enerve rende tweede helft met een climax aan spanning en sensaties. Steeds was Ven lo's aanval voor het doel van TOGO. Tuyt, Drijver en Anjema kwamen soms handen te kort om een doelpunt te voorkomen, maar het gelukte. Jansen kogelde eens tegen de paal. De straf corners en lange corners volgden el kaar op, magr er was voor Venlo geen doorkomen aan. Tot, na 29 minuten, Jansen zo n goede pass aan W. Nefkens gaf, dat ook Drijver niet meer kon in grijpen. Keihard vloog de bal in de uiterste hoek, 22. Maar nauwelijks was het weer rustig rond de lijnen of TOGO's rechtsbinnen Tuytor liep door op een pass door het centrum, kwam langs Piet Nefkens en Derckx, om speelde doelman Jacobs en schoot raak, 23. Zatopek, de befaamde Tsjechische bardloper, die oorspronkelijk van de Franse regering niet had mogen deel nemen aan athietiekwedstrijden te Pa rijs, doch daarna tóch toestemming kreeg om te lopen heeft het wereldre cord op de 5000 meter verbeterd en gebracht op 13 min 57,2 sec. Het oude record stond sedert 20 September 1942 met 13 min. 58,2 sec. op naam van de Zweed Haegg. Toen Zatopek in het stadion van Colombes aan de start verscheen bracht 't publiek hem 'n ovatie. De Tsjech liet Strikoff op de eerste 400 meter lei den, waarna hij de kop nam. Tweehon derd meter verder was er reeds een bres achter hem en na de eerste kilo meter had hij dertig meter voorsprong op zijn concurrenten. Wat de bezetting van de eerste plaats aangaat was de beslissing toen reeds gevallen. Maar Zatopek begon toen zijn individuele strijd tegen de tijd. Hij liep in zijn karakteristieke stijl, met open mond en vreselijk verwrongen gezicht, en met zwaaiende armen als hij bij plotselinge demarrages zijn vaart opvoerde. De kilometer werd afgelegd in 2.47.1, twee kilometer in 5.34.4, drie kilometer in 8.23-4 en vier kilometer in 11.13.4. Een nieuw wereldrecord kwr n in zicht, maar Zatopek maakte de in druk van een martelaar. Toen de klok luidde moest de Tsjech de laatste 400 meter afleggen in minder dan 63 se conden om het record te breken. Hij voerde nogmaals zijn tempo op, dou bleerde achtereenvolgens al zijn tegen standers en ging na 'n vertwijfelde eind spurt door de finish in 13 min. 57.2 sec. - een nieuw wereldrecord. Tijdens internationale athietiek wedstrijden te Boedapest is de Hon gaarse loopster Aranka Kazi erin geslaagd het wereldrecord op de 880 yards voor dames te verbete ren en te brengen op 2 min. 11,6 sec- Het oude record stond sedert 14 September 1952 met 2 min. 14,5 sec. op naam van de Engelse Vale rie Ball. Saat wint te Glasgow r» Onze landgenoot Theo Saat heeft te Glasgow een 100 yards handicapwed strijd gewonnen en daarbij twee En gelsen, die deel uitmaakten van de Engelse Olympische ploeg, achter zich gelaten. Saat ging met één meter voorsprong in 10.2 sec. door de finish. Op de tweede plaats eindigde Lilling- ton; W. Jack legde beslag op de derde plaats. Zatopek, weer een record. In het Heysel-stadion te Brussel, waar ln weerwil van het sombere, regenachtige weer bijna 55.000 toeschouwers waren samenge stroomd, hebben België en Frankrijk Zon dagmiddag gelijk gespeeld. Brj rust stonden de Belgen met 32 voor. Deze stand was een juiste afspiegeling van het spel verloop. Maar 25 minuten na de hervatting zorgde de Franse rechtsbuiten Kopa uit een pass van de midvoor Strappe voor de gelijk maker (33).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7