Om rust en orde te herstellen FRANSE TROEPEN naar onveilig TUNIS Verbitterde nationalisten en bandieten plegen moorden Senator ontdekt rood schema tot verovering van de hele wereld en overvallen Vierjaar geëist tegen fantast president Robert V Weer hengelaars in 't ruisende riet Tien jaar na D-day Het weer Opnieuw een Britse soldaat vermoord j,Zonder oorlog is de wereldrevolutie in twintig jaar een feit Koffie- en theeprijzen weer hoger hoofd en hart Bard Stevenson Beter weer KAB beraadt zich over Mandement Voor Zondag 15.000 exemplaren Hij noemde Churchill „Winn" Europ. vorsten gast van Koning Paul? Gevechtspauze in Indochina p ■hSI DINSDAG 1 JUNI 1954 78sfe JAARCANC No. 25603 eifcufiüj! Dames - Heren Badkleding Suezkanaalzone ONTHULLINGEN VAN WILLIAM F. KNOWLAND f 50000- op no. 11892 Bisschoppelijk Mandement De eerste druiven In September - Geallieerde manoeuvres in Duitsland Ook voor Nederlandse legereenheden Zeereis in de maand Augustus Zaak-Anneke Beekman Ook reacties in het buitenland GELEIDE DOKTERS. VOORZIENING Genevieve gaat haar belevenissen beschrijven :<r L "V '-m:. J - IfpÉIl - - een kwartaal op proef v^oo^.f 2;- op giro 13 63;00| BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM TEL 717162 (tot Woensdagavond) Op vele plaatsen opklaringen, maar hier en daar hoofdzakelijk in het binnenland ook enkele buien. On geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Zon: 4.26-20.50. Maan: 5.12-22.40. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. *790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AOVERltNilblARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Europeanen in Tunis, zoals Spanjaar den, Italianen en Wit-Russen. Tijdens het weekeinde heeft de re sident-generaal besprekingen gevoerd met de bey van Tunis en met de Tu nesische eerste minister, M'Zali, die Za terdag zelf aan een aanslag op zijn le ven is ontsnapt. De bev van Tunis heeft de radiorede van Pierre Voizard ondersteund door ook zelf een beroep te doen op alle inwoners van Tunis mee te werken aan het herstel van norma le toestanden. (Reuter—UP). Een officiële Britse woordvoerder in Cairo heeft bekend gemaakt dat op 29 Mei opnieuw een Britse soldaat in 1&- maila vermoord is. Dit is de tweede moord op een Engelse soldaat in twee dagen tijds. In Port Said werd brand gesticht in enige Engelse militaire opslagplaatsen. Het lijk van de vermoorde sCdaat werd gisteren ter oeschikking gesteld van de Engelse militaire autoriteiten en uit een medisch onderzoek is gebleken dat hij Zaterdag moet zijn overleden. Hij was Zaterdagmorgen voor het laatst gezien. (Reuter-UP) O inds hedennacht zitten ze bij duizenden aan de waterkant of in bun bootje op de rivier of de plas, om de onnozele vis te verschalken volgens de Tegelen der kunst. Hebben te goed weer gehad of was bet te donker in de lucht en te grillig in de wind? Er zullen klachten genoeg zijn eer het avond is, maar op het ogenblik dat gij, lezers, dit onderschrift leest, zijn er al duizenden baarzen, karpers, brasems, vorens en zeelten gevangen. O, moe der de vrouw! Maar laat uw mannen het kinderlijk ge noegen, een dagje door te brengen in de open lucht, oog in oog met de vis, oor aan oor met de vogelen des Hemels en mond aan mond met de boterham, die ner gens beter smaakt dan op of aan het water. Zie het plaatje hierboven, zo Ne derlands als het maar zijn kan (afgezien van die pet misschien), e.i zo lokkend. Waar „gaat" die stoere man op? Op de baars, vermoe den wij.... Zeer binnen kort gaan wij zijn voor beeld volgen. Als het weer meewerkt. Advertentie 55 De leider van de republikeinse fractie in de Amerikaanse Senaat, William F- Knowland, is voor de dag gekomen met een document, dat naar zijn zeggen een authentiek tijdschema inhoudt voor een communistische verovering van gehele wereld in twintig jaar. Volgens senator Knowland is het een ^hets, die de premier van communistisch China, Tsjoe En Lai, vorig jaar 'klaart bij zijn bezoek aan Moskou heeft voorgelegd. Knowland, die enige tijd voorzitter is geweest van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkin- Ken, vertelde niet, hoe het document in zijn bezit is gekomen. Het tijdschema "evat enkele algemene richtlijnen, die gevolgd moeten worden om de com munistische wereldheerschappij in twintig jaar te verwezenlijken. De Ver- fmigde Staten moeten geïsoleerd worden van de andere vrije landen. Door et op de been brengen van grote Aziatische legers moet de vrije wereld bedwongen worden tot aanzienlijke uitgaven op militair gebied, zodat een ec°nomische crisis op de duur onvermijdelijk wordt. Slagen de communisten ®r dan in, aldus het schema van Tsjoe En Lai, een derde wereldoorlog te jmrmijden, dan zullen geheel Azië, Afrika, Europa, Zuid-Amerika en Canada uu als rijpe appels in de schoot vallen. v opsteller van het communistische ^jjgsplan meent, dat op het ogenblik, m hij schrijft, een communistische oerwinning niet zeker is omdat de in- ingang van vandaag zullen de "e- en theeprijzen apnieuw verhoogd Pe°'^en' thee zal met 2 tot 4 centen Pakje van 100 gram in prijs ver- °Ogd worden; de stijging van de koffie- s bedraagt 12 tot 15 centen 250 Deze verhoging is wederom een van het prijsverloop op de we- 'njnarkten. In de 533e staatsloterij is in de vier- Heva,?886' T4e lijst, de prijs van f 50.000 en op no. 11892. is bprLAND. De Ierse Labourpartij d® p.eici een coalitie te vormen met Saap (Ap)*ae'" van Valera aan te Tjd~~ RUSLAND. De Sovjet Unie is ^rbeirf^ew°rden van de Internationale ^«organisatie. (Rtr.-UP). glimlach is het wapen I van de zwijgzame. dustrie van de kapitalistische landen meer produceert dan de communistische en omdat die landen een grotere voor raad atoomwapens bezitten. Verder is de verdediging tegen atoom-aanvallen in de industriegebieden en bij de olieinstalla ties in de Sovjet-Unie naar zijn mening nog onvolmaakt en de industriële en agrarische ontwikkeling van communis tisch China onvoldoende. Het isolement van de Verenigde Staten kan het best bereikt worden, aldus het door senator Knowland gc publiceerde document, door Groot- Brittannië te overtuigen van de rr gelijkheid, dat Oost en West belang rijke kwesties oplossen. Economische concessies zouden grote invloed heb ben op het Britse denken. De Franse oorlogsmoeheid en vrees voor Duits land moeten terdege „bespeeld" wor den en Frankrijk dient het gevoel te krijgen, dat samenwerking met de\ communisten zijn nationale veiligneid meer bevordert dan samenwerking met het Westen. Het plan, dat zou dateren van vóór het einde van de Koreaanse oorlog, be pleit het staken van de vijandelijkheden aldaar „totdat ons potentieel groter is dan dat van de tegenstander". Het eerstvolgende doel moet zijn een krach tige steun aan de Vietminn in Indo- China. De Fransen moeten geheel Indo-China verlaten, zo mogelijk na een bestand om de Franse eer te redden. Vervolgens komen -mosa, Thailand en Burma aan de beurt. Wellicht zullen deze landen er toe gebracht k' men worden het communisme vrijwillig te aanvaarden. Indonesië zal volgens het communistische schema in 1960 geheel onder communistisch bewind staan. Dat jaar is de mogelijkheid van oor log met de Verenigde Staten het grootst, aldus het rode plan, en daarom moet te gen die tijd het militaire en economi sche potentieel van de communistische landen in Azië zo groot mogelijk zijn. Blijft zo'n oorlog achterwege, dan kan in 1965 geheel Afrika in communistische handen zijn. T ?gen India mogen alleen vreedzame middelen, zoals economische samenwerking en bondgenootschappen, gebruikt worden. De vraagstukken met betrekking tot de Philippijnen en de Arabische landen kunnen tegen 1969 op dezelfde manier zijn opgelost. Europa stort economisch ineen en daarna zijn Zuid-Amerika en Canada practisch niet meer te verdedigen. Eenvoudig machtsvertoon is wel..ent in staat, al dus het door senator Knowland gepubli ceerde document, om in het jaar 1973 de wereldrevolutie te voltooien. (Reu ter-UP). Adlai Stevenson, de door Eisenhower verslagen candidaat voor het President schap in de Verenigde Staten, en ex- gouverneur van Illinois, is een goed spreker. Hij kan echter meer. Op „Hill billy Day" liet hij de om zich heen ver zamelde menigte genieten van een „Bal lade van eigen maaksel". (Van onze Limburgse redactie) Dt president van de Maastrichtse rechtbank heeft Maandag wegens op lichting vier jaar geëist tegen de fan tasierijke president Robert, de 31-ja rige Robert L. uit Maastricht, die ver scheidene personen, o.a. notaris Q. uit Maastricht, zijn oom leraar R. uit Heerlen en zijn neef Jan L. uit Den Haag, in Juni 1951 wist te bewegen scheep te gaan naar Zuid-Afrika, waar ze allen veilig zouden zijn voor de Russen, die heel Europa zouden bezet ten. Ook werd ter beschikking stelling van de regering gevraagd. Uit de getuigenverklaringen van leraar R., van neef L. en diens vrouw kwam duidelijk vas- te staan, dat de vrees voor de Russen net hoofdmotief is geweest waarom deze getuigen al hun bezittingen te gelde hebben ge maakt en resp. f 55.000 en f 65.000 in het avontuur hebben gestort. Voor zij hiertoe besloten, had president Robert hun kleurrijke verhalen opgehangen over het bestaan van een Conseil Con sulaire Secret Diplomatique, waarvan o.m. Winston Churchill en notaris Q. leden waren en hij, Robert, president wr s. In het Belgische olaatsje Ronsse in he. klooster Louise Marie was een feestzitting, waar president Robert in een fraai uniform geklee- op een troon zetelde met degen en scepter. Hierdoor onder de indruk hebben de getuigen (Van onze weerkundige medewerker) In een groot deel van ons land komt de zon de laatste dr.gen niet meer door het grauwe wolkendek. Alleen in het Noordwesten van Nedr land klaarde het gisteren enkele uren op, zodat daar de hoogste temperatuur werd waargeno men. Vanmorgen k' amen in het Noor- dei. flinke opklaringen voor terw jl cp enkel plaatsen in het Westen en Midden van ons land nog lichte regen vieL De temperatuur is vandaag iets hoger dan gisteren. De kans op opklaringen wordt voor het gehele land geleidelijk gr< rr, nu het lagedrukgebied boven West- Duitsland in betekenis begint af te ne men. Alleen in het Oosten en Zuidoos ten van ons land is de lucht nog zeer vochtig zodat daar de kans op een on weersbui aanwezig blijft. De drogere lucht, die uit Duitsland binnenstroomt en voor het zonniger weer zorgt, zal mo gelijk nog vanavond het grootste deel van ons land overspoelen. Een kleine weersverbetering i. daarom m het voor uitzicht te stellen. De Franse resident-generaal in Tunis, Pierre Voizard, heeft bekend ge maakt, dat belangrijke militaire maatregelen zijn genomen om de rust en de orde in dit Noord-Afrikaanse protectoraat te herstellen. De laatste tijd viel een sterke opleving waar te nemen van de activiteit van benden, die volgens de Fransen bestaan uit verbitterde nationalisten en gewone bandieten. Vorige week zijn bij overvallen op verschillende punten in Tunis vijf Franse kolonisten om het leven gekomen. In een radio-rede tot de bevolking van Tunis deelde de resident-generaal mee, dat nieuwe troepen in het protec toraat zijn aangekomen en dat nog andere eenheden Algerijnse infanterie en „Garde Mobile" zullen volgen. Tevens zullen uit de Fransen, die ver spreid wonen over de 48 districten van Tunis, vrijwilligerscommando's wor den gevormd. Reserve-manschappen van de militaire politie zullen worden opgeroepen om dienst te doen, zo lang de noodtoestand voortduurt. Kolonis ten op afgelegen boerderijen zullen bewapend worden. (Van onze Utrechtse redacteur) In de Maandagmiddag te Utrecht ge houden vergadering van het verbonds- bestuur van de Kath. Arbeidersbewe ging heeft het Zondag verschenen Bis schoppelijk Mandement deel uitge maakt van de besprekingen. Uit het verbondsbestuur is een interne com missie van vijf leden benoemd, die bet Mandement op korte termijn zal bestu deren Waarschijnlijk zal de K.A.B. hierna een publicatie aan het Mande ment wijden, speciaal met betrekking tot hetgeen er concreet gedaan moet worden, aldus werd ons van bestuurs zijde meegedeeld. De juiste omvang van de benden is niet bekend, maar volgens officiële schattingen zijn er ongeveer 400 man bij aangesloten. De terroristische lei ders pogen jonge Tunesiërs te recrute- rén tegen een soldij van f 150 tot f 200 pèr maand. De bendeleden noemen zichzelf „Fellagha's", vogelvrijverklaar- den. Sommigen dragen oude Britse uni formen met insignes van „het Tunesi sche bevrijdingsleger". Op dezelfde dag, dat Voizard de nieuwe maatregelen tot herstel van rust. en orde aankondigde, maakte de politie bekend, dat 'n gepensionneer- de Tunesische onder-officier, Moham med ben Taieb, die bekend stond we gens zijn pro-Franse gevoelens, door een bende is vermoord. Bij Gafsa be schoten andere terroristen met ma chinegeweren een trein, waarbij een Franse verpleegster werd gewond. In Tunis wonen ongeveer 2.000 Fran se kolonisten. Een groot aantal van hen hield Zaterdag op het vliegveld van Tunis een betoging, toen de resi dent-generaal uit Parijs terugkeerde. Zij maakten Voizard met spreekkoren en fluitconcerten duidelijk, dat zij van hem een straffer optreden tegen de terroristen verwachten. Behalve de Fransen wonen nog andere groepen de eed van trouw en gehoorzaamheid aan president Robert afgelegd. Ver dachte zei, dat zijn oom en neef reeds besloten waren deel te nemen aan de tocht, toen hij hen nog niet had inge licht over het CCSD. Dit kon namelijk niet, aldus presi dent Robert, omdat ik eerst medede lingen over dit conseil mocht doen na dat mijn familieleden de eed hadden afgelegd. President: „Van wie had u opdracht tot geheimhouding?" Verdachte: „Van Lord Nottingham". President: ,Jemand, die helemaal niet bestaat, of gelooft u nog aan het bestaan van een Conseil Consulaire?" Vastberaden antwoordde verdachte: „Ja, mijnheer de president", hetgeen de rechtszaal in een lachbui deed uit barsten. Tot lachen heeft dit proces Maandagmorgen vaker aanleiding ge geven, o.m. toen getuige., verklaarden, hoe president Robert gewoon was, Churchill Winn te noemen. In een uitvoerig pleidooi betoog de de raadsman van de ver dachte mr. J. Stroom, dat er van oplich ting geen sprake was, daar elke opzet ontbreekt. Verd. heeft iutrru.nd willen oplichten, hij heeft zich enkel laten lei den door zijn teugeloze fantasie. Do beetgenomenen aldus ae verdediger hadden kunnen weten dat niets va alle verhalen klopte. Bovendien zo vervolg de mr. Stroom waren zij reeds bes'—ten mee te gaan voor net horen van de ver dichtselen die zodanig waren dat een normaal mens er geen geloof aan hecht. Sprekend over tte» psychiatrisch rap port van prof. dr. mr. P. A. H. Baan uit Utrecht, waarin verd. verminderd toere keningsvatbaar verklaard wordt, bestreed mr. Stroom fel het advies tot onvoor waardelijke ter beschikking stelling van de regering. Gezien zijn gehechtheid aan zijn thuis en zijn gezin moet dit een ter beschik king stelling in vrijheid zijn meer, mr. Stroom. Tevens gaf de verdediger de lichtgelovige getuigen de raad zich ook eens te laten onderzoeken. Het ad vies voor de rechtbank luidde tenslotte vrijspraak of een straf gelijk aan het voorarrest, maar dan in vrijheid. Als laatste verdediging voerde ver dachte nog eens aan, dal hij geen voo - deel aan deze affaire heeft gehad e 1 dat hij niet kan en wil erkennen zijn fami lieleden te hebben opgelicht, die zelf de medeverantwoordelijkheid droegen voor de tocht. „Wel heb ik gefantaseerd en daarvan wil ik me laven genezen". De rechtbank achtte geen termen aan wezig het verzoek vtn mr. Stroom tot onmiddellijke invrijheidstelling van pre sident Robert te gelasten. Uitspraak Maandag 14 Juni. Aan de veiling te Pijnacker zijn door de tuinder C. L. J. Kerklaan aangevoerd de eerste druiven (Frankenthalers). Zdi brachten f 3.10 per kilo op. Ook Zondag zal het Bisschoppelijk Mandement in een aantal parochies worden beschikbaar gesteld, speciaal in plaatsen waar de vraag Zondag j.l. gro ter was dan het aanbod. Deze week zul len er nog 15.000 exemplaren gereed komen. De eerste oplaag van Zondag j.l., 275.000 exemplaren, is zo goed als ge heel afgenomen. In enkele plaatsen bleef er een aantal exemplaren over, in an dere kwam men te kort. Men verwacht intussen, dat na het laatste 15.000-tal er nog meer exemplaren zullen worden afgenomen, specieal door organisaties en kloosterlingen, die nog een nabestel ling zullen doen. Nederlandse, Britse en Belgische strijdkrachten zullen van 22 tot 28 Sep tember deelnemen aan de grootste mi litaire manoeuvres in het Noordelijk deel van West-Duitsland sedert het ein de van de oorlog. De oefening, die de naam „Battle Royla" draagt, zal wor den gehouden in het gebied van Qua- kenbück, Münster, Paderborn, Lembo en Minden. De leiding van de manoeu vres berust bij de bevelhebber van de Britse legergroep-Noord, generaal sir Richard Gale, en de bevelhebber van de Britse tweede tactische luchtvloot, luchtmaarschalk sir Harry Broadhurst. (D.P.A.) Koning Paul van Griekenland zou voornemens zijn, leden van enkele Euro pese vorstenhuizen uit te nodigen voor een zeereis in Augustus. Voor dit doel zou het 5.500 me tende passagiersschip „Agamemnon" besproken zijn. Het schip zou 10 Augus tus in Marseille zijn. Het Griekse hof heeft geweigerd, zich over het plan uit te laten. Naar ver luidt zal de „Agamemnon" Kreta en Rhodos aandoen. De koninklijke gasten, waartoe koningin Juliana en prins Bern- hard zouden behoren, zullen ook oud heidkundige plaatsen op het Griekse vasteland bezoeken. (Reuter) De voorzitter van de Engelse sectie van het World Jewish Congress en iid van het directorium van deze Joodse organisatie, de heer L. Easterman, heeft een onderhoud gehad met de ambassa deurs van Nederland en België in Lon den in verband met het zoek zijn van Anneke Beekman. De heer Easterman heeft beide ambassadeurs gewezen op de reactie, die deze zaak ook buiten de betrokken landen in Joodse kringen heeft gewekt, zo wordt in het jongste nummer van het Nieuw Israëlietische Weekblad medegedeeld. Naar de re dactie van het blad verneemt, zal ook op een zitting van de Franse afdeling van het World Jewish Congress de zaak ter sprake worden gebracht. Advertentie Op een persconferentie heeft de wet houder voor de wederopbouw in Den Haag desgevraagd medegedeeld, dat bü het ter beschikking stellen van wonin gen aan artsen in de nieuwe stadswij- sen men niet ontkomt aan een zekere geleide doktersvoorziening, waarbij deze stadsdelen moeten worden ingedeeld in wat ir. Feber raillerend noemde: „me dische kavels". In de Moerwijk is hierbij aanvanke lijk te werk gegaan volgens adviezen van de inspectie van de volksgezondheid. Hierbij is ook aandacht geschonken aan de „richting" van de verschillende art sen om de diverse bevolkingsgroepen zoveel mogelijk een arts naar hun op vattingen beschikbaar te stellen. Pakistan De centrale regering van Pakistan heeft in Oost-Bengalen de af gelopen twee dagen 210 personen, voor namelijk communisten gearresteerd op beschuldiging van ondermijnende activi teit. (Rtr-UP). In Indo-China is thans 'n gevechts pauze ingetreden. Beide partijen her groeperen hun strijdkrachten. Een gro te Vietminh-aanval op de delta van de Rode Rivier wordt niet verwacht voor half Juni en waarschijnlijk zelfs eerst in het najaar. Intussen hebben de Viet- minh-autoriteiten in Dien Bien Phoe ondanks vroegere toezeggingen gewei gerd de 27 man van het Franse ver plegend personeel van de vesting naar de Franse linies te laten terugkeren. Geneviève de Gallard is in Parijs terug gekeerd. Zij heeft besloten om een boek te schrijven over haar belevenissen in Dien Bien Phoe. Een uitgever heeft er reeds 25.000 dollar voor geboden. —5UCCE5 roor de zakenman Op 5 en 6 Juni a.s. zal men D-Day 1944 in Normandië plechtig herdenken. Ook Nederlandse militairen, zowel van de zeemacht, de landmacht als van de lucht macht zullen bij de herdenkingsplechtigheden aanwezig zijn. De Nederlandse regering zal worden vertegenwoordigd door de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, en door prof. mr. P. S. Gerbrandy. Deze foto toont het monument op Omaha Beach in het dorpje St. Laurent-sur-Mer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1