De heer Th. van Gink neemt officieel afscheid Directeur Van Willige presenteert zijn nieuw visitekaartje „Priester-arbeiders" in wezen een geestelijk, geen sociaal probleem Feestelijke Koempoelan op de Gou Zijn opvolger thans geïnstalleerd De modernste Coiffures Leerlingen-uitvoering Grote wens: Corso uit Bollenstreek ook naar Haarlem Tot straks... in Royal Dr. Tans voor Adelbertveremging Philh. Orkest speelt in Sionsker VERKENNEN IS EEN BLIJ SPEL P I m 1 S' IflPMSt MOLENDIJK'S KAPSALON li iifjj DINSDAG 1 JUNI 1954 PAGINA 2 Directie-wisseling bij „Haarlems Bloei" Van Pie en Chris V. d. Glas „Generaal Houtstraat" Cultuur en recreatie SOFTBALL Burgerlijke Stand Saarlandse tafeltennis spelers op besoek Athletiek Successen voor „Gita" Zomercompetitie De Kampioen Zomeravond-voetbal Waterstanden Zilveren Gaai voor Baron van Voorst tot Voorst ThÉUi nitii Tuinders van Santpoort naar Beverwijk VLUCHTELINGEN- HULPACTIE Naam A. C. moet verdwijnen C. A. wint proces net Succes voor „Excelsior F. de Jong 25 jaar io gemeentedienst de Tijdens een gemeenschappelijke bij eenkomst gisterenmiddag in de Kroonzaal van Brinkmann hebben zo wel het dagelijks en het algemeen be stuur van .Haarlems Bloei" als hét be stuur van de Gewestelijke bond van vreemdelingenverkeer in Zuid-Kenne- merland officieel afscheid genomen van hun directeur, de heer Th. van Gink, en hun nieuwe directeur, de heer W. van Willige, in diezelfde functie geïn stalleerd. Tevoren was in de besloten kring van de redactie van onze krant afscheid ge nomen van de heer van Willige. De bijeenkomst in de Kroonzaal droeg een meer openbaar karakter en onder de genodigden bevonden zich onder meer de wethouders W. Bakker, A. An- genent en W. Happé, de gemeente-se cretaris, mr. Phaff en het hoofd van de binnenlandse dienst van het A.N.V.V de heer O. van der Gronden. Burge meester Cremers en oud-burgemeester Keinalda waren verhinderd deze plech tigheid bij te wonen. De voorzitter van de Stichting „Haar lems Bloei," wethouder D. Geluk, noemde deze directie-wisseling tevens een keerpunt in de geschiedenis van ..Haarlems Bloei" en de Gewestelijke Bond. Aan de hand van vele cijfers liet hij horen, hoe enorm het vreemde lingenverkeer zich ontwikkeld heeft. In 1922 werden er in de houten kiosk op het Stationsplein 1669 inlichtingen ver strekt, 1396 bezoekers werden er geno teerd, onder wie 1144 Nederlanders. In 1953 werden er alleen al in het bureau aan het Stationsplein 32.000 inlichtingen gegeven, in het stadhuis 10.000 en op de Flora 12.500, een totaal dus van bij na 55000, afgezien van de zelfstandige bureaux in de omgeving van Haarlem. Niet minder dan 400.000 folders werden er In datzelfde jaar verspreid, 4000 af fiches, terwijl men nu voor logies, bul ten de hotels, over 1500 adressen be schikt met een capaciteit van 2000 bed den. I Reeds in 1936 kwam de samenwerking met de gemeente tot stand, en daarme de was Haarlem twintig jaar vooruit op wat thans landelijk groeiende is. Se dert 1936 is ook de heer Van Gink als directeur aan „Haarlems Bloei" ver bonden geweest en vruchtbaar is de semenwerking geweest met de buiten gemeenten. De heer Geluk stelde vervolgens vast, dat de heer Van Gink wel onder ongunstige omstandigheden heeft moeten werken; de ongelukkige huis vesting heeft daar niet weinig toe bij gedragen. Desondanks heeft de heer Van Gink kans gezien het werk op te voeren en vele moeilijkheden te overwinnen; hij heeft zijn werk met toewijding vlijt en met de inzet van heel zijn kunnen gedaan en daarvoor werd hem hartelijk dank gebracht. De scheidende directeur blijft werk zaam in de Provinciale V.V.V. en spre ker hoopte, dat hij in dat werk nog veel voldoening zou vinden. Als bewijs van dank werd de heer Van Gink een fraaie afbeelding van het stadhuis aan geboden; mevrouw Van Gink werd ver rast met een prachtig bouquet rozen. Zich tot de heer Van Willige richtend verklaarde de heer Geluk, dat „Haar lems Bloei" zich er over verheugd heeft in hem, die reeds als bestuurslid zoveel werk heeft gedaan voor het vreemde lingenverkeer de nieuwe directeur ge vonden te hebben. In deze functie kan hij zijn ervaring, zijn goed inzicht, zijn bekendheid in stad en streek en vooral ook zijn journalistieke kwaliteiten in ruime mate aanwenden. Spreker ver wachtte een goede samenwerking en wenste de heer Van Willige en kan toorruimte toe, waar hij gemakkelijk zijn vleugels kan uitslaan. Als een fleurige welkomgroet werd mevrouw Van Willigen een bouquet bloemen aangeboden. De heer van der Gronden sprak woor den van afscheid namens het A.N.V.V. tot de heer Van Gink en begroette de heer Van Willige als de nieuwe direc teur, met wie hij evenzeer prettig hoopte samen te werken. In zijn dankwoord verklaarde de heer Van Gink, dat eens toch het moment van afscheid moest komen, maar het deed hem plezier, dat het werk hem ten dele zal blijven bezig houden. Hij her innerde er aan, hoe groot de moeilijk heden waren geweest en hoe hij vroe ger er zelf op uit moest trekken om aan geld te komen. Armoe is geen schande, zo zeide hij, maar wel bijzon der lastig. Steeds weer was het hem gebleken, dat „Haarlems Bloei" altijd werkt in de lijst van de tijd, een teken, dat het goed gaat. Hij bracht tenslotte dank aan allen, die hem in de afgelo pen achttien jaren tot steun waren ge weest, niet in het minst aan het perso neel, zonder welk „Haarlems Bloei" nooit tot zijn huidige grootte was uit gegroeid. Na afloop van de plechtigheid maak ten velen van de gelenheid gebruik om afscheid te nemen van de heer Van Gink en de heer Van Willige te feli citeren. Laatstgenoemde sprak een uit voerig inleidend woord op zjjn werk, waarvan men het^ verslag elders op de ze pagina kan aantreffen. De gaande en komende man bij Haarlem's Bloei. Rechts: de vertrekkende heer Th. van Gink, links: de nieuwe directeur, de heer W. van Willige. Advertentie SANTPOOKTERPLEIN 1 - Tel. 19706 Buslijn 3-4 Het jaarlijkse traditioneel geworden voordrachtsoefening van de leerlingen van het echtpaar Van der Glas heeft Za terdagavond wederom in de Begijnhof kapel plaats gevonden. In een uiteraard lang en uitgebreid programma, legden klein en groot proeven van bekwaam heid af in piano en vioolspel. Opmerke lijk bij de uitvoeringen van Pie en Chris van der Glas is steeds weer de grote belangstelling die deze openbare uitvoe ring trekt. Intussen is daar gegronde re den voor. Om enkele voordelen van dit gebeuren te noemen, wijzen wij aller eerst op het instructieve van een avond als deze: de executanten leren van el kaar. Op de tweede plaats verkrijgen ze een zekere vrijheid om zich in het pu bliek te laten horen en vinden derdens in dit optreden een stimulans om hard te studeren. Wij behoeven dit keer practisch niet in herhaling te vallen wat betreft ons oordeel over de degelijkheid waarmede het echtpaar Van der Glas het muziek- paedagogisch werk opvat. Dit bleek weer eens zonneklaar uit de uitstekende resultaten. Leerlingen, die vorig jaar nog wat in 't begin stonden waren ver voor uitgekomen, terwijl de meer gevorder den aan diepte en muzikaliteit veel ge wonnen hadden. Bij de pianisten mogen wij wijzen op het veelal natuurlijke on geforceerde toucher, terwijl de violisten bijna stuk voor stuk opvielen door hun houding bij het vioolspelen. Dit laatste vooral moge zeer belangrijk heten bij het vioolspel. Voegen wij hierbij de dik wijls uitstekende muzikale resultaten, vooral bij de gevorderden, dan is hier mede het onderwijs van Pie en Chris van der Glas getypeerd. Natuurlijk zijn er op een avond als deze, waar een 60- tal leerlingen optraden, kleine misluk kingen, die wellicht op de les juist niet voorkomen. Hier stonden echter zeer goede prestaties tegenover. Het is van zelfsprekend onmogelijk bij een zo uit gebreid programma in détails te treden. Hoogtepunten bij de pianisten vormden de weergaven van Mozarts Fantasia in d moll, de prélude in cis moll van Rach maninoff en Chopins Etude in c moll opus 10. Vooral de weergave van het eerste werk was uiterst muzikaal en stylistisch op hoog plan. Belangrijke violistische prestaties geschiedden in de vertolkingen van een deel uit het d moll concert van Tartini, het a moll concert van J. S. Bach, de Rumanische Volkstanze van Beia Bartok, en een de- uit een concert van de Beriot. Zon der twijfel vormt het werk door Pie en Chris van der Glas een belangrijk on derdeel van de instrumentale muziek- paedagogie hier in onze stad. JAN LAARVELT „Wil men vreemdelingen trekken en stad en streek zijn daartoe be nijdenswaardig geschikt dan diene men een waardige maar ook char mante gastvrouw of gastheer te zijn; want, waar wij zelf in het buitenland bruisend leven ontdekken, daar voelen wij ons mede feestelijk en aange trokken om nog wat te blijven.'' Met dit devies als visitekaartje presenteerde de heer W. van Willige, de nieuwe directeur van „Haarlems Bloei", zich gistermiddag, na zijn installatie, in een lange toespraak, waarin hij de verschillende facetten belichtte van het Vreemdelingenverkeer in Haarlem en omgeving. Voordien richtte hij zich met een kort woord tot zijn voorganger, de heer Th. van Gink, die zo lang in de spelonk van het stadhuis heeft gezeteld. Daaraan knoopte hij met een de wens vast, dat aan de toch wel onwaardige en voor de representatie zeer onzakelijke behuizing van „Haarlems Bloei" binnenkort een einde zal komen. De heer Van Willinge omschreef nog eens duidelijk de taak van „Haarlems Bloei" en stippelde meteen een be paald onderdeel van zijn persoonlijke taak uit, namelijk het leggen van con tacten door persoonlijke bezoeken. Hij stelde verder, dat er een groeiende welvaartsfactor schuilt in de kunst om de vreemdeling aan te trekken en an derzijds om de streek en haar bewo ners, welke deze wil bezoeken open voor de vreemdeling te maken. „Haarlem wordt nog altijd de bloe menstad genoemd, zo vervolgde de heer Van Willige. „Daarom is het zo spij tig dat het voorjaarscorso van de bol lenstreek bü Bennebroek ophoudt en dat Aalsmeer behorende tot de ge westelijke bond met de prachtige bloemenwagens uitsluitend naar Am sterdam trekt. Het corso tijdens de zo merfeesten te Haarlem valt daarbij dermate in het niet, dat men er beter van af kan zien. Intussen kan een voor zichtige peiling van het corsocomité der bollenstreek over het doortrekken van de bloemenstoet tot b.v. het Houtplein te Haarlem wellicht vruchtbaar zijn, nu gebleken is, dat het heen en terug rij den steeds meer verkeersbezwaren met zich meebrengt, terwijl anderzijds het gebruik van tractors een eventuele ver lenging van het traject mogelijk maakt. De directeur van de stichting heeft ook veel te maken met de zakendrij- vende middenstand, het groot- en filiaal bedrijf. Nu ik dan via de journalistiek in de mantel van Mercurius ben gevat, echter met de leidsels der Muzen in de hand, zal ik de problemen moeten ondervinden, die op dit gebied zo veel vuldig voorkomen. Hoewel de midden stand mij van huis uit zeer na aan het hart ligt, moet hij mij geen hartklop pingen veroorzaken of willen braden in een pan welke de gemeenteraad ver wekt heeft. Ik mag aannemen dat de winkelbedrijven weten wat zij aan mij hebben en ik hoop van harte, dat ik weldra zal ervaren en dan in goede zin wat ik aan hen heb. De winkelierscommissie, door Haar lems Bloei ingesteld, staande buiten de centrale der organisaties, dient echter zo breed mogelijk en zeer re presentatief te zijn, omdat dan alleen de grote welvaartslijn getrokken kan worden. Daarbij onderkent ik niet de moeilijkheid het wolletje even zwaar te doen tellen als de zijden pyama. Tijdens een vlucht met de helicopter boven de stad is mij overigens opge vallen, dat de Grote Houtstraat en de Generaal Cronjéstraat practisch één gezellig winkelcentrum vormen. Men zou tezamen van de Generaal Houtstraat kunnen spreken." „Een ander aspect van mijn functie ligt op het gebied van de cultuur. Met reden wordt Haarlem een cultuurstad genoemd, wat impliceert dat op de be groting veel geld voor manifestaties moet worden uitgetrokken. Ons dier baarste pand is ongetwijfeld het Frans Halsmuseum, de spil van het vreemde lingenverkeer. Men komt om de schut tersstukken uit alle delen van de we reld naar Haarlem en het is nu maar de kunst om de bezoekers na het ver blijf in het museum vast te houden voor stad en streek. Het zal goed zijn, dat hogere arrangements- en reclameposten voor het museum worden uitgetrokken, omdat het daarvoor uitgegeven geld dubbel en dwars zal terugvloeien. Ten aanzien van het cultureel centrum de Vleeshal hoop ik dat de commerciële exploitatie de kosten zal opbrengen voor de zuivere kunstuitingen die daar op het programma staan Het bondsbestuur voor vreemdelingen verkeer in Zuid-Kennemerland heeft mij onlangs eveneens tot directeur van de ze bond benoemd. Dit is een begrijpe lijk besluit omdat Haarlem niet los ge zien kan worden van zijn prachtige en attractieve omgeving en omgekeerd de streek grote belangen heeft bij een bloeiend Haarlem. Een intense, geza menlijke propaganda zal landgenoten en vreemdelingen opwekken langer dan een dag of soms enkele uren in stad en streek te vertoeven. Maar dan stoten wjj dirêct op de hotelaccommodatie. Zandvoort heeft een modern hotel. Enkele Haarlemse hoteliers hebben plannen tot uitbreiding of modernisering van hun etablissemen ten, maar hoezeer elke verbetering met applaus zal worden ontvangen, de be hoefte aan een drie-sterrenhotel in Haar lem blijft urgent.' In Enschede hebben de gezamenlijke industriëlen hét Mem- phishotel opgericht; overwogen zou kun nen worden of een dergelijke combina tie alhier resultaat zou kunnen boeken. Tijdens een bezoek bij de hoogste A.N.V.V.-functionarissen in Den Haag verklaarde men mij dat superlatieven in de reclame voor een streek niet meer geloofd worden. Overal zijn parels te vinden, paradijsjes en wonderen der na tuur. Het zij zo, maar laat men maar eens komen aan ons Openluchttheater te Bloemendaal, onze grootste sluizen ter wereld, onze brede stranden, onze Kennemerduinen, ons Groenendaai, ons bloemenland Aalsmeer en onze bollen velden. Geen parels, goed. Geen sma ragden, ook best. Echter zeker pijlers voor een druk vreemdelingenverkeer, uitsluitend in onderlinge samenwerking. De heer Van Willige verklaarde ten slotte, dat het een voorrecht is te mo gen werken voor de bloei van de leven de oude stad Haarlem, met haar her inneringen aan een groot verleden, en haar tastbaar gezond leven in deze dagen. REMBRANDT: „Het jolige weeuwtje", a. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „Alraune". Volw. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Berlijn, Oostzone", 2, 7 en 8.15 uur. LIDO: „Station Termini". Voiw. 2. 4.15, en 9.15 uur. CITY: „The sailors of the king", 14 j„ 2.15, 7 en 9.15 uur. Ma. tot en met Do.: „De bruid was een man", a. 1. FRANS HALS: „Kampioen op sokken", 14 2.30, 7 en 9.15 uur. ROXY„De boy van Oklahoma", 14 Ma. tot en met Do. 2.30 en 8 u. MINERVA: Woensdag: „High Noon", 2.30/ en 8.15 uur. Dinsdag 1 Juni Stadsschouwburg: Herhaling eindexamen Toneelschool, 8 uur. Grote Kerk: Gratis orgelconcert door stadsorganist George Robert, 2021 uur. Minervatheater: Beethovenconcert door Willem Andriessen, piano. De Vleeshal: Dr. Melchior sperekt over zijn laatste reis naar Zuld-Amerika, 8 u TENTOONSTELLINGEN Teylers Museum, Spaame 16. Tekeningen van Dirk Langendijk. Geopend iedere werk dag (behalve Maandag) van 11 tot 17 u Het Huis met de Kogel, Spekstraat 12 Boetseerwerk van Maia Metrakos. Geopend van 1018 uur. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62 Groepsportretten van Frans Hals. Dage lijks geopend van 1017 uur. Zo. van 1317 uur. Museum Het Huls van Looy. Werken van leden van het genootschap Kunst zij ons doel. Dagelijks geopend van 105 u. Zo. van 1—5 uur (tot en met 20 Juni). Kunsthandel Leffelaar, tuinzaal, Wagen, weg 102. Schilderijen en tekeningen van Dirk Oudes en W. Roosmalen (tot 12 Juni) DIVERSEN Stadskweektuin. Geopend dagelijks van 1012, 2—5 en 7—9 uur (tot en met 7 Juni) Advertentie Het eerste softbal negental van TYBB doet het ook dit seizoen weer uitstekend. Na een drietal wedstrijden staat het team samen met Schoten 3 bovenaan in de der de klasse D. Het reserveteam heeft thans twee wed strijden gespeeld, waarvan één wedstrijd werd gewonnen Helaas gaat het met het negental nog niet geheel naar wens. TxBB 3 staat dan ook met een tweetal nederlagen onderaan de ranglijst in de derde klasse C. De voornaamste uitslagen waren in de TYBB-af delingen: TYBB 3Gymnasion 840, Schoten 3 TYBB 3 26—3. HHC 3—TYBB 1 2—9. TYBB 1—Gymnasion 6 51—3. TYBB 2—Rooswijk 1 2—19. Thans is ook de promotie en degradatie regeling bekend. Deze luidt als volgt: De onderste club uit de eerste klasse degradeert automatisch naar de tweede klasse. Van de tweede klasse moeten de bovenste têams van iedere klasse spelen om één plaats in de eerste klasse. De onderste ploeg van elke tweede klas se degradeert automatisch naar de derde klasse. De tweede klasse wordt het volgende sei zoen uitgebreid tot zeven teams per klas se. De kampioenen van de derde klasse moeten met zes teams spelen voor vier plaatsen in de tweede klasse. Het volgende seizoen komt er een vier de klasse bij om het verschil van sterkte in de derde klasse een beetje te vermin deren. De twee onderste teams van iedere der de klasse worden in de nieuwe vierde klasse geplaatst, terwijl ook nieuwe ver enigingen in deze klasse zullen uitkomen. „Het probelem der prieste-arbeiders n Franjjrk is en blijft In wezen een geestelijk probleem, ok al heeft het zijn weerslag gehad op het sociale ter rein en ok al heeft et zich geuit als alleen een aanpassing van de zielzorg aan omstandigheden en tijdverschijnse len" aldus één van de belangrijkste voorspellingen van J. A. G. Tans dieg isteren voor de Haarlemse afdeling der St. Adelbertvereniging een voortref felijk exposé heeft gegeven van het problem der prêtres-ouvrlers. Spreker stelde in het licht, dat de ontdekking van een schrikba- ende verheidenslng der arbeidersmassa de eerste s.uot had gegeven tot het experiment van en ge heel niuw vorm van apostolaat. Wanner Kard. Suhard door de bui tenwijken van Parijs Jiep werd hij ge obsedeerd door de daar heersende gees telijke nood. En daaruit ontstane her derlijke onrust liet hem geen ogenblik los en aldus werd hij de initiatiefnemer tot het instituut der priester-arbeiders omdat hij de kerk in haar volheid tot de on kerstende arbeiders wilde bren gen en niet slechts via het apostolaat van enkele jongerengroepen zoals de „Jeunesse ouvrire catholique" en de „Action catholique ouvrière". En andere effectieve vorm om de ar beidersmassa te bereiken dan dor het instituut der priester-arbeiders leek niet aanwezig, omdat er een muur was gegroeid tussen de arbeiders en de Kerk, welke laatste werd geacht 'een voor de „bourgeois" te zijnb estemd. De bedoeling van Kard. Suhard was echter bepaald niet. dat at priesters zich daadwerkelijk met de sociale strijd der arbeiders zouden inlaten Zij moes ten slechts arbeiders met de arbeiders worden om dezen beter te kunnen ver staan en beter met hen te kunnen spre ken. Maar hun eigènlijke apostolaats- werk dide zich te voltrekken in stilte en ui{ de kracht van het gebed. De wèzén- lijke taak de priester binnen het mystie ke Lichaam van C ristus. diende n.l. on" gerept behouden te blijven, in welke vorm het priesterschap zich ook zou in corporeren. De gevaren voor aantasting van het wezen van het iesterschap door 3 bijkomstige incorporatie kan echter even groot worden geacht in de eiders voorkomende aanpassing van de pries terlijke leefwijze aan de „burgelijkp" samenlevingsvormen. De bekende moeilijkheden zijn ge groeid uit nevenomstandigheden, die met het wezen der zaak zei weinig van doen hadden, o.a. de avonturiesgeest va somige priesterarbeiders zelf, en een ongelukkige poging om de nieuwe apos. tolaatsvorm als de enig juiste te verab soluteren. Voorts speelden politieke op vattingen en de tegenstelling tussen Gallicanisme en ultra-montanisme een rol. Dat in het hele probleem bijkomstig' heden voor wezenlijk erden aangezien achtte spreker een gevolg van de voor lichting in een deel van de (vooral Fr-nse) prs. De herziening, waartoe door de leiden de kringen in de hiërarchie tenslotte werd besloten, betekent geen einde van de modrne apostolaatvormen onder de arbeiders. Het w~ 'k gaat door, zij het voorlopig in iets gemiderde vorm dan die van het volledige priester-arbeider- schap. Ongecorrigeerd GEBOREN: L. J. Lagerwij-Plukker; O Th. Turkenburg-van Buuren; E. J. Keur -Nuijten; M. E. Klein-den Nijs; G. J. van der Aar-van Roode. J. Pots-van Leeuwen allen een zoon; P. Nederlof- Monster, 2 zonen. M. o,. K -Rasen; N. van den Ham-Barten; n. D. Hackenitz- Hill; R. Blom-de Ridder; G. Jansen-V lerius. F. Kops-van Baterburg; L. Bak ker-van Heerden M. J. Moerkerk-Met ten, allen een dochter. ONDERTROUWD: U. M. van den Berg en M. J. van der Erf; A. Burg stede en A. Roozendaal; H. van Wijk en M. Jans. GEHUWD; A. L. Guliker en Brui nenberg. OVERLEDEN: K P'kkert, 66 jr. G. K. van der Weijden, 74 jr. S. Hijnsber- gen-Visser. 75 jr. P. F. Fiscalini, (8 jr T. Nachtegaal-Dupon, 48 jr. 1 Enige maanden geleden gaf „Zang en Vriendschap" een concert in de Sions kerk te Haarlem-Noord. Men kon toen koorzang beluisteren in een kerkgebouw van beton en met niet afgerond gewelf, dat geen goede acoustiek deed verwach ten. Toch viel de klank mede, vooral wanneer het koor een mooi afgerond volume, onverschillig in welke sterkte graad ontwikkelde. Nu konden wij eens instrumentale muziek in dit gebouw beoordelen. Toon Verhey voerde er met zijn orkest een Serenade en een hoorn concert van Mozart en de „Oxford"- Symphonie van Haydn uit. Werken, die geen te grote bezetting tegenover de ruimte (500 zitplaatsen) vereisen. Grotendeels klonk dan ook het orkest' spel niet overheersend en voldoende welluidend. Mooie toonvorming en meer gevoelvol spel was bijzonder in Romance van genoemd hoornconcert op te mer ken. Dat de eerste en tweede vioolpar tijen iiets domineerd, moet worden toegeschreven aan de plaats van deze partijen. Het volume werd aldaar ver sterkt door het grote klankbord boven het predikgestoelte. Dit viel ook op bij bet trompetspel, niet het minst in de Finale van de Symphonie, die, Adagio's uitgezonderd, tegenover de ruimte nogal sterk klonk. Met enige verbetering in de opstelling (pauken terzijde?) kan er met een klein-bezet orkest muziek worden vertolkt, die in dit kerkgebouw ruim schoots voldoet. Op deze wijze is het in Haarlem moge lijk vocale (de solozang van de alt Bep Mizet van Andel voldeed de vorige maal in hoge mate) en instrumentale muziek uitvoeren in de verst afgelegen buiten wijken zeer ten gerieve van de bewoners aldaar. Wat opvatting van genoemde werken betreft, deze was overigens vanzelfspre kend stijlvol. Dirigent Verhey weet de klassieke muziek voor orkest met een zekere charme uit te voeren. De hoornist Jc van de Beek speelde zijn solopartij zeer lofwaardig, alleen kwam de klank eerst in het tweede deel goed door, in het eerste deel was deze iets te zwak O. K. Vorig jaar bezochten ongeveer 400 Nederlandse tafeltennissers het gast vrije Saargebied, voor de eerste helft van een sportuitvisseling met de Tafel- tennis-Bond aldaar. Nu wordt met Pink steren door de Saarlanders het tegen bezoek afgelegd. In Haarlem zullen zeventig tot tachtig gasten komen, die voornamelijk bij leden van GTTC Heemstede, te Zaanen en Johez zullen worden ondergebracht. De aankomst is Zaterdag a.s. 's mid dags te ongeveer vier uur in het Tafel- tennishuis in de Jansstraat, alwaar ook dè ontvangst zal plaats hebben Eerste Pinksterdag wordt een boot-trip gemaakt naar Avifauna, op tweede Pinksterdag wordt een tournooi gehou den. Dinsdagavond is er afscheidsfeest. Op de Grebbe-wedstrijden van de RAV, waar Gita met een vijftal meisjes is uitgekomen, behaalde E. Gieske de eerste plaats op de 80 m meisjes A in 11.— sec., terwijl L. Gieske de 2e plaats bezette in 11.5. De 60 m meisjes C was voor F. ten Veen in 8.8 sec. Op het discuswerpen dames D werd R. Warmedam 2e met een worp van 23.87 m. Een Gitaploeg bestaande uit R. Ineke, R. Warmerdam, E. en L. Gieske werd le op de 4xlQÖ m estaftte. In de derde rit van de Zomercompeti tie van de H.S.V. „De Kampioen", een handicap wedstrijd over 17 k.m. voor A- en B-klassers, zegevierde H. Vroom in 26 min. 28 sec. Tweede werd H. Buys, 3. Steenkist, 4 Hoppenbrouwer, 5. Vaars. Bij de C-klassers, een afstond van 13 k.m., wist P. de Jing te winnen in 20 min 40 sec. voor v. d. Putten en L. Jansen. in de afgelopen week De uitslagen waren; Vermaat INederland 11 HSMVermaat II 31 SVOWHeeremans en van L. 100 MHSV—'t Westen 5—3 IJMUIDEN. Dinsdag 1 Juni: Hoog water: 3.18 u. en 15.49 u. Laag water: 11.21 u. en 23.50 u. Maanstand: volle maan 5.03 u. Woensdag 2 Juni: Hoog water: 4.06 u. en 16.37 u. Laag water: 12.13 u. IP11 Zondagmiddag werden ter gelegenheid van de Koempoelan te Lunteren QT<*t demonstraties gegeven op het Sint Jorisveld. De zeeverkenners in actie. (Van onze speciale verslaggever) Drie en twintig honderd leiders en leidsters van de Verkenners van de Ka tholieke Jeugdbeweging hebben het voorbije weekeinde hun jaarlijkse Koempoelan gevierd op hun buiten centrum „De Goudsberg" te Lunteren. Zij hebben daar, zoals eik jaar, plezier gemaakt, getracht elkaar te overtreffen in vindingrijkheid op het gebied van de humor en daarnaast zich bezonnen op hun taak tegenover de jeugd, die zij op het „goede spoor" moeten leiden. Die wisselwerking tussen vreugde en ernst maakt elk jaar opnieuw de Koempoelan tot een groot feest, waar het goed is te zjjn, waar de verrukkelijke sfeer van „De Goudsberg" de mensen tot elkaar en tot rust brengt en waar de wijsheid en de kolder broederlijk naast elkaar kunnen voortbestaan. Zo ook dit jaar, waarvoor moeilijk een beter motto dan: .Verkennen is een blij-spel" voor geko zen had kunnen worden. Zaterdagmiddag omstreeks zes uur heeft de Hoofdcommissaris van de Katholieke Verkenners, H. F. M. Baron Van Voorst tot Voorst deze Koempoe lan in de stromende regen geopend. Bij die opening is aan de Assistent Hoofd kwartiers Commissaris voor organisa tie, G. Vermeulen de zilveren Jacobs- j-f Voor de verwezenlijking van het goed gekeurde uitbreidingsplan Santpoort- Zuid is het noodzakelijk, dat de gemeen te de eigendom verkrijgt van percelen tuingrond met de woningen Bloemen- daalsestraatweg 176 en 178 én erven, ter gezamenlijke oppervlakte van 3.346 M2. De eigenaren van deze percelen kunnen in Beverwijk een perceel tuin- rond kopen ter grootte van 1 ha en are, zodat zij bereid zijn gevonden hun bovenvermelde eigendommen aan de gemeente te verkopen, mits de koopsom van de grond te Beverwijk de goed keuring van de Grondkamer voor Noord- Holland verkrijgt. Als koopsom vragen zij een bedrag van 49.000,— in totaal, welk bedrag zij nodig hebben om hun bedrijf naar Beverwijk te verplaatsen. Zij zijn tevens bereid te Beverwijk 2 woningen te doen bouwen, met gebruik making van een bouwpremie krachtens de premie- en bijdrageregeling woningbouw 1953 en deze bouwpremie, welke B. en W. van Velsen taxeren op ongeveer 5.250, op de koopsom in mindering te bren gen. B. en W. achten deze koópsom billijk. Voor de verkrijging van de goed: keuring hiervan hebben zij zich inmid dels in verbinding gesteld met de grond kamer. De tuingrond kan na de overdracht aan de gemeente tot het einde van 1954, zonder betaling van een vergoeding, bij de tegenwoordige eigenaren in ge bruik blijven. De thans door hen be woonde woningen dienen na de over dracht en tot aan het tijdstip van hun verhuizing aan hen te worden verhuurd voor een huursom van 5,per wo ning per week. De Velsense Jeugd Centrale had Za terdagmiddag en -avond de deuren van het Herv. Wijkgebouw te Santpoort wijd open staan. En duizenden hebben aan dit uitnodigend gebaar niét kunnen weerstaan, 's Middags kwam er de jeugd zich verdringen rond de attrac ties en de tentoonstelling en werd mis schien nog wei het meest aangelokt door de filmvoorstelling in de grote zaal. 's Avonds kwamen de ouderen. _n het bijzonder de Santpoortse jeugd organisaties, waaronder de katholieke groepen zeker niet op de laatste plaats kwamen, hebben hier hun kunnen ge toond. Wat aan werkstukjes vervaar digd werd om straks ten behoeve van de Vluchtelingen-Hulpactie in IJmuiden verkocht te worden kan in alle opzich ten de toets der kritiek doorstaan. staf uitgereikt als waardering voor he* vele werk dat hij voor de K.J3. hee' gedaan. Deze grijze commissaris h**", tot nu toe na-oorlogse Koemo°f_ lans georganiseerd. Hij was veraf' woordelijk voor de Lourdes-reiZ®f| voor de deelname aan oe Jambore® en omdat hij dat alles zo goed geda® heeft, werd hij daarvoor terecht ëe' huldigd. Dr, C. J. M. Verschure hé®f' in een inleiding gewezen op het bic in het spel van Verkennen, op 0 vreugde ervan en cp net wezen het leiderschap. Daarna is ra het licht van vaf schijf werpers een rijx programma j1'*?!!, voerd waaraan de verschillende distri® ten van de K.J B. hun medewerking hebben verleend. Er zijn lragmen.® van Eckerlyc opgevoerd, er zijn veri zen gedeclameerd, liederen gezong® en in een samenspraak tussen Joris Kloosje is de organisatie van de K-J-^ aan een critische behandeling" onder worpen. Ontroerend was de aankomst van het Lourdeslicht in de late avond va» Zaterdag. Zoals bekend is dat ctT dat bij de Lourdesgrot is °,nY stoken, in het begin van de maand gearriveerd bij de Sint J°n®" kapel in Persingen, bij Nijmeg®"; Vandaar is dat licht door een aan'® voortrekkers naar de Goudsberg bracht., waar het voor de MariakaP6: is ontstoken. Aan dat vuur hebbri duizend leiders en leidsters hun f®** kels aangestoken en in een Sr<?' lichtprocessie, die zich in wijde krib gen over het grote Sint Jorisveld °e woog, is dat Marialicht over het ter' rein rondgedragen. Onderwijl werden Mariagedichten gedeclameerd. Zondagmorgen is in de openlucht e®® plechtige H. Mis opgedragen door hoofdaalmoezenier A. J. L. Verhoeven met assistentie van de diocesane aaP moezeniers uit Den Bosch en Rotter' dam, A. W. van Heijningen en A. Du?" vesteijn. Tijdens de vlaggenparade die volgde is namens Z. K. H. Prins Bern' hard de hoogste onderscheiding die °e Nederlandse Verkennerswereld kent, zilveren Vlaamse Gaai, uitgereikt aa hoofdcommissaris Baron van Voorst to Voorst. Er is een circus opgevoerd, waarin de vreemdste tonelen te zien waren. eJ* in de middaguren, voorafgaande aa" de sluiting is. door vele groepen ®j" hordes uit het land aanschouwd') voorgesteld hoe het spel van verken* nen gespeeld kan worden. Mgr. dr. A. C. Ramselaar, die aa® wezig was namens het Hoogwaard'" Episcopaat, heeft tenslotte een plecht'* Lof opgedragen en een kort woord fe' sproken, waarin hij heeft gewezen het feit, dat het leiderschap grote tr iigieuze verantwoordelijkheden legt "J: de schonders van degenen die de ta* hebben ontvangen de jeugd te moSe leiden. De president van de Haarlemse red1* bank, mr. baron Van Tuyll van Sero®5 kerken, heeft uitspraak gedaan in ee civiele procedure tussen de N.V. C A. Brenninkmeyer en de C. V. A. te Haarlem. Laatstgenoemde venno® schap werd daarbij veroordeeld tot o verwijderen van het uithangbord B/r de zaak in de Gr. Houtstraat en verd t werd een verbod uitgesproken tot Wanneer binnen enkele weken de ex positie naar IJmuiden komt, waarbij dan tevens de gelegenheid tot kopen ge boden zal worden, is het onbetwist de moeite waard er een kijkje te nemen. s Avonds was het geweldig druk in het Wijkgebouw, waar beneden het Rad van avontuur en tal van andere attrac ties veel roering en hilariteit brachten. The Toorts Jazz-men" gaven gezellige muziek, er waren verfrissende dranken en wie een warme hap prefereerde, kon in de hal terecht. Vandaar was het maar één stap naar de garderobe, waar een mysterieuze waarzegster zich ge ïnstalleerd had. Boven was de tentoonstelling inge richt en de rest van de zaal was tea room. Hier bracht een mandoline-gezel schap sfeer en gezelligheid. Toen 's avonds om 11 uur de laatste bezoekers vertrokken waren en het tijd was om de kas op te maken, kwam men tot de verheugende conclusie, dat alleen reeds deze Santpoortse dag een netto bedrag van rond f 500 voor de vluchtelingen-hulpactie heeft opgele verd. voeren van de naam A C, als handel5 naam met name in advertenties. Bij de pleidooien, die enige tijd leden werden gehouden, stelde mT F. Blaisse, advocaat van de eiseres C A, dat de gedaagde A C misbru' misbruik van de associatie van het P bliek, dat tussen beide namen verban zou zoeken. Mr. Blaisse betoogde vo0Ee{ dat het door gedaagde gebruikte compagnonsteken was, hetgeen mr. v,. ters. raadsman van de C. V. A C °n kende. Binnen 24 uur zal het vonnis V g kracht worden. Op iedere overtred' en veronachtzaming van het verbond een dwangsom gesteld van f 3000. is nog niet bekend of A en C van d. uitspraak in beroep zal komen. De Zandvoortse accordeonveren-„ n „Excelsior" behaalde n Leeuwar" n Leeuw.» een groot succes. In de superieure deling werd de eerste prijs be ver- De dirigent, de heer J. A. Paap. wierf de lirecteursprijs. Op 1 Juni a.s. zal de heer Utsa Jong, opzichter van het Zand%' z;l- gas- en waterleidingbedrijf, ZIJ veren ambtsjubileum vieren. hesrotin^ Onder overlegging van een a tainé voor 1954 heeft de Oranjever agd Zandvoort aan de gemeenteraad 45® vgn een subsidie van 2500 ter gaf het geraamde tekort. B. en jjet Zandvoort stellen de raad voor. jgjj verzoek gedeeltelijk te voldoen en J subsidie te verlenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2