Leeropdracht van goddelijke oorsprong Geen leeractiviteit van leken zonder leiding en toezicht Eisenhower over atoombank Het moderne geneesmiddel veroorzaakt moeilijkheden BICJLRPANiËJ Tussen neus en lippen Dood Jaarverslag Ned. Bioscoopbond Koningin Juliana op „De Gouden Schakel H. Vader over het kerkelijk leergezag Besprekingen willen niet op gang komen yvfj> Schmittlein volgt Jacquet op Donkere wolken bij Ziekenfondswesen Is Uw maag ziek Kleuteronderwijzeressen naar L.O.? FRIESE SIAMESE TWEELING WORDT GESCHEIDEN Belasting belemmert productie van Nederlandse speelfilms ALGEMENE VERGADERING APOTHEKERS DINSDAG 1 JUNI 1954 PAGINA 3 Jongeman verdwenen nrig meisje vermist HAMEA zonnefilter Als minister voor de geassocieerde Staten Noodkerk te Rhenen afgebrand Onzekerheid over leerprogram voor jeugd van 12—15 jaar Kortere eerste oefening Regering zal spoedig standpunt bepalen Van operatie wordt een wetenschappelijke film gemaakt G. J. van Heek Jr. Ridder Ned. Leeuw De H. Vader heeft gisteren de 44 kardinalen en 460 aartsbisschoppen, bis hoppen en prelaten, die in Rome de heiligverklaring van Paus Pius X "ebben bijgewoond, in een speciale audiëntie ontvangen in de Zaal der ^effeningen van het Vaticaanse Paleis. De H. Vader werd bij zijn binnen- *pmst toegesproken door de Deken van het H. College, kardinaal Xisserant, n'e de Paus zijn gelukwensen aanbood met zijn voorspoedig herstel en hem feliciteerde voor zijn Naamdag, die morgen wordt gevierd. De H. Vader jfankte de aanwezige hoogwaardigheidsbekleders en sprak vervolgens in het Latijn een rede uit, waarin hij het wezen van het Kerkelijk leergezag uiteen- fette en wees op zekere dwalingen van sommige leken met betrekking tot •fe betekenis van dit leergezag. De H. Vader wees op de goddelijke ®?rsprong van de leer-opdracht van de perk en verklaarde: De Waarheid, die yjjristus gebracht heeft, heeft Hij aan fbh apostelen en hun opvolgers toever trouwd. Zoals Hij zelf werd gezonden door de Vader, zo heeft Hij ook Zijn apostelen gezonden om aan de volkeren a'les te leraren, wat zij van de Heer ternomen hadden. De apostelen zijn dus ijl waarachtige leraren aangesteld. ■Naar goddelijk recht is er dus geen andere leer voor hun opvolgers, de bis schoppen, die belast zijn met d,e zorg t°or hun kudde. Maar de bisschoppen j-n vooral de opperste leraar, de plaats bekleder van Christus op aarde, kun- nen anderen aantrekken als helpers, aan wie zij de leermacht overdragen. ~'J> die op deze wijze in de Kerk on derricht geven, doen dit niet uif eigen "•acht of uit hoofde van hun theologi sche kennis, die zij als wetenschappe lijke leraren bezitten, doch alleen krach- ■®Us de zending, die zij van het recht matige leerambt hebben ontvangen en waaraan zij altijd ondergeschikt blijven. Doch door het overuragen van hun volmacht verliezen de bisschoppen van- fe'fsprekend niet hun recht tot leren en b'jn zjj evenmin ontheven van hun plicht nauwkeurig toe te zien op hetgeen hun heipers leren en onderwijzen. Er is dus ffoen sprake van een belediging, wan- heer de bisschoppen degene, die met de oanonische zending is belast, controle ren en wanneer zij zich precies op de hoogte laten stellen van hetgeen hij htondeling in zijn preken of in voor de iezers bestemde boeken, bladen of wat °ok verder in boeken of andere ge- Schriften leert en verdedigt. Wij hebben Seenszins het voornemen de bepalingen omtrent de bisschoppelijke censuur ver- her uit te breiden. Er zijn vele andere mogelijkheden om zich inlichtingen te Verschaffen over hetgeen geleerd en on derwezen wordt. In de zorg voor de be hartiging van het leerambt steekt bo vendien niets van wantrouwen of arg waan. Immers uit de overdracht van het leerambt volgt een zekere mate van Vertrouwen voor degenen, aan wie de overdracht geschiedt. Wanneer de H. •stoel dan ook van tijd tot tijd een on derzoek laat instellen naar hetgeen in seminaries, colleges, hogescholen, uni versiteiten en andere onder Zijn autori teit vallende instellingen geleerd wordt, dan handelt Hij alleen in opdracht van Lhristus en onder de verplichting, die God heeft opgelegd. De H. Vader vervolgt: „Het is niet zonder ernstige redenen, dat Wij hierop in Uw tegenwoordigneid de nadruk leg gen. Want inderdaad zijn er sommigen, die met het leerambt zijn belast en die te weinig de levende band bewaren met de Kerk en te weinig zien naar de door de Kerk op zekere punten verkondigde leer. Integendeel, zij hechten te veel waarde aan hun eigen denken, aan de moderne geestesrichting en de metho den van andere wetenschappen, die zoals zij zeggen en geloven alleen aan de ware grondregels en eisen van het wetenschappelijke denken beant woorden. Vanzelfsprekend bevordert de Kerk ye wetenschappen en Zij heeft gro te bewondering voor de beoefenaren er van. Doch datgene wat de godsdienst en het kerkelijke leven aangaat, waar heden dus, die buiten het bereik van de zintuiglijke ordening liggen, behoort tot de uitsluitende bevoegdheid van de Kerk Wat de leken aangaat, zo weet men, dat ook zij tot het bevoegde leerambt als helpers en helpsters kunnen wor den toegelaten. Het is voldoende zich het godsdienstonderricht in herinne ring te roepen, dat door duizenden mannen en vrouwen wordt gegeven. Hun werk verdient alle lof en dient met alle mogelijke ijver te worden be vorderd. Doch al deze leken moeten aangesteld worden onder het gezag, de leiding en toezicht van degenen, die God als leraren in de Kerk heeft aangesteld. In de Kerk bestaat er nu eenmaal in zaken van het heil der zielen geen enkele leeractiviteit, die onttrokken mag en kan worden aan dit recht van leiding én toezicht. Lekentheologie In onze tijd echter Is men hier en daar begonnen een soort van theologie m het leven te roepen en verder te verbreiden, die men lekentheologie noemt. Er is een soort van lekentheo logie ontstaan, die zich voor zelfstan dig uitgeeft met cursussen, geschrif ten, leerstoelen en professoren. Zij on derscheiden hun leerambt van dat van de Kerk en stellen zich soms tegenover dit gezag van de Kerk. Om hun optre den te rechtvaardigen beroepen zij zich soms zelfs op de charismata om te leren en te verklaren en waarover in het Nieuwe Testament bijzonder in de brieven van de H. Apostel Paulus meer malen sprake is. Zij beroepen zich ook op de eerste tijden van het Christen dom, die ons zovele namen van leken noemt, die tot heil van de zielen de waarheid van Christus hebben verkon- President Eisenhower heeft verklaard, de Amerikaans-Russische bespre kingen inzake de oprichting van de •feor hem voorgestelde internationale at"ombank, nog steeds niet erg op gang kunnen komen. De President verzeker de echter, dat de V.S. de onderhande lden zullen voortzetten ondanks de ""betrouwbaarheid van overeenkom- sfen met de Sovjet Unie. Hij waar schuwde voorts het Amerikaanse volk 0l" zich te distanciëren van de po gingen „tot het vernietigen van de per soonlijke gedachte, het verbergen van de overtuiging en het zien van een vfj- and in iedereen". De President sprak eén rede uit tij- Pe"s het bi-continental dinner, dat in ffet New Yorkse Waldorf-Astoria ho- ,ei werd gegeven ter gelegenheid van ®et 200-jarig bestaan van de Columbia- universiteit. Eisenhower was President •an deze universiteit in de jaren tus- het einde van de tweede wereld- ?or'og en zijn benoeming tot opper- ?®velhebber van de NATO-strijdkrach- ®n. De rede van Eisenhower was voor- 5 gewijd aan de tegenstellingen tussen Pe vrije wereld en die van achter het deren gordijn President Eisenhower deelde mee, •fet de V.S. de besprekingen over •fe atoombank voortzet met Rusland met de betrokken bevriende sta ten. Hij riep Amerika en zijn bond genoten op om eensgezind te blij ven in de strijd om de vrijheid en "errinnerde eraan, dat de commun. "°P geen enkele manier zo duidelijk nun vrees tonen dat de vrije wereld °t eenheid zal komen, als door hun l9?°ndag 23 Mei heeft de 7 Augustus o® geboren Adrianus Marinus de Rijke, Oürt ntle nummer 208 te Dreischor de en rüjke woning verlaten, teneinde 24 fj 25 Mei te Eede (Z.-Vlaanderen) is nv*asscrsschool te gaan bezoeken. Hij Eet ^Ie dagen niet in zijn huis terug- W^erd. Hij is in het bezit van een be- 0](ViDAVan Nederlanderschap, genummerd kr„V] ls 1-70 meter lang, heeft blond e6ö u®nd achterover gekamd haar en •het Jlsse gelaatskleur, draagt een bril een uonker hoornen montuur. Hij heeft °Verh ige geruit jasje, een rood sport- draanemd en een bruine broek aan en van *age schoenen. Hij is in het bezit Otigpl een lichtgroen sportrijwiel. Een 'heest worht gevreesd. De burge tin gen. Stad: feeiSje van Dreischor verzoekt inlich- Zondagmiddag is het vijfjarig "holèruv ®*lsie Meuken uit de Kayers- htveriei g te ^-Pe'doorn spoorloos ver-, gaan"-"' Het kind was des middags de Kavspeien hij haar grootouders aan 51°«nemerSd'^' waar men het op zeker feïhitle] miste. Onmiddellijk hebben 0,tlgevin kennissen en politie de ^"der 5 afffezocht, doch tot nu toe 0ngeerk resultaat. Men vreest voor ononderbroken pogingen om ver deeldheid te zaaien." De Sovjet-Unie staat als een blok, een gedwongen en geforceerde eenheid tegenover het Westen, dat de vrijheid neemt om verschil van inzicht te manifesteren. De communisten misbruiken onze vrijheid echter. Vervolgens riep Eisenhower op tot het opbouwen van een coöperatieve vrede, die gebaseerd is op vertrouwen, rechtvaardigheid en oprechtheid. Het zal niet gemakkelijk zijn om een derge lijke houding vol te houden, waar schuwde Eisenhower. Maar de mannen in het Kremlin weten, dat de rijkdom men van de wereld voldoende zijn om ieder mens een beter leven te verschaf fen. „De verwezenlijking daarvan ver eist uitsluitend dat de geleerden van alle landen zich concentreren op mid delen om een overvloedig leven moge lijk te maken in plaats van wapens voor een plotselingee dood." De Presi dent besloot zijn toespraak met een oproep om te streven naar een weder geboorte van het onderling vertrouwen tussen de volken. CReuter-UP) aigd, zonder dat zij door de bisschoppen geroepen waren. Zjj werden geleid door hun innerlijke drang en apostolische ij ver. Wij moeten er echter aan vasthou den, dat de Kerk nooit heeft verleend en ook nooit zal verlenen een rechtma tige leeropdracht aan leken, dat niet ont leend is aan het goddelijk recht en het kerkelijk leergezag. Integendeel, dit is slechts de ontken ning van de ordening en een levend bewijs, dat deze leken die zo spreken niet door God geleid worden. Bovendien brengt deze z.g. lekentheologie het ge vaar van verwarring met zich mee. Ook het gevaar bestaat, dat zij bij hun onderrichtingen andere dingen leren en zelfs de mensen bedriegen, zoals de H. Paulus het beschrijft: „er zal een tijd komen, dat velen hun hart en hun oor zullen lenen aan valse geruchten en er zal een menigte leermeesters zijn, die zich juist van de waarheid afkeren en zich tot de dwaling wenden." Het is al lerminst de bedoeling, zo ging de H. Va der verder! met deze vermaning men sen van iedere klasse en iedere stand die door heilige ijver bezield worden om het geloof te verkondigen, af te houden van een diepere studie. Maar gij, eerbiedwaardige broeders, spant van dag tot dag uw krachten in om de hoogte en de diepte van de bo vennatuurlijke waarheden, waarvan gij met recht de bewakers zijt, meer en meer binnen te dringen om met zorg, ijver en welsprekendheid aan de volke ren de waarheid te verkondigen. Advertentie voorkomt zonnebrand Flacon 1.25 Het weinig bekende lid van de Fran se Nationale Vergadering, Raymond Schmittlein, heeft de functie van minis ter voor de Geassocieerde Staten van Mare Jacquet overgenomen. De 50 jaar oude Schmittlein is Gaullist even als Jacquet. Schmittlein, die sinds 1951 in de As- semblée hee*t gezeten is in Frankrijk practisch onbekend. Hij heeft in de As- samblée geen belangrijke posities be kleed. Met de keuze van Schmittlein heeft premier Laniel moeilijkheden ver meden van de Gaullisten. Schmittlein is reserve-kolonel en rid der in het Legioen van Eer. Hij is ver der drager van 't Franse Oorlogskruis, de medaille voor zijn werk in de onder grondse en de Poolse militaire medail le. Voor de oorlog was hij inspecteur- generaal voor het Franse onderwijs in het buitenland. Hij heeft onder meer als professor in Kaunas (Lithauen) gedo ceerd en hij is voorts directeur geweest van het Franse instituut in Riga. In de oorlog was hij in het verzet. In 1945 werd hjj directeur-generaal voor cultu rele zaken bij de Franse Hoge Commis sie in Duitsland. (Reuter-U.P.) Zondagnacht is het houten Sint Cune- ra-noodkerkje te Rhenen afgebrand. De schade wordt geschat op f 60.000,De oorzaak is onbekend. Eerst na het blus- singswerk konden de cibories met heili ge Hosties uit het tabernakel in veilig heid worden gebracht „De ontwikkeling van het moderne geneesmiddel heeft ons voor moeilijk heden geplaatst. Het karakter van de moderne pharmacotherapy is dyna misch en de inzichten wisselen snel. De vooruitgang van de medische weten schap hebben ons voor zeer belangwek kende vraagstukken gesteld, die drin gend onze bestudering en oplossing eisen", aldus sprak de heer J. v. d. Berg, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevor dering der Pharmacie, tijdens zijn openingsrede van de 99ste algemene vergadering van deze maatschappij, welke vanmorgen in Rotterdam is be gonnen. De introductie van een nieuw ge neesmiddel geschiedt tegenwoordig op een geheel andere wijze dan vroeger. Vroeger een-terecht-voorzichtig sys teem bestaande uit een onderzoek op toxiteit en bijwerkingen, etc., voordat ie eerste publicaties in de wetenschap pelijke bladen verschenen. Thans pu blicaties in de populaire week- en dag bladen, voordat een wetenschappelijke verantwoord clinisch onderzoek heeft plaats gevonden. Bij duizenden zieken wekken dergelijke voortijdige publica ties valse hoop. Sprekend over het Ziekenfondswe- zen merkte de heer v. d. Berg op, dat zich op dit terrein donkere wol ken beginnen te vormen. De apothe kers zijn bereid over de voorwaarden, waaronder zij hun diensten aan de ziekenfondsen verlenen, open met de ziekenfondsen van gedachten te wis selen. Daarnaast is er echter een ter rein van pharmaceutische activiteit in de, zij het steeds kleiner worden de particuliere receptuur, in labora toriumonderzoek, opleiding e.d. Even vanzelfsprekend aldus de heer v. d. Berg, als wij inzage van het zieken fondsgedeelte door de ziekenfondsen accepteren, menen wij inmenging van de ziekenfondsen op dit particuliere terrein te moeten afwijzen. Het Voorlopig Verslag op de Wet op de Geneesmiddelenvoorziening kan voorts de goedkeuring van de Maat schappij niet wegdragen. Vele bezwa ren worden hiertegen gekoesterd. Zo heeft men met grote verwondering moeten constateren, dat, ofschoon de volksgezondheid als vanzelfsprekend, primair wordt gesteld, toch practisch Advertentie Geen beter middel rfan^-rr^j alle argumenten hun oorsprong in dit staatsstuk vinden in de economische sector. Naast al deze problemen sneed de voorzitter nog enkele zaken aan. de persoonlijke status van de apotheker betreffende, zoals oudedagsvoorziening, credietfinanciering, etc. „Dit geheel van problemen over ziend, rijst bij mij de vraag, aldus be sloot de heer v. d. Berg, of de struc tuur van de leiding van onze Maat schappij een bestudering en behan deling van dit alles op efficiente wij ze mogelijk maakt. Een der belang rijkste taken van het Hoofdbestuur zal dan ook moeten zijn het zoeken naar een vorm van leiding die het t Hoofd bestuur aan de ene kant mogelijk zal maken, zijn aandacht tot de gTote prin cipiële vraagstukken te bepalen en aan de andere kant toch voldoende man kracht heeft, om de verschillende pro blemen grondig te bestuderen en uit te werken. Een gezamenlijke arbeid aan de toekomst van de Nederlandse Pharmacie zal hiervoor noodzakelijk zijn." In hotel Smits te Utrecht heeft Zater dag het Verbondsbestuur van het K.O.V. vergaderd en er enkele hangende pro blemen besproken. In zijn openingswoord heeft de voor zitter van het K.O.V. de heer Derksen over het ontwerp Verlofsbesluit en-over het ontwerp-besluit tot toekenning van fictieve diensttijd gesproken. Over beide besluiten is overeenstemming bereikt. Binnenkort komen beide onderwerpen in het Georganiseerd Centraal Overleg aan de orde. Het Bestuur verwachtte dat de onderhavige besluiten spoedig zullen worden afgekondigd. Het rondschrijven van de minister van Oorlog over de vrijstelling van opkomst in militaire dienst voor pasgeslaagde onderwijzers stemt tot voldoening. Wel wordt betreurd, dat deze mogelijkheid niet wordt uitgestrekt tot onderwijzers die reeds in militaire dienst zijn. Bezorgdheid is voorts uitgesproken over de plannen van de gemeente Rot terdam om bepaalde kleuteronderwijze ressen na een aanvullende scholing in de eerste en tweede klas van de lagere school te werk te stellen. Het Verbonds bestuur realiseert zich de grote nood, waarin het onderwijs door het tekort aan leerkrachten verkeert. Het betwijfelt echter of het Rotterdamse plan wel een aanvaardbare oplossing geeft. Men ziet er 'n uitholling van de Lager-Onderwijs- wet in, terwijl de publicaties in de pers aanleiding geven tot de vrees, dat de financiële gelijkstelling tussen het open baar en het bijzonder onderwijs in het gedrang komt. Nogmaals wordt de nadruk gelegd op het steeds stijgend tekort aan leerkrach ten bij het U.L.O. In verband met een motie, aangeno men door het Ned. Verbond van Direc ties van Nijverheidsscholen, waarin o.a. wordt aangedrongen op het vor men van voorbereidende klassen aan alle technische lagere scholen, wijst het Verbondsbestuur er op, dat nog steeds geen bevredigend ant woord is gegeven op de vraag, welk onderwijs noodzakelijk is voor de leerlingen van 1215 jaar. De ze vraag is momenteel aan de orde in het pas opgerichte Kath. Paeóago- gische Centrum, terwijl ze ook zal worden voorgelegd aan de Kath. Cen trale voor studie en research. Zolang, dit probleem niet volledig is opgelost acht het KOV de oprichting van deze voorbereidende klassen op zijn minst prematuur. Verslag werd tenslotte uitgebracht over het Congres van het Bureau Inter national du Ttravail te Genève. Gewezen werd op de ontstellende achterstand, die de katholieken hebben op internationaal terrein. Dit punt zal in de komende ja ren de volle aandacht van het KOV heb ben. De minister-president heeft, mede na mens de minister van Oorlog en Marine, schriftelijk geantwoord op vragen van de heer Romme over een mogelijke ver korting van de militaire dienstplicht. Hij zegt o.m., dat de regering, zoals reeds in de derde defensienota werd medegedeeld, meent, dat op een nader te bepalen tijdstip tot enige Verkorting van de tijd van de eerste oefening zal kunnen worden overgegaan. De rege ring pleegt met de NATO-organen over leg omtrent een verkorting van de tijd van de eerste oefening en zal spoedig haar standpunt bepalen. (Van onze correspondent; In het Diaconessenhuis te Leeuwar den is tijdens een persconferentie de sluier van geheimzinnigheid waar mee tot nu toe de gegevens omtrent de Friese Siamese tweeling, die hier sinds de geboorte op 8 November van het afgelopen jaar verpleegd wordt, waren omgeven, opgelicht. Bij die gelegenheid is meegedeeld dat de tweeling Folkje en Tjitske, die in het gezin van de wegwerker Siebe de Vries te Molenend in Tietjerkste- radeel werd geboren, 12 Juni langs operatieve weg zal worden gescheiden. Die operatie zal geschieden door twee teams van twee chirurgen, een aantal andere specialisten en zusters, in totaal ongeveer negenti. personen, terwijl ook de artsen die hebben mee gewerkt aan het vooronderzoek in de gelegenheid zullen worden gesteld de operatie gade te slaan. De operatiekamer zal grotendeels worden verduisterd en twee batterijen Trink, Brüderlein, trink In Douala in Frans Ka meroen, wordt in som mige café's wijn per mi nuut verkocht. De klant krijgt een rubberslang, die met het bu ff et verbonden is, in de hand en mag zo veel wijn naar binnen zuigen als hij verwerken kan in de tijd, waarvoor hij betaald heeft. Dit heeft senator DurandReville in de raad van de repu bliek meegedeeld tijdens een debat over het alco holisme in de Franse overzeese gebiedsdelen. De alcoholische zuigelin gen in Kameroen kunnen niet meer klagen, dat de wijn naar de kurk smaakt, maar een rubberslang lijkt ons ook zo lekker niet. „Gezondheid!" Dat het gebruik om iemand, wanneer hij niest, gezondheid toe te wensen, nog steeds geen zinloze formaliteit mag genoemd worden, heeft het ongeval van de 88-jarige Lillian Dorothy Worton bewezen. Deze oude dame nieste on lang zo hevig, dat zij kwam te vallen en haar ruggegraat brak. Geen apartheid In Mound Bayon in Mis sissippi heeft de beslissing van het Amerikaanse Hoogste Gerechtshof over de ongrondwettelijkheid van de scheiding van blanken en zwarten in de lagere scholen geen moei lijkheden opgeleverd. Mound Bayon heeft een bevolking van 1300 zielen, uitsluitend negers. De neger-burgemeester E. A. Green heeft verklaard: „Blanken zullen op onze school van harte welkom zijn." Spijtig Nels Olson vond in Seattle elf 100-dollar-bil- jetten. Hij dacht, dat ze vals waren en verkocht ze voor 5 cent per stuk. Zij waren echter echt. Held Het officiële Hongaarse persbureau bericht, dat een Hongaarse „held van de socialistische arbeid" thans reeds zijn werkplan voor 1960 heeft voltooid. Zal men hem nu uit dank baarheid met behoud van i.oon zes jaren met vacan- tie sturen? Gejaagd door de wind In Cleethorpes in Enge land heeft een storm met windsnelheden van 90 k.m. per uur gewoed. Er wer den o.a. affiches afgerukt en weggeblazen, waarop reclame werd gemaakt voor de film: „Gejaagd door de wind", naar het beroemde gelijknamige boek van Margaret Mitt- che L H. M. Koningin Juliana bracht gisteren een bezoek aan Rotterdam. Zij begaf zich na aankomst in de havenstad naar de grote hobby-manifestatie „De Gou den Schakel" in de Ahoy-hallen. Mijn neef Hans worstelt tegenwoordig met zeer be slissende problemen. Hij bemoeit zich niet alleen met zaken, het leven be treffende, maar alle uiter sten hebben zijn warme belangstelling; hemel, hel en zelfs het vagevuur. Laatst wilde hij er kennelijk meer van weten. Althans beoogde hij te kennen te geven, dat hij volledig was ingelicht. „Alle mensen gaan dood", zei hij, te mijner informatie. Ach ja", antwoordde ik, „maar wat zou dat dan nog". Een ogenblik was het stil. Toen vroeg hij: „Als je dood gaat, moet je dan je ogen toedoen?" Tijdens de jaarvergadering van de Stichting „Het Overijsselsch Land schap" die te Rijssen is gehouden, heeft de heer G. J. van Heek jr. afscheid ge nomen als voorzitter. De Commissaris der Koningin schetste in een toespraak de verdiensten die de heer Van Heek voor de Overijsselse gemeenschap heett gehad en speldde de aftredende voor zitter de versierselen van Ridder in de Nederlandse Leeuw op. Deze onder scheiding heeft H. M. de Koningin hem verleend op grond van zijn verdien sten voor de natuurbescherming. In het zojuist verschenen verslag over 1953 van de Nederlandsche Bioscoop- Bond, constateert de directeur dezer organisatie, de heer J. G. J. Bosman, dat de voortzetting van het gunstige conjunctuurverloop in ons land, ondanks tegenslagen en aarzelende tendenzen elders, op de gang van zaken in het lilm- en bioscoopbedrijf haar stempel heeft gedrukt Het door het Ministerie van Econo mische Zaken in overleg met de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten en de Bond ingestelde accoun tantsonderzoek heeft mede aange toond, dat de extra fiscale heffingen van de meeste gemeenten op het bioscoopbezoek een wel onevenredig groot deel uitmaken van de ontvangst- mogelijkheden van het filmbedrijf, waardoor het de voorwaarden voor een verdere ontwikkeling worden ont houden. Nu de Regering de gemeen ten heeft laten weten, dat er geen reden is om het film- en bioscoop bedrijf zwaarder te belasten dan de overige instellingen van cultuur en ontspanning, mag men hopen, dat de gemeenten het juiste gebaar zullen maken en algemeen tot gelijkstelling van het belastingtarief voor verma kelijkheden zullen besluiten. Het aan tal gemeenten, dat de vermakelijk heidsbelasting voor bioscoopvoorstel lingen tot een redelijk percentage heeft herzien, is inmiddels tot 213 gestegen. Met betrekking tot de Nederlandse filmproductie vermeldt het verslag, dat er in 1953 voor het eerst sedert 1950 twee speelfilms gereed zgn gekomen, maar wijst er op, dat het hier inciden tele producties betreft ten aanzien waar van nog geenszins vaststaat of zij door andere zullen worden gevolgd. Voor een weloverwogen productieplanning of een verantwoorde coördinatie van initiatie ven bestaan er onder de huidige om standigheden geen vooruitzichten. Zo lang uitsluitend een commercieel uitzon derlijk succesvolle Nederlandse speel film haar productiekosten kan amorti seren welke amortisatie eerst een feit kan worden nadat aan Staat en gemeenten aan omzet- en vermakelijk heidsbelasting een bedrag is opgebracht dat ruim tweemaal zo hoog is als de totale productiekosten is er geen economische basis voor een continue productie aanwezig. In het verslag wordt een vergelijkend overzicht gegeven van het aantal inge voerde hoofdfilms, dat van 419 in 1952 daalde tot 411 in 1953. Deze daling betrof in hoofdzaak de invoer uit de Verenigde Staten welke van 249 in 1952 terugliep tot 229. De import uit de Europese landen steeg van 170 in 1952 tot 182 in 1953. Niet minder dan 32 pet van het aantal ingevoerde hoofdfilms bestond uit kleurenfilms tegen 23 pet in 1952 en 20 pet in 1951. Het aantal bioscopen bedraagt 513, het aantal verhuurkantoren 38, het aan tal filmfabrieken 10, productiezaken 21 en reisbioscopen 19. Het aantal bioscoopbezoeken beliep 63 en half millioen, waarvan 56 pet in de grote steden en 44 pet in de overige gemeen ten. lampen zullen de werkzaamheden ver lichten. Dit is mede het geval omdat het Nederlands instituut voor de pro ductie van wetenschappelijke films uit Utrecht een kleurenfilm zal maken. De ouders, die tot nu toe begrijpelijker wijs alle publiciteit schuwden, hebben hiervoor toestemming gegeven omdat zij ervan doordrongen zijn dat deze film bij latere operaties van Siamese tweelingen goede diensten kan bewijzen, zoals men nu veel profijt heeft gehad van de film die is gemaakt van de scheiding van de Nigeriaanse tweeling in Londen. De situatie bij de Friese Siamese twee ling is namelijk ongeveer gelijk aan die bij de tweeling uit Kano. Alleen bij de Friese tweeling ligt de toestand iets gunstiger. De operatie is evenwel geen kleinigheid. Er worden jaarlijks ter wereld naar schatting zes Siamese tweelingen geboren. Zij ontstaan door het feit dat de vroegtijdige scheiding van de eicel niet plaats vindt waardoor dan een brug tussen de twee kinderen ontstaat. B(j de Friese Siamese tweeling Folkje en Tjitske heeft de brug, die loopt van de onderkant van het borstbeen tot de plaats waar de navel in normale geval len zit, een lengte van acht en een halve cm. en een omtrek van negen tien en een halve cm. De brug is zacht doch bestaat aan de bovenzijde uit- kraakbeen. Niettemin hebben de tweelingen zich tot nu toe gunstig ont wikkeld. Bij de geboorte wogen zij sa men zes en een halve kg. en nu is hun gewicht toegenomen tot vijftien kg. Folkje is wat zwaarder dan Tjitske en zjj is met drinken en ook met andere dingen wat actiever. Zo heeft men haar handschoentjes aan moeten '.rekken om te voorkomen dat zjj haar zusje open- Geestelijk zijn deze tweelingen niet geheel gelijk. De een kan lachen ter wijl de ander huilt. Merkwaardig is dat wanneer Folkje huilt haar maag zich door de brug heen, waarin zich waarschijnlijk ook een streng lever be vindt, tot in de buik van Tjitske uit stoot. Gevaar is daar echter niet bij. Vastgesteld is dat de tweeling de spijs verteringskanalen volkomen gescheiden heeft. Hoewel er uitgebreide onderzoe kingen z(jn gedaan is men niet van alles geheel zeker. Men ziet niet slechts met spanning uit naar de operatie zelf maar vooral ook naar de gedragingen van Folkje en Tjitske na de operatie. Dan namelijk zijn zij twee geheel af zonderlijke wezens, die niet meer een tekort bij elkaar kunnen aanvullen. Bij alles wordt de grootst mogelijke nauwkeurigheid in acht genomen. In de operatiekamer zullen zowel degenen die de operatie verrichten al de belang stellende artsen die bij het vooronder zoek betrokken waren in het groen ge kleed zijn, terwijl eveneens groene lakens worden gebruikt omdat men reflexen van het licht wil voorkomen. Op een eventuele bloedtransfusie wordt gerekend evenals uiteraard op andere mogelijkheiden. Bij de narcose zal de methode aangewend worden die voor kinderen van die leeftijd gebruikelijk is Huidtransplantatie za. naar verwacht wordt niet nodig zijn. Het is niet uit gesloten dat ook prof. Aird, die de scheiding van de Nigeriaanse tweeling in Londen verrichtte, de operatie in Leeuwarden op 12 Juni zal bijwonen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3