Militair bestand voor Indo-China LAST POST" OP MARGRATEN K ru is woord raadse l 7/lc TWÊan'j g>DE WITTE Ft AAF Gromyko: Neutraal toezicht m Jaarlijkse prijs voor regisseur, acteur en actrice Kath. sigarenwinkeliers bezorgd over café- en stationsverkoop MOORD in Parijs Vandaag bespreekt men in Genève: Nieuwe koers Geld verslindend paard in cCe /1/lcrc>r>rrL<2, DINSDAG 1 JUNI 1954 PAGINA 5 Kilometers Landdag St. Adelbert Heeft de persoonlijkheid nog kans Vrouw steekt echtgenoot met mes in de rug Onder kolen bedolven en gedood Katholieke Filmactie Nieuwe haring voor Koning Boudewijn Nederlandse films bekroond Sir Edmund Hillary hersteld Vereniging van Schouwburgdirecties door GEORGES SIMENON Gen.-ma). Dürst Britt Minister Staf acht uitlatingen ongepast De negen landen, die in Genève over het vraagstuk Indo-China onder handelen, zijn gisteren opnieuw bijeen geweest. Zij hebben de militaire ver tegenwoordigers van Frankrijk en de Vietminh uitgenodigd vandaag reeds een begin te maken met de technische uitwerking van een bestandsovereen komst. De Russische afgevaardigde Gromyko heeft voorgesteld een neutrale commissie toezicht te laten houden op de naleving van het bestand. De Wes telijken zijn het hiermee eens, maar men verschilt ernstig van mening over de waarde van het begrip „neutraal". Intussen hebben de Fransen aan de Vietminh-delegatie laten weten, dat zij 575 gewonde Vietminh-krijgsgevan- genen aan het opperbevel van de rebellen zullen overdragen ten einde het Pad te effenen voor een algemene regeling voor de uitwisseling van krijgs gevangenen. Vandaag zullen de Franse kolonel de Brébisson en de Vietminh-kolonel Ha Van Lau bijeenkomen om te spreken °ver de technische regeling van een be stand. De beide kolonels zijn vroeger reeds in Genève bijeen geweest om de hitlevering van gewonde Franse militai ren te bespreken. De plenaire vergade ring van de Indochina-conferentie heeft de politieke aspecten besproken van een bestand. De Russische afgevaardigde diende een voorstel in om een neutrale com missie toezicht te laten houden op de naleving van een bestand. Informeel schijnt hij voorgesteld te hebben In dia, Pakistan, Polen en Tsjechoslowa- kije lid te maken van de commissie. De Amerikaanse afgevaardigde trok de neutraliteit van een dergelijke com missie in twijfel en bepleitte het toe zicht te laten uitoefenen door de V.N. Minister Bidault verklaarde, dat er on derscheid gemaakt diende te worden tussen het toezicht in Vietnam en dat in Laos en Cambodja. Voorts diende Advertentie Als de Franse Resident-Generaal in Tunis, Pierre Voizard, bij zijn laatste bezoek aan Parijs zelf al niet het einde heeft aangekondigd van de „pardon et oubli"-politiek, die hij de laatste maanden heeft voorgestaan, dan heeft de betoging van Franse kolo nisten bij zijn terugkeer in Tunis hem Wel tot wijziging van zijn inzichten ge bracht. Een kwartier lang verhinderde een menigte van 250 opgewonden Bransen, dat de Resident-Generaal zijn auto bereikte. Zij kregen derhalve am pele gelegenheid om hun verontwaar diging te luchten over het feit, dat in de vorige week vijf Franse burgers om het leven zijn gekomen als gevolg van aanslagen door Tunesische terroristen. Diezelfde Zaterdag werd er een mislukte aanslag gepleegd op de premier van de met de Fransen samenwerkende Tune sische regering, Salah M'Zali. Pierre Voizard heeft nu aangekondigd, dat de algemene verkiezingen, die hij eerst deze maand had willen houden, na af loop van de Mohammedaanse Vasten maand en als de ergste hitte voorbij ja, worden uitgesteld tot het najaar en bovendien heeft hij enkele maatregelen aangekondigd, die een snelle en kracht dadige pacificatie van Tunis beogen. „Pardon et oubli," een politiek van ^vergevingsgezindheid en tegemoetko mendheid, is lange tijd een Tunesische luxe geweest. Lange tijd is het de ge woonte geweest Tunis en Marokko met clhaar te vergelijken en dan kwamen het heden en de toekomst van Tunis er onveranderlijk veel beter af. Het jong ste hoofdstuk in de Franse verzoenings politiek was het overbrengen van de na tionalistische leider Habib Bourguiba haar het eilandje Groix voor de Bre tonse kust. Daar was hij weliswaar ver der verwijderd van zijn land, maar ook genoot hij veel meer vrijheid. Hij ge buikte die vrijheid ook. Elke dag vrij wel ontving hij een aantal nationalisti sche leiders en hij maakte soms zelfs gebruik van de kolommen der Franse hranten om commentaar te leveren op de concessies, die Voizard en M'Zali hiet het oog op de verkiezingen hebben gedaan. De Franse Resident-Generaal f^-uaan. De Franse rtesiaenx-u-eneraai meehde Zondag op een persconferentie .zelfs een correlatie te kunnen vaststel- j?h tussen sommige verklaringen van *?°urgui ba en de recente overvallen, ?ie de levens van Franse staatsburgers hebben gekost. -Die Franse staatsburgers in Tunis en "larokko vormen, wat men in Amerika „lobby" zou noemen, een groep anet een onmiskenbare organisatie, die ?e Politiek van de regering in haar rich- n8 tracht om te buigen. Zaterdag na- s eh „vertegenwoordigers van de Fran- P; bevolking in Tunis," onder wie de ^'fatoren Gabriel Puaux en Antoine t.uionna, een motie aan, waarin de f.ranse Wb.usüsche terrorisme" spoedig de Ma \n te drukken. Terzelfdertijd is in (je g. ko een campagne gaande, die er La hieuwe Resident-Generaal, Frangois Z)in°Kte' van moet overtuigen, dat hij J i benoeming vooral niet dient te zien bok 6en aanmoediging om in Marokko 5j.vlrzoemngsgezind te gaan optreden. kaa2 hertteling heeft de Noord-Afri- gp. s.e l"r^y" Zijn pijlen al gericht te- otnic W®4tae intellectuelen, die het hie r,en ^WWSlet Arabische nationalis- in oï? nu gebeurt dat weer, zowel fettU 0 als in Tunis. Bij de begra- Waar,vm de vijf Tunesische slachtoffers Van j h^wdc een vertegenwoordiger Darfk Frar>se kolonisten de regering in Zettinp. vorige week, dat zij bij voort teen p, Yan haar milde politiek niet al ten, rij zou krijgen met de „terroris- bia'ar Z Poseren als nationalisten," vMfokw i met he kolonisten. Tunis en "hg kunnen elkaar thans onder- Worrte5uwelijks meer ten voorbeeld Wicht „gesteld. De balans is in even- Tv,L en n - men nauwkeurig de bevoegdheid, de samenstelling en het gezag van de commissie te omschrijven. In Westelijke kringen geeft men het Russische voorstel in zijn huidige vorm weinig kans, al schijnt het bruikbaar te zijn als uitgangspunt voor een compro misoplossing. Woensdag komen de gede legeerden opnieuw bijeen. Men ver wacht, dat Molotov dan terug zal zijn terwijl het gerucht gaat, dat nu de be sprekingen eindelijk op gang zijn geko men, minister Eden zijn bemiddelende taak als beëindigd beschouwt en volgen de week naar Londen wil terugkeren. (Reuter-AFP-UP) Zaterdag 19 Juni houdt de St. Adel bert-Vereniging te Arnhem haar Land dag 1954 met als een der hoofdpunten een referaat van pater Dr. H. van Waes- berghe S.J. over het vraagstuk: „Heeft de persoonlijkheid nog kans in de«e_we- reld?" Het uitgebreide programma om vat verder de jaarrede van de algemeen voorzitter Mr. F-IO Bnrni' -en Voorst tot Voorst, alsmede een ontvangst van de deelnemers aan de Landdag door het gemeentebestuur van Arnhem. In zyn referaat gaat Dr. van Waes- berghe S.J. uit van enige stellingen, waar in hij poneert dat voor de persoonlijkheid als vitale synthese tussen mens en we reld de eigen situatie van de mens in zijn eigen wereld van gezin, beroep, land en volk bepalend is. Een eenvoudige, goed geordende wereld is vruchtbaar in sterke persoonlijkheden. Voor een gun stige persoonsontwikkeling wordt dan ook vereist, dat het milieu zich niet dictatoriaal oplegt en een ruime vrije speelruimte overlaat voor de persoonlij ke keuze. Door haar ingewikkeldheid en chaos is de huidige wereld een voortdu rende bedreiging van onze persoonlijk heid. Depersonaliserend werken verder het dirigisme, misbruik van het gezag en de tyrannie der openbare mening. Het kenmerk der Westerse bescha ving de angst en de eenzaamheid worden doorbroken door de Kerk, die wij zijn. Van het Engelse s.s. „Dunelmia", dat in de Maashaven te Rotterdam ligt, wordt sedert Zaterdagnacht de 19-jarige assistent-kok Vernon Claude George Young uit Southampton, vermist. Het vermoeden bestaat, dat hij overboord gevallen is. De rivierpolitie heeft Zon dag geruime tijd gedregd, maar de vermiste man is no,„ niet gevonden. In een woning in Rotterdam is Zater dagnacht de «22-jarige zeeman Lagu na een echtelijke twist door zijn vrouw met een mes in de rug gestoken, zodat hij in het Coolsingelziekenhuis opgeno men moest worden. De vrouw is aan gehouden. Maandag is de 22-jarige ongehuwde bankwerker P. D. uit Geleen in de fijn- koolbunker van Staatsmijn Maurits on der afglijdende kolen bedolven en ge dood. D. heeft zich, naar men aanneemt, in de bunker begeven om een bank- sleutel op te rapen, die gevallen was. Vermoedelijk zijn de kolen toen gaan glijden. 't Landelijk Bureau van de Katholieke Film-Actie en van het Katholiek Film centrum voor de Jeugd deelt mede, dat de tweede leergang van de filmkader- school, gevestigd te Den Haag, in Sep- tembei aanstaande een aanvang neemt. Het leerjaar loopt van September 1954 tot September 1955. De lessen worden wekelijks gegeven op de Dinsdagavond. Eventuele gegadigden kunnen zich nu reeds opgeven. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de directie van het Landelijk Bureau Dedelstraat 14, Den Haag. Mibtm 71. Met, een verbeten gezicht staart de Noorman naar de woelige horde voor Lochlan Hall, waar Ragnar's mannen een complete belegering schijnen voor te be reiden. „Daar sta ik nu," denkt Eric bitter, „afgesneden van mijn krijgers. Niet by machte mijn zoon te beschermen, die op Lochlan Hall in direct gevaar verkeert. Machteloos óók om de stervende Bryan of Ochshill die hulp te geven, welke hij zo dringend behoeft." Terwijl hij de .bedrijvigheid in de verte gadeslaat, overweegt de Noorman iedere mogelijkheid om zich bij zijn mannen te voegen en de Witte Raaf veilig binnen te brengen. Lange tijd is het stil. Dan wendt Eric zich eensklaps tot de verspieder„Wanneer kan de versterking hier zijn?" Dat kan nog wel een paar uur duren, heer! Zij moeten in kleine groepjes uit alle delen van het land komen." x „Het heeft dus geenzin om nu de strijd te wagen," antwoordt Ene kort, „dan zullen we het and&rs moeten proberen." Tersluiks ziet de verspieder naar het strakke, peinzende gelaat van de blonde vorst, die duidelijk merkbaar voor het nemen van een zware beslissing staat. Na lange tijd van ernstig beraad verbreekt de Noorman de stilte. Hij wenkt de verspieder. „Kom mee!" zegt hij resoluut. En voor de verweerde muren van Lochlan Hall loopt de zeeschuimer met grote, driftioe passen op en neer en gluurt nijdig naar de nederzetting, waar men alles in staat van verdediging gebracht heeft. Blijkbaar is men niet onder de indruk van zijn dreigementen. „Vooruit, nu voor de laatste maal, open de poort en lever de Witte Raaf uit. of ik hak de hele boel kort en klein," schreeuwt hij en met een blik op de Noren, die rij aan rij met de mannen van Glandannon op de wallen staan' Hé jullie daar! Zijn jullie verraders geworden? Gemene zaak maken met die berggeiten, hè, om die Witte Raaf?" Woedend, omdat een antwoord uitblijft, brult hij: „Ik wil de Noorman spreken, de koning van die verraders." Doch dan springt eensklaps Erwin driftig tot voor de verschansing: gelijke schurk, zeg eens wat van mijn vader, dan krijg je met mij te doen," roept hij met schrille stem. Zijn spontane woede doet de Schotten glimlachen. ,£>urf je wel als hij er niet is?" schreeuwt de jonge prins, trappelend van vechtlust. „Wat? Ge liegt natuurlijk," brult de piraat, toch iets minder zeker van zichzelf. Doch Erwin's antwoord doet hem met een ruk omdraaien. „Kijk maar eens achter uf" Verbaasd ziet de zeeschuimer hoe in de verte een kleine groep mannen, lang zaam maar zeker Lochlan Hall nadert en voor hen uit treedt met zelfbewuste stappen de Noorman, trots en koninklijk. Een in Scheveningse klederdracht getooide visser en vissersvrouw heb ben Koning Boudewijn op het paleis te Laeken een drietal mef Nederlandse en Belgische kleuren versierde vaatjes met de eerste aangevoerde maatjesha ring overhandigd. De vorst toonde zich ten zeerste getroffen door dit geschenk en onderhield zich geruime tijd op on gedwongen wijze met de Scheveningse reders Piet Vrolijk en Nodeloos en met de Brusselse vertegenwoordiger, de heer Meersman. Op het dezer dagen te Caracas (Vene zuela) gehouden tweede Zuid-Ameri kaanse festival voor films over kunst is een gouden medaille toegekend aan de Nederlandse documentaire film „Maske- rage" van Max de Haas. In aansluiting op het filmfestival te Caracas is ook een filmfestival op Cura- gao georganiseerd. Op dit laatste festi val werd een gouden medaille toegekend aan „Vincent van Gogh" van Jan Hul ster. Ter gelegenheid van „Memorial Day" is Maandagmiddag op de Amerikaanse mi litaire begraafplaats te Margraten, waar ruim 8.000 Amerikanen na de Tweede Wereldoorlog hun laatste rustplaats vonden, een herdenkingsplechtigheid ge houden. Een korporaal blaast de ^J^ast Post." Volgens berichten die in New Delhi uit Kathmandu zijn ontvangen is sir Edmund Hillary, die samen met Sher pa Tensing de Mount Everest heeft beklommen, hersteld van een aanval van longontsteking en twee gebroken ribben en weer begonnen met het be klimmen van toppen in de Baroen-val- lei in het Himalaja Gebergte. Volgens dezelfde berichten wordt een ander lid van de Nieuw Zeelandse expeditie, James Macfarlane, momenteel naar Jogbani gebracht om te worden behan deld. Macfarlane heeft bevroren voeten. HORIZONTAAL: 1. rechthoekig 5. urn 9. vloerbedekking 10. lieden 11. Militair Gezag (afk.) 13. verfbordje 15. onder anderen (afk.) 16. verschrikkelijk 18. handwarmer 19. opgooien (ver buiging) 20. onbezet 22. vesting 23. begiftigen 24. dikwijls 26. register 29. ieder 30. naaldboom 32. gevangenis 33. na 12 uur 34. bloedgever 36. onderwijs 37. café 38. onderstelling 40. lint 41. vergissing VERTICAAL: 1. gesneden ram 2. in het jaar der wereld (afk.) 3. hoofdbedeksel 4. deel van boom 5. week 6. berooid 7. mop 8. knoest 12. meisjesnaam 14. te gast zijn 15. zintuig 17. lekkernij 19. vis 21. kap op schoor steen 22. vurig 24. planeet 25. weide 27. rekenkundige opgave 28. hoogmoed 30. plattelands gemeente 31. gebak 34. mannetjesbij 35. boogvormig been 36. dierengeluid 39. Sovjet-Unie (afk.) Onder voorzitterschap van de heer H. Deinum uit Haarlem heeft Maandag de vereniging van schouwburgdirecties in Esplanade te Utrecht vergaderd. Besloten werd om als jaarlijkse sei- zoenprijs legpenningen beschikbaar te stellen voor de beste prestatie voor een regisseur, een acteur en een actrice. De termijn voor de seizoenprijs zal ingaan op 1 September. In de beoordelings commissie hebben zitting de heren J. B. Schuil te Haarlem, A. den Hertog te •Den Haag en W. Ph. Pos te Amsterdam. De Utrechtse wethouder mr. W. H. J. Derks bracht als leek enige wenselijk heden t.a.v. toneelvoorstellingen ter sprake. Hij bepleitte de grote wenselijk- Tengevolge van de huurverhoging en de verhoging der lonen moesten de si garenwinkeliers trachten door omzet- verlioging hun positie te handhaven. In de afgelopen maanden is echter de omzetverhoging beneden de verwach tingen gebleven. Daarom is er, direct of indirect een verbetering voor hen nodig zo betoogde Maandagmiddag de heer Th. Pannekeet voorzitter van de Nederlandse Katholieke Bond van Si garenwinkeliers op de jaarvergadering in Eindhoven. Advertentie Vert. J. F. KLIPHUIS c«t P„.lu- 1Je palans is in even- biet Sf a n|euwe Franse troepen zullen "bh eigpj} van vrjjwilligerscommando's, ®UbU" verv°lg schrijven op „pardon 35) „Je hebt zeker de datums, waarop die individuen afwezig waren, niet geno teerd?" Heel snel kwam het ontkennend ant woord. „Daar was ik al bang voor. Het hin dert ook niet. Je hebt tot morgen ochtend de tijd om er over na te den ken. Begrepen? Morgenochtend kom ik hier of ik laat je op mijn bureau ko men. Dan moet ik alle data hebben, en zonder vergissingen, bedenk dat goed. Als je ze dan niet weet, zal ik je tot mijn spijt moeten opsluiten." De logementhouder wilde nog iets zeggen, maar aarzelde. „Als ereens iemand kwam.... zou ik dan van mijn revolver gebruik mogen maken?" „Je hebt door, dat je te veel weet en dat ze je wel eens hetzelfde lot kon den doen ondergaan als Victor, hè?" „Ik ben bang." „Ik zal een agent in de straat poste ren.'' „Maar ze zouden ook langs de binnen plaatsen kunnen komen „Daar heb ik al aan gedacht. Ik zal er ook een op wacht zitten in de Rue Vieille du Temple." De straten waren verlate», en de stilte kwam als een verrassing na de drukke uren die vooraf waren gegaan. Van de razzia was niets meer te merken. Ieder een sliep, behalve degenen, die meege nomen waren naar het politiebureau en behalve Maria, die in het ziekenhuis lag, terwijl Lucas voor haar deur heen en weer liep. Hij posteerde twee agenten, zoals hij beloofd had en gaf hun nauwkeurige instructies Toen stond hij een poos te wachten op een taxi. Het was een hel dere, koude nacht. In de auto aarzelde hij even. Had hij de vorige nacht soms niet geslapen? Maar hij had toch juist drie dagen en drie nachten rust -genomen in verband met zijn veelbesproken bronchitis? Had Moers soms tijd om te slapen? „Waar vinden we nog iets dat open is?" vroeg hij aan de chauffeur- Hij had plotseling honger. Honger en dorst. Het idee van een glas koel bier bedekt met zilverachtig schuim deed hem watertanden. „Afgezien van de nachtgelegenheden, weet ik alleen de „Coupole" en de klei ne cafétjes bij de Hallen." Natuurlijk. Waarom had hij dat eigen lijk gevraagd? „Naar de „Coupole"." De grote zaal was gesloten, maar de bar was nog open en er zaten een paar slaperige stamgasten. Hij liet zich twee flinke sandwiches met ham brengen en dronk bijna vlak achter elkaar drie glazen bier Hij had zijn taxi laten wachten. Het was vier uur 's morgens. „Recherche". Onderweg bedacht hij zich. „Breng me liever naar het hoofdbu reau aan de Quai de l'Horloge." Al zijn klanten waren er, en de stank deed aan de Rue du Roi de Sicile den ken. De mannen waren aan de ene kant gezet, de vrouwen aan de andere, met alle dronkaards en zwervers, die in de loop van de nacht in Parijs gearres teerd waren. Sommigen waren op de planken gaan liggen en sliepen. De vaste klanten had den hun schoenen uitgetrokken en wre ven hun pijnlijke voeten. Bij het tralie hek stonden vrouwen die grapjes ver kochten tegen de bewakers. De agenten zaten te kaarten dichtbij een kachel, waarop koffie gewarmd werd. De inspecteurs wachtten Maigret's instructies af. Theoretisch zou pas om acht uur des morgens een begin gemaakt worden met het uitpluizen van de papieren, die de arrestanten bezaten, waarna ze naar boven gestuurd zouden worden om aan de medische controle te worden onder worpen. „Begin maar vast, jongens. Laat de zorg voor de papieren aan de dienst doende commissaris over. Maar ik zou willen, dat jullie de bewoners van de Rue du Roi de Sicile één voor één on dervroegen, speciaal de vrouwen. Voor al voor zover ze in het „Hotel du Lion d'Or" wonen, als die er bij zijn." „Een vrouw en twee mannen." „Mooi. Laten die je alles vertellen, wat ze weten van de Tsjechen en Maria.'" Hij gaf hun een korte beschrijving van de bendeleden en ze gingen elk achter een tafeltje zitten De ondervraging begon en zou de hele nacht duren, maar Maigret liep door de donkere gangen, van het Paleis van Justitie, waar hij telkens moest tasten om een schakelaar te vinden, naar zijn eigen bureau. Joseph, de bode, die 's nachts dienst deed, begroette hem en het deed hem plezier zijn eerlijke gezicht te zien. Er brandde nog licht in de inspecteurs kamer, waar juist het gerinkel van de telefoon klonk. Maigret ging naar binnen. Bodin had de hoorn in de hand en zei: „Ik zal hem u geven. Hij komt er juist aan." Het was Lucas, die de commissaris rapport uitbracht over de toestand van Maria. Ze had geprobeerd uit haar bed tae springen, toen de verpleegster het vertrek even had verlaten. ZEVENDE HOOFDSTUK Toen hij voor de ingang van het Laennec-hospitaal in de Rue de Sèvres uitstapte, zag Maigret daar een indruk wekkende auto met het schildje van het Corps Diplomatique. In het portiek stond een lange magere man op hem te wachten, die verpletterend correct ge kleed was, die volmaakt afgewogen ge baren gebruikte en zijn gezicht zo zorg vuldig in de plooi hield, dat het moei lijk was om te luisteren naar wit hij met langzame stem beweerde, omdat men hem voortdurend zou willen be kijken als een interessant schouwspel. Toch was hij zelfs niet de jongste secretaris van de Tsjechoslowaakse am bassade. maar slechts een kantoorbe diende van de kanselarij. „Zijne excellentie heeft me gezegd.. begon hij. En Maigret, die misschien deze laatste uren harder gewerkt had dan ooit te voren, bromde alleen, terwijl hij hem voor ging naar boven: „Al goed" Toen ze op de trap waren draaide hij zich echter om en stelde zijn metgezel een vraag, die deze verblufte: „U verstaat toch Tsjechisch, hoop ik?" (Wordt vervolgd) Spr. zei, dat vooral door een goede en nauwe samenwerking met de N.R.K. M. wei resultaten bereikt zijn h.v. op het punt van de belastingpolitiek. Ho- penlijk zal per 1 October een voor de winkeliers gunstige wijziging t.a.v. de omzetbelasting worden verkregen. De structuurveranderingen die zich in het detailbedrijf voordoen, doordat men meer en meer overgaat tot zelf bediening, dient men met aandacht te volgen. Een poging van de winkeliers te verkrijgen, dat sigaretten die in ca- fé's verkocht worden zouden worden voorzien van een toealajfzegel, heeft geen succes gehad. Men zal er voor blijven waken, dat de caféverkoop niet verder gaat als het dienstbetoon, waar voor hij is ingesteld. Ook is er aange drongen op wijziging van de stations verkoop. Over een en ander zal met alle belanghebbenden op het ministerie een rondetafelconferentie worden ge houden. Spr. wees, herinnerende aan het Mandement van de bisschoppen, op de taak, die de organisatie heeft voor het geesteijke en tijdelijke welzijn van de vakgenoten. Hij deed een beroep op de samenwerking van allen de positie te consolideren en er niet mee accoord te gaan, dat een wijziging in de omzetbe lastingregeling een verslechtering van de winstmarge zal meebrengen. In het Drentse dorp Drijber liet de landbouwer K. dezer dagen zijn paard schatten, waarvoor hij een bedrag van f 12verschuldigd was. K. betaalde met een briefje van vijftig, waarop de taxateur hem vroeg of hij er soms nog twee guldens bij wilde doen, dan kon hij hem f 40.teruggeven. Twee losse guldens had de boer niet, wel een briefje van een rijksdaalder. Terwijl de landbouwer met een briefje van f 50.en één van f 2.50 in de hand stond deet het paard een forse hap naar de boer. Voordat deze goed en wel wist wat er gebeurd was, waren de briefjes al in de bek van het paard verdwenen. De ontzetting bij de boer duurde niet lang. Moedig stak hij de hand in de paardebek en zowaar het geluk was met hem; zo dacht hij al thans. Achter op de tong voelde hij wat papier, trok de hand terug en constateerde met schrik dat hij alleen de rijksdaalder van de ondergang had kunnen redden. Het briefje van vijf tig gulden had bereids zijn weg naar de paardemaag gevonden. heid van meer jeugdvoorstellingen en oefende enige critiek op schouwburg- vestiaires in het algemeen, meer in het bijzonder op de bezwaren, die zich hier en daar voordoen na de voorstellingen. Daarnaast stelde hij in het licht, hoe nuttig 't zou kunnen zijn, indien schouw burgdirecties met de gezelschappen overleg pleegden ten aanzien van het repertoire. Ook vestigde hij de aandacht op de verouderde décors, waarmede som mige schouwburgen het doen en waar tussen de amateurs dan maar moeten optreden, daar de vaste gezelschappen veelal toch eigen décors meebrengen. De woorden van mr. Derks lokten levendige discussie uit. In de loop van de vergadering werd er opgemerkt, dat geen der leden der vereniging als zodanig een rol speelt in de zg. ..Toneelcoördinatie". Wel heeft de heer 'Bendien uit Amsterdam zitting in het bestuur, maar dan in andere kwa liteit. Met de „coördinatie" bestaat wel op papier, maar niet in de practijk con tact. De heer J. M. Bendien te Amsterdam werd als bestuurslid der vereniging her kozen, maar mr. H. J. Hage te Amster dam werd vervangen door de heer A. H. Vankan te Heerlen. Mr. Hage blijft ech ter juridisch adviseur der vereniging. Ten aanzien van het televisievraag- stuk werd het besluit genomen, dat. totdat de nieuwe televisie-installaties klaar zijn, de regeling van kracht blijft, dat van openbare voorstellingen geen televisie-uitzendingen zullen worden gedaan. De Televisiestichting erkent de billijkheid van dit stand punt. Wanneer een theater incidenteel als studio voor televisie zal worden gebe zigd, zal de zaalhuur met 50 procent worden verhoogd. Besloten wer dtot de gemeentebestu ren in plaatsen, waar leden zijn geves tigd, een adres te richten met het ver zoek de belasting op de openbare ver makelijkheden te verlagen voor toneel voorstellingen en manifestaties, die hier mede gelijk te stellen zijn. Tenslotte werd nog de aandacht geves tigd op het belang van de voormalige Utrechtse Opera. De minister vna Oorllog, ir. C. Staf, acht, aldus luidt zijn antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid, de heer Visch, de uitlatingen van de generaal-majoor b. d. H. J. J. W. Dürst Britt, op een bijeenkomst van het Veteranen Legioen Nederland te Amsterdam, voor een gepensionncerde opperofficier ongepast en in strijd met de geest, welke uit het Reglement be treffende de krijgstucht spreekt. Hij heeft genoemde opperofficier zijn ontstemming over het door hem ge sprokene kenbaar gemaakt en hem te vens medegedeeld, het te betreuren, dat een gepensionneerd opperofficier meent in strijd met de geest van het Regle ment betreffende de krijgstucht t« kunnen handelen. Te Semarang is overleden pater R M. W. J. Fleerakkers S.J. die bijna een halve eeuw in de missie van Indonesia! werkzaam is geweest. Pater Fleerak kers werd geboren 6 April 1874 te Roo sendaal. Hii trad in de Orde der Jezuïeten 26 September 1892. werd priester ge wijd 26 Augustus 1905 en vertrok naar de Javamissie in 1906. De laatste tijd verbleef pater Fleerakkers te Giri Soo- ta in Midden Java. Veertiendager. gela den werd hij overgebracht naar hetzio- kenhuis te Semarang waar hij Vwjdag ie oaer-tedea.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5