WALTER BEDELL SMITH de perfecte man op de achtergrond In Achteveld regelde hij de voedseltransporten Internationaal orgelconcours te Haarlem „De Kribbebijter" bij de K.A.B. Voor Eisenhower een buitenkansje Vijf deelnemers o. w. drie buitenlanders Auto's zonder chauffeur Visserijgolf Formelta EXPOSITIE GEOPEND IN VISHAL Het schilderend kind' Een kloostergemeenschap wier oor sprong terug gaat tot Windesheim STOFZUIGERS J. Maertens N. V. Boek en Blad .Dommelrode aan de gemeente DINSDAG 1 JUNI 1954 PAGINA 9 SANT FOOR] Succes koordirigent K.A.V. besluit seizoen op stijlvolle wijze Miep de Leeuw voert „Beatrijs" op HEEMSTEDE Opening clubhuis HERENMODE BLOEMBOLLEN BEDRIJF Katholieke ondernemers bijeen ZANDVOORI Subsidie voor feestverlichting Stichting clubgebouw mm f In Zomerlüst staat drie avonden achtereen de R.K. Gem. Toneelver. Getosa op de planken op uitnodiging van de KAB, kring Santpoort, die de vorige week Zondag zijn feest van de Arbeid kerkelijk vierde met een H. Mis en 's avonds de zegening van gereed schappen. Thans werden als vervolg hierop de leden de toneelavonden aan geboden. Getosa koos hiervoor het blij spel ,,De Kribbebyter" van Max Rei- mar en Otto Schwartz. Nog onlangs werd over dit stuk in onze kolommen geschreven, zodat wij de inhoud bij de lezer bekend mogen achten. De opvoering, die wij Maandagavond zagen, zouden wij het best kunnen type ren als gezellig. Regisseur C. Jonge- jans had de touwtjes goed in handen en er werd met vaart gespeeld. De beperkingen, die de toneelruimte aan het spel oplegde, waardoor er bjj de veelheid aan onmisbaar meubilair wel eens wat weinig loopruimte overbleef, deden aan het spel geen afbreuk. Ook het feit, dat wegens ziekte de rollen van Carla (Mej. R. Bakker) en Ka- trien (Mevr. van Noord-Kuypers) door leden van de R.K. Toneelver. Opwaarts uit Velsen-Noord als gasten gespeeld werden, was in het minst geen be letsel voor een levendig samenspel. De kringvoorzitter, de heer L. Blom, heeft de aanwezigen er vast op voorbe reid, dat binnenkort het St. Nicolaas- comité zijn activiteit weer gaat ont plooien om aan de nodige geldmiddelen te komen. En omdat het voor de kinde ren is, rekende hij op spontane bijdra gen. Herwonnen Levenskracht en het Kanunnik van Schaikfonds kregen nog even de aandacht en niet het minst de bijzondere bedevaart, die de afde ling Velsen der KAB in het kader van het Maria-jaar naar O.L. Vrouw ter Nood in Heiloo tot een grootse mani festatie hoopt te maken. Tenslotte attendeerde hjj op het bisschoppelijk mandement, dat hij ieder ter lezing aan beval. De heer Blom vertrouwde ons nog toe, dat het eigenlijk ietwat beschamend is, dat juist in de kring der KAB, wafcruit de R.K. Gem. Toneelver. Getosa voortgekomen is, zo weinig donateurs van Getosa te vinden zijn. Dit moest toch een erezaak voor de KAB in Santpoort zijn, omdat het juist de enige organisatie is, die hier als katholieke groep op het gebied van het amateur-toneel actief werkzaam is en een positieve bijdrage levert tot de culturele opbouw van dit deel der ge meente Velsen. v. K. De heer Lou Tervoort behaalde met het onder zijn leiding staande R.K. Ge mengd Koor „Da Pacem" op het bonds- concours, dat gehouden werd in Wog- num, de eerste prijs met 355 punten. „Da Pacem" kwam uit in de afde ling Uitmuntendheid met de werken „Des Morgens" van Piet van Mever en „De Uil" van Alphons Diépenbrock. Reeds is bekend gemaakt, dat in de zomer van 1955 naast de traditionele im provisatiewedstrijd, ook een zomercur sus in het orgelspel plaats vindt. Onder leiding van Prof. Hendrik Andriessen zal een keur van docenten-musici optreden, n.l.: Lady Susi Jeans. Prof. Flor Peeters, Jos. Ahrens, T. Leonhardt. Prof. Fokker, Albert de Klerk, Dr. Anth. v. d. Horst, Hennie Schouten, D. A. Flentrop, Ir. Ba- dings, Anton Heiier en Ir. E. Kraus. Voorts ligt het in de bedoeling dat te vens volgend jaar in de Vleeshal een grote orgeltentoonstelling wordt gehou den. In navolging van het Haarlems voor beeld zal dit jaar voor het eerst in Ame rika ook een orgelconcours van interna tionaal karakter worden georganiseerd. In de kroonzaal van Brinkmann heeft de KAV uit Haarlem haar seizoen op stijlvolle wijze besloten. Het was de eer ste keer dat de vier afdelingen tezamen als KAV-Haarlem een bijeenkomst or ganiseerden en het welslagen van deze avond mag de besturen een stimulans zijn om i deze richting verder te gaan. Daar het de slotavond was van het sei zoen in het Mariajaar memde de KAV haar leden 'n sfeervolle Maria-avond 2 moeten aanbieden. Mevr. A. C. OudendijkHoes verwel komde in haar openingswoord de voordrachtskunstenaresse mej. Miep de Leeuw uit Culemboi'g, die deze avond voor de leden naar een bezielende hoog te voerde. De 14 eeuwse legende van zuster Bea trijs heeft steeds sterke bekoring uitge oefend op dichters en schrijvers. Naast bewerkingen van J. A. Thij Felix Rutten en P. C. Boutens bestaat er ook nog de minder bekende, 5 jaar oude, ver woording van deze sproke, n.l. die van M. van Leeuwen. Mej. de Leeuw heeft deze laatste visie tot de hare gemaakt en meer dan vijftig maal reeds voerde zij als moderne sprookspreekster deze Beatrijs ten tonele. In het eerste tafereel kregen wij de indruk dat de -"urine le overhand had op de belzving aan vankelijk had de actrice enigszins moeite met de juiste verklanking van Fran cois maar dit tekort aan concentratie vond zijn oorzaak in het lawaai van het verkeer langs de geopende ramen. Toen dit euvel verholpen was, groeide de ver tolking tot een niveau, waarop woord en gebaar samenvloeiden en elkaar von den in een zuivere harmonie. Het welgemeende applaus en de woor. den van mevr. Stolkerv. d. Drift ver tolkten de dank van het gehoor. Alleen een opmerking: waar waren de bloemen voor de kunsten- -.c? Door de warmte verwelkt? Een stemmingsvolle slotavond van ccn druk seizoen. Opel Rekord, Chevrolet, Hiiiman. Amsterdamsche Rijtuig Mij. N.V. In de nacht van Maandag op Dins dag is de tweede ploeg loggers ter ha ringvisserij uitgevaren. Uit Vlaardingen vertrokken Maandagmiddag omstreeks 6 uur 14 loggers, om, evenals hun plaatsgenoten een week tevoren, naar IJmuiden te varen en daar een rondje om het fort-eiland te maken. Maar ook deze Vlaardingers wilden het eerst op weg zijn naar de haringgronden. Sche- veningers en Katwijkers gingen hen achterop, zodat op Woensdagavond rond 200 loggers aan de vleet kunnen liggen. Per schip een vleet van 50 netten, be tekent dit, dat die nacht 10.000 netten, elk van 30 m, in zee zullen hangen. En de haring zal dus kunnen rekenen op een totaal gordijn van 300.000 meter. De Maandagmarkt in IJmuiden werd voorzien van 5.385 kisten verse vis, 2.840 stuks stijve kabeljauwen, 200 kleine kist jes haring en ruim 15.000 kilo tong. De Vios I IJM 24, die Zondagavond laat binnenkwam, bracht voor de Maan dagmarkt nog 605 kisten verse vis mee. In het geheel waren er 32 schepen aan de markt, waaronder 4 trawlers. Over het geheel genomen was de markt niet ongunstig, al waren de prij zen niet uitgesproken hoog. Grote tong deed 1,60 tot 1,30 per kilo, groot- en kleinmiddel 1,32 tot 1,12, tong I 1,10 tot 1,78 en tong II 0,76 tot 0,58 per kilo. Tarbot kwam op 1,30 tot 1,10 per kilo en heilbot op 2,60 tot 2,10. Grote schol noteerde 60,- tot 16,- per kist, middelsoorten 00,- tot 17,-, schol I f 48.- tot f 19.-, schol II en III f 37.- tot 8,- per kist. De hoge prijzen gol den de Noordschol, de lage de kustschol. Schar werd verkocht voor 22,- tot ƒ11,50 per kist. Grote schelvis liep van 28,- tot 17,- per kist, middelsoorten 35,- tot 20,-, pennen 37,- tot 19,-, braad en radio 16,- tot 8,- per kist. Haring maakte de goede prijs van 26,- per kist en de makreel was met 32,- tot 17,50 per kist evenmin goedkoop. Wijting liep van 18,- tot 8,-. Regels grote kabeljau wen waren goedkoop voor 82,- tot 56,- de 10 stuks, terwijl de kleine 38,- tot 26,- opbrachten. Kisten kabeljauw gin gen voor 72.- tot 68,- de 125 kg. van de hand en de kleine kabeljauw deed 82,- tot 70,- per kist. Grote zwarte koolvis stond genoteerd op 65,- tot 48,- per kist, de blanke op 74,- tot 57,- per kist. De besommingen van de trawlers ont liepen elkaar Maandag niet veel. De Maria van Hattum IJM 10 maakte 14.900,-, de Joh. Polderman IJM 20 ƒ14.500.-. de Bergen IJM 16 ƒ16.000,- en de Vio.s I IJM 24 15.000,-. Voor de Dinsdagmarkt meldde zich van de trawlervloot de Dirkje RO 53, die naar huis kwam met 350 kisten pie pers, 55 kisten gul, 50 kisten makreel, 25 kisten wijting en 180 kleine kistjes makreel. Pietermannen en zalm komt men in de afslag niet veel meer jtegen. Zag men voor de oorlog honderden kisten pieter mannen. nu waren er enkele kisten, die voor 30.- en 29,- van de hand gin gen. De KW bracht een zalm mee van 3 kilo en kreeg er 30,- voor en de IJM 52 had een exemplaar van 1 kilo gevangen, waarvoor 8,- betaald werd. De berichten uit zee, zo van 55 tot 59 graden, blijven vrij gunstig, al wordt de visserij tamelijk verspreid uitgeoe fend. De Haarlem IJM 9 is echt aan het zoeken en opereerde nu op 56 gra den. Hier werd een trek van 80 en een van 60 manden hoops gemeld. Op 58 graden stond nogal wat wind, maar de Flamingo IJM 25 deed er trekken van 80 manden hoops, waarvan 20 manden makreel, 20 manden haring en 10 man den diversen overbleven. Over het ge heel genomen wordt overdag nogal wat makreel en andere vis gevangen en 's nachts zijn het voornamelijk kabel jauwen. Bedell Smith was van nabij getuige, hoe de vriendschap tussen de Sovjet- Unie en de andere geallieerden aanmer kelijk bekoelde en overging in nauwe lijks verholen vijandschap. In het bijzonder voor hem, die toch het hoogtepunt van die vriendschap had beleefd, moet dat een aanzienlij ke teleurstelling zijn geweest en het is dus wel enigszins te begrijpen, dat juist hij verzuimde het ware karakter van het Russische vredesoffensief te onderkennen. De toenmalige minister van buitenlandse zaken in Washing ton, die ook in het militaire leven zijn superieur was geweest, generaal Ge orge Catlett Marshall zag zich ver plicht zijn ambassadeur in Moskou te desavoueren, toen hij merkte, dat de andere geallieerden uit bepaalde uit latingen van Bedell Smith meenden te moeten opmaken, dat Amerika zich buiten hen om met Rusland wilde verzoenen. Op 3 Januari 1949 vroeg Bedell Smith zijn ontslag, hetwelk hem Op 25 Maart van dat jaar door president Truman „met tegenzin" werd verleend. De thans 57-jarige onderminister is nooit op de militaire academie van West Point geweest. Wat hij aan theoretische kennis tekort kwam, heeft hij door ei gen studie aangevuld. In Moskou was hij na enkele maanden al zo ver, dat hij Russisch kon lezen en schrijven. Na twee jaar was hij zelfs in staat zonder tolk deel te nemen aan de besprekin gen met de Russen over de opheffing van de Berlijnse blokkade. Bedell Smith staat op zeer goede voet met het boek. Hij heeft er, na terugkeer uit Moskou, zelfs een geschreven „My three years in Moscow", en het werd een bestseller, die hem ruim een half millioen dollars opbracht. De ware aard der Russische initiatieven was hem al lang duidelijk geworden en hij keerde zich nu fel te gen de Veronderstelling, dat Rusland Advertentie Wal keett hij een haast om thuis te komen I Seen wonder, zijn vrouw zef koffie met DE IDEALE KOFFIEMELK Onder zeer grote belangstelling is Zaterdagmiddag het nieuwe clubhuis van het Ned. Padvindstersgilde dis trict Heemstede-Hillegom dat tijdens de „Flora 1953" dienst heeft gedaan als secretariaatsgebouw, geopend. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de pre sidente van het Gilde, mevrouw v. Nis- pen v. Wely, wethouder. IL Disselkqen, dë voorzitter van dë Koninklijke Alg. Ver. voor Bloembollencultuur en bur gemeester van Hillegom, Jhr. mr. dr. O. F. v. Nispen tot Pannerden en tal van vertegenwoordigers van diverse padvinders- en verkennersgroepen uit de omgeving, benevens vele ouders van Gilde-leden. In de Vishal te Haarlem is momenteel een opmerkelijke expositie onderge bracht, bestaande uit ongeveer 250 te keningen en schilderingen- van kinde ren in de leeftijd van 5 tot en met 14 jaar. Er is zelfs een Werkstuk bij van een driejarig meisje. De tentoonstelling, „Het schilderend kind" geheten, is ge organiseerd door Ton de Boer, de lei der van de Kinderschilderschool in Haarlem en Zandvoort, die op deze wij- Ze de bezoeker confronteert met vaak, de leeftijd van de componist(e) in aan merking genomen, verrassende produc ten. Waaruit blijkt, dat kinderen onver- hioede mogelijkheden bezitten en soms baarlijk met talent zijn gezegend, dat Wellicht in talloze gevallen verwaar loosd of in het geheel nooit ontdekt Wordt. Hierop doelde wethouder D. J. A. Ge luk, toen hij Zaterdagmiddag de ten toonstelling met een enkel woord open de. Met kinderen, zo zei hij, is dikwijls meer te bereiken, dan algemeen wordt aangenomen. De mogelijkheden, die Vrijwel elk kind speciaal op dit gebied, bezit, moeten ontwikkeld worden. Op de eerste plaats moet dit wgrden inge zien door de onderwijskrachten, die im mers de kinderen leiding moeten ge- Ven bij de ontplooiing van hun capaci teiten. De wethouder prees het initia tief van Ton de Boer om eens per Week in Haarlem en in Zandvoort daar voor in aanmerking komende kinderen °mhoog te helpen bij hun schilderkun dige aspiraties. Mede daardoor is de ^esthetische vorming van onze bevol king gediend. Hoe kan echter de wan smaak van het publiek verbeterd wor sen, als niet bij de kinderen wordt be gonnen? Een andere factor van grote betekenis noemde de heer Geluk de be vrijding van moeilijkheden, die het kind ten deel valt, wanneer het zich kan uit loven in tekenen en schilderen. Hij Wenste tenslotte de heer de Boer veel dlcces met zijn ook voor hemzelf vol doening schenkende bezigheid. In zijn dankwoord verklaarde Ton de Boer hoe tot het oprichten van een Kinder- Schilderschool had besloten. Hij was van °°rdeel van het internationaal uitwis selen van kindertekeningen zou bijdra gen tot versteviging van de vriend- Johappelijke banden tussen de volkeren, kinderen leven zich heilzaam uit in Schilderen, zo zei hij. Bovendien is uit d® producten vaak op te maken, waar speciale moeilijkheden schuilen, omdat ®en kind in zijn schildering zijn mond Voorbv praat. Hij dankte voor de me dewerking van het gemeentebestuur, ?e Stichting „Haarlems Bloei" en de doren Leffelaar en Baard, tot het op- Zetten en inrichten van de expositie. „He Kinderschilderschool van Ton de g°er telt momenteel 40 kinderen in USarlem en 20 in Zandvoort. In Haar- 'em is de school eerst in begin Januari gOstart. De tentoonstelling, die in totaal dgeveer 250 werkstukjes omvat, is ge pend tot 14 Juni, dagelijks van 14 en an 7—9 uur. A avert entte BARTELJORISSTR 24 HAARLEM TEL 20420 in een zodanige staat, dat kostbare voorzieningen nodig zouden zijn om het in bewoonbare staat terug te brengen. Het oude slot, dat in de tijd van zijn bestaan verschillende eigenaars heeft gekend, staat op de lijst van Monumentenzorg. Voor restauratie worden echter pas gelden beschikbaar gesteld als het in zijn oorspronkelijke staat wordt teruggebracht. Dat betekent dat de later aangebouwde gedeelten verwijderd zouden moeten worden. Het slot alleen was echter voor klooster te klein en geld voor nieuwbouw hebben de zusters niet. Er worden thans be sprekingen gevoerd om te komen tot een fusie met de Reguliere Kanunnikes sen van de H. Augustinus van Deur- sen-Ravestein, wier geschiedenis goed deels met die van de Zusters van St. Oedenrode te vergelijken is en eveneens teruggaat tot Windesheim. Een der voornaamste verschilpunten is, dat Nieuw-Soeterbeeck te Deursen niet het Proprium van Windesheim, maar dat van Lateranen volgt. Toestemming voor deze fusie moet echter door Rome ge geven worden. Voor Soeterbeeck, dat in 1452 te Nuenen gesticht is en in 1732 overgeplaatst naar Deursen, zou de fu sie een aanmerkelijke uitbreiding be tekenen. „Mariëndaai" immers telt op het ogenblik nog 27 zusters, onder wie echter veel bejaarden zijn. Toch zal dan ook naar nieuwe ar beidsmogelijkheden moeten worden uit gezien, want 'n deel der werkzaamhe den, die men in St. Oedenrode verricht, zal bfj een vertrek naar Deursen wel rliet voortgezet kunnen worden. De zus ters hopen echter te kunnen blijven voortgaan met het maken van de sca puliers ook voor de mensen uit de streek, waar zij nu wonen, want dat werk ligt haar na aan het hart. Dat de mensen de Zusters, die een eeuw lang in hun midden en voor hun ziele- heil mede hebben geleefd en geofferd, niet zullen vergeten, mogen we wel als vaststaand aannemen. Toch blijft het te betreuren, dat een klooster, dat als een der laatste over gebleven is uit een zo bloeiende periode van het kloosterleven, thans gedoemd is door omstandigheden van materiële aard te verdwijnen. Het is goed te we ten, dat desondanks elders het rijke ge- beds- en offerleven van de Reguliere Kanunnikessen van de H. Augustinus zal worden voortgezet. jespensionaat in die tijd vrij grote be langstelling te bestaan, vermoedelijk ook al omdat de meeste Zusters Fratns spraken/wat in die tijd een pensionaat een deftig cachet gaf. Toch bleven de Zusters verlangen naar haar oude leven van gebed en beschouwing en het was dan ook met grote vreugde en dankbaarheid, dat ztj eindelijk in 1855 terugkeerden naar het Slotleven en de gebruiken van Diest. Voortaan leefden de Zusters van Dommelrode weer van het werk harer handen en van de aalmoezen van de bevolking, Het is hier nog steeds vanzelfsprekend, dat de Zusters bidden en dat in ruil daarvoor de mensen van de streek mede in haar onderhoud voorzien. De Zusters ma ken ook scapulieren, doen voor ver scheidene parochies de kerkewas en verrichten bovendien verschillende werkzaamheden voor een kousenfa- briek in de omgeving. Gezien de uiterst sobere levenswijze van deze Augustinessen, die zelfs in de winter nooit een kachel aan hebben, behal ve in de spreekkamer, konden zjj zo in haar onderhoud voorzien. Bijna honderd jaar hebben zy nu weer haar leven van armoede en gebed geleid en als ge het spreekkamertje binnentreedt, is het of de tyd heeft stilgestaan. De muren zün helder wit gekalkt en de eenvoudige planken vloer is proper blank geschuurd. Kleurige, Duitse schilderijtjes stellen de werken van barmhartigheid voor en op een eenvoudig, antiek ladenkastje prijkt een Lieve-Vrouwebeeldje onder een stolp, omkranst door goudkleurige rozen en parels. Op het tafeltje staat een smal glazen vaasje met fris gele gouden regen. Het geheel herinnert me aan het huisje van mijn grootmoeder. Het is allemaal anders, maar het ademt de zelfde sfeer, een sfeer van soberheid en van eenvoudig geloof. Bijna een eeuw waardige voortzetting van een traditie van bijna vierhonderd jaren. Het doet even pijn als ge daar aan denkt eii weet, dat het einde in zicht is. „Dommelrode" is verkocht en volgend jaar zullen de Augustinessen het klooster verlaten om plaats te ma ken voor de gemeente, die over de be stemming nog geen definitieve beslis sing heelt genomen. Het gebouw en vooral de oudste gedeelten ervan waren Advertentie Haarlem Telet. 15220 Nassaustraat 5 De men mag wel zeggen bran dende actualiteit van het rassenvraag stuk staat buiten kijf. Niet alleen op het sociaal-economische en politieke vlak, maar ook van wetenschappelijk stand punt gezien. Bovendien en dat is belangrijker kan het geweten der mensheid niet onverschillig aan deze kwestie voorbijgaan. Vandaar dat gods dienst en wijsbegeerte hier ook een ernstig woord hebben mee te spreken. Het grote gewicht van de zaak heeft de UNESCO ertoe gebracht een reeks stu dies te publiceren over het rassen probleem en de moderne wetenschap. Een tweede reeks is reeds begonnen. Zij wordt geopend met een magistrale uiteenzetting van de befaamde Franse theoloog P. Yves Congar, O.P. betref fende het standpunt van de Katholieke Kerk tegenover het rassenvraagstuk. De geleerde schrijver behandelt in het eerste deel de beginselen uit hoofde waarvan de Kerk het racisme onvoor waardelijk veroordeelt. In het tweede deel komt de historische houding van liet Christendom t.o.v. deze problemen ter sprake. De onverenigbaarheid van Christendom en rassendiscriminatie wordt duidelijk aangetoond. Deze is een pseudo-religie, die het Christendom in het hart raakt. Vervolgens bespreekt P. Congar drie facetten van de kwestie: de desbetreffende problemen in de missielanden, het contact tussen blanken en kleurlingen in Zuid-Afrika en in de V.S. en tenslotte de nazi-theorieën en het moderne anti-semitisme. Deze studie staat op strikt wetenschappelijk niveau. De naam van de schrijver waarborgt trouwens de hoogste degelijkheid. Het brede zicht, dat deze beschouwing opent maakt haar onmisbaar voor elke intel lectueel. Het is bovendien uiterst boeiende lectuur. De titel is: L'église catholique devant la question raciale. Voor Nederland verkrijgbaar by N.V. Martinus Nijhoff, Lange Voorhout 9, Leden van de katholieke vereniging van ondernemers in het bloembollen- bedrijf kwamen Maandag in een alge mene vergadering te Haarlem bijeen. De voorzitter, de heer P. S. van Leeu wen, memoreerde de verwezenlijking van het landbouwschap en stelde uit drukkelijk vast, dat zulks niet betekent, dat het werk van de stands- en vakorga nisaties overbodig wordt. Dat werk neemt namelijk toe, omdat die organisa ties een raadgevend orgaan zullen zijn, e ensoort parlement dus, waarin de dis cussies bevruchtend moeten werken op het beleid van het landbouwschap. De voorzitter kon verder vaststellen, dat incidentele gevallen uiitgezonderd het algemeen aspect in het vak niet onbevredigend genoemd mag worden. Een redelijke oogst mag namelijk wor den verwacht. Enige zorg heerst wel over de wateronttreking in Kennemer- land en er zal voor gewaakt moeten wor den, dat deze vooral in droge perioden desastreus zal worden. Spreker wees er ten slotte op, dat er alle aandacht ge schonken zal worden aan de jonge men sen in het vak, die een juiste voorlich ting hard nodig hebben. Het vak beleeft nu een goede conjunctuur en trekt vele jongeren aan. Niettemin zal het noodza kelijk zijn, dat een nog groter deel van hen zal moeten worden afgevloeid. Dit probleem werd tijdens de vergadering uiitvoerig behandeld, waarbij gepleit werd voor goede kansen, die ook de jonge mensen moeten krijgen. De zusters aan het werk. tot de Congregatie van Windesheim, waarvan zfj, als enige in Nederland, nog steeds het Proprium bidden. Tüdens de grote opbloei van de Mo derne Devotie ontstond in 1419 in Diest in België het klooster Mariëndaai, be horend tot de Congregatie van Windes heim. Ononderbroken handhaafde het zijn bestaan tot in 1796 de kloosterge meenschap als zovele andere uit het land van onze Zuiderburen werd ver dreven en een toevluchtsoord vond in ons vaderland. De Augustinessen ves tigden zich in Eersel, waar zy vpf jaren bleven. Toen kwamen zp naar St. Oedenrode, waar zy zich voorlopig vestigden in het oude kasteel Henkens- hage. In 1818 betrokken zij het adellijk slot „De Bocht", door de bevolking ook wel „Dommelrode" genoemd. Zo goed en zo kwaad als dat onder de gegeven omstandigheden mogeiyk was, probeerden de Zusters haar klooster regel na te leven, maar zij waren be rooid en zonder middelen van bestaan. Met speciaal verlof van de kerkelijke overheid besloten zü toen een meisjes pensionaat te openen. Het oude slot bood daartoe onvoldoende ruimte, dus werd er een nieuw gebouw tegen aan gebouwd. Ook een kapel, groot genoeg om Zusters en pensionnaires plaats te bieden, was nodig. Die werd aan de zpde van de straatweg bq het slot aangebouwd. Er bleek voor een meis- (Van onze Brabantse redactie) In het lentelijke St. Oedenrode ligt het klooster Mariëndaai als een droom van rust en stilte. Langs de toegangslaan geurt de rogge, vol en zomers na de vers gevallen regen en als ge het oude, groene toegangspoortje zijt doorgegaan, bevindt ge u in de intimiteit van een oud binnenhofje. Tegen het waterstaatskerkje bloeit blauwe wingerd, de oudste notelaar, die wij ooit gezien hebljen, overhuift met zijn bruingroen bebladerde takken het halve pleintje en in een stil hoekje staat jong en pril een roze meidoornboompje te bloeien. Een oude man maait met forse, gelijkmatige halen het schaarse gras. Ge hoort er nauwelijks een ander geluid dan dat van de zeis, overstemd door een uitgelaten kwetterende vogel. Het geraas van de weg en van de we reld dringt hier niet door. Hier heerst de rust en de stilte van een eeuwen oud, beschouwend kloosterleven. De Reguliere Kanunnikesscn van de H. Augustinus immers, die hier sinds 1818 wonen, kunnen bogen op een ge schiedenis, die rechtstreeks teruggaat t t>e commissie „Zandvoort winkelcen- Urn" heeft aan de gemeenteraad ge jogd 3600 beschikbaar te willen stel- f als bijdrage in de kosten van de ®stverlichting gedurende de zomer- e anden in de Kerkstraat, de Haltestr. oo a Grote Krocht. B. en W. zijn van Eet dat door deze feestverlichting UjJ algemeen belang van Zandvoort op Romende wijze wordt gediend. Zij de t de raad v°or, de winkeliers l.i Vq aten tegemoe', te komen door 350 in t .elke straat beschikbaar te stellen; totaal dus 1050. de drie sportvelden welke de ge- her-ft Zandvoort binnen het circuit 8ebo aangelegd, moet nog een clv.b- genhu}v worden gesticht met kleedgele- go^Jd. Hiermede zal een bedrag van de a' gemoeid zijn. Weliswaar heeft Soeriv st van Publieke werken nog een doci, °per Plan 45250) ontworpen, en W. van Zandvoort stellen de V®ardVr'"r' ilet eerste ontwerp te aan- Waarom phüosopMeT Door dr. B. Delfgaauw. Uitgave C. P. J. van der Peet Amsterdam. Deze studie van dr. Delf gaauw maakt deel uit van de serieFa cetten der 'Vest Europese cultuur. De au teur tracht de grondinsplratie van het Westerse denken te verklaren en gaat daar bij uit van de stelling, dat wijsbegeerte en godsdienst niet te scheiden zijn. Wij geloven, maar moeten het als onze roe ping beschouwen daarnaast ook ons Inzicht in de levensvragen te verdiepen. Philoso phic ontstaat uit geloof en voert tenslotte weer tot geloof terug. Dit boekje Is zeer rijk aan Inhoud en glashelder geschreven. Bijzonder geslaagd en zeer nuttig lijkt ons de vergelijking tussen Oosterse en Westerse wijsbegeerte. Het klooster Mariëndaai in St. Oedenrode-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 9