Atoomgeleerde Oppenheiincr blijft uitgesloten Te bevattelijk voor invloeden nadelig voor s lands veiligheid Honderden afbetalers voor 60.000 gulden benadeeld ARBEIDSVERBOD VOOR 14-JARIGE MEISJES Parijs bereidt enthousiaste Geneviève ontvangst HIROHITO heeft maar twee colbertjes Democratie of gebrek aan financiën D r Commissie van ondersoek besluit: Niet enthousiast genoeg over li-bom Ijsbergen drijven ver Zuidwaarts Geen radio-actwiteit in Belg. atmosfeer Jot hoofd en hart H. Vader Zondag voor de televisie Grote textielswendel in Limburg Indien parlement accoord gaat per 1 Juli 1955 Duizenden begroeten haar op het vliegveld Orly Laat Vietminh nog 300gewonden vrij? Schmittlein weer afgetreden Het weer J MAASTRICHTSE RECHTBANK WOENSDAG 2 JUNI 1954 78sfe JAARGANG No. 25604 Queen Elizabeth" moest koers wijzigen Smokkelde Cubaanse ex-president wapens? O ar los Hevia in Amerika beschuldigd Meer Nederlands geld mee naar het buitenland Uitgaansverbod in Zuid- en West-Tunesië Uitspraak Zondagswet in hoger beroep Medisch personeel uit Dien Bien Phoe vrij Post op 16 uur van Hanoi door rebellen bezet Eisenhower vraagt 1.1 milliard voor defensie De Zoon des Hemels laat de oude pracht en praal varen Op aandrang van Gaullisten Indochinadebat begonnen In Brazilië geen koffie prijsverlaging verwacht Landbouwwerkgroep: Wichelroede-onderzoek van generlei waarde ifvuifai &nf! Faicon Tweedjassen 59.50 Moeilijkheden voor Himalaja-expeditie Paspoortleges Geen verlaging vóór het reisseizoen 1954 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. *790 B|jkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 50 h Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en u Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT advertentietarief 28 cents per millimeter» hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Ue bijzondere onderzoekscommissie van de veiligheidsraad der Ameri kaanse commissie voor Atoomenergie is unaniem tot de conclusie gekomen, flat de bekende atoomgeleerde dr. J. Robert Oppenheimer steeds een trouw s*aatsburger is geweest, maar dat hem desalniettemin het kennisnemen van atoomgeheimen in de toekomst onmogelijk moet worden gemaakt. Dr. Oppen heimer zal dus niet hersteld mogen worden in zijn vroegere functie van •Jdviseur van de commissie voor Atoomenergie. Eén van de drie leden van ae commissie van onderzoek, dr. Ward V. Evans, hoogleraar in de chemie ®an de universiteit van Chicago, stemde tegen dit besluit. De advocaten van "Ppenheimer hebben de commissie voor Atoomenergie onmiddellijk ver acht haar besluit te herzien. De Amerikaanse regering besloot op ^3 December van het vorige jaar dr. Oppenheimer te schorsen in zijn functie Van adviseur der commissie voor Atoom energie, op grond van het feit dat er Twijfel was ontstaan omtrent zijn loya- Dteit. De veiligheidsraad van de com missie liet een onderzoek instellen en mt is onlangs gereed gekomen. Op 28 ^Tei heeft Oppenheimer schriftelijk be- T'cht gekregen, dat men niet twijfelde aah zijn loyaliteit, maar dat zijn ernsti gs veronachtzaming van de veiligheids maatregelen de commissie had doen besluiten hem te verbieden nog verder kennis te nemen van atoomgeheimen. De Britse oceaanstomer „Queen Eliza beth", die in New Vork is aangekomen, beeft gemeld, dat men Ijsbergen heeft J'aargenomcn in een gebied dat veel duidelijker ligt dan sinds vele jaren "et geval is geweest. Het betreft hier vooral kleine z.g. ■igrowlers", die groot gevaar voor de Scheepvaart opleveren, daar zij in te genstelling tot grote ijsbergen voor zes- *evende onder het wateroppervlak drij ven. Kapitein C. Ivan Thompson van de '•Wueen Elizabeth" deelde mee, dat een "ferke golfstroom de ijsbergen zo ver duidelijk had gevoerd en dat hij de pOers van zijn schip vele mijlen naar ?et Zuiden had moeten verleggen om "uiten de gevarenzone te blijven. (UP> Ken Brussels blad, de communisti sche ,,Drapeau Rouge" heeft Maandag sewag gemaakt van een debat van de '•Association Beige de droit internatio nal medical" over zekere medische ver- !|9h(jnselen naar aanleiding van de ra- ö'"-activiteit in België als gevolg van re atoomontploffingen in de Stille Oce- ?.an. Enige artsen hadden tijdens de jjumussies namelijk verklaard, dat de adio-activiteit in de atmosfeer veront- ustende afmetingen zou hebben aange- ornen en zij achtten het zelfs niet on- "gelijk dat enkele gevallen van leuc- Lpmie met dodelijke afloop hiervan gevolg zouden kunnen zijn. beu?ar het ministerie van Volksgezond- 'u te Brussel thans verklaart is op ra*!-1 enliel ogenblik gebleken dat de gj.u'o-aetiviteit in de atmosfeer in Bel- groter is geweest dan een te ver- j^chtzamen hoeveelheid. Niemand kan j^Weren, zo heet het, dat in Europa ^"^aandoeningen, die zich daar te al- Ztijde hebben voorgedaan, te wijten "den zijn aan radio-actieve verschijn en van welke aard ook. Car?W vroeSere president van Cuba, Hevia, is gisteren door de Ame- ailSe autoriteiten beschuldigd van ïgw uvav.iu.u.8u *«u te Poging wapens naar zijn vaderland p0 Pekkelen. Met die wapens moest een pfp'bg worden gedaan de regering van We "tent Fulgencio Batista omver te Vr P"n. De 54 jaar oude Hevia, die geal I '- óoor de douane-politie werd de 'esteerd in zijn huis in Miami, heeft beschuldigingen - kend. Ca®?n andere ex-president van Cuba, der "s. Prio Socarras, die al eens eer- herriZl']n onschuld betuigd had, toen men V'0l.Van samenzwering had beticht, ü°eS'steren ook weer in de zaak ge- ter v tezamen met zijn vroeger" minis- prian binnenlandse zaken, «en Socarras werd door Batista in eaan° 0edige revolutie in '52 tot ht_n- ^ord,?edwongen- In tGn lastt legging Cub- 4e mannen beticht van het naar >ioCsus^°!ren va geweren, granaten, 111 unitjpSc'("up0" en anber oorlogstuig en veel vrijheid is, is ook veel 1,1 d°ch zeker is de smalle weg van de plicht De commissie motiveert haar besluit met de mededeling, dat dr. Oppenhei mer bevattelijk blijkt te zijn voor in vloeden die nadelig kunnen zijn voor 's lands veiligheid, dat Oppenheimer's gedrag ten aanzien van het ontwikke lingsprogram van de H-bom voldoen de verontrustend was om twijfel te wekken aan zijn houding ten aanzien van eventuele nieuwe ontwikkelingen, en dat de geleerde verscheidene malen in zijn getuigenis voor de commissie niet geheel oprecht is geweest. Dr. Oppenheimer heeft verscheidene communistische vrienden gehad en en kele van deze relaties houdt hij nog altijd aan. Zijn morele bezwaren tegen de ontwikkeling van een massaal ver nietigingswapen als de waterstofbom hebben hem aanvankelijk doen trachten deze ontwikkeling tegen te houden. De onderzoekscommissie verklaart, dat de H-bom spoediger tot ontwikkeling zou zijn gebracht „als dr. Oppenheimer dit project van het begin af zijn enthousias te steun zou hebben gegeven." Dr. Ward V. Evans heeft zich tegen de conclusie van de beide andere com missieleden verzet. Deze leden waTen Gordon Gray, President van de univer siteit van North Carolina, die voorzit ter was van de commissie van onder zoek, en Thomas A. Morgan, oud-presi- derit van de Sperrymaatschappij. Dr. Ward Evans heeft verklaard, dat niets er op wees, dat dr. Oppenheimer geen trouw staatsburger is. De weigering van de commissie om eerherstel te ge ven aan de geleerde noemde hij een „zwarte vlek op het blazoen van het land." Hij zei voorts van mening te zijn, dat dr. Oppenheimer in 1947 een zelfde mening had als thans en dat die mening ook toen algemeen bekend was. Niettemin heeft men hem in 1947 in de gelegenheid gesteld kennis te nemen van atoomgeheimen en hem benoemd tot voorzitter van de adviesraad van de atoomcommissie. „Dit schijnt mij toe niet de gang van zaken te zijn die in een vrij land gevolgd moet worden. Hem thans verdoemen en zijn carrière en zijn dienst ruïneren, dat kan ik niet", zo besloot Evans. (Reuter-UP). De Nederhmdsche Bank heeft een alge mene vergunning verleent tot het uitvoeren van f 200 naar. het buitenland welke daar mogen worden uitgegeven. Tot op heden bedroeg dit slechts f 50. Niet-ingezetenen mogen voortaan maxi maal f 1000 (vroeger f lÓOJaan' Nederland se betaalmiddelen in- en uitvoeren. De beschikkingsmogelijkheid ten laste van guldensrekeningen, welke voor ac- coordrekeningen en transferrekeningen tot dusver vrij was, is thans beperkt tot f 100 per persoon per dag voor zich en hun ge zinsleden tijdens een verblijf in. Nederland. Paus Pius XII spreekt Zondag zijn eerste rede speciaal voor de televisie uit. Hij zal dan in vyf talen spreken tot millioenen in acht Europese naties. De Paus zal ongeveer tien minuten zichtbaar zijn, eerst zal men hem uit zijn particuliere appartementen zien lo pen naar de Consistoriezaal van 't Apos tolisch Paleis. Hij zal zijn troon bestij gen en korte redevoeringen houden in het Italiaans, Duits, Frans, Engels en Nederlands en vervolgens zal hij in het Latijn de zegen „Urbi et Orbi" uitspre ken. Reeds enkele malen is de Paus op de Italiaanse televisieschermen gezien, maar Zondag wordt het de eerste maal dat hij speciaal voor 't televisiepubliek verschijnt. Het Europese uitwisselings program brengt de toeschouwers Zon dag om 18.00 uur naar Vaticaanstad. Verwacht wordt dat het gehele Vati caanse program ongeveer 40 minuten zal duren. Eerst zal het interieur van de St. Pieter getoond worden en vervol gens worden de camera's verplaatst naar de staatsappartementen van het Vaticaanse paleis. (Van onze Limburgse redactie) „Als ik U moest vertellen wat in de ze zaak allemaal vals is, waren we vanavond nog niet uitgepraat", verzucht te de president van de Maastrichtse rechtbank mr. H. Schillings toen Dins dagmorgen een der getuigen in deze zaak van de beruchte Limburgse textiel-zwen- del vertwijfeld vroeg of zijn afbetalings- bewijzen soms vals waren. De voorspel ling van de president bleek achteraf toch nog uit te komen, daar de affaire Dins dagavond nog verre van „rond" gepraat was. Na een langdurige morgen- en middagzitting is men slechts met het verhoren van drie kwart van de 43 ge tuigen klaar gekomen. Een twaalftal van deze getuigen ver tegenwoordigde de niet minder dan 960 personen, die door de textielfirma uit Sittard voor een bedrag van ruim f 60.000 zijn benadeeld Namens deze ge dupeerden deden eenvoudige lieden als fabrieksarbeider S. uit Maasniel, met selaar P. uit Geleen of mijnwerker J. De Staatssecretaris voor Sociale Zaken is voornemens, het verbod van bedrijfsarbeid voor 14-jarige meisjes te doen ingaan per 1 Juli 1955 en niet per 1 Juli 1954, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag. Een verbod Van be drijfsarbeid voor 15-jarige meisjes zal de volgende stap moeten zijn. Echter niet direct, omdat er eerst maatregelen op onderwijsgebied genomen moeten worden. De Staatssecretaris wil t.z.t. ook de arbeid van 14- en 15-jarige jon gens regelen. Aldus blijkt uit de memorie van antwoord van Staatssecretaris Van Rhijn. Het aantal 14-jarigr meisjes, dat volledig dagonderwijs geniet, was in 1947 te stellen op 40.000, in 1951 op 52.000. Dit aantal zal naar alle waar schijnlijkheid toenemen, nu de moge lijkheid van beroepsarbeid wordt af gesneden. De mogelijkheid bestaat, dat een aantal 14-jarige meisjes een uitwijk mogelijkheid zal zoeken in het ver richten van huisarbeid. Dit zal, naar verwacht wordt, geen ernstige vor men aannemen. Overigens wordt aan het ontwerpen van een nieuwe Huis arbeidswet werkt met voortvarendheid ge- Er zullen uiteraard voor de industrie grote bezwaren rijzen wanneer het ar- beidsverbod tot de 15-jarige meisjes zal worden uitgestrekt, doch in begin sel deelt de staatssecretaris de mening van de leden, die de bezwaren voor de jeugdigen willen laten praevaleren bo ven de nadelen voor het bedrijfsleven. Wanneer een partiële vormingsplicht is ingevoerd, zal het wellicht ook mo gelijk zijn op ruimere schaal uitzon- i ringsmogelijkheden toe te laten voor 15-jarige meisjes dan thans voor li- jarigen in het voornemen zijn. uit Sittard hun triest verhaal. In de loop van 1951 kochten zij bij de firma, die opgericht was door J. en H. Th., textielgoederen op afbetaling. Bij ont vangst van deze goederen moesten zij een stuk tekenen, waarvan men zei dat het geen kwaad Kon en alleen maar bedoeld was als ontvangstbewijs. In werkelijkheid bleek dit echter een totaal- wissel te zijn, waardoor de afbetalings kopers verplicht werden buiten hun af betalingspremies ook nog het totale be drag ineens neer te tellen. Op de her haalde vraag van de president: „Wist U niet dat U een wissel getekend had?", klonk steeds weer opnieuw het. eendere antwoord „Wij hadden er geen erg in Edelachtbare, dat het een wissel was" of „Wij hebben zo weinig ver stand van wissels". Waren de klachten tijdens de mor genzitting alleen maar gericht tegen J. Th., die als directeur aan het hoofd van de firma stond, s middags moesten deze gedeeld worden door diens broer H., die volgens sommige getuigen de eigenlijke leider was, maar dit alleen niet op papier kon zijn vanwege een reeds vroeger opgelopen faillissement. Zijn broer .T. bleef hier evenwel ook niet lang van verschoond, omdat de za ken zo slecht gingen, dat een faillisse ment medio 1952 dreigde en in Decem ber van datzelfde jaar werd uitgespro ken. Tijdens de faillissementsdreiging heb ben de gebroeders Th. zich, aldus de tweede tenlastelegging, schuldig ge maakt aan bedrieglijke bankbreuk. Bovendien kwam tijdens de middag zitting nog toeëigening en verduistering van resp. 4454 en 850 costuums en van een geldbedrag van 187.000 ter sprake. Over al deze transacties vonden Dins dag nog urenlange getuigenverhoren plaats, die tenslotte leidden tot schor sing van het proces, dat eerst Dinsdag 8 Juni zal worden voortgezet. In vijf districten in West- en Zuid- Tunesië zal van hedenavond af een streng uitgaansverbod voor de nachte lijke uren worden ingesteld, aldus is te Tunis officieel medegedeeld. Dit verbod maakt deel uit van de anti-terroristische maatregelen in het protectoraat na de moord op vijf Fran se boeren en bedreigingen aan het adres van andere. Het uitgaansverbod geldt alleen buiten de steden. Zaterdag zal in Tunis een demonstratie van Franse kolonisten worden gehouden, om eer te bewijzen aan de „te talrijke en onschul dige slachtoffers van het terrorisme". (Reuter) Hartelijk begroet burggravin De Gallard Terraube haar dochter Geneviève, de heldin van Dien Bien Phoe, bij haar aankomst in Parijs. Dien Bien Phoe achter heb moeten laten." De oorleg is iets verschrikke- De heldin van Dien Bien Phoe, de Franse luchtmachtverpleegster Gene viève de Galard Terraube, is gisteren mét een Constellation van de Air Fran ce in Parijs teruggekeerd. Een duizend koppige menigte was naar het vlieg veld Orly gekomen om het meisje een enthousiast welkom te bereiden. Eep erewacht van haar collega's van het verpleegsterscorps verzorgde het offi ciële gedeelte van de ontvangst. Vertegenwoordigers van minister Pléven en van de minister voor de luchtmacht waren op het vliegveld ter begroeting aanwezig en vanzelfspre kend was Geneviève's moeder, de grij ze burggravin de Galard Terraube, de eerste die het meisje een kus op beide wangen drukte. Een groot aantal ver slaggevers en persfotografen dromden om haar heen, lieten de blitzlampen flitsen en stelden alle mogelijke vra gen. Geneviève gaat een maand vacan- tie houden, deels in Parijs, („Heerlijk weer in Parijs te zijn.") deels in Bre- tagne. En daarna? Daarna misschien wel naar Hollywood voor een film over Dier Bien Phoe. Het ligt eraan of haar superieuren daar toestem ming voor geven. „Als ik niet ge trouwd ben, ga ik naar Indochina te rug als luchtmachtverpleegster. Het doet mij pijn dat ik de gewonden in (Van onze Limburgse redactie) Conform de eis van de Officier van Justitie heeft de rechtbank te Maas tricht de eerste overtreders van de Zon dagswet veroordeeld, die veertien dagen geleden in hoger beroep terecht ston den. Voor de leden van het harmonie orkest van de Heerlense Oronje-Nassau- mijnen hield dit in ontslag van rechts vervolging, voor de kerkmeesters van de Maastrichtse St. Jozefparochie vrij spraak en voor de voorzitter van de Kerkraadse harmonie St. Caecilia twee maal een geldboete van zes gld., name lijk voor het muciseren vóór en na 13 uur op Zondagmorgen. Hjks, vertelde zij de verslaggevers. „Meer dan ooit verlang ik naar het herstel van de vrede in de wereld." Na de eerste begroeting liet het po- litiecordon het publiek de vrije teugel. Onmiddellijk stormde de menigte op het meisje af. Overal moest zij handen drukken. Geneviève wuifde naar alle kanten. „Zo'n ontvangst heb ik echt niet verdiend. Ik wist niet dat ik zo populair was." Op een vraag van een der journalisten waarom zij haar onder scheidingen niet droeg, schoot ze in de lach en grinnikte: „Die zijn zo zwaar." Samen met haar moeder reed de ver pleegster daarop naar Parijs. (Reuter- AFP-UP) Leden van de gisteren uit Dien Bien Phoe geëvacueerde medische staf 27 man in totaal hebben vandaag gezegd, dat de Vietminh-opstandelingen bereid zijn nog 300 gewonden van de Franse Unie-strijdkrachten in vrijheid te stellen. Reeds werden 859 gewonden uit Dien Bien Phoe weggevoerd naar Hanoi. Men neemt aan dat er in totaal 1300 ge wonden waren bij de slag om het fort, toen dit op 7 Mei was veroverd door de rebellen. Hoewel geen officiële bevestiging van dit bericht kon worden verkregen, meenden welingelichte bronnen, dat nieuwe evacuaties spoedig zullen war den besproken door prof. Pierre Huard van de medische faculteit in Hanoi. (UP). De 27 man medisch personeel, die door de Vietminh bij Dien Bien Phoe ge vangen waren genomen, zijn gisteren in vrijheid gesteld en naar Hanoi terug gekeerd. De Franse strijdkrachten heb ben zich in de delta van de Rode Rivier opnieuw gegroepeerd en er is een nieu we divisie gevormd. Een tweede divisie ZSLl binnenkort gevechtsklaar zijn. Vol gens nog onbevestigde berichten zullen Globemasters van de Amerikaanse lucht macht binnenkort een mobiel korps uit Noord-Afrika naar Indochina over vliegen. De opstandelingen zijn er intussen in geslaagd een Franse verdedigingspost te bezetten op 16 kilometer van Hanoi', langs de belangrijke aanvoerweg van Hanoi naar Haiphong. De aanvoer wordt nog niet rechtstreeks bedreigd, maar het is voor het eerst dat de rebellen zo dicht bij de weg en de spoorweg en zo dicht bij Hanoi vaste voer aan de grond hebben gekregen. De radiostations van de opstandelingen hebben bekend ge maakt, dat het vrijgelaten medisch per soneel een dankbrief aan Ho Tsji Minh, de rebellenleider, hebben geschreven, waarin zij verklaren overtuigd te zijn van de onrechtvaardigheid var. de Indo- chihnese oorlog. (Reuter-AFP-UP) President Eisenhower heeft het Con gres verzocht S 1.100.000.000 toe te wijzen gedurende het komende fiscale jaar, om de defensie van het Amerikaanse continent te versterken tegen atoom- aanvallen en om de militaire bases die Amerika in de wereld gevestigd heeft te versterken. Het geld zou gebruikt worden voor een lange lijst van projecten die vervat is ir. een machtigingswet voor militaire openbare werken die reeds door het Huis van Afgevaardigden is aange nomen en die thans in behandeling is bij de Senaatscommissie voor de strijd krachten. Eisenhower heeft het Congres in zijn begrotingsboodschap van Januari verteld dat hij om dit geld zou vragen. Het was toen opgenomen in zijn totale defensiebegroting. (Rtr.-AFP-UP). e Japanners houden vol, dat hun rijk in het jaar 660 voor Christus is Gesticht door de eer ste keizer, Jimmu Tenno, en dat de door hem gestichte dynastie nog steeds op dé troon zetelt. Dat zou betekenen, dat een en dezelfde famile 26 eeuwen lang de keizerlijke macht heeft uitgeoefend. Dat is een hele periode. Maar het betekent niet, dat keizerlijke macht al die tijd gelijk heeft gestaan met absolute macht. Van 1186 tot 1867 hebben de Japanse keizers in een soort mysieke afzondering geleefd en het rijk werd bestuurd door een reeks van vijftien Sjogoens. Drie jaartallen zijn van belang voor de ontwikkeling van het Japanse keizerschap: 1867, toen keizer Meji weer baas in eigen huis werd, 1889, toen de eerste Japanse grondwet vaste vorm aannam, en 1945, toea de tegenwoordige keizer uit drukkelijk afstand deed van de goddelijke attributen, die het gewone volk hem toeschreef. Keizer Hirohito werd een democratisch vorst en, in de ogen van het volk, zelfs een armoedig vorst. Terwijl vele Japanners als een reactie op de eer ste jaren na de oorlog alweer zijn teruggekeerd tot verscheidene tradities van hun vaderen, blijft keizer Hirohito, de „Keizerlijke Zoon des Hemels van Groot- Japan", manmoedig volharden op het pad der demo cratie. De oude praal en pracht laat hij steeds meer varen en al zijn optreden wordt gekenmerkt door een in het oog lopende bescheidenheid. Boze tongen beweren echter, dat het hem aan financiële midde len ontbreekt om de keizerlijke stand op te houden op de manier, zoals dat vroeger gebeurde. Vroeger telde het keizerlijke hof 5.000 man per soneel. Nu is dat aantal teruggebracht tot 900. Wij zouden dat nog een vrij grote menigte vinden, maar de Japanse man in de straat ziet er een teken in van ontstellende armoede. Dat Hirohito er persoonlijk nog maar twee dichters, één lakei voor de keizerlijke vogels en twee bespelers van de gong op na houdt, zien zij als een toonbeeld van financieel verval. Er is een tijd geweest, dat de keizer een van de grootste stoeterijen bezat van geheel Azië. Tegen woordig houdt hij meer van autoraces, die trouwens in heel Tokio geliefd zijn omdat er na afloop zo bij wordt gevochten. Op woonruimte hoeft de keizer nog niet te bezuinigen, want behalve de zomerresidentie Hayama houdt hij er nog twaalf andere paleizen op na. Maar zijn Europese garderobe omvat zegge en schrijve twee costumes. Een andere aanwijzing voor de keizerlijke bezui- nigingspolitiek vormt de opheffing van een eeu wenoud gebruik, waarbij de Tenno het ondergoed, dat hij gegarandeerd maar één keer had gedra gen, cadeau deed aan verdienstelijke dignitarissen. Ook ziet men hem niet zo vaak meer in de oranje kleurige kimono's, die hij vroeger altijd moest dra gen bij officiële feestelijkheden. Misschien is het aantal feesten minder groot geworden, misschien is een deel van de kimono's verkocht. Keizer Hirohito, die vorige maand 53 jaar is ge worden, geniet wel bepaalde belastingfaciliteiten. Per jaar betaalt hij aan de fiscus niet meer dan 81.000 jen (iets meer dan f 800.-). Maar daarnaast moet hij vrij belangrijke bedragen besteden voor het onderhoud van zijn talrijke familie. Elk persoon van keizerlijken bloede met een jaarlijks inkomen van Keizer Hirohito trad op 26 Januari 1924 in het „mii huwelijk met Prinses Nagako, met wie hij hier, in millioen jen krijgt een ondersteuning een van de twee befaamde colbertcostumes, van Tiet hoofd der familie. En dat komt de Tenno is afgebeeld. ieder jaar toch nog op een kleine 50.000.- te staan. De pasbenoemde Franse minister voor de geassocieerde staten, Schmitt- iein, is gisteren weer afgetreden, na dat zijn partij, de voormalige Gaullis ten, hem had verboden zijn nieu we functie te aanvaarden. Schmittlein is twee dagen minister geweest. Intus sen is in de Nationale Vergadering het grote debat over Indo-China begon nen. Bü het begin van het debat hebben de conservatieve en de socialistische fracties een motie ingediend, waarin wordt verklaard, dat de Assemblée meer prijs stelt op een regeling van het conflict dan op internationalisering van de strijd. Deze week zal slecht 2 dagen gen over Indochina gesproken worden. Volgende week wordt het debat voort gezet en men vreest, dat de regering- Laniel dan critieke uren zal beleven. (Rtr-UP) Een prijsverlaging voor koffie is nog niet te voorzien, aangezien de oogst 1954/55 kleiner zal zijn dan de we reldbehoeften, zo heeft de president van de Bank van Brazilië, de heer Souza Dantos verklaard. De heer Souza Dantos voegde er aan toe, dat de huidige hoge prijzen voor koffie tot gevolg zouden kunnen heb ben, dat het verbruik vermindert, doch echter met niet meer dan 8 a 10 pro cent. De Braziliaanse regering zal zo spoedig mogelijk een minimumkof fieprijs voor de nieuwe oogst vaststel len, zo besloot hij. Verschenen is het rapport van de „Werkgroep voor landbouwkundig on derzoek inzake het wichelroede-pro bleem", De eindconclusie van dit rap port luidt: Op grond van de resultaten van het onderzoek raadt de Werkgroep land-, tuin- en bosbouwers aan geen rekening te houden met de nimmer aangetoonde hypothetische aardstralen en geen waarde te hechten aan wichel roede-onderzoek, het gebruik van af- scherm-apparaten, en de verwijdering van aardstralen uit landerijen en ge bouwen. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439. FERD. B0LSTR 48 A'DAM TEL 717162 (tot Donderdagavond) In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Morgen overdag op de meeste plaatsen perioden met zonneschijn, maar in het binnenland hier en daar ook nog enkele buien. Ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit Noor delijke richtingen. Zon: 4.25-20.51. Maan: 6.25-23.19. De hoop dat het sir Edmund Hil lary goed gaat is toegenomen, maar nieuwe pech heeft de klimmers ge troffen in het verraderlijke Himalaja- gebergte. Twee leden van een Britse expeditie die de 28.146 hoge Kancbejungha atta queert werden gewond toen een la wine het groepje van zes man trof. De leider van de expeditie, dr. D. S. Matthews, brak een arm en een pink. Expeditielid Trevoor Braham liep ook verwondingen op. Stormen vertragen de afdaling van de andere vier Britse klimmers. Charles Macfarlanse, de man die door Hillary gered is, is op weg naar het Indische grensdorp Jorbani om daar ge handeld te worien wegens bevriezmg opgelopen op de ruwe hellingen van Ma- kalu. Naar verluidt Jijn cok twee gewonde leden van de expeditie bezig met een pijnlijke afdaling op de duizelingwek kende bergwand. De 60-jarige veehouder G. K., die op zijn bromfiets terugkwam van het mel ken, is door de trein NijmegenGelder- malsen, op een onbewaakte overweg in de nabijheid van Geldermalsen gegre pen en gedood. Hoewel het aanvankelijk het voorne men was de verlaging van de Rijks- leges voor paspoorten nog vóór het begin van het nieuwe reisseizoen 1954 in te voeren, is zulks, als gevolg van een ingrijpende wijziging van de voor stellen. waartoe in een later stadium vn behandeling moest worden overge gaan, niet mogelijk gebleken, zo hebben de minister van Buitenlandse Zaken, en de minister zonder portefeuille, mede namens de minister van Binnenlandse Zaken, geantwoord op een desbetreffen de vraag van het Eerste-Kamerlid de heer Wendelaar. De ministers streven er evenwel ern stig naar de ter zake nodige wettelijke voorziening op een dusdanig tijdstip van kracht te doen worden, dat een zo groot mogelijk deel van de vacantie- gangers er nog van zal kunnen profite ren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1