f JfilDSONé Kruiswoordraadsel IWi r~ m~w'" a D^mrfcn: WL Varend operageselschap is sijn eerste tournee begonnen Compromis voor salarissen der rechters Diefstal door matrozen uit ruim van schip in één woord..bést! p Ir if Ér w EB.U.-overschot in Mei f 49 millioen DE WITTE RAAF Zware straffen geëist Nieuwe electrische centrale Rotterdam Met gestolen jacht naar Afrika Hp w MOORD in Parijs CULTUURSPREIDING PER SCHIP cCe 'yicrorrrtsCLn' m VRIJDAG 4 JUNI 1954 PAGINA 5 Initiatief van „Camerata" MEENK'S POEDERS Russen uit Rood-China teruggeroepen „Voor de grote opbouw in de Sovjet-Unie" betracht zijn vrouw te vergiftigen Vonnis: twaalf jaar Examens Kosten 100 millioen Hongaarse kinderen in Nederland Zomer universiteit in Esperanto Zilveren Anjer van Pam G. Rueter Seminarie paters Capucijnen Amsterdammers duperen Schagenaars ROTTERDAM ONTVANGT DE ZINGENDE KERK Herdenking Mom Proprio Pius X Mouht EVEREST hot toppunt dor aarde EVEREST sigaretten hot toppunt van kuraiitoit Utrecht gaat krotten verbeteren Totale melkproductie in 1953 gestegen Exportprijzen laag 9 ym&ü jP tg is J/ <f6 Hp tv THpP-s7 WM& ■w 9 door GEORGES SIMENON Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag Nederlandse schilderijen naar V. S. en Canada Het operagezelschap Camerata heeft methode gevonden om met heel zijn Ensemble, dat uit 25 kunstenaars be- at> op te treden in kleine plaatsen ®'e normaal nooit in de gelegenheid gouden zijn een volledige operavoorstel- "ng te zien, omdat ze ofwel niet be drukken over een schouwburg, ofwel «echts zo weinig publiek kunnen leve- dn> dat optreden met een groot en semble er economisch niet verantwoord kaar de loef af te steken met de hen gel of by de beoefening van de zwem kunst, die weer andere capaciteiten dan de operakunst vereist. Een der koor leden zal gedurende de tocht als schip per fungeren; een ander als kok. De tournée is niet slechts mogelijk ge worden door het feit, dat Camerata per boot reist, maar ook door de financiële steun van de landsoverheid, die voor deze vorm van extreme cultuursprei ding alle waardering heeft, zowel als door de financiële en organisatorische medewerking van enige gemeentebe sturen en van de culturele commissies en de kunstkringen in de te bezoeken plaatsen. Een regenverzekering dekt De methode is even ingenieus als voor het gezelschap het risico van eenvoudig. Een belangrijk deel van eventueel wegens slechte weersomstan- de kosten van een groot-bezette voor stelling wordt veroorzaakt door trans- Port van artisten, decors en costuums en door logies, verder verblijf enz. van de artisten. Welnu, Camerata heeft een boot gehuurd, een tot mo torschip verbouwde tjalk, de ,,Uylen- spieghel," die het gezelschap met decors, costuums, requisieten en al kan vervoeren en de artisten kan huisvesten. Zoals Engeland zjjn rij dend theater kent, zo zal Nederland hu zijn varend operagezelschap leren hennen. -ermorgen is de „Uylenspieghel" Vertrokken, zonder dat de dirigent ~®ax van Doorn, de solisten Elisa beth Galastra van Loon, Nelly Smit, Jeanne van de Rosière, Wiebe Drayer, «enk Meyer en Piet Tra, enkele leden het Nederlandse Vocalistenensem ble, die het koor zullen vormen en het Lamerata-kamerorkest. De reis gaat haar Friesland, waar de eerste boottour- hee zal worden gemaakt. Te Bolsward, Joure, Beetsterzwaag, Heerenveen, lachten en Franeker zal het gezel schap twee één-acters opvoeren: De Apotheker van Haydn, onder regie van wim Vesseur, en Landhuis te Koop van «alayrae, onder regie van Otto Cou perus, het geheel onder leiding van "lax van Doorn. Vanmiddag zal de boot te Bolsward arriveren, waar het ensemble zal borden ingehaald, waar het ge meentebestuur het ten stadhuize zal ontvangen en de burgemeester het zal toespreken. Te Joure speelt het gezel- Schap in het gemeentelijk Heremasta- te> te Beetsterzwaag in het openlucht- 'heatertje in het bos, te Franeker °P een terp op het terrein van de kaats- Vereniging. In de andere plaatsen be speelt het de schouwburg of een feest- ?daltje. Er zqn enkele vrije dagen; dan nopen solisten, koor- en orkestleden el- Advertentie s pedaal leg en KOORTS. KIESPIJN. HOOFDPIJN en PERIODIEKE PIJNEN Spoeden get digheden af te gelasten voorstellingen. Het initiatief tot een dergelijke tour née is van de heer Albert de Jong af komstig, kunstschilder en hotelhouder, die ook tot de verwezenlijking van de plannen veel bijdroeg. Overigens be hoeft een dergelijke tournee uiteraard geenszins tot Friesland beperkt te blij ven. Met vindingrijkheid, enthousiasme en doorzettingsvermogen is het overal, in alle gewesten van ons land mogelijk zulk een tournée te organiseren. Overal zijn stadjes en dorpen die per schip bereikbaar of althans tot op enkele ki lometers afstand te naderen zijn en waar een dergelijke voorstelling zou kunnen worden gege.en. Camerata hoopt natuurlijk dat dit Friese initiatief zal worden gevolgd door soortgelijke initiatieven uit de andere landsdelen. De Nederlandsche Bank deelt mede, dat blijkens de voorlopige gegevens Nederland gedurende de maand Mei 1954 in de Europese Betalings Unie een overschot van circa f 49 millioen heeft verworven, fin April j.l. bedro.eg het tekort f 41.8 millioen). Radio Peking heeft meegedeeld, dat de Sovjet-Unie een deel van de Russi sche burgers in communistisch China heeft teruggeroepen. Zij zouden moe ten deelnemen aan „de grote communis tische opbouw" in hun land. „Enthousiast gehoor gevend aan dit besluit, bereiden de Sovjetburgers ac tief de terugkeer naar huis voor", zo werd in de uitzending gezegd. Volgens radio-Peking zouden de Rus sen in verschillende groepen naar de Sovjet-Unie terugreizen. Er werd in de uitzending niet gezegd, hoeveel Rus sen er op het moment in China verblij ven, noch hoeveel Russen betrokken zijn bij deze terugroeping. De vereniging voor Chinees-Russi sche vriendschap zal afscheidsfeesten voor de vertrekkende Russen organi seren. (UP) Toen de Tweede Kamer gistermiddag de beraadslagingen over de salarissen der rechters hervatte, bleek dat 't voort gezet overleg 'n oplossing heeft gebracht in de vorm van 'n compromis. Regering en Kamer hebben elkaar gevonden op een basis die voor de rechters en sub stituut-officieren een kleine verho ging van salaris betekent, die minder dan de helft bedraagt van wat in het amendement was voorgesteld. Voor deze functionarissen in de drie grote steden wordt het maandsalaris thans van f 1025 op f 1050 gebracht voorgesteld was f 1080)In de andere steden wordt het salaris van f 960 tot f 985 verhoogd (oorspronkeiyk voorstel f1030). Een nieuw amendement Van Rijcke- vorssei kon onder de hamer doorgaan. Het tweede amendement, dat de kan tonrechter derde klasse in salaris ge lijk wil stellen met de griffieren van hoge raad en arrondissementsrechtban ken heeft de regering overgenomen. Minister Donker kon zich alieen niet gebonden achten aan de toelichting hierop, waarin wordt gesteld, dat het onjuist zou zijn om het kantonrechters- ambt hoger te waarderen dan het ambt van griffier bij een rechterlijk college. Er kunnen zich wel eens omstandig heden voordoen, aldus de minister, waarbij ik deze stelregel niet zal kun nen volgen. Voor de strafkamer van de Amsterdamse *echtbank hebben Woensdagmiddag vijf Jeugdige opvarenden van het m.s. „Laren- jjfrg" terechtgestaan, die zich hebben schul dig: gemaakt aan diefstal van ladinggoede- tijdens een oponthoud van het schip in de haven van Lagos aan de Westkust van **frika. Drie matrozen was ten laste gelegd diefstal in vereniging van balen textiel en •Jessen bier ten name van de Holland— *yestafrika Lijn. Twee anderen medeplich- «gheid en heling van de textiel, Uit de verhoren van verdachten bleek, dat ze in een dronken bui omstreeks Ja nuari van dit jaar uit het ruim rollen be drukt katoen uit de balen hadden gehaald Jjd verstopt in slopen en tassen in de hutten. ^°en op een gegeven moment in de nacht neger aan boord van een roeiboot de gestolen waar kwamen halen, bemerkte de ®erste stuurman onraad. De neger, een fjandlanger van de in Lagos woonachtige dpkoper, sprong overboord en de matro nen wierpen de textielgoederen in het wa- J.er- Later zijn opnieuw balen gestolen en dozen met flessen bier. De totaal opgege- schade bedraagt 71 balen met een waarde van circa 8600. .De officier van Justitie zei in zijn requi- ®Jtoir dat met deze diefstallen een smet vjordt geworpen op de goede naam van f^erlands zeevaart en zeevarenden. Hij rpntte een ernstige straf op haar plaats, g omdat het niet uitsluitend dronken- chap is geweest, waardoor de verdachten *°t hun daad zijn gekomen. Tegen de matroos H. de W. uit Amster dam vroeg hij vijf maanden met aftrek van qe bijna drie maanden preventief. Tegen Het gerechtshof te Leeuwarden heeft 46-jarige schilder W. van der W., ,*-koster te Bolsward, overeenkomstig vonnis van de Leeuwarder recht- en de eis van de procureur-gene- veroordeeld tot een gevangenis- veroordeeld tot een da^f van twaalf jaar met aftrek. Ver- hp. te had zich schuldig gemaakt aan voortgezet misdrijf van poging tot v °°rd op zijn vrouw door middel van erSiftiging. Amsterdam (G. U.). Bevorderd tot 'P.1" in de wis- en natuurk. op proef tuin ,,De ozonolyse van furan en gpu methyl-homologen". B. P. Jibben, 5. j* Amsterdam. Doctoraal scheikunde tora„; Gerversman (met lof). Leiden. Doc- dan. biologie: L. O. Zwillenberg, Amster- lfaa" Doctoraal sterrenkunde: S. G. M. q' Amsterdam. Doctoraal scheikunde: bati„. ~°°Pstra, Amsterdam. Cand. wis- en UTrnJfh- W. Klein Kranenburg. A'dam. vcraif+i CHT Op het proefstation „Fluor- tbn! ilging bij runderen en haar beinvloe- faa?" .0r bet toedienen van aluminiumsul- -j tot doctor in de Tesink, geboren te Vep" gepromoveerd tot doctor in de thlauu,enijkunde John <z-h>- l. D?EN Doctoraal NedDouw v. d. Indonesisch recht Krap, Oegstgeest; doctoraal GoatoJ? 5 ce dames L. Klein, Gouda, J. peboer tÏ' Amsterdam en de heren J. Le- Den Haag en H. Berssenbrugge, «ravenhage. *Unrtpr°moveerd tot doctor In de ^bdieo F Proefschrift „Radioactieve iodine Arnni", thyroid disease". P. Blom, geb. tITRFr-uT? wonende te Leiden. T- WaoLjrT Can<i. physisehe geografie: k>, eanri S, B°xtel, P. Bakels, Henge- f.eist- n=„ Psyohologie: mej. M. Kleyburg, tteéht- Paedaeogie: mej. L. ter Veer. Doorr? rechten: mej. P. van Don- {®bt Bevorderd tot aceoun- i de Jom»p nen Corput, Rijswijk (Z.H.) rt„ T, Den Haag, G. Slot. Rotterdam genees- J\ de Vriéi' r>"" Baag, G. Slot, Rotterdam, H' Eikenaar, Rot- en ph. Hordijk, Rotterdam. de matroos H. R., die de officier „de ern stigste verdachte" noemde, zes maanden met aftrek. Tegen P. M. uit Amsterdam eveneens vijf maanden met aftrek, alle drie terzake van diefstal in vereniging en meer malen gepleegd. Wegens medeplichtigheid vroeg de officier tegen J. G. uit Hilversum vier maanden met aftrek en tegen F. B. vijf maanden met aftrek. Ieder der vijf verdedigers achtte het beschikbare bewijs materiaal niet voldoende om tot een ver oordeling te komen. Voorts wezen de ver dedigers op de geringe contröle aan boord van het schip zowel wat betreft de lading als het drankmisbruik. „Deze jongelui heb ben zeker leiding nodig, vooral wanneer een boot zich lange tijd in een haven be vindt." De raadslieden vonden ook ,dat het in gevaar brengen van de goodwill der Nederlandse scheepvaart door dergelijke daden, niet mag meespreken in het vonnis. Uitspraak 16 Juni. a.s. De Rotterdamse gemeenteraad beeft zich Donderdag met algemene stemmen verenigd met het voorstel van B. en W. tot de bouw van een nieuwe electrici- teitscentrale aan de Waalhaven. Met de bouw van deze centrale, welke zal moe ten dienen ten bate van de uitbreiding van het productievermogen en van het koppelnet van Zuid-Holland is in totaal een bedrag gemoeid van 90 a 100 mil lioen gulden. Voor de erste werkzaam heden heeft de gemeenteraad thans een werkcrediet van 10 millioen gulden ver strekt. De nieuwe centrale zal als zogenaam de grondcentrale zoveel mogelijk door lopend aan de stroomopwekking moeten deelnemen. De centrale zal bestaan uit twee productieeenheden van 80 MW elk, welke later uit te breiden zal zijn tot een productie van 600 MW. De eerste pro ductieeenheid zal in 1959 gereed moeten zijn, de tweede in 1960. De exploitatie kosten van de centrale zullen voor reke ning komen van de zes gemeenten in Zuid-Holland, die bij het koppelnet zijn aangesloten. Naar de Stichting Hulpactie voor Hon garije meedeelt zal het transport Hon gaarse kinderen uit Oostenrijk en Duits land na een verblijf van drie maan den per 10 Juni weer naar de kam pen terugkeren. Er staan nog vele aanvragen op het programma. Van alle zijden uit de kam pen komen de aanvragen binnen om weer een transport kinderen in Neder land op te nemen. De Stichting is hier toe gaarne bereid, doch de kosten aan een en ander verbonden zijn zo hoog, dat, wanneer er geen hulp komt, het zeer twijfelachtig is of het op Juli be paalde transport wel kan doorgaan. Met het Pinksterfeest in aantocht durft het bestuur nog eens een beroep te doen op allen die begaan zijn met het lot der arme zwaar beproefde kin deren, opdat het werk verder voort gang kan vinden. Het adres is Stichting Hulpactie voor Hongarije, Huize Zeeburg, Zeeburger- dijk 236, Amsterdam, Giro Ned. Cre- dietbank 14378 t.n. der Stichting. Merkwaardig is de consequentie van het compromis voor een nieuwe groep, die in geen van beide amendementen nog was genoemd, namelijk de vice- presidenten in de kleinere steden en de kantonrechters eerste klasse, wier sala ris door de regering thans mee opge trokken is van f 1130 tot f 1150 per maand. De regering heeft dit niet ge daan als toegift op wat de Kamer had gevraagd, maar achtte dit nodig van wege het onderling verband, dat in het gehele raderwerk van wedden en sala rissen juist het grote struikelblok was. Inmiddels is deze groep de lachende derde van het steekspel, dat tussen regering en Kamer was ontstaan. Voor de internationale zomeruniversi- teit, die tijdens het 39e Esperantocon- gres dit jaar in Haarlem georganiseerd wordt, is thans het volledige program ma bekend gemaakt voor de onder rec toraat van prof C. C. Berg, hoogleraar aan de universiteit van Leiden, staande voordrachtencyclus. Behalve de reeds aangekondigde le zingen van de Japanse professor Yagi en prof. Collinson uit Liverpool, zullen voordrachten - uiteraard in het espe ranto worden gehouden door: Prof dr. I. Lapenna (Joegoslavië) over U. „U.N.E.S.CO", prof. dr. Edm. Privat Zw.land) over „Oosterse en Westerse culturen" prof. dr. Hugo Sirk (Oosten rijk) over ,,De lengte van een lichtgolf als natuurlijke lengte-eenheid".; Prof. dr. Marcel Roost (België) over „de ge schiedenis van het verzekeren" Prof. L. Laurat (Frankrijk) over „Huidige aspecten van de Europese economie" Dr. Paul Neergaard (privaat-docent en hoofd van de Diantenziektekundige dienst te Kopenhagen) over „Internatio nale samenwerking bij plantenbescher- ming". Tibor Sekelj (Centraal-Ameri- ka) over „De cultuur der Maya's". Dr. W. P. Roelofs (Nederland) over „het geld, een van de fundamentele mense lijke scheppingen". De jury, bestaande uit de heren jhr. W. J. H. B. Sandberg, directeur van het Ste delijk Museum te Amsterdam; J. Bruyn, kunstschilder te Wassenaar en Dick Elffers. graficus te Amsterdam, heeft het ontwerp van de Amsterdamse kunstenaar Pam G Rueter bekroond voor het nieuwe embleem voor de Zilveren Anjer van het Prins Bernhardfonds. De regent van het Prins Bernhardfonds. Z. K. H. Prins Bernhard reikt jaarlijks om streeks zijn verjaardag 29 Juni deze onderscheiding uit aan enkele personen, die zich buiten hun gewone werkzaamheden bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de Nederlandse cultuur. De edelsmid-emailleur Nico Witteman zal in samenwerking met Pam Rueter de zil veren emblemen vervaardigen. Naar aanleiding van de opening van het nieuwe Seminarie der Paters Capu cijnen te Oosterhout wordt er een reü nie belegd van Oud-Studenten van het Klein-Seminarie te Langeweg, later te Voorschoten. Oud-leerlinge) gelieven spoedig hun adres mee t- delen aan het Seminarie te Voorschoten. 74. Met een weinig goeds voorspellende grijns draait Ragnar de Rode Eric de rug toe en begint met gedempte stem bevelen aan zijn mannen uit te delen. Terwijl Eric met de Schotse verspieder de achterhoede vormt, wordt in geladen stilte de Witte Raaf naar Lochlan Hall gedragen. Eensklaps is het als wordt de Noorman door een zesde zintuig gewaarschuwd. Hij draait zich met een ruk om en juist op tijd weet hij de zeeroverdie hem van achteren lafhartig trachtte neer te steken, te ontwijken. Dan flitst Eric's zwaard naar voren en met een kreun bijt de man in het zand. Zwak klinkt eensklaps van de wallen Erwin's schelle roep tot de Noorman door en gelijk tijdig slaakt de verspieder een verschrikte kreet. ,,Pas op, heer. Achter u." Met ge velde laas springt dc Schotse krijger naar voren, doch zijn hulp is niet meer nodig. Een feilloos gerichte pijl maakt ook de tweede sluipmoordenaar onschadelijk. Op het zien van Axe's meester schot aarzelen de piraten een moment, doch Eric begrijpt, dat deze aarzeling niet lang kan duren. ,Jj)oorlopen naar Lochlan Hall," bijt hij het troepje Schotten toe De trouwe verspieder staat dicht naast hem en het zwaard ligt vast in zijn hand, als Eric twee, drie zeeschuimers loerend op zich ziettoeschuiven. Dan klinkt plotseling een luide, driftige schreeuw en toornig dringt zich de zware gestalte van Ragnar de .Rode in de rijen door. „Handen thuis, kerels," schreeuwt de piratenhoofdman, „mijn -woord is mijn woord, daar valt niet aan te torenen. Ge kunt straks nog genoeg vechten Een lijzige stem pruttelt zwakjes tegen en ter- wijl Ragnar de Rode de mannen brullend en tierend terugjaagt, glippen Eric en de verspieder snel als laatsten door de poort. Haastig volgt Eric een Schot naar binnen waar men de gewonde reeds heeft binnengebracht. Zodra Aithar. of Glandannon de Noorman in het oog krijgt, treedt hij hem tege moet. In korte woorden stelt Eric de grijsaard op de hoogte dat de toeleg op de schepen gelukt is en hoe hij de gewonde heeft gevonden. ,J£r is geen levensgevaar licht Aiihan Eric in. „Het is voornamelijk uitputting en gebrek aan verzorging ,.Ik wist, dat ik me niet in u zou vergissen," antwoordt Eric met een dank» bare glimlach. De oude Schot haalt stug de schouders op. ,JPraten wij daar thans niet over; er zijn dringender zaken." De Noorman knikt. „Er zijn nog geen versterkingen aangekomen, zie ik. Doch laat dit u niet ontmoedigen. De vijand is voorlopig nog niet binnen." „Ach vertrouw niet te veel op onze oude muren," antwoordt Aiihan somber. „Doch handel zo u goeddunkt. Mijn mannen staan geheel tot uw beschikking, oh koning." Terwijl zij naar de uitgang terugkeren ziet Eric zijn zoon eensklaps met van op winding schitterende ogen op zich toekomen: „Fadir, Ragnar de Rode valt aan." Drie goedgelovige inwoners van Schagen, die aan twee hun volkomen onbekende Amsterdamse jongens hun jachtje „Amateur" verhuurden zonder daarvoor een waarborgsom te vragen, zijn de dupe geworden van deze wei nig zakelijke overeenkomst. De twee jongens hebben er koers mee gezet naar Afrika. De twee Amsterdammers, beiden plaatwerkers, zijn de 25-jarige L. S. en de 29-jarige H. de B. Zij zochten de vorige maand de drie Schager eige naars van de tot kajuitjacht omge bouwde reddingssloep op en gaven voor, dat zij met hun verloofden een tocht van tien dagen door Nederland wilden maken. Op 15 Mei stelden de eigenaars aan de jongste plaatwerker hun motorboot ter beschikking zonder dat hij er iets voor betaalde en zelfs zonder dat zij enige zekerheid hadden omtrent zijn identiteit. Toen de boot niet tijdig werd terugbezorgd, stelde een der eigenaars in Amsterdam een onderzoek in en kwam tot de ontdek king, dat S. het opgegeven adres reeds enige tijd geleden had verlaten. De gedupeerde eigenaars wendden zich daarop tot de Rijkspolitie in Schagen, die samen met de Amster damse recherche op onderzoek uit ging. Gebleken is, dat het tweetal zijn betrekking had opgezegd, eigendom men te gelde had gemaakt, de boot had opgehaald en na een proeftocht van enkele dagen op 24 Mei uit Rot terdam was vertrokken. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de jon gens alsnog in de val zullen lopen. Als dat gebeurt, zal „Amateur", een scheepje, dat volgens de eigenaars nauwelijks zeewaardig is, weer terug keren naar het rustige water van het Noordhollands kanaal. Rotterdam ontvangt de zingende kerk. Op Zondag 27 Juni zal in Rotterdam in de dekenale Kerk van St. Lauren- tius en de H. Ignatius aan de West-zee dijk om 12 uur een Plechtige Hoogmis worden gecelebreerd door Mgr. J. Niekel. In deze H. Mis worden alle koorzangers verwacht van Zuid-Holland en de Zeeuwse Eilanden ter viering van het feit, dat de H. Pius X 50 jaar geleden het Motu Proprio over de Kerk zang uitgaf. Pater Gilbertus Lohuis O.F.M. is predikant onder deze H. Mis. Om 3 uur des middags is er een Plechtig Lof. Een uit de Rotterdamse koorzangers en zangertjes samengesteld koor zal de zang verzorgen. Onder het Lof zal dr. A. I. M. Kat, Voorzitter van de Diocesane St. Gregoriusvereniging het woord voeren. Het standbeeld van Hugo de Groot, dat sinds mensengeheugenis in het midden van het Delftse Marktplein heeft gestaan, zal tijdelijk moeten ver dwijnen. Met het oog op de militaire muziekfestival in Augustus moet er ruimte op de markt komen. De Delftse jeugd, die tóch „op 't Hugie" wenst te spelen, zal moeten mee-verhuizen naar het plantsoentje bij dé Nieuwe Kerk. Advertentie «f Advertentie (8839 meter hoog) in cellophaan verpakt 85 ot. ST VERKOOP VOOR NEDERLAND: N.V AtVANA: 0FN 'H AAC (Van onze Utrechtse redacteur) Met algemene stemmen en grote waar dering van alle fracties heeft de ge meenteraad van Utrecht het voorstel aangenomen een begin te maken met de sanering van krotwoningen. In overleg met de provinciale directie van Weder opbouw en Volkshuisvesting zullen, hoofdzakelijk in wijk C van de binnen stad, 500 krotwoningen opgeknapt wor den door telkens van drie krotten twee weer bewoonbare huizen te maken. Deze noodvoorziening moet gezien worden als de eerste stap tot verbetering van de krottoestanden. Tegelijkertijd gaf de raad ook toestemming tot de bouw van 150 vervangingswoningen, waarvoor het Rijk een extra contingent beschikbaar heeft gesteld en die bestemd worden voor de gezinnen, die straks in de ge saneerde krotwoningen geen plaats meer zullen vinden. Reeds eerder heeft de gemeenteraad van Utrecht een beginsel plan voor sanering aanvaard, dat voor lopig 2.000 woningen omvat. In het jaarverslag van de Kon. Ned. Zui- velbond wordt geconstateerd, dat de melk en zuivelprijzen in 1953 lager waren, dan in 1952, hetgeen vooral in de lagere uit- voerprijzen van melkpoeder, kaas en ge condenseerde melk tot uiting kwam. De hogere prijs voor consumptiemelk kon dit niet goedmaken. Als gevolg hiervan werden meer produc ten, dan voorheen, bij het inkoopbureau voor zuivelproducten ingeleverd. Dit I.V.Z. leverde overschotten aan Engeland en aan Rusland, welk laatste land 15.000 ton bo ter en 2000 ton kaas kocht. In 1953 steeg de totale melkproductie met 4 percent in vergelijking tot 1952, ter wijl de productie per koe met 2.5 percent steeg tot gemiddeld 3860 kg. bij een ge middeld vetgehalte van 3.67 percent. Bij het vaststellen van de garantieprijs wordt daarom uitgegaan van 3.7 in plaats van voorheen 3.5 percent. Betreurd wordt, dat bq de kostprijsbere- :eningen van het L.fi.I. is uitgegaan van ■Je kale kostprijzen op de zandgronden, waardoor in feite het zoeken naar een landelijk gemiddelde met inbegrip van een zeker ondernemersloon is prijsgegeven. 16 A Jé Vo i/r ii Si S3 tro i3 óv i» lil Horizontaal: 1. kwelling; 5. gebalde hand: 9. rivier (Spaans): 10. vorm van delen; 12. godin; 14. dierengeluid; 15. kleinzielig; 16. bijwoord; 18. iedere; 20. deel van het jaar; 21. Europese hoofdstad: 23. bergplaats: 24. ongeveer; 26. Aziaat; 30. ziekte; 33. plant; 34. vrucht: 36. pronkzuchtig; 37. wegperser; 38. lor; 39. levenslucht; 40. breekbare; 41. vogel; 43. vette vloeistof: 45. zoogdier (meerv.); 47. aanhanger van de werkelijk heid; 49. water in Friesland; 51. en anderen (afk.); 52. verharde huid: 55. godsdienst oefening in huiselijke kring: 58. deel van Advertentie Vert. J. T. KLIPHUIS 38) Ze doodden niet om geld. Geld was voor hen slechts een middel om met rust gelaten te worden in hun hol en te kunnen eten en slapen zonder zich om anderen te bekreunen. Zelfs voor haar uiterlijk interesseerde ze zich niet. De jurken die op haar kamer waren gevonden, waren heel simpel en goedkoop, de dingen, di,e ze ook als dorpsmeisje gedragen moest hebben. Ze gebruikte poeder noch lip penstift. Ze had geen mooi ondergoed. Geen van hen, die in een andere eeuw of in een ander klimaat niet naakt had kunnen leven, iri een bos of in een oer woud. „Zeg haar, dat ik terugkom, dat ik haar vraag te willen nadenken". „We gaan u nu verlaten," zei hij tegen de verpleegster. „Ik stuur u straks nog een inspecteur. In zal dokter Boucard opbellen. Hij heeft haar toch als pa tiënte, niet waar?" „Hij heeft de leiding van deze afde ling." „Als ze vervoerd kan worden, zal ze ongetwijfeld vanavond of morgenoch tend naar het hospitaal van de Santé- gevangenis worden overgebracht." Ondanks alles wat hij over haar pa tiënte onthuld had, bezag ze hem nog steeds met wrok. „Tot ziens, juffrouw. Kom, meneer." In de gang had hij een kort gesprek met Lucas, die nog nergens van wist. De verpleegster, die zij op de beneden verdieping aantroffen, bleef een eindje verderop staaan. Voor een deur bevond zich een vijftal vazen met frisse bloemen. ,Van wie zijn die?" vroeg hij Deze verpleegster was jong, blond, en haar uniform verried goede vormen. „Die zijn van niemand meer.. De dame, die hier gelegen heeft, is enkele minuten geleden vertrokken. Ze heeft de bloemen achtergelaten. Ze had veel vrienden." Hij sprak met haar op gedempte toon. Ze zei ja. Ze scheen wat verwonderd. Maar de Tsjech zou stomverbaasd ge weest zijn, als hij had kunnen vermoe den, wat Maigret had gedaan. Hij had alleen een beetje verlegen gevraagd: „Wilt u er wat van op kamer 217 zetten?" Want daar was het kil en naakt, en toch lag er een zieke vrouw al was het een moordenares. Het was half twaalf. In de lange slechtverlichte gang waarop de deuren van de bureau's der instructierechters uitkwamen, bevonden zich nog enkele mannen, die op lange banken zonder leuning zaten, handboeien aan, zonder das en bewaakt door gendarmes. Er waren ook vrouwen, getuigen, die alle tekenen van ongeduld toonden. Rechter Coméliau, ernstiger dan ooit, slecht op zijn gemak, had stoelen laten halen bij een collega en zijn griffier weggestuurd om te gaan lunchen. Op verzoek van Maigret was de di recteur van de Recherche aanwezig, die in een fauteuil zat, terwijl commissaris Colombani gebruik maakte van de stoel, waarop gewoonlijk de onder vraagde personen plaats moesten nemen. Omdat de Recherche zich gewoonlijk slechts bezighoudt met misdaden, die in en vlak buiten Parijs gepleegd worden, was hij belast met de leiding van het onderzoek dat in samenwerking met de mobiele brigades al vijf maanden ge leden was ingesteld naar de bende van de „Moordenaars van Picardië", zoals de journalisten ze na hun eerste optre den gedoopt hadden. Hij had die morgen vroeg al een on derhoud gehad met Maigret en hem zijn dossier laten inzien. Het was ook nog vroeg, even voor negen, toen een van de inspecteurs, die in de Rue du Roi-de-Sicile geposteerd stonden, zich bij de commissaris ver voegd had. „Hij is er," had hij gerapporteerd. Deze „hij" was de eigenaar van het hotel „Lion d'Or". In de loop van de nacht scheen hij van gedachten ver anderd te zijn. Bleek, slecht geschoren, en met verfomfaaide kleren, had hij de inspecteur aangesproken, die voor zijn huis op en neer liep. „Ik wil naar het politiebureau", had hij aangekondigd. „Ga je gang." „Ik ben bang." „Ik zal met je meegaan." Maar was Victor niet midden op straat, terwijl overal mensen liepen, neergeschoten? „Ik wou liever, dat we samen ki een taxi gingen. Ik zal wel betalen." Toen hij het vertrek binnentrad, zat Maigret daar met zijn dossier voor zich, want de man had drie veroordelingen op zijn naam staan. „Weet je de data?" „Ja. ik heb er nog eens over na gedacht. We ztJÜen de gevolgen moeten afwachten. Als u maar belooft, dat u me zult beschermen Hy stonk van lafheid en door zijn ziekte. Zoals hij daar stond, deed hij denken aan een door meeldauw aange taste plant. „Toen ze de eerste maal weggingen viel me dat niet bijzonder op, maar de tweede maal wel." „De tweede maal? Dat was dus de 21e November." „Hoe weet u dat?" „Omdat ik ook nagedacht heb. net als jij, en de kranten gelezen heb." „Ik vermoedde toen al, dat zij het waren, maar ik heb niets laten merken." „Maar ze vertrouwden het toch niet, hè?" „Dat weet ik niet. Ze hebben me een biljet van duizend francs gegeven." „Gisteren zei je, dat het er een van vijfhonderd was." „Dan heb ik me vergist. De keer daarop heeft Carl me gedreigd." „Gingen ze per auto?" „Dat weet ik niet. Als ze bij mij van daan gingen, liepen ze." „Bezocht die ander, de man, die je «liet kent, hen enkele dagen er voor?" „Nu ik er over nadenk, geloof ik, dat bet zo ging, ja." „En nu moet je eens goed opletten en me precies de waarheid zeggen. Denk er aan, dat je al twee veroordelingen echter de rug hebt." „Dat was in mijn jeugd." „Dat maakt het alleen nóg triester. Voor zover ik je ken moet die Maria ie geïnteresseerd hebben." „Ik heb haar nooit aangeraakt." „Dank je de duivel! Je was veel te bang voor die andere kerels!" „Voor haar ook!" „Wie had contact met haar." „AttemaaL" (Woedt het hoofd (meerv 60. het Romeinse Rijk; 61. plaats in Nederland; 62. en dergelijke; 63. zijrivier van de Donau; 65. persbureau; 66. houding: 68. soort viool; 69. leed. Verticaal: 1. onmeetbaar getal: 2. Noorse godheid; 3. vogel; 4. tegenover deze; 5. soort vaartuig: 6. provincie in Nederland; 7. soort meel: 8. bekende races; 9. opstootje; 11. vulkaan; 13. soort bier; 14. goede: 17. koninklijk (Eng.); 19. militaire rang; 22. inwoner van een stad; 23. bergplaats: 25. als onder (afk.); 27. vrucht; 28. lijmerig spreken; 29. gedeeltelijk oprollen; 30 soort boom; 31. ontsmettingsmiddel: 32. over making van geld: 35. gevangenis; 40. zacht lief; 41. gewoonlijk; 42. plaats in Zuid-Hol land; 44. vorm van eten: 46. lidwoord; 48. water in Brabant; 50. ingeving; 53. verlan. gen; 54. kledingstuk; 56. vulkaan; 57. delf stof; 58. Turkse jongensnaam: 59. vroeger; 64. als volgt (afk.); 67. het zelfde. Horizontaal: 1. steenkoud, la: 2. Irene, orkaan; 3. nederlaag, si; 4. tier. geklets; 5. etage, Nel. ree; 6. reling, li, art.: 7. kroes. Eva, alt; 8. lemmet, Indië; 9. anno, bast, eed; 10. azuur, puin. v.a.; 11. salto, tjn^ egel. Verticaal: 1. Sinterklaas; 2. treiteren, z.a.; 3. Eede, alom, nul; 4. energie, mout; 5. nergens, Ebro; 6. kolen, getapt; 7. orakel, visum; 8. uk, alliantie; 9. dageraad, eng; 10. laster, lieve; 11. anisette, dal. Dezer dagen hebben de heren Blafce More Godwin, directeur van het mu seum in Toledo (Ohio) en Theodore Rousseau, hoofd van de afdeling schil deryen van het Metropolitan museum ia New York een bezoek aan ons land ga- beaabt Zii MAe* besprekingen gevoevé over het reeds sedert jaren bestaande plan om m hun musea voor de eerste maal in de geschiedenis een belangrijke tentoonstelling van Nederlandse 17 a- eeuwse schilderkunst met behulp van de Nederlandse musea, alsook van parken lieve veraamektars te organiseren. De Nederlandse autoriteiten hebben hun medewerking toegezegd en de voor naamste musea in ons land konden be langrijke toezeggingen doen. Ook heb ben reeds enkele verzamelaars zich be reid verklaard schilderijen af te staan. De tentoonstelling zal op 28 October a.s. te New York worden geopend in te genwoordigheid van mr. J. M. A. H. Luns, nanéster zonder pot4c.*c.uüHe.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5