FEESTELIJKE MARKT WAS ÉÉN POT BLOEM EEN MELKBLANK KALF AAN HET SPIT w Hollandse nieuwe voor de Koningin m „De grote Caruso in Rembrandt CHARLIE CHAPLIN'S FESTIVAL IN LIDO Voorzitter KNAC dringt aan op snellere wegen- en tunnelbouw Goudbruin op een feestelijke tafel van een SLEUTEL WEG? ZATERDAG PAGINA JUNI 1954 Verkooplokaal NOTARISHUIS Inboedelveiling 22/23 Juni '54 FONTEIN SPUIT NOG NIET Acties in Haarlemse winkelstraten Afscheid L. L. van Sikkelerus Burgerlijke Stand „DE SLEUTELSPECIALIST" HEEMSTEDE Burgerlijke Stand SANTPOORT Zondagsdienst Buitenrustbrug tijdelijk afgesloten K.A.V. (Kring Centrum) Jaarverslag tuinbouw en plantkunde KERKBERICHTEN Roxy City Luxor Minerva Cinema Palace mmmm Gebrek aan industrie ruimte in Diemen Eindexamens Gymnasium Vijftig jaar t.b.c.-bestrijding Bezwaren dienen worden opgelost Frans Hals Een oeroud folk loristisch gebruik, waarvan de zin ai lang niet meer spreekt doch alleen het plezier is over gebleven, brak zich gisteren weer ru - moerig baan in het centrum van Haar lem, de bloemen stad. ditmaal on miskenbaar een bloemenstad. Want moge al het corso een bezoek aan Haarlem (nog) mij den, als ééns de naam bloemenstad met ere kan wor den gedragen, dan Is dat wel het geval op Luilak, het feest van lichtjes aan de waterkant en hon derden, duizenden mensen drentelend langs tientallen kraampjes vol geu rige planten en bloemen in velerlei kleur en afmeting. Ook wij deinden gisteravond mee in de onguur belichte massa, met in de ene hand een zakje patates frites (waar van de onderste al tijd het lekkerst smaken, omdat ze zo knapperen) en in de ander de hand van een lief meisje. En welwillend lach ten wij als ons plot seling een balletje gekscherend in de nek trof, afgeschoten door een der talrijke vertegenwoordigers van de bloem van Haarlem. Die balletjes zijn ook al niet ontkomen aan de vorderingen der tech niek. Ze zijn nu toegerust met een elastiekje, die de terugkeer naar de eigenaar garandeert. Behalve natuurlijk, wanneer een of andere meelpit zich van het projectiel meester maakt en zijn levensstreng doorsnijdt. Maar dergelijke Advertentie Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdhkstraat bi) de Zijlweg Haarlem - TeL (K2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst De nieuwe fontein op het Frans Hals plein spuit nog niet. De officiële in ge- bruikstelling, welke gisteravond door wethouder A. Angenent zou geschieden, kon geen doorgang vinden wegens een defect aan de electra-installatie. Zoals bekend, wordt 14, 15 en 16 Juni een braderie gehouden in de Gen. Cron- jéstraat en het Julianapark, waar de bezoekers op orginele en feestelijke ma nier zullen worden ontvangen. De ope ning geschiedt Maandag 14 Juni des middags om 2 uur en bij die gelegenheid zullen honderden ballons worden opge laten. Dit ballonfeest gaat gepaard met talrijke waardebonnen. In Juli organi seert de winkeliersvereniging aldaar een tocht voor ouden van dagen. In de Grote Houtstraat v/crdt het een en ander ondernomen over enkele maanden. De leden van de Grote Hout straat-vereniging krijgen echter op Za terdag 26 Juni en cabaretavond in ho tel Leeuwerik. Verschillende radi -rtis- ten verlenen daarbij hun medewerking. Donderdag 24 Juni zal het personeel van de leden een filmvoorstelling worden aangeboden in Cinema Palace met de film „Lastige liefdadigheid". De heer L. L. v. Sikkelerus, die meer dan 30 jaar werkzaam is geweest op het kantoor der directe belastingen te Haar lem en in zijn functie als kassier bij het Haarlems publiek een bekende en geziene figuur is geworden, verliet op 31 Mei j.l. de Belastingdienst in ver band met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Ofschoon de scheidende functionaris zich aan alle officiële huldebetoon wens te te onttrekken, bleek de heer v. Sik kelerus toch niet bestand tegen de aan drang van vele zijden om hem zjj het op bescheiden wijze deze gedenk waardige dag, welke een respectabele staat van dienst afsloot, een passende hulde te brengen. Reeds in de morgenuren kwamen vertegenwoordigers van het personeel de heer v. Sikkelerus in zijn woning een blijvend aandenken overhandigen, waar bij door een der leden van het Perso- neelsfonds een toepasselijk woord werd gesproken. In de namiddag kwamen het bestuur van de Arka afd. Haarlem en enkele bestuursleden van de subgroep Belas tingen t'.e heer v. Sikkelerus danken voor de grote verdiensten, welke hij geduren de vele jaren als afdelingssecretaris voor de Arka heeft verworven. De heer Loerakker, afdelingsvoorzitter, sprak woorden van waardering en wëes erop, dat de arbeid van de heer Sikkelerus voor de R.K. organisatie zijn bekroning vond in de pauselijke onderscheiding welke enkele jaren geleden werd toe gekend. De voorzitter sprak onder aan bieding van een fruitmand de wens uit, dat het de oud-secretaris gegeven mag zijn nog vele jaren van zijn welverdien de rust te genieten. Ook de voorzitter van de subgroep Belastingen gaf uiting aan zijn dankbaarheid voor het werk door de heer v. Sikkelerus in het be lang van de belastingambtenaren ver richt. Spreker meende dat de verdien sten van de heer v. Sikkelerus op de mee-, sprekende wijze tot uiting kwa men toen de leden van de subgroep belastingen hun oud-secretaris het ere lidmaatschap aanboden. Onder de indruk van deze onverwach te hulde dankte de heer v. Sikkelerus voor de aangeboden geschenken en voor de welgemeende wensen. Hij sprak de hoop uit, dat de vriendschap ook na zijn afscheid nog vele jaren mag blijven bestendigd. Geboren: F. van der Heiden en G. Havenaar, d; S. Vos en A. Jonker, d; J. P. van Steijn en M. C. J. Ritzen, d, A. J. P. Schrama en A. Lepelaar, z; T. L. Blokkeres en j. Spoor, d; P. J. IJdema en M. L. Lem, z; F. Th. H. Homan en C. H. B. Beckers, d. Ondertrouwd: A. J. van der Poel 25 J. en M, A. J. Eist 24 j.; S. Zeestraten 28 j. te Voorhout en A. M. W. Regter 24 j.; C. Zaanen 27 j. te Rotterdam en M. Haavenaar 23 j. Getrouwd: M. H. Tot 29 j. en J. H. Th. Verdegaal 20 j. lieden zijn niet de onvervalste luilak- gangers; zij hadden al lang op bed moe ten liggen. Overigens kan de jeugd het ook al te bont maken en derhalve leefden wij intens mee met de dorstige man, die in het gewoel argeloos stond te genieten van een fris roomijsje (20 ct.), maar tijdens deze bezigheid ruw werd ge stoord door een welgemikte worp ter hoogte van het slaapbeen. Het ijsje schoot uit zijn vingers en de man uit zijn slof, edoch, waar was nu de schul dige? Er liepen tientallen schavuiten, die met deze kleurige balletjes waren uitgerust. „Een dubbeltje, meneer." sprak een koopman in dit artikel, die van het ongeval getuige was geweest, grinnikend tot het slachtoffer. Op de Raamsingel, Gasthuissingel of Kampersingel, het was overal één pot bloem. De kraamhouders hadden hun uiterste best gedaan om hun stalletjes zo fraai mogelijk in te richten en be hoefden dan ook niet over belangstel ling te klagen. De potten vlogen onder hun handen vandaan en zo ging het ook met de bloemen. Een vrouw zwoegde ons vastbesloten voorbij, bijna bezwij kend onder de last van in totaal vijf bloempotten. Anderen torsten gehele boomstammen met wortel en al over straat, aardige rozenboompjes in knop. Om in het gedrang de planten niet te laten verpletteren, was vaak de enige uitkomst ze boven het hoofd te dragen, hetgeen op de lange duur wel ver moeiend werd. Bovendien stak dan soms een nieuwsgierige luchtballon zijn on bedaarlijk lange neus in het gewas. De palingventers hadden natuurlijk ook weer aandeel in de algemene vreug de. „De hele partij voor twee vijftig, twee gulden, een vijftig, wie, wie?" En grif staken de handen toe. Een vette hap, om een dienstterm te gebruiken. Het kan op dergelijke avonden voor komen, dat een loslopend meisje plot seling, als op Valentineday in Enge land, vergast wordt op een amicale Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 1X493 Ondertrouwd: A. W. Th. Woudenberg en Ch. J. C. Krul; D. P. Eveleens en J. S. Willemsen; B. M. Fonkert en J. K. Kamstra; G. W. A. Keislair en A. ten Wolde; P. J. van Tongeren en B. van den Bos; W. R. Dröge en H. Drost. Getrouwd: G. H. Riddering en A. van Wijk; C. Medenblik en M. P. Sluijter; L. M. Ruppert en J. Th. Holtmann; G. W. von Meyenfeldt en N. G. Boelhou wer; C. Spek en N. Meijer; P. J. van Loij en S. Brinkman; L. J. van Hemert en R. R. van Noordennen. Geboren; J. H. M. Janus en C. A. M. Bonfrer, z. H. Fokker en C. J. van Hon- schoten, z. B. C. Hilders en P. M. Lau- wers. d. Artsen: Eerste Pinksterdag D. R. Mansholt, Vinkebaan 23, Santpoort. Tel. K 2560 8320. Tweede Pinksterdag Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 153, Sant poort, Tel. K. 2560 8570. Apotheken: (beide Pinksterdagen en nachtdienst: Santpoortse Apotheek, Blo mendaalsestraatweg 145, Santpoort, Tel. K 2560 8249. zoen. Een kniesoor, die dan geschokt haars weegs gaat. Kom, trek het je niet aan, het hoort erbij! Haastige mensen doen beter van een markt als deze weg te blijven. Hard lopers worden eenvoudig niet geduld, daar is het luilak voor. Lui en laks, dat is het motto, waaronder de stroom op gewekt voortsloft, flauw beschenen door het licht van de straatlantaarns en de verlichting in de stalletjes. De rij telt ruim 200 kramen, verreweg het grootste deel met neringdoenden in bloemen en planten, een enkele in snuisterijen, waar onder zelfs zonnebrillen. Aldus is dit jaarlijks evenement, dat het uit de slaap wekken van de Pink sterbloem symboliseert, weer verlopen met de fleur, waarop een oude traditie recht heeft. En bent Tv lezer, vannacht ontijdig gewekt door het luidruchtig misbaar van enkele „bel"hamels, be denk dan, dat TJw slaperig gezicht uit het zijraam aandeel heeft gehad in de instandhouding van een vrolijk oud ge bruik en bovendien de jeugd dat plezier heeft bezorgd, waaraan het haar tegen woordig wellicht al te vaak ontbreekt. En zet volgend jaar in ieder geval de bel af! Met ingang van Dinsdag 8 Juni, des morgens 8 uur, zal de Buitenrustbrug voor de duur van twee a drie weken voor alle rijverkeer zijn afgesloten in verband met de aansluiting, die wordt gemaakt op de nieuwe Schipholweg. Voetgangers zullen derhalve gedurende deze periode wel van de brug gebruik kunnen maken. Deze afdeling herdacht haar eerste lustrum in gebouw Flora Pretoriaplein. De voorzitster Mevr. Neet ziet in haar openingswoord deze vijf jaren de revue passeren. Zij bracht dank aan voorzit ster en leden van het eerste ogenblik. Hierna werden de leden welke dit jaar een baby hebben gekregen betrokken in een Moederhulde. Mevr. Gouweleeuw die van het begin af secretaresse is, ontving een bloem- bakje en woorden van dank. De geeste lijke adviseur Kapelaan G. Brabander feliciteerde met een opwekkend woord voor de toekomst. De heer Paagman voorzitter K.A.B. (Kring Centrum) hoopt op een nog nauwere samenwer king. Hierna volgde het optreden van het duo Toledo Neet. Mevr. Hermans zong enkele liederen o.a. Het Nonnen koor. Allen oogsten succes. Met een gezellig samenzijn werd deze mooie avond besloten. Het jaarverslag over 1953 van de afd. Bloemendaal der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde is dezer dagen door de secretaris, mr. C. D. W. Vrijland, uitgebracht. Hierin wordt ó.m. vermeld, dat begin 1953 het ledental 96 bedroeg. De heer H. Boegschoten, lid van verdienste, ontviel de afdeling. Door een lichte stijging van het ledental had men in 1954 102 leden. In de plaats van de heren J. de Groot, A. Jager en P. C. van der Maat werden bij de bestuursverkiezing de heren A. Jansen, J. F. Krone en W. van Reede gekozen. Tot leden van verdienste werden benoemd de afgetreden penningmeester, de heer J. de Groot, en het oud-bestuurslid de heer A, Jager. De commissie voor tuin- bouwonderwijs deed belangrijk werk. Er werd in verband hiermede in de afdeling Bloemendaal en omstreken een cursus ge organiseerd in plantenterminologie en be handeling plantsoenen. Mr. Vrijland merkte nog in zijn jaarverslag op, wat de Floralia betreft, dat er 4045 planten werden uitge reikt tegen 3950 het vorige jaar; voor de keuring werden aangeboden 2602 planten of wel 59,2 De afd. Bloemendaal van Tuinbouw en Plantkunde hield acht leden vergaderingen. Ook werd een zomeruitstapje gemaakt. Bovendien kon in 1953 een bedrag worden overgemaakt aan het Rampenfonds. Tenslotte wordt in het verslag dank ge bracht aan de heer J. de Groot, die vele jaren zijn taak met nauwgezetheid en ijver heeft vervuld. H. Bavo, Kathedraal: Zondag H.H. Mis sen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis), 11 en 12 uur. H. Antonius v. Padua. Zondag H.H. Mis ser. 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u. H. Jozef. Zondag H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis), 11 en 18 (Avondmis) uur. O. L. Vr. Rozenkrans; Zondag H.H. Mis sen 6, 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. Maandag niet om 12 uur. H. Joannes de Doper. Zondag H.H. Mis sen 6.30, 7.30, 8.30, 9.30 (Hoogmis) 11 en 12 uur. H. Hart. Zondag H.H, Missen 6.30, 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara. Zondag H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Liduina. Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis), 11.30 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. Allerheiligste Drieëenheid: Zondag H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en ll.30 u. Hulpkerk Bloemendaal: Zondag H.H. Mis sen 7.30 en 10.15 (Hoogmis). O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen, Overveen: Zondag H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 uur. H. Agatha, Zandvport: Zondag H.H. Mis sen 6.30, 7.30, 9 en 11 uur. H. Bavo, Heemstede: Zondag H.H Mis sen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 uur. O. L. Vr. Hemelvaart, Heemstede. Zon dag H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis). 10.15 en 11.30 uur. H. Antonius van Padua Aerdenhout) Zondag H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. NAAL Ondanks de vele bezwaren, die in te brengen zijn tegen de film „De Grote Caruso," zullen er maar weinig liefheb bers van opera-muziek zijn, die in ie der geval om wille der muziek deze film niet gaan zien. Het verhaal is voor hen meestal niet van zo'n groot belang en dat is dan een geluk, want het is niet allemaal even historisch verant woord, wat de film te zien en te horen geeft; dat is geen uitzondering in de ca tegorie der zgn. muzrekfilm. De toe schouwer zit hier als het ware bij de wieg van de kleine Caruso, ziet hem ais koorzanger en later als de grote Caru so, de fenomenale tenor, die de wereld met zijn gouden stem stormenderhand verovert. H\j is er verder getuige van, hoet Amerika Caruso aanvankelijk niet zo'n enthousiaste ontvangst bereidt, maar een mooi meisje houdt hem in New York vast en dat betekent toch een. ongelofelijk succes, ook in Ameri ka. Dat meisje heeft regisseur Thrope een aanleiding gegeven om door het verhaal een schone idylle te weven en hij heeft daar uitvoerig gebruik van ge maakt. Het teveel aan sentiment hevig aan gezet door te felle kleuren wordt goed gemaakt door verschillende goede en grappige vondsten, maar de man, die Caruso moet vertolken, Mario Lanza, is niet de gelukkigste representant. Hjj heeft meer weg van Joseph Schmidt dan van de waarachtige kunstenaar, die Enrico Caruso toch was. Maar goed, Hoe kan het anders, „Turf in je ran- speelt natuurlijk in een soldateske De verhouding tussen tw^e vrien- Gistermiddag heeft een deputatie uit Vlaardingen op Paleis Soestdijk aan Ko ningin Juliana enkele vaatjes Hollandse niieuwe" aangeboden. In een met vlag gen versierde auto was men naar Soestdijk gereden, om de Koninginneharing ver pakt in de traditionele oranje geverfde vaatjes aan te bieden. De Koningin heeft met smaak van het zeebanket geproefd. De Vlaardingers hebben vervolgens op Het Loo een vaatje haring aan Prinses Wilhelmina aangeboden. sel sfeer den verandert min of meer ten ongun ste, wanneer zjj beiden in militaire dienst zijn, de een als sergeant, de an der als soldaat. Daar komen nogal com plicaties van, mede door toedoen van de kapitein, die hun hoogtepunt be reiken rond een meisje en een dood onschuldige baby. Wat er allemaal van terecht komt, moeten belangstellenden zelf maar gaan zien. Alle leeftijden. Vanaf Dinsdag draait in dit theater „Road to Zanzibar" met o.a. niemand minder dan Bing Cnsby, Bob Hope en Dorothy Lamour. De nodige avonturen in Afrika krijgt de toeschouwer voorge schoteld en natuurlijk is daar een vro lijk sausje overheen gegoten. Daar heb ben Bing en Bob wel voor gezorgd. Alle leeftijden. Wat er allemaal voor vreemdsoortige dingen en wezens op een mooie lente avond uit de lucht kunnen vallen en welk een moeite de jonge amateuras tronoom met zijn geliefde zich moet ge troosten om zijn ontdekking van zon derlinge personages ergens uit het heelal met bewijzen te staven, kan men op e~n somtijds spannende, zij het ietwat pri mitieve, typisch Amerikaanse wijze gaan waarnemen in de film „Uit een an dere wereld". Zij, die geheimzinnigheid en echt griezelen als een aangename vorm van ontspaninng zoeken, komen hier wel aan hun trek, al was het thema overigens beslist voor reëler verfilming vatbaar geweest. 14 jaar. The Beggar's Opera is een in opera- vorm vertelde schelmenroman, die ook op verschillende manieren voor het toneel is bewerkt. Peter Brook is de regisseur, Lau rens Olivier de schelm Captain Macheat, Christopher Fry de schrijver van de dia logen en Sir Arthur Bliss de arrangeur van de muziek. Veel grote mannen, zoals u ziet, maar hoezeer de film ook verzorgd is, hoe aardig de muziek ook over komt en hoe aanstekelijk de muzikale toon ook is, wij kunnen ons toch een verfilming voorstel len, die zowel het thema als de filmex pressie méér eer bewijst. We kunnen moei lijk het verhaal navertellen, maar nieuws gierige volwassenen kunnen in Luxor te recht. „Call me madam" heeft overal in de wereld grote successen gehad als musical comedy. Geen wonder dus, dat er ook een film van gemaakt is, groot van opzet en met het volle pond voor de muziek van Irving Berlin. De geschiedenis is typisch Amerikaans. De Verenigde Staten sturen een struise ambassadrice naar het ergens in Tirol gelegen groot-hertogdom Lich- tenstein. Het zit daar met de schatkist verre van goed en dus pogen de ministers om strijd het hart van madame te win nen, teneinde daardoor een millioenen-le- ning in de wacht te slepen. Eén van het college wil daar echter niet van weten en hij is juist de uitverkorene. Verder is er nog een persattaché, cue. verliefd wordt op de dochter van de groot-hertog en haar later in Amerika voor goed aan zijn hart kan drukken, zoals de minister zijn scho- wie zo vriendelijk is een en ander met een korreltje zout te nemen, zal geen spijt krijgen deze film te hebben gezien. Fragmenten uit vele opera's ko men aan bod en de liefhebbers zullen zich daarom graag tevreden stellen met de schaduw van Enrico Caruso. Wij hebben dat in ieder geval gedaan, en er geen spijt van gehad. Iedereen kan er heen. Liefhebbers van felle gevechten met degen en vuist komen in Cinema Palace behoorlijk aan hun trek. Een Schots edel man trekt met rebellen ten strijde tegen Engeland, moet echter de wijk nemen en sluit dan vriendschap met zeerovers. Na een nieuwe aanval op de Britten, die onze man grote roem zou moeten opleveren, wordt hij echter ter dood veroordeeld. Dank zij de bemiddeling van een inder daad zeer mooi meisje slaagt de Schot er op het laatste moment in aan de dood te ontkomen. Een film vol avonturen, in kleuren bo vendien, voor boven de veertien-jarigen. Een foto van de grote zanger ^V,rl^g Caruso. Mario Lanza zingt en speelt beroemde zanger in de Amerikaanse fttm „De grote Caruso Onder de verzamelnaam „Charley Chap lin's Festival" worden in Lido een aan tal oude, korte kluchten van Charley Chaplin vertoond, die steeds opnieuw in staat blijken de lachspieren danig te beroeren. ne ambassadrice. Er wordt behoorlijk de spot gedreven met diplomatieke zaken en de Amerikanen nemen zichzelf allerge noeglijkst op de hak. Jammer is, dat er zoveel gezongen wordt in dit verhaal, dat een tekst heeft om te smullen. Met min der bombarie en gekweel zou er een amu sementsfilm in kleuren van hoog gehalte geboden zijn (18 jaar). Woensdag en Donderdag draait in dit theater „De mooiste tijd van je leven". Donderdag heeft tijdens de begrotings debatten in de gemeenteraad van Die- men het K.V.P.-lid, de heer Pietersen, het gebrek aan industrieruimte in Die- men ter sprake gebracht. De spreker brak een lans voor de N.V. „Draga", welke fabriek wel zeer met ruimtege brek te kampen heeft. In overweging werd gegeven om met de directie van dit bedrijf een uitweg te zoeken uit de moeilijkheden waarin deze fabriek ge raakt is. Zoals bekend, is in deze fa briek verschillende malen brand uitge broken, waaraan de beperkte ruimte, waarin gewerkt moet worden, niet vreemd is. De burgemeester zegde toe een oplossing te zoeken. HAARLEM (Coornhertlyceum). Geslaagd voor het eindexamen Gymnasium, diploma A: de dames M. Breman, E. James, H. C. J. Laeyendecker, A. E. Steinkamp, T. Ver- jaal, H. Vrij en de heren J. Geursen. Het examen wordt voortgezet met twee candi- daten. Afgewezen: geen. Jac. P. Thijsse Montessori-Lyceum. Geslaagd voor het eindexamen Gymnasium A; mej. B. E. Maarsen en de heer B. B. M. Leeuwenberg, Diploma B: de heren F. M. A. van Schaeek Mathon en J. H. Smits. Het examen wordt met 4 candidaten voort gezet. De Haarlemse Vereniging tot bestrij ding van tuberculose bestaat 20 Juni vijf tig jaar. Ter gelegenheid daarvan reci- pieert het bestuur Zaterdag 19 Juni 's middags om drie uur bij Brinkmann. In zijn rede welke de voorzitter van de KNAC, jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen Vrijdag te Scheveningcn heeft uitgesproken ter gelegenheit van de opening van de jaarljjk3e algemene ver gadering dezer organisatie, heeft hij op nieuw de aandacht gevestigd op de noodzakelijkheid van een snellere we gen-, bruggen- en tunnelbouw. De heer Smits van Oyen herinnerde in dit verband aan de baanbrekende rede van ir. Maris op de Wegverkeers- dag de KNAC, waarin in feit /oor de lste maal na de bevrijding en nadat de Ki.AC bij herhaling op openbaarmaking van werk- en financieringsplannen ha aangedrongen, in het openbaar de schijn werper werd gericht op de noodzakelij ke ontwikkeling van ons wegennet in de toekomst. Fen prognose, welke velen heeft opgeschrikt, die zich nog nimmer voldoende hadden gerealiseerd tot welke geweldige omvang het verkeer bezig is uit te groeien. Deze groei kunstmatig te willen remmen ox temporiseren zou slechts tot resultaat kunnen hebben, dat het economisch leven van ons land ernstig zou worden geschaad en de verkeerson veiligheid onrustbarend zou toenemen. De voortgaande metorisering immers laat zich niet stuiten; Welke belemme ringen men hieraan ook in de weg zou willen leggen, hetgeen het verleden in voldoende mate neeft aangetoond. In dit verband is het wel zeer teleur stellend onlangs te moeten vernemen, dat ondanks de erkende urgentie, de bouw van de brug bij Uorinchem, waarmede reeds vóór de laatste wereldoorlog, was aangevangen, andermaal naar een later tijdstip is verschoven. Hoewel ook de KNAC zeer wel beseft, dat niet alles te gelijk kan geschieden kan zij zich toch niet aan de indruk onttrekken, dat in vele gevallen een grotere voortvarend heid, zeer zeker in het verleden, tot het resultaat zou hebben geleid dat van de grote verbeteringen meer volledig profijt kan worden getrokken. Spr. dacht hierbij aan de tunnelbouw te Velsen, waarbij met recht moet worden betwijfeld, of na het gereed komen van de tunnel, de daarbij be horende aansluitende en doorgaande wegen eveneens in gebruik kunnen worden genomen, dan wel weer enige jaren met voorlopige oplossingen ge noegen moet worden genomen. De gedurige stijgende opbrengst van de belastingen en heffingen op het mo torisch verkeer rechtvaardigen de eis, dat het wegennet niet op lange termijn, doch in versneld tempo aan de huidige ontwikkeling wordt aangepast. Techni sche of administratieve bezwaren, welke deze gang van zaken belemmeren, moe ten en kunnen worden opgelost. Langzaam werd het kalf gewen teld in de hitte van het vuur. De heer Dollé gooit er nog een schepje (vet) boven op. ij zijn smulpapen, dat weten wij van ons zelf heel goed. Een uitnodiging om als gast aan te zitten aan een succulent maal laten wij maar zelden voorbijgaan en wij moeten het eerlijk bekennen, dat wij de tafel alle eer bewijzen, mede ook om de gastheer in zijn terecht gestelde ver wachtingen niet teleur te stellen. Tot nog toe mochten wij, na hem een com pliment bezorgd te hebben voor zijn goede keuken, zelf een pluim ontvanger, voor de bijzondere eer, die wij zijn dis hadden aangedaan. Men prees onze goe de eetlust, die wij aan de dag gelegd hadden, zo mochten wij dikwijls ervaren Maar denk niet, dat w slechts be langstelling hebben voor de maaltijd zelf, dikwijls drijft een onverholen be wondering voor de koks en anderen naar het domein, waar een leek slechts toeven mag, wanneer hij voldoende in teresse toont en met zijn vingers overal afblijft. Gij moet die wit gemutste to venaars maar eens bezig zien de goede gaven van de natuur te verfijnen en te veredelen. En heus, ge behoeft niet naar een stad van de onbegrensde mo gelijkheden op het gebied der gastrono mie als Parijs te trekken om daar een selecte Club-des-Cents te vinden, die weet wat het zeggen wil minnaar van een goede tafel te zijn. Ge kunt ze ook in Nederland treffen. En gelukkig... Zij hebben een zuiver gevoel voor arran gement en tonen een pallieterse vreugde om de goede gaven van eht leven. Deze week mochten wij getuige zijn van een niet alledaagse gebeurtenis. Daartoe waren wij genood door de di recteur van de Haarlemse Koorschool dr. A. I. M. Kat, die onlangs zijn zil veren priesterfeest vierde. Ter gelegen heid daarvan kreeg de jubilaris van de ouders van een der leerlingen een kalf aangeboden, dat tijdens de avondlijke dis onder wel zeer bijzondere omstandig heden het feest tot een spits genot zou maken. Reeds weken tevoren stelde de gastheer zijn „grootmeester van de keuken", de heer Dollé op de hoogte van zijn verrassend plan, dat inhield, dat het kalf aan het spit gebraden moest worden. En zo is dan geschied. Voorzeker ook geslaagd; wij hebben ons daarvan overtuigd! Braad aan het spit wordt meestal ge serveerd tijdens een groot feestmaal in de open lucht, de zogenaamde barbecue. De voor deze maaltijd bestemde gerech ten zijn op zeer primitieve wijze bereid. In Noord-Amerika en Mexico houdt men nog wel deze barbecues; de gast heren verschijnen dan vaak in nationaal of cowboycostuum. In het old good England wil de tra ditie, dat uitsluitend bij de Kronings feesten dergelijke feestgelagen worden aangelegd, waarbij dan een hele os aan het spit wordt gebraden en gratis onder de feestvierders wordt verdeeld. In Nederland maakte men onlangs een dergelijk feest mee ter gelegenheid van het zesde lustrum van de Nijmeegse Universiteit. Het principe van de bereiding aan het spit is nog precies hetzelfde als eeuwen geleden; de hulpmiddelen alleen zijn geperfectionneerd. Een draai- spit is het best gekenschetst als een mengelmoes van primitieve constructie en moderne ervaring. De heer Dollé begon zijn toebereid selen reeds vroeg in de ochtend; de avond tevoren had hij met zijn assis tenten een kleine generale gehouden en deze was in tegenstelling tot an dere generales uitstekend geslaagd. Het ruim honderd pond wegende kalf was aan het spit gespietst, terwijl een gezond en schoon vuur van houtskool brandde op een rooster, dat enkele tientallen centimeters van de grond was opgesteld. De langdurige ceremonie had een aanvang genomen. Na verloop van enkele uren kreeg het melkblanke vlees een goudkleur, die naarmate de dag vorderde neigde naar de kleur van geslagen brons. Langzaam werd het kalf gewenteld in de hitte van het vuur, dat de gezichten van de draaiers, zwoegend in hun zweet, blakerde. Zo is het de hele middag gegaan: een in tensief toezicht op het vuur, een vast maatgevoel van de draaiers' en af en toe een voorbarige heildronk op het kalf, dat verkoren was een kostelijk feest op te luisteren. Dit theater laat deze week de vertrouwde figuur van Charlie Chaplin over het witte doek dartelen in de film „Charlie Chapim Festival", waarin een aantal van de oudste Chaplinproducten zjjn verwerkt. Het zijn allemaal stomme films en stokslagen, vuist slagen of valpatijen worden in geluld verbeeld door belgetingel, schel gefluit ot aanzwellend gebrul. De confrontatie met de man met de bolhoed heeft toch iets ver kwikkends en wekt een gewaarwording, die maar zelden wordt ondervonden in andere humoristische films. Ergens heel diep in ons hart hebben wij medelijden met het klein* komische mannetje, dat wordt belaagd door enorme bonken van kerels, die uiteinde lijk het onderspit delven, maar Charlie hei leven danig zuur maken. De scène op hel emigrantenschip is geen trits van onbevan gen grappen: er is wel degelijk een ernstige ondertoon, waardoor het onbeholpen ge" klungel van Charlie enigszins medegevoel opwekt. Verbeeldt hij immers niet de arme emigrant, die uit wanhoop om de ellende in zijn vaderland maar besloten heeft te vertrekken? En zo is in iedere nieuwe creatie van Charlie in hem de figuur te ontdekken van de kleine, verdrukte man. die door de maatschappij aan de kant wordt gezet. Dat neemt niet weg, dat zijn grap pige gebaartjes en uitgestreken tronie steeds opnieuw aanleiding geven tot veel plezier. De klingelende belletjes en allerlei vreemde geluiden, die op geen enkele manier corresponderen met de gelijktijdige hande lingen, verhogen het lachwekkend effect belangrijk. En zo zouden wij dus ieder wil len aanbevelen om. louter voor de curio siteit en het plezier, de kennismaking te gaan hernieuwen met de man, wiens roem niemand in zijn genre nog heeft geëven-, aard. 14 jaar. Jungle Jim, een andere Tarzan, beleeft in „De koppensnellersvallei" weer veel benau wende avonturen, d'ie uiteindelijk te danken zijn aan het optreden van twee arglistig* blanken. Deze, de blanken, trachten een val lei in handen te krijgen, waar zij petroleum in de bodem weten. Daartoe proberen zu een bevriende inboorling tot opperhoofd van de stammen te maken en schuiven de schuw van de moorden, die in de vallei plaats vin den, op Jungle Jim en zijn aanhang. Geluk kig keert alles ten goede als een regerings ambtenaar ten tonele verschijnt. Spannen" amusement voor 14-jarigen en ouderen. 1. Tij- BIOSCOPEN: REMBRANDT,,De grote Caruso"., den 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „De banneling van Ballantrae 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „The Beggars Opera", 14 jaar. Tij den 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Charlie Chaplin Festival", 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Ma. 11 uur. „Hoffmanns vertellingen", 14 j. FRANS HALS: „Koppensnellersvallei", 14 J- Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. (Ook Ma.). ROXY: Za. t/m Ma.: „Turf in je ransel a. 1. Za. 2.30, 7 en 9.15 uur; Zo. en Ma. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Di. t/m Do.: „Roa" tó Zanzibar", a. 1., 2.30 en 8 uur. CITY: „Uit een andere wereld". Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. Zo. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. MINERVA: „Call me madam". 18 jaar. Za- 2.30, 7 en 9.15 uur; Zo. en Ma. 2, 4.15, en 9.15 uur. Zaterdag 5 Juni t Stadsschouwburg; „De Toneelvereniging' in „Beschuit met muisjes", 8 uur. Zondag 6 Juni Stadsschouwburg: „De Toneelvereniging in „Beschuit met muisjes", 8 uur. Maandag 7 Juni Stadsschouwburg: „De Haagsche Come" die" in „Een feestelijke dag", 8 uur. Concertgebouw: Bont^ avond, o.a. me» Willy Vervoort en Mieke Telkamp, 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Teylers Museum, Spaarne 16. Tekeningen van Dirk Langendijk. Geopend iedere werk dag (behalve Maandag) van 11 tot 17 u. Het Huis met de Kogel, Spekstraat i*- Boetseerwerk van Maia Metrakos. Geopen" van 1018 uur. - Frans Halsmuseum, Groot Heiligland Groepsportretten van Frans Hals. Dage lijks geopend van 1017 uur. Zo. va 1317 uur. Museum Het Huls van Looy. Werken van leden van het genootschap Kunst zu ons doel. Dagelijks geopend van 105 u- Zo. van 1—5 uur (tot en met 20 Juni)- Kunsthandel Leffelaar, tuinzaal, Wagen weg 102. Schilderijen en tekeningen va» Dirk Oudes en W. Roosmalen (tot 12 Juni»; Vishal, Grote Markt. Tentoonstelling Schilderend Kind". Geopend van 1—4 e" van 79 uur (tot en met 12 Juni.). DIVERSEN Stadskweektuin. Geopend dagelijks van 1012, 2—5 en 79 uur (tot en met 7 Juni'- APOTHEKEN: Op beid'e Pinksterdagen wordt de Zon dags-, avond- en nachtdienst van de Fa. lemse Apotheken waargenomen door: Duym en Keur, Keizerstraat 6, tel. Apotheek Begeman en Sneltjes, Kruisw*® 30 tel. 20043; Marnix-Apotheek, MafflJ* straat 65, tel. 23525 en Teylerplein 79, le lefoon 17946. ZIEKENVERVOER G.G.G.D. Tel. 14141; Margriet, Turfmark 10 rd., Tel. 21400, Heemstede: Fa. Bu»te' man en Co., Raadhuisplein 7, tel. 38523. BLOEMENDAAL De Zondags-, avond- en nachtdienst de Bloemendaalse, Overveense en - poortse apotheken wordt waar8e?0Iisc- door: Elswout Apotheek, Bloemendaa weg 341, Overveen, tel. 16760; Santpoo Apotheek, Bloemendaalsestraatweg Santpoort-stat., tel. K 25608249. OVERVEEN op De Zondagsdienst voor artsen wori!!jcter de Pinksterdagen waargenomen door G je. J. A. Hollander, Zijlweg 7, Overveen, foon 11431. HEEMSTEDE tgf. De Zondagsdiensten zijn op de P'IteL'da# dagen als volgt vastgesteld: le Pin^fJ;orneU wordt de dienst voor artsen waarge» ts. door dokter A. L. C. v. Lier, Pieter pa- laan 6, tel. 39875 en dokter A. J. „'g13. venswaay, Zandvoortselaan 70, tel-, «0eK> Wijkverpleging: Zuster G. E. v. ia- Laan van Rozenburg 33, tel. 2780a- AP0* Geopende Apotheek: Heemsteedseden- theek, Binnenweg 98, tel. 38197; A ^e. hout-Apotheek, Zandvoortselaan l<"- foon 26772. att' 2e Pinksterdag wordt de dienst voo sen waargenomen door dokter F-.~r' 3990-» Gugten, Heemsteedse Dreef 37, te»- tele- en dokter K. L. Kout, Herenweg 19 Zuster L. JjNC „matraat 9, tel. 3467J. ^p0- Geopende Apotheek. Heemsteedse „0u» theek. Binnenweg 98, tel. 3897; Aer Apotheek, Zandvoortselaan 164, tei. Herenweg foon 26224. Wijkverpleging Heel, Jac. de Witstraat 9.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2