Verbouwingen aan Amsterdams Centraal Station vorderen Vietnam thans onafhankelijk DENEMARKEN, dorado de boeken v/urm voor Diergeneeskunst behandeld in de Tweede Kamer Portier van de KRO-studio thans ook buschauffeur Berlijn eist W.-Duitse presidents verkiezingen voor zich op s c Oskar Back 75 jaar O A R Cuypers' schepping wordt zoveel mogelijk ontzien Twaalf jaar geëist wegens moord Dulles breekt lans voor Nederland Groot-Limburgse cultuurdagen Prachtige leeszalenrijke collecties en gratis uitlenen Oude liefde roest niet... Bonn weinig enthousiast Gen. Guillaume Frans stafchef Brieven aan Ho Tsji Minh „op verzoek Cs? 's, x ZATERDAG 5 JUNI 1954 PAGINA 6 Tegen 80-jarige man McCarthy acht onder zoek niet langer tijdverspilling Verdragen geparafeerd Buitenlandse hulp Intentie Rozenkrans kruistocht Dienstregeling Nederlanders naar Jeugdmuzlekcongres ^TVia wof MpiM Geneviève de Galard Terraube: Examens (Van onze verslaggever) Het oude Centraal Station van dr. Cuypers is nog steeds een sieraad van de hoofdstad, al hebben de ideeën over het bouwen van stations zich in de loop der jaren aanzienlijk gewijzigd. Cuy pers was niet tevreden met functionele lijnen maar zette een leger van beeld houwers, houtsnijders en kunstsmeden aan het werk om de entrée van Amsterdam via de „ijzeren weg" een grootse allure te geven. Hoewel Cuypers met de technische voorzieningen minder goed overweg kon, heeft zijn pronkstation zich on danks de enorme stijging van het ver keer goed gehouden. Maar nu de war me dagen soms invasies te zien geven, waar geen VW-man voor de oorlog van had durven dromen, begint her eerste station van Nederland zijn ge breken ernstiger te tonen. Met grote omzichtigheid hebben de Spoorwegen er het mes in gezet. De ergste tekort komingen verdwijnen, zonder dat aan het uiterlijk aanzien al te veel schade wordt gedaan. De vijf oude houten toegangsdeuren zijn vervangen door twee grote, moder ne poorten, de roemruchte luifel, waar onder de meeste afspraakjes van Am sterdam worden gemaakt, is vervangen door een moderner product van plastic j en geknipte, koperen randjes waarvan de kunstsmeden uit Cuyper's dagen ge gruwd zouden hebben. Voorts wordt de hal bijna verdubbeld in ruimte. Dit laatste was hard nodig, want op druk- ke dagen is er bijna geen doorkomen meer aan. De verruiming van de hal wordt j vooral verkregen door het slopen van het „orgel", de halfronde uitbouw waar- In zich de plaatskaartenkantpren be vinden. De habitué'^ van het C.S. zul len het verdwijnen van dit merkwaar- (Van onze correspondent) Voor de Utrechtse rechtbank stond Vrijdagmiddag de 80-jarige v. L. uit Nijmegen terecht, die ervan was be schuldigd zijn vriend, W. v. H., in Juni op de Leusder hei om het leven te hebben gebracht, alsmede hem van een horloge en een geldsbedrag te hebben beroofd. Tegen hem werd twaalf jaar geëist, alsmede ter be schikkingstelling. De verdachte, die reeds vaker met de justitie in aanraking is geweest wegens mishandeling en diefstal, was bevriend geraakt met de invalide v. H., die evenals hij in Nijmegen woon de en hem 'geregeld kwam bezoeken. Hij wist, dat de ander enig geld be zat. 25 Juni reisde het tweetal naar Amersfoort, vanwaar v. H. naar Box tel zou zijn vertrokken. Hij kwam daar echter nimmer aan, maar werd 28 Augustus van het vorig jaar nabij de Leusder heide gevonden. Via een horloge, dat werd aangetroffen bij een opkoper te Nijmegen, leidde het spoor naar de 80-jarige man. die nog zeer sterk is en van wie bekend is, dat hij voorheen ook reeds iemand heeft neergeslagen. Ter zitting hield hij hardnekkig vol onschuldig te zijn, doch de om standigheid, dat hij bij de opkoper destijds een valse naam had opgege ven, waaronder hij ook vroeger ope reerde, pleitte sterk in verdachte's nadeel. Uitspraak 18 Juni. Senator McCarthy heeft verklaard, dat hij het onderzoek in het conflict tussen hem en het leger niet langer als tijdverspilling beschouwt. Hij is nu van mening, dat een vergelijk met de re gering het resultaat van de verhoren zou kunnen zijn. Door deze verklaring heeft hij zich geschaard achter de opvatting van Se nator Mundt, die de verhoren leidt. Mundt heeft intussen bekend gemaakt, dat hij een wetsvoorstel zal indienen tot oprichting van een rijksbureau, dat de FBI-rapporten zal moeten bestude ren en advies zal moeten uitbrengen over het eventueel ontsiaan van poli tiek onbetrouwbare ambtenaren. Ook zal hij voorstellen een commissie in het leven te roepen voor de noodzakelijke coördinatie tussen het Congres en de President in zake het verwijderen van onbetrouwbare employé's en tenslotte zal hij er op aandringen dat de Presi dent het decreet van 1948 zodanig zal verzachten, dat de leden van het Con gres gemakkelijker toegang zullen krij gen tot dossiers over overheidsperso neel. (U.P.) Premier Laniel van Frankrijk en zijn Vietnamese ambtgenoot. Prins Buu Loc, hebben te Prijs twee verdragen gepara feerd, die volledige onafhankelijkheid toekennen aan Vietnam en voorzien in de toekomstige betrekkingen van Viet nam en Frankrijk binnen de Franse Unie. Enkele weken geleden was hier over reeds overeenstemming bereikt. Krachtens het ene verdrag krijgt Viet nam volledige onafhankelijkheid, krach tens het tweede de status van gelijk waardige aan Frankrijk binnen de Fran se Unie. Frankrijk behoudt overigens binnen de Franse Unie een positie, die veel dominerender is dan die van Groot- Brittannië in het Britse Gemenebest. dige brok houtsnijwerk misschien be treuren, maar het is niet meer tegen te houden. Ir. Schelling, die de ver bouwing heeft ontworpen, heeft zoveel mogelijk kolen en geiten gespaard en toch een verruiming verkregen die elke bezoeker zal verbazen. De eerste phase van de verbouwing loopt nU ten einde. Spoedig verdwijnt het orgel en worden de toegangen naar de treinen naar het midden van de hal verplaatst. Na het toeristenseizoen begint men aan de tweede phase. Dan wordt o.m. de voet gangerstunnel van het Stationsplein naar het midden van de stationshal ge graven. De forensen kunnen dan niet meer mopperen over de verkeersdrukte voor de hoofdingang en wie het station er nu op aankijkt moet inderdaad toe geven, dat de Spoorwegen weten wat een zo eerbiedwaardig station als het Amsterdamse Centraal toekomt. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, heeft de commissie voor buitenlandse aange legenheden van de Senaat gevraagd Nederland, evenals België en Luxem burg, in staat te stellen voort te gaan met de opbouw van de defensie. Dulles verzocht de commissie een be paling van het programma voor de buitenlandse hulpverlening te wijzigen. Deze bepaling voorziet er in dat de helft van de voor de militaire hulp aan Europese staten uitgetrokken bedragen bestemd is voor de zes E.D.G.-landen, mits deze het E.D.G.-verdrag hebben ondertekend. Volgens de voorgestelde wijziging zullen deze mogendheden die het verdrag al ondertekend hebben reeds van de hulp kunnen profiteren, in afwachting van een bekrachtiging door Frankrijk en Italië. Dulles sloot West-Duitsland, dat het E.D.G.-verdrag eveneens bekrachtigd heeft, hiervan uit, omdat dit land nog niet begonnen is aan de opbouw van zijn defensie. (Van onze Limburgse redacteur) Dez(er dagen vergaderden in de Stads schouwburg te Maastricht de Culturele Raden van Nederlands en van Belgisch Limburg. Hoofddoel dezer bijeenkomst was het opstellen van iets als een ur gentieprogramma van samenwerking, waartoe een gemengde commissie werd benoemd die binnen het jaar een voor stel zal doen. Aan de beraadslagingen werd deelgenomen door de commissaris der Koningin in Nederlands Limburg, Dr. F. Houben en door Mr. Roppe, gou verneur van Belgisch Limburg. Alreeds werden een paar punten van het programma aangewezen, nml. Groot- Limburgse cultuurdagen naar het voor beeld van de Groot-Kempische) en mu ziekfestival voor de beide Limburgse mljngebieden. De samenkomst der culturele Raden werd besloten met een dansavond door s/y/y Zo ziet de nieuwe luifel van het Amsterdamse Centraal-Station er uit. (Van onze verslaggeefster) „De reis naar Denemarken en het bezoek aan al die prachtige leeszalen en bibliotheken daar heeft me verschrikkelijk jaloers gemaakt e toch ook een beetje chauvinistisch", vertelt ej. W. Vintges, directrice van de Katholieke Openbare Leeszaal te Tilburg, die pas is teruggekeerd van de excursie, die „Dat Danske Selskab" in samenwerking met de Commissie voor Buitenlandse Betrekkingen van de Nederlandse Vereniging van Bibliothecarissen en de Cen trale Vereniging van Openbare Leeszalen :n Bibliotheken heeft georganiseerd ter bestudering van het leeszaalwezen in Denemarken. Opgetogen vertelt mej. Vintges van haar ervaringen. In vrijwel ieder plaats je in Denemarken is een bibliotheek met leeszaal, bijna steeds ondergebracht in zeer mooie, ruime gebouwen met veel licht en kleur. In de grote steden zijn de bibliotheken ware paleizen, waarvan het interieur, ook al door het bijzonder verzorgde uiterlijk van de boeken, erg prettig aandoet. Reeds in 1920 kwam in Denemarken de Bibliotheekwet tot stand, die meteen ook voorzag in de mogelijkheid van een ruime subsidiëring van het bibliotheek- en leeszaalwezen, dat in Denemarken wordt beschouwd als een volksbelang van de eerste orde. Deze royale subsidies van rijk en ge meente stelden de Denen in staat hun boekerijen onder te .brengen in passende gebouwen. Ook het bestaan van het Bi bliografisch Bureau is voor het biblio theekwezen van Denemarken van zeer grote betekenis. Dit bureau is namelijk de centrale instantie voor aankoop van boeken, voor binden, catalogiseren enz. Overal in Denemarken wordt in de bi bliotheken hetzelfde systeem toegepast, wat een groot gemak betekent voor de gebruikers, maar wat ook een grotere samenwerking van de verschillende bi bliotheken mogelijk méakt. Zo is het bijvoorbeeld mogelijk, dat het Biblio grafisch Bureau een catalogus verzorgt van romans, die zeer waarschijnlijk in alle openbare Deense bibliotheken aan getroffen zullen worden. Dit houdt voor de bibliotheek geen verplichting in om ook alle hierin opgenomen werken in derdaad aan te schaffen, maar natuurlijk oefent men op deze wijze toch wel een zekere druk uit op de directies. Dat is het nadeel en dat is nu juist, wat bij mej. Vintges de chauvinistische gevoe lens had opgeroepen. In ons land is ook in de goede zin van het woord in de verschillende bibliotheken grotere ver scheidenheid. Daar staat tegenover, dat de ruime subsidiëring iets is, waar wij de Denen om kunnen benijden. Ze stelt hen niet alleen in staat mooie grote ge bouwen neer te zetten voor hun boeken en voor de lezers, maar ook om de no dige boeken aan te schaffen en de bi bliotheek te splitsen in de afdelingen, die men nodig heeft, of meent te hebben. Zo is er in Denemarken vrijwel geen enkele bibliotheek of leeszaal, die niet een eigen, gescheiden afdeling heeft voor de kinderen, waar de kleinen naar hartelust kunnen zoeken naar de lec tuur, die zij wensen, waar ze in een prettige omgeving van hun boeken kunnen genieten en waar ze zelfs, als ze dat willen, rustig en ongestoord huis werk kunnen maken met de eventueel benodigde naslagwerken bij de hand! In veel gevallen is er daarnaast nog een aparte afdeling voor de rijpere jeugd, die daar eveneens kan vinden wat van haar gading is. Voor een grote stad is het niet ongewoon, dat er behal ve een leeszaal, waar men studie- en naslagwerken kan inzien en bestuderen, ook nog een aparte kranten- en een tijd schriften-leeszaal is. Het is te begrijpen, dat een afzonderlijke jeugdafdeling ex tra geld vraagt. Ten eerste heeft men er betrekkelijk veel specifieke jeugdboe ken voor aan te schaffen en hebben de boeken bij de kinderen meer te lijden dan bij de groten Daarenboven vergt b.v. een afdeling voor de rijpere jeugd, dat tal van boeken dubbel worden aan geschaft, want de boeken, die geschikt zijn voor de jeugd van rond de zestien, behoren dikwijls ook in de bibliotheek voor de volwassenen thuis. In ons land is het echter zo, dat de leeszalen worden gesubsidieerd naar het aantal inwoners, dat de stad of streek, die de leeszaal of bibliotheek bedient, telt. Afzonderlijk subsidie voor een kinder- of jeugdafdeling wordt niet gegeven. De bibliotheken in Denemarken kennen alle de open uitleen. Dat wil dus zeggen, dat iedereen, die een boek wil hebben, zelf in de kasten kan gaan zoeken tot hjj iets van zjjn ga ding gevonden neeft. Dit systeem kent ons land ook, maar lang niet overal wordt het gebruikt. De confes sionele bibliotheken b.v. passen dit systeem niet toe, behalve juist in de kinderafdelingen. De mogelijkheid van advies en voorlichting bjj het le zen, iets wat vooral bp de oudere jeugd van belang kan zijn en wat ook van betekenis is voor hen, die nog niet gewend zijn veel te lezen, is bij de gesloten uitleen veel groter. Toch zou in verschillende opzichten ons land nog veel van Denemarken kun nen leren. Zo is hier op het ogenblik b.v. ook een groot verlangen naar een Bibliografisch Bureau, dat vooral op bibliotheektechnisch gebied van groot nut zou kunnen ztfn. Wat zou het nigt een enorme besparing kun nen betekenen, op de duur, als alle Nederlandse bibliotheken een zelfde catalogiseersysteem hadden, als men kon kamen tot een gezamenlijk laten inbinden b.v., wat in Denemarken ook gebeurt. Ook het uiterlijk van de boe ken. die alle voorzien zijn van een opgedrukte naam en nummer, wint er aanzienlijk door. De voorziening van het platteland van lectuur is in Denemarken uitstekend. Veelal hebben de plattelandsbibliotheek jes een klein eigen boekenbezit en krij gen zij aanvulling van de streekbiblio- theek. Soms is deze in hetzelfde gebouw ondergebracht als waarin de stadsbiblio theek huist, maar meestal heeft zij haar eigen collecties boeken. Het systeem van de streekbibliotheek kennen wij ook in Nederland, al heeft het hier nog niet zo n vlucht genomen als in Denemar ken. Brabant b.v., dat met twee katho lieke streekbibliotheken, een voor West en een voor Oost-Brabant, werkt, boekt al heel aardige successen, evenals Over tjsei. waar een goed werkende algeme ne streekbibliotheek is en Noord-Hol land, dat er met de boekenauto op uit trekt om het platteland van lectuur te voorzien. Denemarken kent ook de schoolcen- trale, waar de scholen boeken kunnen betrekken, wat voor de schoolbibliothe ken natuurlijk weer een belangrijke hulp en steun betekent Over hel algemeen wordt in Denemar ken, vermoedelijk ook al als gevolg van de hoge vlucht, die het volkshogeschool- werk er genomen heeft, veel gelezen. Dat wordt natuurlijk ook in de hand gewerkt door het feit, dat de uitleen overal geheel gratis is. Dat kan natuur lijk ook alleen maar dank zij de royale subsidiëring. Die maakt ook, dat men voldoende en goed personeel kan aan trekken voor de bibliotheken. De oplei ding geschiedt op de Bibliotheekschool, waar men een jaar theorie krijgt en daarna drie jaar werkt als leerling in de practijk. Na deze vier jaar is mèn bibliotheca ris als men de studie tenminste met goed gevolg aflegt. Om de jongens en meisjes al vroeg het nuttig en juist gebruik van leeszaal en bibliotheek bij te brengen geeft men nu en dan op de scholen bibliotheekles, waar men leert, hoe men bepaalde boe ken in de bibliotheek kan vinden, hoe een bibliotheek is ingedeeld enz. Uit een en ander blijkt wel, dat Ne derland op het gebied van bibliotheek- en leeszaalwezen nog wel iets van De nemarken kan leren. Allereerst natuur lijk, dat er meer geld nodig is, maar daarnaast ook diverse dingen op biblio theektechnisch gebied, waarvan sommi ge ook zonder grote kosten bij ons kun nen worden toegepast. In de maand Juni wordt aan de aan geslotenen bij de Rozenkranskruistocht verzocht, behalve voor de gewone blij vende intentie van de kruistocht, name lijk Vrede-Welvaart-Wereldverbetering, hun Rozenkransgebed ook op te dragen „voor brood voor de hongerigen, gerech tigheid voor de onderdrukten, terugkeer naar het Vaderland voor de verdreve nen en ballingen, een gastvrij dak voor de daklozen en vrijheid voot de on rechtvaardig in de gevangenis gewor- penen." (Fulgens Corona). de Brusselse dansgroep Elsa Darciel. In de pauze kregen deelnemers en ge nodigden gelegenheid tot persoonlijk contact, waarvan dankbaar gebruik werd gemaakt. Op 18 Juli a.s. zullen beide provin cies weer cultureel contact met. elkaar nemen. Op die datum is door de Ver eniging van Limburgse Schrijvers een Limburgse Rondvaart der Vlaamse let teren georganiseerd. Dan wordt te Has selt een tentoonstelling van uit Limburg afkomstige middelnederlandse Hand schriften georganiseerd. Het gemeente bestuur van Hasselt recipieert. Hierna rijden de deelnemers naar kasteel Neer- canne, bij Maastricht, waar een lunch wordt aangeboden. Tenslotte rijdt het gezelschap naar het aloude Maasstede ke Maeseyck, (Van onze parlementaire redacteur) Terwijl in de hoofdstad een congres wordt gehouden waarop de bescherming van het dier niet meer als deugd maar als plicht wordt voorgehouden, houdt ons parlement zich bezig met de juri dische consequenties van de behande ling van dieren. De Tweede Kamer is gisteren n.l. begonnen met de behande ling van een wetsontwerp, dat ten doel heeft de uitoefening van het beroep van de diergeneeskunst te regelen. Deze wet is een vernieuwing van de vrij primi tieve wet. die sinds 1874 in ons land be staat en die bijna alle handelingen op dit gebied aan leken toestond. Alleen voor inenting werd een uitzondering ge maakt. Thans wordt bepaald, dat alles wat niet behoort tot de normale han delingen die op de boerderij en elders dagelijks voorkomen, door dierenartsen moet geschieden. Daartoe behoren ook het castreren, het couperen van de staart e.d. De bedoeling van de wet is op de eerste plaats een betere verzor ging van onze veestapel te verzekeren. Een economisch doel dus, zoals de mi nister van Landbouw, de heer Mansholt, uiteenzette. Maar de wet geldt thans ook voor an dere dieren. Ook hieraan ligt een motief De heer C. Taling was vroeger een ambitieus taxichauffeur, voor wie de vele gevaarlijke kruispunten in Hilver sum geen enkele moeilijkheid meer op leverden en voor wie de plattegrond van Hilversum even bekend was als die van zjjn woning. Hij kende de fijne kneepjes van het chaufferen en had Hilversum al lang genoeg rondge reden om blindelings bjj wijze van spreken te kunnen weten waar hij dub bel op moest letten. Toen hij echter kans zag een betrekking te krijgen in de K.R.O.-studio liet hij zijn chauffeurs- bestaan voor wat het was en vertrok naar de Emmastraat, waar de vele be zoekers en uiteraard ook de K.R.O.- medewerkers met hem kennis maakten als portier. Maaroude liefde roest niet en toen dan ook de K.R.O., om een groot woord te gebruiken, vorige week een buslijn ging exploiteren was de heer Taling de eerste, die achter het tsuur van deze bus plaatsnam. De K.R.O. koesterde namelijk al enige tijd de wens om enige ingrijpende ver anderingen binnen het studiogebouw aan te brengen. Zoals men heeft kun nen lezen, zou vorige week met deze verbouwingen een aanvang worden ge maakt. Dat betekende echter tal van voorzorgsmaatregelen, aangezien na tuurlijk de programma's tijdens de werkzaamheden, die ongeveer acht maanden in beslag zullen nemen, nor maal door moesten gaan. Met andere omroepverenigingen werd overeenstem ming bereikt over het gebruik van studioruimten elders, zodat de omroep medewerkers genoodzaakt zouden zijn zich van deze naar gene studio te bege ven en dat liefst zo snel mogelijk om de uitzendingen normaal te doen geschieden. Hoe lossen we dit op, zo vroeg men zich bij de K.R.O. af. Het antwoord lag voor de hand: als voorzorgsmaatregel zou de K.R.O. een busje laten rijden, waardoor de mede werkers op snelle wijze van de ene naar de andere studio gebracht kon den worden. Hilversum heeft inmiddels met dit K.R.O.-busje een splinternieuw wa gentje, plaats biedend aan zeven pas sagiers kennis kunnen maken. Het rijdt op een vast tijdschema ieder half uur dezelfde route langs de diverse studio's. Er is zelfs een dienstregeling ontworpen, waarvan niet afgeweken Van 2 tot en met 8 Juni zal de Fédé- ration internationale des jeunesses mu- sicales in Hannover haar 9de jaarlijkse congres houden. Nederlandse deelne mers aan dit congres zijn o.a. Max Vredenburg, directeur van jeugd en muziek", en de fluitiste Madeline Men- ten, die zal meespelen in het interna tionale jeugdorkest op Pinkstermaan dag. De federatie telt op het ogenblik 300.000 leden, afkomstig uit 16 aange sloten landen. Op 16 Juli zal in West-Duitsland een nieuwe Bondspresident worden geko zen. Er is slechts één candidaat: de hui dige President dr. Theodor Heuss, zo dat de verkiezing zelf nog slechts een formaliteit is. Niettemin is er kwestie gerezen, n.l. over de plaats waar de plechtigheid zal moeten plaats vinden. In Bonn, de hoofdstad van de federale republiek, of in Berlijn, dat nog aitjjd de titel van eigenlijke rijkshoofdstad opeist. Wel is zeker, dat Heuss opnieuw in zijn ambt bevestigd zal worden in Berlijn. Dit geschiedt op 12 September van dit jaar. De beslissing over de vraag waar de Presidentsverkiezing ge houden zal moeten worden, moet echter door de President zelf worden geno men. De Berlijnse politici hebben alles op alles gezet om het federale parle ment op 16 Juli naar Berlijn te halen i •-'•'•'viTi*? j i j - - j om de President te kunnen kiezen. Men heeft onderhandelingen geopend met een luchtvaartmaatschappij om de 1018 federale afgevaardigden naar Berlijn over te kunnen brengen. De kosten worden beraamd op circa een kwart millioen mark, maar men acht deze prijs niet te hoog voor zulk een demon stratie van het Duitse eenheidsstreven. De regering in Bonn vindt het plan echter wel wat overdreven. Te meer omdat de hele plechtigheid slechts een paar minuten zal duren. In feite is er immers al een beslissing gevallen. De meerderheid van de West-Duitse bevolking is evenwel enthousiast over het plan. De Duitse eenheid is nog altijd het primaire vraagstuk van de Duitse politiek. Een opinie-onderzoek in Bielefeld heeft uitgewezen, dat twee-derde van de ondervraagden de Duitse eenheid van meer direct be lang acht dan de eenheid van Europa. Berlijn houdt ondertussen voet bij stuk. President Heuss heeft al een of ficiële ambtswoning gekregen in Ber lijn en de Berlijnse burgemeester, dr. Walther Schreiber, is gisteren naar Bonn gevlogen om Bondskanselier Adenauer over te halen zijn fiat te geven aan het plan. Adenauer hecht echter niet zoveel betekenis aan de demonstratieve waar de van de plechtigheid. (ANPi Generaal Augustin Guillaume. die aftreedt als resident-generaal van Marokko, is be noemd tot chef van de generale staf van de Franse strijdkrachten en voorzitter van het college van stafchefs. Hij volgt generaal Paul Ely op, die zoals gemeld benoemd is tot commissaris-generaal en opperbevelheb ber in Indo-China. wordt en de radiomensen kunnen dan ook van hun busje op aan. Ieder heel en ieder half uur vertrekt het busje van de K.R.O.-studio, stopt dan eerst in de Havenstraat tegenover „Ons Gebouw" en doet dan achtereen volgens aan de N.C.R.V.. de Vara, de Wereldomroep en de A.V.R.O. De dienst vangt 's morgens aan om half acht en eindigt eerst om half 12 's avonds of, wanneer de K.R.O. geen avonduitzendingen heeft, om half acht. Behalve de heer C. Taling wordt de chauffeursfunctie vervuld door de heer J. van Dijk, die werkzaam is in de garage van de Nederlandse Radio Unie. De Franse verpleegster Geneviève de Galard Terraube, de „engel van Dien Bien Phoe", heeft op een persconferen tie te Parijs voor het eerst vragen willen beantwoorden naar aanleiding van de brieven, die zij tijdens haar korte krijgs gevangenschap aan de communistisch- Vietnamese leider, Ho Tsji Minh, heeft geschreven. Zij had dit gedaan, zo ver telde zij, om de mogelijke bevrijding van een aantal gewonde Franse krijgs gevangenen niet in gevaar te brengen. De eerste brief, waarin zij de rode leider gelukwenste met zijn verjaardag, had zij geschreven op verzoek van ..hooggeplaatste Vietminh-autoriteiten". Een militaire arts van de communisti sche strijdkrachten had haar vervolgens gevraagd Ho Tsji Minh in een tweede brief te danken voor haar invrijheids- stelling, waartoe toen reeds was be sloten. „Deze brief was louter een ge baar van beleefdheid, waar men in het Verre Oosten grote waarde aan hecht," zo verklaarde Geneviève. Een derde brief, waarin zij een groep vrouwen van de Vietminh dankte voor het feit, dat zij Ho Tsji Minh verzocht hadden haar in vrijheid te stellen, had zij geschreven met het oog op het lot van de overige zeven en twintig leden van de Franse medische staf. Ook dit was een brief „op verzoek" en zij wilde door een weigering de kansen van haar collega's, eveneens in vrijheid te worden gesteld, niet verkleinen. De Franse verpleegster verklaarde niet, waarom zij Ho Tsji Minh betiteld had als „president" van de Vietminh. Zij had haar brieven in „de meest gematigde vorm" gesteld, die zij maar kon bedenken, zo vertelde ze en er scholen in het geheel geen politieke motieven achter. van doelmatigheid ten grondslag. wetgever denkt hierbij aan de kans op uitbreiding van besmettelijke ziekten n j vee als gevolg van besmetting door a dere diersoorten, maar er klonk bij behandeling in de Kamer toch ook ee ander geluid door. Minister Mansnol die het ontwerp verdedigde, nam h uit een oogpunt van dierenbescherming n.l. op voor vrouwelijke dieren die o handeld moeten worden. Eigenlijk, z zei de minister, zou dit niet anders da onder verdoving moeten worden toef! laten. De wet bepaalt dat slechts dierenait- sen tot de uitoefening van de 8en£?e kunst worden toegelaten. Indien er bU* zondere omstandigheden aanleiding 10 geven, kan de overheid echter ook an deren daarbij inschakelen onder Y_°01* waarden die zij nader zal bepalen. Er om practische redenen een uitzondering gemaakt voor het castreren van manneg lijke biggen en lammeren door hun genaar, maar ook hierbij zal de minis voorwaarden stellen. Minister Manshoi voelde veel voor de gedachte van d heer Biewenga (A.R.). om hierbij ruimere mate het instituut voor vee verloskundigen en castreurs in te sC"®T kelen en tevens het bedrijfsleven advies te vragen. De heer van der Wei den (KVP) had de minister gewaar schuwd voor de restricties die de we» hier legt. Zij zijn met alle eisen van de praktijk in tegenspraak. Zelfs voo vrouwelijke biggen is volgens hem een monopolie van veeartsen niet juist. P® heer van der Weiden zag de oorzaak van het bestaande tekort aan deskun digheid veeleer in een gebrek aan voor lichting. Over het algemeen vond de wet ®el2 goede ontvangst bij de agrariërs in net parlement. Ir. van Meel (K.V.P.) maak te zich bezorgd over de verloskundig®" die geen dierenartsen zijn. Er zijn im mers veel streken waar een tekort be staat. Ook na het Indienen van een nota van wijzigingen was de heer van Mee1 nog niet overtuigd, dat nu de bestaans zekerheid voor deze mensen, gegaran deerd was. Immers de toestemming 0,n het beroep uit te oefenen kan op moment weer worden ingetrokken. H>J kwam dus met een amendement, dat vanwege de lengte van het stuk voorzitter op verzoek van de heer Von deling (PvdA) deed besluiten de behan- deling de volgende week voort te zetten- AMSTERDAM, Vossiusgymnasium <W' ploma B, 2e groep: Wim Hulshoff Pol» Peter Konijn, Peter Korver, Emile van Kreveld, André van der Laan. Na ver lengd examen geslaagd voor diploma B: Robert Best (uit le groep). Afgewezen: geen. Diploma B, 3e groep: Els de la Parra* Frits Pelt, Pieter Reydon, Machteld Roede, Geert van Tijn. Afgewezen: geen. AMSTERDAM (G. U.) Cand. kunstge schiedenis mej. J. van Apeldoorn, Amster dam; cand. politieke en sociale wetensch» (sectie CI) J. van Westendorp, Amster dam; cand. rechten mej. L. van Kouwen- hoven, F. Bijlsma én G. van Roozendaal» Amsterdam. AMSTERDAM (St. Ignatiuscollege) afa. Gymn. A: J. Schaap; afd. Gymn. B: t. Asberg, K. van Bergen, Th. Bordens, E. Jan sen, P. Kuit, D. Meuwissen, Th. v. Oers. B. Sweerts. DELFT, 4 Juni. Cand. werktuigk. ingen. J. Benard, Ede; ingenieursexamen bouwk» ingen. C. Beersma, Schaesberg; cand. schei kundig ingen. H. van Beek, Monster, J* Bromberg, Amsterdam, T. Frieling, Rotter dam, E. Klein Nibbelink, 's-Gravenhage, S. Lammers, Leiden, P. Rijperman, 's Graven- hage, R. van Staa, Bilthoven en H. de Wolf» s Gravenhage. HAARLEM (Lyceum „Sancta Maria" Voor gymnasium A slaagden de dames; H* F. Borghouts, M. J. M. Braam, J. E. Bruns- niann, A. I. M. Cremers, S. J. M. Hin, G. J. M. Hoge, C'. S. L. M. Rikkers, Haarlem! B. M E. Duynstee, Heemstede; V. F. M® Hissink, Bentveld; A. W. J. Pas, Overveen. Afgewezen: 1. Voor gymnasium B slaagden de dames1 M. M. C. Haanappel, Bloemendaal; L. C. H. van Riet, Bennebroek; M. J. de Vaan, Half weg. Afgewezen: 3. ROTTERDAM, 4 Juni. Cand. econ. wetensch. B. Gouzaard, Den Haag, W. Gevaerts, Voorburg. J. de Haan, Bergen op Zoom, R. I. Surachno, Amsterdam. A. v. d. Beek, Rotterdam, X. v. Vuuren, Rot terdam, P. P. v. d Wel, Rotterdam, J- de Ridder, Dordrecht, J. Kapteyn, Rot terdam, P. W. Klein, Gouda, en J. Koop man, Voorburg. Doctoraal econ. wetensch. F. K. Crol, Haren (Gron.), C. v. Muiswinkel, Rot terdam, A. Putter, Rotterdam, en D- Bijleveld, Haarlem. Op 9 Juni hoopt de vermaarde derlijk begaafden, zoals Wtllej" vioolpaedagoog Oskar Back de Noske, Theo Olof en Herman Kreo- leeftijd van vijfenzeventig jaar te bers, hebben zich onder zijn e bereiken. Toen hij kort na de eer- ding tot bekwame violisten 9 ste wereldoorlog in Nederland vormd. kwam, was hij reeds hoofdleraar ,„„w, in geweest aan het Koninklijk Con- EJ ,is een °skarn BacA'lZit de servatorium te Brussel. Daar gold f euen geroepen, woa hij als de opvolger van zijn leer- studie van onbemiddelde jubsi- meesters Eugène Ysaye en César violisten kan worden gesuo Th, ison. Eenmaal in Nederland, dieerd- M.en ls iwmtojf, vestigde hij zich in Amsterdam Uen.°P deze Jn?T;le'' en verkreeg ook hier spoedig be- het best kan huldigen, kendheid door zijn vioolpaedagogi- Op 8 Juni wordt in de K iche gaven. In 1921 werd hij hoofd- Zaal van het Concertgebouw te leraar aan het Amsterdamse Mu- sterdam een concertavond gag zieklyceum, een functie, die hij nog waaraan vele vooraanstaande steeds vervult. Ook was hij een sici hun medewerking zul'eT1 g aantal jaren verbonden aan het lenen. Op deze avond zal m t„nen Conservatorium te Rotterdam, als jubilaris officieel in kennis so car opvolger van de in 1933 overleden van de oprichting van het Alexander Schmuller. Vele uitzon- Back-fonds.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 6