Bevrijding van Europa ingeluid TIEN JAAR^GËLËDEN BEGON INVASIE IN NORMANDIË DE Dukaat Herwonnen welvaart dank zij het Marshallplan Douwe Egberts tabak ^VÖolken va genot" Kleine bussen (AANdveULtTam, VAN stadsvervoer voor snel HET WELSLAGEN EEN KWESTIE VAN UREN De lekkerste pijptabak uit Kde handigste verpakking Sober relaas van een beachcommando Landbouwer door paard gedood Nederlands uitvoer steeg met 200 pet. PRINS BERNHARD BEZOEKT DE STAATSMIJN MAURITS Ruim twee uur ondergronds r m 1 in patent-verpakking! DE TWEELING J ZATERDAG 5 JUNI 1954 PAGINA 9 H Iippi|i:®§8 mm - ÉS!1'. imv Nederland dankbaar voor Marshall-hulp Boekwerk aangeboden aan Eisenhower Weer dodelijk ongeluk bij Lentse lus - 3 milliard gulden tegenwaardegelden Schietpartij in Buenos Aires, een dode door HAROLD 1 KUNST EN BEDRIJF Het Zuiden wil eigen wegen gaan 4» A.s.±% -w..,.4. (Van een onzer verslaggevers) Eerste Pinksterdag, 6 Juni, is het tien jaar geleden, dat de bevrijding van West-Europa werd ingezet met de invasie van geallieerde troepen in Normandië, het grootste, meest gewaagde en opzienbarende wapenfeit uit de ganse wereldhistorie. Op die gedenkwaardige dag in 1944, waarop wij allen in de door de Duit sers bezette gebieden weer hoop zagen dagen in de grauwte van ons onder drukte bestaan, meldde het Duitse Nieuws Bureau via radio en Deutsche Zeitung in die Niederlande: „Overeenkomstig de Duitse verwachtingen, die in de laatste dagen de invasie zeer aanstaande achtten, zijn in de vroege ochtenduren van de zesde Juni omvangrijke amphibische aanvalsonderne- mingen van Brits-Amerikaanse strijdkrachten tegen de Noordkust van Frankrijk begonnen. Zoals verwacht werd, is het de Westerse mogendheden, dank zij een geconcentreerde samenwerking van scheepsgeschut en bommen werpers, gelukt een bruggenhoofd te vestigen." Dit was de zoveelste zielige leugen, die door het hoofdkwartier van de „Führer" de wereld werd ingezonden. Want in feite werd de invasie op dat moment, door de Duitsers althans, helemaal niet verwacht en zeker niet aan de noordkant van Normandië. Het Duitse opperbevel was door deze snelle en feilloos uitgevoerde manoeuvre van Generaal Eisenhower volkomen ver rast. Terwijl de geallieerde invasievloed de Franse kust overstroomde, moes ten ijlings troepen ter versterking van het onvoorbereide bezettingsleger in Frankrijk worden aangevoerd, i Maar wij, reeds lang gewend aan de leugenachtigheid van de onderdruk ker, hebben daar nauwelijks op gelet. Wij wisten, dat het „overeenkomstig de verwachtingen" betekende, dat men volledig was verrast. En wij wisten, dat de met smart verbeide invasie eindelijk een feit was geworden en wij schepten nieuwe moed om de folteringen van de langzamerhand hysterisch geworden bezetter te dragen. In de stille vreugde van die zesde Juni konden wij, noch durfden wij vermoeden, dat de op die dag ingeluide bevrijding voor een groot deel van ons land nog zo bitter lang op zich zou laten wach ten. En dat het merendeel van onze landgenoten het leed nog tot aan de boorden van de dood zou moeten dragen. Aan de operaties op D-Day zijn an tastische voorbereidingen voorafgegaan. Maandenlang hebben de knapste des kundigen van het Britse en Amerikaanse leger de plannen besproken. Tenslotte werd gekozen voor de operatie „Over lord". Deze voorzag in een massale lan ding in Normandië om vandaar door te stoten tot in Holland en daarna, boven de Siegfriedlinie om, de beslissende aanval op Duitsland zelf in te zetten. Als datum werd de vijfde Juni 1944 gekozen. Invasie afgelast Op vier Juni, 's-middags om vier uur kwamen de Britse en Ameri kaanse legerleidingen bijeen om de uitvoerbaarheid van de landingen op de volgende dag te bespreken. De rap porten die op dat moment binnenkwa men waren uiterst ontmoedigend. Het weer was zo slecht, dat het zelfs moei lijk zou zijn kleine schepen te han teren. Het vuur uit de scheepskanon- nen zou door de hoge golven voor de Normandische kust doelloos zijn en steun uit de lucht was door het laag hangend wolkendek absoluut onmoge lijk. De landing zou onder deze om standigheden een roekeloze gok zijn. Generaal Eisenhower besloot de aan val, waarvoor reeds alle troepen ge reed stonden en alle schepen in de havens van Portsmouth en Southamp ton onder stoom lagen, af te gelasten. Verscnillende schepen die zich reeds in het Kanaal bevonden moesten wor den teruggeroepen. De bijeenkomst van de generaals de ^olgende dag werd begeleid door een hevig noodweer. Het kamp aan de En gelse kust schudde op zijn grondvesten °nder windstoten die de kracht hadden van een orkaan en de grond was, door weekt door een onophoudelijke regen bui. Een rapport van de meteorolo gische staf meldde, dat, indien men de htvasie onder deze omstandigheden toch had doorgezet, de gehele operatie een Afschuwelijke ramp geworden zou zijn. Hetzelfde rapport echter deelde tot gro- ~e verbazing van de aanwezigen mee "at in de morgen van de zesde Juni ®eh korte periode van vrij goed weer zou aanbreken, iets dat tevoren onmogelijk verwacht kon worden. Dat goede weer ~°u ongeveer 36 uur aanhouden. Daar- ?a zou het weer hopeloos worden, zou et pas goed slecht weer zijn. ...Die voorspelling was niet erg bemoe digend voor de vergaderende generaals. AF bestond namelijk de kans, dat, indien Aj van de korte periode goed weer ge- ruik zouden maken, de eerste landings- rh'w zouden slagen, maar dat het her onmogelijk zou blijken het ver worven bruggehoofd uit te breiden en te verstevigen, zodat de troepen van het eerste uur een gemakkelijke prooi voor de Duitsers zouden zijn. Verder uit stel echter betekende een even groot risico cn daarom besloot Eisenhower de invasie de volgende morgen, de zesde Juni doorgang te doen vinden. A aan wezigen waren het daarmee eens. Bin nen enkele uren was het ganse mon strueuze militaire apparaat in werking. Minder dan vier en twintig uur later was de invasie een feit geworden. Door een verschrikkelijk bombarde ment van zevenhonderd stukken scheeps geschut en elfduizend vliegtuigen werd Hitler's trotse Atlantikwall aan de Nor mandische kust in puin geschoten. Door vierduizend oorlogsvaartuigen en duizenden kleinere schepen werden in We mochten er niet meer uit. Na twee dagen was de sfeer in de schuit onhoudbaar. Het was zwaar weer en we deinden de hele dag op en neer. We vroegen ons af waar we naar toe zouden gaan. Een enkeling kwam op de gedachte aan de invasie. Maar daar rekenden we niet op. De vierde Juni kozen we zee. Het was moor dend. We hobbelden met een slakken gang over de golven, die huizenhoog opspoten. We konden niets doen. We mochten niet aan dek. 's Avonds wa ren we nog geen streek verder. Dat merkten we pas de volgende morgen, toen we zagen dat we nog steeds voor de Britse kust heen en weer kruisten. Dat bleef zo de hele dag. De zee werd steeds roeriger en wij ook. Wach ten waren we gewend, maar niet op die manier. We pokerden en ik won een heleboel geld. Bob, de kapitein kwam er ook bij, die won weer van mij. In de nacht kwam hij terug om te vertellen dat de invasie de volgende morgen plaats zou vinden. En toen wisten we het wel. Het was nog niet licht toen we de vliegtuigen over hoorden komen. Te gelijkertijd hoorden we de zware grana ten uit de scheepskanonnen over ons zeilen. Het was zover, tenminste als het voor ons ooit zover zou komen. Je voelt je toch al nooit prettig wanneer je naar het slagveld wordt gebracht, vooral niet als je niets kan zien van wat er voor je gebeurt. Dus laat staan als dat slagveld het hol van de leeuw, Europa zelf is. Het schip trilde en als maar meer vlieg tuigen vlogen over. In de verte volgden de explosies elkaar op als de rommel van de donder. Dat is een geluid dat je vast vertrouwd maakt met wat er Komen gaat. Enkele uren ging dat zo door. Het gerommel van de explo sies werd steeds sterker. Plotseling raakte de schuit met een schok grond. De steven was omgebouwd. Twee deu ren klapten open en we moesten eruit, tot onze oksels in het water. Er lagen meer schepen tegen het strand en troepen renden landwaarts. Wfl ook. Er werd weinig geschoten. Een paar honderd meter verder moesten we ons ingraven. Toen ik achterom keek, zag ik een fantastisch schouwspel. Van alle kanten kwamen schepen opstomen. Overal werden manschappen en mate rieel ontscheept. Nooit had ik een zo grote operatie gezien. Daarna begon de hel in de stormloop op de Duitse kaze matten. Hun zware geschutsopstellingen waren grotendeels verwoest, maar wij liepen storm op een moordend mitrail- E nkele uren nadat thans tien jaar geleden de eerste troepen op de Normandische kust voet aan wal hadden gezet, was de zee be zaaid met oorlogsbodems en lan dingsvaartuigen. Het strand was doorploegd met sporen van zwaar xijdend materieel en leek een grote militaire opslagplaats. (Van onze Haagse redactie) De Nederlandse regering heeft uit dankbaarheid jegens Amerika voor al hetgeen dit land middels de Marshall hulp voor ons heeft gedaan een boek- "weirk uitgegeven getiteld: „De weg naar herstel". In dit boek worden de beide aspecten van het Marshallplan, namelijk het nationale herstel dank zij de Amerikaanse hulp en de betekenis van deze hulp voor de Europese sa menwerking belicht, zodat men in Amerika een idee kan krijgen wat de betekenis van de Marshallhulp voor ons land is geweest. Vandaag heeft de Nederlandse am bassadeur in Amerika een exemplaar van „De weg naar herstel" in tegen woordigheid van generaal Marshall aan president Eisenhower overhandigd. In de ambtswoning van de minister van Buitenlandse Zaken mr. J. W. Beyen is een exemplaar van dit boek aange boden aan de Amerikaanse ambassa deur in Nederland, de beer H. Free man Matthews. (Van onze correspondent) Op het beruchte kruispunt de Lentse lus, aan de voet van de Nijmeegse Waalbrug, is Vrijdagmorgen het z veelste verkeersongeluk met dodelijke afloop gebeurd. De 47-jarige metselaar A. F. Peters nit Bemmel werd het slachtoffer. Bij het oversteken van' de snelweg werd de metselaar op de parallelweg gegrepen door een bus van de Gelderse Tramwegen, die uit de richting Nijme gen kwam. Hij werd van zijn fiets geslingerd en overleed ter plaatsë. Men neemt aan, dat P. de bus niet aan heeft zien komen, daar hem het uitzicht werd belemmerd door een voor hem rijdende autobus Het slachtoffer laat een vrouw met vier kinderen achter. Aan de be veiliging van dit uitermate gevaarlijke kruispunt wordt de laatste tijd hard ge werkt. O.a. wordt er gewerkt aan een brug over het kruispunt, terwijl onde>- de opgang van de brug een viaduct is aangelegd. Pas wanneer het gehele werk is voltooid, zal men nergens meer de snelweg behoeven over te steken Advertentie uiterst korte tijd tweehonderdduizend man geallieerde troepen aan land gezet. Twee Amerikaanse en een Britse pa rachutistendivisie vielen achter de Duitse linies. De aanval concentreerde zich aan de Seinemond, zich spreidend naar het Westen in de richting van Cherbourg. Bayeux en Caen zijn namen die voor altijd verbonden zullen blijven met dé geschiedenis van de grootste veldslagen van de historie. De ope ratie was een groot succes. De Duitsers hadden een zo gedurfde poging in het afschuwelijke weer nooit verwacht. Eerst enkele dagen na de invasie waren de Duitsers in staat georganiseerde tegen stand te bieden. „Wij waren pas terug uit Sicilië", ver telde Phillip, 'n sergeant van de Royal Marine Commando's, enige maanden na de invasie, toen de slag om Nij megen gewonnen was. „Na ons verlof waren we naar Portsmouth getrans porteerd. Waarom dat wisten we niet. Dat kon ons niet scheien ook. Het zou wel weer een nieuwe opdracht zijn. Ejn wat de Commando's betrof zou dat wei een stinkende zijn. We waren daaraan gewend. Portsmouth leek een afgeladen Marinepakhuis. Nog nooit had ik zoveel schepen bij elkaar gezien. De hele stad was vol soldaten. Overal waar ze maar soldaten konden onderbrengen, hadden zij ze weggestopt. We dachten dat wij in de putten en goten zouden moeten sla pen en dat is geen prettige gedachte, wanneer je zo pas van verlof terug komt. Maar we werden aan boord van een destroyer gebracht. Het stonk er, want er waren nog veel meer mannen op. Toch kregen we een goed plaatsje leurvuur. Wij moesten erdoor. Het was benauwend. Plotseling werd ik bang. Dat was ik nog maar zelden geweest. Ik kreeg het koud en warm tegelijk. Zweet gutste van mijn voorhoofd. Ik weet nog dat ik op een gegeven moment, de strijd was nauwelijks enkele uren oud, ben opgestaan. Onmiddellijk werd ik weer tegen de grond geslagen. Drie dagen later werd ik in Dover wakker. Ik had een schampschot langs mijn hoofd. De kogel was in mijn schouder gedrongen. Het was erg onbetekenend. Drie maan den later was ik weer in Europa. En nu ben ik hier." Dit is het sober relaas van de zesde Juni, een der belangrijkste dagen uit de Tweede Wereldoorlog, de dag die thans terecht door de gehele wereld wordt herdacht. Terwijl de 51-jarige landbouwer L. K. te Helden Donderdagmiddag bezig was zijn paard te bespannen gaf het dier plotseling een heftige ruk, waar door K. ernstig tegen het hoofd werd geslagen. Duizelig stapte de landbou wer op zijn fiets en reed naar huis, waar hij onwel werd. Een ontboden arts achtte het raadzaam hem naar een ziekenhuis te laten overbrengen. Vrij dagavond is K., vader van tien kindp- ren, te Venlo overleden. Toen in Januari 1953 de Nederlandse regering tot haar voldoening aan de regering van de V.S. kon mededelen, dat de economische situatie van Nederland zodanig was verbeterd, dat wij niet langer in aanmer king behoefden te komen voor Amerikaanse economische steun, nam de regering het besluit om na afloop van de normale verslagperiode een samen vattend boek uit te geven, waarin de betekenis van het Marshallplan voor Nederland en voor de Europese samenwerking zou worden geschetst. In dit thans vërsclienén boek. dat de titel draagt van „Herwonnen Welvaart" en een voorwoord inhoudt van minister W. Drees, komen twee elementen tot uitdrukking: De betekenis van de hulp voor Nederland en de stimulerende werking, die het Marshallplan gehad heeft op de verschillende vormen van Europese samenwerking. Het boek bestaat uit drie gedeelten. meen, 400 milhoen gulden voor herstel Het laatste hoofdstuk „De kroon op het werk' bevat een overzicht van de tijdens de periode van de Marshall-hulp bereikte resultaten, welke als volgt kunnen worden samengevat: De totale voortbrenging van de Ne derlandse volkshuishouding steeg van 1947 tot 1953 met ruim 40 pet. Het al gemene voorzieningsniveau kon belang rijk worden verbeterd, de investeringen konden op een hoog peil blijven gehand haafd (20 pet. van het bruto-nationale product) De waarde van de Nederlandse uit voer steeg in deze periode met 200 pet, De uitvoer naar de V.S. en Canada steeg van 85 millioen gulden in 1948 tot 700 millipen in 1953. Het tekort op de betalingsbalans maakte plaats voor overschotten. In 1953 bedroeg het over schot 1300 millioen. Het dollartekort dat in 1947 1300 millioen bedroeg maakte plaats voor een overschot van rond 250 millioen in 1953. Het verkeer met het dollargebied was fundamen teel beter geworden. In verband met de verbetering in de situatie van de betalingsbalans kon worden overgegaan tot de liberalisatie tot een zeer hoog percentage niet alleen van dë invoer uit de O.E.E.S.-landen, doch onlangs ook uit het dollargebied. Van groot belang was de invloed van het Marshall-plan op de monetaire ont wikkeling, doordat grote bedragen aan de circulatie werden onttrokken, die veelai op niet-inflatoire wijze werden aangewend. Een belangrijk deel van de ze gelden, 750 millioen, werd bestemd voor schuldaflossing, hetgeen heeft bij gedragen tot gezondmaking van de overheidsfinanciën. Van de ruim 3 milliard aan tegen waardegelden werd voorts 600 millioen bestemd voor militaire projecten, 650 millioen voor de landbouw, 400 mil lioen voor oorlogsschade in het alge- Een bijeenkomst van stakende metaal arbeiders te Buenos-Aires is gisteren ln een schietpartij geëindigd, waarbij een persoon om het leven kwam en enkele anderen werden gewond, van wie sommigen ernstig. De politie maakte met traangas een einde aan de strijd en trok een cordon om het strijdtoneel. Aanleiding tot deze schiet partij was een geschil over de vraag of men het werk zou hervatten of niet. 150.000 metaalbewerkers zijn reeds twee weken in staking. Het merendeel van hen heeft een nieuw collectief arbeidscontract, dat door vertegenwoordigers der arbeiders in het begin van deze week was getekend, van de hand gewezen. Na het incident marcheerden arbeiders met omfloerste vlaggen naar het regerings gebouw. Zij werden echter onderweg door een sterke politiemacht tegengehouden. Wel werd hun toegestaan een delegatie naar het hoofdbureau van politie te zenden. van de schade van de overstromings ramp en 250 millioen voor de woning bouw. De industriële productie steeg in de periode 1947-53 met bijna 75 pet. de productiviteit was ten opzichte van 1947 in 1953 gestegen met bijna 40 pet. De toeneming t.o.v. voor de oorlog bedroeg 7 pet. Deze productiviteitsverhoging werd bevorderd door de sneciale bij drage, die de Amerikaanse regering aan Nederland er beschikking stelde, het grote aantal studiereizen in het ka der van de technische bijstand, die de Verenigde Staten als onderdeel van het Marshall Plan aan de West-Europese landen verleende en het bestemmen van gelden van de tegenwaarderekening voor dit doel. De verkeerssector heeft eveneens in deze periode een belangrijke vooruit gang kunnen boeken. Het autopark van Nederland was t.o.v. voor de oorlog bij na. verdubbeld. Het tonnage van de koopvaardijvloot steeg met 15 pet. t.o.v. voor de oorlog. In zijn functie van buitengewoon lid van de Mijnraad heeft Prins Bemhard Vrijdag een bezoek gebracht aan de ondergrondse werken van de staatsmijn Maurits. Aan het bezoek nam ook deel de commissaris der Koningin in Limburg, mr. dr. F. Houben, de leden van de Mijnraad. de inspecteur- generaal der mijnen. Voorts dr. F. A. de Graaff, particulier secretaris van de Prins en majoor Gerben Sonderman. Het gezelschap daalde allereerst af naar de 660 meter verdieping van de Maurits. Aangekomen op de laadplaats van deze ver dieping maakte de Prins een tocht met een personentrein. Daarna ging het gezelschap door een steengang en een toevoergalerij over een afstand van 2 km. naar laag 6. Hier daalde men een pijler af van 170 meter lengte en een hoogte van 1.20 m.. waarin de kool mechanisch gewonnen en geladen wordt. De toelichting bii de mechanische kcolwinning .verd gegeven door ir. Hel lemans, Ir. Bergstein en drs. A. Rotter. De Prins sprak in deze pijler met enkele hou wers en verbleef er ongeveer een uur. Van de voet van de pijler keerden de bezoekers terug naar een steengang. Van daar reden zij met een personentrein terug naar de schacht. De Prins verbleef in totaal ruim twee in de schacht. Dergelijke busseniets groter dan de hier afgebeeldezorgen in verschei- dgjtë- J^xote stedeh in Zuid-Amerika voor snel personenvervoer. Voor onze steden kunnen zij weinig geschikt ge acht worden. Naar wjj uit goede bron vernemen zal het Zuiden - Limburg en Brabant - de banden met de Stichting Kunst en Bedrijf losser maken en eigen wegen gaan. Niet c o enige principiële reden, doch omdat men meent dat het Zuiden beter zelfstandig het gestelde doel: het scheppen van kansen en mogelijkheden voor beeldende kunstenaars in de in dustrie, kam bereiken. Het Zuiden heeft, zowel veel industrie alsook tal van schilders, beeldhouwers en kunstnijve- ren. Men is hier tot het inzicht geko men dat er, in verhouding, niet vol doende opdrachten gegeven worden aan kunstenaars uit Brabant ën Limburg. Men hoopt de meer regionale regeling nog in dit jaar door te voeren. NOORWEGEN. De Amerikaanse re gering heeft in een antwoordnota aan Noorwegen verklaard, dat een onderzoek heeft aangetoond, dat het waarschijnlijk is, dat de vreemde vliegtuigen, die destijds boven Noors gebied hebben gevlogen. Amerikaanse zijn geweest. Hieraan werd toegevoegd dat dit dan is geschied door navigatiefouten en niet door een opzette lijke handelwijze. De Amerikaanse rege ring betreurt het voorgevallene. Zij heeft maatregelen genomen om herhaling te voor. komen. (Van onze redacteur) Yan bevriende zijde is enig commentaar geleverd op ons intussen al enige tijd geleden geplaatste artikel, waarin voor een grote stad met zeer intensief verkeer tijdens de spitsuren voor het personenvervoer de voorkeur werd uitgesproken voor gebruikmaking van trams, liever dan bussen. Men wees ons op de rol, die bussen van beperkte omvang met een capaciteit van ongeveer vijftien personen vervullen in enkele zeer grote Zuid-Amerikaanse steden. Deze busjes worden gebruikt als aanvulling van de tram, hebben een vast begin- en eindpunt, maar hebben de vrijheid hier en daar van de route af te wijken. Zij hebben slechts weinig stopplaatsen en zorgen voor een snel vervoer. De tarieven van deze bussen zijn echter twee maal zo hoog als die van de tram: twee Cruzeiro tegen één. Onze zegsman heeft met veel genoe gen deze busjes in werking gezien, er bepaald met plezier in gereden, vooral omdat zij niet overbelast worden en er royaal ruimte is voor de passagiers. Met afgrijzen daarentegen heeft hij, toen hij in ons land was teruggekeerd, onze volgepropte trams gezien en er trouwens ook zijn deel van en ergernis aan gehad. Zouden in onze grote steden met de spitsuren niet eveneens derge lijke snelle busjes kunnen rijden, zo vraagt hij zich af. Als het tarief hier ook twee maal zo hoog zou zijn als bij de tram zouden de velen, die gerieflij ker en sneller vervoer prefereren boven het hangen aan de lus en het soms bij na gekraakt worden, met genoegen deze dubbele prijs betalen, zo meent hij. Zelfs zouden velen er geen bezwaar te gen hebben als zij in het spitsuur voor vijftig cents in korte tijd naar huis werden gebracht. Wij hebben een en ander voorgelegd aan de deskundigen met wie wij de af gelopen weken tal van verkeerskwesties .esproken hebben. Zij staan niet hele maal afwijzend tegenover het in gebruik stellen van deze busjes en menen, dat, om ons tot Amsterdam te bepalen, er op het spitsuur zeker voldoende aanbod zou zjjn om een aantal van deze voer tuigen op het traject van een vijftal tramlijnen te laten rilden. Deze bussen zouden hun beginpunt kunnen hebben op de Dam, verder een enkele halte in de stad als, ?1 naar gelang van de richting, op Rembrandtsplein, Leidse- plein, Haarlemmerplein, Waterlooplein, en slechts een twee- a drietal haltes in de buitenwijken. Men zou er in dit geval niet tegen op moeten zien van het eindpunt een tiental minuten naar zijn huis te moeten lopen. Men meent voorts, dat de, zeggen we, dubbele prijs voor velen geen bezwaar zal zijn. Vindt men op een bepaald punt de suggestie van onze relatie aanlokkelijk, er worden twee bezwaren tegen aange voerd, die naar de mening van de des kundigen het plan zeer moeilijk uitvoer baar maken. Allereerst is er een ver keerstechnisch en vervolgens een finan cieel bezwaar. Verkeerstechnisch: Het is de bedoeling dat deze busjes voor een snel ver voer zullen zorgen. Dit wordt voor een deel mogelijk gemaakt door het zeer kleine aantal haltes. Maar hoe denkt men met deze busjes, die niet gering in aantal moeten zijn, op de spitsuren te kunnen manoeuvreren in het dan zeer drukke stadsverkeer, speciaal in de radiaal-straten die deze voertuigen toch moeten nemen?. Wij hebben zeer onlangs betoogd, dat de overvolle bin nenstad binnen weinige jaren als er tenminste geen maatregelen genomen worden, om 'n deel van het autoverkeer de toegang te ontzeggen nóg drukker zal zijn, zodanig dat de snelheid van het verkeer aanzienlijk zal moeten ver minderen. En zou men nu deze busjes naast de tram gaan exploiteren, naast het voor worden. Een normale bus is al beel moeilijk toe te laten in het overdrukke centrum, deze busjes die om eenzelfde aantal passagiers te vervoeren natuur lijk groter in aantal moeten zijn, even zeer. Men zou ze niet op de Dam maar aan de rand van de city hun beginpunt kunnen laten hebben, zo kan men op merken. De verkeerstechnische bezwa ren zouden hierdoor goeddeels komen te vervallen. Inderdaad, maar dan zouden de passagiers eerst een (langzame) tram moeten nemen naar dit beginpunt en daarmede vervalt een der voornaamste argumenten voor de invoering: de snel le verplaatsing van centrum naar bui tenwijk. Waarom in Zuid-Amerika dan wel, kan men wagen. Men heêft daar mo derne, zeer ruim opgezette steden en geen volgebouwde binnenstad, in de loop der eeuwen gegroeid. Het verkeer kan hier beter uit de voeten, er is dus ook meer plaats voor bussen. Overigens is het bekend, dat de hoge snelheid hier zeer veel ongelukken veroorzaakt. Financieel: Wat in Zuid-Amerika, een land dat economisch een grote opgang maakt, waar men in no time millionnair is, mogelijk is, kan niet steeds ln Europa geschieden. Men be sefte, dat de gemeenten daar jaar lijks grote sommen toeleggen op het personenvervoer. De overheid in een and als Brazilië kan de verliezen '.onder veel moeite opvangen. Een ervoer met kleine bussen is zeer on economisch, zowel voor wat betreft aet materieel als de mankracht. Zeker als zij alleen tijdens het spitsuur ope reren en alleen dan is er behoefte aan. Het geringe vervoerspotentieel per bus maakt elke rit kostbaar. De overheid moet er grote sommen op toeleggen. Dit kan in ons land natuurlijk niet. En dit is mede de reden, waarom des kundigen de Inbedrijfstelling van der gelijke bussen, hoewel deze op een be bepaald punt aanlokkelijk geacb' wat de door de passagier .ogenomen hand moeten ruimte betreft meest economische ver voermiddel? De chaos zou nog groter - G'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 9