Generaals Ely en Salan naar front in Indo-China Minstens vier rode divisies samengetrokken rond delta Indrukwekkend bezoek aan het Yaticaan Pinksterdrukte te Zandvoort „TJITJALENGKA" STELDE Churchill's zwaan in Volkel KNOWLAND:Het Westen moet binnen 30 dagen beslissen Europese televisiemaand begonnen Narcissen/eest in Montreux Franse troepen in Zuid-Tunis Geleerden doen be roep op Eisenhower VERSTEKELINGEN TELEUR Bulgaar en Joegoslaaf belanden niet in Nederland maar in Japan .'ot hoofd en hart 1 Levenslang voor Berkelse arts Gepensionneerden niet tevreden Mevr. Roosevelt gaa.t naar Rusland 20personen gewond bij trambotsing Drie kinderen verdronken 'Jee nUKKIO befmyou hijjf Het weer t: DINSDAG 8 JUNI 1954 o 78ste JAARGANG No. 25608 Doodstraf geëist tegen Egyptische officieren ,,Fellagha' s" nog steeds actief „Veiligheid" verstikt de wetenschap A. W. Volmer overleden Exploitanten zijn niet ontevreden Vergeefse reis van 40.000 km. Verdere tegemoetkoming gevraagd Nieuwe atoom- Mapparaten"? Te Rotterdam Ongeval met autobus Vijf ernstig gewonden Nederlander met auto in Duitsland verongelukt DE EERSTE SLOFFEN Twee jongens gedood, twee gewond In Amsterdam: JONGETJE VERDRONKEN Gasvergiftiging Vrouw om het leven gekomen VIER DODELIJKE AANRIJDINGEN ELFJARIG MEISJE DOODGEREDEN Onbewaakte overweg 77-jarige man gedood WOENSDAG: Falcon Egypt, linn. jass. 49 75 =*51/CCE5 BUREAU SMEDESTRAAT-5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 B'jkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IDmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 "irectle: 3. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERlENllklARitr 25 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na &.30 uur 's avonds tel. 21544 SLAG OM HANOI OP KOMST Minstens vier divisies van de communistische Vietminh zijn op het ogen blik samengetrokken rondom de delta van de Rode Rivier voor de beslis sende slag om Hanoi, die nog deze maand wordt verwacht. Andere groepen opstandelingen bevinden zich al in de delta en bedreigen de belangrijke Weg tussen de havenstad Haifong en de hoofdstad van Tonkin, Hanoi. Ge neraal Paul Ely, die door de Franse regering is belast met het hoogste mili taire en burgerlijke gezag in Indo-China, is heden in Saigon aange komen. Hij werd vergezeld door generaal Raoul Salan, die officieel tot zijn Plaatsvervanger is benoemd. De aftredende bevelhebber, generaal Navarre, heeft in een brief tot de onder hem dienende troepen nog eens de volle ver antwoordelijkheid voor de slag om Dien Bien Phoe op zich genomen. De af tredende commissaris-generaal in Indo-China, Maurice Dejean, is door de Franse regering benoemd tot „diplomatiek adviseur". In Loeang Prabang *ijn drie Europese militairen aangekomen, die behoord hebben tot het gar nizoen van Dien Bien Phoe. In totaal zijn nu 19 blanken en 50 Thai's uit de Revallen vesting ontsnap^. Zondagavond hebben de communisten twee posten in de Tonkin-delta veroverd. Dong Lay, 35 km. ten Noord-Westen van Hanoi, en Hiepson, tien km. ten Noord- Westen van Haifong. Het uit veertig man bestaande garnizoen van Dong Lay gaf zich aan de communisten over, na dat het geruime tijd had bloot gestaan aan fel mortiervuur. Franse militaire waarnemers zpn van mening, dat de Vietminh op de grond over evenveel vuurkracht beschikt als de Fransen. Uit andere delen van Indo- China zijn de eerste versterkingen voor de bedreigde delta aangekomen. Aan de Verenigde Staten zou zpn gevraagd te helpen bij het overbrengen van troe pen uit Europa. De leider van de republikeinse fractie in de Amerikaanse Senaat, William F. Knowland, heeft in een interview ge zegd, dat het Westen binnen de komende dertig dagen moet beslissen, of het de communistische opmars in Azië tot Het Egyptische Openbare Ministerie heeft de doodstraf geëist tegen 16 Ca- Valerie-officieren, die in Cario terecht staan op beschuldiging van samenzwe ring tegen de Egyptische regering. Vol gens een getuige was het de bedoeling geweest van ie samenzwering het par lementaire leven in Egypte te herstel len door middel van een staatsgreep. De verdachten zjjn op 28 April gearres teerd. De officieren waren van plan het hoofdkwartier van de revolutionnaire raad met tanks aan te vallen. Luitenant kolonel Nasser te arresteren, diens wo hing te verwoesten en het gezag van generaal Naguib te herstellen, aldus de beschuldiging. ..Televisiekijkers in Engeland, Frank rijk, West-Duitsland, Italië, Zwitserland, Denemarken, Belgie en Nederland heb ben Eerste Pinksterdag met een indruk wekkend bezoek aan het Vaticaan,dat besloten werd met een in vijf talen gehouden toespraak en de Apostolische regen van Z. H. de Paus, en een frisse reportage van het Narcissenfeest in Montreux de inzet meegemaakt van de Europese televisiemaand, een experi- •het van indrukwekkende omvang dat reer vérstrekkende gevolgen kan heb ben. Het voorspel van dit West-Euro- bese uitwisselingsprogramma werd gespeeld in 1952 toen in vijf landen via bet televisieapparaat de kroningsplech- ügheden van Koningin Elizabeth van •r-hgeland te zien waren. By het Eurovisie-experiment, dat de gbele maand Juni in beslag zal nemen, ™°rden de televisiebeelden met behulp *an tachtig relaiszenders en een aan tel beeldvertalers over een afstand van zesduizend kilometer in de huiskamers an acht landen gebracht. Reeds uit Technisch oogpunt verdient hetgeen teans door de West-Europese televisie stations wordt gepresteerd grote bewon dering. En wat de kwaliteit van de *~F°gramma's betreft, wanneer zy het h'veau bezitten van de Zondag door Zwitserland en Italië gepresenteerde ePortages dan gaat de televisietoestel- ezitter een interessante maand tege moet. Laten we ons overigens in dit U>Z!fht niet te veel aan voorspellingen agen. Zowel technisch als artistiek ëf'dt immers voor een uitwisseling als hans aan de orde is dat een ketting 0 sterk is als de zwakste schakel. In uitzen<lingen van eergisteren zijn jj'ieder geval een succes geworden. In llRTVllHrloi* hnnrf Tl O 1 i rv rl vv* /I rl 1 van de Europese televisiestations en hoopte dat deze eerste stap een sym bool en een belofte zou zyn, een sym bool van eenheid tussen de volkeren en een belofte en een verlangen tot samenwerking. Tenslotte richtte Z. H. de Paus zich ook nog met enige zin nen tot de Nederlandse kpkers, waar na hij de Apostolische zegen verleende. Het middagprogramma werd ver zorgd door de Zwitserse televisie die ons naar Montreux voerde Waar het tweejaariykse narcissenfeest werd ge houden. Ook hier een blik op de om geving, waarna de camera plaats nam in een straat waarlangs het corso zou trekkien. Het was een bijzonder be weeglijke camera die in een vlot tempo de wagens zeer intensief „onder han den nam" en zodoende het verslag zeer levendig maakte. Charmant gezon gen liederen van een koortje besloten het Zwitserse aandeel. Resumerend mogen we concluderen dat de Eerste Pinksterdag een volop geslaagd begin heeft gevormd van de Europese televisiemaand. Er waren minder beeld- en geluidstoornissen dan ooit, de omvang van het experiment deed ze geheel teniet. In de loop van deze maand zullen we nog vele malen gelegenheid krpgen U op de hoogte te houden van hetgeen acht Europese lan den tot het welslagen van de Eurovisie zullen büdragen. FR. BR. staan wil brengen. ,,Wy staan voor een keerpunt in de wereldgeschiedenis", al dus Knowland, „en desnoods moeten wij zien, dat wy het zonder Engeland en Frankryk kunnen doen." De voorzitter van de commissie van Alexander Wiley, verklaarde van me ning te zijn, dat er geen Amerikaanse manschappen naar Indo-China dienen te worden gezonden. In Vietnam, Ko rea, Formosa, Malakka, Nieuw-Zeeland en Australië zijn volgens hem voldoende troepen aanwezig om met steun van Amerikaanse wapens en uitrusting de communisten tot staan te brengen. (AFP-Reuter-UP). Franse en koloniale infanterie en een heden van het Vreemdelingenlegioen zijn gisteren aangekomen in het onrus tige Zuiden van Tunesië. Zij hebben order gekregen een eind te maken aan de activiteiten van het z.g. Tunesische „bevrijdingsleger", dat bestaat uit verbitterde nationalisten die hebben ge zworen de Fransen uit het protectoraat te verdrijven. De troepen hebben bevel gekregen de Tunesische grens met Libye in het Oosten en met Algerye in het Westen af te sluiten en de zg. „fellagha"-ben- den die in Zuid-Tunesië hun terreur uitoefenen op te ruimen. Een van die benden heeft Zondagavond vyf arbei ders van een Franse boerdery in West- Tunesië ontvoerd. De vyf arbeiders, allen Tunesiërs, werden door de fellagha's ontvoerd, ge slagen en verscheidene uren later weer op vrije voeten gesteld. Het incident had plaats in het gebied rond Le Kef ten Oosten van de grens met Algerye. (UP) Tien bekende Amerikaanse geleerden hebben in een open brief aan president Eisenhower verklaard, dat de veilig heidsprocedure, op grond waarvan dr. J. Oppenheimer buiten de atoomgehei men der V.S. wordt gehouden, een zo ernstig gevaar voor het wetenschap pelijk onderzoek is, dat zij tot een ware nationale zelfmoord zou kunnen leiden. De geleerden, die het bestuur vormen van de bond van Amerikaanse geleer den, verzoeken de president, de veilig heidsprocedure te herzien, zy herinne ren er aan, dat talrijke Europese ge leerden een belangrijke rol gespeeld hebben in de ontdekking en verwezen- ïyking van de atoombom. De Amerikaanse geleerden zeggen woordelijk. „Wij hebben ernstige rede denen om te betwijfelen, dat deze buitenlandse geleerden ons weer zul len helpen als onze veiligheidspoli tiek wordt gekenmerkt door onder drukking van het recht om eerlijk van mening te verschillen. Wii kun nen ons van het vertrouwen van deze bondgenoten verzekeren als wij te rugkeren tot onze tradities van we tenschappelijke objectiviteit en de mocratische verdraagzaamheid." Twaalf vooraanstaande geleerden, verbonden aan de radar-labpratoria van Monmouth in New Jersey, hebben hun ontslag ingediend uit protest tegen de veiligheidsmaatregelen, die tegen hun collega's zyn genomen. (AFPgUP) In de ochtend van de Tweede Pink sterdag is na een kortstondige ziekte in de Ziekenverpleging aan de Prinsen gracht te Amsterdam op 75-jarige leef tijd overleden de heer A. W. Volmer. De heer Volmer heeft meer dan vijftig jaar de functie van directeur van het American hotel te Amsterdam bekleed. Hij was ridder in de orde van Oranje Nassau. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur fladderde een zwarte zwaan boven het erf van landbouwer Frans de Wit te Volkel bij Eindhoven. Het beest streek neer nabij een heg, waar het werd opgemerkt door het zesjarige zoontje van de landbouwer. De zwarte zwaan werd gevangen en daar zulke beesten zeer zeld zaam zijn, stelde De Wit de Rijkspolitie van zijn vangst in kennis. Het bleek, dat de Britse premier sir Winston Churchill een zwarte zwaan van zijn land goed vermiste en het schijnt vrijwel zeker, dat de in Volkel opgevangen zwaan van Churchill is, temeer daar geen van de vogelparken in Nederland de ver missing van een zwarte zwaan heeft gemeld. De zwaan arriveerde dodelijk vermoeid op het erf en was zeer hongerig. Namens de Engelse ambassade is de bekende vogeldeskundige R. R. P. v. d. Mark uit Woerden naar Volkel gegaan. Het koele windje, dat vooral Zondag ons land bezocht, heeft de bezoekers stroom, waarop Zandvoort tijdens de Pinksterdagen had gerekend, voor een groot deel doen uitblijven. Had men geen klagen over de Zaterdag daarvóór, Zondagmorgen viel bar tegen. Gelukkig werd het weer 's middags wat beter, maar velen hadden niettemin van hun voorgenomen bezoek aan de badplaats afgezien. Tweede Pinksterdag bracht weer een flinke opleving. Het autover keer is tijdens beide dagen tamelijk in tensief geweest. Maandagmiddag waren alle beschikbare parkeerterreinen, die Nauwelijks zgs uur, nadat de „Tjitja- lengka" van de Koninklijke Java-China Paketvaartiynen de haven van Rio de Janeiro had verlaten, ontdekte men in de grote salon twee verstekelingen, die allebei genoten van een fikse sigaar. Het waren de 28-jarige Bulgaar G. S. Kajadginoff, en de 32-jarige Joegoslaaf S. Risto. Zy hoopten in Europa terecht te komen en daarom hadden zij een Ne derlands schip uitgekozen. Tot hun grote verbazing hoorden zij echter, dat de „Tjitjalengka" heen en terug van Rio de Janeiro naar Tokio voer. Dat gebeur de allemaal in Januari. Vijf maanden zijn de beide mannen op zee geweest en nu, na een reis van 40.000 kilometer, keerden ze in Rio de Janeiro terug. En nu waren ze zo blij, dat ze weer de wal op mochten, dat Risto van de loop plank sprong en zijn enkel verstuikte. Risto en zijn Bulgaarse vriend blijken verplaatste personen te zijn, die destijds Brazilië zijn binnengekomen onder aus piciën van de Internationae Vluchte lingen Organisatie. Terwpl zyn enkel in de politiekliniek werd onderzocht, vertelde Risto dat hy en Kajadginoff in Januari aan boord van het Nederlandse schip waren ge gaan in de veronderstelling dat het naar een Nederlandse haven zou reizen. „We wilden naar huis terug om onze familie te zien", zeide hy. Risto zeide, dat hij van plan was Joegoslavië weer binnen te glippen om zijn vrouw te la ten ontsnappen die in een concentratie kamp naby Triëst zit. Hy zeide dat hy van plan was geweest met haar en zyn kinderen naar Brazilië terug te keren. Hö en Kajadginoff waren verbaasd toen het schip, dat regelmatig tussen Rio en Tokio vaart, via Kaap de Goede van namiddag heeft Italië door middel v :J een reportage van het Vaticaan en niet uitsluitend de katholieke, bkers aan zich verplicht. Een impo- £end panorama van de omgeving van tip Pietersplein vormde de introduc- Vp-Van dit programma dat de kijkers int olgens zowel het exterieur als het tygte'ieur van de kathedraal toonde. EjPkUurlijk moest er bij een omvangrijk v'orriUw als dit een keuze gemaakt teir n' men ban niet alles in een half tonen, evenmin als de bedevaart- Biet r of tourist oy machte is de St. eCht r 'n een uurtje te „doen". Zeker te ter zal geen tourist de zaken zo ket3en krijgen als ze de televisiekp- ,,£>ip Werden opgediend. Of men nu de van te" van Michelangelo of de fresco's van Bafaël neemt, slechts door het oog likrt televisiecamera kan men zo de Vd°m van de details bewonderen als lev6f het geval was. Paul de Waart rde het commentaar. br0gh waardig en treffend slot van dit utb\errima en tevens van de eerste de iV.isie-dag vormde de speciaal tot de tfdkers gehouden rede van Z. H. ?h s- In het Italiaans, Frans, Duits hroblp els Sing de H. Vader in op de zijtt v„en van de televisie. Hü sprak reugde uit over de samenwerking I overwint tweemaal, die in de \^Qfwinning zich zelf overwint j - In de Honsistorie-zaal van het Vaticaan heeft Z. H. de Paus voor het eerst gesproken voor de Europese televisie. De H. Vader sprak achtereenvolgens m vijf talen een rede uit, waarin hij wees op het belang van de televisie voor een beter begrip tussen de volkeren. Hoop, te Kaapstad arriveerde in plaats van in een Nederlandse haven. Zij hadden geen geld om hun passage te betalen en werden aan boord aan het werk gezet om hun maaltyden te verdienen. Terwpl het schip op zee was hadden zp volle vrijheid, maar wan neer men een haven bereikte, werden zij opgesloten. (UP). De rechtbank te 's Gravenhage heeft vanmorgen de Berkelse arts O., con form de eis, veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. De Algemene Militaire Pensioenbond heeft in de grote zaal van ae Dierentuin in Den Haag een demonstratieve vergadering gehouden, welke zeer druk bezocht was. Na een toespraak van de president van de bond, de heer W. Stuut, tijdens welke de aanwezigen dikwijls hun instemming be tuigden door handgeklap en voetgetrappel besloot men een resolutie aan te nemen en deze ter kennis te brengen van de mi nisterraad en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer. In deze resolutie brengt de bond de re gering dank voor de spoed waarmede ge tracht is de nood gedeeltelijk op te hef fen. Men meent echter dat het wetsont werp dat bedoelt te zijn een aanpassing aan de pensioenen die in 1953 werden verleend, in werkelijkheid slechts een grove gelijk schakeling is met de pensioenen die in 1922 werden vastgesteld. De militair gepensionneerden dringen er met klem op aan de voorgestelde percenta ges voor hen met tenminste 5 pCt. te ver hogen, de nodige verbeteringen te doen aanbrengen en deze nadere verhoging uit billijkheidsoverwegingen te doen ingaan op 1 Januari 1953. Mevrouw Eleanor Roosevelt, de we duwe van wijlen president Franklin De lano Roosevelt, zal de volgende maand voor het eerst een bezoek aan de Sovjet- Unie brengen. Zy zal een serie arti kelen schrijven voor het tijdschrift „Look". Het vorige jaar heeft mevrouw Roose velt een tocht om de wereld gemaakt. Als echtgenote van een oud-president krijgt zij, volgens goed ingelichte krin gen, de beschikking over een speciaal paspoort dat haar soortgelijke rechten geeft als buitenlandse diplomaten in de Sovjet-Unie. Men neemt in New York aan dat zij al een visum voor 'n bezoek aan de Sovjet-Unie heeft gekregen. Een secretaresse zal haar vergezellen. Het is nog niet bekend wanneer zp zal ver trekken en hoe lang zij in de Sovjet- Unie zal blijven. (UP) James Patterson, republikeins lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaar- den, heeft te Waterbury in Connecticut verklaard, dat president Eisenhower opdracht heeft gegeven tot "slechts be perkte" ontwikkeling van twee nieuwe atoomapparaten, omdat het te gevaar- lpk zou zijn hier proeven mee te nemen. Dit besluit was genomen op advies van geleerden. Patterson wilde zich uit veiligheids overwegingen niet verder uitlaten. ,,Ik noem ze apparaten. Ik wil ze niet bom men noemen," verklaarde hp. (Reuter). Bij een botsing tussen tramstellen van de lijnen 2 en 3 te Rotterdam is een twintigtal personen gewond. Vijf k zes hunner liepen beenbreuken op, de ove rigen verwondingen van lichtere aard. De botsing was zo hevig, dat in de wa gens de banken werden ontzet. Vier art sen verleenden de eerste hulp. De ge wonden, die niet ter plaatse behandeld konden worden, zijn met zieken-, parti culiere en politie-auto's naar zieken huizen overgebracht. Een aantal van hen is intussen naar huis teruggekeerd. Over de oorzaak van de botsing tast men nog in het duister. Wel staat vast. dat de motorwagen van lijn 3 op de stilstaande bijwagen van lijn 2 is ge botst. De politie heeft de motorwagen voor onderzoek in beslag genomen. In de gemeente Ommen is Tweede Pinksterdag een ernstig verkeersonge luk gebeurd, toen de chauffeur van de autobusdienst Ommen-Almelo plotse ling moest uitwpken voor enkele op de fiets stoeiende jongelui. De autobus, kwam tegen een boom terecht, met het gevolg dat vpf ernstig gewonden onder wie de chauffeur, naar het zie kenhuis moesten worden overgebracht. Verscheidene licht gewonden werden ter plaatse door artsen behandeld. Bij een ernstig verkeersongeval, dat zich Zaterdagavond laat in Viersen, Duitsland, heeft voorgedaan, is een Nederlander, de 36-jarige E. B. uit Venlo, om het leven ge komen. Een Duitse mede-inzittende werd eveneens gedood terwijl twee andere Duit se inzittenden levensgevaarlijk gewond werden. Volgens de politie was de verongelukte wagen een huurauto uit Venlo. De wagen was bij het passeren van een andere auto in een bocht recht tegen een langs de kant staande boom opgereden. De snelheidsme ter van de verongelukte wagen gaf na het komen. Een Duitse medeinzittende werd aan. De toestand van de twee Duitse over levenden van het ongeluk was ook gis teren nog zeer zorgwekkend. De veronge lukte Nederlander chauffeerde. Het aardbeienseizoen te Beverwijk nadert snel. Tweede Pinksterdag wer den de eerste sloffen met aardbeien op de veiling gepresenteerd. Ze brachten van 280420 cent per slof op. Overal op de tuinen ziet men reeds het rood van de rijpe aardbeien tussen het groen en de witte bloempjes prijken. plaats bieden aan ongeveer 7000 auto's, volledig bezet. Onder de buitenlandse bezoekers bevonden zich veel Duitsers. Zondagavond waren alle beschikbare overnachtadressen volgeboekt. Door huis-aan-huis aan te kloppen, wisten de gasten zich echter allen nog onderdak te verschaffen. Over het geheel genomen zijn de diverse exploitanten toch niet ontevreden over de Pinksterdrukte. Het had slechter gekund, zo redeneren zp. In de duinen, op een afgesloten ter rein bp de vuurtoren te Scheveningen, is Zaterdagmiddag een ongeluk gebeurd dat aan een twaalf-jarige jongen het leven heeft gekost. Twee jongens, de twaalfjarige W. P. en de elf-jarige A. T. waren bezig de ingang van een daar nog liggende bun ker uit te graven. Als gevolg daarvan ging het zand aan het glpden en beide jongens werden onder zand en brokken beton bedolven. Andere kinderen sloegen alarm. De brandweer rukte terstond uit en groef de jongens uit. W. P. bleek al te zijn overleden. A. T. werd met snijwonden naar het ziekenhuis aan de Zuidwal overgebracht. Zijn toestand is niet ernstig. Zaterdagmiddag is het negenjarig zoontje van de fam. Steenks uit 's-Gra- venzande te Naaldwijk door 'n zandauto overreden en gedood. Het jongetje wilde een geparkeerde bakkersauto passeren, maar kwam te vallen. Hp werd door een zandauto overreden. De twaalfjarige L. Wisse uit 's Heer- arendskerke is toen hij per fiets op weg was naar het land van zijn vader, op de onbewaakte overweg bp het viaduct te 's Heerarendskerke door een uit de richting Middelburg komende diesel- trein gegrepen en ernstig gewond. Drie kinderen zijn het afgelopen weekend verdronken. In Rotterdam is het anderhalf-jarig jongetje P. de Jonge uit Hoogkerk (Gr.), dat zich met zijn ouders aan boord van het kustvaartuig „Ariël" bevond, in de Boompjes te wa ter geraakt. In Den Haag is een drie jarig jongetje in een bouwput, waarin ruim een meter water stond, gevallen en in Delft is het twee-jarige jongetje A. de Cocq in een onbewaakt ogenblik te water gevallen. Maandagavond half zeven is de zeven jarige Geert de Vries spelenderwijs in het water van de Nieuwe Vaart te Am sterdam geraakt en verdronken. Toen de jongen na vijf minuten door een voorbijganger uit het water werd gehaald, was hij buiten bewustzijn. Kunstmatige ademhaling bleek niet meer te baten. De 48-jarige mevrouw J. H. Broek- huizen-Hekkert is in de nacht van Za terdag op Zondag te Rotterdam door gasvergiftiging om het leven gekomen. De vrouw had de gewoonte tpdens de nacht de deur van haar slaapkamer open te houden. Het slaapkamerraam was gesloten en de slaapkamer bevindt zich tegenover de keuken. Waarschijn lijk heeft zp vergeten de gaskraan in de keuken t-- sluiten, waardoor de slang gebarsten is. Daar zowel de zoon als de do ter met d>_ deur van de slaap kamer gesloten en open raam sliepen, hebben zp geen hinder van het weg stromende gas ondervonden. De doch ter trof Zondagochtend haar moeder levenloos voor het bed. Dit weekend zijn in Amsterdam vier personen het slachtoffer geworden van verkeersongelukken. Zaterdagmorgen elf uur sloeg mevr. G. M. Reinsma-Van Meverden, een 53-jarige vrouwelijke passagier van bus L„ die bij de Fan- nius Scholtenstraat plotseling voor een vrachtauto moest stoppen, met het hoofd tegen de (ingebouwde) motorkap. Zij is in het Wilhelmina Gasthuis over leden. Ongeveer drie kwartier later stierf, op weg naar het ziekenhuis, mevr. C. Vermist-Verboom, die op het kruis punt Spaarndammerstraat-Westzaanstr. door een bestelauto was aangereden. Ofschoon de overige verkeersongeluk ken die zich Zaterdag voordeden geen dodelijke gevolgen hadden, was er toch een derde dode, slachtoffer van een aan rijding, te betreuren. Het was de 14- jarige J. E. M. van Vuuren van ds Oiympiakade, gewond bij een ongeval dat zich de 26ste Mei op de Amstel- veenseweg tegenoverde Karperweg had voorgedaan. Tenslotte is Zondag een 66-jarige Delftenaar, de heer R. C. 01- denhof overleden na een verblijf van drie dagen in het O. L. Vr. Gasthuis. Hij was op 3 Juni bij het oversteken van de Sarphatistraat ter hoogte van de Rcetersstraat tegen een personenauto gebotst en had een schedelbasisfractuur opgelopen. Zondagavond 6 uur, is op de Kleis te Uitgeest ter hoogte van de ingang naar de tennisbanen een dodelijk verkeers ongeluk gebeurd, waarvan het 11-jarig dochtertje van de heer Jonker, wonen de te Velsen, het slachtoffer werd. Toen zij, teneinde de speeltuin bij de tennis banen te bezoeken, schuin de Kleis overstak naderde een volkswagen. Het kind kreeg een klap van de zp- kant van de auto en bleef bewusteloos liggen en overleed kort daarna. (Van onze correspondent) Zaterdag is de 77-jarige heer G. Giete- ling uit Brummen op de onbewaakte overweg in het Rhienderse voetpad te Brummen door de stoptrein Arnhem- Zutphen gegrepen en vrpwel op slag gedood. De oude heer, die een bekende verschijning in de Brummense gemeen schap is en woonde in het tehuis voor bejaarden „Rhienderstein" was per rpwiel op weg naar de kapper en heeft, doordat hij der ;s, de nrderende trein waarschpnlpk niet gehoord. Sjigeroe Josjida, de Japanse eerste minis ter, heeft vandaag verklaard, zijn voorgeno men buitenlandse reis voor onbepaalde tijd te hebben uitgesteld. Josjida zeide te vrezen, dat het democratische parlementaire leven met geweld vernietigd zou kunnen wor den. De Japanse premier zou morgen naar de Verenigde Staten vertrekken. De reden van het uitstellen van de reis is het geschil over het regeringsvoorstel om de decentra lisatie van de politie op te heffen. Quaieriemperdag, geboden vasten- en onlhoudingsdag Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERO. B0LSTR. 48 A DAM TEL 717162 (Tot Woensdagavond) Veranderlijke bewolking met en kele buien en een kans op onweer. Overwegend matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Dezelfde temperaturen of iets hogere. Zon: 4.21-20.57. Maan: 13.53-0.52. Advertentie voor de zakenman kwartaal op proef voor f 2,- op giro 13.63 00

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1