Oppervlakkig en goedkoop EISEN: van Nieuw-Guinea Volgens ..MerdekaIndonesische nota aan Nederland Opheffing van de Unie; afstaan van Voorwaarden voor betere betrekkingen Den Haag: „Niet bekend of nota in Djakarta is overhandigd" Rijksleges paspoorten tot f 2.50 verlaagd P.v.d.A. niet bereid haar karakter van doorbraakpartij prijs te geven Het aardbeienseisoen BEVERWIJK VERWACHT GEEN OVERVLOEDIGE OOGST Juni speciale veilingen Half s FONTEIN DER LUCHTWEGEN Gevaren voor Nederlandse meisjes in buitenland Geldigheidsduur verlengd LAATSTE NED. LAZARISTEN UIT CHINA GEZET Antwoord op Bisschoppelijk Mandement Nimmer vereenzelviging met het moderne humanisme Tot hoofd en hart Trein grijpt auto; twee doden Stand van gewas 8 tot 10 inbraken per avond Vooraf inlichtingen inwinnen Het weer MET INGANG VAN JULI mm Jee riUKKlo Vefotefa Imf WOENSDAG 9 JUNI 1954 o 78ste JAARGANG No. 25609 Koeler weer met nog enkele buien Onbewaakte overweg PRIMEUR: KILO- MANDJES ■HlS O ogstverw achting Begin der veilingen Roslederen stormjassen 125.- BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant, Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Men blijft van niet-katholieke zijde zo reageren op het bisschoppelijk mandement, dat iedereen, die het niet zelf gelezen heeft en alleen van de reacties kennis neemt, onderhand moet gaan denken, dat de hoofdinhoud van dit herderlijk geschrift bestaat in een verbod van het luisteren naar de V.A.R.A. en. in het algemeen, van om gang met socialistische landgenoten. In de bedrijven en op de kantoren, waar mensen van verschillende levensbe schouwing tezamen arbeiden, wordt aan de katholieken schamper gevraagd: ..Mogen jullie nog met ons praten?" of iets van die strekking en het weekblad «Vrij Nederland" drukt een spotprent af van iemand, die bang, bij het licht van een kaars, aan zijn radio zit te draaien, met als onderschrift: „Na het mandement der bisschoppen: Luisterend naar de familie Doorsnee." Het getuigt van onwaarachtigheid en domheid, wanneer op zulk een goed kope manier de schijn wordt gewekt, dat het mandement negatief en isolatio nistisch zou zijn. Ieder oppervlakkig ge praat in die geest door mensen, die veelal niet het flauwste benul hebben van doel en motieven van de bisschop pelijke richtlijnen en deze zeker niet in hun onderling verband gelezen laat staan bestudeerd hebben, is niet alleen goedkoop, maar helaas ook bij zonder effectief. Niets gaat er bij de massa zo goed in als grove eenzijdig heden en pikante overdrijvingen. Wij hebben hierbij bepaald niet op het oog de (weinige) serieuze en begripvolle reacties, die ook konden worden waar genomen, maar doelen op de oppervlak kige onzin, die men vooral in gesprek ken kan beluisteren. ,,Het Parool" stelde onlangs het fijn zinnige gebaar, een uitgelezen reeksje brieven-van-lezers te publiceren, waarin hevig werd uitgepakt tegen enkele bij zonder slecht geïnterpreteerde détails van het mandement en waarin o.a. tot een soort van tegenoffensief werd op geroepen, bestaande in het niet kopen bij katholieke winkeliers. Wanneer men aan zulke lichtvaardige schrijvers en praters zou vragen of zij het mandement ook gelezen hadden, zou men in vrijwel alle gevallen een ont kennend antwoord krijgen. Hoe ernstig de misvattingen soms zijn, blijkt bijvoorbeeld uit een artikel in „Vrij Nederland", waar het streven naar eenheid in verband wordt gebracht met zoiets als een „machtsdroom". De schrijver van het artikel meende, dat men blijkbaar pro testant moet zijn om te kunnen rillen, wanneer men leest hoe „terwille van die macht, die eenheid, die totaliteit het offer wordt geëist „ook van het eigen inzicht". Het zeer protestantse dagblad „Trouw", dat een hoogst correcte critiek op het mandement geleverd heeft, bleek, na het goed, d.w.z. beter dan „Vrij Ne derland" te hebben gelezen en begre pen, echter niet de minste neiging tot rillen te gevoelen. „Vrij Nederland" moet eerst eens pogen iets te begrijpen van het stuk geloofswerkelijkheid dat steekt in de aanvaarding van de leiding der bisschoppen, iets te begrijpen van de bezorgdheid over het zieleheil der mensen, van de positieve taak van de christen in de wereld (mogen alleen de socialisten menen een positieve taak te hebben?) en van de middellijke beteke nis van politieke eenheid. Het blad moet het mandement nog maar eens goed lezen, zo goed. dat het niet een tweede keer zulk een verkeerde voorstelling van zaken geeft als zou aan een geregeld luisteraar naar de V.A.R.A. een katho lieke begrafenis geweigerd worden. Op een haast grappige manier komt de aap der politieke voorinstelling uit de mouw der „oprechte bewogenheid". Wanneer men bijvoorbeeld naast elkaar legt enerzijds de mening van „Elsevier" als zou Romme een hele klap gekregen hebben door dit mandement en ander zijds de ontdekking van „Vrij Neder land" als zou Romme, die voor zijn partij exclusiviteit had geëist, eindelijk zijn Zin gekregen hebben! Inmiddels hebben al die reacties, voor al in zoverre zij tot uiting komen in gesprekken met andersdenkenden, net Voordeel, dat vele katholieken zich aan gespoord zullen voelen, ernstig en vol ledig kennis te nemen van een tot zo menigvuldige en zodanige reacties aan leiding gevend mandement Het zal de taak vergemakkelijken, tegen die reac ties op de juiste manier stelling te ne men. In een volgend artikel hopen we onze visie te geven op de zojuist verschenen officiële verklaring van het bestuur van de Partij van de Arbeid. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIII In een groot opgemaakt berieht van een correspondent schrijft het rege ringsgezinde Indonesische dagblad „Merdeka": In een nota aan de Neder landse regering heeft de Indonesische regering twee voorwaarden gesteld voor de verbetering van de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland, namelijk liquidatie van de Unie en teruggave van West-Irian (Nederlands Nieuw-Guinea). De Indonesische delegatie naar de besprekingen voor de liquidatie van de Unie zal geleid worden door de minister van Buitenlandse Zaken, Sunarjo, en zal in de tweede helft van deze maand naar Nederland reizen. De Indonesische delegatie wordt vandaag samengesteld, aldus „Mer deka", dat voorts bericht, dat de steeds sterker wordende publieke opinie in Indonesië het standpunt steunt om de Unieband in zijn huidige vorm uni lateraal te verbreken. Bjj K. B. van 8 Juni is bepaald, dat de Rijksleges voor paspoorten zijn ver laagd van f 10 tot f 2.50, terwijl tevens de geldigheidsduur van een paspoort van twee op vijf jaar is gebracht. Dit besluit zal in werking treden per 1 Juli. Deze regeling geldt uitsluitend voor paspoorten afgegeven of ver lengd ter. behoeve van hier te lande domicilie hebbende Nederlanders, al dus deelt het ministerie van' Buiten landse Zaken mede. De uitvoering van deze nieuwe maat regel valt midden in het reisseizoen en dientengevolge is te verwachten dat bij het afgeven van paspoorten enige ver traging kan ontstaan. Het is derhalve aan te bevelen tijdig paspoorten aan te vragen. Zij die begin Juli naar het buitenland willen reizen kunnen daarom reeds van 15 Juni af hun aanvrage in dienen, waarna na I Juli het nieu we c.q. verlengde paspoort zal worden uitgereikt (uiteraard tegen de ver laagde prijs). De tot nu toe bestaande mogelijkheid voor een echtpaar tezamen op één paspoort te worden ingeschreven komt te vervallen, omdat dit geen finan cieel voordeel opleverde (de leges waren tweemaal zo hoog) en wel administratieve nadelen had. Man en vrouw zullen dus voortaan ieder een eigen paspoort moeten aanvragen. De mogelijkheid bestaat kinderen, jon ger dan 16 jaar, op het paspoort van een der ouders bij te schrijven. Tot nu toe was de leeftijdsgrens hiervoor 15 jaar. Zij, die niet over een paspoort be schikken, doch wel over een bewijs van Nederlanderschap, konden tot nu toe in groepsverband wel buitenlandse rei zen maken, mits een collectief paspoort werd aangevraagd. Deze mogelijkheid blijft voor dit jaar nog bestaan, doch te verwachten is dat zij met ingang van 1955 aanzienlijk wordt beperkt. De kosten van een paspoort worden trou wens thans zo gering, dat het aanvra gen van een collectief paspoort practisch ook geen financiële voordelen meer zal opleveren. De bewijzen van Nederlanderschap behouden hun geldigheid voor reizen naar België en Luxemburg, maar voor reizen naar alle andere landen kan men voortaan beter een paspoort aanvragen, omdat de thans nog bestaande voor delen bij groepsreizen volgend jaar ko men te vervallen. De kosten van paspoorten, die door Nederlanders in het buitenland worden aangevraagd, blijven voorlopig nog gelijk aan het bestaande tarief. Een ver laging dezer leges is echter in overwe ging. De correspondent bericht voorts, dat „de Indonesische regering de kwestie West-Irian na de besprekingen over de Unie op andere manieren zal op lossen". De Nederlandse regering ver klaarde reeds eerder, dat zij niet be reid is besprekingen inzake de kwes tie Nieuw-Guinea te houden, „maar de Indonesische regering heeft haar eigen middelen ter oplossing van deze kwestie", aldus „Merdeka". Het blad voegt hieraan toe, dat krin gen, die nauwe betrekkingen met de re gering onderhouden, niet bereid waren te zeggen, welke stappen gedaan zullen worden. Het blad schrijft voorts, dat vooral ten opzichte van West-Irian de steeds sterker wordende verdenking heerst, dat Nederland de positie van West-Irian tracht te gebruiken om zich bij het de fensiepact van Westerse landen voor het gebied van de Stille Oceaan aan te slui ten, in de hoop daardoor rechten op West-Irian te verzekeren. Deze houding van de Nederlandse re gering verwekt onrust in Indonesië, die nog versterkt wordt door het aanbod van ir. Manusama aan Australië om ba ses te gebruiken op de Molukken, waar van hij zich premier noemt, aldus „Mer deka". Het blad vervolgt: Dit aanbod is intussen door de Australische regering afgeslagen, maar in sterke mate leeft de veronderstelling, dat, zolang West-Irian niet in Indonesische handen is, dit ge bied zal worden gebruikt voor infiltra ties in Indonesisch gebied. Noch in Nederlandse, noch in Indone sische kringen in Den Haag is bekend of een nota als waarvan in „Merdeka" sprake is, in Djakarta is overhandigd. (Van onze weerkundige medewerker) Tussen de regen door scheen het gis teren weer zomer te willen worden. In het Oosten en Zuiden van ons land werd 22 a 24 gr. C. gemeten. Het weer boven West-Europa wordt bepaald door een depressie ten Zuiden van Ierland. Deze stuwt vrij-warme en zeer vochtige lucht uit Frankrijk naar ons land. In deze stroming bewegen storingen mee, die ook vandaag en morgen af en toe regen kunnen brengen. In de afgelopen nacht trok een van deze storingen over het Westen van ons land en veroorzaakte hier meer dan 10 mm regen. Veel koeler zal het niet worden, want de lucht wordt nog steeds uit het Zuiden en Zuid-Westen aangevoerd. Veel veran dering komt er nog niet in dit wissel vallige weer, waarbij de kans op en kele regenbuien nog groot blijft. Het provincialaat der Lazaris ten te Nijmegen heeft uit Hongkong be richt ontvangen, dat de weleerw. heer J. Huismans uit Middelharnis is vrijge laten uit de gevangenis te Peking en aangekomen is in Hongkong. Eveneens wordt gemeld, dat de weleerw. heer Henri Hermans uit Maasbree, die reeds drie en een half jaar gevangen -zat in Tientsin, tegen 14 Juni eveneens in Hongkong wordt verwacht. De weleerw. heer Huismans, die 67 jaar is, heeft sedert 1917 ononderbroken in China gewerkt. Als directeur van het klein-seminarie te Peking werd hij in de eerste maanden van 1951 ge arresteerd en in de gevangenis opge sloten, waaruit hij enige dagen geleden werd ontslagen. De 40-jarige missionaris Hermans, die in 1947 naar Tientsin in China vertrok, werd wegens zijn hardnekkig verzet als inspecteur van het katholieke onderwas tegen de communistische onderwijspo litiek in 1950 tot tien jaar gevangenis straf veroordeeld. Een andere beschul diging, die tegen hem werd ingebracht. Het bestuur van de Partij van de Arbeid heeft Dinsdagavond de volgende Verklaring gepubliceerd: „Het Mandement van de Nederlandse bisschoppen, getiteld „De Katholiek 'h het openbare leven van deze tijd", bestrijkt vele gebieden des levens, waar- °Ver het niet aan een politieke partij is een oordeel uit te spreken, al erkent de betekenis van die levensgebieden volledig. Uiteraard heeft het Mandement een bijzondere betekenis voor de Rooms- ^atholieken in ons land, ook voor hen, die lid zijn van de Partij van de Arbeid en georganiseerd in de Katholieke Werkgemeenschap. Naar eigen Geweten zullen zij daarover in vrijheid hun houding bepalen. Doch bepaalde gedeelten van het Mandement raken ook de gehele Partij Van de Arbeid, ja, ons gehele volk. Immers, indien voor een zo grote groep a's het Rooms-Katholieke volksdeel richtlijnen worden gegeven voor het Maatschappelijk en staatkundig leven op een wijze, zoals thans is geschied, "an brengt dit gevolgen mee voor de structuur van de gehele Nederlandse M^enleving. Wanneer daarbij het Episcopaat uitspraken doet, die het wezen "®r Partijvorming raken, dan is daarmee een punt in discussie gebracht, dat n'et alleen de Katholieken, doch iedere burger aangaat. Nu dit zodanig ge schiedt, dat het bestaansrecht en de bestaansmogelijkheid van de Partij van "e Arbeid als partij van de doorbraak tot in de grondslagen in het geding gorden gebracht, ontleent de Partij van de Arbeid daaraan het recht en de P«cht daartegenover haar standpunt duidelijk te bepalen. tvr,n kwam in Nederland een nieuw Da„t"Van Politieke partij tot stand, het tl "type van de doorbraak. Van°en temidden van de beproevingen SchpiH oorlogsjaren vele vroegere ïiint nen vervaagden of wegvielen, besef ln ons v°lk het verlangen om het van saamhorieheid en eemeen- in de strijd voor de vrijheid aan de dag was getreden, te behouden als een posi tieve kracht tot de opbouw van een nieuwe, gelukkiger samenleving voor allen. Aan dit verlangen heeft de Partij van de Arbeid op politiek terrein ge stalte gegeven. In de Partij van de Ar beid brengen mensen van verschillende levensovertuiging een gemeenschappe lijke verantwoordelijkheid tot gelding ten aanzien van de geestelijke en stof felijke noden van deze tijd. Zij wensen tezamen op de bres te staan voor de democratie en haar waarden te ver dedigen tegenover alle totalitaire stre vingen van rechts en van links. Zij wen sen tezamen te strijden tegen kapitalis me en communisme en op te komen voor een democratisch socialistische samenleving. Gegrond op de zedelijke idealen van menselijke vrijheid en so ciale rechtvaardigheid. Acht jaren prac- tijk hebben aangetoond, dat in ons land zoals in vele andere landen het samengaan in één partij mogelijk is van mensen van verschillende levensover tuiging, zonder dat inbreuk wordt ge maakt op iemands godsdienstige over tuiging. Het is niet waar, dat de Partij van de Arbeid godsdienst en politiek van elkaar zou willen losmaken. In haar beginselprogram erkent zij uitdrukkelijk het innig verband tussen levensovertui ging en politiek inzicht en zij waardeert het in haar leden, als zij dit verband ook in hun arbeid voor de partij dui delijk doen blijken. Zo is het in de loop van haar bestaan tot een rijke ervaring geworden, dat haar leden gedrongen worden om van eigen diepste overtui ging uit hun bijdrage te leveren voor het gemeenschappelijke politieke werk. (Zie ook pag. 3) meer m Gehoorzaamheid blijkt kleine dingen dan in grote. in was zijn grote activiteit voor het Maria Legioen, een in China ook zeer bloeien de vorm van lekenapostolaat. Met de uitwijzing van deze missionarissen heb ben nu alle Nederlandse Lazaristen Chi na veriaten. Voor het communisme aan de macht kwam waren er ruim 60 mis sionarissen van deze congregatie werkzaam. De ouderen onder hen zijn naar Nederland teruggekeerd. De jon geren zijn opnieuw uitgezonden, o.a. naar Formosa, maar ook naar Pana ma, Noord Amerika en Frankrijk. In de laatste drie landen zijn zij tverkzaam in de zielzorg of als leraren op semina ries. Dinsdagmiddag is het echtpaar S.-P. bij een ongeluk op de onbewaakte overweg tussen Leende en Sterksel c~ slag gedood. De auto van het echtpaar werd omstreeks vijf uur door de trein uit Roermond gegrepen en circa vijftig meter meegesleurd. De wagen totaal vernield. i werd De Beverwijkse veilingen komen dit jaar met een primeur. Om de moeilijkheden voor uandel en con sument op te vangen, heeft men in plaats van de bekende sloffen van 5 pond inhoud, aardbeiendoosjes doen ontwerpen, ipanen mandjes met 1 kilo inhoud, die met twaalf ir, een kratje zijn verpakt. Alle zorg wordt besteed aan het smakelijk opdienen van het product. Binnenkort is de aardbeienpluk weer in volle gang. 3r nel jagen de donkere wolken in deze dagen over de aardbeienvelden van Beverwijk en omgeving. Af en toe valt er regen, die een frisse kleur geeft aan het glanzende blad. Wanneer straks de zon haar rechten her neemt en het weer warm wordt, zullen de nu nog groene velden een rode gloed krijgen door de rijpe vruchten, die bij tienduizenden klaar liggen om geplukt te worden door rappe handen. Beverwijk draagt nog altijd met eer de naam van aardbeienstad, want van half Juni tot half Juli zullen vele vervoersmiddelen schepen, treinen, auto's en vliegtuigen de rode, sappige vruchten van midden-Kennemer- land door de tuinders naar de Beverwijkse veilingen gebracht, over vele streken verspreiden, brengen in vele huiskamers, maar ook in fabrieken en conservenindustrieën. gunstig. De gevreesde nachtvorsten ble ven uit en enige regen viel. De aardbeien veranderden als bij to verslag. Men zag ze als het ware groei en en de rauwe vruchten kwamen met grote trossen in de bedden en paden te liggen. Nu is het wachten nog op een warm zonnetje, dat de vruchten rijp moet stoven. Voor het zover is, heeft de tuinder al heel wat zorg achter de rug en emo ties doorgemaakt. In het voorjaar keek h(j met grote belangstelling, hoe de planten de winter waren doorgekomen. Dit jaar, denkend aan de strenge vorst, was men wel heel nieuwsgierig. Men vreesde het ergste. Inderdaad zijn vele hoeken maar matig voor de dag geko men en vooral de tweejarige planten vielen bijzonder tegen. Een koud, schraal voorjaar met weinig regen kwam er nog overheen, zodat tot half Mei de vooruitzichten bepaald somber waren. Het getij keerde. De bloeitijd verliep "iJ wvV' <- ÜKSMI Men denke niet, dat nu de aardbeien voor het opscheppen zullen liggen. In tegendeel, het zal een matig seizpen worden wat de oogst betreft, dat vooral, bij al te warm weer, spoedig zal zijn afgelopen, omdat de planten weinig weerstand hebben. De Moulin Rouge, de oudste soort op de Jucunda na, geeft hoop op een re delijk beschot. De Climax zal waarschijn lijk met te kleine vruchten komen, mis schien wel omdat de plant vorig jaar in December nog vruchten gaf en toen teveel van haar krachten vergde. De Madame Lefebre komt nu reeds aan de markt, maar de teelt is door de tuinders de laatste jaren sterk inge krompen. Er zijn jaren geweest, dat deze tijd reeds tienduizenden manden van deze soort aan de markt kwamen. Deze aardbei is evenwel om de „zure" smaak niet erg gewild, zodat veel tuin ders de schoffel erin hebben gezet. Ook de laatste aardbei van het seizoen, de Missis Schindler, de zogenaamde fram boos-aardbei levert dermate weinig op, dat ze merendeels alleen voor eigen ge bruik geteeld wordt. Omtrent de financiële resultaten van de oogst heeft men vrij goede verwach tingen. De vraag is weer groot. De diep vries heeft veel belangstelling vooral naar de betere kwaliteiten, de binnen landse markt blijkt graag, evenals de industrie. Verder zal men moeten af wachten. Nog is niet met zekerheid te zeggen, wanneer de speciale aardbeienveilingen zullen beginnen. Dit hangt grotendeels van de weersomstandigheden af. Men mag evenwel aannemen, dat de aan vang der veilingen volgende week zal zijn en wei Dinsdag 15 of Donderdag 17 Juni. Een druk seizoen staat de Kennemer-tuinders weer te wachten, een seizoen, waarvan veel wordt ver wacht. Moge het de tuinder een behoor lijke boterham en de consument een niet te dure portie aardbeien brengen! De Vughtse politie is er in geslaagd de hand te leggen op een inwoner van Eindhoven, die ruim een jaar lang ver scheidene plaatsen in Brabant onveilig maakte. In totaal heeft de man onge veer 150 inbraken gepleegd. Hij maakte er een gewoonte van, op een avond een hele rij woningen aan de achterzijde binnen te dringen. Zijn „gemiddelde" per avond was 8 tot 10. De afgelopen maanden heeft hij zijn slag geslagen in Den Bosch, Tilburg, Eindhoven, Hel mond en Y'ught. De man heeft een be kentenis afgelegd. Als de waterstralen van een fontein lijken deze super-gestroomlijnde straal vliegtuigen de lucht in te schieten op het vliegveld bij Frankfuiop originele wijze de luchtwegen aangevend van het Rijn-Main-vliegveld naar alle delen van de wereld. Het is maar twee uren naar Londen en zowat 48 naar Sidney im. Australië in precies die tegenovergestelde richting. „Het blijkt nog steeds nodig te zijn onze Nederlandse meisjes (en vooral ook haar ouders of opvoederste waarschu wen voor de grote gevaren, die verbon den zijn aan vertrek naar een buiten lands adres, zonder dat van tevoren in lichtingen zijn ingewonnen. Nu de va- canties naderen, moet hier nogmaals met nadruk op worden gewezen", aldus deelt de voorlichtingsdienst van het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksge zondheid mede. „Het is onverantwoord naar het bui tenland te gaan als toerist of voor stu die, als men van plan is daar een werk kring te zoeken om in het levensonder houd te voorzien. Men kan dan namelijk in ernstige moeilijkheden geraken, om dat de meeste landen, evenals trouwens Nederland, voor vreemde arbeidskrach ten een werkvergunning eisen. Zo'n ver gunning wordt niet aan als toerist bin nengekomen vreemdelingen verstrekt. Daar komt nog bij, dat een dergelijke werkvergunning in het algemeen slechts wordt afgegeven voor (huishoudelijk) geschoold personeel en dan niet voor 2 of 3 maanden, maar voor b.v. minstens een jaar. De ervaring leert, dat vertrek naar het buitenland „op uitnodiging" met de toezegging van zakgeld in ruil voor huishoudelijke hulp dikwijls tot te leurstellingen leidt. Neem optimistische verhalen met een korrel zout en bedenk dat slechte ervaringen vaak uit schaam te worden verfraaid of verzwegen", al dus de voorlichtingsdienst. „Er kan niet genoeg op worden ge wezen, hoe dringend nodig het is inlich tingen in te winnen over de betrouw baarheid van een buitenlandse werkge ver of -geefster of van een logeeradres, waaraan men door een relatie, een ad vertentie of een zgn. penfriend is geko men. Ga nimmer af op advertenties zon der vooraf terdege inlichtingen te heb ben ingewonnen. Over de grote gevaren, verbonden aan het zonder navraag in gaan op advertenties, zijn de laatste tijd ontstellende berichten verschenen. Ver zuim daarom nooit vooraf inlichtingen te vragen aan een van de volgende instel lingen: de Ned. Ver. ter behartiging van de belangen van jonge meisjes (Union), p.a. Maatschappelijk advies- en inlich tingenbureau, Centraal Station, Oost zijde, Amsterdam-C., teL 46223. of het Centraal bureau der R. K. Meisjesbe- scherming, Lomanstraat 9b, Amsterdam- Z., tel. 713104," zo besluit de Voorlich tingsdienst van het ministerie van Socia le Zaken en Volksgezondheid. Advertentie BARTELJ0RISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERO. B0LSTR 48 A DAM TEL. 717162 (Tot Donderdagavond) Veranderlijke bewolking met en kele buien, plaatselijk met onweer. Matige tot krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Dezelfde temperaturen of iets lagere. Zon: 4.21-20-58. Maan: 15.02-1.06.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1