Levenslang voor Berkelse arts Rechtbank verwerpt zelfmoord sssjrsïMrf--i t Intern. Kath. Esperanto- congres te Amsterdam m Duizenden bezoekers zien een spoedoperatie van leeuwin Gezonde X WITS AL OSKAR BACK gehuldigd w Cyaankali de doodsoorzaak H. J. Kooyman S.J. ^[llliiinni Een lastige maag Mgr. Huibers voorzitter van het ere-comité cCe WITTE RAAF Oppasser gewond MOORD in Parijs KRUISWOORDRAADSEL In EVENEMENT IN DIERENPARK WASSENAAR WOENSDAG 9 JUNI 1-954 PAGINA 5 memoriam Oud-directeur der Schola Carolina smaakloos. K snel. zeker r imiil Overtreding van de Bioscoopwet Twintigduizend gulden in één nacht verspeeld Tot één jaar veroordeeld Motor van dieseltrein verbrand Uw merk voor cacao, chocolade en bonbons H arpisten-weekend door CEORGES SIMENON Afscheid van commissaris Reinalda Examens Oplossing kruiswoordraadsel van Dinsdag POEDER ZALF -ZEEP OLIE I (Van onze Haagse redactie) De Haagse arrondissementsrechtbank heeft Dinsdag de 37-jarige Ber kelse arts dokter O. wegens moord op zijn echtgenote veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. De verdedigers van de arts hebben verklaard tegen dit vonnis onmiddellijk hoger beroep te zullen aantekenen. Twaalf minuten *oor tien sprak de president van de rechtbank, mr. Veltman, dit voor de Berkelse arts vernietigende vonnis uit. Dokter O., die gedurende het hele Proces erg rustig is geweest, bewaarde ook nu zijn kalmte. Op verzoek van de verdediging las «e president het gehele vonnis voor. ■Ruim twintig minuten waren hiermee gemoeid. Afgaande op de vele getui genverklaringen kwam de rechtbank tot ue volgende overwegingen: Op grond van de inhoud der getuigenverklaringen heeft de rechtbank de overtuiging gekregen en acht het bewezen dat verdachte het hem tei. lastegelegde heeft begaan met dien verstande dat hh te Berkel en Rodenrijs op 24 September 1952 opzet telijk en met voorbedachten rade zijn echtgenote, Arnolda Catharina van Eijl, van het leven heeft beroofd door, na tevoren in kalm overleg het plan te hebben beraamd en het besluit te heb ben genomen genoemde vrouw te do den, opzettelijk ter uitvoering van dat Voornemen en dat plan haar cyaankali, opgelost in vloeistof en vermengd ter bias kering van de smaak en hoedanig heid met kinine, aan te reiken en te laten innemen en opdrinken om aldus te bewerkstelligen dat die vrouw door die cyaankali is vergiftigd zodanig dat haar dood daarvan het gevolg is ge feest. De rechtbank verwerpt de stelling dat tnevr. O zelfmoord zou hebben gepleegd. Door verdachte is het bestaan van geen enkel feit aannemelijk gemaakt waar- Uit zou zijn af te leiden dat zijn echt genote dit oogmerk kan hebben gehad en-of door enige handelin_ 'aaraan uit voering zou hebben gegeven. Hetgeen Verdachte hierover heeft beweerd, be rust slechts op volkomen oncontroleer bare beweringen, welke hij weliswaar heeft trachten te staven met een naar aanleiding van enige maanden tevoren ondernomen zelfmoordpoging geschreven briefje, doch de inhoud van dit briefje stemt in het geheel niet overeen met hetgeen door verdachte ter terechtzit ting over die beweerde poging is mede gedeeld. Hetgeen verdachte trouwens over die poging tot suïciede waarop dit briefje zou slaan mededeelt, moet als absoluut ongeloofwaardig ter zijde wor den gesteld De rechtbank acht het onverklaar baar en daarom ondenkbaar dat, als verdachte's echtgenote inderdaad zulk een poging had ondernomen, ver dachte daarover in het vooronderzoek zodra het bekend was geworden dat in het lijk van zijn echtgenote blauw zuur was aangetroffen niet zou hebben gerept doch inplaats daarvan aan de rechter-commissaris heeft verklaard het niet waarschijnlijk te achten dat zijn vrouw zelfmoord heeft gepleegd. De opgeworpen veronderstellling dat verdauhtes echtgenote zelfmoord heeft gepleegd kan derhalve geen redelijk verantwoorde twiüjfel aan verdachte's schuld doen ontstaan. Ditzelfde is het geval bij de door de Verdachte gedane suppositie dat de dood Van zijn echtgenote het gevolg zou zijn van een hersentumor. Deze supposi tie is een louter theoretische daar noch bij het leven noch na de dood van mevr. O. ook maar een spoor van een derge lijke tumor is ontdekt. De verdediging heeft zich nu wel veel moeite gegeven om door het doen horen van enige des kundigen de mening ingang te doen vin den van het bestaan van zeer kleine, niettemin de dood veroorzaakt hebben de tumoren die alleen na microscopisch onderzoek zouden kunnen worden ont dekt doch, wat hiervan ook moge zijn, het is naar het oordeel van de recht bank onverantwoord om ter wille van een louter theoretische mogelijkheid, Waarop de verschijnselen bij het sterven bovendien niet wijzen, de duidelijk aan toonbare cyaankalivergiftiging als doods oorzaak uit te sluiten. De rechtbank kan de goede trouw van verdachte inzake deze dan ook niet aannemen. In geval hij inderdaad in het bestaan van een hersentumor bij zijn echtgenote zou hebben geloofd, is het allerminst ver klaarbaar waarom hjj als medicus bloest rondstrooien dat het binnenkort biet zjjn vrouw zou aflopen waarvoor gelet op de negatieve uitspraak van enkele doktoren toch geen enkele aan wijzing was. Op het kerkhof van „Mariëndaal" te Urave is gisteren het stoffelijk overschot ter aarde besteld van pater H. J. Kooyman J., die op 72-jarige leeftijd in Den Haag Was overleden. Hij is o.a. vele jaren als teraar werkzaam geweest aan het St. Ca- bisiuscollege te Nijmegen en van het St. Aloysiuscollege te Den Haag. Ofschoon geen „bekende figuur", *al deze eenvoudige, sympathieke en doelbewuste priester met zijn nuchtere wijze kijk, welke in zijn korte, fijn- humoristische antwoorden zo aantrek kelijk tot uiting kwam, bij vele Priesters en priester-candidaten in binnen- en buitenland een dankbare berinnering wekken. Sinds 1937 was fhj immers directeur van de z.g. Scho- la Carolina, gevestigd in het St. Aloy- ®!Us-College te 's-Gravenhage, en Werkte als zodanig aan de religieuze wetenschappelijke vorming van jele jonge mannen, die zich op latere leeftijd tot het priesterschap geroepen Wielden en hun H. B. S. of U. L. O. rdet de klassieke vorming wilden com bieteren. Reeds gedurende zijn vrucht- ?.are werkzaamheid als congregatie- birecteur en klassieke leraar aan het bhjmeegse Canisius-Col.ege toonde hij W'u bijzondere zorg voor de priester roepingen onder de jongens. Na een Kort verblijf in Utrecht werd hij con gregatie-directeur en godsdienstleraar i" Den Haag, daarna tot 1954 direc- veijr, docent en wijze raadsman van p* zo gemêleerde gezelschap uer "b-arolingers". Met dankbare trots °°nde hij vaak de wijdingsannonces, We iem telkenjare uit alle delen der Ie f. toestroomden van zijn oud- het gen" In 1954 kreeg hij tenslotte top waarom hij gevraagd had, hpia ?bj met zijn eerlijke werkelijk- Wpium inzag, dat na de beroerte, zijJ: bem kort tevoren getroffen had, hjj krachten op waren. Toch heeft Sj °uk toen nog, toen dr. J. Rietra tj'gl em was opgevolgd, met bewon- sen ..waardige energie in privaatles- roli„Zl',n iaatste kracl ten aan zijn Ca- ftiorp Grs Sewijd. Hij overleed Vrijdag hét 4.Juni in het ziekenhuis aan ^esteinde, Het aldus bewezene levert het mis drijf op van moord, strafbaar gesteld bij art. 289 van het Wetboek van straf recht. herdachte is deswege strafbaar. Voorts niets gebleken van enige om standigheid die de strafbaarheid van verdachte zou opheffen of uitsluiten. Op grond van het deskundig oordeel van de psychiater prof. Carp, een oordeel dat de rechtbank overneemt en tot het hare maakt, besluit de rechtbank tot de vol komen toerekeningsvatbaarheid van verdachte in strafrechtelijke zin. Gelet op de persoon van verdachte, die als medicus, echtgenoot en vader niet heeft geschroomd zijn vrouw, moe der van zijn drie jonge kinderen, van het leven te beroven en die deze daad langdurig en stelselmatig, door het sug gereren aan zijn omgeving van een ge fingeerde ongeneeslijke kwaal waaraan zij zou lijden, heeft voorbereid en in koelen bloede ten uitvoer gebracht, kan slechts de hoogste straf in aanmerking komen als in overeenstemming met de aard van het gepleegde feit en de ter terechtzitting gebleken omstandigheden waaronder dat is begaan. Rechtdoende verklaart dc rechtbank verdachte schul dig aan het hierboven bewezen ver klaarde en gekwalificeerde misdrijf en verklaart hem deswege strafbaar en veroordeelt verdachte te dier zake tot levenslange gevangenisstraf. Advertentie Nadat de president van de recht bank, mr. A. J. Veldman, het vonnis had voorgelezen, viel er een diepe stilte in de rechtszaal. Op de publieke tribune stonden zeer vele belangstellenden, die doodstil hadden geluisterd naar de voorlezing van de overwegingen. Verdachte O. liet ook nu, evenais bij het onderzoek ter zitting, geen spoor van emotie zien. Slechts even vertrok zijn gezicht een beetje. Een der verdedigers, mr. Huygens, verklaarde dat O. beroep tegen het von nis zal aantekenen. De Rotterdamse rechtbank heeft de 57-jarige B. J. W. uit Rotterdam en de 46-jarige M. D. uit Amsterdam tot resp. een geldboete van f 250 of een maand hechtenis en een geldboete van f 100 of twintig dagen veroordeeld. Zij zouden een smalfilm voor kinde ren hebben vertoond waarmee zij de Bioscoopwet zouden hebben overtre den, terwijl zij volgens de dagvaarding ook geen vergunning van B. en W. zou den hebben gehad. Deze zaak heeft in hoger beroep gediend en de sisen waren tegen D. een geldboete van f 500 of een maand hechtenis en een week gevangenisstraf voorwaardelijk en tegen W. een geldboete van f 100 alsmede een week hechtenis voorwaardelijk, voor beiden met twee jaar proeftijd. Onder auspiciën van de Nederlandse afdeling- van de Intern. Unie van Kath. esperantisten komen van 31 Juli tot en met 5 Aug. de Katholieke experantisten uit vele landen voor de 25e maal in congres bijeen, dit jaar in het R.K. Meisjeslyceum ,,Fons Vitae", Reijnier Vinkcleskade 53 te Amsterdam. Er heeft zich een ere-comité gevormd, waarvan Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, het voorzitterschap heeft willen aanvaarden. Voorts hebben hierin zitting: Mr. Arn. J. d'Ailly, burgemeester van Amsterdam; Mgr. G. P. J. van den Burg, deken van Amsterdam; Mgr. Hub J. A M. Eras, geestelijk adviseur van ,,Nederlanda Katoliko", Vught; Prof, dr. Jos. J. Gielen, oud-minister van 0.,K. W., hoogleraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen; Prof. dr. J. Kors O.P., voorzitter van de KRO te Hilversum; Mgr. Mr. F. J. C. M. Op De Coul, directeur van het R.K. Cen traal Bureau voor Onderwijs en Opvoe ding, den Haag; Mr. K. v. Rijckevor- sel, lid van de tweede Kamer en de wethouders W. Steinmetz en Mr. F. H. C. van Wijck. De officiële opening geschiedt Zater dag 31 Juli drie uur met toespraken van de voorzitter van het plaatselijk congrescomité, de heer F. Beemster- boer, en van de president van de Inter nationale Unie, de weleerw. heer A. Beckers (België), waarna de afgevaar digden van de landelijke afdelingen het congres zullen begroeten. Diezelfde avond zal een „interkona vespero" wor den gehouden, d.i. aan internationale amusements- en conversatieavond Het congres staat in het teken van het Maria-jaar. Zo zal ook de predica te onder de H. Mis, die Zondags voor de congressisten wordt gecelebreerd, het universele karakter van de Maria verering tot onderwerp hebben. De in leiding tijdens de voormiddagzitting op Zondag neeft tot titel: „Esperanto in de internationale katholieke kerkelijke bewegingen". Dinsdag wordt een refe raat gehouden met als thema: „Espe ranto door de katholieken in de inter nationale sociale bewegingen". Woensdag in de congresweek worden sectie-vergaderingen gehouden. Diezelf de dag houdt de Nederlandse afdeling haar jaarvergadering. Des avonds zul len de Amsterdamse experantisten ge deelten voordragen uit het in Esperanto vertaalde werk van Joost van den Vondel: „Gysbreght van Aemstel". De dag daarna, Donderdag, zal de interna tionale jaarvergadering gehouden wor den en zullen de rapporten van de ge houden sectie-bijeenkomsten worden uit gebracht. Tijdens en na de congresda gen zaJ het internationaal gezelschap verscheidene excursies houden en enige musea bezoeken. Voor inlichtingen over het congres of over de Katholieke- Esperanto-beweging wende men zich uitsluitend tot een van de volgende adressen: Plaatselijk con grescomité, secr. G. Ellerman, de Clercqstraat 42-111, Amsterdam-W., Ned R.K. Esperantistenbond, mej. T. Duren- kamp, Kasperspad 91, Dordrecht. In tern. R.K. Esperantisten-unie, L. G. C. de Jong, Utrechtseweg 81, Vleuten. Het Internationaal Katholiek Informa tiebureau, dat uitsluitend door middel van Esperanto inlichtingen over de Katholieke godsdienst verstrekt, is ge vestigd: Fratershuis, Loon op Zand (N.B.). De Rotterdamse rechtbank heeft de 46-jarige boekhouder W. H. B. uit Rot terdam tot een jaar gevangenis met aftrek veroordeeld. Hij zou f 20.000 van de firma, waarbij hij in dienst was, hebben verduisterd en in één nacht aan de speeltafel heb ben verspeeld. De officier van Justitie had een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden geëist. Naar eerst thans bekend wordt, is Zaterdagavond omstreeks acht uur nabij Gramsbergen brand uitgebroken onder de laadruimte van een dieseltrein, die op weg was naar Emmen. De gemeente brandweer van Gramsbergen was spoe dig ter plaatse en wist de vlammen te blussen. Aan Lee Thompson Smith zijn we gens zijn verdiensten als voorzitter van de commissie ter viering van het 300-jarig bestaan van New York, de versierselen behorend bij het com mandeurschap in de orde van Oranje Nassau overhandigd. Dit geschiedde ten huize van de Nederlandse consul-gene raal in New York, baron de Vos van Steenwijk, door de Nederlandse ambas sadeur in de Verenigde Staten, J. H. van Roijen. 77. Het is doodstil geworden. Terwijl Ragnar de Rode met een gebiedende hand beweging zijn mannen beduidt te blijven waar zij zijnsnelt de Ravenkrijger naast Eric met een verschrikte kreet op zijn leider toe. Strompelend komt deze naderbij. „Het bloed van velen zal niet langer vloeien voor een enkeletrilt zijn stem in de stilte. „Ik, Bryan oj Ochshill, ben al die offers niet waard." Wanhopig pogen zijn twee getrouwen hem af te brengen van zijn plan. Snel treedt ook de Noorman op de Witte Raaf toe. ,.Ge weet niet wat ge zegt," tracht hij Bryan van gedachte te doen veranderen. >rDenk aan het lot dat u wachtwanneer ge in handen zijt van Graaf Morcar." „Ach, doorvechten heeft geen zin," antwoordt Scathwyn's zoon vermoeid. „Uw nederlaag is zeker." Met een diepe zucht zakt hij in de armen van zijn diepbedroefde getrouwen in elkaar. „En ook dan zou dit mijn lot zijn." „En zo is het." gromt de rode piraat, die alles en iedereen vergetend, zich met een tevreden grijns bij het sombere groepje voegt. „Er zal u immers niets gebeuren. Ik zei toch al, dat Morcar een beste kerel is Nou dan wat zeurt ge nog langer," wendt hij zich dan tot Eric. „Ik zal u maar weer vergeven wat ge me allemaal hebt aangedaan. Nu zijn we toch allemaal tevreden? Gij blijft leven, de Witte Raaf krijgt zijn prinses en ik mijn duiten Lelijke geldduivel" schreeuwt Erwin eensklaps driftig. ,Jk vind het geméén. Zullen wij er om vechten, hè?" Ondanks alles moeten de omstanders glimlachen om de wakkere, jonge prins. „Kyk me nu dat dappere kereltje t^ens aan," gromt de piraat monter. „En wat doen we nu, Noorman?" T Het duizelt Eric. Dat Bryan tot dit besluit is gekomen, ts begrijpelijk. Inderdaad betekent doorvechten verliezen met ditzelfde resultaat. Nu blijven mensenlevens gespaard. Doch Ragnar ongestoord laten vertrekken Pleegt hij dan geen verraad aan de zaak waarvoor hij reeds zoveel op het spel zette? Zelfs al zou de versterking spoedig komen, dan zal het weer levens kosten, ook van vrouwen en kinderen. Onderzoekend glijden Eric's ogen langs de mannen van Glandannon; zij zjn het verloren vechten moe. Ten volle bewust van het moeilijke parket, waarin hij thans verkeert, treedt de Noorman naar voren. „Ik wil mij hier niet langer in mengen, Ragnar de Rode. Ik doe slechts een beroep op uw menselijkheid. Spaar deze jonge- ling. Gun hem ten minste een weinig verzorging. „Hier cv Lochlan Hall? Zó gek is Ragnar de Rode met, Noorman. De Noorman zucht. „Het zij zo, Ragnar de Rode. Doch vroeg of laat zult ge dit besluit, betreuren." Even gluurt de zeeschuimer argwanend naar de vreemde, halj spottende, half dreigende glinstering in Eric's grijze ogen Stalen gaffels en dikke touwen kwamen er aan te pas, om de leeuwin Simba voor haar eigen bestwil te bedwingen, teneinde dr. Gazenbeek gelegenheid te geven een operatie uit te voeren. Simba zag zelfs kans nog met de gebonden achterpoten te slaan en een gaffel te verbrijzelen. Advertentie (Van onze Haagse redacteur) Tweede Pinksterdag, 's middags om circa vijf uur, hebben duizenden be zoekers van het dierenpark Wassenaar een bijzonder evenement beleefd, toen zij getuige konden zijn van een spoed operatie, welke de grote Abessijnse leeuwin Simba moest ondergaan. Het was uiteraard bekend, dat deze Afri kaanse leeuwin in blijde verwachting verkeerde, doch gedurende de laatste dagen was een achteruitgang in de nor male gang van zaken te bespeuren, waarover men zich in het dierenpark bezorgd maakte. Maandag was de toestand zodanig, dat de behandelende dierenarts, dokter J. Gazenbeek, het noodzakelijk achtte om direct operatief in te grijpen. Oppassers trachtten toen de leeuwin in haar nachtverblijf te lok ken, hetgeen echter door haar prikkel bare humeur niet gelukte. Na overleg werd besloten om de operatie te doen plaats vinden in het grote leeuwenver- biijf, hoewel dit geen ongevaarlijke on derneming was. Behalve de patiënt werden alle andere leeuwen opgesloten, waarna de paden In de directe omgeving van het leeu- wenverblijf voor het publiek werden ge sloten. Achter de afzetting stond echter een grote menigte in gespannen af wachting de loop der gebeurtenissen af te wachten. Een zestal ervaren roofdierenoppas sers stelde zich in de buurt van de leeuwin buiten de kooi op, terwijl twee anderen haar met lange gaffels lang zamerhand naar de gaasafrastering dre ven. Drie van de zes oppassers kropen langs de grond mee totdat het hen ge lukte de staart van de leeuwin in han den te krijgen en met man en macht vast te houden. Daarna konden drie andere oppassers met lasso's en gaf fels gewapend het leeuwenverblijf bin nen gaan, waar het dier onder woedend gebrul zich van zijn belagers trach ce te ontdoen. Voorbeeldig samenwerkend en met grote zelfbeheersing slaagden de op passers onder de ogen van een in grote spanning verkerend publiek er in de voorpoten vast en de muil van het dier dicht te binden, waarbij ze herhaaldelijk op het nippertje ontkwa men aan de bliksemsnelle kk uwen en flitsende kaken. Het doordringend gebrul van het strijdende roofdier deed tot ver in de omtrek alle andere dieren zwijgen. Enkele vrouwen vie len flauw. Het was een verademing toen het dier eindelijk zover was ge bonden, dat het enigszins stil lag, hoewel het toen nog voortdurend d" klauwen in alle richtingen uitsloeg. Dokter Gazenbeek verrichtte in hemdsmouwen de operatie, welke ver richt moest worden in verband met het ter wereld brengen van de welpen. Het operatieve ingrijpen verliep goed. Er werden twee wollige welpjes geboren, die voorlopig met de fles gevoed zullen worden. Nadat de arts het leeuwenver blijf weer verlaten had, begon voor de oppassers, die gedurende de operatie met alle macht getracht hadden de leeuwin in bedwang te houden, de las tige taak om het dier de vrijheid terug te geven en toch veilig buiten het leeu wenverblijf te komen. De patiënt ver keerde namelijk niet bepaald in een stemming om hen zo maar rustig te laten vertrekken... Dit bleek wel toen de leeuwin met een klauwzwaai de kans zag de roofdierenoppasser Kagelmaker de onderarm open te rijten. Hoewel de ontstane vleeswonden rijkelijk bloedden, week de heer K. niet. De leeuwin werd in bedwang gehouden totdat de lasso's waren losgemaakt en de oppassers de kooi hadden verlaten. Toen alle man nen veilig buiten waren, liet men het dier los waarna het wonderlijk snel weer rustig werd. Gedurende de Pinksterdagen is op het landgoed „Valkenhorst" van jlir. Loudon te Valkenswaard een harpistencursus gehouden. Als docenten traden op mevr Phia Berghout, eerste harpiste van het Concertgebouworkest te Amsterdam, mevr. Margot Flipse-Broeders van het Rotterdams Philharmonisch Orkest en mevr. Van "'ezel van het Radio Philhar monisch Orkest. De cursus had ten doel het onderlinge contact te verstevigen, uitwisseling van gedachten en inzichten, opvoering van het spelpeil en kennisma king met nieuwe composities. Er werden werken uitgevoerd van Lex van Delden, Marius Flothuis en Hans Osieck, die een der cursusdagen bijwoonden. De cursus zal het volgend jaar herhaald worden. Vert. J. F. KLIPHUIS 41) trein stopt bij de kleinste gaten. Maar op 19 Januari is daar om 8.17 's avonds een man uit de trein gestapt, die een retour Parijs—Goderville heeft laten zien." „Is het signalement bekend?" „Vaag. Een nog jonge man, goed ge kleed." De rechter wilde nu op zijn beurt ook wat ontdekken. „Een buitenlands accent?" „Hij heeft niet gesproken. Men heeft hem over de grote weg door het dorp zien lopen en daarna heeft men hem niet teruggezien. De volgende morgen om even over zes, heeft hij echter de De chef knikte goedkeurend en hij glimlachte, want hij kende de weder zijdse antipathie tussen de rechter en trein naar Parijs genomen in een ander de commissaris. Colombani wilde ook stationnetje. Moucher, een en twintig wel eens een woordje zeggen. kilometer ten Zuiden er van. Hij heeft ,Die treinreis misschien?" opperde hij. nergens een taxi gehuurd. Geen enkele Hij kende zijn dossier door en door boer heeft hem in zijn wagen meegeno- en Maigret knikte aanmoedigend. Over welke treinreis hebt u het? informeerde Coméliau. We hebben," begon Colombani, die langs de boerderij het woord nam, nadat zijn collega hem komen zijn." met een gebaar had aangespoord,, „we hebben sinds de laatste aanslag een men. Het is moeilijk te geloven, dat hij de hele nacht voor zijn plezier gewan deld zou hebben. En hij moet absoluut .Les Nonettes" ge- Maigret sloot de ogen; hij was zo moe, dat hij bijna niet meer rechtop kon kleine aanwijzing, die we niet hebben zitten. Af en toe viel hij half in slaap laten publiceren, om bij, de bende geen en hij had zijn pijp laten uitgaan, argwaan te wekken. Bekijkt u kaart ..Toen wij deze aanwijzing eenmaal nr. 5 eens, die tot het dossier behoort, hadden," vervolgde Colombani, „heb- De aanslag van de 19e Januari was ge- ben wij geprobeerd het biljet bij de richt tegen het echtpaar Rival, die alle- maatschappij op te sporen. Alle biljet bei jammer genoeg gedood zijn, met ten, die bij de aankomst der treinen ai- hun knecht en een dienstbode. Hun gegeven worden, moeten gedurende boerderij heet „Les Nonettes", vermoe- enige tijd bewaard worden." delijk, omdat die gebouwd is op de „En u heeft het niet teruggevonden?" ruïne van een oud nonnenklooster, op „Het is bij de Gare du Nord niet af- ongeveer vijf kilometer van het dorp. gegeven. Met andere woorden: een rei» Dat dorp, Goderville, heeft een station ziger moet zijn uitgestapt en de rails waar locaaltreinen stoppen. Het ligt zijn overgestoken, of hij heeft zich aan de grote lijn ParijsBrussel. Ik tussen de menigte gemengd en is door hoef nauwelijks te zeggen, dat er zei- de controle gelopen zonder een biljet den reizigers uit Parijs komen, want af te geven, wat vrij gemakkelijk is." het duurt uren voor men er is en de „En daarop doelde u zo even, meneer Maigret?" „Ja, meneer de rechter." „En welke conclusie verbindt u daaraan?" „Ik weet het niet. Albert zat mis schien in dezelfde trein. Misschien ook stond hij aan het station." Hij schudde het hoofd en hernam: „Nee. Dan zouden ze hem eerder lastig gevallen zijn." „Dus?" „Niets! Toch moet hij een tastbaar bewijs in handen hebben gehad, want men heeft de moeite genomen zijn huis van boven tot onder te doorzoeken, na hem eerst te hebben vermoord. Het is een ingewikkelde zaak. En Victor kwam terug en zwierf om het café heen." „Ze hebben zeker niet gevonden, wat ze zochten?" „In dat geval hadden ze die achter lijke Victor niet naar het café gestuurd. Ik zou er op durven zweren, dat Victor op zjjn eigen houtje heeft gehandeld, zonder dat de anderen het wisten. Het bewijs is, dat ze hem zelf koelbloedig neergeschoten hebben, toen ze wisten, dat de politie hem op de hielen zat en ze door hem het gevaar liepen allen ge- aresteerd te worden. Excuseer me, he ren. Excuseer me, chef. Ik val om van de slaap." Hij wendde zich tot Colombani. „Zie ik je tegen vijf uur?" „Zoals je wilt." Hij maakte zo'n volkomen uitgeputte indruk, dat rechter Coméliau gewetens wroeging kreeg en mompelde: „U heeft toch geen onaardige resul taten bereikt.." Toen Maigret weg was vervolgde hij: „H(f heeft niet meer de leeftijd om hele nachten door te brengen zonder slaap. Waarom wil hij ook altijd alles zelf doen?" Hij zou heel erg verwonderd zijn ge weest als hij Maigret had zien aarzelen voor hij in een taxi stapte en hem had horen zeggen: „Quai de Charenton! Ik zal wel zeg gen waar u moet stoppen." Maigret ergerde zich, omdat hij nog steeds geen verklaring wist voor Vic tor's bezoek aan het café „Petit Albert" Tijdens de rit zag hij voortdurend de lange gestalte van de roodharige, die zich met katachtige passen voortbewoog, terwijl Lucas hem op de hielen zat. „Wat zal het zijn, chef?" Chevrier had zich volkomen inge leefd in zijn rol van caféhouder en zijn vrouw moest wel goed koken, want er waren meer dan twintig bezoekers in de gelagkamer. „Ik ga naar boven! Wil je Irma naai" me toesturen?" Zij volgde hem de trap op, terwijl ze de handen aan haar schort afveegde. In de slaapkamer gekomen keek hij om zich heen: de ramen stonden open en het was er fris en netjes. „Waar heb je de dingen neergelegd, die hier overal rondzwierven?" „Ik heb alles in de bovenste la van de commode gelegd." Kammen, een doosje met haarspelden, schelpen met de naam van een Norman- dische badplaats, een briefopener met reclame van een firma, een defect vul potlood, al die kleinigheden, die tot ae inventaris van een rommellade behoren. „Is alles hier?" „Zelfs een bijna leeg pakje sigaretten en een oude gebroken pijp. Blijven we hier nog lang?" „Ik weet er niets van, kind. Begint het je te vervelen?" „Mij niet. Maar er zijn klanten, die te familiair worden en daar begint mijn man genoeg van te krijgen. Het zal niet lang duren of hij geeft er één een stomp tegen zijn kin....' (Wordt vervolgd Zoals bekend zal de commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, 30 Juni aftreden. In verband hiermede zal hij aan ingeze tenen der provincie, besturen van or ganisaties, verenigingen, enz. gelegen heid geven van hem en van mevr. Rei nalda afscheid te nemen op een receptie die 29 Juni van 35 uur gehouden wordt in het provinciehuis. AMSTERDAM. Gem. Kweekschool voor Onderwijzeres, acte L.O.: O. Bauer, C. Bayens, D. G. Bijkerk, J. Koelman, A. H. Coster, J. Herfst. AMSTERDAM. G. U. Doctoraal examen politieke en sociale wetenschappen (sectie C): T. M. Rabbie (Amsterdam). AMSTERDAM. R.K. Kweekschool. - Acte L.O.: J. T. A. de Wolf. M. v. Warmerdam, W. M. C. v. Wijngaarden. M. White. M. T. J. v. Wilpen, J. M. v. d. Zande. HAARLEM (Lyceum „Sancta Maria") Voot gymnasium A slaagden de dames: H. F. Borghouts, M. J. Braam, J. E. Bruns- man, A. I. M. Cremers, S. J. M. Hin. G. J. M. Hoge. C S. M L. Rlkkers. Haarlem: B M. E. Duynstee, Heemstede; V. P. W. Hissink, Bentveld: A. W. J. Pas. Overveen. Afgewezen1. Voor gymnasium B slaagden de dames: M. M. C. Haanappel, Bloemendaal; L. C. H. van Riet, Bennebroek; M. J. de Vaan, Half weg; J. A. M. Peeperkorn, Heemstede; M. P M. Schuchert, Haarlem. Afgewezen- 3. HAARLEM (Coornhertlyceum) Geslaagd voor het eindexamen Gymnasium, diploma A: de dames M. Bremen. E. James. H. C. J. Layendecker. A E. Steinkamp. T. Ver- jaal, H. Vrij en de heer J. Geursen. Het examen wordt voortgezet met twee candi dates Afgewezen- geen. Jac. P. Thijsse Montessori-Lyceum. Geslaagd voor het eindexamen Gymnasium A: mej. B E. Maarsen, mej. E. Sanders en de heren B. B. M. Leeuwenberg en J. W. A. Hattink. Diploma B: de heren F. M. A. van Schaeck Mathon en J. H. Smits. Het examen wordt met 4 candidaten voort- ^LEÏDEN, 8 Juni. Cand. geneeskunde de dames H. Biewinga, TJmuiden, H. de Vries. Haarlem en de heren W. van Amstei, Rot terdam, F. Claasen. Leiden. H. Delfos. La ren, O. Dooijes. Den Haag, N. Fastman (U.S.A.), C. de Hoog. Den Haag, A. Ja cobs. Breda, A. Leeman, Leiden. I. Leeu- wis, Schiedam, A. v. d. Maas. Denekamp, R. Nagel, Voorburg, H. van Rees, Vught, A. Rose (U.S.A.), G. Schermers Vaassen. A. Sitalsing (Suriname) en J. Weber, Den Haag. Doctoraal geneeskunde de dames J. Groenhof, Schiedam, A. Maas, Rotterdam en de heren D. Bastmeijer. Den Haag. D. ten Doesschate. Scheveningen. B. Makkink Den Haag en A. Muller, Bussum. Arts examen le ged. de dames J. Nauta, Rot terdam. M. Oo!riers, Haarlem en de heren C. v. d. Berg, Naaldwijk. A Kaptijn, Lei den, W. van Klaveren. Den Haag. A Rui tenbeek, Leiden. A. te Rijdt, Zwolle en H. Stoel, Scheveningen. Arts-examen 2e ged.: mej. C. Snijders. Utrecht en de he ren J v. d. Heijdt, Voorburg. K. v. Loo Ter Aar en J. van Marle, Oegstgeest. Horizontaal: 2. pers. voornaamw.; 4. titel; 7. schop; 9. spaanse landvoogd; 12. wapen; 16. omroepvereniging; 17. vis; 18. siervogel; 24. erwtensoep; 26. plaats in Drente; 29. jongensnaam; 30. voor- zetsel. Verticaal: 1. herkauwer; 2. bevel; 3. Verticaal: 1. herkauwer; 2. bevel; 3. met zich zelf ingenomen; 4. hemelli chaam; 5. romeinse rijk; 6. dierenge- geluid; 8. familielid; 10. zangnoot; 11. bezittelijk voornaamw.; 12. drinkgerei; 13. lof; 14. oosterse jongensnaam: 15. opening; 19. karakter; 20. boksterm; 21. plaats in de Betuwe; 22. voorzetsel; 23. voorzetsel; 24. soort schip; 25. water in Friesland; 27. selenium (afk.); 28. on dit ogenblik. Horizontaal: 1. pont; 4. rhetor; 8. Een; 9. joon; 10. R.F.; 11. veer; 12. Wel; 13. Hier; 14. bar; 15. stolp; 17. por; 19. cent; 20. fut; 21. te; 22. ork; 23. vis: 24. N.W.B.; 25. op; 26. gok; 27. boei; 23. was; 29. teint; 30. wed; 31. dom; 32. tweede kamer. Verticaal: 1. periscoop: 2. oef; 3. N.N-: 4. roer; 5. hor: 6. en; 7. oker; 9. jeep; 11. vilt; 12. war; 13 honk; 14. bot; 16. terp; 17. pus; 18. gebit; 20. fik; 21. Twente; 23. vos; 24. N.O.I.; 26. gade; 27- bema; 28. wee; 29. tok; 30. W.W.; 31. de. Advertentie Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten In de Kleine Zaal van het Concert gebouw te Amsterdam is Dinsdagavond de vioolpaedagoog Oskar Back ter ge legenheid van zijn 75ste verjaardag (op 9 Juni) gehuldigd met een con cert, aangeboden door leerlingen van het muzieklyceum met medewerking van enige docenten en oud-leerlingen. 's Morgens is bij een Amsterdamse notaris het Oskar Back-fonds gesticht voor steun aan jonge veelbelovende violisten. Voor de pauze van 't huldi gingsconcert dirigeerde Kor Ket een symfonia van Johann Christian Bach en het dubbele vioolconcert van Johann Sebastian Bach, waarin Theo Olof en Herman Krebbers als solisten optraden. Willem Noske bracht een sonate van Corelli ten gehore, die in 1912 door Os kar Back is uitgegeven. Na de pauze speelden zestien leer lingen en oud- leerlingen van Oskar Back, onder wie Theo Olof, Herman Krebbers en de 9-jarige Dicky Bor, staande het preludium uit de solo-so nate in E. gr. t. van Johann Sebas tian Bach. Het applaus hiervoor werd in ontvangst genomen door Dicky Bor. Tot slot leidde Karei Mengelberg zijn vorige maand voltooide cantate voor Osksr Back. Na het concert verscheen de jubi laris op het podium, waar hij werd toegesproken door de directeur van 't muzieklyceum Everard van Royen, die herinnerde aan het offer, dat de heer Back al sinds vóór 1919. toen hij n^ar Nederland kwam, heeft ge bracht door zijn solistenloopbaan op te geven ten behoeve van zijn leer lingen. Vele Nederlandse solisten zijn onder zijn leiding opgegroeid. Zelf wilde de heer Back niet weten van een hulde waarin hij pas heeft toege stemd, toen het denkbeeld van een fonds ten bate van jonge violisten was gerezen. Tot degenen die in dit fonds reeds bijdragen hebben gestort behoren Pierre Monteux en Yehudi Menuhin. Mr. E. H. van Sonsbeek, hoofd van de afdeling kunstzaken der gemeente, sprak namens wethouder De Roos en namens de vrienden de heer S. H. van Geuns, die Oskar Back en album met honderden handtekeningen overhandig de. De pianopaedagoog Jaap Spaander man schonk wat hij noemde een „Oscar voor Oskar", een klein geschenk. Na dat de jubilaris had gedankt onder het motto „er bestaan geen goede leraren, alleen goede leerlingen" kregen de ge nodigden gelegenheid hem persoonlijk geluk te wensen. Bij de huldiging ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag werd Oskar Back (zittend) toegesproken door E. van Royen, voorzitter van het huldigingscomit%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5