reactie H FRANSE RAND KABINET AAN VAN Laniel stelt AFGROND voor derde keer in één maand vertrouwenskwestie Zaterdag valt de beslissing Vterplichte schriftelijke cursus res.-officieren onwettig? LANGER WERKEN IN HET BOUWBEDRIJF? Ook Sartono acht opheffing van Unie gewenst Veelbetekenende Tommy Lawton in actie bij Sparta De nieuwe Haagse bloemenkoningin Rood proces tegen West-B erlijners In Frankrijk ligt rijkdom op straat Streven van de minister totalitair? Daardoor tijdelijke vergroting vCin productie met ong. tien procent Vervanging door normale betrekkingen Acht duizend post duiven verdronken? Tot hoofd en hart Het weer NATIONALE VERGADERING IN DE NACHT BIJEEN DONDERDAG 10 JUNI 1954 o 78sfe JAARGANG No. 25610 Vier Oost-Duitse journalisten vluchten naar het Westen Begum Ra'Ana Liaquat Ali Khan Pakistaans ambassadrice in ons land Amerikaanse dames verliezen tassen met juwelen VRIJDAG: Quatertemperdag, geboden vasten- en onthoudingsdag Auto rijdt tegen boom Bestuurder zwaar gewond Boven Ierse Zee door slecht weer overvallen Argentijns vlees op de wereldmarkt Dromedaris geboren In circus Strassburger Twee Nederl legionnairs springen van troepenschip Hoge prijzen voor kersen Gabardine Windjackets 35.- =succes een kwartaal op proef voor f 2.- op giro 13.63 00 et bestuur van de Partij van de Arbeid heeft, na een beraad, dat een week geduurd heeft, een ver klaring gepubliceerd, welke moet wor den beschouwd als de officiële reactie van deze partij op het mandement der bisschoppen over „De katholiek in het openbare leven van deze tijd." De con clusie, die zich na lezing van deze ver klaring onmiddellijk aan ons opdringt, is weinig verschillend van die, welke wij reeds uit niet-officiële reacties van die zijde de laatste dagen in een twee tal hoofdartikelen hebben getrokken: er heerst in deze kringen een onvoldoende begrip voor de wezenlijke strekking van het mandement, met als gevolg, dat nien de bisschoppelijke verklaring in hoofdzaak naar de politieke sfeer trekt. Men weigert in te zien, dat het mande ment op de eerste plaats een stuk is van pastoraal-maatsehappelijke beteke nis. Vanzelfsprekend heeft het ook zijn partijpolitieke consequenties, maar pri mair gaat het om kwesties van veel breder en dieper karakter, waarbij par tij-politieke belangen als volkomen- on dergeschikt moeten worden beschouwd. Als een rode draad loopt door heel de verklaring van de P.v.d.A. het voor de socialisten blijkbaar magische woord „doorbraak." Rondom deze gaarne ge bruikte toverformule wordt het hele be toog opgebouwd. De P.v.d.A., aldus de verklaring, neemt de handschoen op en is niet bereid haar karakter van door braakpartij prijs te geven. En verder: „Nu de P.v.d.A. als partij van de door braak in haar bestaan wordt bedreigd, moeten de kiezers zich voorbereiden op een duidelijke uitspraak over de grond slagen van de politieke partijformatie in ons land." „Doorbraak". Waar breekt de P.v.d.A. nu in werkelijkheid door? Heel zeker bij de katholieken niet. Men leze daar toe maar eens het voortreffelijke arti kel van dr. L. Albering in het jongste nummer van het Katholiek Staatkundig Maandschrift, waarin deze de uitslag van de Statenverkiezingen van 1954 in het licht van de na-oorlogse ontwikke ling der politieke partijen aan een gron dige analyse onderwerpt. Het aantal katholieken, aldus wijzen de cijfers uit, steeg sinds 1918 met 8,5 procent, het aantal stemmen op de katholieke een heidspartij steeg met 5 pet; het aantal stemmen op alle katholieke lijsten steeg echter met 8,7 pet. Hier kan men dus moeilijk van een doorbraak spre ken. Bedoelt de P.v.d.A. soms het aan tal katholieke leden van de katholieke werkgemeenschap in de democratisch-so- cialistische P.v.d.A.? Laten de heren eens met cijfers voor de dag komen. Er zal blijken, dat het cijfer tot hon derdtallen beperkt blijft. Als er ten slot te van enige doorbraak in stemmen winst sprake is, dan bestaat zij uit een overgang van vroegere communistische stemmen naar de P.v.d.A. Men ziet hoe overspannen de verklaring is, dat de P.v.d.A. door de bepalingen van het mandement in haar bestaan wordt be dreigd De doorbraak naar de P.v.d.A. van katholieke zijde is een fictie, die met veel reclame op moderne wijze wordt gekoesterd. Achter het doorbraak-decor zou de Werkelijkheid dan kunnen schuilgaan. Is de P.v.d.A. soms zo ontstemd, omdat de Katholieken zich nu opnieuw op die werkelijkheid zijn gaan bezinnen? et mandement bevat toch immers ten aanzien van de P.v.d.A. en de houding der katholieken daar tegenover geen volkomen nieuwe ele menten. Alleen hebben de bisschoppen de verhoudingen, die langzamerhand dreigden te vervlakken, weer in rechte banen willen leiden. Is dat soms niet het goed recht van de bisschoppen? Of is het 't alleenrecht van de P.v.d.A., te bepalen volgens welke beginselen de maatschappelijke en politieke structuur zal worden ingericht? De P.v.d.A. heeft de pretentie voor bepaalde ideële be langen te vechten, maar ontgaat het haar, dat de bisschoppen voor veel ho gere belangen, die in de eerste plaats het zieleheil raken, op de bres staan? De grote dwaling, welke van het be gin af aan inhaerent was aan de struc tuur van de P.v.d.A. en haar voor de katholieken geen tehuis kon doen zijn, was dat zij niet wortelde in de Christe lijke levensbeschouwing. Zij zag niet, dat heel de katholieke levenshouding, ook derhalve voor zover deze in de politiek tot uiting komt, ge ïntegreerd moet worden in onze geeste lijke verneffing tot kind van God, waar door alles van waarde wordt voor het eeuwig leven. Elke scheiding tussen godsdienst en leven, aldus het mande ment der bisschoppen, moet als een fundamentele dwaling verworpen wor den, van godsdienstig liberalisme tot atheïstisch humanisme toe. Wie dit eer ste hoofdstuk „Godsdienst en leven" van het mandement voor zich niet goed heeft doordacht en in zijn geest heeft verwerkt, begrijpt het fundament niet, Waarop heel de beschouwing van het Episcopaat gebaseerd is en komt er gemakkelijk toe, zoals in de verklaring Van de P.v.d.A. dan ook geschiedt, aan ®en ondergeschikt element van het Christelijk leven de politiek de hoogste waarde toe te kennen. ..Het karakter van de P.v.d.A. brengt hfee, dat haar streven steeds er op ge richt is geweest de tegenstellingen in ons volk niet groter te doen worden dan onvermijdelijk is, om te overbruggen waar mogelijk is" schrijft het bestuur van de P.v.d.A. In theorie is dit schoon gezegd, maar in de praktijk kwam en *omt het erop neer, dat de P.v.d.A. noor haar compromis-politiek, door het verdoezelen van tegenstellingen, waar nie nu eenmaal bestaan en moéten be gaan, zoveel mogelijk zieltjes voor haar 'jarlij trachtte te winnen. Deze compro mis-politiek is in wezen een opportunis tische machtspoiitieK. Het grote gevaar voor ons katholieken lag in het verdoe zel der tegenstellingen, in het verdoe- db rï en het ondergeschikt maken van i .Christelijke principes, waar deze toch ,;.lst altijd en overal primair moeten De Franse premier, Joseph Laniel, heeft vannacht in de Nationale Ver gadering opnieuw de vertrouwenskwestie aan de orde gesteld. Het is de derde maal deze maand dat Laniel het bestaan van zijn kabinet op het spel zet en politieke waarnemers zijn van mening dat de positie van de Franse regering thans bijzonder wankel is geworden. Aan Laniels stap ging een spoedzitting van het kabinet in het Elysée vooraf. Vervolgens kwam de Nationale Vergadering bijeen in een zitting, die tot diep in de nacht duur de. Het was al over tweeën toen Laniel tenslotte de vertrouwenskwestie stelde. Zaterdagmorgen komt de Nationale Vergadering opnieuw bijeen om over de vertrouwenskwestie te stemmen. In Oost-Berlijn is gisteren een proces begonnen tegen twee West-Berlijnse an ti-communistische leiders die vier maan den geleden uit West-Berlijn verdwenen zijn en waarvan men aanneemt, dat naar het Oosten zijn ontvoerd of gelokt. Het zijn dr. Wolf Silgrandt, hoofd van de vluchtelingenzaken van de West- Berlijnse Liga voor de Menselijke rech ten en Werner Mangelsdorf, een voor aanstaande figuur in het West-Berlijnse 17 Juni-comité. Volgens de Oost-Duitse radio zijn de twee mannen gisteren door het Oost- Duitse hooggerechtshof berecht samen met twee andere fascisten als mede aanstichters van de opstand in Juni vorig jaar. Horst Gassa en Hans Pueld- ner. In de afgelopen dagen hebben- daar entegen vier bekende Oost-Duitse jour nalisten politiek asyl gezocht in West- Berlijn, teneinde een „betrouwbaar on derzoek" door communistische functio narissen te ontlopen, aldus is door de autoriteiten van het vluchtelingenwezen te Berlijn verklaard. (Reuter-UP) Tot ambassadrice van Pakistan in Ne derland is benoemd mevrouw Begum Ra'Ana Liaquat All Khan. De amoassa- drice wordt in September in ons land verwacht. Zij is de weduwe van de eer ste minister-president van Pakistan, Nawabzada Liaquat Ali Khan, die enige jaren geleden bij een aanslag om net leven is gekomen. Mevrouw Liaquat Ali Khan is de eerste ambassadrice van een Moslimland. Naar verluidt zou de zaak gelastigde van Pakistan in Nederland, de heer Lal Shah Bokhari, die ongeveer vier jaar in ons land verblijft, in de tweede helft van Augustus met vacantie naar zijn land terugkeren en daarna in aanmerking komen voor een post in het midden-Oosten. In de Nationale Vergadering waren gisteravond vier moties ingediend. De indiener van één daarvan trachtte de regering de hand boven het hoofd te houden. Hij stelde de Nationale Verga dering voor kennis te nemen van „het streven van de regering naar een op lossing van de moeilijkheden in Indo- China." In de motie werd niet gerept van enig wantrouwen in het regerings beleid. De drie andere moties gaven alle echter uitdrukking aan scherpe critiek op de regering. Een voorstel van Laniel, de regerings gezinde motie met voorkeur te behan delen, werd met 324 tegen 269 stemmen verworpen. Laniel verbond vervolgens de vertrouwenskwestie aan een nieuw voorstel de drie overige moties af te wijzen. De regeringsgezinde motie werd inge diend door de dissidente Gaullist Michel Raingeard. De drie andere moties wer den ingediend door de socialist Char les Lussy, de communist Jacques Du- clos en door enkele Gaullistische afge vaardigden, die gezamenlijk een motie hadden ingediend. Politieke waarnemers beschouwen het als een ongunstig teken voor de rege ring dat vóór Laniel de vertrouwens kwestie stelde, de Nationale Vergadering over geen der vier toen aan de orde zijnde moties stemde. Gisteren is in Parijs een strandtas met 100.000 gulden aan juwelen op straat gevonden en aan de politie over handigd. De tas bleek het eigendom van mevrouw Edward Grey, de echtge note van een Amerikaanse diplomatieke functionaris. Zij was teruggekeerd van 'n weekend-reisje naar de kust en had het tasje verloren, toen zij en haar dienstmeisje haar bagage naar binnen brachten. Een buur had later, toen het al vrij donker was, de tas op straat zien liggen. De Amerikaanse toneel- en televisie actrice Faye Emerson is ongelukkiger geweest in Arles. Een week geleden ver loor zij een tasje propvol juwelen, geld en reischèques met een gezamenlijke waarde van 40.000 dollar (ruim 152.000 gulden) op een uitstapje. Ze kon de politie niet zeggen waar ze het tasje het eerst had gemist. Na een speurtocht van een week heeft de politie verklaard er geen idee van te hebben waar het gebleven is. De juwelen waren verze kerd en de chèques ziin onmiddellijk door miss Emerson geblokkeerd. De nieuwe Haagse bloemenkoningin is gekozen. Het is mej. bij de F. L. M. Ook haar hofdames, hoe kan het anders, Hotsche Gusta van der Leeuw, die sinds twee maanden in dienst is zijn K.L.M.-stewardessen: links Tonny Geerkens en rechts Tans. (Van onze correspondent) De reserve-majoor van de Luchtdoel artillerie mr. J. Waller te Arnhem heeft aan het Militair Ambtenarengerecht in Den Haag gevraagd een maatregel van de minister van Oorlog, waarbij deze reserve-officieren verplicht tot het vol gen van schriftelijke cursussen, onwet tig te verklaren. De Chef van de Gene rale Staf heeft namelijk enige tijd ge leden een circulaire doen uitgaan aan tal van reserve-officieren waarin wordt medegedeeld, dat de minister van Oor log machtiging heeft verleend schrifte lijke cursussen in te stellen met het doel reserve-officieren verder te vor men zonder hen in werkelijke dienst te hoeven oproepen. De betrokken reserve-offieren ont vangen daardoor gedurende een half jaar om de veertien dagen lessen en instructies en moeten de uitgewerkte opgaven regelmatig terugzenden. Doen zij dit niet, dan zullen zij alsnog wor den opgeroepen. Als een soort tegen prestatie wordt in de circulaire mel ding gemaakt van een verrekenmethode die hierop neerkomt dat bij het vlijtig volgen van de cursus de reserveofficie ren gedurende korter tijd dan normaal in werkelijke dienst zullen worden op geroepen. De minister meent tot het opleggen van deze verplichting bevoegd te zijn op grond van een artikel in de Wet Reservepersoneel Landmacht, waar in vermeld is dat het opkomen in werkelijke dienst vervangen kan wor den door het eisen van andere diensten. Er is over deze maatregel veel on rust ontstaan onder de reserve-officie ren. Men heeft tal van andere bezwa ren, waarvan de voornaamste is het feit dat voor deze in tal van avonduren verrichte diensten geen enkele vergoe ding wordt gegeven, terwijl opkomen in werkelijke dienst naar rang en duur moet worden betaald. Voor velen is het bovendien gemakkelijker een week werkelijk op te komen dan een half jaar lang vele avonduren te moeten missen. Tenslotte meent men dat het streven van de min. om reserve-officie ren buiten werkelijke dienst verder te vormen in wezen een totalitair sti even is. Mr. Wallere, die deze zaak juridisch be studeerd heeft, is van mening dat de maatregel van de minister onwettig is, omdat naar zijn opvatting cursussen al leen mogen worden gegeven met toe stemming van de betrokkenen. Het Mi litair Ambtenarengerecht zal deze zaak in September of October behandelen. De situatie in de bouwnijverheid baart ernstige zorgen. De situatie is thans zodanig, dat de capaciteit van het bestaande productie-apparaat on toereikend schijnt, om aan de vraag te voldoen. Symptomen daarvan zijn de stagnaties in de aanvoer van bepaalde materialen, gebrek aan vrijwel alle soorten vakarbeiders en hogere lonen dan wettelijk is toegestaan. Dit zei de voorzitter van de Ned. Christ. Aanne mers- en Bouwvakpatroonsbond, de heer J. Blox, Dinsdag op de eerste dag van het driedaags congres, dat in Gro ningen gehouden wordt. Volgens de bondsvoorzitter staan er vier wegen open, waarlangs het pro em kan worden aangepakt: directe beperking van de vraag door beperking van overheidswege van de bouwactiviteit; een indirecte beperking van de vraag door middel van een vrije loonvorming .an prijzen en lonen; een vergroting van het aanbod op lange termijn door ver hoging van de productiviteit of door aantrekking van meer arbeiders en een vergroting van het aanbod op korte termijn door langer te gaan werken. Om meer dan één reden is een op zettelijke beperking van de bouwacti viteit door de overheid ongewenst. Twee andere aangegeven middelen hebben slechts uitwerking op lange termijn. Daar wij in een noodsituatie verke ren, die dringend om een oplossing vraagt, meent de heer Blok, dat er '.anger gewerkt moei worden. Indien wij, aldus spr., in de nog res terende zomermaanden van dit jaar allen in plaats van 48 uur per week 55 uur per week zouden gaan werken, zou een tijdelijke vergroting van het productievermogen var ongeveer tien pet. mogelijk zijn. Spr. deed een ernstig beroep op de Bedrijfsra ..d voor het Bouwbedrijf en. over deze heer, op de daarin vertegen woordigde organisatie vin werkgevers en werknemers, om gebruik te maken van de hun bij de wet geboden mo gelijkheid om de afkondiging van een algemene overwerkvergunning te vra gen en tot algemene gebruikmaking daarvan op te roepen. Langs deze weg zal binnen afzienbare tijd een meer evenwichtige situatie kunnen worden bereikt. (Van onze correspondent) Even voor de Wouwse Tol is Woens dagavond een taxi uit Ridderkerk, met grote snelheid van de nieuwe Rondweg komende, geslipt en tegen een boom aan de linkerzijde van de weg geslagen. De ravage was enorm en de chauffeur, J. V. uit Ridderkerk, de enige inzittende, raakte bekneld. Hij moest worden uit gezaagd en werd in bewusteloze toe stand naar het Burgergasthuis te Ber- gen-op-Zoom gebracht. De man werd zeer ernstig gewond en gisteravond laat verkeerde hij nog steeds in levensge vaar. De natuurkundige en Nobelprijswin naar dr. Felix Bloch heeft van de uni versiteit van Stanford verlof gekregen om in Genève de leiding op zich te ne men van een nieuw centrum voor atoom onderzoek. „Persoonlek ben ik van mening dat inderdaad de tijd is aangebroken om door onderhandelingen te komen tot opheffing van de Nederlands-Indonesische Unie en vervanging daarvan door nor male internationale betrekkingen tussen beide landen." Dit heeft Woensdagavond de voorzitter van het Indonesische par lement, mr. Sartono, bij ankomst op Schiphol in een onderhoud met het ANP gezegd. Mr. Sartono brengt een bezoek van een week aan ons land om kennis te nemen van "het Nederlandse parle mentaire stelsel in de praktijk. Het verwondert ons nauwelijks, dat het bestuur van de P.v.d.A. liik thans reeds, zij het voorzichtig- bK, het ware karakter der partij de- VeWHtr^ert' ..Indien", aldus luidt de kpr aidng' "de thans ingeleide ontwik- Arh v. een Plaats in de Partij van de zon voor de katholieken onmogelijk scho^nal<en' moet zulks de thans reeds Ke Per geworden politieke verhoudin- Verm"°g verder toespitsen en zal on- mnf"y.?eh.ik gevolgen hebben voor de Voor h den tot kabinetsformatie en ïhpm„J thans bestaande politieke sa- dus nf, g' De dreigementen komen iiierhj, te. voorschijn. Wij willen °ver tnans niet gaan discussiëren wu de term Wij de° h„, ?eren aan de kwalificatie van tvoord oppen, die het „onverant- We o- a ten, dat de katholieken de- ai het lidmaatschap van de onmogelijk", wel willen P.v.d,A- begaan. Wij verwachten overigens niet, dat de huidige K.V.P. voor deze dreigementen uit de weg zal gaan. Er staan nier immers hogere belangen op het spel dan alleen die van de politiek. Wel vragen wij ons onwillekeurig af, hoe het mogelijk is geworden, dat het bestuur van de P.v.d.A. op déze wijze en in déze vorm, met als Leitmotiv de doorbraak, op een mandement van de bisschoppen reageert. 'En dan ontveinzen wij ons niet, dat de oorzaak hiervan mede ge zocht moet worden in de jarenlange nauwe samenwerking tussen K.V.P. en P.v.d.A. Herhaaldelijk hebben wij in deze kolommen gewaarschuwd tegen een te nauw samengaan tussen deze partijen. De leiding van de K.V.P. mo ge dan de Christelijke principes niet uit het oog hebben verloren, de gewone man zag het onderscheid in de poli tiek steeds vager. Alleen het materiële bewoog hem nog, net Christelijke fun dament vervaagde al te gemakkelijk. Ook komt het ons voor, dat de K.V.P. zich aanvankelijk te veel heeft laten imponeren door het kleine groepje in de katholieke werkgemeenschap in de P.v.d.A. Zij zag niet of eerst heel laat, dat de P.v.d.A. welbewust dit kleine groepje dat in verhouding in de Kamer een veel te uitgebreide vertegenwoordiging vond, voor propagandistische doeleinden ge bruikte om daarmee de K.V.P. te ver zwakken. De samenwerking tussen bei de grote partijen moge in materieel opzient voordelen gebracht hebben, niet het minst op het sociale terrein, in de geest van menig katholiek werkte de ze samenwerking uiterst verwarrend. Zulk een samenwerking vraagt immers, aldus de bisschoppen, des te meer waakzaamheid voor onze hogere begin selen en een vasthouden met des te meer kracht aan onze eenheid. Bij de P.v.d. A. groeide in de eerste jaren na de oorlog de verkeerde opvatting, dat er als gevolg van dit politieke samen gaan een naar elkaar toegroeien ont stond met verdoezeling en vervaging van de wezenlijke principes. Eerst de bredere-basis-politiek deed haar de ogen open gaan. Het betekende onmid dellijk een toespitsing der verhoudingen tussen beide. Als de vele reacties van andersden kenden en de jongste officiële reactie van de P.v.d.A. in het bijzonder ons iets geleerd hebben, dan is het, dat het mandement der bisschoppen wel zeer te rechter tijd is gekomen. Bijna acht duizend postduiven worden bo ven de Ierse Zee vermist en niemand heeft een flauw idee, waar zij gebleven kunnen zijn. De duiven werden per schip naar En geland overgebracht en daar Zondag in Mil- ford Haven losgelaten voor een Pinksterrace naar hun thuisstad Belfast, welke 200 mijl verder is gelegen. Maar tot nu toe hebben nog maar dertig duiven de thuisvlucht vol bracht en van de andere ontbreekt ieder spoor. Duivenhouders geven het weer de schuld. Kort nadat de duiven voor hun thuisvlucht waren losgelaten, kregen zij boven de Ierse Zee te kampen met hevige regen- en wind vlagen, ondanks het feit, dat het weerbe richt prachtig weer voorspeld had. De Londense bladen en de B.B.C. menen nu, dat de duiven met doorweekte vleugels in zee gevallen zijn. Maar Alexander Gil- liland, de voorzitter van de^ vereniging van duivenhouders in Ulster is vol vertrouwen, dat de duiven nog zullen terecht komen. Hij meent, dat zij veel te goede vliegers zijn om in zo groten getale de verdrinkingsdood te zijn gestorven. De Argentijnse minister van Economi sche Zaken, heeft medegedeeld, dat Ar gentinië voortaan zijn vlees op de we reldmarkt zal aanbieden tegen concurre rende prijzen. Voorts zei de de minister, dat Argentinië als mogelijkheid op langere termijn, de kwestie bestudeert van toetreding tot de Europese Betalings Unie. Men klaagt vaak over zijn geheugen, maar niemand klaagt over zijn oordeel. Na Dinsdagavond in ons land te zijn aan gekomen is Lawton Woensdagmiddag reeds begonnen met zijn werkzaamheden te Rot terdam, waarvoor Sparta hem voor de duur van vijf weken heeft gecontracteerd. Daar na zal deze befaamde oucf-international weer terugkeren naar de „Gunners" bij wie hij momenteel een speciale opleiding voor trai ner geniet en als zodanig zijn beste krach ten zal blijven geven. Als actief voetballer schijnt hij in het a.s. seizoen niet meer te rug te keren. Ofschoon het spelersmateriaal dat hem bij deze eerste training wordt voorgezet, gezien de leeftijd en onervarenheid, niet bepaald het geschikste was om de capaciteiten van Lawton als oefenmeester op zijn juiste waar de te kunnen bepalen, mag nochtans worden aangenomen, dat Sparta een zeer gelukkige greep heeft gedaan. In het circus Strassburger, dat in de kop van Noord-Holland voorstellingen geeft, is Woensdag een dromedaris gq» boren. De jonggeborene heeft de naam gekregen van de plaats, waar hij ge boren is, namelijk Schagen. Moeder en kind maken het goed. De enige com plicatie is, dat moeder haar eerste kind niet wil voeden. De circusmensen doen echter hun uiterste best de jonge dromedaris aan zijn moeder te doen gewennen. Twee Nederlandse leden van het Frans Vreemdelingenlegioen zijn tot twee weken gevangenisstraf veroordeeld omdat zij Ceylon zonder paspoort wa ren binnengekomen na van een troe penschip gesprongen te zijn. (UP). De voorzitter van het Indonesische parlement zei, dat het voortbestaan van de Unieverhouding, die in de loop der jaren geen wezenlijke inhoud heeft ge kregen, slechts sentimenten oproept. Een voor beide partijen goede oplos sing moet worden gevonden, die een be tere samenwerking mogelijk zal maken, aldus mr. Sartono. Na de opheffing van de Unie kan dan verder worden onder handeld om te komen tot verdragen over de verschillende onderwerpen, die thans in de Unieverhouding zijn geregeld. Mr. Sartono zei voorts, dat ook in Nederlandse ondernemerskringen in In donesië veel de wens wordt gehoord de Unie door gewone internationale be trekkingen te vervangen. Over het doel van zijn bezoek zei mr. Sartono, dat hij een studie komt maken van de parlementaire stelsels in de verschillende landen in West-Eu ropa. Deze studie staat in verband met de komende algemene verkiezingen ia Indonesië, waarbij een constituante en een parlement zullen worden gekozen. De belangstelling voor de kersenverko pingen op het hout in de Betuwe is bij zonder groot. Doordat verscheidene boom gaarden gerooid en de meikersen op tal rijke plaatsen dun zitten is het aanbod dit jaar aanzienlijk minder dan voorheen. In Tiel is de grote kooplust tijdens de verkoping, die Dinsdag door de gezamen lijke Tielse notarissen werd gehouden, tot uitdrukking gekomen. Voor de meikersen werd 20 tot 25 cent per kg op het hout betaald. De Duitse kersen werden zelfs voor 25-30 cent ^ir verkocht. De prij zen zijn hoger dan het vorige jaar. Advert entte —auA-4 t«»ir» J - f i iw (Tot Vrijdagavond) Wisselende bewolking met enke le verspreide buien. Vry krachti ge tot matige Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 4.20—20.59. Maan: 16.11—1.21. Advertentie roor it zakenman BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tet. 4790 Bijkantoor en Red llmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVER1ENIIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week. t 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds tel. 21544

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1