Eisenhower over RODE DREIGING: Vrije wereld nog veertig jaar in het defensief Communisme, grootste gevaar in Amerika s historie Amerikaanse vrouw ontvoerd en tegen losgeld vrijgelaten Dulles maant Europa tot spoed bij de eenwording Mr. Luns: Behandeling voldoet aan redelijke eisen Maatregelen in verband met krappe arbeidsmarkt splitsing De Prins zeilt met het Statenjacht De Koningin op „Sonneheerdt" GROOTSTE RADIOTELESCOOP Tot hoofd en hart Eenheid door Het weer Minister gered met zijn eigen bloed Duikers zoeken naar achtduizend gulden Politie controleert uitlevering per vliegtuig Europa moet zelf de kracht voor zijn verdediging opbrengen Indon. nota aan min. Luns overhandigd Auto gegrepen door vrachtwagen Amerik. huwelijk in Groningen ■hBB VRIJDAG 11 JUNI 1954 78ste JAARGANG No. 25611 eycufiuy! Falcon Tweedjassen 59.50 Registratie van Hon gaarse schrijfmachines Onbekende stammen in Austr. Nieuw-Guinea Op bodem van de Waal Electriciteitsstoring in Gelderland Ook in Noord-Limburg Rotterdamse advocaat in vrijheid Verdeeldheid betekent zwakte Door neerstortend zand gedood Gearresteerde Nederlanders Enkele arrestanten mishandeld Iti overleg met Stichting van de Arbeid U nie-onderhandelingen ZATERDAG: Quatertemperdag, geboden vasten- en onihoudingsdag Bestuurder gedood Varkenspest in Macharen Woensdag zouden de negen man nen, drie uit de Katholieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid, drie uit de K.V.P., drie uit de K.N.P., weer bijeen zijn ge komen om over de staatkundige een heid der katholieken te spreken, in dien familie-omstandigheden de drie eerstgenoemden niet hadden verhin derd te verschijnen. De besprekingen zijn dus niet doorgegaan, vermoede lijk tot teleurstelling van de andere partners, die zich misschien voor het eerst? een interessante avond hadden voorgesteld. Het zou, menen wij, de zesde be spreking zijn geweest, de eerste na het mandement. De eerste vijf ge sprekken waren geheim, maar wij mogen uit de publicaties in het maandschrift „De Katholiek in de Partij van de Arbeid" wel opmaken, dat als tema con variazioni door de linkse gesprekpartners slechts een be toog ten beste werd gegeven, dat Doogde te bewijzen, dat de oproep van de Kardinaal geen partijpoli tieke eenheid op het oog had gehad. Aangezien dit wel te voorzien was. hebben wij bij de eerste bespreking van December j.l. reeds geschreven, dat men het gesprek moest splitsen, ten einde met de K.N.P. nog vóór de Statenverkiezingen tot een accoord te komen. De K.V.P. heeft dit niet ge wild. Wij zijn er niet meer op terug gekomen, toen de tijdnood door het talmen van de K.V.P. in tijdgebrek was verkeerd, zodat het geen zin had nog te werken aan een accoord vóór de Statenverkiezingen. Er komt nog bij, dat de dwaze regeling van de groslijststemmingen het de K.V.P. onmogelijk maakte een accoord over gemengde candida'tenlijsten met de K.N.P. aan te gaan. De Statenverkiezingen zijn nu voor bij. Het argument van de tijdnood is vervallen. Blijft ons inzicht, dat het nonsens was tegelijk besprekingen te voeren met een groep, die niet aan partijpolitieke eenheid dacht en met een andere partij, die bereid was over de voorwaarden van eenheid in partijverband te praten. De oproep van de bisschoppen tot eenheid in politicis betekent niet, dat iedere katholiek zich nu maar heeft aan te melden bij de K.V.P. Zij betekent wel, dat de ka tholieke leken onder elkaar het over leg moeten openen om tot eenheid in partijverband te geraken. Offervaar digheid is eerste vereiste, ook bij de leiding van de K.V.P. Meningsver schil binnen de lijnen van het ge meenschappelijk beginsel behoeft niet uitgesloten te zijn, zeggen de bis schoppen, en desondanks vragen zij die meningsverschillen in één partij verband te overbruggen. De bespre kingen over de eenheid kunnen nu nog slechts vruchtbaar zijn tussen partijen, die dit uitgangspunt van ganser harte onderschrijven en ge tuigenis afleggen van de goede wil om naar de vormen te zoeken, die zulk een eenheid in partijverband tot werkelijkheid kunnen maken. Indien de katholieken uit de P.v.d.A. op deze basis aan het gesprek over de eenheid willen deelnemen, behoeft dit gesprek misschien niet te worden gesplitst. Dan geldt ook voor hen, dat zij zich niet onvoorwaardelijk behoeven te melden bij de K.V.P. Aanvaarden zij deze basis niet, dan moge het gesprek met hen, zij het zonder enige hoop op resultaat, worden voortgezet, maar dan afzonderlijk. Want aan de derde partij moet dan eindelijk eens de kans worden gegeven ter zake te komen, zonder daarbij te worden gehinderd door oeverloze woordenstromen. Advertentie BARTEL10RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERO. BOLSTR 4R A DAM TFI717162 (tot Zaterdagavond) Wisselende bewolking met op de meeste plaatsen droog weer. Over wegend matige wind tussen Zuid en West. Vannacht iets lagere tempera turen. Morgenmiddag iets warmer. Zon: 4.20-20.59. Maan: 17.21-1.38. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 President Eisenhower heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie in Washington gewezen op de ernstige gevaren, die de wereld op dit ogenblik bedreigen. Hij noemde „gevaar" een relatief begrip, maar gaf in antwoord °P vragen toch toe, dat de Verenigde Staten zich op het ogenblik geplaatst sien voor een zo krachtige en veelomvattende bedreiging in de vorm van het communisme, als tot dusver in de geschiedenis van het land nog niet is voor- Sekomen. Hij achtte het waarschijnlijk, dat de vrije landen zich nog wel Veertig jaar lang teweer zullen moeten stellen tegen de communistische Plannen tot verovering van de hele wereld. Radio Vrij Europa in München heeft gisteren bekend gemaakt, dat in Hon garije alle particuliere schrijfmachines zjjn geregistreerd. De Hongaarse poli tie heeft van elke machine een stukje schrift laten opnemen, zodat elke getyp te mededeling kan worden opgespoord. Reparaties aan en koop en verkoop van schrijfmachines moeten eveneens aan de politie worden gerapporteerd, aldus de omroep. (UP) Edmond Barrachin, Frans minister van staat, is ernstig gewond bij een auto-ongeluk. Hij werd opgenomen in het ziekenhuis van St. Cloud. Daar is nu waarschijnlijk zijn leven gered door een bloedtransfusie van zijn eigen bloed. Toen doktoren om een bloedtransfusie vroegen brachten verpleegsters een fles binnen met bloed dat de minister zelf had afgestaan bij de opening van de bloedtransfusiedienst in het betrokken hospitaal ongeveer een jaar geleden. (U.P.) Luchtverkenners hebben in het Zuid- Oosten van Australisch Nieuw Guinea, in een gebied dat nog nooit door blan ken betreden is, onbekende volksstam men ontdekt. Naar schatting gaat het om 100.000 mensen. Er worden thans patrouilles uitgerust om het gebied te verkennen. De dorpen der inlanders zijn omgeven door tuinen en akkers. Tijdens haar werkbezoek aan de Noord-Veluwe heeft H. M. de Koningin o.a. een bezoek gebracht aan de blindeninrichting „Sonneheerdt". Hier ziet men H. M. tijdens de rondgang in een der werkplaatsen, waar blinde meisjes de weeftoestellen bedienen. (Van onze correspondent) Mannen van de militaire Vaar- en Duik school uit Geertruicienberg heCben gisteren tevergeefs getracht nog een gelukkige wen- Jung te geven aan een tragische geschie denis. Een bejaard Nijmeegs echtpaar had jdjn huis moeten verkopen, waardoor de '2-jarige vrouw des huizes nogal over stuur was. Zij kreeg het op een gegeven °genblik zelfs zo te kwaad dat zij met portemonnaie met ongeveer achtdui zend gulden naar de Waalkade liep om op Je plaats van de vroegere gierpont de por temonnaie in de rivier te smijten. Zij is lri een zenuwinrichting ter verpleging op genomen. De recherche werd van een en ander op °e hoogte gesteld, maar toen het dreggen Zonder resultaat bleef, werd de hulp van Je militaire Vaar- en Duikschool uit Geer- truidenberg ingeroepen. Gistermorgen ar riveerde een afdeling van dit speciale corps °P de Waalkade. Onder de nodige belang stelling voorzagen de manschappen zich Jan hun zg. peak-packs een waterdich te kruising tussen het zware duikerspak *n het lichte omhulsel van de kikvorsman om vervolgens te water te gaan. Regel matig losten de militairen elkaar af, maar «et bleef zoeken naar een speld in een hooiberg. Tenslotte moesten ook zij de hioed opgeven en onverrichterzake huis waarts keren. Zeven minuten voor half tien is Don derdagavond in een groot gebied rond Arnhem en Nijmegen de electrische stroom uitgevallen. Het land van Maas en Waal, de Betuwe, het uiterste Noor den van Limburg en enkele andere streken zaten daardoor geheel in het donker. Op de Veluwe en in Midden- Limburg ging het licht weliswaar niet maar de spanning zakte af en steeg tveer. In de electrische centrale te Nijmegen ^erd koortsachtig naar de oorzaak van 9e storing gezocht. Men slaagde er in, de 'Ta reis tad al weer vrij snel van electri- citeït te voorzien, maar elders duurde JjBt langer. Arnhem kreeg omstreeks *tvart vóór elf weer spanning. De Betu we iets later. Om enkele minuten vóór had men overal weer elecrticiteit en konden de kaarsen en batterijen weer ^orden opgeborgen. .jDe bedrijfsleider van de centrale der ?GEM in Nijmegen, ir. Pennings, ver klaarde dat de oorzaak van de „verduis tering" moet worden gezocht in een kort- sluiting in het zogenaamde 50-kilovolt- het. Naar het ANP van de substituut-of- 'icier van Justitie te Rotterdam, ver- keemt, is de Rotterdamse advocaat mr. he B. na verhoor door de rechter- Commissaris op vrije voeten gesteld. Over Zuid-Oost Azië zei Eisenhower het mogelijk te achten, dat de positie van de Franse troepen in Indo-China na de val van Dien Bien Phoe althans in dit opzicht is verbeterd, dat zjj zich nu op de defensie van een kleiner en beter omschreven gebied kunnen con centreren. Louter militair gezien is het volgens Eisenhower aan geen twijfel on derhevig, dat de militaire situatie in Indo-China zou verbeteren, als de Fran sen steun van buitenaf krijgen. De president herhaalde echter, dat hij sprak als militair en dat hij niet ver keerd begrepen wenste te worden. Het grootste gevaar is volgens hem, dat de vrije landen zich blind staren op bepaalde concrete gevallen van com munistische agressie, en dat zij geen oog hebben voor de systematiek, waar mee de communisten streven naar over heersing van de gehele wereld. Het is nodig, dat de vrije wereld zich militair sterk maakt en de beschikking krijgt over een sterke mobiele krijgs macht, die op een centraal punt wordt gelegerd. De president* deelde mee, dat hij op het ogenblik geen plannen heeft stappen te ondernemen bij het Con gres, die hem zullen machtigen op enigerlei wijze in te grijpen in de strijd in Indo-China. (Reuter-UP) De vrouw van een Amerikaanse za kenman uit Phoenix iri de staat Ari zona is Woensdag ontvoerd en vandaag ongedeerd bij haar echtgenoot terug gekeerd, nadat een losgeld was betaald van 75.000 dollar. De ontvoerder had de zakenman schriftelijk van de ontvoe ring op de hoogte gesteld en verzocht het losgeld in de woestijn rond Phoenix te komen brengen. De pers had toege zegd over de affaire te zwijgen totdat de vrouw zou zijn teruggekeerd of de ontvoerder gegrepen zou zijn. De 23-jarige Evelyn Ann Smith was Woensdag naar een schoonheidssalon in Phoenix geweest. Toen zij weer in haar auto stapte, zat er een man op de ach terbank, die haar dwong in de berg ruimte te gaan zitten. Zelf kroop de man achter het stuur en reed ongeveer vijf uur lang rond. De echtgenoot van Evelyn Ann kreeg In een toespraak tot de 44e jaarlijkse conventie van de Rotary Internatio nal te Seattle heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, gezegd, dat „de tijd voor eenheid in Europa ten einde loopt". Hij uitte zijn bezorgdheid over het verzet in Frankrijk en Italië tegen het Europese leger en gaf als zijn mening te kennen, dat Amerika zijn politiek ten opzichte van Europa fundamenteel moet wijzigen, als dit werelddeel zelf verkiest verdeeld, en dus zwak te blijven. Reeds bij vroegere gelegenheden heeft de minister te kennen gegeven, dat naar zijn mening de Europese een- beid tegen de herfst zijn beslag moet hebben gekregen. „Er verschijnt weer spanning tus sen de landen op het vasteland van Europa en het gevaar bestaat, dat de oude krachten van haat en verdeeld heid de omstandigheden zullen her stellen, die in het verleden oorlog tot gevolg hadden," aldus de minister. De Amerikaanse politiek is gericht op een sterk en levenskrachtig Euro pa, dat de veiligheid van de Verenig de Staten en de rest van de vrije wereld vergroot. Europa moet echter zelf het leeuwendeel van de kracht opbrengen om zijn eigen veiligheid te versterken, zei hij. Dat is alleen mogelijk, als de hulpbronnen van de jA' G. B. Lowell, professor m de Radio-astronomie aan de universiteit 'adiofi c,lester> ziet men hier bij een van zijn geesteskinderen, een nieuwe 9eb0), ®scoop van 430.000 Pond Sterling, welke voor de universiteit wordt bosten bÜ het Jodrel Bank Experimenteel Centrum in Crewe. De bouw- Scharm zAlen gezamenlijk worden gedragen door het Departement voor W eten- n*eUio6 en Industriële Onderzoekingen en de Nuffield Stichting. De ler radiotelescoop zal een parabolische antenne hebben met een diame- t>an J1 2v°et en een hoogte van 185 voet, gemeten tot aan de bovenwijdte b*draae borizontale as. Het gewicht van het gehele apparaat zal 1500 ton kunnén Ge'leel nieuwe gebieden van het heelal zullen radio-astronomisch 9e 0 morden onderzocht met deze grootste telescoop ter wereld. Sedert #sfrono keeft de radio- en radartechniek, welke wordt toegepast in de "taalct nir?' een hele serie nieuwe ontdekkingen in het heelal mogelijk ge- ^eöben f geleerden van de universiteiten van Manchester en Cambridge Engeland op dit gebied van de wetenschap een belangrijke voorsprong op andere landen gegeven. afzonderlijke Europese landen worden gecombineerd. Dulles trok ook heftig van leer tegen de communistische beschuldiging, als zou Amerika rondlopen met imperialis tische plannen. In een periode, dat Amerika, de eerste kolonie, die in de moderne tijd zelfstandigheid heeft ver worven, neeft bijgedragen tot het ver lenen van souvereiniteit aan 600 mil- lioen mensen, levend in tien onafhanke lijke landen, heeft het communisme kans gezien om 600 millioen andere mensen te knechten en tot slavernij te brengen en elf zelfstandige staten te onderwerpen, aldus Dulles. Het verlenen van zelfbestuur aan tal van andere landen zou op het ogenblik sneller gaan, als de Sovjet-strategie niet juist het nationalisme gebruikte als een middel om koloniale volken onder het communistische juk te brengen. (Reuter-UP) een briefje met de mededeling, dat zijn vrouw ontvoerd was en dat hij haar terug kon krijgen, als hij 75.000 dollar deponeerde in het. centrum van een heuvelachtige woestijn rond Phoenix. De echtgenoot gaf gevolg aan dit ver zoek en reed met zijn auto tot op onge veer 7 kilometer van de plaats en legde het laatste stuk te voet af. Vier vliegtuigen volgden hem in de lucht en brachten radiografisch ver slag uit aan het politie-hoofdkwartier. Toen mr. Smith zijn koffer met geld liet vallen, verscheen zijn vrouw op een rots en begon te roepen. De man liep op haar toe, maar een gewapend individu hield hem op een afstand. Later kreeg hij toestemming om zijn vrouw te helpen van de rots af te komen. De politie en ambtenaren van de fede rale opsporingsdienst zijn onmiddellijk na de veilige terugkeer van mrs. Smith een uitgebreide klopjacht begonnen. tU.P.) Donderdag is een grote hoeveelheid zand gaan schuiven in een groeve aan de He- rungerberg, Venlp, juist op het moment dat de 36-jarige K. uit Velden aan de voet van de wand bezig was zand op een vrachtauto te laden. Hij werd bedolven on der een grote massa zand. Terstond werden van alle zijden hulpkrachten gemobili seerd. Na koortsachtig graven van politie mannen, brandweerlieden, douaneambte naren, soldaten en arbeiders slaagde men er na ruim drie kwartier in het slachtoffer te bevrijden. De levensgeesten bleken toen reeds geweken te zijn. K. was gehuwd en vader van vier kinderen. De behandeling van de in Indonesië gearresteerde Nederlanders voldoet aan redelijke eisen, al hebben in verschil lende gevallen de strenge afzondering en het gebrek aan bewegingsvrijheid hun invloed doen gelden op de psychische gesteldheid van de arrestanten. Aldus antwoordt minister Luns op vragen van het Eerste Kamerlid Wendelaar (V.V.D.). De minister heeft berichten ontvangen, dat enkele arrestanten zouden zijn mis handeld. Zodra de Hoge Commissaris der Nederlanden ter zake inlichtingen had gekregen, heeft hij zich gewend tot de (Van onze parlementaire redacteur) Minister Suurhoff heeft in antwoord op vragen van de heer v. Leeuwen (V.V.D.) over het verschijnsel van de krappe arbeidsmarkt in de Tweede Kamer medegedeeld, dat na uitvoerig overleg met de Stichting van de Ar beid maatregelen zullen worden geno men. Inderdaad overtreft op het ogen blik het aantal vacatures dat van de beschikbare arbeiders. Maar het is niet zo eenvoudig om vraag en aan bod geheel in elkaar te sluiten, daar de werkloosheid zich concentreert in enkele probleemgebieden. De verhou ding is landelijk bezien ongeveer: 63.000 werklozen en 80.000 open plaat sen. De maatregelen die men wil tref fen zijn een tegemoetkoming in de kosten van heen en weer reizen en van pensionkosten voor arbeiders als mede een verbetering van de loon dervingsvergoeding voor te herscholen arbeiders. Daarnaast is er overleg met de minis ter van Wederopbouw en Volkshuisves ting en een aantal gemeentebesturen om op korte termijn beschikking te krijgen over een aantal migratiewoningen, zo dat arbeiders met hun gezinnen over kunnen komen. De gewestelijke ar- beidsbureaux voeren thans een actie zoveel mogelijk DUW-arbeiders bene den 35 jaar naa-r het vrije bedrijfsleven té bemiddelen. Am deze arbeiders wordt duidelijk gemaakt dat zij er niet op zullen kunnen rekenen in de DUW te blijven. De minister verwacht dat ook de organisaties van werkgevers de moeilijkheden zullen begrijpen en een tegemoetkomende houding zullen aan nemen. Mocht onverhoopt dit alles niet tot het gewenste resultaat leiden, dan overweegt men om met ingang van 12 Juli tewerkstelling op DUW-objecten voor 35-jarigen en jongeren stop te zet ten. Dit betekent echter niet dat de objecten zelf zullen verdwijnen. In antwoord op een vraag van de heer Van Leeuwen over de emigratiepolitiek in verband met het krapper worden van de arbeidsmarkt, deelde de minister mede, dat de regering in de veranderde situatie op de arbeidsmarkt geen aan leiding kan vinden om haar emigratie- beleid te gaan veranderen. Immers het eerste is een verschijnsel dat met de dag kan veranderen, omdat een schommeling in de conjunctuur op zeer korte termijn invloed op de ar beidsmarkt kan uitoefenen. Daarente gen is het emigratiebeleid altijd iets dat op lange termijn moet zijn gericht. Het klemt te meer, omdat de emigratiemo gelijkheden voor een goed deel afhan kelijk zijn van de relaties, die men in het buitenland heeft opgebouwd. Indonesische regering met het verzoek een onderzoek te doen instellen. Tot dusver werd van Indonesische, noch van andere zijde bevestiging ver kregen van de bovenvermelde berichten. Wel is gebleken, dat van een der ar restanten de kwaal, waaraan hij reeds voor zijn arrestatie leed, ten gevolge van de behandeling tijdens zijn aanhouding zodanig is verergerd, dat zijn opname in een ziekenhuis noodzakelijk was. Hij gaat thans goed vooruit, doch zal nog wel enige tijd in het ziekenhuis moeten blijven. Intussen zegt de minster, dat de positie der Nederlandse arrestanten zijn volle aandacht heeft. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Donderdagmiddag de waar nemende Hoge C imissaris van Indo nesië, mr. Susanto Tirtoprodjo, een nota van de Indonesische regering aan de minister zonder portefeuille, mr. J. 71. A. H. Luns, overhandigd, -.vaarin zij in antwoord op dc Ncd rlandse nota van 14 April de wens te kennen geeft in de tweede helft van Juni op ministerieel niveau onderhandelingen te voeren met Nederland over de Nederlands-Indone sische Unie. In de nota wordt voorts medegedeeld, dat een Indonesische delegatie voor deze besprekingen in de tweede helft van deze maand naar Nederland zal komen. Naar wij vernemen bevat de nota geen mededelingen over de datum van de conferentie en de samenstelling van de Indonesische delegatie. COLUMBIA In verband met de bloe dige botsingen van Woensdag in Bogota zijn in Columbia naar schatting 200 per sonen gearresteerd. Onder de gearresteer den bevinden zich communisten, socialis ten en conservatieve volgelingen van de gewezen president Laureano Gomez. Alleen hij voedt zijn kinderen goed op, die daarbij merkt, dat zij in menig opzicht hem opvoeden. (Van onze correspondent) Donderdagmiddag omtrent 1 uur heeft zich in Tongelre te Eindhoven een hevi ge autobotsing voorgedaan, waarbij de 66-jarige heer A. C. J. M. Schellens, direc teur van de N.V. Wollenstoffenfabriek H. Eijcken en Zn. te Geldrop, vrijwel op slag werd gedood. De heer S., die in zijn Buick van de fa briek huiswaarts keerde, kwam de Poeijers- straat afgereden, toen zijn wagen op het kruispunt met de Hercules Segherslaan in de flank gegrepen werd door eèn van links komende met stenen geladen vrachtauto, bestuurd door de 23-jarige W. J. D. uit Boxtel. De personenauto werd nagenoeg totaal vernield en de vrachtauto sloeg over de kop. De achter het stuur zittende heer S. overleed ter plaatse, vermoedelijk ten gevolge van een schedelbasisfractuur. De bestuurder van de vrachtauto liep een lichte hersenschudding op en inwen dige kneuzingen; hij werd in het Binnen- ziekenhuis opgenomen. Op het Gronings stadhuis zijn twee Ame rikaanse staatsburgers in het huwelijk ge treden. Bruidegom was mr P. Broekema uit Oakpark bij Chicago, 67 jaar oud en de bruid, de 55-jarige Gertrude Haan uit Grand Rapids. Mr Broekema is thans rentenierend fa brikant. Hij werd te Nieuwolda geboren en was tot zijn 19e jaar bakkersknecht te Groningen. Toen emigreerde hij naar Ame rika, werkte eerst als bakkersknecht, daarna als reiziger, totdat hij een eigen fabriek stichtte in puddingpoeder en gela tine. Zijn eerste vrouw is in 1953 overle den. Zijn tweede vrouw is ook van Ne derlandse afkomst, al is zij een geboren Amerikaanse. Haar overgrootvader was nog burgemeester van Hilversum. Na de huwelijksplechtigheid zat de familie aan aan een maaltijd in De Doelen, waarna een huwelijksreis door Europa op het program ma staat. De heer Broekema wilde in Gro ningen trouwen, omdat al zijn familieleden hier wonen die dit feest meevieren. (Van onze correspondent) In het dorp Macharen (gemeente Megen) is varkenspest uitgebroken op het bedrijf van de landbouwer A. de Wilt. De besmetting werd geconstateerd bij twintig dieren. De nodige maatre gelen zijn getroffen. In de middag van de eerste dag van het werkbezoek van een tocht over het Pikmeer gemaakt in het „Statenjacht" de Prins aan boord Prins Bernhard aan de provincie Friesland, heeft Z. K. H. dat kort geleden aan de Staten is overgedragen. Hier gaat van de friso

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1