EERSTE SCHUILKELDER IN HAARLEM WORDT GEROUWD AAN RREESTRAAT Gevecht om een put Het subsidie voor muziek- en zangverenigingen Lisser brug wordt eigendom van gemeente Lisse Melk een cent duurder B. en W. wachten nog steeds op goede voorlichting Haarlem zal een nieuwe brug bouwen „BOEYEN EN MADELIEFJES" Verbouwing Open bare Werken Welwillend gebaar van wijnhandelaar Vondsten bij graaf werkzaamheden In West-Nederland NATIONALE LATHYRUSTENTOON STELLING IN VLEESHAL Op 1, 2 en 3 Juli Programma Sportweek voor Zaterdag VUURWERK NA DRIEHONDERD JAAR Begrafenis van Betsy Pielage „Si Genesiusbesluit het seizoen Crediet van f 46.L00 nodig ROOKARTIKELEN JAN VAN DER PIGGE 3g g| VRIJDAG 11 JUNI 1954 PAGINA 2 Gefusilleerde beeld houwers herdacht Tentoonstelling van Johan Limpers Burgerlijke Stand Parkeerstroken op Gasthuisvest Kosten 14300 Bouw middenstands- woningen Schoolverkeersexamen 1954 GEMEENTEZAKEN Aankoop percelen BOUW TRANSFOR- MATORSTATION EERVOL ONTSLAG G. DE VRIES Garanties Haarlemse Ziekenfondsen Verkoop gronden Nieuw portiershuis bij G.E.B. Schooltandverzorging in Haarlem Werkzaamheden vragen 15.000.— Kosten f277.750: Nieuw gymnastieklokaal in Noord Tevens bestemd voor zaalsporten Vacantie voor slagers ZATERDAG 12 JUNI „VELSEREND" Katholieke bejaarden in de boot Honkbalwedstrijd afgelast Nieuw gemeenteraadslid ZANDVOORT Kroon vernietigt besluit van B. en W. Uitbreiding fabriek kan doorgaan HEEMSTEDE Rectificatie VADERDAG GESCHENKENDAG PIJPEN: AANSTEKERS: Beurs van New York Voor de veiligheid van de bevolking is het noodzakelijk, dat m Haarlem bin nenkort een aantal schuilkelders wordt gebouwd op verschillende punten in de stad. Dit probleem kost de B.B., die de ze aangelegenheid moet behartigen, veel hoofdbrekens en het is dus niet te ver wonderen, dat een verleidelijk aanbod van de heer H. F. A. Okhuysen, eige naar van een wijnhandel in de Gier straat, door deze instantie met beide handen werd aangenomen. Dit aanbod houdt in, dat een gedeelte van de kelder, die momenteel aan de Breestraat ach ter het huis aan de Gierstraat wordt ge bouwd, in tijden van nood beschikbaar wordt gesteld voor de bevolking. Onae- veer 100 mensen zullen er een plaats kunnen vinden. Dit aanbod komt des te meer van pas, ais men bedenkt, dat in dit stadsgedeel te wei uiterst moeilijk een geschikte ge legenheid gevonden kan worden voor de bouw van een schuilkelder en dat bovendien de Gierstraat de drukst bere den straat van Haarlem is (en niet de Grote Houtstraat, zoals velen begrijpe lijk mochten menen). Het edelmoedig gebaar van de heer Okhuysen vindt zijn oorzaak in het ruimtegebrek, waarmee het pand langzamerhand kreeg te kam pen, en zijn aanleiding in de expansie gelegenheid, die onstond door de af braak van enkele oude huizen, die ach ter de woning stonden. 'De graafwerkzaamheden zijn nu en kele weken aan de gang en tijdens dat werk zijn enkele interessante vondsten aan het licht gekomen. Zo kwamen er uit de grond een aantal blauwe tegels te voorschijn, die 350 jaar oud geschat worden en alleraar digste voorstellingen dragen. Ook een scherf van een zeer oud bord, ver moedelijk van Japanse herkomst, tel de men onder de buit. Er werden verder 12 waterputten bloot gelegd, die het vermoeden wekken te hebben behoord bij een groot gebouw. dat mogelijk vroeger daar heeft gestaan. Welk gebouw dat geweest zou kunnen zijn, is moeilijk meer vast te stellen. Het Gangulfsgasthuis of pesthuis stond aan de huidige Botermarkt en het is onwaarschijnlijk, dat het zich tot voorbij de Breestraat heeft uitgestrekt. Ook het vroegere St. Annaklooster was te ver weg om in aanmerking te komen. Wellicht heeft hier een woonhuis ge staan van grote afmeting hoewel de De Algemene Vereniging voor Melk- voorziening in Den Haag heeft de aan gesloten melkhandelaren in het Westen van Nederland geadviseerd de melkprijs te verhogen met een cent per liter. De melkhandelaren zullen dit advies ongetwijfeld opvolgen, zodat melk en melkproducten wederom duurder zul len worden. De verlaging van het extra regeringssubsidie met drievierde cent per liter, welke in April van kracht is geworden voor het Westen van ons land, is een van de redenen voor dit advies geweest. Voorts hadden de melkbedrij- ven met ingang van het nieuwe melk- jaar in April een tegoed op de consu menten dat per millioen liter omzet in een periode van vier weken tienduizend gulden bedroeg. Hier komt nog bij dat de melkproductie in April en Mei zeer matig is geweest, waardoor de melkhan delaren in het Westen melk hebben moe ten bijkopen. Gisteren was het tien jaar geleden, dat de beeldhouwers Gerrit van der Veen en Johan Limpers voor het vuur- peleton van de Duitse bezetters sneuvel den. Vele Nederlanders, die met een vervalst paspoort de oorlog door kwa men, hebben hun leven aan hen te dan ken. 's Morgens heeft er een korte plech tigheid voor het huis van Gerrit van dei Veen aan de Zomerdijkstraat te Amsterdam plaats gevonden. Er waren vele beeldhouwers in de regen tezamen gekomen om hun collega te herdenken. Een krans bloemen werd boven de deur van het atelier, waar van der Veen ge werkt heeft, bevestigd en onder de sprekers was er o.a. de dochter van de gesneuvelde beeldhouwer, die op ont roerende wijze over haar vader vertelde; hoe hij haar in slaap maakte met zijn guitaar en hoe zij het portret, dat hij van haar geconterfeit had. omdraaide als zij stout was geweest.... 's Middags vond de opening plaats van een kleine expositie van beeld houwwerken van de veelbelovende Johan Limpers m het Stedelijk Mu seum. Enkele beelden, onder welke de Prix de Rome-figuren, waarmee hij de gouden medaille behaalde in 1940, zijn opgesteld. Het fraaist zijn de portretten van zijn vriend Jaffé en prof. Guarnieri. L. J. P. Braat opende de tentoonstelling met een korte rede, waarin hij Limpers her dacht als kunstenaar, als vriend en ais verzetsstrijder. „Weinigen hebben vermoed, dat hij zo spoedig de fatale hoek zou omslaan, de hoek. waarach ter de vijand loerde. Wij allen zien onze vrienden gaan, zij slaan een hoek om en gaan huns weegs. Limpers ging ook die hoek om en keerde nooit te rug; alles ging zó snel. dat wij nu nog zouden verwachten, dat hij ineens weer voor ons staat," zo zei hij. De commissaris van de Koningin in Noord-Holland. Jhr. de Vos van Steen- wijk, was aanwezig bij de opening van de tentoonstelling. Geboren: C. A. Koekvan Staveren z., A. B. HofmanVeeneman z., J. H. Voerman—van Dijk z., H. van Andel Funke d., B. J. van VellerFranken d.. M. L. HuidekoperBrouwer d. Ondertrouwd: J. A. Westerman en M. J. van Slooten, J. J. Hubert en J. M. de Groot. Gehuwd: W. P. van der Kroft en M. L M. Schoonebeek, J. Kraak en E. Veldkamp, Th. Faber en N. de Koo- men, W. A. van Zanten en Chr. J. Ha- gemans. Overleden: F. C. Kollerie 67 j., Van Marumstraat, H. L. van der Ploeg 69 j.. Zomerstraat, E. M. M. Scheffer Seyts 42 j„ Kortenaerstraat. vraag blijft bestaan, waar die 12 water putten voor nodig waren. Hoe het ook zij, de heer Okhuysen ziet zich spoedig in het bezit gesteld van een mooie wijnkelder, waarmee hij als wijnhandelaar de primeur voor Haarlem behaalt. Er zal een constante temperatuur van 55 graden heersen, ideaal voor wijn dus. Tot nu toe wer den de flessen en fusten bewaard in verspreid door de stad liggende kelders. De kelder, waar het publiek van kan gebruik maken, krijgt een oppervlakte van circa 50 m2 met betonnen muren van 40 cm dikte en een dak van 30 cm. Boven dit gedeelte van de kelder wordt een modern woonhuis gebouwd en boven het overige deel wordt het pand aan de Gierstraat eenvoudig naar achteren doorgetrokken, waardoor een ideale expeditie- en magazijnruimte verkregen wordt. Hiermee wordt aan de eisen, die de moderne service stelt, voldaan, terwijl niettemin het stijlvolle cachet, dat deze oude wijnhandel sinds 1867, het jaar der oprichting, In handen van éénzelfde geslacht met ere draagt, behouden blijft. Het gehele complex, dat wordt uitgevoerd door de N. V. Hogerveka te Haarlem, zal in Oc tober gereed komen. Een gesprek met de heer Okhuysen laat al duidelijk horen, hoezeer hij is vergroeid met zijn smakelijk vak van wijnhandelaar. Alle inkopen verricht hij zelf en men moet niet denken, dat- inferieure kwaliteiten wijn kans krij gen om in zijn ontzagwekkende kas ten en stellages hals-aan-hals te wor den geplaatst met Chateau Yqreem of Chambertin. De heer Okhuys die in Nederland zeer gezocht is als wijnproever, is van mening, dat de smaakvorming van het publiek zich gunstig ontwikkelt. Wijn is immers een drank, die men moet le ren genieten, evenals de heer Okhuysen zelf heeft ondervonden. Op zijn acht tiende jaar moest de eerste druppel al coholica zijn keelgat nog passeren! Maar dat is allemaal snel veranderd, toen hij de zaak van zijn vader overnam. De afdeling Haarlem der Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, die haar 75-jarig bestaan herdacht, zal met de Nederland se Lathyrusvereniging op 1. 2 en 3 Juli in de Vleeshal te Haarlem een Nationale Lathyrustentoonstelling houden. De cultuur door liefhebbers is de laat ste jaren sterk toegenomen, terwijl ver schillende nieuwe kleuren en variëtei ten van Lathyrus in de handel werden gebracht. Het zijn in hoofdzaak deze nieuwe aanwinsten met hun fijne tinten in blauw, rood en rose, met hun prach tig wit en met de rijk bloeiende stengels, die te Haarlem worden tentoongesteld. Het is 30 jaar geleden, dat de Natio nale Lathyrustentoonstelling te Haar lem werd gehouden. Als bloem is zij in het middelpunt der belangstelling blij ven staan. In de meeste tuinen en in de huiskamer van elke liefhebber komt men haar in Juni en Juli tegen. Elk jaar hebben de volkstuinverenigingen onder linge wedstrijden georganiseerd in het kweken van de beste lathyrusbloemen. Uit tal van plaatsen komen dit jaar de vaklieden en de liefhebbers naar Haar lem om hun bloemen ten toon te stellen. Op decoratieve wijze worden de bloe men verwerkt; bloemwerk wordt er van de Lathyrus vervaardigd en tafelver siering wordt er van aangebracht. Voor de tentoonstelling bestaat grote belangstelling. Een erecomité werd ge vormd, waarvan mr. P. O. F. M. Cre- mers. burgemeester van Haarlem, het erevoorzitterschap heeft aanvaard. Het komt herhaaldelijk voor, dat ge durende het zomerseizoen verkeersop stoppingen ontstaan op de Gasthuisvest ter hoogte van het Groot Heiligland, onder meer ten gevolge van geparkeer de autobussen, welke wachten op be zoekers van het Frans Halsmuseum. B. en W. hebben zich daarom beraden omtrent de mogelijkheden ter plaatse tot een meer bevredigende toestand te komen. Verbetering kan worden ver kregen door aan de zuidzijde van de rijbaan van de Gasthuisvest drie par keerstroken te doen aanleggen ter leng te van totaal ongeveer 170 meter en ter breedte van 2,50 meter. Dit is voor verwezenlijking vatbaar, indien het ter plaatse aanwezige weinig gebruikte voetpad wordt versmald tot 0.75 meter en ongeveer 2.50 meter wordt verplaatst in de richting van het water, hetgeen een verkleining inhoudt van het talud met 1.25 meter. Deze parkeerstroken zullen mede voorzien in een behoefte aan parkeergelegenheid voor het Grote Gasthuis, speciaal tijdens de bezoekuren. De kosten van aanleg worden geraamd op 14.300.-. B. en W. vragen de raad dit bedrag ter beschikking te stellen. Met de bouw van het complex van 28 middenstandswoningen in het uit breidingsplan achter de Dr. C. A. Ger- kestraat voor spaarders bij de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeen ten wordt dezer dagen een aanvang ge maakt. De grote belangstelling, die voor dit type woningen bleek te bestaan heeft de bouwkas ertoe gebracht een plan te ontwerpen voor de bouw van nog 8 van dergelijke woningen en wel aan het nieuwe gedeelte van de Tolweg. Voorts is de'bouwkas voornemens 16 iets kleinere woningen te gaan bouwen aan de parallel met de Tolweg lopende Piet Leffertsstraat. Ten raadhuize kunnen bij de plaatse lijke secretaris van de bouwkas tot 23 Juni alle gewenste inlichtingen omtrent de deelneming in dit complex worden verkregen. Het practisch gedeelte van het schoolverkeersexamen in deze gemeen te zal dit jaar worden gehouden op Maandag, 14 Juni. Na afloop zal diezelfde dag des na middags om half drie in „Monopole" de uitreiking van de diploma's plaats vinden in tegenwoordigheid van onder wijzend personeel en andere autoritei ten. Burgemeester, Mr. H. M. van Fene- ma, is bereid gevonden deze handeling te verrichten. Verder zal een aantrekkelijk filmpro gramma worden uitgevoerd, w.o. het vertonen van de „Kijk-uit!"-film van het verbond voor veilig verkeer. De gemeenteraad van Haarlem komt Woensdag 16 Juni, des middags om twee uur, in de Statenzaal bijeen. In het uitbreidingsplan „Omgeving Zijlweg" werden destijds enkele gron den aan de noordzijde van de Zijlweg bestemd voor woningbouw. De laatste jaren valt er een toenemende behoefte te constateren aan meer centraal ge legen gronden voor het stichten van meer bijzondere gebouwen. Aangezien gronden, welke aan deze eis voldoen, schaars zijn, achten B. en W. het ge wenst dat bovenbedoelde gronden bij de Zijlweg voor bijzondere doeleinden worden gereserveerd. Zij vragen de raad zulks ook te bepalen. B. en W. stellen de raad voor een bedrag van 4900.- beschikbaar te stel len ten behoeve van het verrichten van verf-stucadoor- timmer- en electrici- teitswerken in het tehuis voor Ouden van Dagen aan de Schotersingel. Ver der ook een bedrag van 740.- voor schilder- en behangwerk in de werk plaats tot herstel van antieke textiel op het feeidseplein. B. en W. vragen de raad eveneens om een bedrag van 40.500.- dat destijds uitgetrokken werd voor het aanbrengen van verkeersverbeteringen op de Wa genweg en voor het vernieuwen van het wegdek te verhogen met 5500.- Dit in verband met de stijging van lo nen en prijzen. In de raadsvergadering van 17 Fe bruari werden twee interpellaties be handeld over de huurverhoging voor de woningen van de woningbouwvereni gingen „Onze Woning", „Zorgvliet", „Ons Belang" en de „Vooruitgang". Toegezegd werd, dat zo spoedig moge lijk contact daaromtrent met de minis ter zou worden opgenomen. B. en W. delen nu mede, dat sindsdien verschil lende gegevens zijn verzameld om een zo sterk mogelijk gedocumenteerd ver zoek tot de minister te kunnen richten. In verband met een te verwachen cir culaire van de minister is de indiening van een verzoek tot ongedaanmaking van de huurverhoging in de betrokken complexen opgeschort. De circulaire is 31 Mei j.l. bij het college binnengeko men. Het ligt in het voornemen van B. en W. zich thans op zo kort mogelijke termijn tot de minister te wenden. B. en W. stellen de raad voor te ga randeren de richtige en tijdelijke vol doening van de rente en aflossing van een geldlening tot ten hoogste f 125.000, welke de vereniging „Reho- both" wenst aan te gaan voor de finan ciering van de stichting en de eerste inrichting van een kleuterschool aan de Muiderslotweg. Aan deze vereniging zal tevens in koop worden afgestaan ongeveer 1000 m2 grond aan de Vondel- weg voor f 13 per m2 voor de bouw van deze kleuterschool met speelplaats. Verder wordt voorgesteld het gebouw van de Chr. Huygensschoól aan de Ohmstraat uit te breiden met een gym nastieklokaal, een waslokaal, een kleed lokaal en een ruimte voor het plaatsen van een centrale verwarmingsinstallatie De kosten bedragen f 130.430. Gevraagd wordt dan ook een bedrag van f 3030 voor het doen aanbrengen van een linofeltvloerbedekking in de vier leslokalen van de Kennemer Streekschool tot opleiding van kleuter- onderwijzeressen. Het blijk voorts nodig het aantal les lokalen voor het lager onderwijs uit te breiden door het bouwen van twee houten leslokalen op de speelplaats van de J. P. Coenschool. B. en W. stellen tenslotte voor het beschikbaar gestelde crediet ad f 164.000 voor de kosten van uitbreiding van de St. Liduinaschool aan de Timorstraat te verhogen met f 14.000 en dus nader te bepalen op f 178.000. B. en W. stellen de raad voor voor de gemeente aan te kopen de percelen aan de Harmenjansweg nummers 57v en 57z. De kosten bedragen totaal 1400- de jaarlijkse huuropbrengst bedraagt 390.- Deze aankoop is van belang met het oog op een mogelijk te zijner tijd tot stand te brengen sanering ter plaat se. De gemeente is verder in de gelegen heid om het perceel Kennemerplein 3 aan te kopen. Dit betreft een heren huis, staande op het Bolwerk en gele gen aan het zeer belangrijke verkeers punt aan het Kennermerplein. In ver band met de steeds toenemende ver keersmoeilijkheden op dit plein zullen ingrijpende veranderingen in de toe komst niet kunnen uitblijven. Het is daarom van belang, dat de gemeente bedoeld perceel koopt, waardoor te zij ner tijd een strook grond aan de zijde van het Kennemerplein voor uitbreiding van het verkeersplein zal kunnen wor den benut. B. en W. achten de gevraagde prijs van 46.500.- redelijk en zij vragen dit bedrag ter beschikking te stellen. B. en W. stellen de raad voor ten behoeve van de electrische inrichting van het te stichten transformatorstation aan de Mr. Cornelisstraat en de ver zwaring van kabelnetten ter plaatse alsmede voor vergroting van het trans- formatorstatio" aan de Kweektuinstraat en verbetering en uitbreiding van de zich daarin bevindende electrische in stallatie een bedrag van 48.600.- be schikbaar te stellen. De bouw van dat nieuwe transfor matorstation is noodzakelijk geworden in verband met de binnenkort te ver wachten toename van de electrische be lasting tot 140 KW van de fijnwasserij Haak N.V. en mede als gevolg van de toenemende stroomafname door de laagspanningsgebruikers in deze omge ving. Voor de aansluiting van het transformatorstation op de hoogspan ningskabels zal de N.V. een bijdrage geven van 635.-. 14.00 uur: Autosprints op het Cir cuit van Zandvoort o. 1. v. de R. A. C. West. 18.45 uur: Optochten van drie pun ten uit: Noord: Junoplantsoen, Zuid-West: Chr. Huygensplein, Oost: Karolingenstraat. 19.00 uur: In afwachting van de optocht: Volleybalwedstrijd op de Grote Markt tussen een Haar lems A- en B-team. 19.30 uur: Officiële opening en défilé. 19.50 uur: Afmars van de optocht via Koningstraat, Gierstraat naar het Houtplein, waar de stoet zich splitst. 21.30 uur: Sportvariété bij kunst licht op de Grote Markt. Voor nadere bijzonderheden over de Sportweek zie men pagina 9. Op voorstel van B. en W. zal aan de heer G. de Vries, directeur van het openbaar slachthuis eervol ontslag worden verleend in verband met diens pensioengerechtigde leeftijd. Het ont slag gaat in per 1 November 1954. De in Haarlem werkende ziekenfond sen hebben de gemeente voor het jaar 1954 als bijdrage in een eventueel te kort ten behoeve van de aanvullende verzekering een garantie gevraagd van 55.000.-. B. en W. zijn van mening dat deze garantie onder bepaalde voor waarden kan worden verleend. De ziekenfondsen hebben in 1952 geen gebruik behoeven te maken van de garantie, groot eveneens 55.000.-, en in 1953 hebben zij geen garantie ge vraagd. Het verzoek is thans gedaan, ómdat tengevolge van de verhogingen der verpleegprijzen de kosten zodanig zyn gestegen, dat de fondsen vrezen uit de premie-ontvangsten de kosten niet te kunnen voldoen. De raad wordt voorgesteld aan de firma Pharmachemie te Haarlem te gen de prijs van 20.- per M2 in koop af te staan ongeveer 315 M2. grond, gelegen aan de oostzijde van de N(j- verheidsweg. De grond wordt bestemd voor de bouw van een dienstwoning met een gedeelte van een houten loods. Eveneens wordt gevraagd aan S.F. Apeldoorn te Haarlem 254 m2 grond te verkopen voor 12.50 per M2. Deze grond is bestemd voor de bouw van een werkplaats met bovenwoning. Ter vervanging van het portiershuis, staande bij de ingang van het fabrieks terrein van het Gemeentelijk Energie- Bedrijf is destijds een gebruikte houten keet opgesteld, omdat het portiershuis in 1942 als gevolg van oorlogshandelin gen werd vernield. Het is thans dringend nodig, dat weer een definitief gebouw wordt opgetrokken, maar dit zal dan meer in de richting van ue Harmenjar.s- weg worden gebouwd. Met de uitvoe ring daarvan dient evenwel gepaard te gaan een verplaatsing van de naast het huidige portiershuis gelegen weeg brug. Een en ander heeft tot gevolgd dat het reeds daartoe uitgetrokken be drag van 12000.verhoogd moet wor den tot 20.000.Daar staat echter tegenover, dat de bouw van een nieuwe tekenkamer boven de meterafdeling 8000.minder zal vragen dan oor spronkelijk geraamd was, zodat de balans voor het G.E.B. in evenwicht blijft. Ook in dit jaar werd door de gemeen te een bedrag van 1200,- uitgetrok ken tot dekking van het exploitatie te kort van de Stichting Schooltandverzor ging Haarlem. Eerst thans is gebleken, dat het nadelig saldo van de stichting voor het curcusjaar 1953-1954 dient te worden geraemd op 15.000. De oorzaak daarvan zijn de zich steeds uitbreidende werkzaamheden van de stichting. In het cursusjaar 1948-'49 wer den uitsluitend de leerlingen der eerste klassen van de lagere scholen behan deld. Gedurende het nu lopende cursus jaar worden, derhalve de leerlingen van zes klassen behandeld. Een en ander rechtvaardigt weliswaar de verwachting dat het nadelig saldo in de toekomst niet meer aan al te grote schommelin gen onderhevig zal zijn doch het bo venstaande alsmede het toetreden van scholen, waarvan de leerlingen tot dus ver niet onder de zorgen van de stich ting vielen, heeft het noodzakelijk ge maakt het aantal schooltandartsen uit te breiden van vier tot zes en het to taal aantal wekelijkse werkochtenden van zeventien op zes-en-twintig te bren gen. Ook diende het aantal helpsters met één te worden vermeerderd. Daarom zijn B. en W. van mening, dat het bestaande bedrag van 1200. verhoogd moet worden met 13.800. Zij vragen de raad derhalve een totaal van 15.000.beschikbaar te stellen. B. en W. stellen de raad voor de P. H. Leijschool aan de Jephtastraat uit te breiden met een gymnastieklo kaal met bijbehorende kleed- en was ruimte, een kamer voor het hoofd der school en voor de concierge, en de thans in dit gebouw aanwezige hoof- denkamer te verbouwen tot verbindings gang naar bedoelde uitbreiding. Daar voor is een bedrag nodig van ten hoogste 277.750.-. Ter rechtvaardiging van deze grote uitgave verklaren B. en W., dat reke ning gehouden moet worden met de omstandigheid, dat de bevolking ten noorden van de Jan Gijzenvaart in de naaste toekomst nog belangrijk zal toe nemen en dat in het noordelijk deel van de gemeente geen enkele grotere zaal voor binnensport te vinden is. Daarom achten zij de stichting van een gymnastieklokaal, dat zowel de voor het onderwijs als de voor de sportvereni gingen vereiste afmetingen bezit aldaar ten volle verantwoord. Bij de bouw en de inrichting van andere in dit stads deel te bouwen gymnastieklokalen be hoeft alleen rekening gehouden te wor den met de voor het Lager Onderwijs normaal daaraan te stellen eisen. De behoefte naar meer ruimte voor zaalsporten is voor B. en W. aanlei ding ernaar te streven, dat in de toe komt in de onderscheidene delen van de gemeente één hiervoor geschikt lokaal gesticht wordt. B. en W. stellen de raad voor een vacantie-regeling voor het slagersbedrijf voor het jaar 1954 vast te stellen in de periode tussen 1 Juli en 1 Septem ber. Om practische redenen zal de vast stelling van het sluitingsrooster der af zonderlijke zaken overgelaten worden aan B. en W. Dit besluit wordt geno men na overleg met da verschillende instanties. In antwoord op vragen van het raads lid van der Giessen delen B. en W. mede, dat de verdeling van het sub sidie vorig jaar 1953 ten behoeven van de muziek- en zangverenigingen nog niet heeft plaats gevonden. Op 29 De cember f953 namen B. en W. een be sluit, waarin de voorwaarden en bepa lingen om in aanmerking te komen voor dit subsidie waren opgenomen. Deze voorwaarden zijn behalve aan het sym- phonie orkest „Haerlem" en ,,Die Haer- lemsche Musyckcamer" toegezonden aan de Haarlemse Bond van Muziek verenigingen en de Federatie van Zang en Oratoriumverenigingen. Deze orga nen zouden zorg dragen voor de inzen ding van de benodigde gegevens van Advertentie DANSORKEST „THE BLUE BIRDS" Cassa's geopend 20 uur Reeds enige jaren vertoont de Lisser- brug over de Leidsevaart in de gemeen te Lisse, welke eigendom van de ge meente Haarlem is. ernstige tekenen van verval. Een algehele vernieuwing, waarbij tevens een betere aanpassing aan het bestaande wegennet zal kunnen worden verkregen, is daardoor dringend noodzakelijk geworden. De verplichting van Haarlem tot instandhouding, onder houd en beheer van de brug is geba seerd op een in 1656 tussen de steden Leiden en Haarlem gesloten verdelings overeenkomst, waarbij aan Haarlem de eigendom van het Noordelijk gedeelte van de Leidsevaart met bijbehorende werken werd toegewezen. De kosten van de bouw van een nieu we brug, waaronder begrepen die vooi de aanleg van de op en afritten, zijn begroot op f 100.000. Ter verkrijging van bijdragen in de bouwkosten zijn besprekingen gevoerd met de provincie Zuid-Holland, de gemeente Lisse en N.V. Van Herwaarden's Kalkzandsteen fabrieken te Hillegom, Het resultaat is, dat het aandeel van Haarlem in de kosten ongeveer f 28.240 zal bedragen. Daar met de instandhouding van de brug, welke voor Haarlem nagenoeg ge- i betekenis heeft, in hoofdzaak de belangen van de geme ite Lisse wor den gediend, achten B. en W. het de meest verkieslijke oplossing, dat de bn na de vernieuwing zonder enige vergoeding in eigendom, beheer en onderhoud aan de gemeente Lisse wordt overgedragen. Met deze ge meente is daaromtrent reeds overeen stemming bereikt. Het komt B. en W. echter gewenst voor, dat tevens ue grond en het water in de onmiddel lijke omgeving daarvan, welke deels aan Haarlem alleen, deels aan de ge meenten Haarlem en Leiden in eigen dom toebehoren, voo. de symboli sche koopsom van een gulden aan de gemeente Lisse worden overgedragen. de bij hen aangesloten verenigingen, opdat door het college een verdelings schema kon worden opgemaakt. Na herhaald aandringen van B. en W. zijn op 17 en 22 Mei j.l. enkel gegevens van de voor het subsidie in aanmerking komende verenigingen ingediend. Deze stukken bevatten over het algemeen slechts een eenvoudige jaarrekening, waaruit het aantal concerten enz. niet valt af te leiden. Het is niet mogelijk met deze gegevens een verantwoord verdelingsschema op te maken. Het komt B. en W. voor, dat de over koepelende organen onvoldoende heb ben voorgelicht. Zonder de medewer king van deze bonden blijft het moei lijk om deze zaak naar behoren af te wikkelen. B. en W. zullen echter bij de bond en de federatie nogmaals aan dringen om een spoedige verdeling van het beschikbaar gestelde subsidie moge lijk te maken. De Katholieke bejaarden en gepen- sionneerden van Haarlem worden ook dit jaar weer in de gelegenheid gesteld een aardige boottocht mee te maken. De tocht gaat eerst naar Amsterdam en Pampus, daarna naar Zaandam, waar wordt gepauzeerd, en tenslotte gaat het weer huis-toe. In verband met het grote aantal gegadigden zullen dit maal twee tochten worden gehouden, een op Woensdag 16 Juni en een op Vrijdag daaropvolgend. Voor de tweede trip is nog plaats voor leden donateurs en sympathiserenden. Zij kunnen zich opgeven bij de heer A. J. Lips, burg, Sandbergstraat 32. De afvaart vindt plaats om 8 uur bij de Kikkert (Spaarne) terwijl de terugkomst is vastgesteld op half zes. Vanmorgen werd in de Paterskerk aan de Groenmarkt door pater van der Wansem met assistentie van de paters Groen en van Rijn de plechtige requiem mis opgedragen voor de zielerust van de overleden muziekpaedagoge Betsy Pielage. Aan het zijaltaar droeg dr. A. Kat een H. Mis op voor de overle dene, omdat zij erelid was van de R.K. Organisten- en Directeurenvereniging. Het zangkoor voerde onder leiding van Ol. Koop met Frans Pielage aan het orgel de requiemmis van Perosi uit. Onder de aanwezigen, die de H. Mis bijwoonden, bevonden zich verschillen de kerkmusici. De begrafenis had plaats op het R.K. Kerkhof St. Barbara. De honkbal wedstrijd tussen een Bondsteam en de Mildenhall Ramblers, welke vanavond op het „Haarlem"- terrein zou worden gespeeld, vindt geen doorgang. Regisseur John Kraay heeft het eens over een andere boeg willen gooi en. Voor de voorstelling van „Boe ven en madeliefjes", gisteravond door „St. Genesius" in de stadsschouwburg ten tonele gebracht, koos hij nieuwe krachten of hij schakelde mensen in, die enkele jaren niet meer op de to neelplanken verschenen zijn. En over het geheel genomen mag hij met dit experiment tevreden zijn. „St. Genesius" is dit seizoen niet zo opvallend goed voor de dag geko men, maar het optreden van gisteren avond heeft gelukkig bewezen, dat de toekomst er niet zo somber uitziet als aanvankelijk scheen. Niettemin zal er in de „herenafdeling" hard gewerkt moeten worden, want ook gisteren avond voerden de dames letterlijk en figuurlijk de boventoon en de heren werden soms zonder meer van het to neel weggespeeld. „Boeven en madeliefjes" van Batson, geen noviteit meer, maar het ver haal van een stel schurken, die hun heil op een verlaten landhuis zoeken doch geen heilzame gevolgen ondervin den van de aanwezigheid van een lera res en haar twee pupillen, levert nog In verband met de vele opdrachten, welke Openbare Werken in uitvoering heeft, is binnenkort personeelsuitbrei ding te verwachten. De bestaande kan toorruimte in het gebouw aan de Jaco- bijnenstraat biedt echter geen mogelijk heid meer om de nieuwe ambtenaren op zodanige wijze te huisvesten, dat zij naar behoren hun taak kunnen vervul len. Door reorganisatie in het hoofd gebouw kan ruimtegebrek evenwel grotendeels worden ondervangen. Het ligt in de bedoeling in de zolderruimte aan de Noordzijde van het gebouw drie vertrekken te maken. De afdeling Stadsontwikkeling zal worden uitgebreid met twee technische ambtenaren. Voor de huisvesting van deze ambtenaren zullen twee kamertjes op de begane grond worden ingericht. Alles bij elkaar zal de verbouwing met inbegrip van inrichting en aanleg van installatie f46.100 vorderen. Volgens mededeling van de voorzit ter van het centraal stembureau heeft de heer E. F, A. Sap (P.v.d.A.) zijn benoeming tot lid vap de Haarlemse gemeenteraad aangenomen. Hij volgt de heer H. W. van der Giessen op. In September van het vorig jaar werd door B. en W. geweigerd een door de eigenaresse van de Edelmetaalgieterij aan de de Zuiderstraat 13a - achteraf - gevraagde vergunning voor het uitbrei den van deze fabriek. De redenen van deze weigering waren klachten van de omwonenden over de ernstige hinder, die zij van deze fabriek ondervonden. Het gemeentebestuur achtte deze klachten n.l. volkomen gegrond en meende dat daaraan door het stellen van voorwaarden niet tegemoet geko men kon worden. De eigenaresse van de fabriek is te gen dit besluit bij de Kroon in beroep gegaan. Bij K. B. van 24 Mei j.l. is op dit be roepschrift beslist. Uit het K. B. blijkt, dat de Kroon met het gemeentebestuur van oordeel is, dat de Edelmetaalgie terij in haar huidige vorm inderdaad ernstige hinder voor de omwonenden veroorzaakt. De Kroon is echter tevens van me ning, dat de bezwaren geheel wegge nomen zullen zijn, indien de eigenares se van de fabriek een aantal geluid- en trillingdempende voorzieningen aan de machines laat treffen en indien de erg ste lawaaiveroorzakende machines tij dens het seizoen tussen 18 en 8 uur niet in bedrijf zijn. De Kroon besloot daprom het weige- ringsbesluit van B. en W. te vernieti gen en alsnog de gevraagde vergunning te verlenen, zij het dan onder een 13-tal nauwkeurig omschreven voorwaarden, waaraan op 24 Juli moet zijn voldaan. In ons verslag over de fancy-fair HOJO in Heemstede is abusievelijk ge meld, dat deze gesloten zal worden 16 Juni. Gelezen moet echter worden, dat de fancy-fair geopend wordt 16 Juni en eerst 20 Juni zal worden gesloten. steeds voldoende stof op om de t schouwers evenveel pleizier in het n als rillingen op het lijf te bezor„ Dat is dan ook in ruime mate Se®c"ijA waarbij een jonge liefde over dat a een romantisch sausje gooide. Zoals gezegd, de heren moesten o ditmaal het onderspit delven, met ui zondering dan van Chris Herbers. als de onschuldige „moordenaar go partij gaf. De debuterende Herman d. Veldt slaagde er niet altijd m juiste toon en het goede gebaar te pa ken; Hans Babeliowsky maakte v zijn spel 'n monotoon geval. Het «o/1® hem om 't even, of hij recherche" boef of psychiater was. Jan Sa» maakte toch wel een verdiensten) rentree als de vriendelijke boef Joop van Kessel, de veldwachter, t» onder het motto „oefening baart kunst nog wel eens wat bereiken. Bij de dames was de terugkeer va Corry Boonman-Smits zonder twijt een succes. Zij speelde haar rol va gastvrouw in stijl en die van beno leidster met een kordate verbetenhei Diny v. d. Putten heeft ook deze ke® bewezen een waardevolle kracht Jf zijn en samen met Nel Langeveld vorjU de zij een pleizierig stel bakvissen, o» bij al dat gegriezel voor de nodige fleU zorgden. Ook Leny Zuiderland za®,®a wij terug; zij scheen niet zo angstig als zij wel had moeten zijn, maar ai de bezorgde verloofde maakte zij baa rol tot een gaaf geheel. Lest best, natuurlijk Dora v. d. Spe£ De rappe watervlugge lerares was voor haar speciaal geschreven: als zij speelde er frank en vrij op los, char geerde soms iets te veel, maar schern}' de daardoor de zwakke plekken af, aI het samenspel nog al eens vertoonde. Zij had in dit geval wel een zeer dank bare rol, maar zij kweet zich toch viel zo prima van haar taak, dat zij saT men met haar twee leerlingen bet succes van de avond verzekerde. Df bleek ook wel uit de reacties in zaal onder de voorstelling en uit donderend applaus na afloop. Terwin® van het gegriezel donderde het ovarlI gens het gehele stuk door, maar bat werd in de zaal nog overstemd door het gekraak van zuurtjes-zakjes. Voor de aandachtige toeschouwer was °a echt zuur. W. H. Advertentie (20 Juni) De Jan v. d. Pigge pijp (eigen import) COMOY (eigen import) CHACOM RONSON FLAMINAIRE NOBLESSE en vele andere ACCESSOIRES Vakkundige bediening. Volle Garantie en Service. Bezoekt onze Toonkamer. Grote Houtstraat 81 - Haarlem BIOSCOPEN: REMBRANDT: „De grote Caruso", a. 1. Tij den 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. - LUXOR: „Fort Algiers", volw. Tijden 2, en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LIDO: „De ongenaakbaren", 18 j. Tijden 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Zondige Ruby", 18 j. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 CITY: „George verovert de vloot", a. 1. Tij den 2.15, 7 en 9.15 uur. Zo. 2.15, 4.30, 7 e» 9.15 uur. ROXY: „Handlangers van de duisternis 14 jr. Vr. en Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 4.15, 7 en 9.13 uur. Ma. tot en met D0, 2.30 en 8 uur. MINERVA: Vr. tot en met Zo.: „De bar der begoocheling", 18 j. Tijden Vr. 8.15 uur, Za- en Zo. 7 en 9.15 uur. Movie Crazy". Za' 2.30 u. en Zo. 2 en 4.15 uur. Vrijdag 11 Juni Grote Kerk: Beiaardbespeling door stads- beiaardier Arie Peters, 11.3012.30 uur. Openluchttheater: Openbare training Bal let der Lage Landen, 20.30 uur. Zaterdag 12 Juni Openluchttheater, Bloemendaal: Ballet de" Lage Landen. 20.30 uur. De Vleeshal: Volksdansen o. 1. v. Hen» v. d. Wateren, 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Teylers Museum, Spaarne 16. Tekeningen van Dirk Langendijk. Geopend iedere werk dag (behalve Maandag) van 11 tot 17 u. Het Huis met de Kogel, Spekstraat l2' Boetseerwerk van Maia Metrakos. Geopend van 1018 uur. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland Groepsportretten van Frans Hals. Dage lijks geopend van 10—17 uur. Zo. va» 13—17 uur. Museum Het Huls van Looy. Werken van leden van het genootschap Kunst zb ons doel. Dagelijks geopend van 105 Zo. van 1—5 uur (tot en met 20 Juni)- Kunsthandel Leffelaar, tuinzaal. Wagen weg 102. Schilderijen en tekeningen va» Dirk Oudes en W. Roosmalen (tot 12 Juni); Vishal, Grote Markt. Tentoonstelling Schilderend Kind". Geopend van 14 e» van 79 uur (tot en met 21 Juni). „Als ik het wel heb, wordt u volgen de maand 73 jaar," zo begon de po litierechter tegen de man uit Huizen, die in keurig zwart lakens pak, de zijden pet in de hand, voor hem stond. „Juist zo. Edelachtbare," zei de aan gesprokene, aan wie om zo te zeggen het spraakwater niet tevergeefs gespen deerd bleek te zijn. „En ik heb met geen rechter, te land, ter zee en zo voort ooit te maken gehad. Ik ben van morgen vroeg van huis gegaan, ik denk: dan zie ik nog wat mensen, be grijpt u." De rechter trachtte zichtbaar het te begrijpen. „Maar die put ligt voor de helft op mijn werf, en daarom mocht ik er gerust die stenen ingooien." Dat was namelijk het delict, waarover de buur man zich beklaagd had. „Het water van hem loopt zo maar over mijn werf, nou mén, 't lijkt wel de spui- sluizen van de afsluitdijk als ze die openzetten. Hij heeft die put al eens opengemaakt, en toen zat ik bovendien nog in de stank van dat stinkzand." Volgde een uitvoerige uiteenzetting over de situatie; waar de put was, waar zijn werf en waar buurfnans ter ritoir begon „Maar hoe is het nu?" zo probeerde de politierechter de tomeloze woorden stroom in te dammen. Het bleek dat de stenen nog in de put lagen, en het water nog rustig doorstroomde. „Maar kijkt u nou eens „Weet u wat u doet? Gaat u daar eens op d? bank zitten. Dan ziet u nog eens wat mensen, en dan kan ik uw buurman eens horen." De buurman, metselaar van beroep, kwam met een kadastrale tekening, waaruit zonneklaar bleek zo meende hij, dat de bejaarde verdachte te vet gegaan was. „Maar kunnen jullie zo'n burenkwes- tie nu niet in onderling overleg rega* len?" probeerde de politierechter hoop vol. „U bent metselaar, dus dan moet het voor u niet zo moeilijk zijn die put zo te maken, dathij niet meet overloopt." Maar dat bleek niet zo g.e' makkelijk; de partijen zaten te stevig vast in hun strijdposities. „Dan moet hij eerst die stenen eruit halen, en da1 doet-ie niet." zei de buurman. „Jullj® zijn daar in Huizen ook zo koppig a's ezels." concludeerde de rechter mis' moedig. „Dat vecht om een put, ei] dan moet ik maar uitmaken, van vne die put eigenlijk is. 't Is eigenlijk eer der een kwestie voor de burgerlik® rechter, dan voor de strafrechter." Toch vond de officier, dat de ver dachte, bejaard of niet, een boete va" tien gulden moest hebben. „De leeg', ste boete, drie gulden of een dag- beslooot de rechter met een zucht. Am. Motors AiiacotiiU) v.'opper Bethlehem Steel Chrysler Corp "Oeral Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery ward North American Co. Radio Corp Republic Stee) Shell Union Oil Southern Ck-i'Ic Southern Railway riHewster U S. Steel Stemming: 9/5 12 36% 66 V. 59% 115% 68% 78% 62 23'A 26% 56 47% 41% 52% 201/4 46 Goed prij l0/« 59*4 69" 12% 78" 26% 56% 47% 41% 53% 20% 46% ijshoude»4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2