EDEN vraagt een duidelijke uitspraak der roden BICAHPANli Kruiswoordraadsel Molotov en Pham Van Dongh blijven star op hun standpunt staan Communistisch China bereidt verovering voor van Tachen Schimmenspel in Amsterdamse haven voor het hof Wat wil men in Genève? cCe /J//t<ror>masn> DE WITTE FK Eiland-vesting van Tsjang Kai Sjek in staat van verdediging Saoedi-Arabië één met Egypte Italië accoord met nieuw Triëst-plan i Zwarte zwaan niet van Churchill Maagkrampen Eerste Nederlandse studentenhotel opent zijn poorten Burg. d Ailly schrijft eerste gast in 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen MOORD in Parijs VRIJDAG 11 JUNI 1954 PAGINA 5 Militair overleg in Washington ten einde? Examens Ondanks aanbod van Westerse allianties In hoofdzaak een besten diging van status-quo Rectificatie Holland- Festival Zwaardere eis gesteld Nieuwe Staatslening in Sovjet-Rusland Premielening ter finan ciering van vijfjarenplan Inperking uitvoering niet-urgente bouw Oud-gezagvoerder van „Oranje" overleden Rusland steunt Jemen tegen Groot-Brittannië Geschil over federatie in Zuid'Arabië waarschuwen legen door GEORGES SIMENON zitten! Oplossing kruiswoord raadsel van Donderdag Militaire pensioenen Georganiseerd overleg Tandheelkunde Maatregelen tegen misbruik narcose Luchtpostpakketten naar Malta Mr. Holsteyn benoemd te Amsterdam Fanny Blankers start niet op Olympische Dag De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft gisteren °P de conferentie van Genève uiting gegeven aan zijn ernstige bezorgdheid °ver het verloop van de besprekingen inzake de Indo-Chinese kwestie. Eden Jei de indruk te hebben, dat de redevoeringen van de laatste dagen de kloof tussen Oost en West ter conferentie eerder breder dan smaller hebben ge- Waakt. De geschilpunten zijn nu wel duidelijk, zo zei hij. Wat ons thans te «oen staat, is die geschillen op te lossen of toe te geven, dat de conferentie ,s mislukt. Er is na de vergadering van gisteren geen nieuwe datum vast gesteld voor een plenaire zitting over Indo-China. Vandaag wordt een Plenaire vergadering gewijd aan Korea. Politieke waarnemers in Genève zijn J'an mening, dat minister Eden buiten de officiële vergaderingen om een laatste poging zal ondernemen de communisten tot rede te brengen. Ook gisteren bleven de communistische woordvoerders, Molotov en Pham Van Dongh, stijf en strak volhouden aan de voor het Westen onaanvaardbare 'egeling van het internationale toezicht op een eventueel bestand in Indo- China. Niet om ideologische, maar om prac- usche redenen weigerde Eden het Sov jet-Russische voorstel te aanvaarden, «at niet de vijf Colombo-landen (Indië, Pakistan, Ceylon, Burma en Indonesië) belasten met het toezicht op het bestand, maar een commissie bestaan de uit vertegenwoordigers van Indië, Pakistan, Polen en Tsjechoslowakije. ■^en commissie van deze samenstelling z°u slechts tot een impasse voe- Ten. Twee landen immers, Polen en Tsjechoslowakije, zouden volstrekt de zelfde mening zijn toegedaan als één «er strijdende partijen. Eden beschuldigde de Vietminh nog maals van het binnenvallen van Laos en Cambodja. Daarmee hadden de .indringers" naar zijn mening niet alleen een politieke grens, maar ook de grens tussen de twee grote Aziati sche culturen, de Indische en de Chi nese, overschreden. Be Russische minister van buiten landse zaken, Molotov, en de minister van buitenlandse zaken van de Viet- biinh, Pham Van Dongh, deden in hun redevoeringen geen enkele moeite om aan de verlangens van minister Eden tegemoet te komen. Ze bleven aandrin gen op de benoeming van Polen en Tsjechoslowakije in de internationale commissie van toezicht en ook vroegen Ze weer om toepassing van de eenstem- biigheidsregel in die commissie. Molotov beschuldigde Amerika voorts van pogingen om „de conferentie te rekken," teneinde tijd te winnen voor de oprichting van een Zuid-Oost Azia tisch agressie-blok. De Amerikaanse vertegenwoordiger, Walter Bedell Smith, betuigde zijn in stemming met de voornaamste punten uit de rede van minister Eden. Minister Bidault was gisteren nog niet uit Parijs teruggekeerd en zijn plaats aan de conferentietafel werd ingenomen door de nieuw benoemde minister voor de verbonden staten, Dupont. (Reuter- UP) Men verwacht, dat de geheime vijf- mogenhedenbesprekingen, die sinds 3 Juni te Washington door hoge militairen van de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië, Frankrijk, Australië en Nieuw-Zee- land worden gevoerd en die betrekking hebben op de militaire toestand in Zuid- Oost-Azië, vandaag zullen worden be ëindigd, zonder 'at enige mededeling over het besprokene zal worden gedaan. Aan de besprekingen is deelgenomen door admiraal Robert Carney (Verenig de Staten) veldmaarschalk Sir John Harding (Groot-Brittannië) en de gene raals Jean Valluy (Frankrijk), Sir Syd ney Roweli (Australië) en W. G. Centry (Nieuw-Zeeland). (Reuter) Tachen is een eiland 350 kilometer ten noorden van Formosa. Het is een nationalistische voorpost, die zich op slechts 25 kilometer uit de Chinese kust bevindt en die de toegangswegen be strijkt tot de haven Haimen. Het eiland heeft een oppervlakte van ruim dertig vierkante kilometer. Oorlogsschepen die van dit eiland uit opereren, vormen een «pnstante bedreiging voor de commu nistische scheepvaart langs de kust van «e provincie Tsje-Kiang. De Chinese communisten hebben zich thans genes teld op drie eilandjes op ongeveer 15 kuometer van Tachen. Het ziet er naar hit dat de communisten spoedig een hanval op grote schaal op Tachen zul- ,en ondernemen. Behalve troepenversterkingen op het nijand zelf heeft men concentraties Mig-gevechtsvliegtuigen en straalbom- «lenwerpers waargenomen in Ningh- sion, ongeveer 160 kilometer van Ta rnen. De inlichtingendienst heeft be- vicht dat langs de kust landingsvaar tuigen worden samengebracht. Tachen is een waardevolle basis en ®en voortdurende herinnering, dat het Programma van generalissimo Tsjang ai Sjek gericht is op een terugkeer «aar het vasteland. Be dienst voor de psychologische oor logvoering op Tachen zendt dagelijks «allonnen, bamboekokers en glazen va- •en naar het vasteland met propaganda, voedselpakketten en geschenken voor de mensen op het vasteland. Be verdediging van het eiland is uit wekend voorbereid. De rotsachtige kust *°rdt centimeter voor centimeter be streken door machinegeweren. De kale "euvels stijgen vrijwel verticaal uit zee mhoog. Er zijn talrijke zware kanon- P en reusachtige mortieren ateld. opge- Amsterdam. vossius Gymna- 'Um. Geslaagd voor diploma A, 4e sr°ep: Jans Barendsen, Henk Boegborn, jSi'ber Roggen, Marieke Bosdriesz, Bep gylsma, Marian van Doorn, Fenny van gUlik, Kees van Haften. Afgewezen: ®6en. De examens worden voortgezet. AMSTERDAM. 9 Juni (G. U.) Bevor- j r« tot arts- mej. C. G. Slaap. A. Weijel, R Th. J. Van Meijel. F. v. Deursen, R. P. Art (A'am) en B. D. de Vries (Lisse). (R Xamen le ged.: mej. C. M. Th. Blom J u,rlem> c- L- B- J- Feitz. R. v. Menk, jj Weinberg, G. v. Geldorp (Amsterdam), (W„V„Nielen (Wormerveer), F. C. de Waal A*/i?eze' en c- J v- d. Lee (Den Haag). ^AMSTERDAM. St. Ignatiuscollege Afd. Sin?n- A. Geslaagd: H. de Greeve. H. Afd A L- Smit- F- stolwijk. B. Winnubst. 6„r', Geslaagd: S. Aekermans. L. v. d. Rrv?' J- Vesters, Th. Verhaar. «OLDUX (R.K. Gymnasium» Eind- Soh!Pens Gymnasium A: Th. van Aalst, Stp'pveld, M. Claessens, Weert, J. Cleophas, IVprt T Crompvoets, Meyel, A. van Dijk. E;s «tweert, J. Dupont, Eijsden, Th. van bu'. Wanssum, M. Ernst, Reuland (Luxem- Ra-V J. Gommans, Tegelen, J. Klerken, tard Nunhem, J. van Krevel Sit- Me!jj H. Meertens, Heerledbaan, L. Ven iPberg, Doenraede, Th. van Neer- *ai'iK nond, P- Noy. Gennep, W Plum, Per D«cb, Chr. Scheenen, Heeze, M. Schlij- t. Chèvremont, P. Smeets, Schaesberg. Lev ««dors. Vivegnis (België), Fr. Steegh. Qï)'?y, W. Veugelers. Obbieht. kelepPlpNGEN 10 Juni Cand. reehts- fiorn «he'd mej. F. van der Wijk. Zuid- 10 Juni Doctoraal Ned recht Het heeft grote verbittering gewekt, dat op de drie naburige eilandjes waar de communistische Chinezen zijn geland, ernstige wreedheden heb ben plaats gevonden tegen de bevol king, omdat men vermoedde, dat deze inlichtingen zou achter houden. Er zijn in Tachen talrijke lijken, op vlot ten gebonden, aangespoeld, die teke nen vertoonden van ernstige mishan delingen. Het waren zowel mannen, vrouwen als kinderen, die door de bezetters zijn gepijnigd en die allen door verdrinking om het leven zijn gekomen. (UP) Advertentie In een gisteravond door de ambas sade van Saoedi-Arabië te Cairo uitge geven verklaring wordt gezegd dat Egypte en Saoedi-Arabië een gemeen schappelijke politiek zullen volgen, „ongeacht de pogingen om enkele Ara bische staten te bewegen bondgenoot schappen met Westerse mogendheden aan te gaan." Deze verklaring werd kort na de te rugkeer te Cairo van do Egyptische mi nister voor voorlichtingszaken, majoor Salah Salem, die een bezoek van vier dagen aan Saoedi-Arabië heeft gebracht, uitgegeven. Minister Salem heeft aldaar belangrijke besprekingen gevoerd met koning Saoed en kroonprins Emir Fei- sal, die minister van Buitenlandse Za ken is. (Reuter) De Italiaanse ambassadeur te Lon den, Manlio Brosio, is gisteren te Lon den teruggekeerd met, naar men ge looft, een voorlopig Italiaans antwoord op het Brits-Amerikaanse voorstel voor een oplossing van het probleem Triëst. De meeste Italiaanse commentatoren zijn van mening, dat het voorstel waar schijnlijk door Italië zal worden aan vaard als basis van bespreking. Volgens Italiaanse berichten uit Was hington en Londen komt het voorstel op het volgende neer: 1. Verdeling van het vrije gebied Triëst tussen Zuidsla- vië en Italië op basis van de huidige zoneverdeling, met enkele kleine cor recties. 2. Zuidslavië krijgt speciale rechten met betrekking tot de haven van Triëst. Amerika en Engeland ver lenen financiële hulp bij het aanleggen van een spoorweg en een weg tussen de stad Triëst en de Zuidslavische stad Loebiana. 3. Terugtrekking der Britse en Amerikaanse troepen uit de Italiaan se zone. 4. De nieuwe grens wordt be schouwd als een de-facto grens. Italië doet geen afstand van zijn aanspraken op de Zuidslavische zone. 5. Aanvaar ding van de nieuwe toestand door de Verenigde Naties. In 1948 verklaarden Engeland, Frankrijk en Amerika, dat het gehe le vrije gebied aan Italië moest ko men Door bovenstaand voorstel zou die verklaring in feite komen te ver vallen. (Reuter) In ons verslag over de enthousiaste lingen die er tenminste 24 uur wachten en kamperen in de openlucht voor over hébben om een kaartje voor een der manifestaties in het kader van het Holland Festival te bemachtigen, zijn enkele fouten geslopen, die te vermijden waren geweest. Zo stond daar vermeld dat het Festival geopend zal worden met een uitvoering van „Rouw past Elektra". Dat is niet juist Daar had moeten staan: met ..Elektra" van Sophocles. Uw verslaggever buigt het hoofd voor zijn on wetendheid. Bovendien stond er dat de „Liebelei" door het Weens Operettegezel schap zal worden opgevoerd. Ook dat is onjuist. Daar had moeten staan: het Weens Burgtheater. yr-irt 79. Zodra de zeeschuimer met zijn wilde horde op de Noorman wil afstuiven, schalt Eric's stentorstem: „Als ge ooit uw schepen wilt terugzien, dan alleen, Ragnar de Rode." Na een korte aarzeling rent de piraat, woest met zijn zwaard zwaaiend, alleen op de Noorman toe, doch onverstaanbaar klinkt diens stem: „Raak mij met één vinger aan en ge zult nimmer uw schepen terugkrijgen." Onzeker laat de zeerover het zwaard zakken en houdt de pas in. „Luister goedRagnar de Rode," zegt Eric onbewogen. „Gij hebt de Witte Raaf; ik de schepen. Ik misgun u uw geld niet en evenmin is het mijn bedoeling, u de Witte Raaf afhandig te maken ten eigen voor dele. Als ge in het begin openhartig met mij gesproken had, zou ons heel wat ellende bespaard zijn gebleven. Thans weet ik, dat graaf Morcar uw opdrachtgever is. Gij meent, dat hij het beste met de Witte Raaf voor heeft, doch ik heb redenen om aan te nemen dat het de dood van de Witte Raaf zal betekenen, als hij ooit in handen valt van Morcar. Neen, zwijg. Ik weet, dat ge me niet gelooft en gij zijt ook niet te overtuigen. Daarom kunt ge slechts uw schepen terug krijgen op voorwaarde, dat ge de Witte Raaf onmiddellijk terugvoert naar Lochlan Hall en opnieuw laat ver binden voor hij de zeereis onderneemt. En dat gij mij en mijn mannen meeneemt naar Teesweald. Blijken Morcar's bedoelingen goed te zijn, dan trek ik me terug. Is het, zoals ik denk, dan zult ge me weer tegenover u vinden. Is dat duidelijk?" Ragnar tracht zijn verbluftheid te verbergen achter een verontwaardigd gegrom. Dacht ge, dat ik een arme onschuldige gewonde aan de galg zou helpen? Zo is Ragnar de Rode niet. Maar had ge dit voorstel niet eerder kunnen doen?" „Op Lochlan Hallmeent ge?" De Noorman lacht grimmig. ,Jk wenste het risico van een nieuwe strijd niet te nemennoch de verantwoording voor al die mensen. Hier ben ik alleen verantwoordelijk voor mijn eigen leven." Vanuit een ooghoek gluurt de zeeschuimer Eric argwanend aan. „Als die Witte Raaf weer naar die geitenstal terug moet, ga ik mee, Noorman." „Ge zult hier blijvenRagnarantwoordt Eric vastberaden. Ter wille van uw eigen veiligheid." Ragnar aarzelt en krabt zich bedenkelijk de ruige haardos. „Misschien kan het uw besluit iets bespoedigen, als ik u zeg, dat wellicht thans reeds versterkingen van Lochlan Hall onderweg zijn naar hier," zegt Eric droog. „Een goede tweehonderd man, Ragnar de Rode. De afspraak was, dat Aithan of Glandannon deze krijgers naar de kust zou zenden, om die troep baardige kerels van u de lust tot verdere wandaden te ontnemen. En overigens moogt ge heel blij zijn, als ge er dan nog zo afkomt." De zeeschuimer wiegt onbehaaglijk van het ene been op het andere ,J3us dut als ik het goed begrijp, wilt gij met de Witte Raaf naar Lochlan Hall terug gaan, terwijl wij hier omsingeld woorden door de Schotten? En ge bovendien mijn schepen ergens verstopt hebt? Ha! Ge zijt een listige kerel, Noorman. Gij hebt dan alle troeven En wat heb ik?" krijt de piraat hevig verongelijkt. „Mijn woord," antwoordt Eric eenvoudig. tjHet woord van een koning. Beslist Ragnar de Rode De zwarte zwaan, die enkele dagen ge leden in Volkel is komen aanvliegen en waarover de laatste dagen zoveel te ooen is geweest is gistermorgen na een nauw keurig onderzoek ter hand gesteld aan de heer F. van Valkenburg, dirccceur van het dierenpark te Overloon. Deze is als de rechtmatige eigenaar aangewezen. Voordat de heer Van Valkenburg de zwaan in ontvangst kon nemen moest hij wel een stuk ondertekenen, waarin hij verklaarde bereid te zijn de zwaan voor een nader onderzoek af te staan, indien zich nog andere serieuze gegadigden zou den melden. Dat afstaan moet volgens de opgemaakte acte eventueel ook geschie den aan Engeland, want nog altijd is de Engelse minister-president sir Winston Churchill een zwarte zwaan kwijt, zodat de Engelse premier bovenaan op het lijst je van pretendenten voor het eigendoms recht 6tond. Advertentie bestrijdt U afdoende met De Russische minister van Financiën heeft Woensdag een nieuwe staatslening aan gekondigd die een bedrag van zestien mil liard roebel (ongeveer zestien milliard gul den) zal belopen. 35% van de obligaties zal met premie worden afgelost, de rest tegen de nominale waarde. Het is de eerste lening die het regiem-Malenkov uitschrijft. Het geld zal worden gebruikt voor de financiering van het jongste vijf jarenplan. Waarnemers zien in net uitschrijven van de lening een aanwijzing, dat de regering de koopkracht van de bevolking wil ver minderen en dus de grote vraag naar ver- bruiksgoederen wil doen afnemen. De in tekening is niet verplicht, maar men kan er moeilijk langs. Tijdens de regiem van Stalin, toen men de vraag naar verbruiks- goederen zoveel mogelijk wilde oeteugelen. werd er jaarlijks een staatslening uitge schreven. (Reuter-DP* De Indonesische delegatie voor de be sprekingen over de Nederlands-Indone sische Unie zal 20 Juni uit Djakarta naar Nederland vertrekken. Ook de Indonesische ambassadeur in Bonn, mr. Maramis, zal in de delegatie worden opgenomen. Temidder van een internationaal e- zelschap van studenten heeft de burge meester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ail- ly, gisteravond het eerste Nederlandse studentenhotel te Amsterdam officieel geopend. Zoals wij reeds bericht heb ben biedt dit internationaal „Student Hostel", dat gedurende de drie zomer maanden gevestigd is in het sociëteits gebouw van „Thomas" aan de Vondel- straat, plaats aan 60 gasten. Het zou te ver gaan wanneer ik zou zeg gen, dat hiermee de hotelnood in Am sterdam met één slag is overwonnen,' zo zei burgemeester d'Ailly in zijn ope ningstoespraak. Niettemin bracht nij het doortastende werk van de organisato- enstra- Den Haag; doctoraal In- f recht D. van Romburgh, Baarn: dafnsociologie G. van Weelden. Rotter- nat, p,rornoveerd tot doctor in de wis- ltl3gneti!fr]t.unde °P proefschrift „Saturation ^«haenót- lon and crystal chemistry of fer- d<5h l„:lc.oïldes" E. Gorter, geb. te Lei- urornoveli a Eindhoven (cum iaude). Ge- eid nn doctor in de rechtsgeleerd- ®che „„.festschrift „De sociaal-economi- h'Shlevim,ekkeüng van de inheemse sa- P°ren ln Oeganda" P. van Dooren, ge acht. Maastricht en wonende te Maas- ïetensch**ioAM 10 Juni Cand. econom. S*j. D r-a3"1?1 hachman, Rotterdam en ^eh3"1,7}el. Rotterdam; doctoraal eco- tensch. M. Bessems, Maastricht. (Van onze verslaggever) Is de 60-jarige directeur-eigenaar van een Amsterdams bedrijf voor opslag en expeditie van huiden, die Donderdag in hoger beroep voor het Amsterdamse gerechtshof terecht stond, het „prototy pe van een a-sociaal werkgever, die al leen op eigen voordeel uit is", en door middel van het z.g. schimmenspel de sociale kassen een deel der lonen liet betale», zoals de procureur-generaal hem karakteriseerde, of is hjj een bo- na-fide zakenman, die het slachtoffer is van een tendentieus onderzoek door de recherche, zoals zjjn raadsman het voorstelde? Voor deze vraag zag het Amsterdamse hof zich gesteld, nadat de politierechter de verdachte enige maanden geleden tot zes maanden ge vangenisstraf had veroordeeld. Onder de term „schimmenspel" ver staat men een harlequinade, die hierop neerkomt, dat arbeiders, die op eniger lei grond een sociale uitkering, bijv. ziekengeld of werkloosheidssteun, ge nieten, onder een vaise naam normale arbeid verrichten en dusdoende in waar heid van twee walletjes eten. Dit spel" werd, naar de ambtenaren van de gemeentelijke dienst van Sociale Za ken meenden te constateren, door de betreffende patroon geregisseerd; deze had er in dit geval belang bij, omdat het in dit bedrijf om bijzonder vuil werk gaat, waarbij de arbeiders recht hebben op een speciale toeslag. Door dit spel zou de werkgever er op uit geweest zijn, de sociale kassen voor hem de toeslag te laten betalen. Voor de procureur-generaal was het echter bittere ernst: hij achtte het bedrog be wezen en eiste een zwaardere straf dan waartoe verdachte door de politie rechter veroordeeld was: tien maanden gevangenisstraf, waarvan vier voor waardelijk, plus f 4000 boete. Blijkens een onderzoek, dat de amb tenaren van Sociale Zaken in dit be drijf reeds in 1952 hadden ingesteld, was gebleken, dat meer dan de helft der 250 losse arbeiders, die hier ge werkt hadden, onder een „schim" in dienst geweest waren. Zij constateer den, dat minstens 25 werknemersver klaringen, door de patroon aan de ge meentelijke dienst overgelegd, valse namen bevatten. Aldus werd voor 17 arbeiders de gemeente voor 10.000 gul den benadeeld; dezen zijn inmiddels reeds in totaal tot ruim twee jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Volgens de opgaven van de gemeentelijke dienst wordt de gemeente door dergelijke steunfraudes jaarlijks voor rond een millioen benadeeld. De verdediger, mr. J. A. van Waar den, gaf echter een geheel andere lezing van het geval, dat thans aan de be oordeling van het hof werd voorge legd. Hij verklaarde zich er van over tuigd, dat zijn 60-jarige cliënt inder daad onkundig is geweest van veel van wat hem ten laste is gelegd. Hij kende zijn mensen van gezicht, niet van naam. Er zijn zoveel betrokkenen in deze zaak, die nooit zijn verhoord, zo be toogde de verdediger. Uitspraak 24 Juni. Het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft gisteren bekend ge maakt. dat m verband met de uioeilijKe situatie in het bouwbedrijf de uitvoering van niet-urgente bouwwerken ingeperkt moet worden. De uitvoering van werken van meer dan honderdduizend gulden, die niet cn- der de woning- of industriële bouw vai- len, zullen aan de goedkeuring van een in te stellen commissie worden onderworpen. Te Santpoort is in de leeftijd van 67 jaar overleden de heer B. A. Potjer, oud gezagvoerder van de Stoomvaartmij „Ne- derland"N.V. De heer Potjer is in 1907 als derde stuurman in dienst getreden oij de SMN. in' 1920 volgde zijn benoeming tot gezag voerder. In de oorlogsjaren heeft nij ais gezagvoerder gevaren op het m.s. .Oran je" dat toen dienst deed als hospitaal schip. Hij is in September 1941 oenoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau en in 1943 in Australië als Commandeur in de Orde van de British Empire. In 1946 had hij de dienst met pensioen verlaten. ren-studenten, die in korte tijd het bouw hadden omgetoverd tot een aan vaardbaar hotel, alle hulde. De vice- praeses van de Algemene Studentenv eniging Amsterdam had tevoren iets verteld van de wordingsgeschiedenis van dit in Nederland unieke hotei. „Wij Nederlandse studenten vonden in h3t buitenland overal een gastvrij onderdak, dat in go geoutilleerde verblijven speciaal aan studenten ter beschikking gesteld wordt. Dit maakte ons een nij pende lacune in Nederland bewustEn sprekend als vertegenwoordiger van de buitenlandse gasten trok de Canadese studen. Kenneth Chrysler, deze gedach- tengang nog iet verder doo.- „A small ad: .on to the United Nations", zo noemde hij het hotel, een kleine bijdra ge tot de Vere- igde Naties. Deze Cana dese student was het, die burgemeester d'Ailly als eerste officiële gast inschreef, een symbolische handeling w- -mee het hotel opende. De Sovjet-Unnie en Libanon hebben aan Jemen, het Arabische Koninkrijk aan de Rode Zee, steun toegezegd in zijn geschil met Groot-Brittannië over bepaalde olie-rijke gebieden in het Wes ten van het Britse protectoraat Aden, aldus een verklaring van de gezant van Jemen te Cairo, die hjj aflegde be zoeken aan de Sovjetrussische ambas sadeur en de Libanese zaakgelastigde aldaar. Jemen heeft Groot-Brittannië er van beschuldigd jegens de bevolking der Britse protectoraten in Zuid-Arabië een politiek van vreesaanjaging te volgen. Het streeft er, volgens Jemen, naar de ze protectoraten, tegen de wil der in woners in, in een federatie samen te voegen. (Reuter) Horizontaal: 2. iedere, 5. larve, 9. deel van het lichaam, 10. bloem, 12. part, 13. soort wijn, 14. deel van het jaar, 15. verharde huid, 17. uitroep, 19. se lenium (afk.), 20. bepaalde vorm, 23. keurgroep, 24. plaats in Overijssel, 28. manier van vastleggen, 32. bekende ra ces,, 34. landbouwwerktuig, 35. rivier in Utrecht, 37. geografische aanduiding, 38. godsdienst, 39. zoals de acten ge tuigen, 40. spil, 41. lidwoord, 42. on meetbaar getal, 43. water in Friesland, 44. naamloze vennootschap (Fr.), 45. vruchtennat, 47. de lezer heil, 49. on geveer, 51. licht slapen, 54. iemand van adel, 57. elk, 58. zuivelproduct, 61. Ne derland (afk.), 62. deel van de mast, 63. zeebewoner. 65. oud (Eng.), 67. bij belse naam, 68. twist. 69. nobele, 72. jongensnaam, 73. vrucht, 74. kluwen. Verticaal: 1. toespraak, 2. plaats in de Betuwe, 3. verwarmingsapparaat, 4. ver laagde toon, 5. pers. voornaamw., 6. bewoner van een der Kaukasische rep., 7. Turkse titel, 8. deel van het ge laat, 11. meisjesnaam, 15. onvervalst, 16. streep, 18. plant, 19. deel van een boom, 21. deel van het hoofd, 22. uiting van tevredenheid, beloning, 25. wondvocht, 26. pers. voornaamw., 27. gelijk, 29. koude, 30. oude maat, 31. meisjesnaam, 36. echtgenoot, 43. plaats in Noord-Hol land, 44. zangnoot, 45. vlug, 46. vrucht, 48. te zijner plaatse, 50. tegen, 52. vo gel, 53. horizon, 55. treuzelen, 56. meis- Advertentie Als u greregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het: u kunt het ook. En wel zo Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem dele week elke avond twee Carters Le verpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Deverpilletjes stellen uw inge wanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertra gen, neem dan tijdelijk Carter's Deverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet in de laxeer middelen-gewoonte. Haal direct Carter s De verpilletjes, f 1.20 per flacon. 67 43) Colombani was nog op zijn bureau enige dat onze aandacht had. Nu is het bleef hem achtervolgen al was hii ook Trouwens, hij was gewend te laat te allemaal veranderd. We moeten van nu thuis en voortdurend maakte hii zich komen op zijn afspraken. Maar mj was af onderzoeken of de loketbedienden, zorgen over wat er op datzelfde moment heel vriendelijk en wilde zijn» collega vooral die van de loketten waar hogere in andere delen van Parijs zou kunnen wel het genoegen doen hem thuis te bedragen verwed worden, als vaste gebeuren, komen opzoeken en niet naar de Re- klant een nog jonge man kennen met cherche te gaan. buitenlands accent." Op zijn verzoek had ze hem een „Misschien zullen de inspecteurs van sterke kop koffie gemaakt, maar die de renbanen hem kennen?" was nog niet voldoende geweest om ,Ik vermoed trouwens, dat hij ge- hem volkomen wakker te krijgen. Hij woonlijk niet alleen is. Twee en een was zoveel slaap achter, dat zijn ogen half millioen in vijf maanden is een rood en branderig bleven. Het leek heel bedrag." hem of zijn huid plotseling te strak was „En ze moeten nog veel meer buit- ten. Het ziekenhuis heeft verschillende i4e rende naar de slaapkamer en zag geworden. Hij had niet de moed zich gemaakt hebben," zei Colombani. „Ik uitgangen Vandaag is het bezoekdag tot haar verwondering rechtop aan te kleden en trok alleen een broek heb in mijn rapport alleen de vast- „Geloof je dat ze iets zullen onder aan, pantoffels en een kamerjas over staande cijfers genoemd! Dat zijn dus nemen7" nummer bezet?" vroeg hij zijn nachtjiemd. waarvan de boord met de bedragen waarvan we zeker weten, „ik weet het. Ze zijn gek op die Vert. J. r. KLIPHUIS Rij had Maria nog niet naar het ge vangenishospitaal laten overbrengen. Maar hij had wel in de kranten laten zetten in welk ziekenhuis ze verpleegd werd „Je hebt er zeker wel een paar in specteurs op post gezet?" „Er zijn er vier en nog een aantal agen „Is het j ------ - - -.Aw- „a. i/Auiagcii „e. van wC A.CACI weien, „ik wcpt nci z.c znn gek on volkomen ernstig. kleine rode kruisjes versierd was dat ze de bende in handen zijn geval- vrouw en het zou me niet verwonderen Mevrouw Maigret kreeg een zonder- De stemming was goed toen ze tegen- ien. De vermoorde boeren hebben als er althans één bereid was alles voor ling gevoel. Ze was bang; het leek wel over elkaar in de eetkamer zaten, de hoogstwaarschijnlijk nog andere berg- haar te riskeren. Maar het is een ge- of haar man ijlde. karaf met Calvados tussen hen in en plaatsen gehad, en ze zullen, na gemar- vaarlijk spel Niet zozeer met het oog „Natuurlijk heb ik voor je opgebeld, voor hen op de witte muur aan de an- teld te zijn, het geheim wel verraden op mij als wel in verband met de an- Bijna drie uur geleden al." dere kant van de boulevard, de namen hebben. Als ze in totaal vier millioen deren.'' Hij keek haar ongelovig aan. van Lhoste en Pépin. geroofd hebben, zou me dat niets ver- „Hoe bedoel je dat?" „Wat vertel je me daar? Hoe laat is Ze kenden elkaar al zo lang, dat ze bazen." „Ze hebben Victor Poliensky doodge- het dan nu?" geen omslag behoefden te maken. Co- Wat konden ze uitgeven, die have- schoten, nietwaar? Waarom? Omdat zé „Kwart voor vijf." lombani, die, zoals de meeste Corsica- loze bedelaars uit de Rue du Roi-de- door hem gevaar liepen gearresteerd te Hjj had zelfs niet gemerkt, dat hij in- nen, klein van stuk was, droeg schoenen Sicile? Niets voor kleding. Ze gingen worden. Als een van de anderen op het geslapen was. Hij meende, dat hij even met hoge hakken felgekleurde dassen niet uit. Ze waren al tevreden als ze kon- punt stond in onze handen te vallen, zijn ogen dichtgedaan had, terwijl zij en aan zijn ringvinger een ring met een den eten en drinken. Voor men met zou het me verwonderen als ze hem le- telefoneerde. al of niet echte diamant. In verband vijf personen voor een millioen heeft vend lieten vangen." „Waar waren de rennen?" hiermede was hij wel eens eerder aan- opgegeten, moet er een hele tijd voorbij- Peinzend trok Maigret aan zijn pijp- „In Vincennes." gezien voor een van degenen, die hjj gaan. Toch volgden de rooftochten Colombani stak een sigaret met een „Wat heb ik je gezegd!" riep hij zocht, dan voor een politieman. elkaar in snel tempo op. verguld mondstuk op en zei: triomfantelijk. „Ik heb Janvier naar de renbanen ge- „De aanvoerder zal wel het grootste „ge zullen wel voor alles proberen Hij had er met niemand over gespro- stuurd," vertelde Maigret al trekkend deel voor zich hebben opgeëist:" ken, maar hii was er zo vast van over- aan zijn pijp. „Waar worden vandaag „Ik vraag me af waarom de anderen dat tuigd geweest, dat het op hetzelfde wedrennen gehouden?" toelieten. neer kwam. »ln Vincennes.Er waren nog heel wat meer vragen, contact met hun aanvoerder te maken, vooral als hun geld bijna op is" Maigret zat rustig naar hem te kijken, maar plotseling verhardde zijn blik ,,Bei de Rue des Saussaies op „Net als verleden Dinsdag. Ik vraag die Maigret zich stelde, zodat hij af en zich; hii sprong op, sloeg met zijn vuist 00-90. Vraag naar het bureau van Co- me af of Albert's avonturen niet in toe genoeg kreeg van het denken en op de tafel en roep: lombani." Vincennes begonnen zijn. Het eerste zijn ogen op een willekeurig punt liet „Idioot! Driedubbel overgehaalde „Wat moet ik hem zeggen?" onderzoek op de renbanen heeft geen rusten, op de geranium voor het venster idioot! Dat ik daar niet aan gedacht „Niets. Ik zal wel met hem spreken, resultaat opgeleverd. Toen was de aan de overkant bijvoorbeeld. heb!" als hjj tenminste nog niet onderweg is." moord op de vroegere kellner nog het Wat hij ook deed. het onderzoek (Wordt vervolgd) jesnaam, 59. insecteneter, 60. gebak, 63. afkeer, 64. vriendin (Fr.), 66. selenium (afk.), 70. titel, 71. maanstand. Horizontaal: 1. handomdraai, 9. pop, 10. ros, 11. Z. N., 13. Lopik, 15. d.d. 16. eek. 18. ere, 19. mui. 20. nors, 22. kans, 23. athleet, 24. acta, 26. heir, 28. s.o.s., 29. bok, 31. roe. 32. t.l.. 33. negus, 35. N. T., 36. vol, 37. ulk, 39. inaugu ratie. Verticaal: 1. hazenpastei, 2. N. P„ 3. dol. 4. opoe, 5. drie, 6. rok, 7. as, 8. indiscretie, 12. neo, 14. proloog, 15. dun, 17. krats, 19. mater, 21 sta, 22. Keh, 25. col, 27. ion, 29. Belg, 30. kuur, 33. nou, 34. sla, 36. va, 38. kt. Dezer dagen zijn de commissies A «officieren) en B (militairen beneden de rang van tweede-luitenant) voor georganiseerd oëerleg militair perso neel der Koninklijke Landmacht in gemeenschappelijke vergadering bijeen geweest ter bespreking van een ont werp van wet tot ';ziging van de Wet beperking cumulatie pensioen en inkomsten. Bovendien bespraken zij een ontwerp van een algemene maat regel van bestuur tot vaststelling van de wijze van berekening var) een pensioengrondslag. waarvan bepaal de pensioenen geacht worden te zijn afgeleid. Beide ontwerpen kregen de in stemming van de vertegenwoordigers der verenigingen. Van de zijde der onderofficiersverenigingen werd even wel nog de suggestie gedaan in het be lang van bepaalde groepen de in het eerstgenoemde ontwerp van wet vast- f stelde leeftijdsgrens van 55 jaar op 5n jaar terug te brengen. Naar het ANP verneemt is binnen kort de indiening bij de Tweede Kame. te verwachten van een ontwerp van wet op de tandheelkundige inrichtingen. Dit we mtwerp is gekeerd tegen rr;-- bruiken, ontstaan bij tandheelkundige inrichtingen, die op grote schaal narcose toepassen en daarvoor reclame maken. Met ingang van 14 Juni kunnen luchtpostpakketten tot een maximum gewicht van 10 kg. naar Malta worden verzonden. Met ingang van diezelfde datum wordt het maximum gewicht voor luchtpostpakketten naar Ierland verhoogd tot 7 kg. Mr. A. W. Holsteyn, substituut-officier van Justitie te Alkmaar, is bij K. B. benoemd in gelijke functie te Amster dam. De nieuwbenoemde Officier zal volgende week zijn werkzaamheden m de hoofdstad aanvangen. Het is thans definitief, dat Fanny Blan kersKoen niet zal deelnemen aan de ath- letiekwedstrijden, welke op de Olympische Dag worden gehouden. Aangezien zij haar knie, sedert de vorig jaar opgelopen bles sure, enigszins moet ontzien, acht zij het niet verantwoord aan twee wedstrijden ach ter elkaar deel te nemen. De President der Anglo Iranian Oil Com pany heeft heden medegedeeld, dat ver tegenwoordigers van het internationale consortium van oliemaatschappijen zeer spoedig naar Teheran zullen terugkeren ten einde de onderhandelingen met de Perzische autoriteiten over de afzet van Perzische olie te hervatten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5