Kabinet dreigt te vallenconferentie misluktGiap dreigt Critieke situatie in Parijs, Parijs Zal.M.R.P. dreiging Minister Eden waarmaken Geert vrede door overgave Voorwaarden tot interventie EREWACHT OP SCHIPHOL Genève en Hanoi Genève: Volgende week schorsing Vijf nieuwe heiligen Reorganisatie van A.N.V.Y. wordt nader onderzocht Priester en leek Prins Bernhard keurt vee Overeenstemming in de oppositie President Coty pleegt overleg Hanoi: Amerika weigert vliegtuigen Foster Dulles in Los Angeles: Tot hoofd en hart Vandaag in Rome Kortere militaire diensttijd Opbrengst meer dan 2 Vi ton Kind gedood bij val uit 4de etage Het weer ZATERDAG 12 JUNI 1954 o 78sfe JAARCANC No. 25612 Achttien maanden Heitje-K ar weit je Prins Bernhard naar Zuid-Afrika Rukwind slaat raam open De positie van mgrs. Montini en Tardmi Pro-secretarissen volgen in rang op kardinalen BARTELJ0RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 EER0. B0LSTR. 48 A DAM TEL 717162 Dames- en Heren-Badkle^ing Sociaal commentaar BURfcAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red iJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 1. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERlfcNllfclARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers ié cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na S.30 uur 's avonds tel. 21544 (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Of de regering Laniel vandaag valt of niet valt hedenmorgen wordt het eerste waarschijnlijker gedacht dan het tweede de nieuwe regeringscrisis, die sinds de Paasvacantie van het parlement slepende was, is in een acuut stadium getreden. De on-Franse krachttoer een jaar lang te regeren wil men premier Laniel enkele dagen voor het bereiken van deze termijn blijkbaar niet gunnen. In het Palais Bourbon was de crisissfeer gisteren duidelijk merkbaar. Duidelijker dan de crisisoorzaken. Niets is moeilijker, zelfs voor de Franse politicus, dan de redenen, die hiertoe aanleiding gegeven hebben, kort en klaar te ontvouwen. De politieke situatie is veel te complex. Het enige, wat men doen kan, is de politieke achtergronden van deze crisis situatie nrgaan. De verschijnselen zijn bekend. De samenhang in het kabinet nam geleidelijk af. Steeds meer Kamer leden uit de regeringsgroepen werden ontrouw, in het bijzonder bij de oud- Gaullisten en de radicalen. De confe rentie van Genève heeft wekenlang de Franse politici genoopt buitenlandse politieke overwegingen te laten gelden boven inwendige politieke motieven. Maar Genève is vastgelopen. Ver wijt van sommigen: waarom niet de EDG verhandeld tegen vrede in In- do-China? Verwijt van anderen: waar om niet veel flinker doorgezet? In ieder geval verwijt ieder een iedereen, dat er na zo veel jaren en zoveel dramatische gebeurtenissen als b.v. Dien Bien Phoe nog steeds geen oplossing voor het vraagstuk gevonden is. Als in het Woensdag j.l. gehouden debat over Indo-China één ding duide lijk is geworden uit de rede van Men- dès-France is het wel dit, dat alleen overeenstemming bestaat in de opposi tie. Een constructieve gedachte is door niemand op tafel gelegd. Naast Genève is het de bijna patho logische angst voor de EDG die tot deze crisis aanleiding gegeven heeft. De re gering Laniel heeft zich moreel gebon den de debatten over de ratificatie van de EDG op gang te brengen. Deze debatten vrezen de tegenstanders. Het meest werkzame obstructiemiddel is een nieuw uitstel te bewerken. Deze mening heerst bij een groot deel van de oud-Gaullisten. Maar ook hier weer evenals bij de Indo-China kwestie, slechts eenheid van opvatting in de te genstand maar geen enkel ander sa menhangend beleidsvoorstel als tegen wicht. En tenslotte is er de psychologische verklaring die misschien wel de be langrijkste is: het parlement is deze regering moe omdat deze regering geen duidelijk omlijnde politiek voert. Een bijzonder onredelijk verwijt omdat de samenstelling van het kabinet een ge trouwe weerspiegeling is van de poli tieke krachten in de Kamer die, zoals herhaaldelijk gebleken is, zoveel ver scheidenheid van opvatting heeft dat geen enkele samenhangende politieke actie mogelijk is. De blijvende vraag is: waar liggen, zolang honderd communisten de ver houdingen in de Kamer blijven versto ren, de drijvende krachten in het par lement? Waar is de meerderheid en waarop is deze gegrondvest? Er is nie mand die op deze vraag in de huidige verhoudingen een antwoord geven kan. De moeilijkheden voor een bijzonder ge compliceerde crisis zijn gegeven als niet tot Kamerontbinding en nieuwe verkiezingen wordt besloten. De MRP is van plan dit geduchte wapen tot en met te hanteren. Of ze het er inderdaad op zullen laten aan komen is een andere vraag. Want de grote moeilijkheid is dat in dit geval een interim regering gevormd moet worden onder leiding van de president van de Nationale Verga dering, Le Troquer( die grondwette lijk verplicht is ook communisten in zijn kabinet op te nemen. Een onwe zenlijke situatie in het huidige tijds gewricht, waarin Frankrijk buiten zijn grenzen overal te kampen heeft met Moskovitische opstandelingen. Als deze laatste bijzonder ernstige moeilijkheid er niet was, zouden ver kiezingen met de Europese gedachte als inzet naar veler oordeel prachtige kansen bieden voor een nieuwe meer derheid. Het volk denkt en voelt Euro- peser dan vele van zijn vertegen woordigers. Dit zou tevens nog een mid del zijn om de EDG-tragiek tot een voor de andere partners nog eervolle en gunstige oplossing te brengen en tevens om Frankrijks -prestige, dat door deze besluiteloosheid zo gevoelig ge knauwd wordt tot grote schade van een gezonde Europese samenwerking, op aannemelijke wijze te herstellen. Maar zowel dit middel als dit herstel zullen wel uitblijven. En wat dan? Gisteren heeft president Coty van Frankrijk de hele dag besprekingen ge voerd met politieke leiders teneinde de eerste kabinetscrisis in zijn ambtsperio de op te lossen. Hij ontving o.m. de radicaal-socialist Edouard Herriot en een delegatie van de Gaullisten. Volgens United Press deden gisteravond geruch ten de ronde, dat Coty van plan is het ontslag van Laniel te weigeren, als hfj vandaag slechts met een kleine meer derheid wordt ontslagen. De republikeinse volkspartij, (MRP) waartoe minister Bidault behoort, heeft een communiqué uitgegeven. Daarin dreigt de partij ontbinding van de Na tionale Vergadering te zullen eisen, als het kabinet-Laniel vandaag ten val wordt gebracht. Ook zal de republi keinse volkspartij zich afzijdig houden van ieder toekomstig kabinet, dat een afwijking beoogt van de tegenwoordige buitenlandse politiek van Frankrijk. (UP). Koreaanse deel is mislukt. Duizenden soldaten van de Vietminh worden op de Thanh-Hoavlakte, 130 kilometer ten Zuiden van Hanoi, samen getrokken, aldus is gisteren in gezag hebbende kringen te Saigon vernomen. Deze strijdkrachten bestaan uit gere gelde eenheden van Vietminh-regimen- ten, die Dien Bien Phoe belegerd heb ben en na de val van deze vesting in Zuidelijke richting zijn gemarcheerd. Waarnemers te Saigon denken, dat de troepen in het gebied van Thanh Hoa gebruikt zullen worden voor een aanval uit Zuidelijke richting op Hanoi, op het zelfde ogenblik dat andere strijd krachten uit het Noorden zullen aan vallen. In hun tegenwoordige positie kunnen de rebellen reeds een sterke druk oefenen op de Franse sleutelstel ling Phoely, een vijftigtal kilometers ten Zuiden van Hanoi. De waarnemers achten het waar schijnlijk, dat generaal Giap zal trach ten de verbindingswegen tussen Hanoi en Haiphong af te snijden, waardoor de eerstgenoemde stad volkomen wordt omsingeld. De New York Times heeft giste ren gemeld, dat de Amerikaanse re gering een Frans verzoek om drie duizend man troepen van Noord Afri ka „om politieke en economische re denen", per vliegtuig naar Indo-China te vervoeren, heeft verworpen en heeft aangeboden de troepen per schip te vervoeren. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, heeft in een rede voor de raad voor interna tionale zaken te Los Angeles verklaard, dat de Verenigde Staten niet zullen be sluiten tot eenzijdige gewapende inter ventie in Indo-China of elders in Azië, zolang communistisch China daar niet overgaat tot openlijke militaire agres sie. Ofschoon communistisch China op het ogenblik de onrust in Indo-China zeer zeker aanmoedigt, kan men toch Vrijdagochtend arriveerde per K.L.M.-toestel uit Engeland op Schiphol de Engelse minister van Defensie, veldmaarschalk graaf .Alexander van Tunis, die °P uitnodiging van de Nederlandse minister van Oorlog, ir. C. Staf, een tweedaags bezoek aan Nederland brengt. Na de aankomst op Schiphol inspec teert veldmaarschalk graaf Alexander (rechts) de erewacht. V^etzeit is geest en hart verwijden Jordanië. Van officiële Egyptische zijde wordt vernomen dat Amerikaanse en Arabische functionarissen morgen hun besprekingen over het Amerikaanse plan voor de rivier de Jordaan zullen voortzetten. niet spreken van openlijke agressie. Daarom is Amerika wei bereid in sa menwerking met andere landen mee te werken aan de pacificatie van Indo- China. Amerika is niet bereid, aldus minister Dulles, vrede in Indo-China te verkrijgen door overgave. Ameri kaanse medewerking aan de pacifica tie van Indo-China is gebonden aan en kele voorwaarden, die de Franse rege ring en de regeringen van Vietnam, Laos en Cambodja bekend zijn Deze voorwaarden zijn: een duidelijke verzekering, dat volledige onafhanke lijkheid zal worden gegeven aan Laos. Cambodja en Vietnam, het meedoen aan de gemeenschappelijke inspanning van enkele der andere landen in het betrokken gebied, en een verzekering dat Frankrijk zich niet uit de strijd zou terugtrekken, zolang die nog niet is gewonnen. Krachtig ontkende Dulles, dat de Ver enigde Staten oorlog met China willen. Indien dit zo was, zou hiervoor gemak kelijk „de aanwezigheid van Chinese aanvallers in Korea" aangevoerd kun nen worden. Dulles herhaalde zijn verklaring van de vorige week, dat de situatie in Indo-China ernstig, doch in geen geval hopeloos is. „De toekomst hangt gro tendeels af van besluiten te Parijs, Londen en Genève". Met betrekking tot Japan zei Dulles, dat „de vrije wereld" een economische politiek moest vermij den, die Japan zou dwingen, een bond genoot ot werktuig te worden van com munistisch China en de Sovjet-Unie. (Reuter-UP) Politièke waarnemers in Genève waren gisteravond van mening, dat de conferentie over Indo-China en Korea waarschijnlijk volgende week zal worden geschorst. In een vergadering, die bijna vijf uur duurde, is gisteren nog eens gebleken, dat de behandeling van de Koreaanse kwestie volledig is vastgelopen. De ministers van Buitenlandse Zaken van communistisch China en Noord-Korea, Tsjoe En Lai en Nam II, bleven het gezag van de Verenigde Naties in Korea bestrijden en deden ook geen enkele moeite tegemoet te komen aan de Westerse eis van vrije verkiezingen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, vroeg zich af, of voor de conferentie de tijd niet is gekomen om aan de Verenigde Naties mee te delen, dat het Koreaanse deel der besprekingen is mislukt. De communistische woordvoerders verzetten zich tegen een afbreken van de besprekingen en zij beriepen zich daarbij op de „wereldopinie", die dit nooit zou toestaan. Men néémt aan, dat de Westelijke mogendheden er naar streven volgende week een laatste plenaire zitting te doen houden over Korea, waar zij, en ook de tegenpartij, gelegenheid zullen krijgen verklaringen af te leggen over hun standpunten. Met handhaving van het tegenwoordi ge bestand in Korea zou dan besloten moeten worden de politieke besprekin gen over Korea op „een later tijdstip" te hervatten. Of ook de Indo-Chinese besprekingen zullen worden afgebroken, hangt ten dele af van de vraag, of de regering Laniel er vandaag in slaagt het ver trouwensvotum in de Franse Nationale Vergadering te winnen. Zou die regering ten val komen, dan acht men het in ieder geval onprac- tisch de behandeling van de Indo-Chine se kwestie voort te zetten. Wel wil men het overleg van de militaire des kundigen laten doorgaan. Zodra de slot verklaringen over Korea zijn afgelegd, zouden de ministers dan eind volgende week Genève verlaten. Een kleine staf wordt achtergelaten om de militaire besprekingen tussen vertegenwoordigers van het opperbevel van de Vietminh en van de Franse Unie te volgen. (Reuter-UP) tijdens zijn werkbezoek aan Friesland liet Prins Bernhard zich niet onbe tuigd, toen het er om ging de kwaliteit van een aantal biggetjes metterdaad vast te stellen. Met speciale treinen, bussen en an dere middelen van vervoer stroomden gisteravond vele tienduizenden Rome binnen om vanmiddag op het St. Pie tersplein aanwezig te kunnen zijn, als paus Pius XII vijf zaligen, een vrouw, drie mannen en een jongen, tot de eer der altaren zal verheffen. De H. Vader die de plechtigheid zal besluiten met een korte toespraak brengt daarmee het aantal door hem gecanoniseerde heili gen op 33. De belangstelling voor de gebeurtenis van vandaag zal waar schijnlijk nauwelijks geringer zijn dan die voor de heiligverklaring van Pius X. In totaal zullen 23 kardinalen de hei ligverklaring bijwonen. Ook president Einaudi van Italië en premier Scelba zullen aanwezig zijn. De nieuwe heiligen zijn allemaal In de vorige eeuw ov.rieden. Het zjjn Dominico Savio, een op 15- jarige leeftijd overleden Italiaanse jon gen, die een der eerste volgelingen was van Don Bosco, Maria Crocifis- sa di Rosa, een rijke jonge vrouw, die de fabriek waarvan zij directrice was, verliet en de congregatie van de Dienst maagden der Liefde stichtte, Pierre Louis Marie Chanel, een Franse Ma- rist, die op 38-jarige leeftijd stierf als martelaar op een der eilanden van de Tonga-archipel na een schijnbaar vruch teloos missieleven, Caspar del Bufalo, de Italiaanse stichter van de congre gatie van het Kostbaar Bloed en ten slotte de Spaanse Jezuiet Giuseppe Ma ria Pignatelli, die een prachtige car rière in de wereld opgaf en een van de invloedrijkste Jezuieten werd tijdens een stormachtige periode in de geschie denis van deze orde. De Pontificale Mis, die overeenkom stig de traditie op de canonisatie volgt, zal morgenochtend in de St. Pieter wor den gecelebreerd door Eugène Kardi naal Tisserant, deken van het H. Col lege van Kardinalen. (KNP-UP) (Eigen bericht) Nog voor de behandeling van de De fensienota in de Tweede Kamer op 22 Juni zal de ministre van Oorlog het parlement mededeling doe_i van het besluit van de regering de diensttijd van twintig op achttien maanden te brengen, aldus wordt in parlementaire kringen vernomen. Zoals bekend is ook in België onlangs de diensttijd op acht tien maanden gebracht. De jongens en meisjes van 'de Neder landse verkenners- en padvindsters or ganisaties hebben in April met hun karweitjes meer dan twee-en-een-halve ton aan heitjes verdiend. Het juiste be drag is iets meer dan 267.000. De Ne derlandse Padvinders verdienden 85.000, de verkenners van de Katho lieke Jeugdbeweging eveneens 85.000 de meisjes van het Nederlands Padvind- stersgilde ƒ40.000 en de meisjes van de Nederlandse Gidsenbeweging 57.000 De totaal-opbrengst is aanmerkelijk groter dan die van het vorige jaar. De Zuidafrikaanse premier, dr. Malan, heeft bekend gemaakt, dat Prins Bern hard een officiële uitnodiging in Sep tember een bezoek van veertien dagen aan Zuid-Afrika te brengen, heeft aan vaard. De Prins zal 25 September in Zuid- Afrika aankomen. Het reisprogramma draagt de eerste week een officieel karak ter. Daarna zullen onofficieel bezoeken gebracht worden aan verscheidene stre ken van het land. Vrijdagmorgen is de drie-jarige Wout Tolk in het ouderlijk huis op de vierde etage aan de Schiedamsedijk te Rotter dam in een onbewaakt ogenblik op een stoel geklommen. Hij heeft daarna het raam van de achterkamer opengemaakt. Door een rukwind sloeg het raam naar buiten open, waardoor het ventje van de vierde etage viel. Het kind was op slag dood. Een aannemer van het bouwwerk ernaast zag de jongen vallen en rende er naar toe om hem op te vangen, maar hij kwam juist te laat. Voortaan zullen bij alle plechtigheden de beide pro-secretarissen van het pau selijke staatssecretariaat, de monseig neurs Montini en Tardini, voorrang heb ben boven patriarchen, aartsbisschoppen en bisschoppen. Zij zullen in rang on middellijk op de' kardinalen volgen. Dit heeft de H. Vader de beide prela ten medegedeeld in een briel, geda teerd 8 Juni 1954. Tijdens het consistorie van Februari 1953 verklaarde de H. Vader, dat hij de beide prelaten tot het kardinalaat had willen verheffen, doch dat zij Hem dringend hadden verzocht, deze eer te mogen weigeren teneinde hun werkzaam heden in persoonlijke dienst an de Paus op dezelfde wijze te kunnen voort zetten. Daarop verhief de H. Vader hun rang van onder-secretaris tot pro-secre taris. Beide prelaten h.bben de titel van excellentie. (KNP) Advertentie tot Zondagavond Veel bewolking met af en toe enige regen, maar morgen overdag ook en kele opklaringen. Overwegend ma tige wind, aanvankelijk Zuidoostelijk, later draaiend naar Zuidwest. Van nacht iets hogere temperaturen, mor gen overdag iets koeler. Zondag: Zon: 4.2021.00. Maan 18.302. Maandag* Zon: 4.21—21.01. Maan: 19.36—2.28 (Van onze correspondent) In de Vrijdag te Enschede gehouden al gemene vergadering van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer is tot uitdruk king gekomen dat.ondanks de grote waar dering die bestaat voor hetgeen door de ANVV zowel in Nederland als over de grenzen tot bevordering van het vreem delingenverkeer is verricht toch een re organisatie tot stand zal moeten komen. Daarom is besloten onder terugneming van het eerder gedane voorstel tot instelling van een centraal orgaan, een commissie in te stellen uit het bestuur die zich zal belasten met het samenstellen van een ontwerp tot wijziging van de statuten. De commissie zal zich doen bijstaan door adviserende leden uit de praktijk en reke ning houden met denkbeelden die uit krin gen van het vreemdelingenverkeer ken baar zijn gemaakt. Voorts is ter vergade ring mededeling gedaan dat het bestuur heeft besloten een commissie in te stel len die van voorlichting zal dienen in vraagstukken welke betrekking hebben op de arbeid van de ANVV in het buitenland. Het bestuur vertrouwt dat het de grote lichamen en in het algemeen ook de be drijven die belangrijke betrekkingen met het buitenland onderhouden bereid zal vinden om tot samenstelling van deze commissie mee te werken. In zijn openingstoespraak wijdde de voorzitter van de ANVV, staatsraad mr. dr. L. N. Deckers, woorden ter nagedach tenis aan wijlen dr. Albert Plesman, be stuurslid van de ANVV. Verder sprak hij zijn afkeuring uit over het optreden van onbekende landgenoten die onlangs de op schriften „Deutsche nicht erwlinscht" aan brachten. We dienen onze erenaam an gastvrij land te handhaven, aldus de voor zitter. Na afloop van de algemene vergadering, die van zeer huishoudelijke aard was, hield de heer F. von Balluseck, directeur van de KLM, een voordracht over „Lucht vaart en vreemdelingenverkeer" en wer den de deelnemers door het provinciaal bestuur van Overijssel ontvangen in het rijksmuseum Twenthe, waarbij zij werden toegesproken door de commissaris van de koningin, ir. J. B. G. M. Ridder de Van der Schueren. Uit het jaarverslag blijkt, dat in 1953 de stijgende lijn in het vreemdelingenverkeer is voortgezet. In totaal bedroeg het antal overnachtin gen van buitenlandse bezoekers in onze hotels en pensions, volgens opgave van het CBS, 1.666.141. In 1952 beliep dit aantal 1.453.733, zodat er een stijging van 14.6 pet viel te constateren. Naar voorzichtige berekening verrijkte het vreemdelingenverkeer de staatshuis houding met de tegenwaarde van een be drag van 160 millioen aan deviezen. Het jaar daarvoor kwam dank zij het toerisme voor 140 millioen aan deviezen binnen. Ook over het verloop van het binnen lands vreemdelingenverkeer is de ANVV tevreden. Blijkens een mededeling van net CBS werden door Nederlandse toeristen 3.068.900 nachten in hotels en pensions door gebracht. Hoe groot de toeneming van het bui tenlands vreemdelingenbezoek aan ons land nog steeds is, blijkt uit het feit, dat in 1951 het aantal overnachtingen de mil lioen net had overschreden en dat nu. twee jaar later, de anderhalf millioen ruim is gepasseerd, terwijl in deze zelfde periode het bedrag aan deviezen uit het toerisme met de tegenwaarde van ruim f 50 millioen is vermeerderd. Met de cijfers van de overnachtingen is de totale omvang van het buitenlands vreemdelingenverkeer naar ons land nog geenszins aangegeven. Hierbij zijn name lijk nog niet begrepen de buitenlandse toeristen, die logeerden bij particuliere ka merverhuurders, familie of kennissen, of die gebruik maakten van vacantiehjisjes, jeugdherbergen, kampeercentra, caravans, boten, enz. De ANVV schat, dat het aantal buitenlandse overnachtingen in jeugdherber gen en kampeercentra alleen al circa 113.000 bedroeg. Dan kwamen er nog en kele millioenen Belgen, Duitsers en Fran sen voor een dagbezoek naar ons land. (Van een bijzondere medewerker) In het bisschoppelijk Mandement staat ergens ae volgende hoogst belangrij ke uitspraak: „De proolemen van uc priester, zijn de problemen van de ïeek geworden." Deze gedachte wordt door net hele herderlijke betoog heen gestaald en bevestigd. Volkomen logisch wordt begonnen met te constateren dat de volgzaamheid, eenheid en solidariteit, waarmee pries ters en gelovigen hebben gewerkt aan de opbouw van het Godsrijk naar bin nen en naar buiten, tot belangrijke re sultaten heeft gevoerd. Daar ligt im mers de Goddelijke opdracht aam de Kerk. Vooral de laiatste tientallen van jaren werd de gedachte over de plaats van de leek in ueze taakopdracht steeds concreter omsenreven. Met name mogen we oenken aan wat Paus Pius XI schreef in het laatste deel van Quadragesimo Anno: „neie mensengroepen moeten te ruggevoerd worden tot Christus Dien zij verloochend hebben...." Daarop voigde het bekende pleidooi voor de vor ming van apostoiaatsgroepen per stand. De Katholieke Actie werd georgani seerd en begon haar wereldveldtocht. Het was alsof de Generaal in Rome Zijn troepen over geheel de wereld in een nieuwe slagorde wenste te plaat sen, omdat hij het I moment ervoor ge komen achtte. De geschiedenis van het sociaal her- ontwaken der katholieken was tot dan toe in zeer belangrijke mate door pries ters bepaald. Herinneren wij ons na men als mgr. von Ketteler, Dr. Schaep- man, Mgr. Ariëns, Dr. Poels en zovele anderen. Wezenlijk is het altijd zo ge weest, dat de Kerk werd en wordt ge vormd door priesters en leken, maar de tijdsomstandigheden, het gebrek aan ont wikkeling, misgroeiingen in de maat schappelijke verhoudingen, maakten die wezenlijkheid, tot een wensdroom. Dit geldt niet alleen voor de katholie ken. Wie de geschiedenis van het so cialisme in Nederland nagaat, moet eveneens vaststellen dat het „ontwaken van het proletariaat" in zeer belangrij ke mate werd bevorderd door mensen die in hoofdzaak niet tot deze klasse be hoorden. Alhoewel dus op een ander ni veau en in een andere orde, hebben we hier in feite te maken met een soort gelijke ontwikkelingsgang. Met een va riant zouden we hier mogen constateren dat het probleem der intellectueel het probleem van de minder ontwikkelde man is geworden. Geheel vanzelfsprekend heeft deze ver schuiving, als men wil: deze verbre ding, gevolgen voor de levenshouding van de nieuw ingeschakelde. En het is niet alleen waardevol, het is beslist nood zakelijk, dat zij, die leiding geven aan deze leken, telkens opnieuw de situatie overzien en de posities bepalen. Welnu iets anders is er met dit Mandement met aan de hand. Maar bij het vaststellen van de huidige situatie constateren de Bis schoppen zwakke plekken in de eigen gelederen en langzamerhand gegroeide gevaren, waartegen de mensen zichzelf dienen te beschermen teneinde de stoot kracht en de slagvaardigheid op het hoogst mogelijke peil te houden. Wjj hebben er hier geen behoefte aan in te gaan op de zeer talrijke en zeer opper vlakkige reacties van meerdere niet- katholieken zijden. Dat is in enige arti kelen in dit blad reeds gedaan. Wat wij hier en nu ten aanzien van in katholiek verband georgani- seerden willen constateren, dat is de grote nadruk waarmee de Bisschop pen nog eens opnieuw een pleidooi voe ren voor het lidmaatschap van katholie ke organisaties. Vanzelfsprekend geldt dit niet alleen voor arbeiders. Het gaat er immers niet alleen om, dat eisen van bestaanszekerheid en rechtspositie in overeenstemming blijven met de ka tholieke moraal, dat zou negatief zijn. Het gaat vooral om de opbouw van een maatschappij volgens de katholieke beginselen. En daarbij hebben werkge vers, middenstanders, intellectuelen en boeren een taak die in belangrijkheid die van de arbeiders minstens even aart, dikwijls overtreft. Het is een feit, dat men het lidmaatschap van arbei ders van katholieke organisaties vaak te uitsluitend heeft gezien als een be scherming tegen neutrale of socialis tische of communistische invloeden. Wanneer het zo zou zijn ware nog iets te voelen voor de redenering dat een intellectueel, dat een maatschappelijk anders gesitueerde, met minder gevaar voor geloof en zeden lid zou kunnen zijn van een niet-katholieke organisatie. Zijn mogelijk groter onderscheidingsvermo- zou hem immers tot op zekere hoogte tot bijzonder verdedigingswapen kunnen dienen. Maar het gaat niet om nega tieve zaken, het gaat positief om „de opbouw van het Godsrijk, naar bin nen en naar buiten" Welnu, dit vereist een oriënteren naar binnen, dit vereist een permanent bevorderen van het gods dienstig besef van waaruit alleen een grote daadkracht mogelijk is. En dit godsdienstig besef bereikt men niet in een liberale werkgeversvereniging of in een neutrale boeren- of middenstands organisatie. Van geweldige betekenis is in dit ver band hetgeen wordt gezegd in no. 25 over kernvorming en persoonlijkheidvor ming. Tijdens de onthulling van Poel's monument in Heerlen heeft ook Pater Colsen weer eens gewezen op de gewel dige betekenis van het Credo Pugno- werk. Waarschijnlijk is de stand van za ken met het Credo-Pugno-Werk in Lim burg nog iets beter dan in onze streek, maar als we goed georiënteerd zjjn, me nen we te moeten opmerken, dat ner gens in ons land het vooroorlogse peil opnieuw is bereikt. Het werd derhalve hoog tijd en we moeten de bisschop pen er dankbaar voor zijn dat de noodzaak en het belang van kernvor ming zo opnieuw tot urgente taak werd verklaard. Hoe groter aantallen mensen we or ganiseren, hoe groter de noodzaak, dat daarin en daaronder kleine groepen van bijzonder geschoolde krachten het per soonlijk contact van man tot man on derhouden. Met name denken we hier ook aan het bedrijfs-apostolaat. En het is verheugend vast te stellen, hoe de bisschoppen spreken over de principiële taak ook van de vakbeweging. Bepaalde klanken die pleiten voor een opgaan van wat we altijd hebben genoemd de standsorganisatorische taak in de vakbe weging, zullen nu wel weggestorven zijn. Dit betekent inmiddels niet, dat niet meer effectieve organisatie-vormen de verschillende taken in groter eenheid zouden kunnen aanpakken. Daarvoor blijven ook de bisschoppen open oog hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1