SPORTIEF PLAKBOEK 0 Van Dam en Dame n COPPI wint een bergetappe Gerrit Voorting duikelt van de tweede naar de vijfde plaats De familie P. vanUzzel Niemand hoeft de moed te verliezen De Giro als een zesdaagse - Aspirant Olympische steden Schandaaltjes en schandalen -„Menthol". .Van stukken.... I ■V S i #n m ...en schijven pgj Clerici en Koblet bovenaan KINDERPRIJSVRAAG MOORD in Parijs SI 1 i II A i ^5 1! J 1 i O DE TWEELING J ZATERDAG 12 JUNI 1954 PAGINA 4 K.. Scheidsrechter bont en blauw geslagen 4p üp a bede. f g h. iill itlK i A H a b c d e f g h m.W/. M. W/, M, V. Respectabele lijst Menthol door HAROLD Veel buitenlanders in sportvliegersrallye DE UITSLAG Klassement Engels elftal op vier plaatsen gewijzigd Finse zeeman bij vechtpartij omgekomen Oplossing kruiswoordraadsel van Vrijdag door GEORGES SIMENON Rectificatie Kinderprijsvraag Rik van Steenbergen is een van de renners, die op 'n zeer bijzondere manier de Giro d'Italia rijdt Het deert hem niet, welke plaats hij bezet in het algemeen klassement. Men zou van hem kunnen zeggen, dat hij niets an ders doet dan rekenen. Al fietsend beraamt hij de plannen om zoveel mogelijk geld te verdienen. En, dat moeten wij onmiddellijk toegeven, hij doet het voortreffelijk. Al dagen voor het einde morgen in Milaan bijvoorbeeld stond het vast, dat hij met de vette buit, verbonden aan de eerste plaats in het klassement der vliegende controles, zou gaan strijken. Van Steen bergen heeft van deze Ronde van Italië eigenlijk een verlengde zesdaagse ge maakt. Zoals hij in de zesdaagsen van Antwerpen, Parijs, of welke ook, zich alleen inspant als de sprintseries be ginnen, zo trok de Belg nu naar de kop groep van het peloton als de vliegende controles in zicht waren. Elke eerste plaats leverde een niet te versmaden hoeveelheid lires op en bovendien het aantal punten, dat hem uiteindelijk ook de eindzege bracht. Maar dat zijn niet de enige wapen feiten, die Van Steenbergen op zijn naam heeft gebracht in deze Giro. Hij heeft niet minder dan drie etappes ge wonnen en deze prestatie is door nie mand geëvenaard of verbeterd. Men zou zo zeggen, de Belgische ploeg zal in de Tout de France een belangrijke troef hebben in deze snelle sprinter. Maar dat is een vergissing. In de Ronde van Frankrijk zal dit spelletje van sprintjes winnen niet gespeeld worden, want Van Steenbergen mag dan wel midden tussen de deelnemers gevonden kunnen worden, hij zal geen fiets, maar een auto besturen. Met andere woor den; hij doet niet mee. Voor schandalen en schandaaltjes is in de sport Tijkelijk plaats. Elke week weer bereiken ons tenminste uit alle delen van de wereld berichten over deze minder prettige zaken. Zelfs in Nieuw-Zeeland weet men van wan ten en bij de herrie, die daar is ont staan, waren ook Nederlanders betrok ken. Het gebeurde in een voetbalwed strijd tussen Zeelandia. een ploeg die voornamelijk uit Nederlandse emigran ten bestaat, en Apollon, een Grieks elf tal. Een van de beste scheidsrechters van Nieuw-Zeeland, Swain, is er het slachtoffer van geworden. Swain had namelijk de euvele moed een van de Griekse spelers van het veld te stu ren. De stand was toen al 52 voor de Nederlanders en het was dus eigenlijk niet meer de moeite waard om zich hierover nog ernstig op te winden. Maar dat deden de heren nu juist wel. Een van de Apollonanen rende op de scheidsrechter af, beukte met twee vuis ten óp diens gezicht, waarop de goede man onmiddellijk knock out ging. Weer bijgekomen wist de scheidsrechter niets beters te doen dan hard naar de kleed kamer te hollen, maar ook dat was ge makkelijker gezegd dan gedaan. Heel Apollon stormde achter hem aan en ook het publiek voelde zich toen geroepen óm aan de achtervolging deel te nemen. De scheidsrechter is er heelhuids afge komen, maar het gebouw, waarin hij zijn toevlucht had gezocht, is vrij em- stig beschadigd. De voetbalbond van Wellington heeft dit alles natuurlijk niet zondermeer kunnen laten pas seren. De Griekse speler, die de scheids rechter heeft neergeslagen, is voor het leven geschorst, de aanvoerder van de ploeg voor vier weken en een andere speler voor de rest van het seizoen. Bovendien wordt overwogen om Apol lon uit de bond te stoten. Uit een anderwerelddeel nog zo'n hartverkwikkend nieuwtje. De procu reur-generaal van de staat New York heeft de arrestatie bekend gemaakt van de bokser Clarence Henry. De vuist schermer wordt er van beschuldigd een collega 15.000 dollar te hebben aange- JUNI-OPGAVE 2. Probleem van G. Guidelli. Wit geeft mat in 2 zetten. ling; op de g-lijn komt het zware ge schut in actieI), Pe5, 21. Le5: de5:f 22. Tg3 Tf7, 23. g5 Lf5:. 24. ef5: Dd5:. 25. gf6: Tbd8 (De toren kan niet op f6 slaan, daar dan de dame verloTen gaat door Lc4). 26. Tcgl Kh8 (Op Dd3: zou Dh6 volgen en wit wint in enkele zet ten), 27. fg7 :f Kg8, 28. Dh6 Dd6. Stelling na de 28e zet van zwart. Wit: Ke8. Dgl,. Tel. Tf4, Le4, Lg7. Pd3, pionnen c4, e2, f6. Zwart: Kd4. Ta8. Te3, Lh5, Pc8. Pf7. pionnen a7, b6, d6, f3. HET EVANS-GAMBIET Wit: Anderssen. Zwart: Zuke'rtort. 1. e4 e5, 2. Pf3 Pc6. 3. Lc4 Lc5. 4. b4 Lb4:. 5. c3 Lc5. 6. 0-0 d6. 7. d4 ed4., 8. cd4: Lb6. 9. d5 Pa5. 10. Lb2 Pe7, 11. Ld3 0-0, 12. Pc3 Pg6. 13. Pe2 c5, 14. Tel Tb8. 15. Dd2 f6. 16. Khl Lc7. 17. Pg3 b5, 18. Pf5 b4 (Hier ligt de fout, waardoor zwart de partij zal verliezen; de pion had nog niet naar voren moeten ko men), 19. Tgl Lb6 (Om na Pe5. Pe5:, met de d-pion terug te kunnen nemen), 20. gl (Wit gaat een enorme aanval ontketenen op de zwarte koningsstel- PROBLEEM VOOR GEOEFENDE OPLOSSERS. No. 2072 van Joh. v. d. Boogaard te Nuland. Wit kondigt mat aan in 5 zetten! 29. Dh7:t Kh7:, 30. f6t Kg8. 31. Lh7t Kh732. Th3t Kg8, 33. Th8 mat. Voor de liefhebbers van eindspelstu dies volgt er hier een van A. Troitzky. Wit; Kgl, pionnen a2. b2. c5, d5. f5. Zwart: Kh4, pionnen b4, c7, d7. g7, h7, g2. Wit speelt en v/int. Correspondentie betreffende deze ru briek te zenden aan A. Perquin, Marnix. kade 104 te Amsterdam-C. PROBLEEM VOOR BEGINNERS. No. 312 van H. J. C. A. Nunnink te Delft. Wit speelt en wint. Oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 Juli a.s. aan B. H. M. Stevens. Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING No. 2064 van P. J. Eype te Haarlem. Wit speelt naar: 33-28, 44. 25-20. 9. 2, 3 en wint. Verdienstelijk meersiagprobleem. al is het dan niet zo moeilijk te ontleden. Deze veteraan weet nog steeds hoe het moet. Wit begint en wint. Oplossingen van de nummers 311 en 312 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 1 Juli a.s. aan bovengenoemd adres. OPLOSSING van No. 308 van H. F. M. van Tulder te Amsterdam. 21-27. 12x21, 27x7. 2x11. 29-23, 19x48, 39-34, 48x17, 34x21 en wint. Een heel aardig en gaaf probleempje, waarvan de ontleding niet lang naar zich laat zoeken. BOEKBESPREKING Wanneer een boek een vierde druk beleeft, kunnen we van iets bijzonders spreken: betreft dat een damboek, dan mag het wel een unicum heten. Dit feit beleeft het handige boekje van Philip de Schaap, getiteld: Practische darmessen. nummer 210 in de bekende serie Weten en Kunnen. Deze vierde druk is voorzien van een voorwoord van de voorzitter van de Kon. Ned. Dambond en geeft in vogel vlucht een rijk geschakeerd overzicht van de verschillende openingen, het mid denspel. de eindspelen en alles wat no dig en nuttig kan zijn om een beginnend dammer de weg te wijzen in de doolhof van mogelijkheden van het schone dam spel. Voor de vele thuisdammers, die niet in de gelegenheid zijn om bij een dam club de nodige theoretische kennis op te doen. nodig om het spel in al zijn schoonheid en moeilijkheid te doorvor sen, is dit boekje een ware uitkomst. Het wijst in alles de weg zonder die geheel te betreden, het laat juist ge noeg over voor de lezers om met de opgedane kennis zelf de weg verder te vinden. Een boek, dat zó aangepast is aan de behoeften van de damliefhebbers, dur ven wij ook nog wel een vijfde druk voorspellen. De Uitgeversmaatschappij Kosmos te Amsterdam heeft voor een uitstekendë uitvoering zorg gedragen en daar de prijs nog geen twee gulden bedraagt, zal het ongetwijfeld binnen korte tijd het meest gelezen damboek worden. boden als hij zich door nog weer een andere bokser wilde laten verslaan. De lijst met namen van steden, die in aanmerking willen komen voor het organiseren van p» O- lympische Spelen in 1960 wordt steeds uitgebreider. In 1952 scheen het eon uit gemaakte zaak, dat de Spelen in Rome zouden zijn, tot onze grote vreugde ui teraard, want Melbourne (1956) is nu niet bepaald naast de deur en Rome is een bezienswaardige stad. Maar nu staat Rome niet meer alleen op de lijst. Stockholm, Brussel, Amsterdam, Rot terdam, San Francisco, Tokio, Boeda pest en Toronto komen er nu ook op voor en het schijnt, dat men in Lausan ne ook bepaalde aspiraties koestert. Nu is er korf geleden in Athene het congres van het Internationaal Olympisch Comité geweest en daar heb ben verschillende personen zich wat de Spelen van 1960 betreft geducht ge weerd. De burgemeester van Toronto is zelfs speciaal voor dit doel naar Grie- kenland gereisd en hij heeft in de wan delgangen heel wat propaganda ge maakt voor zijn stad. Ook de Hongaarse gedelegeerde heeft zich geroerd. Hij heeft iedereen, die 't wilde horen, duide lijk gemaakt, dat Boedapest de enige stad is, die voor 't organiseren van dit inter nationale sportieve festijn in aanmer king komt. Dit in verband met de pres taties, die de Hongaarse sportlieden de laatste tijd leveren. Het moment, waarop de strijd om het wereldkampioenschap voetbal gaat beginnen, is dichtbij. Aan staande Woensdag begint het tournooi. Ge begrijpt, dat allerwegen spanning S A- 1 heerst en dat in vele landen speciale voorbereidingen zijn getroffen om de nationale ploeg in de allerbeste conditie naar Zwitserland Ae zenden. De meeste van dedeelnemende teams zijn reeds in een van de Zwitserse steden gearri veerd om al vast wat te acclimatiseren. Ook de Oostenrijkers zijn er al. Zij hebben dertig verzegelde kartonnen do zen meegebracht. Op enkele was in het Duits geschreven „met menthol", op andere stond „zonder menthol". De do zen worden zorgvuldig bewaakt door een van de leden van het gezelschap. Vooral de laatste omstandigheid heeft de nieuwsgierigheid van de Zwitsers ge prikkeld. Zij hebben zich verdiept in allerlei gissingen en begrepen maar niet, wat er toch voor geheimzinnigs in die dozen was. Een hunner tenslotte hield het niet langer uit. Hij stapte wat schuchter op een der Oostenrijkse of ficials af. De oplossing van het raad sel? Niets geheimzinnigs. De dozen be vatten een soort massage-olie van een kwaliteit, die in Zwitserland niet te krij gen is. Op het Hilversumse sportvliegveld heerste Vrijdagmiddag een ongewone drukte. Tussen half drie en half zes streken behalve een aantal Nederlandse „kisten" niet minder dan 34 buiten landse vliegtuigen neer, met aan boord de in totaal 73 deelnemers van de in ternationale luchtralleye naar Neder land. Onder die buitenlandse vliegtui gen waren zeven Belgen, tien Denen, vijfentwintig Engelsen en één Franse, Als bijzondere attractie had de orga niserende Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart voor de eerste maal een stiptheidsvlucht ingelast. Aan de hand van de opgegeven kruissnelheid der vliegtuigen, de afstand en de route was aan de deelnemers een tijdstip van starten opgegeven, zodat in Hilversum precies DeKend was op welk ogenblik de vlieger moest binnenkomen. Geheel en al kwamen deze berekeningen echter niet uit. Want de sterke zuidwestenwind was b.v. voor de Denen een te zware hinderpaal, zodat die bijna allen aan merkelijk later binnenvielen dan hun vastgestelde tijd. Allen bereikten echter zonder kleerscheuren de basis Hilver* sum waar een groepje Volendammer straatmuzikanten in costuum een wel kom blies. De voorlopige berekeningen hebben uitgewezen, dat de vliegers die de wind in de rug hadden, Vrijdagmiddag merk waardig nauwkeurig op het voor hen vastgesteld tijdstip zijn geland. De vier eersten waren Engelsen, wier tijd van aankomst slechts seconden verschilde me het bepaalde tijdstip. Een Belg werd vijfde. (Van een speciale verslaggever) Fausto Coppi heeft de grote en zware bergetappe van San Martino naar Bolzano over drie pashoogten, de gemoedelijke Rolle van 1970 meter, de ver schrikkelijke Pordoi van 2239 meter en de machtige en trotse Gardena van 2121 meter, op glorieuze wijze gewonnen. Maar de drager van de rose trui, de nog niet zo lang geleden tot Zwitser genaturaliseerde Carlo Clerici, heeft het gevecht van zijn leven gestreden en kwam tezamen met Astrua en Koblet aan met slechts 1 min. en 52 sec. achterstand op Coppi. Met rood doorlopen ogen kwam Fausto op de sintelbaan van zijn fiets. Smartelijk was zijn gezicht vertrokken. Zijn regenboogtrui was doorweekt van het zweet en de regen. Zijn benen waren vuil grijs van de modder. Roekeloos heeft Fausto Coppi, toen hjj als eerste de top van de Gardena nad bereikt Clerici en Astrua hadden hier bijna twee minuten achterstand en Koblet, Coletto en Fornara bijna twee en 'n halve minuut zich door de boch ten van de afdaling geslingerd. Met ver beten gelaatstrekken keek hij naar het smalle weggetje, bedekt met modder, los grint en soms met scherpe keitjes. Eindelijk had hij zijn rivalen gelost, stuk voor stuk. Maar in zijn achter hoofd alarmeerde voortdurend de waar schuwing: slechts enkele minuten en seconden bedraagt mijn winst, niet vol doende voor een uiteindelijke overwin ning in Milaan op Zondagmiddag. Hij wist, dat Koblet niet meer de machtige klimmer van weleer is, dat de Zwit ser zijn super-klimcapaciteiten heeft ver loren toen hij twee jaar geleden door een nierziekte aan het bed was gekluis terd. Hij vreesde echter vooral een ge zamenlijke achtervolging van Koblet en Clerici op de afdaling van de pashoogte van de Gardena naar Bolzano. Dat was' de reden, waarom Coppi, de triomfator in 't Dolomieten-stadje Bolzano, geen glimlach kon schenken aan zijn trouwe supporters. Een winst van nog geen twee minuten op Cle rici, op wie hij meer dan een half uur achterstond in het algemeen klas sement en op Koblet, die hij nog altijd enkele plaatsen in de rangschikking boven hem wist, temperde volkotnen zijn vreugde over de zege. Alle groten waren in deze bergetappe in de voorste gelederen te vinden. Al leen Gerrit Voorting stelde teleur. Tij dens de afdaling van de passo rolle had hij een lekke band gekregen. Of deze pech hem heeft ontmoedigd? Wij kun nen het slechts gissen, maar Bellenaars, die de gehele nacht in San Martino geen oog had dicht gedaan en zeker wel vijf entwintig maal was opgestaan, om te kijken of het buiten regende, zo ner veus was hij, was voortdurend met de volgauto achter zijn hoogstgeplaatste man in de algemene rangschikking ge bleven. In de felle koortsachtige ogen van de ploegleider flikkerde een licht: als Gerrit Voorting over wat meer cou rage beschikte, dan zou hij zijn tweede plaats in Bolzano behouden. Maar Voor ting klom niet al te best, hij moest Wout Wagtmans en W'im van Est laten gaan en op de Pordoi had hij vijf mi nuten achterstand op Coppi, Koblet, For nara, Astrua, Assirelli, Clerici en al de andere groten. Verscheidene renners, die stoutmoediger in dit gevaarlijke werk waren, haalden hem in, geen ogenblik trachtte hy het wiel van zjjn voort ijlende concurrenten te houden. Zo werd zjjn achterstand steeds groter. Op een stoeltje bij het Rode Kruis- tentje in het sportpark van Bolzano von den we Voorting terug. Een vermoeide en verslagen Gerrit Voorting, die van de tweede naar de vijfde plaats in de rangschikking was teruggevallen, om dat hij twintig minuten na Coppi was binnengekomen en vele minuten op Ko blet en Assirelli had verloren. Wout Wagtmans heeft stevig van zich afgebeten in deze zeer zware etappe en Wim van Est was in de afdeling van de Pordoi gevallen, waarbij hij schaaf wonden aan zijn linkerarm had opge iopen en het contact met de groep van Wagtmans, waarin ook Assirelli, Schaer, Metzger, Albani, Lorono en Conterno hadden gezeten, had verloren. Hein van Breenen kwam ruimschoots voor de sluiting van de tijdcontróle te Bolzano aan. De technische commissie van de UCI heeft met bevreemding vastgesteld, dat door organisatoren van de wereldkampi oenschappen wielrennen 1954, in Solingen de veranderingen nog niet aan het circuit zijn aangebracht, welke destijds door de technische commissie werden voorgesteld. De commissie zal nu de Duitse Wiel*-: - bond aanmanen de onmiddellijke uitvoe ring van de verbeteringen te bewerkstel ligen. De uitslag van de twintigste etap pe: 1. Fausto Coppi 152 km. 4.44.55 (gem. 32.007 km. p. u.), 2. Astrua (It.) 4.40.48, 3. Koblet (Zw.) z. t. 4. Clerici (Zw.) z. t„ 5. Magni Ut.) 4.49.49, 6. Fornara (It.) z. t., 7. Co letto (It.) z. t., 8. Albani (It.) 4.52.38, 9. Barozzi (It.) z. t., 10. Monti (It.) z. t., ill. Zampini (It.) z. t., 12. Ros- sello (It.) z. t., 13. Metzger (Zw.) z.t.. 14. Schaer (Zw.) z. t., 15. Con terno (It.) z. t., 16. Lorono (It.) z. t., 17. Wagtmans z. t., 18. Volpi (It.) z. t., 19. Assirelli (It.) z. t., 20. Hu- ber (Zw.) z. t., 21. Bgrtali (It.) z. t., 22. Soldani (It.) 4.55.22, 23. Martini (It.) z. t., 24. Van Est z. t„ 47. Gerrit Voorting 5.04.42, 61 Van Breenen 5.08.00. 1. Clerici (Zw.) 113.33.28, 2. Koblet (Zw.) 113.59.32, 3. Assirelli (It.) 113.59.46, 4. Coppi (It.) 114.04.44, 5. Gerrit Voorting 114.06.20, 6. Astrua (It.) 114.06.47, 7. Magni (It.) 114.07.19, 8. Fornara (It.) 114.09.39, 9. Schaer (Zw.) 114.12.58, 10. Conterno (It.) 114.14, 11. Coletto (It.) 114.17.05, 12. Albani (It.) 114.18.04, 13. De Fi- lippis (It.) 114.20.19, 14. Wagt mans 114.22, 15. Impanis (B.) 114.23.29, 16. Bartali (It.) 114.23.41, 17. Barozzi (It.) 114.24.07, 18. Van Est 114.26.21, 19. Nencini (It.) 114.26.47, 20. Monti (It.) 114.27.41, 61. Van Breenen 115.55.17. In het Engels elftal, dat Donderdag 17 Juni te Bazel in de achtste finales van het tournooi om het wereldkam pioenschap tegen België speelt, zijn, vergeleken bij het team, dat enkele '-eken geleden te Boedapest met 7—1 van Hongarije verloor, vier wijzigin gen aangebracht. Stanley Matthews zal de rechtsbuiten-laats bezetten, terwijl de aanval zal worden geleid door Lofthouse. De opstelling is: doel. Merrick (Bir mingham); achter: Staniforth (Hud- dersfield) en Byrne (Manchester Un.); midden: Wright (Wolverhampton) aanvoerder, Owen .ton) en Dickin son (Portsmouth); voor: Matthews (Blackpool), Broadis (Newcastle), Lofthouse (Bolton), Tayior (Manches ter Un.) en Finney (Preston). Komaan, zet bij, zet aan. Hier is de kans van Uw leven. Pa van Uzzel be dient vandaag het rad van avontuur. Iedereen heeft kans. Iedereen moet mee doen. Ja, Pa heeft deze keer weer eens iets unieks voor U meegebracht. Ziet het schone lijnenspel van ne venstaand diagram. Is het niet wonder schoon? Inderdaad, zo is het. In dit rad van avontuur gaat U woorden schrij ven. In ieder vakje één letter. Nu is er een prachtig hulp middel bij het in vullen der woorden. Ieder segment van dit rad is namelijk één geheel. Ieder woord van zo'n segment bestaat uit de letters van het vorige woord vermin derd of vermeerderd met één letter. Speciaal gemaakt voor de vrienden en vriendinnen van Pa van Uzzel. Stelt u Pa dit keer niet teleur en laat zijn bureau bedolven worden onder de briefkaarten. Omschrijving: 1. klinker, 2. lidwoord, 3. plaats op de Veluwe, 4. Europeaan, 5. In parten snijden, 6. groep voorname personen, 7. verhaal,dat op volksover levering berust, 8. getal, 9. deèl van een trap (meervoud), 10. naar beneden, 11. toespraak, 12. rendier, 13. bijwoord, 14. klinker, 15 klinker, 16 soort onderwijs 71 vod, 18 grap 19 glans 20 tegenstelling van vrede 21 voorrede 22 kenteken 23. waarnemen 24. omdraaien, 25 naar beneden, 26. getal, 27. voegwoord, 28. klinker, 29. klinker, 30. noot, 31. bitter vocht, 32. gemene, 33. hoeveelheid, 34. erfstelling, 35. kleinigheid, 36. slot, 37. puntige uitwas, 38. handvatsel, 39. paar, 40. Europeaan, 41. lengtemaat, 42. klin ker. Oplossingen, uitsluitend op briefkaart in te zenden tot en met 21 Juni aan 't Kasteel van Aemstel, afd. Prijsraad sel, N. Z. Voorburgwal 65, Amsterdam. Bij een vechtpartij te Rotterdam, waarbij twee Noren, een Zweed en twee Finnen waren betrokken, is een 19-jarige Finse dekjongen om het leven gekomen. Men gelieve bij de oplossing te ver melden of men boven of onder de 1» jaar is. OPLOSSING 22 MEI Horizontaal: 2. behagen, 5. lathyrus, 6. dartelen, 7. tentamen, 9. negen, 11- loge, 12. regen, 14. gaven, 16. tiara, 18. mediaan, 20. genegen, 22. opname, 24. verdelen, 26. Molukken, 27. porie, 28. nerven, 30. telen, 32. sterven, 34. her denken, 36. woordenschat, 37. tenaille. Verticaal: 1. gelatine, 2. berusten, 3- gendarmen, 4. ellendige, 8. takel, l"- genre, 11. loven, 13. gentiaan, 14. garage. 15. dame, 17. pogen, 19. Diana, 21. ne gende, 22. opstand, 23. memorie, 24. verkenner, 25. lende, 27. Polen, 29. ven ster, 30. tegenwoordig, 31 raden, 33. ventileren, 34. herschatten, 35. kente ken. De prijswinnaars zijn: J. Henkes, Solebaystraat 32III, Am sterdam; B. A. de Kruiff, Missiehuis, Driehuis-Velsen; Mee. C. Luiten, Adr. Loosjesstraat 25, Haarlem. HORIZONTAAL: 2. elke; 5. made; 9. koel; 10. aster; 12. moot; 13. sco; 14. mei; 15. eelt; 17. ha; 19. se; 20. rond; 23. elite; 24. Hengelo; 28. ankeren; 32. tt; 34. eg; 35 Eem; 37. ol; 38. rk; 39. ta; 40. as; 41. de; 42. pi*. 43 ee; 44. sa; 45. sap; 47. Is; 49. ca; 51. druilen; 54. edelman; 57. ieder; 58; melk; 61. nl- 62. ra; 63. haai; 65. Lea; 68. vete; 69. edele; 72. Arie; 73. kers; 74. knot. VERTICAAL: 1. rede; 2. eist; 3. kachel; 4. es; 5. me; 6. Armeen; 7. Emir; 8. koon; 11. tor 15. Echt; 16. lijn; 18. Aloe; 19. stam; 21. oor; 22. dank; 25. etter; 26. ge; 27. egaal; 29. koele; 30. el; 31. Erica; 36. ega; 43. Edam; 44. si; 45. snel; 46. peer; 48. sl; 50. anti; 52. uil; 53. einder; 55. dralen; 56. Mia: 59. egel; 60. koek; 63. haat; 64. amie; 66. se; 70. ds; 71. Ik. LAG Vert. J. F. KLIPHUIS 44) „Maar je weet toch niet waar hij woont. „Natuurlijk niet! En ik durf wedden, dat zij het ook niet weten. De vent, die dit zaakje op touw heeft gezet en die die bruten commandeert, heeft vast zijn voorzorgsmaatregelen genomen! Wat zei die logementhouder? Dat hij hun in de Reu-de-Sicile vóór elke aan slag instructies kwam geven. Mooi! Be gin je het nu te begrijpen?" „Nog niet helemaal.'' „Wat weten we van hem, wat ver moeden we althans? We zoeken hem op de renbanen. En geloof je, dat dm lui dommer zijn dan wij? Je hebt vol komen gelijk. Ze moeten op dit ogen blik contact met hem zoeken. Misschien om gela van hem te eisen. In elk geva' om hem op de hoogte te brengen en hem raad en instructies te vragen. Ik wed, dat geen van hen in de afgelopen nacht in een bed geslapen heeft. Waar zouden ze heen moeten gaan?'* „Naar Vincennes?" „Dat is zeer waarschijnlijk. Als ze nog bij elkaar zijn, zullen ze in elk geval één van de bende op hem afge stuurd hebben. Als ze uiteengegaan zijn zonder iets met elkaar af te spreken, zou het me niet verbazen als ze daar alle drie belanden. We hadden een uitgezochte gelegenheid om hen te ar resteren, ook zonder dat we hen ken den. Het is helemaal niet moeilijk om dergelijke types van de gewone bezoe kers te onderscheiden. En dan te den ken, dat Janvier in Vincennes is en ik hem geen instructies in die geest heb gegeven!! Dertig inspecteurs over het gehele terrein verspreid en we zouden hen in de kraag hebben kunnen grijpen Hoe laat is het?" „Te laat. De zesde race is al een half uur voorbij." „Daar heb je het! Je moet nu een maal overal aan denken! Toen ik om twee uur naar bed ging, dacht ik, dat ik al het mogelijke gedaan had. Men sen, die de loonstaten van Citroën na kijken en die in de buurt van Javei rondsnuffelen. Het Laënnec hospitaal helemaal omsingeld. Scherpe controle in alle wijken waar mensen als die Tsjechen logies zouden kunnen vinden. Zwervers en vagebonden worden onder vraagd. Huiszoekingen in logementen. Moers in zijn laboratorium onderzoekt alles tot op het minste haartje dat in de Rue du Roi-de-Sicile gevonden is. En inmiddels hebben onze mannetjes ongetwijfeld gelegenheid gehad om in Vincennes met hun baas te overleggen." Colombani moest ook een regelmatige bezoeker van de wedrennen zijn, want hij was niet ver mis. De telefoon rin kelde. Het was de stem van Janvier. „Ik ben nog altijd in Vincennes, chef. Ik heb geprobeerd u op het bureau te bereiken.'' „Zijn de wedrennen afgeslopen?'' „Al een half uur. Ik ben nog gebleven om met de employé's te praten. Tijdens de wedstrijden ging dat moeilijk, want ze hebben het verduiveld druk. Ik vraag me af hoe het hun lukt om geen fouten te maken. Ik heb met hen gepraat over de kwestie van de weddenschappen, weet u nog? Een man, die achter een van de 1000 frs. loket ten zit, interesseerde zich onmiddellijk voor mijn vraag. Hij is iemand, die in Centraal Europa gereisd heeft en ver schillende talen spreekt en herkent. „Een Tsjech?" zei hij. „Ik ken er een, die vrij hoog speelt en bijna altijd op outsiders. Ik heb hem aangezien voor iemand van de ambassade?" „Waarom?" vroeg Maigret. „Het schijnt een erg chic type te zijn, aristocratisch, buitengewoon goed ge kleed. Hij verliest bijna altijd, zonder dat het >hem iets schijnt te doen, hij lacht alleen flauwtjes. Maar hij was de employé speciaal opgevallen, doordat hij gewoonlijk met een vrouw komt." Maigret slaakte een zucht van ver lichting en keek Colombani innig ver genoegd aan. alsof hij wilde zeggen: „Nu hebben we ze!" „Eindelijk een vrouw!" riep hij tn de hoorn. „Een buitenlandse?" „Een Parisienne. Maar luister. Om haar ben ik hier nog steeds op de ren baan. Als ik eerder met de employé bad kunnen spreken, zou hij mij het paar gewezen hebben, want ze waren van middag hier." „En wat voor vrouw is het?" „Aha! Nog heel jong, erg knap. schijnt het, en ze wordt gekleed door de beste couturiers. En dat is nog niet alles, chef. De emoloyé beweert dat ze voor de film speelt. Hij gaat niet vaak naar de bioscoop. Hij kent de namen van de sterren niet. Trouwens, hij beweert dat het geen grote ster is, maar iemand die bijrollen speelt. Ik heb hem ^tever geefs allerlei namen opgenoemd." „Hoe laat is het?" „Kwart voor zes." „Je bent nu toch in Vincennes, ga dus als een haas door naai- Joinville Dat is niet ver. Vraag je loketbedien de mee te gaan. „Hij zegt, dat hij bereid is me te helpen." „Er zijn daar vlak achter de brug studio's. Gewoonlijk hebben filmprodu cers foto's van alle artisten die ooit bij hen zijn opgetreden, ook in kleine rol- ,len en als er met een nieuwe film be gonnen wordt raadplegen ze dat archief eerst. Begrijp je?" „Ik snap het. Waar kan ik u berei ken?" „Bij me thuis." Toen hij weer ging zitten was zijn opwinding gezakt. „Misschien zal het ons lukken,' zei hij „Natuurlijk alleen als het de Tsjech is die wij zoeken „Natuurlijk." Hij schonk de glaasjes weer vol. klopte zijn pijp uit en stopte éen nieu we. „Ik heb de indruk dat we een op windende nacht krijgen. Je hebt het meisje laten komen?" „Ze is al drie uur op reis. Straks ga ik haar zelf van het Gare du Nord af halen." Het dochtertje dat op de boerderij Maneeau had gewoond, de enige die aan het bloedbad ontsnapt was en een der aanvallers had gezien: de vrouw Maria, die nu in haar ziekenhuisbed \Bl£. Weer telefoon. Het oonemen van de haak schiep van nu af een bijna ori- dreaelijke spanning. Weer ging Maigret's blik naar zijn collega, maar nu met lichte ergernis. Hij sorak op gedemote toon. Een tijd lang zei hij alleen met regelmatige tus senpozen: „Jajaja (Wordt vervolgd) Hier is de oplossing van de kruis- woordpuzzle uit het nummer van 22 Met* Horizontaal: 2. kwast, 4. ijzer, 6. altaar, 7 ruit, 8. raam, 9. augurk, 11. egen. 12' start. Verticaal: 1. hijskraan, 2. krant. 3. Spa, 5. trombone, 8. raket, 10. gat. Het is allemaal heel eenvoudig, als i® maar goed uit je ogen kijkt. En hier zijn de gelukkigen van dez* week: le prijs (voetbal): T. v. d. Eem, Iepen* laan 13, Heemstede. 2e prijs (zakmes): Louis Fris, Leidse* vaart 54, Haarlem. 3e prijs (meisjesboek): Leni TromP< Casteleynstraat 2, Haarlem. .Niemand .hoeft de moed te verliezen, als hij er dit keer wéér niet bij hoorr want wij gaan voorlopig gewoon do Met puzzelen en met prijzen uitlove Hier is al weer een nieuw kruiswoor raadsel. Inzenden als gewoonlijk. ^ie per briefkaart. Adres: Bureau van blad. In de linkerbovenhoek verme e Kinderprijsvraag. En duidelijk schnJv kameraden! el-a In de Kinderprijs vraag, gepubüce egn ons biad van Zaterdag 5 Juni U- laatje» fout geslopen. Bij twee van d tuurltiJE staat 8 V vermeld. En dat kan naDrentJ«* niet. Bij het bovenste van aeze P behoort te staan 8 h.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4